АКЦІОНЕРНА СУДНОПЛАВНА КОМПАНІЯ
"УКРРІЧФЛОТ"
МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ
МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ
Довідник
кваліфікаційних характеристик професій працівників
Випуск 67 Водний транспорт
Видання друге, доповнене, перепрацьоване
Станом на 10.05.2005 р.
ВСТУП
Випуск 67 "Водний транспорт" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників розроблено відповідно до Методичних рекомендацій щодо розроблення Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП) з урахуванням змін і доповнень до змісту робіт і кваліфікаційних вимог, які виникли під впливом упровадження досягнень науки, техніки, технології, організації виробництва та праці, з урахуванням структурної перебудови на річковому транспорті. Випуск ураховує рекомендації виконавчих органів Міжнародної організації праці, вимоги конвенцій та резолюцій торговельного мореплавання, запобігання забрудненню із суден, запобігання зіткненню суден, про підготовку і дипломування моряків та несення вахти, вимоги Міжнародної гідрографічної організації (МГО) стосовно навіґаційно-гідрографічного забезпечення безпеки судноплавних водних шляхів. Терміни та визначення в цьому випуску подано згідно з Конвенцією про підготовку й дипломування моряків (ПДМНВ).
Розділ "Річковий транспорт" доповнено кваліфікаційною характеристикою "Менеджер (управитель) на водному транспорті (по флоту)", яку затверджено Президентом АСК "Укррічфлот" 10.07.2003 р. та погоджено з Міністерством праці та соціальної політики України. Змінено професійну назву "Водолаз 1, 2, 3 групи спеціалізації робіт" на "Водолаз" (відповідно до Змін та доповнень N 4 до Класифікатора професій ДК 003-95, 2002 р.).
Розділ "Морський транспорт" доповнено кваліфікаційними характеристиками професій:
- Директор (начальник) агентства з працевлаштування моряків;
- Комісар аварійний морський;
- Начальник відділу транспорту;
- Начальник вокзалу (морського);
- Начальник контори транспортно-експедиторської;
- Головний науковий співробітник (водний транспорт);
- Експерт морський (сюрвейєрський нагляд за вантажем);
- Експерт морський (сюрвеяйєрське обслуговування суден);
- Молодший науковий співробітник (водний транспорт);
- Науковий співробітник (водний транспорт);
- Провідний науковий співробітник (водний транспорт);
- Старший науковий співробітник (водний транспорт);
- Повірений морський (супервайзер);
- Помічник капітана з охорони;
- Помічник керівника підприємства (установи, організації) з безпеки;
- Фахівець з найму робочої сили для морського флоту, які затверджено наказом Міністерства транспорту України від 21.08.2003 р. N 664 за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України;
- Начальник комерційного відділу;
- Начальник служби морської безпеки;
- Експерт морський (технічний нагляд за гідротехнічними спорудами);
- Фахівець (офіцер) охорони компанії;
- Фахівець (офіцер) охорони портових засобів, які затверджено наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 10.05.2005 р. N 189 за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України. Зазначені кваліфікаційні характеристики розроблено науково-дослідним проектно-конструкторським інститутом морського флоту України (УкрНДІМФ) за участю Центру продуктивності Міністерства праці та соціальної політики України.
Цей Випуск доповнено кваліфікаційною характеристикою професії "Матрос-рятівник", яку затверджено Товариством рятування на водах України від 7 квітня 2004 року.
Проведено упорядкування професійних назв за розділами класифікації відповідно до їх кодів.
Згідно із Законом України "Про освіту" та відповідно до вимог Класифікатора професій ДК 003-95 переглянуто у кваліфікаційних характеристиках розділ "Кваліфікаційні вимоги".
Кваліфікаційні характеристики професій працівників є обов'язковими для встановлення кваліфікаційних розрядів (категорій) під час тарифікації робіт на підприємствах усіх галузей економіки, де є зазначені в цьому випуску виробництва та види робіт.
Крім завдань, обов'язків, знань та досвіду, які передбачено кваліфікаційними характеристиками, усі працівники водного транспорту повинні знати, виконувати та додержуватися правил і норм праці, виробничої санітарії, пожежної безпеки, електробезпеки, безпечного виконання робіт, виконувати правила внутрішнього трудового розпорядку.
Порядок присвоєння та підвищення розрядів, внесення змін і доповнень та інші нормативні вимоги щодо застосування кваліфікаційних характеристик цього випуску визначено Загальними положеннями Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, які затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 16 лютого 1998 року N 24, що вміщуються у випуску 1 ДКХП.