• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Програма завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України (Укоопспілці)

Центральна спілка споживчих товариств України | Програма, Форма типового документа від 19.12.2000
Реквізити
  • Видавник: Центральна спілка споживчих товариств України
  • Тип: Програма, Форма типового документа
  • Дата: 19.12.2000
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Центральна спілка споживчих товариств України
  • Тип: Програма, Форма типового документа
  • Дата: 19.12.2000
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ЦЕНТРАЛЬНА СПІЛКА СПОЖИВЧИХ ТОВАРИСТВ УКРАЇНИ
ПОГОДЖЕНО ЗАТВЕРДЖЕНО
Президія ЦК профспілки Постанова XVIII
працівників споживчої (позачергового) з'їзду
кооперації України споживчої кооперації України
(постанова 10.11.2000 N П-20/Р-17 19.12.2000
зі змінами та доповненнями, зі змінами та доповненнями,
затвердженими постановами внесеними:
від 10.04.2001 N П-2/р-13-16, четвертими зборами Ради
від 17.04.2002 N П-6/р-1) Укоопспілки сімнадцятого
скликання
19.04.2001,
п'ятими зборами Ради
Укоопспілки сімнадцятого
скликання
17.04.2002,
шостими зборами Ради
Укоопспілки сімнадцятого
скликання
03.04.2003
ПРОГРАМА
завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України (Укоопспілці)
( Зміни в текст не внесені. Додатково див. Постанови Ради Центральної спілки споживчих товариств від 25.01.2006 від 12.11.2008 )
I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Програма завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України (далі - Програма) розроблена з урахуванням курсу держави на реформування національної економіки. Вона базується на основоположних кооперативних цінностях і принципах, визнаних Міжнародним кооперативним альянсом, членом якого є Центральна спілка споживчих товариств України (Укоопспілка).
2. Розмежування і закріплення власності - цільова Програма, що реалізується поетапно в споживчих товариствах, споживспілках відповідно до рішень XVI та XVII з'їздів споживчої кооперації України.
Програма спрямована на відродження реального власника, посилення його участі в діяльності споживчого товариства, подальше зміцнення демократичних засад споживчої кооперації, розвиток нових форм спільного господарювання на принципах добровільності і взаємодопомоги, підвищення ефективності діяльності споживчих товариств, споживспілок, їх підприємств, об'єднань та забезпечення на цій основі захисту соціальних і економічних інтересів членів споживчих товариств (далі - пайовиків).
II. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕРМІНІВ
У цій Програмі наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:
1. Власність споживчих товариств та їх спілок - засоби виробництва, товари, вироблена та заготовлена продукція, грошові кошти, цінні папери та інше майно, що належить їм і необхідне для здійснення статутних завдань.
2. Статутний (громадський) капітал - капітал, який створено за рахунок вступних внесків пайовиків, відрахувань від прибутків господарсько-фінансової діяльності споживчих товариств, споживспілок, їх підприємств, об'єднань та інших надходжень, не заборонених чинним законодавством.
3. Статутний капітал підприємства - сукупність паю (частки) в майні споживспілок та вступних і додаткових пайових внесків членів споживчих товариств, які стали співвласниками підприємства.
4. Пайовий капітал - сукупність обов'язкових та додаткових паїв членів споживчих товариств, який створено за рахунок грошових коштів громадян і юридичних осіб, добровільно переданих споживчому товариству, споживспілці, їх підприємствам (об'єднанням) для здійснення господарсько-фінансової діяльності відповідно до їх статутів.
5. Пайовий (колективний) капітал - створюється за рахунок статутного (громадського) капіталу (не більше 75%) споживчих товариств, споживспілок, їх підприємств, об'єднань і передається споживчим товариствам для закріплення за пайовиками.
6. Вступний внесок пайовика - грошові кошти громадянина, сплачені при вступі в члени споживчого товариства, які зараховуються до статутного капіталу і не підлягають поверненню.
7. Обов'язковий пайовий внесок пайовика - грошові кошти громадянина, сплачені при вступі в члени споживчого товариства, в число співвласників підприємства, які зараховуються до пайового, статутного капіталу і підлягають поверненню в порядку, визначеному статутом споживчого товариства, підприємства.
8. Додатковий пайовий внесок пайовика - грошові кошти громадянина, сплачені за Програмою завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України у розмірах, визначених загальними зборами (зборами уповноважених) членів споживчого товариства.
9. Розмежування власності - перерозподіл між суб'єктами права власності - юридичними особами (споживчими товариствами, споживспілками) і громадянами - пайовиками споживчих товариств прав на пай (частку) в майні споживчих товариств і споживспілок.
10. Закріплення власності - визначення та набуття громадянами - пайовиками споживчих товариств прав на пай (частку) в майні споживчого товариства, споживспілок.
11. Неподільне громадське майно споживчої кооперації - сукупність необоротних активів (основних засобів) споживчого товариства, споживспілки, їх підприємств, які розподілу не підлягають і слугують як сьогоднішнім членам споживчих товариств, так і майбутнім поколінням.
12. Подільне (громадське) майно - це сукупність необоротних активів (основних засобів) споживчого товариства, споживспілки, їх підприємств, які в установленому законодавством України та нормативними актами Укоопспілки порядку можуть бути переведені в оборотні активи (продані), а також внесені до статутних капіталів інших підприємств і організацій, передані в заставу, надані в оренду тощо.
13. Резервний пайовий капітал - частина пайового капіталу, яка зараховується в резерв споживчого товариства, споживспілки і використовується для цілей, визначених в Програмі.
14. Неоплачений пайовий капітал - сума заборгованості з додаткових пайових внесків, зарахованих до пайового капіталу новоствореного споживчого товариства, яка підлягає оплаті пайовиком в касу новоствореного споживчого товариства, засновником якого він став.
15. Неоплачений статутний капітал - сума заборгованості з додаткових пайових внесків, зарахованих до статутного капіталу підприємства, яка підлягає оплаті пайовиком в касу підприємства, співвласником якого він став.
16. Корпоративні права пайовика - право на пай (частку) у майні споживчого товариства, підприємства, включаючи повноваження на управління суб'єктом господарювання, отримання певної частки прибутку (дивідендів) цього суб'єкта, а також активів у разі його ліквідації відповідно до чинного законодавства.
Володіння корпоративними правами не є підприємницькою діяльністю, крім випадків, передбачених законодавством.
17. Співвласник підприємства споживспілки - громадянин (пайовик), який володіє корпоративними правами у підприємстві.
18. Майновий сертифікат - іменний документ, який видається споживчим товариством, споживспілкою пайовику та засвідчує право на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства.
З дня одержання майнового сертифіката пайовик має право на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства.
Бланки майнових сертифікатів виготовляються, зберігаються, видаються й обліковуються в порядку, який встановлює Укоопспілка.
III. ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ЗАВЕРШЕННЯ РОЗМЕЖУВАННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ВЛАСНОСТІ
1. При розмежуванні і закріпленні власності статутний капітал споживчих товариств, підприємств (об'єднань) районних і обласних споживспілок, Кримспоживспілки, Укоопспілки з метою наступної передачі частки капіталу від одних суб'єктів права власності у власність інших суб'єктів розділяється на дві частини: неподільну і подільну.
Перша неподільна частина статутного капіталу (не менше 25 відсотків) закріплюється за конкретними юридичними особами (суб'єктами права власності) і виступає гарантом цілісності, стабільного економічного розвитку споживчої кооперації України та використовується на загальні блага всіх пайовиків як нинішніх, так і майбутніх поколінь.
Друга подільна частина статутного капіталу (до 75%) зараховується до пайового (колективного) капіталу споживчих товариств, споживспілок, їх підприємств, об'єднань (далі - пайовий (колективний) капітал споживчого товариства, споживспілок) і підлягає розмежуванню та закріпленню (персоніфікації) за пайовиками - фізичними особами.
Не підлягає розподілу статутний капітал діючих в споживчій кооперації:
- підприємств з іноземними інвестиціями;
- страхових товариств;
- недержавних пенсійних фондів;
- інвестиційної компанії "Укоопінвест";
- акціонерного комерційного банку "Укоопспілка";
- кооперативних підприємств, серед засновників яких є фізичні особи (пайовики), позасистемні юридичні особи, а їх частка у статутному капіталі перевищує 40%;
- підприємств, проти яких порушено справу про банкрутство;
- навчальних, лікувально-оздоровчих закладів та інших підприємств, які визначаються за рішенням вищих органів управління споживспілок або уповноважених ними органів.
До неподільної частини статутного капіталу може бути зараховано частину статутного капіталу, що дорівнює залишковій (балансовій) вартості житлового фонду, що обліковується на балансі підприємства, організації.
Розмір основного паю (частки) пайовика в майні споживчого товариства, а також основного паю (частки) пайовика в майні споживспілок (далі - пай (частки) в майні споживчого товариства і споживспілок) визначається розміром його обов'язкового (включаючи суму індексації обов'язкового пайового внеску, сплаченого до 1 січня 1992 року) і додаткового пайового внеску, сплаченого за другим етапом розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України, та паю (часток) в майні споживчого товариства, закріпленого за пайовиком за результатами першого і другого етапів розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України (далі - пай (частки) в майні за першим і другим етапами).
2. Основною умовою права пайовика на основний і додатковий пай (частки) в майні споживчого товариства і споживспілок є членство в споживчому товаристві, яке підтверджено Всеукраїнською перереєстрацією членів споживчих товариств за станом на 1 січня 2000 року. Пайовики, які не пройшли перереєстрацію з поважних (підтверджених документально) причин, мають право до 1 липня 2002 року подати заяву правлінню споживчого товариства про поновлення їх у членстві.
У разі поновлення громадян у членстві споживчого товариства вони вважаються такими, що пройшли Всеукраїнську перереєстрацію і мають право на пай (частки) в майні споживчого товариства і споживспілок на загальних підставах.
3. Питання ліквідації, реорганізації, продажу, передачі споживчого товариства, споживспілки, їх спільного, кооперативного, власного підприємства (далі - юридичної особи) вноситься на розгляд вищого органу управління споживчого товариства, споживспілки, підприємства правлінням споживчого товариства, споживспілки після одержання попередньої згоди (постанови):
- правління райспоживспілки та райкому профспілки працівників споживчої кооперації (стосовно юридичних осіб - членів райспоживспілки);
- правління Кримспоживспілки, облспоживспілки та обкому профспілки працівників споживчої кооперації (стосовно юридичних осіб - членів Кримспоживспілки, облспоживспілки);
- правління Центральної спілки споживчих товариств України (Укоопспілки) та Центрального комітету профспілки працівників споживчої кооперації України (стосовно юридичних осіб - членів Укоопспілки).
Правління споживчого товариства, споживспілки подає правлінню відповідної споживспілки для розгляду питання про надання попередньої згоди (постанови) на ліквідацію, реорганізацію, продаж, передачу юридичної особи економічне обґрунтування.
Власник підприємства або уповноважений ним орган про необхідність зміни організаційно-правової форми підприємства інформує членів трудового колективу даного підприємства.
Правління споживспілки для розгляду питання про надання згоди (постанови) на ліквідацію, реорганізацію, продаж, передачу юридичної особи має право вимагати подання будь-яких документів та проводити будь-які перевірки їх достовірності.
4. У разі продажу юридичної особи (цілісного майнового комплексу) частина виручки в сумі забезпечення зобов'язань з пайового (колективного) капіталу даної юридичної особи перераховується її власником або уповноваженим ним органом на депозитний рахунок в акціонерному банку "Укоопспілка".
Виручка від реалізації об'єктів основних засобів, що зараховані до неподільного громадського майна, в т.ч. об'єктів основних засобів групи першої, які за рішенням вищих органів управління споживчого товариства, споживспілок або уповноважених ними органів у разі виробничої необхідності переміщуються в подільне громадське майно і продаються, використовується на модернізацію, добудову, дообладнання, реконструкцію тощо об'єктів основних засобів неподільного громадського майна.
При реалізації об'єктів основних засобів подільного громадського майна частина одержаної виручки пропорційно вартості об'єктів основних засобів, які зараховані до подільного громадського майна по залишковій вартості на 1 грн. зобов'язань з пайового (колективного) капіталу перераховується на депозитний рахунок в акціонерному банку "Укоопспілка".
Кошти, зосереджені на депозитному рахунку в АБ "Укоопспілка", за рішенням їх власника або уповноваженого ним органу, використовуються після 31 грудня 2004 року на забезпечення зобов'язань з пайового (колективного) капіталу.
Зарахування частини виручки на депозитний рахунок в акціонерному банку "Укоопспілка" може не проводитися, якщо кошти від продажу юридичної особи (цілісного майнового комплексу), а також окремих об'єктів основних засобів спрямовуються на придбання нових, реконструкцію діючих, модернізацію, добудову, дообладнання об'єктів основних засобів або довгострокові фінансові інвестиції.
IV. ПОРЯДОК ЗАВЕРШЕННЯ РОЗМЕЖУВАННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ВЛАСНОСТІ
1. Вищі органи управління споживчих товариств, споживспілок або уповноважені ними органи своїм рішенням затверджують:
попередньо погоджений з правлінням райспоживспілки, облспоживспілки, Кримспоживспілки, Укоопспілки перелік найбільш значущих і цінних об'єктів основних засобів групи першої (будівлі, споруди, їх структурні компоненти та передавальні пристрої), а також основних засобів групи другої і групи третьої (транспортні засоби, машини, обладнання тощо), які зараховуються до неподільного громадського майна споживчої кооперації:
- споживчого товариства і його підприємств;
- райспоживспілки та її підприємств;
- Кримспоживспілки, облспоживспілки та їх підприємств;
- Укоопспілки та її підприємств.
Також затверджується і попередньо погоджується з вище означеними органами перелік об'єктів основних засобів групи першої (будівлі, споруди, їх структурні компоненти та передавальні пристрої), які зараховуються до подільного громадського майна споживчої кооперації;
розмір статутного (громадського) капіталу;
розмір пайового (колективного) капіталу;
відповідні зміни до статутів організацій і підприємств про розмір статутного (громадського) і пайового (колективного) капіталу.
Споживчі товариства, районні й обласні споживспілки, Кримспоживспілка, Укоопспілка для управління неподільним громадським майном споживчої кооперації можуть створювати відповідні служби (управління, відділи), кооперативні підприємства тощо.
Об'єкти основних засобів групи першої, які зараховані до неподільного громадського майна споживчої кооперації, не можуть бути продані, безоплатно передані, внесені до статутного капіталу інших підприємств, передані в заставу, фінансовий лізинг (крім організацій і підприємств системи Укоопспілки).
У разі виробничої необхідності переміщення об'єктів основних засобів групи першої з неподільного громадського майна в подільне громадське майно або з подільного громадського майна в неподільне громадське майно проводиться за рішенням вищих органів управління споживчих товариств, споживспілок або уповноважених ними органів за попереднім погодженням із правлінням облспоживспілки, Кримспоживспілки, Укоопспілки.
2. Пайовий (колективний) капітал районних і обласних споживспілок, Кримспоживспілки, Укоопспілки передається районним споживчим товариствам і споживчим товариствам, які мають власні, спільні і кооперативні підприємства для розмежування та закріплення за пайовиками, пропорційно їх питомій вазі у загальній чисельності пайовиків по системі Укоопспілки, Кримспоживспілки, облспоживспілки, райспоживспілки, що пройшли Всеукраїнську перереєстрацію.
Споживчим товариствам (крім районних споживчих товариств і споживчих товариств, які мають власні, спільні і кооперативні підприємства), що безпосередньо входять до складу Укоопспілки, Кримспоживспілки, облспоживспілки, райспоживспілки, пайовий (колективний) капітал передається на кожного пайовика із розрахунку не більше середнього по системі Укоопспілки, Кримспоживспілки, облспоживспілки, райспоживспілки розміру пайового (колективного) капіталу, що припадає на одну гривню суми обов'язкових і додаткових пайових внесків і паю (часток) в майні за першим і другим етапами.
За рішенням зборів Ради споживспілки пайовий капітал в установленому порядку може передаватися також іншим споживчим товариствам з урахуванням особливостей їх створення та діяльності.
Зазначеним споживчим товариствам може також передаватися резервний пайовий капітал у розмірі не більше 50% від суми переданого їм пайового (колективного) капіталу.
Споживчим товариствам, створеним після 1 січня 1994 року, пайовий (колективний) капітал споживспілки передається в розмірах, який визначає Рада споживспілки з урахуванням їх вкладу в розвиток матеріально-технічної бази підприємств споживспілки, але не більше середнього розміру, визначеного відповідно до встановленого порядку.
Споживчим товариствам, щодо яких порушено справу про банкрутство, пайовий капітал споживспілок не передається, а залишається в резервному пайовому капіталі споживспілки, членами якої є дані споживчі товариства, до їх звільнення від боргів та поновлення господарсько-фінансової діяльності згідно з чинним законодавством.
Споживче товариство, яке обліковує на своєму балансі переданий споживспілками пайовий (колективний) капітал для розмежування та закріплення за пайовиками, несе відповідальність за цільове його використання згідно з чинним законодавством. Цей капітал не може бути використаний на погашення зобов'язань споживчого товариства перед бюджетом, банками, іншими кредиторами.
Споживспілка, яка передала пайовий (колективний) капітал для розмежування та закріплення за пайовиками, не несе відповідальності за зобов'язаннями споживспілок, споживчих товариств перед бюджетом, банками, іншими кредиторами.
3. Рішення про розмір основного паю (часток) кожного пайовика у майні споживчого товариства і споживспілок та їх закріплення за пайовиком приймають загальні збори (збори уповноважених) пайовиків. Про прийняте рішення щодо розміру часток пайовику вручається в двомісячний термін довідка з відривним талоном.
Пайовик у двомісячний термін з дня одержання довідки (повідомлення) зобов'язаний підписати із споживчим товариством, підприємством, співвласником якого він вирішив стати, договір про сплату пайового внеску на визначений основний пай (частки) в майні споживчого товариства, споживспілок.
Пайовик у разі відмови від визначеного йому основного паю (часток) у майні споживчого товариства і споживспілок зобов'язаний у двомісячний термін з дня одержання довідки повернути споживчому товариству відривний талон.
Пайовикам, які пройшли Всеукраїнську перереєстрацію членів споживчих товариств за станом на 1 січня 2000 року, але вибули з числа пайовиків після 31 грудня 2000 року, основний пай (частки) в майні споживчого товариства і споживспілок визначається на загальних підставах і зараховується до резервного пайового капіталу.
У разі якщо зазначені громадяни поновлять членство в споживчому товаристві або спадкоємці померлих пайовиків стануть членами споживчих товариств, визначений основний пай (частки) у майні споживчих товариств і споживспілок закріплюються за ними у порядку, встановленому Програмою.
4. Для визначення розміру основного паю (часток) у майні споживчого товариства і споживспілок кожного пайовика використовується середній по системі Укоопспілки розмір пайового капіталу, що припадає на одну гривню суми обов'язкових і додаткових пайових внесків і паю (часток) у майні за першим і другим етапами.
5. Порядок визначення середнього розміру пайового (колективного) капіталу по системі Укоопспілки (довідково за даними балансу на 01.01.2000 р.).
- Загальна сума статутного капіталу - 2906 млн. грн.;
- Загальна сума статутного капіталу, що спрямовується до пайового (колективного) капіталу - 2180 млн. грн. (75%);
- Загальна сума пайових внесків - 20,2 млн. грн.:
з них:
- обов'язкових, включаючи суму індексації обов'язкових пайових внесків, сплачених до 1 січня 1992 року - 9,3 млн. грн. 1);
- додаткових - 10,9 млн. грн.
- Загальна сума часток у майні за першим і другим етапами - 16,9 млн. грн.
- Середній по системі Укоопспілки розмір пайового (колективного) капіталу = 2180 млн. грн. /(20,2 млн. грн. + + 16,9 млн. грн.) = 58 грн. 2).
Визначений середній по системі Укоопспілки розмір пайового (колективного) капіталу використовується як максимальний в подальших розрахунках усіма без винятку споживчими товариствами.
---------------
1) Загальна сума індексації обов'язкових пайових внесків, сплачених до 1 січня 1992 року, буде визначена за даними балансу на 31.12.2000 р. - після проведення їх індексації.
2) Округлено до цілого числа.
6. Розрахунковий (максимально можливий) розмір основного паю (частки) в майні споживчого товариства і споживспілок кожного пайовика визначається за формулою:
X = (y + z) х j,
де:
X - розмір основного паю (часток) пайовика в майні споживчого товариства і споживспілок;
y - сума обов'язкових і додаткових пайових внесків, сплачених пайовиком до 1 січня 2000 року;
z - сума паю (часток) у майні споживчого товариства за першим і другим етапами;
j - сума середнього по системі Укоопспілки розміру пайового (колективного) капіталу, що припадає на одну гривню пайових внесків і паю (часток) у майні споживчого товариства за першим і другим етапами.
7. Розмір паю (часток) у майні споживчого товариства і споживспілок кожного пайовика визначається за місцем його членства.
8. Якщо пайовий (колективний) капітал споживчого товариства і споживспілок не дозволяє нарахувати пайовикам максимально можливий розмір основного паю (часток) у майні споживчого товариства і споживспілок, то при розрахунках використовується фактичний середній розмір пайового (колективного) капіталу на одну гривню суми пайових внесків і основного паю (частки) в майні, розрахований по даному споживчому товариству.
9. Пайовий (колективний) капітал споживчого товариства і споживспілок, який не буде повністю використаний при нарахуванні пайовикам максимально можливого розміру паю (часток) у майні споживчого товариства і споживспілок, зараховується до резервного пайового капіталу споживчого товариства.
10. Пайовик має право на додатковий пай (частки) в майні споживчого товариства і споживспілок, який нараховується згідно з його заявою у порядку, встановленому Програмою. Розмір додаткового паю (часток) пайовика не може перевищувати розміру його основного паю (часток). На зазначені цілі може використовуватися до 50% резервного пайового капіталу.
Решта резервного пайового капіталу використовується для закріплення за громадянами, які стали або стануть пайовиками після 1 січня 2000 року, та пайовиками, які бажають збільшити свій пай (частки) в майні споживчого товариства і споживспілок у встановленому Програмою порядку, у співвідношенні 1:1 (за кожну гривню частки в майні сплачується одна гривня пайового внеску).
Першочергово задовольняються заяви про збільшення паю (часток) в майні споживчого товариства і споживспілок тих пайовиків, які беруть участь у формуванні фінансових ресурсів споживчого товариства, споживспілки їх підприємств, об'єднань.
Розмір закріпленого за пайовиком паю (частки) в майні споживчого товариства може бути збільшено згідно з заявою пайовика на суму індексації його пайових внесків (крім обов'язкового), сплачених пайовиком до 1 січня 1992 року.
11. Закріплення за пайовиком, який пройшов Всеукраїнську перереєстрацію членів споживчих товариств на 1 січня 2000 року, паю (часток) у майні споживчого товариства і споживспілок проводиться у грошовій формі після сплати ним пайових внесків для участі в Програмі завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України (далі - пайових внесків) за таких умов:
------------------------------------------------------------------
| Стаж членства або | Розмір пайових внесків |Термін сплати |
| стаж роботи в | (у % до визначеної частки | (років) |
| споживчій | в пайовому (колективному) | |
|кооперації (років) | капіталі), які необхідно | |
| (за станом на 31 | сплатити для закріплення | |
|грудня 2000 року)* | часток у майні споживчих | |
| | товариств і споживспілок | |
|--------------------+----------------------------+--------------|
| до 5 | 30 | 3,0 |
|--------------------+----------------------------+--------------|
| від 5 до 10 | 25 | 2,5 |
|--------------------+----------------------------+--------------|
| від 10 до 15 | 20 | 2,0 |
|--------------------+----------------------------+--------------|
| від 15 до 20 | 15 | 1,5 |
|--------------------+----------------------------+--------------|
| від 20 до 25 | 10 | 1,0 |
|--------------------+----------------------------+--------------|
| від 25 до 30 | 5 | 0,5 |
|--------------------+----------------------------+--------------|
| від 30 до 40 | 3 | 0,3 |
|--------------------+----------------------------+--------------|
| більше 40 | 1 | 0,1 |
------------------------------------------------------------------
--------------
* Стаж членства або стаж роботи в споживчій кооперації визначається у порядку, встановленому нормативними актами Укоопспілки, зокрема Положенням про організацію пайового господарства в споживчій кооперації України та примірним Положенням про матеріальне і соціальне забезпечення працівників споживчої кооперації України.
Загальні збори (збори уповноважених) пайовиків можуть збільшувати до 50% розміри основного паю (часток) у майні споживчих товариств і споживспілки, а також зменшувати до 50% розміри пайових внесків, які підлягають сплаті пайовиками, зокрема:
- учасникам Великої Вітчизняної війни, учасникам бойових дій на території інших держав;
- які одержали інвалідність внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- які стали інвалідами внаслідок каліцтва, професійного захворювання під час роботи в споживчій кооперації;
- які нагороджені державними нагородами України;
- які мають звання Героя Радянського Союзу, Героя Соціалістичної праці, нагороджені орденами Слави трьох ступенів;
- відмінникам споживчої кооперації;
- ветеранам праці;
- які зазнали репресій на території України і визнані згідно з Законом України "Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні" реабілітованими.
Загальні збори (збори уповноважених) пайовиків можуть встановлювати зазначені пільги і для інших категорій пайовиків.
Пайові внески сплачуються пайовиком, як правило, рівними частинами щомісяця, щоквартально або достроково згідно з відповідним договором.
Загальні збори (збори уповноважених) членів споживчого товариства можуть збільшувати до двох років терміни сплати додаткових пайових внесків або дозволяти пайовикам (які мають обмежені економічні можливості) сплачувати додаткові пайові внески з дивідендів, що нараховуються з прибутку на визначений їм пай (частки) в майні споживчого товариства, підприємства споживспілки.
12. Пайові внески зараховуються до пайового капіталу товариства, статутного капіталу підприємства і використовуються в обороті споживчого товариства, підприємства не менше трьох років.
13. Пайовик, який протягом установленого терміну не сплатить пайові внески, втрачає право на пай (частки) в майні споживчого товариства і споживспілок, а невикористаний пай (частки) в майні зараховується до резервного пайового капіталу.
Загальні збори (збори уповноважених) пайовиків, власник підприємства або уповноважений ним орган можуть зберегти за пайовиком право на частину основного паю (частки) в майні споживчого товариства, підприємства (пропорційно сплаченому пайовому внеску) за умови сплати пайовиком пайового внеску у розмірі не менше 50% від суми, зазначеної в договорі про сплату пайового внеску, для участі в Програмі завершення розмежування і закріплення власності у споживчій кооперації України.
14. Майновий сертифікат на право на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства видається пайовику за його рахунок після сплати ним пайових внесків в установлених розмірах.
V. ПОРЯДОК ПЕРЕДАЧІ ПАЙОВИКАМ НОВОСТВОРЕНОГО СПОЖИВЧОГО ТОВАРИСТВА ЇХ ПАЮ (ЧАСТКИ) В МАЙНІ ДІЮЧОГО СПОЖИВЧОГО ТОВАРИСТВА
1. Пайовики, які створили нове споживче товариство, після проведення його державної реєстрації та прийняття в члени споживспілки подають загальним зборам діючого споживчого товариства заяву про виділення їм паю (частки) з майна та відповідної частини зобов'язань цього споживчого товариства.
Першочергово розглядаються заяви тих пайовиків, які мають найбільший стаж членства в споживчому товаристві, роботи в споживчій кооперації і проживають на території діяльності споживчого товариства.
2. Загальні збори пайовиків діючого споживчого товариства після державної реєстрації новоствореного споживчого товариства приймають рішення, згідно з яким до новоствореного споживчого товариства за роздільним актом (балансом) переходять у відповідних частинах майнові права і зобов'язання діючого споживчого товариства.
Вартість основних засобів, іншого майна, переданого новоствореному споживчому товариству, не може перевищувати суму паю (часток) пайовиків у майні цього товариства та відповідної частини зобов'язань, переданих йому діючим споживчим товариством за роздільним актом (балансом).
Членство в діючому споживчому товаристві пайовиків, які створили нове споживче товариство, припиняється в порядку, встановленому статутом діючого споживчого товариства.
3. Вступний внесок пайовика зараховується до статутного капіталу новоствореного споживчого товариства.
Визначений пайовику пай (частка) в майні споживчого товариства, а також сума пайового внеску, що підлягає сплаті пайовиком, зараховується до обов'язкового пайового капіталу новоствореного споживчого товариства. Водночас сума пайового внеску зараховується до неоплаченого пайового капіталу, яку пайовик зобов'язується згідно з договором сплатити в установлений термін.
4. Після проведення державної реєстрації новоствореного споживчого товариства пайовику згідно з його заявою і за його рахунок видається завірена копія протоколу загальних зборів засновників споживчого товариства та його статуту, завірені належним чином. Майновий сертифікат на право на пай (частку) в майні новоствореного споживчого товариства пайовику видається після сплати неоплаченого пайового капіталу.
5. Пайовику, який прийме рішення про достроковий вихід із членів новоствореного споживчого товариства (до сплати заборгованості з неоплаченого пайового капіталу), повертається сума сплаченого пайового капіталу. Визначений йому пай (частка) в майні споживчого товариства зараховується до резервного пайового капіталу товариства.
VI. ПОРЯДОК ПРИЙНЯТТЯ ПАЙОВИКІВ В ЧИСЛО СПІВВЛАСНИКІВ ПІДПРИЄМСТВА СПОЖИВСПІЛКИ
1. За згодою власника (власників) будь-якого підприємства споживспілки пайовик може стати співвласником підприємства, за винятком підприємств, зазначених у пункті першому третього розділу Програми, а також Львівської комерційної академії Укоопспілки, Полтавського університету споживчої кооперації України, технікумів, коледжів, училищ, лікувально-оздоровчого центру "Укоопспілка", санаторію "Кооператор", лікувально-оздоровчих закладів споживспілок та інших підприємств, які визначаються за рішенням вищих органів управління або уповноважених ними органів райспоживспілки, облспоживспілки, Кримспоживспілки, Укоопспілки.
2. Пайовик подає керівнику підприємства споживспілки заяву про бажання стати співвласником підприємства. Заява пайовика реєструється у журналі обліку заяв членів споживчих товариств, які бажають стати співвласниками підприємства.
Заява пайовика про бажання стати співвласником підприємства має бути розглянута не пізніше трьох місяців з дня її подання за умови сплати ним вступного внеску на формування статутного капіталу підприємства у розмірі не менше десяти відсотків від визначеної пайовику суми паю (частки) в майні споживспілок.
Пай (частка) в майні споживспілок пайовика (який має обмежені економічні можливості для сплати вступного внеску) згідно з його заявою переводиться на баланс підприємства споживспілки, співвласником якого пайовик вирішив стати, а вступний внесок сплачується пайовиком за рахунок дивідендів, які нараховуються з прибутку підприємства на визначений йому пай (частку) в майні споживспілок.
Примітка. Власник підприємства або уповноважений ним орган може збільшити розмір внесків на формування статутного капіталу на розмір інфляції за період з 1 липня 1998 року по місяць, у якому пайовиком подано заяву про бажання стати співвласником підприємства.
Власник підприємства або уповноважений ним орган може зменшити до 100 відсотків розмір вступних внесків на формування статутного капіталу підприємства пайовикам, у яких на 1 січня 2000 року стаж членства в споживчому товаристві або стаж роботи в споживчій кооперації становить 30 і більше років та за умови, що вони перебувають на пенсії.
Кінцевий термін подання заяв про бажання стати співвласником підприємства споживспілки - 31 грудня 2003 року.
Про результати розгляду заяви пайовику направляється письмове повідомлення.
Для прийняття власником підприємства або уповноваженим ним органом рішення по заявах пайовиків, керівник підприємства щомісяця подає Комісії споживспілки з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України список пайовиків, які подали заяви і сплатили внески на формування статутного капіталу підприємства.
Прийняття пайовиків у число співвласників підприємства проводиться власником підприємства або уповноваженим ним органом щокварталу по мірі подачі заяв.
Першочергово до складу співвласників підприємства приймаються його працівники, які були в списковому складі працівників підприємства на 1 січня 1997 року.
Члени споживчих товариств приймаються в число співвласників підприємства в порядку поданих заяв з урахуванням їх стажу роботи в споживчій кооперації або стажу членства в споживчому товаристві.
3. Пай (частка) пайовика в майні споживспілок розміщується лише на підприємствах районних і обласних споживспілок, Кримспоживспілки, Укоопспілки шляхом передачі її на баланс цих підприємств.
Зазначений пай (частка) в майні, а також сума додаткових пайових внесків, що підлягає сплаті пайовиком, зараховуються як внесок до статутного капіталу вибраного пайовиком підприємства. Водночас сума пайових внесків, що підлягає сплаті, зараховується до неоплаченого статутного капіталу, яку пайовик зобов'язується згідно з договором сплатити в установлені терміни.
4. Власник підприємства або уповноважений ним орган споживспілки може відмовити пайовикові у прийнятті його до складу співвласників підприємства лише за умови відсутності на балансі підприємства зобов'язань з переданого підприємством пайового (колективного) капіталу для розмежування і закріплення за пайовиками споживчих товариств.
5. Зміни в установчі документи підприємства та їх державна реєстрація проводяться в тримісячний термін після закінчення терміну приймання пайовиків до складу співвласників підприємства, визначеного Програмою.
Пайовику, прийнятому до складу співвласників підприємства, за його рахунок видається майновий сертифікат на право на пай (частку) в майні підприємства, а також згідно з його заявою і за його рахунок видається нотаріально завірена копія установчих документів підприємства, які засвідчують, що він є співвласником підприємства.
6. Підприємство, до складу співвласників якого прийняті пайовики, може бути реорганізовано, ліквідовано за рішенням власника підприємства або уповноваженого ним органу не раніше трьох років після сплати пайовиками (співвласниками) заборгованості з неоплаченого статутного капіталу. Зазначена норма обов'язково має бути внесена до статуту підприємства.
7. Пайовику, який прийме рішення про вихід із числа співвласників підприємства (до сплати заборгованості з неоплаченого статутного капіталу), повертається його вступний внесок до статутного капіталу і сума сплаченого ним статутного капіталу. Визначений йому пай (частка) в майні підприємства зараховується до резервного пайового капіталу підприємства і може бути продана будь-якій юридичній особі чи будь-якому громадянину, який виявить бажання стати співвласником підприємства.
VII. ПОРЯДОК ВОЛОДІННЯ, КОРИСТУВАННЯ І РОЗПОРЯДЖЕННЯ ПРАВОМ НА ПАЙ (ЧАСТКУ) В МАЙНІ СПОЖИВЧОГО ТОВАРИСТВА, ПІДПРИЄМСТВА
1. Право на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства набувається пайовиком після виконання ним своїх зобов'язань щодо сплати:
- споживчому товариству - пайових внесків, погашення заборгованості з неоплаченого пайового капіталу;
- підприємству - внеску на формування статутного капіталу та погашення заборгованості з неоплаченого статутного капіталу.
2. Розпорядження (продаж, дарування, успадкування) права на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства оформляється договором, заповітом тощо.
При продажу пайовиком права на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства, його вартість, порядок розрахунків тощо встановлюються продавцем (власником права на пай (частку)) і покупцем за згодою сторін.
Номінальна вартість права на пай (частки) в майні, що обліковується на балансі споживчого товариства, підприємства, незалежно від зміни його власника, порядку і вартості продажу залишається без змін.
3. Новий власник права на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства не може вимагати від споживчого товариства, підприємства збільшення балансової вартості купленого ним права на пай (частку), повернення (виплати) будь-яких різниць у вартості права на пай (частку), індексації тощо навіть у разі, якщо при покупці він заплатив за право на пай (частки) в майні більшу суму грошей, ніж її номінальна вартість.
Відповідно і колишній власник права на пай (частки) в майні споживчого товариства, підприємства не може вимагати від споживчого товариства, підприємства проведення будь-яких перерахунків, компенсацій, індексації тощо по його операціях з правом на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства, навіть у тому випадку, якщо він продав це право на пай (частку) менше номінальної вартості.
4. Члени споживчого товариства, власники (співвласники) підприємства мають переважне право перед іншими юридичними і фізичними особами на придбання права на пай (частки) в майні споживчого товариства, підприємства, яке продається.
5. Виконання податкових зобов'язань, які виникають внаслідок продажу, дарування, успадкування права на пай (частки) в майні споживчого товариства, підприємства, відбувається згідно з чинним законодавством України.
Всі витрати, пов'язані з продажем, даруванням, успадкуванням права на пай (частки) в майні споживчого товариства, підприємства несуть за взаємною згодою особи, які підписали договір купівлі-продажу, дарування тощо.
6. Власник права на пай (частки) в майні новоствореного споживчого товариства або в майні підприємства при його продажу, даруванні тощо у місячний термін після здійснення цієї операції подає споживчому товариству, підприємству нотаріально завірену копію договору, а також заяву про вихід із членів споживчого товариства, складу співвласників підприємства.
7. Новий власник, який придбав право на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства, приймається в члени споживчого товариства, до складу співвласників підприємства у порядку, встановленому Програмою та статутом споживчого товариства, підприємства.
VIII. ПОРЯДОК РОЗРАХУНКІВ З ПАЙОВИКОМ ЗА ЙОГО ПРАВО НА ПАЙ (ЧАСТКУ) В МАЙНІ СПОЖИВЧОГО ТОВАРИСТВА, ПІДПРИЄМСТВА
1. Пайовику, який згідно з поданою заявою відмовляється від права на пай (частку) в майні споживчого товариства, підприємства, на який видано майновий сертифікат, повертається його вартість грошима або матеріальними цінностями. Майновий сертифікат на право на пай (частку) повертається споживчому товариству, підприємству.
У рахунок оплати вартості права на пай (частку) в майні пайовику може бути продано житловий будинок чи квартиру, в якому (якій) він є основним наймачем.
2. Виплата грошима здійснюється в порядку черговості за рахунок чистого прибутку споживчого товариства, підприємства після сплати податків, інших обов'язкових платежів.
3. У разі відсутності прибутку загальні збори (збори уповноважених) пайовиків споживчого товариства, власник підприємства або уповноважений ним орган може прийняти рішення про продаж пайовику основних засобів в рахунок оплати вартості права на пай (частки) в майні споживчого товариства, підприємства (крім основних засобів групи першої, зарахованих до неподільного громадського майна споживчої кооперації) на рівнозначну суму.
4. Податкові зобов'язання, які виникають при виплаті пайовику вартості права на пай (частки) в майні споживчого товариства, підприємства грошовими коштами або матеріальними цінностями, сплачуються до бюджету згідно з чинним законодавством за рахунок коштів пайовика.
IX. ПОРЯДОК ПОВЕРНЕННЯ СПОЖИВСПІЛКАМ, ЇХ ПІДПРИЄМСТВАМ, ОБ'ЄДНАННЯМ НЕВИКОРИСТАНОГО ПАЙОВИКАМИ ПАЮ (ЧАСТКИ) В МАЙНІ СПОЖИВСПІЛОК
1. Пай (частка) в майні споживспілок, яку пайовики не внесли до статутного капіталу підприємства споживспілки до 31 грудня 2003 року, підлягає поверненню споживчим товариством на баланс споживспілок, їх підприємств, об'єднань у зворотному порядку, встановленому другим пунктом четвертого розділу Програми.
2. Невикористаний пайовиками пай (частка) в майні споживспілок, їх підприємств, об'єднань зараховується до їх статутного капіталу.
X. ПОРЯДОК НАРАХУВАННЯ, ВИПЛАТИ ПАЙОВИКАМ ДИВІДЕНДІВ НА ПАЙОВІ ВНЕСКИ ТА НА ПАЙ (ЧАСТКУ) В МАЙНІ
1. Після закінчення господарсько-фінансового року пайовикам нараховуються дивіденди з прибутку споживчого товариства, підприємства на:
- пайові внески;
- пай (частку) в майні споживчого товариства;
- пай (частку) в майні підприємства.
2. Нарахування та виплата пайовикам дивідендів проводиться в порядку, встановленому Положенням про організацію пайового господарства споживчої кооперації України, затвердженим постановою шостих зборів Ради Укоопспілки шістнадцятого скликання, зі змінами і доповненнями, внесеними постановою сьомих зборів Ради Укоопспілки шістнадцятого скликання та постановою других зборів Ради Укоопспілки сімнадцятого скликання.
XI. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Для організації роботи щодо завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України правління споживспілки, споживчого товариства створює комісію (додаток 1).
2. Операції щодо завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України оформляються документами, наведеними у додатку 2.
3. Зміни і доповнення до порядку документального оформлення операцій щодо завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України вносяться правлінням Укоопспілки з наступним затвердженням Радою Укоопспілки.
4. Бухгалтерський облік операцій з розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України ведеться відповідно до вимог чинного законодавства, положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених Міністерством фінансів України, та методичних рекомендацій Укоопспілки, статутів відповідних споживчих товариств, споживспілок та їх підприємств.
Ревізії господарсько-фінансової діяльності споживчих товариств, споживспілок, їх підприємств проводяться їх ревізійними комісіями або контрольно-ревізійним апаратом споживспілки, членом якої є споживче товариство, споживспілка.
5. Відомості про пай (частки) пайовиків у майні споживчого товариства, споживспілок, протоколи засідання Комісії з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України є документами постійного зберігання.
6. Посадові особи споживчих товариств, споживспілок, їх організацій, підприємств (об'єднань) за допущені порушення вимог Програми завершення розмежування і закріплення власності споживчій кооперації України (Укоопспілки) несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України та статутами.
7. У разі прийняття законодавцем нових та внесення змін чи доповнень до діючих законів, інших нормативно-правових актів, які регулюють правовідносини в споживчій кооперації України, пункти Програми діють у частині, що не суперечать законам, іншим нормативно-правовим актам держави.
У разі колізії законодавства України та міжнародних договорів при виконанні Програми діють вимоги міжнародних договорів.
Додаток 1
до Програми завершення
розмежування і закріплення
власності в споживчій
кооперації України
СКЛАД
комісії споживспілки, споживчого товариства з питань завершення розмежування і закріплення власності в споживчій кооперації України
1. Комісія створюється правлінням споживспілки, споживчого товариства.
В постанові про створення комісії визначаються її функціональні обов'язки та склад комісії:
Голова комісії голова правління або перший заступник
голови правління споживспілки, споживчого
товариства
Заступник голови головний бухгалтер, начальник управління,
комісії відділу бухгалтерського обліку і
звітності споживспілки, споживчого
товариства
начальник управління, відділу
організаційно-кооперативної роботи, інша
посадова особа, на яку покладено
обов'язки з ведення організаційно-
кооперативної роботи у споживспілці,
споживчому товаристві
начальник юридичного управління, відділу,
юрист споживспілки, споживчого товариства
Члени комісії:
голови дільничних кооперативних комітетів
(тільки в споживчому товаристві)
голова профспілкового комітету
споживспілки, споживчого товариства
інші посадові особи споживспілки,
споживчого товариства (за необхідністю).
2. На першому організаційному засіданні комісія затверджує функціональні обов'язки для всіх її членів.
3. Рішення комісії правомочні, якщо в її роботі бере участь не менше 2/3 членів, обов'язково голова або його заступник.
4. Комісія приймає рішення простою більшістю голосів. У разі рівного розподілу голосів голос голови комісії є вирішальним.
5. Всі рішення комісії оформляються протоколом.
6. Для ведення протоколів секретареві комісії видається правлінням споживспілки, споживчого товариства пронумерована і прошнурована книга.
Кількість аркушів у книзі вказується прописом на останній сторінці і завіряється підписами голови правління споживспілки, споживчого товариства, голови і секретаря комісії.
Підписи скріплюються печаткою споживспілки, споживчого товариства.
7. Протокол кожного засідання комісії веде її секретар, підписує голова та всі члени комісії, що брали участь у роботі комісії.