• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Галузева угода на 2010-2012 роки між Міністерством транспорту та звязку України, Фондом державного майна України, Асоціацією "Аеропорти України" цивільної авіації та профспілками працівників цивільної авіації України

Міністерство транспорту та звязку України , Професійні спілки, Фонд державного майна України  | Угода, Положення, Перелік, Коефіцієнти від 15.03.2010
Реквізити
  • Видавник: Міністерство транспорту та звязку України , Професійні спілки, Фонд державного майна України
  • Тип: Угода, Положення, Перелік, Коефіцієнти
  • Дата: 15.03.2010
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство транспорту та звязку України , Професійні спілки, Фонд державного майна України
  • Тип: Угода, Положення, Перелік, Коефіцієнти
  • Дата: 15.03.2010
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ТРАНСПОРТУ ТА ЗВ'ЯЗКУ УКРАЇНИ
ФОНД ДЕРЖАВНОГО МАЙНА УКРАЇНИ
АСОЦІАЦІЯ "АЕРОПОРТИ УКРАЇНИ" ЦИВІЛЬНОЇ АВІАЦІЇ
ПРОФСПІЛКИ ПРАЦІВНИКІВ ЦИВІЛЬНОЇ АВІАЦІЇ УКРАЇНИ
ГАЛУЗЕВА УГОДА
на 2010-2012 роки між Міністерством транспорту та зв'язку України, Фондом державного майна України, Асоціацією "Аеропорти України" цивільної авіації та профспілками працівників цивільної авіації України
1. Сторони, що уклали Галузеву угоду та їх повноваження
1.1. Галузева угода укладена між:
Міністерством транспорту та зв'язку України, Фондом державного майна України, Асоціацією "Аеропорти України" цивільної авіації (далі - представники власника) - з однієї сторони;
профспілками працівників цивільної авіації України, що об'єднались для ведення колективних переговорів, а саме: Професійною спілкою авіапрацівників України, Професійною спілкою-асоціацією льотного складу цивільної авіації України, Федерацією профспілок авіадиспетчерів України, Всеукраїнською профспілкою "Федерація профспілок авіапрацівників радіолокації, радіонавігації і зв'язку України" (далі - профспілки) - із другої сторони. Далі - Сторони.
Інтереси власника від імені Міністерства транспорту та зв'язку України представляє Державна авіаційна адміністрація (Державіаадміністрація).
1.2. Повноваження Сторін:
- представники власника мають відповідні повноваження визначені чинним законодавством для ведення переговорів, укладання Галузевої угоди (далі - Угоди) та реалізації її норм на підприємствах, в організаціях, господарських товариствах (далі - підприємства), які перебувають у сфері дії Сторін, що підписали Угоду;
- профспілки виступають від імені найманих працівників підприємств і мають відповідні повноваження, визначені чинним законодавством та Статутами профспілок, на ведення переговорів та укладання Угоди, реалізації її норм на підприємствах.
2. Загальні положення
2.1. Угода укладена з метою посилення соціального захисту працівників, сприяння підвищенню ефективності роботи підприємств, реалізації на цій основі професійних, трудових і соціально-економічних гарантій найманих працівників.
2.2. Угоду укладено відповідно до чинного законодавства та Генеральної угоди.
2.3. Угода спрямована на вдосконалення колективно-договірного регулювання соціально-трудових відносин, розвиток соціального партнерства, реалізацію конституційних прав і гарантій працівників та роботодавців.
2.4. Угода складається із зобов'язань Сторін та норм у сфері соціально-трудових відносин, дія яких поширюється на всіх найманих працівників та роботодавців, що знаходяться у сфері дії суб'єктів угоди.
2.5. Угода встановлює для працівників підприємств мінімальні соціальні гарантії, компенсації та пільги і є основою для укладання колективних договорів. Норми Угоди не обмежують права підприємств щодо розширення соціальних гарантій, компенсацій, трудових та соціально-побутових пільг за рахунок власних коштів.
2.6. Сторони зобов'язуються не приймати в односторонньому порядку рішень з питань, що стосуються трудових і соціально-економічних прав та інтересів працівників без попереднього узгодження таких рішень шляхом переговорів і консультацій.
2.7. Сторони сприяють підприємствам у проведенні колективних переговорів і укладанні колективних договорів або внесенню до них змін та доповнень.
2.8. Сторони вживатимуть заходи щодо усунення передумов виникнення колективних трудових спорів (конфліктів), а у разі їх виникнення можуть брати участь у їх вирішенні (за запрошенням конфліктуючих сторін) і прагнути до розв'язання ситуації.
2.9. У разі необхідності письмові роз'яснення з питань застосування цієї Угоди можуть надаватися тільки за підписами сторін, що її уклали.
2.10. Сфера дії Угоди:
2.10.1. Положення Угоди діють безпосередньо і поширюються на всіх працівників підприємств цивільної авіації, на працівників профспілкових органів, які працюють на виборних та штатних посадах у профспілкових організаціях, що входять у профспілки, і є обов'язковими для застосування в колективних договорах на всіх підприємствах, що перебувають у сфері дії сторін, які підписали Угоду, а також на працівників навчальних закладів, що мають повітряні судна.
2.10.2. Жодна зі Сторін протягом дії Угоди не може в односторонньому порядку призупинити виконання взятих на себе зобов'язань, порушити узгоджені положення і норми.
2.11. Термін дії угоди:
2.11.1. Угода укладається на 2010-2012 роки, набуває чинності з моменту її підписання представниками Сторін і діє до укладання нової Угоди.
2.11.2. Угода зберігає чинність у разі зміни складу, структури, найменування Сторін, від імені яких вона укладена.
2.11.3. Сторона, що одержала пропозицію про початок переговорів, зобов'язана узгодити з іншою Стороною дату початку переговорів у термін, встановлений законодавством України.
2.11.4. Сторони розпочинають переговори з укладання нової Угоди не пізніше ніж за один місяць до закінчення терміну дії Угоди.
2.11.5. Угода підписується уповноваженими представниками Сторін не пізніше як через 10 днів після завершення колективних переговорів.
2.11.6. Державіаадміністрація в п'ятиденний термін із дня підписання Угоди надає її на повідомну реєстрацію до Мінпраці України.
Представники власника й профспілки в двотижневий термін із дня реєстрації Угоди надсилають її на підприємства (керівникам і первинним профспілковим організаціям відповідно).
2.11.7. Керівники підприємств і первинні профспілкові організації (профкоми) протягом двох тижнів із дня отримання Угоди доводять її зміст до відома працівників.
2.11.8. Рекомендувати підприємствам у двомісячний термін із дня набуття чинності Галузевої угоди внести зміни та доповнення до чинних колективних договорів з урахуванням зобов'язань сторін, визначених у Галузевій годі.
2.12. Порядок внесення змін та доповнень до Угоди:
2.12.1. Зміни і доповнення до Угоди вносяться тільки за взаємною згодою Сторін, в обов'язковому порядку - в зв'язку із змінами чинного законодавства, Генеральної угоди з питань, що є предметом Угоди.
2.12.2. Сторона, яка ініціює внесення змін і доповнень до Угоди, письмово повідомляє іншу Сторону про початок проведення переговорів (консультацій) та надсилає їй свої пропозиції, які спільно розглядаються у 10-денний термін із дня їх отримання іншою стороною. Пропозиції однієї зі Сторін є обов'язковими для розгляду другою стороною.
2.12.3. Сторони інформують підприємства про внесені зміни й доповнення до Угоди у термін, установлений законодавством України.
3. Створення умов для забезпечення стабільного розвитку галузі
Сторони домовилися:
3.1. Спрямовувати свою діяльність на співробітництво, створення умов для забезпечення стабільної і ефективної роботи підприємств.
3.2. При формуванні органів управління та контролю господарських товариств передбачати включення до їх складу представників профспілок з правом дорадчого голосу.
3.3. При проведенні досудової санації ознайомлювати виборні органи профспілок на їх запит з планом санації з метою контролю збереження робочих місць, профілю виробництва та обсягу робіт (послуг).
3.4. Передбачати в галузевих програмах соціально-економічного розвитку та планах реструктуризації підприємств окремий розділ з вирішення соціальних питань, зокрема, проблем зайнятості, збереження та створення робочих місць, працевлаштування працівників що вивільняються.
3.5. Брати участь у заходах Сторін на їх запрошення.
Представники власника зобов'язуються:
3.6. Здійснювати заходи щодо сприяння державної підтримки підприємств та збереження і захисту національного ринку повітряних перевезень, авіаційного персоналу з числа громадян України, збільшення обсягів виробництва (робіт, послуг), забезпечення належного рівня безпеки польотів, створення нових робочих місць, розробляти за участю профспілкової сторони стратегію підвищення ефективності виробництва та соціально-економічного розвитку підприємств.
3.7. Під час укладання контрактів з керівниками підприємств зобов'язувати їх забезпечувати обсяги робіт та своєчасну в повному обсязі, виплату заробітної плати працюючим.
3.8. Здійснювати згідно вимог галузевих нормативних актів та чинного законодавства перепідготовку та підвищення кваліфікації працівників цивільної авіації. Передбачити заходи щодо забезпечення періодичності підвищення кваліфікації працівників не рідше ніж один раз на 5 років.
3.9. Рекомендувати керівникам підприємств щоквартально інформувати трудові колективи про результати фінансово-господарської діяльності підприємств та перспективи їх розвитку.
3.10. Створювати умови для забезпечення участі працівників в управлінні підприємством та для розвитку їх технічної творчості.
3.11. Забезпечити участь профспілкових представників у роботі комісій з приватизації, реструктуризації, реорганізації, санації та ліквідації суб'єктів господарювання.
3.12. Забезпечити участь представників профспілок у розробці положень статутів та внутрішніх документів підприємств (правил трудового розпорядку, програм розвитку персоналу тощо), а також внесення до них змін та доповнень у межах їх повноважень.
3.13. Організовувати збір та розгляд пропозицій працівників з питань поліпшення роботи підприємства, підвищення ефективності виробництва та оптимізації виробничих витрат. Інформувати профспілкову сторону, працівників про результати їх розгляду та вжиті заходи.
3.14. Забезпечувати участь повноважних представників профспілкової сторони в роботі і засіданнях керівних органів підприємств у межах їх повноважень (виробничі наради, засідання правлінь тощо), завчасно інформувати їх про дати і порядок денний таких засідань.
3.15. Розглядати на вимогу профкомів та за поданням профспілок і приймати відповідні рішення стосовно розірвання контрактів з керівниками підприємств, які своїми діями або бездіяльністю погіршують соціально-економічне становище працівників, порушують законодавство про працю, Закон України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", умови колективних договорів та цієї Угоди.
Профспілки зобов'язуються:
3.16. Сприяти діяльності трудових колективів щодо збільшення обсягів виробництва, підвищення продуктивності праці, забезпечення безпеки польотів, зміцнення виробничої та трудової дисципліни, виконання посадових інструкцій та правил внутрішнього розпорядку.
3.17. Утримуватися від організації акцій протесту, страйків за умов виконання представниками власника, керівниками підприємств зобов'язань і норм Угоди, колективного договору.
3.18. Сприяти представнику власника, адміністраціям підприємств у реалізації положень Угоди та колективних договорів.
4. Зайнятість
Представники власника зобов'язуються:
4.1. Вживати заходів щодо удосконалення шляхів та механізмів здійснення політики зайнятості і соціального захисту працівників, які вивільнятимуться, збереження та створення нових робочих місць.
4.2. Здійснювати щорічно аналіз зайнятості у галузі на основі статистичних звітів підприємств, підсумки якого розглядати разом з профспілками одночасно з підсумками виконання Угоди.
4.3. Протягом дії Угоди разом із Міністерством освіти і науки України розробити науково обґрунтовану програму визначення потреб авіапідприємств у спеціалістах різних професій з урахуванням реальної ситуації на ринку праці.
4.4. Здійснювати заходи щодо залучення молоді на підприємства, її навчання та підвищення кваліфікації.
4.5. Не допускати на підприємствах звільнень працівників за ініціативою роботодавців протягом року понад 5 відсотків загальної чисельності працюючих. Якщо у разі виникнення на підприємстві необхідності скорочення більше 5 відсотків працівників, рішення про це приймати спільно з профспілковими комітетами та за погодженням з представником власника (Міністерством транспорту та зв'язку України, Державіаадміністрацією, ФДМУ і т.д.) і центральним органом відповідної профспілки.
4.6. На кожному підприємстві скласти та узгодити з профспілковою стороною Програму соціально-економічного розвитку підприємства на конкретно визначений період, спрямовану на забезпечення продуктивної зайнятості, створення нових робочих місць, та забезпечити її виконання.
4.7. У разі виникнення об'єктивних причин економічного, технологічного, структурного характеру або у зв'язку з ліквідацією, реорганізацією, зміною форми власності підприємства, через які неминучі вивільнення працівників з ініціативи сторони власника, проводити їх лише за умови письмового повідомлення профспілкової сторони не пізніше як за 3 місяці до намічуваних звільнень, про причини і терміни вивільнення, кількість та категорії працівників, що будуть підлягати скороченню.
У цей період проводити консультації з профспілковою стороною стосовно визначення та затвердження заходів щодо запобігання масового звільнення працівників, їх можливого працевлаштування та забезпечення соціальної підтримки.
Розглядати та враховувати пропозиції профспілкової сторони про перенесення термінів або тимчасове припинення чи відміну заходів, пов'язаних із вивільненням працівників.
4.8. Вживати заходів щодо недопущення звільнення працівників з ініціативи власника, перед якими не погашена заборгованість із заробітної плати та інших виплат.
4.9. Не здійснювати прийняття на роботу нових працівників у разі використання режимів неповної зайнятості на підприємстві та якщо передбачається масове скорочення працівників аналогічних професій, за виключенням окремих випадків, коли виникла потреба в працівниках певної професії.
Сторони домовилися:
4.10. За працівниками, які працюють в режимі неповного робочого часу, зберігаються права, пільги та гарантії, передбачені колективними договорами.
4.11. Прийом на роботу іноземної робочої сили проводити згідно чинного законодавства.
4.12. За працівниками, які звільнені з підприємств з підстав, передбачених п. 1 ст. 40 КЗпП України (крім випадків ліквідації підприємств), а також при припиненні членами екіпажу повітряного судна льотної праці або неможливості керування повітряним рухом диспетчерами УПР за станом здоров'я, зберігаються черга на житло, право користування медичними та дитячими закладами, базами відпочинку, переважне право на працевлаштування за наявністю вакантних посад протягом одного року, а також стаж безперервної роботи в цивільній авіації згідно з чинним законодавством України.
Механізм запровадження цих умов визначається колективним договором.
4.13. Не допускати звільнення працівників за скороченням чисельності в разі приватизації підприємства протягом 6 місяців після завершення приватизації, за винятком умов, передбачених чинним законодавством України (ст. 26 Закону України "Про приватизацію державного майна") .
4.14. Надавати на прохання працівників, яких офіційно попереджено про звільнення у зв'язку із скороченням чисельності або штату, протягом двох останніх місяців роботи один день на тиждень вільний від роботи з оплатою його у розмірі середнього заробітку працівника в зручний для обох сторін час для вирішення питань власного працевлаштування.
4.15. Не застосовувати на підприємствах контрактну форму трудового договору, крім випадків, передбачених законами України.
Профспілки зобов'язуються:
4.16. Здійснювати контроль за виконанням на підприємствах законодавчих та нормативних актів з питань зайнятості працівників, використанням і завантаженням робочих місць.
4.17. Надавати членам профспілок безкоштовну правову допомогу, консультації з чинного законодавства. При необхідності відстоювати права членів профспілок у державних органах і судах.
5. Оплата праці
Сторони домовилися:
5.1. Використовувати всі наявні заходи щодо ліквідації в 2010 році заборгованості із заробітної плати та інших виплат, яка склалася на підприємствах станом на 01.01.2010 року.
5.2. Щоквартально розглядати стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати з прийняттям ефективних заходів щодо її ліквідації.
Застосовувати заходи матеріального та дисциплінарного впливу до керівників підприємств, на яких допущена заборгованість із заробітної плати у розмірі понад один місячний фонд оплати праці.
Вносити подання до відповідних органів про притягнення керівників підприємств за порушення законодавства з оплати праці до адміністративної та кримінальної відповідальності.
5.3. Встановити мінімальну тарифну ставку (посадовий оклад) робітника першого розряду у розмірі не менш 120 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом.
Величина тарифних ставок за кожним із розрядів 6-ти розрядної тарифної сітки визначається в діапазоні 1-1,95 (1 р. - 1,0; 2 р. - 1.15; 3 р. - 1.32; 4 р. - 1,51; 5 р. - 1,72; 6 р. - 1,95).
У разі встановлення Генеральною угодою норм з оплати праці вищих, ніж в галузевій угоді, застосовувати норми Генеральної угоди.
5.4. Встановити мінімальні коефіцієнти співвідношень місячних посадових окладів працівників за загальними (наскрізними) професіями до тарифної ставки робітника першого розряду згідно з Додатком N 1 до Угоди.
5.5. Встановити мінімальний посадовий оклад техніка без категорії на рівні не нижче місячної тарифної ставки робітника третього розряду.
5.6. Встановити мінімальні коефіцієнти міжкваліфікаційних (міжпосадових) співвідношень окладів керівників, професіоналів і фахівців до посадового окладу техніка згідно з додатком N 3 до Угоди.
5.7. Відповідно до чинного законодавства підприємства самостійно розробляють і встановлюють форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розмір надбавок і доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат з дотриманням норм і гарантій, передбачених чинним законодавством, Генеральною та цією Угодою і встановлюють їх у колективних договорах.
Норми колективного договору щодо рівня оплати праці не повинні бути нижчими від раніше прийнятих на підприємстві.
При встановленні тарифних ставок (посадових окладів), доплат і надбавок, премій і винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат, враховувати закони України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" та "Про прожитковий мінімум" щодо забезпечення відповідного рівня заробітної плати, а також забезпечувати зростання фонду оплати праці на підприємствах з урахуванням результатів виробничої діяльності.
5.8. Для працівників підприємств, що виконують роботи, не властиві основній діяльності галузі, умови оплати праці встановлюються у колективних договорах, з дотриманням норм і гарантій, передбачених галузевими угодами тих галузей, до яких ці роботи відносяться за характером виробництв. У випадку, коли умови оплати праці інших галузей нижчі від норм цієї Угоди - застосовуються мінімальні гарантії цієї Угоди.
5.9. Встановити мінімальні розміри доплат і надбавок до тарифних ставок, посадових окладів згідно з Додатком N 2.
5.10. Умови оплати праці за виконання льотної роботи льотному складу повітряного судна (ПС), а також технічному складу, зайнятому на спеціальних видах авіаційних робіт з відривом від бази, визначаються колективними договорами.
Оплату праці льотно-інструкторського складу навчальних закладів, що мають повітряні судна, рекомендувати здійснювати по фактичному нальоту годин, але не нижче гарантованого нальоту, який визначається у колективному договорі. Гарантована оплата праці проводиться в тих випадках, коли учбовими планами не передбачені польоти, або по незалежним від льотного складу обставинам вони не вилітали встановлену місячну норму.
За виконання навчальних тренувань на тренажерах рекомендувати здійснювати погодинну оплату праці за кожну годину тренувань льотно-інструкторському складу та інженерно-технічному складу навчальних закладів, що мають повітряні судна. Технічному складу за обслуговування закріплених за ними повітряних суден при виконанні заявок замовників, рекомендувати здійснювати погодинну оплату праці за наліт годин у відсотках від командира повітряного судна. Конкретний розмір оплати визначається у колективному договорі.
5.11. Фахівцям, професіоналам, керівникам за знання та постійне використання в роботі іноземної мови може встановлюватися доплата у розмірі не менше 10 відсотків посадового окладу або враховуватися при встановленні окладу.
5.12. У разі відрядження працівників за кордон, адміністрація підприємства зобов'язана виплатити їм добові витрати в межах граничних норм, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.99 р. N 663 "Про норми відшкодування витрат на відрядження в межах України та за кордон" (із змінами, внесеними постановами КМ України).
Ці добові витрати є мінімальними державними гарантіями і не можуть бути додатково обмежені власником (або уповноваженою ним особою) у сторону зменшення.
5.13. Оплату роботи в надурочний час, вихідні, святкові та неробочі дні здійснювати у порядку та із дотриманням вимог, передбачених законодавством.
5.14. Час простою не з вини працівника оплачувати з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки (окладу) встановленого працівникові розряду (окладу) на умовах, передбачених колективним договором.
5.15. Перегляд та запровадження нових норм праці (виробітку), зміна умов оплати праці здійснюється адміністрацією підприємства з обов'язковим офіційним погодженням з органами відповідних профспілок, що діють на підприємстві не пізніше як за два місяці до їх передбаченого введення в дію. У цьому випадку обов'язковою умовою є економічне обґрунтування передбачених змін норм праці (виробітку) та умов оплати праці.
5.16. Розподіл і використання коштів на соціально-культурні заходи роботодавцям розглядати спільно з профспілковими органами.
5.17. Забезпечувати на підприємствах гласність внутрішніх положень про преміювання, доплати, заохочувальні виплати тощо і як обов'язкові додатки включити до колективних договорів.
5.18. Здійснювати контроль за своєчасною виплатою заробітної плати на підприємствах, аналізувати причини затримки виплат і приймати заходи щодо їх усунення.
5.19. Здійснювати своєчасно, в терміни встановлені колективним договором, виплату поточної заробітної плати працівникам підприємства, але не рідше двох разів на місяць.
5.20. Винагороду за вислугу років виплачувати працівникам цивільної авіації та працівникам навчальних закладів, що мають повітряні судна, згідно Положення (Додаток до Галузевої угоди N 4).
5.21. На підприємствах, де мають місце заборгованість із заробітної плати та інших виплат, включати як обов'язковий додаток до колективного договору графік її погашення.
5.22. У разі затримки виплати заробітної плати роботодавець зобов'язаний на запит виборних профспілкових органів надати дозвіл на отримання в банківських установах інформації про наявність коштів на рахунках підприємства або отримати таку інформацію в банківських установах і надати її профспілковому органу.
5.23. У разі порушення строків виплати заробітної плати компенсувати працівникам втрати частини заробітної плати на умовах, визначених законодавством.
Профспілки зобов'язуються:
5.24. Здійснювати контроль за дотриманням на підприємствах законодавчих, нормативних актів з питань оплати праці і відповідних положень Угоди.
5.25. Захищати і відстоювати інтереси працівників галузі на всіх рівнях управління.
5.26. Сприяти запровадженню на підприємствах прогресивних норм праці відповідно до досягнутого рівня техніки, технології та організаційно-технічних заходів, що забезпечують реальне зростання продуктивності праці.
6. Режим праці та відпочинку
Сторони домовились:
6.1. Забезпечувати додержання встановленої законодавством тривалості робочого часу і відпочинку. При укладанні колективного договору може встановлюватися менша норма тривалості робочого часу з оплатою за рахунок коштів підприємства.
6.2. Встановлювати тривалість щоденної роботи (зміни) згідно з Правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності, затвердженими роботодавцем за погодженням з відповідним профспілковим органом підприємства з урахуванням специфіки виробництва.
6.3. Скорочену тривалість робочого тижня встановлювати колективним договором працівникам, зайнятим на роботах з шкідливими умовами праці, відповідно до Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 р. N 163.
6.4. Узгоджувати з профспілковою стороною будь-які зміни тривалості робочого дня (тижня), режиму праці і відпочинку на підприємстві, в окремих підрозділах, для категорій або окремих працівників та попереджувати працівників про такі зміни за два місяці до їх запровадження (крім екстремальних випадків).
6.5. У виняткових випадках, передбачених законодавством, проводити надурочні роботи, роботу у вихідні, святкові та неробочі дні з її оплатою і компенсацією відповідно до законодавства.
Дотримуватись вимог законодавства щодо обмеження залучення окремих категорій працівників до надурочних робіт, роботи в нічний час та вихідні дні.
6.6. Спільно з профспілковою стороною згідно з чинним законодавством сприяти створенню на підприємствах з кількістю працюючих 15 осіб і більше комісій по трудових спорах та підвищенню ефективності розгляду ними індивідуальних трудових спорів.
6.7. Забезпечувати доставку на роботу і з роботи працівників, які забезпечують виконання польотів з 22.00 год. до 6.00 год., а також протягом робочого часу підприємства при відсутності міського транспорту.
6.8. Час роботи та відпочинку членів екіпажів повітряних суден цивільної авіації України, а також його облік визначати і здійснювати згідно з чинним законодавством України про працю та відпустки, відомчими нормативно-правовими актами, відповідними нормами ІКАО.
6.9. У разі зміни підпорядкованості чи власника підприємства, або його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення), дії трудових договорів з працівниками продовжуються.
6.10. Забезпечувати надання щорічної оплачуваної основної відпустки працівникам тривалістю не менше 24 календарних днів.
Додаткові оплачувані відпустки надавати:
- працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими і важкими умовами праці - відповідно до Списку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову від 13.05.2003 р., із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ від 16.12.2004 р. N 1674) . Конкретна тривалість таких відпусток встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці та часу зайнятості працівника в цих умовах;
- працівникам, зайнятим на роботах з особливим характером праці-відповідно Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов'язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах підвищеного ризику для здоров'я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці (додаток N 2, в редакції постанови КМУ N 679 від 13.05.2003 р., із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ від 16.12.2004 р. N 1674) . Конкретна тривалість таких відпусток встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах;
- працівникам із ненормованим робочим днем, з урахуванням вимог частини першої ст. 10 Закону України "Про відпустки" - відповідно до Списків посад, робіт та професій, визначених колективним договором. Орієнтовний перелік професій і посад працівників підприємств цивільної авіації України з ненормованим робочим днем додається (додаток N 5).
6.11. Надавати працівникам додаткові відпустки у зв'язку з навчанням у порядку і на умовах, передбачених чинним законодавством.
6.12. Надавати працівникам соціальні відпустки у порядку і на умовах, передбачених чинним законодавством.
6.13. Надавати визначеним законодавством категоріям працівників, за їх бажанням, додаткові відпустки без збереження заробітної плати на встановлений для цих категорій працівників термін.
6.14. Додаткові види відпусток та тривалість відпусток понад термін, не передбачені чинним законодавством України, встановлюються підприємствами самостійно у колективних договорах.
Профспілки зобов'язуються:
6.15. Здійснювати контроль за виконанням положень цього розділу.
7. Охорона праці
Представники власника зобов'язуються:
7.1. Здійснювати свої повноваження в галузі охорони праці відповідно до Закону України "Про охорону праці".
7.2. Здійснювати методичне керівництво діяльністю з питань охорони праці та відомчий контроль за станом охорони праці на підприємствах, що відносяться до сфери його управління.
7.3. Щорічно розглядати на засіданнях вищих органів управління, за участю профспілок, стан охорони праці на виробництві, виробничого травматизму, професійної захворюваності та вживати відповідних заходів до його поліпшення.
На підставі аналізу стану охорони праці, а також за поданням профспілок заслуховувати керівників підприємств, де сталися смертельні, групові нещасні випадки або не виконуються заходи з охорони праці, передбачені колективними договорами (угодами).
Матеріали розгляду питань з охорони праці направляти відповідним центральним органам профспілок.
7.4. Забезпечити виконання заходів, спрямованих на поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на підприємствах цивільної авіації згідно з розробленою "Програмою поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на підприємствах цивільної авіації України".
7.5. Вдосконалювати галузеву нормативну базу з охорони праці відповідно до чинного законодавства та з урахуванням пріоритетних завдань, що стосуються поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища.
7.6. Розглядати та узагальнювати по галузі пропозиції підприємств про внесення змін і доповнень до Списків на пільгове пенсійне забезпечення, надання щорічних додаткових відпусток, скорочену тривалість робочого тижня працівникам, зайнятим на роботах із шкідливими та важкими умовами праці.
Клопотати, на підставі обґрунтованих пропозицій з цих питань, перед відповідними органами державної влади.
7.7. Організовувати навчання та перевірку знань з питань охорони праці, за участю профспілок, керівників підприємств, їх заступників, головних спеціалістів та керівників основних виробничих і технічних служб підприємств, які безпосередньо пов'язані з організацією безпечного ведення робіт.
7.8. Надавати профспілковим органам необхідну звітну інформацію та інші матеріали з охорони праці, сприяти проведенню виборними органами профспілок громадського контролю за виконанням законодавства про охорону праці.
7.9. Розглядати питання про притягнення до відповідальності керівників підприємств, які не забезпечили виконання положень Галузевої угоди та умов колективного договору з питань охорони праці.
7.10. Розробляти, за участю сторін колективного договору, та реалізовувати комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів і підвищення існуючого рівня охорони праці.
7.11. Своєчасно проводити атестацію робочих місць працівників, зайнятих на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, для вирішення питань із призначення пенсій за віком на пільгових умовах, інших пільг і компенсацій, а також розробки та реалізації відповідних заходів щодо поліпшення умов праці, що визначаються колективними договорами.
За результатами атестації робочих місць за умовами праці надавати інформацію працівникам про наявність на робочих місцях небезпечних і шкідливих виробничих факторів, можливі наслідки їх впливу на здоров'я та права працівників на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства.
7.12. Забезпечити фінансування заходів з охорони праці, перелік яких та суму витрат визначати на підставі ст. 19 Закону України "Про охорону праці", у колективних договорах.
7.13. Організувати проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (упродовж трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах і роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці, відповідно до чинного законодавства.
За результатами періодичних медичних оглядів забезпечити проведення відповідних оздоровчих заходів.
7.14. Щоквартально розглядати стан охорони праці на підприємствах, виконання заходів щодо створення належних, безпечних і здорових умов праці, а також вживати необхідних заходів щодо профілактики виробничого травматизму.
7.15. Дотримуватися вимог щодо охорони праці під час проектування, будівництва (виготовлення) та реконструкції підприємств, об'єктів і засобів виробництва відповідно до чинного законодавства.
7.16. Розробляти та впроваджувати на підприємствах заходи щодо механізації та автоматизації важких робіт і робіт із шкідливими чи небезпечними умовами праці, а також заборони залучення жінок на цих роботах.
7.17 Забезпечити працівників на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов'язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, безоплатно, за встановленими нормами спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту (надалі ЗІЗ), а також мийними та знешкоджувальними засобами. Видача ЗІЗ понад передбачених норм встановлюється колективними договорами.
Забезпечити придбання, комплектування, видачу та утримання ЗІЗ відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці та колективних договорів.
У разі придбання працівником ЗІЗ, мийних і знешкоджувальних засобів за свої кошти компенсувати всі витрати на умовах, передбачених колективними договорами.
7.18. Забезпечувати працівників, зайнятих на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, безоплатно, молоком або рівноцінними харчовими продуктами в порядку, визначеному чинним законодавством.
7.19. Забезпечити функціонування служби охорони праці на підприємствах відповідно до чинного законодавства.
Профспілки зобов'язуються:
7.20. Здійснювати громадський контроль за дотриманням Стороною власника законодавства про охорону праці, створенням безпечних і нешкідливих умов праці, належних виробничих та санітарно-побутових умов, забезпеченням працівників спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального та колективного захисту.
7.21. За результатами перевірок стану охорони праці вносити роботодавцям, державним органам управління і нагляду подання з цих питань.
7.22. Представляти інтереси членів профспілки у вирішенні питань охорони праці у випадках, визначених чинним законодавством.
7.23. Інформувати працівників про їх права і гарантії у сфері охорони праці та зміни у законодавстві з охорони праці.
7.24. Брати участь:
- у розробці та контролі виконання програм поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на підприємствах;
- в опрацюванні, прийнятті, перегляді та скасуванні нормативно-правових актів з охорони праці;
- в атестації робочих місць за умовами праці та надавати пропозиції відповідно до Закону України "Про охорону праці";
- у роботі комісій з перевірки знань з охорони праці;
- у прийнятті в експлуатацію нових і реконструйованих виробничих об'єктів та об'єктів соцкультпобуту;
- у проведенні навчань, нарад, семінарів профактиву з питань охорони праці;
- у заходах з охорони праці, які проводить представник власника;
- у розслідуванні нещасних випадків і профзахворювань на виробництві та надавати у разі необхідності свої висновки.
8. Соціальні гарантії, пільги та компенсації
Сторони домовилися:
8.1. Сприяти створенню недержавного пенсійного фонду з метою здійснення недержавного пенсійного забезпечення працівників галузі за рахунок коштів підприємств галузі.
8.2. Підприємства здійснюють обов'язкове страхування своїх працівників згідно з чинним законодавством України.
8.3. Підприємства, згідно з діючими нормативними актами, забезпечують безкоштовним харчуванням:
- працівників льотного та інженерно-технічного складу під час виконання польотів. При цьому суми, що направляються на харчування членів екіпажів та працівників інженерно-технічного складу на борту літака під час виконання польотів, відносити до валових витрат підприємства і при нарахуванні добових витрат не зменшувати їхню суму на вартість обов'язкового харчування на борту повітряного судна;
- інженерно-технічний склад під час виконання робіт із технічного обслуговування ПС на авіаційно-хімічних роботах (АХР), в тому числі й за межами країни;
- керівників польотів і диспетчерів, які безпосередньо здійснюють управління повітряним рухом (УПР) під час чергування.
У разі неможливості забезпечення харчуванням, підприємство компенсує витрати зазначеним категоріям працівників на харчування за цінами базового аеропорту. Конкретні розміри витрат та порядок виплати на харчування визначаються колективними договорами.
Порядок забезпечення безкоштовним харчуванням членів екіпажів повітряних суден (ПС) та працівників інженерно-технічного складу на борту ПС в дні польотів визначається Інструкцією про організацію безкоштовного харчування членів екіпажів ПС та працівників інженерно-технічного складу на борту ПС в дні польотів та іншими нормативно-правовими актами Мінтрансу та Державіаадміністрації.
8.4. Підприємства забезпечують льотний та диспетчерський склад за висновками лікарсько-льотної сертифікаційної комісії (ЛЛСК) за наявності діагнозу про захворювання один раз на рік пільговою путівкою в санаторій за профілем лікування. Іншим працівникам - на умовах, визначених у колективних договорах.
8.5. Членам екіпажів ПС, бортпровідникам, диспетчерам, які здійснюють УПР, а також інженерно-технічним працівникам, зайнятим безпосередньо обслуговуванням ПС, усуненим тимчасово від виконання службових обов'язків у зв'язку з авіаційною подією або інцидентом, зберігається посадовий оклад до висновку комісії з розслідування цієї події.
Після висновку комісії, у разі відсутності вини члена екіпажу, авіадиспетчера, інженерно-технічного працівника у зв'язку з авіаційною подією, йому виплачується різниця між середньою заробітною платою і посадовим окладом за час, на який він був усунений від виконання своїх службових обов'язків.
8.6. Роботодавці забезпечують членів екіпажу ПС, бортпровідників, працівників, які безпосередньо обслуговують авіапасажирів, а також авіадиспетчерів, які безпосередньо здійснюють УПР, одягом встановленого зразку. Умови забезпечення одягом встановленого зразку визначаються колективним договором.
8.7. Організовувати проведення оглядів-конкурсів колективів художньої самодіяльності та спартакіад колективів фізкультури підприємств галузі.
8.8. Роботодавці виділяють кошти на покращення медичного обслуговування, зміцнення здоров'я працюючих, оздоровлення дітей працівників, проведення культурно-масових, спортивних та оздоровчих заходів. Розміри коштів на ці цілі визначаються колективними договорами і не можуть бути меншими за визначені попередніми колективними договорами.
8.9. Зберігати і підтримувати роботу діючих на підприємствах медичних закладів - основних об'єктів профілактики та відновлення здоров'я працюючих.
8.10. Не допускати змін форм власності, передачі іншим юридичним або фізичним особам, здачу в оренду, перепрофілювання та ліквідацію об'єктів соціально-культурного призначення без згоди профспілок, які діють на підприємстві.
8.11. Передбачати у колективних договорах додаткові, у порівнянні з чинним законодавством, соціальні гарантії, пільги та компенсації працюючим за рахунок власних коштів.
8.12. Здійснювати заходи щодо організаційного та фінансового забезпечення участі представників підприємств у галузевих та Всеукраїнських спартакіадах, оглядах-конкурсах колективів художньої самодіяльності.
8.13. Здійснювати щоквартальний аналіз стану тимчасової непрацездатності на підприємстві та причин захворюваності. Вживати заходів щодо зниження захворюваності працівників та зменшення втрат робочого часу.
Профспілки зобов'язуються:
8.14. Сприяти проведенню оздоровлення, сімейного відпочинку та лікуванню працівників, організації оздоровлення дітей у дитячих оздоровчих закладах.
8.15. Як представники застрахованих осіб, здійснювати контроль за правильним нарахуванням і своєчасним наданням працівникам матеріального забезпечення та соціальних послуг за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, представляти інтереси працівників у комісіях з соціального страхування.
8.16. Здійснювати громадський контроль за дотриманням житлового та трудового законодавства, за об'єктами соціальної сфери, забезпеченням соціальних гарантій працівників і надавати їм безкоштовно консультативну допомогу з цих питань.
8.17. Постійно вивчати потреби працівників у соціальному захисті, узагальнювати і розповсюджувати досвід, який є у галузі з цих питань.
9. Гарантії діяльності профспілок
9.1. Права профспілок визначаються Законом України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності", іншими законами України, Генеральною та Галузевою угодами, Статутами профспілок.
Представники власника зобов'язуються:
9.2. Сприяти реалізації прав та гарантій діяльності профспілок, встановлених чинним законодавством, не допускати втручання в їх діяльність, обмеження прав або перешкоджання їх здійсненню.
9.3. Проекти власних нормативно-правових актів з питань, що стосуються трудових, соціально-економічних інтересів працівників галузі розглядати з урахуванням думки профспілок. Прийняті нормативно-правові акти своєчасно доводити до профспілкової сторони.
Розгляд пропозицій профспілок здійснювати за їхньою участю.
9.4. Інформувати профспілки про призначення або звільнення з посад керівників підприємств.
9.5. На принципах соціального партнерства проводити зустрічі, консультації. Інформувати профспілки про плани і напрямки розвитку галузі, запрошувати представників профспілок для участі в нарадах, засіданнях колегії з питань, що стосуються трудових, соціально-економічних інтересів працівників галузі.
9.6. Надавати профспілковим органам підприємств безкоштовно необхідні для їхньої діяльності приміщення з обладнанням, опаленням, освітленням, прибиранням, охороною, засобами зв'язку для постійного користування і, у разі необхідності, транспортом.
Надавати безкоштовно приміщення для проведення профспілкових зборів (конференцій), нарад профспілкового активу.
Забезпечувати можливість розміщувати власну інформацію у приміщеннях і на території підприємств у доступних для працівників місцях.
9.7. Забезпечити працівникам, звільненим з роботи у зв'язку з обранням їх до складу виборних профспілкових органів, після закінчення терміну їх повноважень працевлаштування на попередню роботу (посаду) або за згодою працівника на рівноцінну роботу (посаду), оплату навчання або перекваліфікації за рахунок коштів підприємств і не допускати їх звільнення протягом року.
9.8. Поширювати на виборних та штатних профспілкових працівників організаційних ланок профспілок пільги і гарантії, що передбачені колективними договорами.
На умовах колективних договорів можуть виділятися профспілковим органам кошти на заохочення профспілкового активу за виконання обов'язків, пов'язаних із реалізацією колективних договорів.
9.9. Забезпечувати безоплатний, безготівковий збір членських профспілкових внесків, за наявності письмових заяв членів профспілок, централізовано через бухгалтерію підприємств з своєчасним перерахуванням зібраних внесків на рахунки профспілкових органів в день отримання коштів в установах банків на виплату заробітної плати.
9.10. Забезпечувати членам виборних профспілкових органів підприємства та представникам вищих профспілкових органів можливість безперешкодно відвідувати та оглядати місця роботи на підприємстві, ознайомлюватися з документами, що стосуються трудових прав та інтересів працівників.
9.11. Надавати можливість профспілковій стороні перевіряти розрахунки з оплати праці та державного соціального страхування, використання коштів на соціальні та культурні заходи і житлове будівництво.
9.12. Щомісячно відраховувати кошти первинним профспілковим організаціям підприємств на культурно-масову, фізкультурну та оздоровчу роботу, передбачених колективним договором, але не менше 0,3 відсотка фонду оплати праці підприємства з віднесеннях цих сум на валові витрати, а у бюджетній сфері - за рахунок виділення додаткових бюджетних асигнувань.
9.13. Надавати працівникам підприємств, що обрані до профспілкових органів і незвільнені від своїх виробничих чи службових обов'язків, вільний від роботи час, але не менше 4-х годин на тиждень для виконання громадських обов'язків в інтересах трудового колективу, участі в роботі виборних профспілкових органів, а також додаткову відпустку тривалістю до 6 календарних днів на час профспілкового навчання із збереженням середньої заробітної плати на умовах і в порядку, визначених колективними договорами.
9.14. Брати участь в заходах профспілкової сторони на їх запрошення.
Представники власника доручають керівникам підприємств:
9.15. На вимогу профспілкової сторони надавати в тижневий термін відповідні документи, інформацію та пояснення, що стосуються додержання законодавства про працю, умов праці, виконання зобов'язань Галузевої угоди і колективного договору.
9.16. Розглядати протягом семи днів вимоги і подання профспілкових органів щодо усунення порушень законодавства про працю, зобов'язань Галузевої угоди і колективного договору, вживати невідкладних заходів щодо їх усунення.
9.17. Сприяти у навчанні профспілкового активу профспілок працівників цивільної авіації України з питань соціально-економічного захисту працюючих, охорони праці, змін форм власності і т.і. за рахунок коштів підприємств.
9.18. Надавати можливість профспілкам право використовувати наявні на підприємствах засоби інформації, друковані видання, розмножувальну та іншу оргтехніку - для викладення профспілкових позицій.
10. Контроль за виконанням Угоди
Сторони домовилися:
10.1. Контроль за виконанням Угоди здійснює комісія повноважних представників сторін, яка вела переговори з її укладання.
Результати перевірки зобов'язань Угоди оформлюються актом, який доводиться до відома Сторін Угоди.
10.2. Надавати повноважним представникам сторін на безоплатній основі наявну інформацію та документи, необхідні для здійснення контролю за виконанням Угоди.
10.3. При виявленні порушень виконання Угоди зацікавлена в їх усуненні Сторона письмово інформує іншу Сторону про порушення.
У двотижневий термін мають бути проведені взаємні консультації і прийняте з цього питання рішення робочої комісії.
10.4. У разі необхідності (не введення норм та положень Угоди, не укладання колективного договору, заборгованість із виплати заробітної плати, тощо), за згодою сторін, направляти на підприємства спільні комісії з метою оцінки ситуації на місцях і надання необхідної допомоги.
10.5. Хід виконання Угоди розглядати двічі на рік на спільному засіданні представників власника і профспілок.
10.6. Рекомендувати роботодавцям і профспілковим органам підприємств двічі на рік звітувати у трудових колективах про виконання зобов'язань колективних договорів і Угоди, а також двічі на рік (у лютому та серпні) надавати представникам власника і профспілкам звіти про виконання Угоди і власних колективних договорів.
11. Критерії оцінки виконання положень Угоди
Під час розгляду стану виконання Угоди на засіданнях спільної комісії повноважних представників Сторін (колегії) щодо здійснення контролю за виконанням Угоди за підсумками роботи за відповідний звітний період Сторони застосовують такі оцінки виконання положень Угоди: "виконано", "виконується", "не виконано".
Тлумачення термінів оцінок виконання положень Угоди та умов їх застосування:
- "виконано" - ця оцінка застосовується до положень із фіксованим терміном виконання, або які сформульовані як завершена дія, у разі їх виконання у повному обсязі на час підведення підсумків комісією;
- "виконується" - ця оцінка застосовується до положень, які сформульовані як правило або принцип поведінки Сторін чи їх суб'єктів протягом усього строку дії Угоди за умови здійснення протягом звітного періоду відповідних заходів із реалізації цих положень;
- "не виконано" - ця оцінка застосовується до положень, які виконані не в повному обсязі або з яких не проводилася робота на час підведення підсумків комісією із зазначенням причин їх, невиконання.