• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про звернення до Конституційного Суду України для вирішення питання про конституційність постанови Кабінету Міністрів України від 23 січня 2008 року N 23 та розпоряджень Кабінету Міністрів України від 27 лютого 2008 року N 349-р і N 350-р

Президент України  | Конституційне подання від 24.03.2008
Реквізити
  • Видавник: Президент України
  • Тип: Конституційне подання
  • Дата: 24.03.2008
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Президент України
  • Тип: Конституційне подання
  • Дата: 24.03.2008
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ПРЕЗИДЕНТ УКРАЇНИ
КОНСТИТУЦІЙНЕ ПОДАННЯ
( Конституційне провадження у справі за конституційним поданням Президента припинено згідно з Ухвалою Конституційного Суду N 52-у/2008 від 09.10.2008 )
З мотивів невідповідності Конституції України Указом Президента України від 4 липня 2008 року N 618 "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 18 червня 2008 року N 855-р" згідно з пунктом 15 частини першої статті 106 Конституції України зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 18 червня 2008 року N 855-р "Про призначення Іллічова М.О. заступником Міністра внутрішніх справ України - начальником головного управління МВС України в Автономній Республіці Крим".
У зв'язку з цим та відповідно до пункту 15 частини першої статті 106, статті 150 Конституції України, статей 13, 40 Закону України "Про Конституційний Суд України" звертаюсь до Конституційного Суду України для вирішення питання про конституційність названого розпорядження Кабінету Міністрів України, на даний час неопублікованого.
Розпорядженням від 18 червня 2008 року N 855-р Кабінет Міністрів України призначив заступника Міністра внутрішніх справ України - начальника головного управління МВС України в Автономній Республіці Крим.
Назване розпорядження видано Кабінетом Міністрів України всупереч Конституції України.
За Конституцією України Кабінет Міністрів України призначає на посаду та звільняє з посади за поданням Прем'єр-міністра України керівників центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України (пункт 92 статті 116), здійснює інші повноваження, визначені Конституцією та законами України (пункт 10 статті 116). Законом України "Про Кабінет Міністрів України", яким відповідно до Конституції України визначаються повноваження Кабінету Міністрів України, до компетенції Кабінету Міністрів України віднесено призначення на посаду та звільнення з посади перших заступників і заступників міністрів (стаття 22).
Реалізуючи названі повноваження, Кабінет Міністрів України зобов'язаний діяти у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України (частина друга статті 19 Конституції України) . Як зазначив Конституційний Суд України у Рішенні від 27 квітня 2000 року N 7-рп/2000 у справі про тимчасове виконання обов'язків посадових осіб, відповідно до конституційно-правових засад поділу влади на законодавчу, виконавчу та судову (частина перша статті 6) та принципів конституційності, законності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19).
За статтею 134 Конституції України Автономна Республіка Крим є невід'ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання. Як відзначив Конституційний Суд України у Рішеннях від 25 березня 1998 року N 4-рп/98, від 27 лютого 2001 року N 1-рп/2001, від 16 січня 2003 року N 1-рп/2003, перелік цих питань закріплено статтями 137 та 138 Конституції України. За частиною другою статті 138 Конституції України законами України Автономній Республіці Крим можуть бути делеговані також інші повноваження.
Конституцією Автономної Республіки Крим , затвердженою Законом України від 23 грудня 1998 року N 350-XIV, установлено погодження Верховною Радою Автономної Республіки Крим призначення на посаду і звільнення з посади начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим (стаття 26). У Рішенні Конституційного Суду України від 16 січня 2003 року N 1-рп/2003 у справі про Конституцію Автономної Республіки Крим визначено, що в системі нормативно-правових актів Закон України "Про затвердження Конституції Автономної Республіки Крим" за юридичною силою займає таке саме місце, як і інші закони України, зокрема "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про столицю України - місто-герой Київ"; після Конституції України, що має найвищу юридичну силу (частина друга статті 8), закони в ієрархії нормативно-правових актів посідають провідне місце.
Верховною Радою Автономної Республіки Крим 18 червня 2008 року відповідно до наданих Конституцією Автономної Республіки Крим, затвердженою Законом N 350-XIV, повноважень ухвалено рішення N 902-5/08 про відмову в погодженні призначення Іллічова М.О. на посаду начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим.
За таких обставин призначення Кабінетом Міністрів України заступника Міністра внутрішніх справ України - начальника головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Автономній Республіці Крим без погодження з Верховною Радою Автономної Республіки Крим здійснено всупереч вищезазначеним нормам, а отже, з порушенням частини третьої статті 113 Основного Закону держави, яка зобов'язує Кабінет Міністрів України керуватися у своїй діяльності Конституцією та законами України і яка за частиною третьою статті 8 Основного Закону держави є нормою прямої дії.
Брати участь у конституційному провадженні за цим поданням уповноважено заступника Глави Секретаріату Президента України - Представника Президента України у Конституційному Суді України М. Ставнійчук.
Президент України В.ЮЩЕНКО
м. Київ, 4 липня 2008 року
(Джерело - Офіційне Інтернет-представництво Президента України)