• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Регламент Європейського Парламенту і Ради (ЄС) № 1290/2013 від 11 грудня 2013 року про встановлення правил участі в Рамковій програмі з наукових досліджень та інновацій «Горизонт 2020» (2014–2020) та розповсюдження її результатів і про скасування Регламенту Ради (ЄС) № 1906/2006

Європейський Союз | Регламент, Міжнародний документ від 11.12.2013 № 1290/2013
Реквізити
  • Видавник: Європейський Союз
  • Тип: Регламент, Міжнародний документ
  • Дата: 11.12.2013
  • Номер: 1290/2013
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Європейський Союз
  • Тип: Регламент, Міжнародний документ
  • Дата: 11.12.2013
  • Номер: 1290/2013
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
20.12.2013UAОфіційний вісник Європейського СоюзуL 347/81
(До Розділу V : Економічне та галузеве співробітництво Глава 9 . Співробітництво у сфері науки та технологій)
Регламент Європейського Парламенту і Ради (ЄС) № 1290/2013
від 11 грудня 2013 року про встановлення правил участі в Рамковій програмі з наукових досліджень та інновацій "Горизонт 2020" (2014-2020) та розповсюдження її результатів і про скасування Регламенту Ради (ЄС) № 1906/2006
(Текст стосується ЄЕП)
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ПАРЛАМЕНТ І РАДА ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ,
Беручи до уваги Договір про функціонування Європейського Союзу, зокрема його статті 173, 183 і другий параграф статті 188,
Беручи до уваги пропозицію Європейської Комісії,
Після передачі проекту законодавчого акта національним парламентам,
Беручи до уваги висновок Рахункової Палати (- 1),
Беручи до уваги висновок Європейського економічно-соціального комітету (- 2),
Діючи згідно зі звичайною законодавчою процедурою (- 3),
Оскільки:
(1) Регламент Європейського Парламенту і Ради (ЄС) № 1291/2013 встановлює Рамкову програму з наукових досліджень та інновацій "Горизонт 2020" (2014-2020) (далі - "Горизонт 2020") (- 4). Цей Регламент слід доповнити правилами участі в непрямій діяльності, що ведеться в рамках програми "Горизонт 2020", а також правилами використання та розповсюдження результатів такої діяльності.
(2) Програма "Горизонт 2020" має безпосередньо сприяти розвитку, створенню робочих місць і лідерству в промисловості, а також добробуту європейців, і відбивати стратегічне бачення, викладене в Повідомленні Комісії від 6 жовтня 2010 року "Європа 2020 - флагманська ініціатива Інноваційного союзу", згідно з яким Комісія зобов’язується значно спростити доступ учасників.
(3) Програма "Горизонт 2020" має підтримувати створення та функціонування Європейського науково-дослідного простору, який забезпечує вільний обіг наукових знань, технологій та мобільність дослідників через зміцнення співпраці між Союзом та державами-членами та між самими державами-членами шляхом застосування узгодженого набору правил.
(4) Правила участі в програмі "Горизонт 2020", використання та розповсюдження її результатів, встановлені в цьому Регламенті (далі - "Правила"), мають належним чином відображати рекомендації, сформульовані в резолюції Європейського Парламенту від 11 листопада 2010 року про спрощення впровадження рамкових програм з наукових досліджень (- 5), та рекомендації Ради щодо спрощення адміністративних і фінансових вимог, які визначені в рамкових програмах з наукових досліджень. Правила мають забезпечувати наступність заходів зі спрощення, вжитих відповідно до Рішення Європейського Парламенту і Ради № 1982/2006/ЄС (- 6). Вони мають враховувати рекомендації заключного звіту експертної групи від 12 листопада 2010 року "Проміжне оцінювання Сьомої рамкової програми" та забезпечити подальше зниження адміністративного навантаження на учасників, що сприятиме ширшому залученню учасників і зменшить кількість фінансових помилок. Правила також мають належним чином відображати питання та рекомендації спільноти дослідників, що їх сформульовано в ході дебатів, ініційованих Повідомленням Комісії від 29 квітня 2010 року "Про спрощення впровадження рамкових програм з наукових досліджень" і пов’язаної з ним Зеленої книги від 9 лютого 2011 року "Від викликів до можливостей: на шляху до спільної стратегічної рамки фінансування досліджень та інновацій в ЄС".
(5) Проміжне оцінювання результатів програми "Горизонт 2020" включає оцінювання нової моделі фінансування, зокрема її впливу на рівні фінансування, участі в програмі "Горизонт 2020" та привабливість програми "Горизонт 2020".
(6) Під час оголошення конкурсу заявок Комісія або відповідний орган фінансування забезпечує надання вказівок та інформації всім потенційним учасникам.
(7) Для забезпечення узгодженості з іншими програмами фінансування Союзу програму "Горизонт 2020" слід впроваджувати відповідно до положень Регламенту Європейського Парламенту і Ради (ЄС, Євратом) № 966/2012 (- 7) і Делегованого Регламенту Комісії (ЄС) 1268/2012 (- 8) із належним урахуванням специфіки науково-дослідної та інноваційної діяльності.
(8) Для спрощення умов участі, розроблення більш узгодженого набору інструментів та посилення науково-економічного впливу, а також запобігання дублювання та фрагментації, необхідно забезпечити комплексний підхід через поєднання видів діяльності, охоплених Сьомою рамковою програмою з досліджень, технологічного розвитку та демонстраційної діяльності (2007-2013), ухваленої Рішенням № 1982/2006/ЄС, Рамковою програмою сприяння конкурентоспроможності та інноваціям, запровадженої Рішенням Європейського Парламенту і Ради № 1639/2006/ЄС (- 9), та Європейським інститутом інновацій та технологій (ЄІІТ), заснованим Регламентом Європейського Парламенту і Ради (ЄС) № 294/2008 (- 10) Для створення узгодженої рамки, яка б сприяла участі в програмах, що фінансуються Союзом через бюджет програми "Горизонт 2020", зокрема участі в програмах під керівництвом ЄІІТ, спільних підприємств або інших структур згідно з положеннями статті 187 Договору про функціонування Європейського Союзу (ДФЄС), а також участі в програмах, запроваджених державами-членами згідно зі статтею 185 ДФЄС , необхідно забезпечити застосування спільних правил.
Водночас необхідно забезпечити певну гнучкість ухвалення спеціальних правил, обґрунтованих конкретними потребами відповідної діяльності. Повноваження ухвалювати акти відповідно до статті 290 ДФЄС мають бути делеговані Комісії для врахування конкретних оперативних потреб, визначених в рамках відповідного основного акту органів, які створені згідно зі статтею 187 ДФЄС . Особливо важливо, щоб Комісія на етапі своєї підготовчої роботи проводила належні консультації, зокрема на рівні експертів. Під час підготовки та розроблення делегованих актів Комісія має забезпечити одночасне, своєчасне та належне передання відповідних документів Європейському Парламенту і Раді.
(9) Діяльність, яка підпадає під дію цього Регламенту, має дотримуватися фундаментальних прав і відповідати принципам, відображеним у Хартії фундаментальних прав Європейського Союзу. Така діяльність має відповідати будь-яким правовим зобов’язанням, зокрема зобов’язанням, встановленим положеннями міжнародного права та відповідними рішеннями Комісії, як-от повідомленню Комісії від 28 червня 2013 року (- 11), а також етичним принципам, зокрема забезпечувати сумлінність ведення науково-дослідної діяльності.
(10) Відповідно до цілей міжнародної співпраці, визначених у статтях 180 і 186 ДФЄС, необхідно сприяти участі суб’єктів права, що мають осідок у третіх країнах, і міжнародних організацій. Застосування Правил не повинно суперечити інструментам, ухваленим відповідно до статей 75 і 215 ДФЄС, і положенням міжнародного права. Крім того, впровадження цих Правил має належним чином враховувати умови участі суб’єктів права Союзу у відповідних програмах третіх країн.
(11) Правила мають встановлювати несуперечливі, універсальні та прозорі рамки для забезпечення якомога ефективнішого їх виконання з урахуванням потреби в наданні вільного доступу всім учасникам через спрощені процедури, зокрема доступу мікропідприємствам, малим і середнім підприємствам. Союз може надавати фінансову допомогу в різних формах.
(12) Відповідно до принципу прозорості та на додаток до вимоги про оприлюднення, встановленої в Регламенті (ЄС, Євратом) № 966/2012 і Регламенті (ЄС) № 1268/2012, Комісія має розміщувати оголошення про відкриті конкурси заявок на інтернет-сторінці програми "Горизонт 2020", повідомляти про них через конкретні канали зв’язку та забезпечувати широке розповсюдження інформації про них, зокрема через національні контакт-центри, а також на вимогу та, за можливості, в доступних форматах.
(13) Критерії вибору та присудження фінансової допомоги, встановлені в цьому Регламенті, необхідно застосовувати в прозорий спосіб і на підставі об’єктивних і вимірюваних параметрів, беручи до уваги загальну ціль програми "Горизонт 2020", а саме - ефективне функціонування Європейського науково-дослідного простору.
(14) Період між останньою датою подання заявок і підписанням угоди про надання гранту із учасниками або повідомленням учасників про рішення щодо надання грантів загалом має бути коротшим за період, встановлений у Регламенті (ЄС, Євратом) № 966/2012. У належним чином обґрунтованих випадках і для діяльності Європейської дослідницької ради необхідно передбачити довший період.
(15) Комісія докладатиме зусиль для спрощення процедур способами, які сприяють вдосконаленню інформаційних систем, наприклад, через подальше розширення інтернет-порталу для учасників, який має стати єдиною точкою входу для учасників з моменту оголошення конкурсу заявок і процесу подання заявок до вжиття заходів, тобто функціонувати як система обслуговування за принципом "єдиного вікна". Зазначена система також має надавати заявникам інформацію про статус розгляду їхніх заявок та інформацію про часові строки для різних етапів.
(16) Конфіденційні дані та секретну інформацію опрацьовують згідно з відповідним правом Союзу, а також внутрішніми правилами установ Союзу, як-от Рішенням Комісії 2001/844/ЄС, ЄСВС, Євратом (- 12), яке встановлює положення про безпеку секретної інформації в Європейському Союзі.
(17) Необхідно встановити мінімальні умови участі як загального характеру, так і стосовно особливостей діяльності за програмою "Горизонт 2020". Зокрема, необхідно встановити правила щодо кількості учасників і місць їх осідків. У разі вжиття заходів без участі суб’єкта, що має осідок в державі-члені, переслідують цілі, встановлені в статтях 173 і 179 ДФЄС.
(18) Відповідно до Рішення Комісії 2001/822/ЄС(- 13), суб’єкти права заморських країн можуть брати участь у програмі "Горизонт 2020" на особливих умовах, встановлених у цій програмі.
(19) Комісія має встановити графік проведення конкурсів заявок та запитів на надання інформації з урахуванням, за можливості, традиційних святкових днів.
(20) У разі відхилення заявки Комісія має надати відповідним кандидатам відгуки про неї.
(21) Чіткі та прозорі інструкції складання заявок за конкретними темами покликані забезпечити рівні умови участі, зробити участь у програмі "Горизонт 2020" більш привабливою та збільшити кількість учасників.
(22) Дії Комісії, пов’язані з усіма аспектами програми "Горизонт 2020", мають відповідати принципам Європейського кодексу належної адміністративної поведінки, встановленого в додатку до Рішення Комісії 2000/633/ЄС, ЄСВС, Євратом (- 14).
(23) Доцільно встановити умови фінансування Союзом діяльності учасників за програмою "Горизонт 2020". Щоб спростити чинні правила фінансування, необхідно ухвалити спрощену систему відшкодування витрат, яка передбачатиме ширше використання одноразових виплат, фіксованих ставок та питомих витрат.
(24) Ставки відшкодування витрат, передбачені в цьому Регламенті, вважаються максимальними для дотримання вимоги щодо неприбутковості та принципу спільного фінансування, а також для того, щоб учасники могли вимагати нижчої ставки. У принципі, ставки відшкодування мають становити 100 % або 70 %.
(25) При класифікації науково-дослідної діяльності в сфері технологій і розроблення продуктів, а також при класифікації демонстраційних заходів слід враховувати терміни та означення ОЕСР стосовно рівня технологічної готовності (РТГ).
(26) Необхідно вирішувати конкретні проблеми в сфері наукових досліджень та інновацій за допомогою нових видів фінансування, як-от премій, докомерційних закупівель, публічних закупівель інноваційних продуктів, модулів Інструмента для МСП та заходів ініціативи "Швидкий шлях до інновацій", які потребують спеціальних правил.
(27) Для встановлення рівних умов участі всіх підприємств внутрішнього ринку, схеми фінансування за програмою "Горизонт 2020" мають відповідати правилам надання публічної допомоги для забезпечення ефективності публічних видатків і запобігання викривленням ринку, як-от витіснення приватного фінансування, створення неефективних ринкових структур або збереження збиткових фірм. Необхідно уважно слідкувати, щоб фінансування інноваційної діяльності не викривляло конкуренцію та не призводило до необґрунтованого втручання в механізми роботи ринку.
(28) Необхідно забезпечити захист фінансових інтересів Союзу за допомогою пропорційних заходів протягом усього циклу витрат шляхом віднаходження балансу між довірою та контролем.
(29) Відповідно до Регламенту (ЄС, Євратом) № 966/2012, Правила мають стати підґрунтям для ширшого застосування методів звичайного обліку витрат бенефіціарів.
(30) Створений згідно з положеннями Регламенту Європейського Парламенту і Ради (ЄС) № 1906/2006 (- 15) Гарантійний фонд учасників, керування яким здійснює Комісія, виявився важливим запобіжним механізмом, який зменшує ризики, пов’язані з сумами, що підлягають сплаті учасниками, які порушили свої зобов’язання. Отже, необхідно створити новий Гарантійний фонд учасників (далі - "Фонд"). Для забезпечення більш ефективного управління та кращого покриття ризиків учасників, Фонд має охоплювати діяльність за програмою, запровадженою відповідно до Рішення № 1982/2006/ЄС, діяльність за програмою, запровадженою відповідно до Рішення Ради 2006/970/Євратом (- 16), діяльність за програмою, запровадженою Рішенням Ради 2012/93/Євратом (- 17), а також заходи в рамках програми "Горизонт 2020" і Регламенту Ради (Євратом) № 1314/2013(- 18). Фонд не покриває програми будь-яких суб’єктів, інших ніж органи фінансування Союзу.
(31) З метою підвищення прозорості необхідно опубліковувати імена та прізвища експертів, які допомагали Комісії або відповідним органам фінансування впроваджувати положення цього Регламенту. Якщо опублікування імені та прізвища експертів загрожує їх безпеці або фізичній недоторканності або призводить до вторгнення в їх приватне життя, Комісія або органі фінансування повинні мати право утриматись від опублікування імен і прізвищ таких експертів.
(32) Персональні дані експертів мають опрацьовуватися відповідно до Регламенту Європейського Парламенту і Ради (ЄС) № 45/2001 (- 19).
(33) Необхідно встановити правила щодо використання та розповсюдження результатів для забезпечення їх належного захисту, використання та розповсюдження учасниками у відповідних випадках, а також для створення додаткових умов їх використання в стратегічних інтересах Європи. Учасники, які отримали фінансування Союзу і планують використовувати отримані завдяки такому фінансуванню результати переважно в третіх країнах, що не пов’язані з програмою "Горизонт 2020", мають зазначити, яким чином фінансування Союзу сприятиме підвищенню загальної конкурентоспроможності Європи (принцип взаємності), як визначено в угоді про надання гранту.
(34) У разі проведення досліджень, які, ймовірно, призведуть до розроблення нової медичної технології (як-от ліків, вакцин, методів медичної діагностики), необхідно вжити заходів на забезпечення, у відповідних випадках, негайного застосування та розповсюдження результатів такої діяльності.
(35) Попри успішне застосування наявних інструментів кредитного та капітального фінансування Союзу для цілей розвитку, інноваційної діяльності та економічного зростання, ключовим питанням залишається доступ до інструментів фінансування ризиків, зокрема, для інноваційних МСП. Для забезпечення якомога ефективного використання таких інструментів, необхідно уможливити поєднання інструментів кредитного та капітального фінансування між собою та з грантами, що фінансуються за рахунок бюджету Союзу, в тому числі в рамках програми "Горизонт 2020". Крім того, Комісія, зокрема, забезпечуватиме безперервне застосування фінансового інструменту розподілу ризиків (ФІРР), встановленого відповідно до Рішення № 1982/2006/ЄС, та початкового етапу комплексу заходів для швидко зростаючих та інноваційних МСП (ЗІЗ 1), встановленого в Рішенні № 1639/2006/ЄС, в рамках інструментів кредитного та капітального фінансування програми "Горизонт 2020" - "Кредитування та гарантії Союзу в сфері науково-дослідної та інноваційної діяльності" та "Інструменти власного капіталу Союзу для науково-дослідної та інноваційної діяльності". В цьому контексті надходження та погашення, отримані або здійснені в рамках зазначених фінансових інструментів, мають безпосередньо приносити користь фінансовим інструментам, встановленим у рамках програми "Горизонт 2020".
(36) Комісія має забезпечити достатню взаємодоповнюваність фінансових інструментів для МСП в рамках програми "Горизонт 2020" та фінансових інструментів в рамках програми "Горизонт 2020" і програми COSME, запровадженої згідно з Регламентом Європейського Парламенту і Ради (ЄС) № 1287/2013 (- 20), а також схем та інструментів, встановлених спільно з державами-членами, як-от спільна програма Eurostars (Євростарс) (- 21).
(37) З міркувань правової визначеності та ясності Регламент Ради (ЄС) № 1906/2006 має бути скасований,
УХВАЛИЛИ ЦЕЙ РЕГЛАМЕНТ:
РОЗДІЛ I
ВСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ
Предмет і сфера застосування
1. Цей Регламент встановлює спеціальні правила участі в непрямій діяльності, що ведеться відповідно до положень Регламенту (ЄС) № 1291/2013, в тому числі участі в непрямій діяльності, фінансованої органами фінансування згідно зі статтею 9(2) зазначеного Регламенту.
Цей Регламент також встановлює правила використання та розповсюдження результатів діяльності.
2. Відповідні правила, встановлені в Регламенті (ЄС, Євратом) № 966/2012 і Регламенті (ЄС) № 1268/2012, застосовуються з урахуванням спеціальних правил, встановлених у цьому Регламенті.
3. Регламент Ради (ЄС) № 294/2008 або інший основний акт, який покладає завдання з виконання бюджету на орган фінансування відповідно до статті 185 ДФЄС , може встановлювати правила, які відступають від правил, встановлених у цьому Регламенті. Для врахування конкретних оперативних потреб і за дотримання правил, встановлених у відповідному основному акті, Комісія отримує повноваження ухвалювати делеговані акти відповідно до статті 56 ДФЄС щодо органів фінансування, створених згідно з положеннями статті 187 ДФЄС , про таке:
(a) умови участі в конкурсах заявок, оголошених органами фінансування в сфері повітроплавання та авіації з метою зниження мінімальної кількості учасників відповідно до статті 9(1);
(b) право на отримання фінансування, визначене в статті 10, яке дозволяє органам фінансування в сфері біотехнологій та інноваційних лікарських засобів обмежити коло учасників, які можуть отримати фінансування згідно з певними критеріями;
(c) правила щодо використання та розповсюдження результатів, що дозволить органам фінансування в сфері інноваційних лікарських засобів:
(i) розширити можливості подальшого використання та ліцензування результатів та вихідних матеріалів афілійованими суб’єктами, покупцями та будь-якими правонаступниками згідно з угодою про надання гранту і без отримання згоди інших учасників, зазначених у статті 44(1) і (2);
(ii) дозволити укладання особливих угод щодо прав доступу до вихідних матеріалів для доопрацювання результатів з метою налагодження комерційного виробництва або для отримання результатів комерціалізації (тобто безпосередньої експлуатації), зазначених у статті 48(2)-(4);
(iii) доповнити правила положеннями про право власності та доступу до даних, бази знань та інформації, що залишені поза цілями діяльності, які не потрібні для виконання діяльності, або використання отриманих результатів (паралельно набуті знання), зазначених у статті 41(2) і статтях 45-48;
(iv) поширити правила використання на цілі, які не стосуються ведення діяльності (використання в дослідних цілях) або для доопрацювання результатів з метою організації комерційного виробництва або отримання прямих комерційних результатів (тобто безпосередньої експлуатації), як зазначено в статті 48;
(v) встановити конкретні критерії дозволу передачі прав на субліцензування від одного учасника іншому в рамках одного напряму діяльності, зазначених у статті 46(2);
(vi) за умов, встановлених в угоді про створення консорціуму, яку зазначено у статті 24(2), розширювати права доступу учасників, афілійованих з ними суб’єктів і третіх сторін-ліцензіатів до результатів або вихідних матеріалів для використання з метою, не пов’язаною з веденням діяльності (використанням в дослідних цілях), на відповідних умовах, зокрема, фінансових, або для доопрацювання результатів з метою організації комерційного виробництва або для отримання прямих комерційних результатів (тобто безпосередньої експлуатації), як зазначено в статтях 46-48;
(vii) обмежувати надання прав доступу до прямого використання згодою залучених учасників, як визначено в статті 48;
(viii) зробити необов’язковим розповсюдження наукових публікацій шляхом відкритого доступу, як визначено в статті 43(2);
(d) запровадити фінансування діяльності, що дозволяє органам фінансування в сфері виробництва електронних компонентів і систем застосовувати інші ставки відшкодування витрат, ніж ті, що встановлені в статті 28(3), у разі спільного з однією або декількома державами-членами фінансування учасника або діяльності.
Орган фінансування, на який покладені завдання з виконання бюджету за пунктами (i) або (ii) пункту (c) статті 58(1) Регламенту (ЄС, Євратом) № 966/2012, може застосовувати правила, що відступають від правил, встановлених у цьому Регламенті, за умови отримання згоди Комісії та якщо цього вимагає специфіка його діяльності. В таких випадках Комісія надає згоду лише якщо такі правила не порушують загальних принципів, встановлених у цьому Регламенті.
4. Цей Регламент не застосовують до прямої діяльності Спільного науково-дослідного центру (СНДЦ).
Терміни та означення
1. Для цілей цього Регламенту застосовують такі терміни та означення:
(1) "права доступу" означають права використовувати результати або вихідні матеріали на умовах, встановлених відповідно до положень цього Регламенту;
(2) "афілійований суб’єкт" означає будь-який суб’єкт права, що перебуває під прямим або опосередкованим контролем учасника або під таким самим прямим чи опосередкованим контролем, що й учасник, або сам прямо чи опосередковано контролює учасника. Контроль може набувати будь-яких форм, зазначених у статті 8(2);
(3) "асоційована країна" означає третю країну, що є стороною міжнародної угоди з Союзом, як визначено в статті 7 Регламенту (ЄС) № 1291/2013;
(4) "вихідні матеріали" означають будь-які дані, технологічні знання або інформацію будь-якої форми та характеру, матеріального або нематеріального, в тому числі права, зокрема права інтелектуальної власності, які: (i) належали учасникам до їх приєднання до діяльності; (ii) необхідні для ведення діяльності або використання її результатів; та (iii) встановлені учасниками як такі відповідно до статті 45;
(5) "основний акт" означає правовий акт, який ухвалено установами Союзу в формі регламенту, директиви або рішення в розумінні статті 288 ДФЄС , який закладає правову основу для ведення діяльності;
(6) "інноваційна діяльність" означає діяльність, яка переважно охоплює заходи, безпосередньо пов’язані з укладанням планів, домовленостей або проектів для створення нових, видозмінених або вдосконалених продуктів, процесів або послуг. В цьому контексті це може бути створення промислових зразків, випробування, демонстрування, запуск пілотних проектів, широкомасштабна перевірка продукції та її виведення на ринок;
(7) "координація та заходи підтримки" означають діяльність, що охоплює переважно супровідні заходи, як-от заходи щодо стандартизації, розповсюдження інформації, підвищення обізнаності та агітаційної роботи, інформаційної співпраці, надання координаційних і допоміжних послуг, ведення діалогу з питань політики, обмін досвідом і знаннями (в тому числі вивчення проектів нової інфраструктури), а також додаткові заходи з інформаційної співпраці та координації програм у різних країнах;
(8) "розповсюдження результатів" означає розкриття результатів для громадськості будь-якими відповідними засобами (окрім тих, які виникли внаслідок захисту або використання результатів), зокрема в наукових публікаціях у будь-яких засобах інформації;
(9) "використання" означає використання результатів у подальшій науково-дослідній діяльності, окрім тих, в рамках яких набуто цих результатів, або для розроблення, створення та просування на ринку продукції або процесу, або для створення та надання послуги, або для заходів зі стандартизації;
(10) "справедливі та розумні умови" означає відповідні умови, в тому числі потенційні фінансові умови або положення про безоплатний характер надання доступу, з урахуванням конкретних обставин заявки на отримання доступу, наприклад, актуальної або потенційної цінності результатів або вихідних матеріалів, до яких бажає отримати доступ заявник, та/або масштаб, тривалість та інші особливості передбаченого використання;
(11) "орган фінансування" означає орган або установу, окрім Комісії, як визначено в пункті (c) статті 58(1) Регламенту (ЄС, Євратом) № 966/2012, на яку Комісія поклала завдання з виконання бюджету відповідно до статті 9(2) Регламенту (ЄС) № 1291/2013;
(12) "міжнародна організація, що сприяє інтересам Європи" означає будь-яку міжнародну організацію, до якої переважно належать держави-члени або асоційовані країни, головна мета якої полягає в сприянні науковій та технологічній співпраці в Європі;
(13) "суб’єкт права" означає будь-яку фізичну особу або будь-яку юридичну особу, яку створено та визнано як таку на підставі національного права, права Союзу або міжнародного права, яка може бути учасником правовідносин і, діючи від свого імені, здійснювати права та виконувати обов’язки;
(14) "неприбуткова організація" означає суб’єкт права, правова форма якого не передбачає отримання прибутку, або який бере правове або статутне зобов’язання не розподіляти прибуток між акціонерами або окремими членами;
(15) "учасник" означає будь-який суб’єкт права, який веде діяльність або бере участь у веденні діяльності відповідно до положень Регламенту (ЄС) № 1291/2013, має права та обов’язки перед Союзом або іншим органом фінансування згідно з цим Регламентом;
(16) "співфінансування програми" означає діяльність, на ведення якої надано грант, і яка переважно покликана доповнювати окремі конкурси заявок або програми, фінансовані органами, іншими ніж органи фінансування Союзу, які керують програмами в сфері науково-дослідної та інноваційної діяльності. До співфінансування програми можуть також належати додаткові заходи щодо інформаційної співпраці та координації між програмами різних країн;
(17) "докомерційні закупівлі" означають закупівлі послуг з досліджень і розробок, які передбачають розподіл ризиків і вигід в ринкових умовах, а також поетапних конкурентоспроможних розробок, якщо спостерігається чітке розділення між закупленими дослідницькими послугами та використанням комерційних обсягів кінцевих продуктів;
(18) "публічні закупівлі інноваційних рішень" означають закупівлі, під час здійснення яких публічний замовник фактично стає першим замовником інноваційних товарів або послуг, які поки що не набули широкого комерційного застосування; такі закупівлі можуть передбачувати перевірку сумісності рішень.
(19) "результати" означають будь-які матеріальні або нематеріальні здобутки діяльності, як-от дані, знання або інформацію, які набуто внаслідок діяльності, незалежно від форми або характеру, або можливостей захисту, або пов’язаних прав, зокрема прав інтелектуальної власності;
(20) "МСП" означає мікропідприємства, малі та середні підприємства, як визначено в Рекомендації Комісії 2003/361/ЄC (- 22);
(21) "робоча програма" означає документ, який ухвалено Комісією для впровадження конкретної програми відповідно до статті 5 Рішення Ради 2013/743/ЄС від 3 грудня 2013 року(- 23);
(22) "робочий план" означає документ, подібний до робочої програми Комісії, ухвалений органами фінансування, що частково уповноважені на виконання програми "Горизонт 2020" згідно зі статтею 9(2) Регламенту (ЄС) № 1291/2013.
2. Для цілей цього Регламенту суб’єкт, який, відповідно до застосовного національного права, не може бути учасником правовідносин, прирівнюється до суб’єкта права за дотримання умов, встановлених у статті 131(2) Регламенту (ЄС, Євратом) № 966/2012 і статті 198 Регламенту (ЄС) № 1268/2012.
3. Для цілей цього Регламенту одержувачі грантів не вважають органами фінансування.
Конфіденційність
Згідно з умовами, встановленими в виконавчих угодах, рішеннях або контрактах, будь-які дані, знання та інформація, отримані в рамках дій як конфіденційні, зберігають конфіденційний характер, з належним урахуванням права Союзу в сфері захисту секретної інформації та доступу до неї.
Інформація, яку слід розголошувати
1. Без обмеження положень статті 3, Комісія на вимогу надає установам, органам, бюро та агентствам Союзу, державам-членам або асоційованим країнам будь-які наявні в неї корисні відомості щодо результатів, отриманих учасником діяльності, яку профінансовано Союзом, за дотримання обох зазначених нижче умов:
(a) така інформація має відношення до публічної політики;
(b) учасники не повідомили про обґрунтовані та достатні підстави, які завадили надати їм такі відомості.
В рамках діяльності, об’єднаної спільною ціллю "Безпечні суспільства - захист свободи та безпеки Європи та її громадян", Комісія на вимогу надає установам, органам, бюро та агентствам Союзу або національним органам держав-членів будь-які наявні в неї корисні відомості щодо результатів, отриманих учасником діяльності, яку профінансовано Союзом. Комісія повідомлятиме учасника про надання таких відомостей. Якщо установа, орган, бюро або агентство Союзу або держави-члена вимагають надання відомостей, Комісія також повідомляє про це всіх держав-членів.
2. Надання інформації відповідно до параграфа 1 не розглядається як передавання одержувачу інформації прав або обов’язків Комісії або учасників. Однак одержувач повинен поводитися з такою інформацією як із конфіденційною, крім випадків, коли вона стає загальновідомою або набуває розголошення учасниками, або надходить до Комісії без обмежень щодо її розповсюдження. Правила безпеки Комісії застосовують щодо секретної інформації.
Вказівки та інформація для потенційних учасників
Відповідно до положень Регламенту (ЄС, Євратом) № 966/2012 і Регламенту (ЄС) № 1268/2012, під час оголошення конкурсу заявок Комісія або відповідний орган фінансування повинні забезпечити надання достатніх вказівок та достатньої інформації усім потенційним учасникам, зокрема застосовних типових угод про надання грантів.
РОЗДІЛ II
ПРАВИЛА УЧАСТІ
ГЛАВА I
Загальні положення
Форми фінансування
Відповідно до статті 10 Регламенту (ЄС) № 1291/2013 фінансування може набувати форм, встановлених у Регламенті (ЄС, Євратом) № 966/2012, зокрема, набувати форму грантів, премій, закупівель або фінансових інструментів.
Суб’єкти права, які можуть брати участь в діяльності
1. Брати участь у діяльності може будь-який суб’єкт права або міжнародна організація, незалежно від місця заснування за умови виконання умов, встановлених у цьому Регламенті, а також будь-яких умов, встановлених у відповідній робочій програмі або робочому плані.
2. Відповідна робоча програма може обмежити участь суб’єктів права, заснованих у третіх країнах, у програмі "Горизонт 2020" або її складових частинах, якщо умови участі суб’єктів із держав-членів або афілійованих з ними суб’єктів, заснованих у третіх країнах, в програмах з науково-дослідної та інноваційної діяльності зазначених третіх країн можуть розглядатися як такі, що шкодять інтересам Союзу.
3. Відповідна робоча програма або робочий план можуть не допускати до участі суб’єктів, які не спроможні надати задовільні гарантії безпеки, в тому числі щодо забезпечення доступу персоналу, якщо це виправдано причинами безпеки.
4. СНДЦ може долучатися до діяльності, при цьому на нього покладаються ті самі права та обов’язки, що і на суб’єкта права, що має осідок в державі-члені.
Незалежність
1. Два суб’єкти права вважаються незалежними один від одного, якщо жоден з них безпосередньо або опосередковано не контролює іншого суб’єкта або не перебуває під тим самим прямим або непрямим контролем, що й інший суб’єкт.
2. Для цілей параграфа 1 контроль може набувати, зокрема, таких форм:
(a) пряме або непряме володіння більш ніж 50 % номінальної вартості випущеного акціонерного капіталу відповідного суб’єкта права або більшістю прав голосів акціонерів або партнерів цього суб’єкта;
(b) пряме або непряме володіння, фактичне або юридичне, повноважень виробляти та ухвалювати рішення у відповідному суб’єкті права.
3. Для цілей параграфа 1 зазначені нижче відносини між суб’єктами права не вважаються такими, що здійснюють контроль:
(a) одна й та сама публічна інвестиційна компанія, інституційний інвестор або компанія венчурного капіталу прямо або опосередковано володіє більш ніж 50 % номінальної вартості випущеного акціонерного капіталу або більшістю голосів акціонерів або партнерів;
(b) один і той самий публічний орган володіє або здійснює нагляд за діяльністю відповідних суб’єктів права.
ГЛАВА II
Гранти
Секція I
Процедура присудження
Умови участі
1. Застосовують такі мінімальні умови:
(a) в певному виду діяльності беруть участь принаймні три суб’єкти права;
(b) всі три суб’єкти права повинні мати осідок в різних державах-членах або асоційованих країнах; та
(c) всі три суб’єкти права, що їх зазначено в пункті (b), мають бути незалежними один від одного у розумінні статті 8.
2. Для цілей параграфа 1, якщо одним з учасників є СНДЦ або міжнародна організація, що сприяє інтересам Європи, або суб’єкт права, створений відповідно до права Союзу, він вважається таким, що має осідок в державі-члені або асоційованій країні, іншій ніж та, в якій має осідок інший учасник тієї самої діяльності.
3. Як відступ від положень параграфа 1, мінімальні умови передбачають участь одного суб’єкта права, що має осідок в державі-члені або асоційованій країні, якщо:
(a) Проведення передових досліджень під егідою Європейської дослідницької ради (ЄДР);
(b) застосування інструменту для МСП, якщо діяльність має чітко визначену європейську додану вартість;
(c) співфінансування програм; та
(d) в обґрунтованих випадках, передбачених у робочій програмі або робочому плані.
4. Як відступ від положень параграфа 1, для діяльності, пов’язаної із координацією та підтримкою, а також із навчанням та мобільністю, мінімальні умови передбачають участь одного суб’єкта права.
5. У відповідних випадках робочі програми або робочі плани можуть передбачати застосування додаткових умов згідно з конкретними вимогами відповідної політики або характеру та цілей діяльності, в тому числі, між іншим, умов щодо кількості учасників, типів учасників і місця осідку.
Право на отримання фінансування
1. Отримати фінансування від Союзу можуть такі учасники:
(a) будь-який суб’єкт права, що має осідок у державі-члені або асоційованій країні, або створений відповідно до права Союзу;
(b) будь-яка міжнародна організація, що сприяє інтересам Європи;
(c) будь-який суб’єкт права, що має осідок у третій країні, який зазначений в робочій програмі.
2. Якщо участь бере міжнародна організація або суб’єкт права, що має осідок у третій країні, і жоден з цих типів учасників не має права на отримання фінансування відповідно до параграфа 1, вони можуть отримати фінансування від Союзу за виконання принаймні однієї з таких умов:
(a) Комісія або відповідний орган фінансування вважає, що потреба в участі таких суб’єктів є нагальною для ведення зазначеної діяльності;
(b) зазначене фінансування надається в рамках двосторонньої угоди про співпрацю в науково-технологічній сфері або будь-якої іншої домовленості між Союзом і міжнародною організацією, або - для суб’єктів права, що мають осідок у третій країн - країною осідку суб’єкта.
Конкурси заявок
1. Конкурси заявок оголошують відповідно до положень Регламенту (ЄС, Євратом) № 966/2012 і Регламенту (ЄС) № 1268/12, беручи до уваги, зокрема, потребу в забезпеченні прозорості та недискримінації, належної гнучкості, а також з урахуванням варіативного характеру науково-дослідного та інноваційного секторів.
2. Як виняток і без обмеження інших винятків, зазначених у Регламенті (ЄС, Євратом) № 966/2012 і Регламенті (ЄС) № 1268/2012, конкурси заявок не оголошують для діяльності, яка пов’язана з координацією та підтримкою, і для співфінансування програм, які реалізуються суб’єктами права, зазначеними в робочих програмах або робочих планах за умови, що діяльність не належить до сфери, яку окреслено в конкурсі заявок.
3. Згідно з відповідними правилами Регламенту (ЄС, Євратом) № 966/2012 і Регламенту (ЄС) № 1268/2012, необхідно надати достатньо часу для підготовки заявки, а також достатньо завчасно повідомити про майбутні конкурси заявок шляхом опублікування робочої програми та забезпечити розумний часовий проміжок між датою оголошення про конкурс заявок та крайнім строком подання заявки.
Конкурси заявок, які оголошено спільно з третіми країнами або міжнародними організаціями
1. Конкурси заявок можна оголошувати спільно із третіми країнами або їх організаціями або агентствами у сфері науки і технологій, або міжнародними організаціями з метою співфінансування діяльності у пріоритетних сферах спільного інтересу та очікуваної спільної вигоди, якщо це створює чітку додану вартість для Союзу. Заявки оцінюють та відбирають за допомогою процедур спільного оцінювання і відбору, про які сторони домовляються заздалегідь. Такі процедури оцінювання і відбору забезпечують відповідність принципам, викладеним у Розділі VI Регламенту (ЄС, Євратом) № 966/2012, та залучають збалансовану групу незалежних експертів, призначених кожною стороною.
2. Суб’єкти права, які отримують фінансування від Союзу, укладають із Союзом або відповідним органом фінансування угоду про надання гранту. Така угода про надання гранту містить опис роботи, яку мають виконати учасники та учасники-суб’єкти права з відповідних третіх країн.
3. Суб’єкти права, які отримують фінансування від Союзу, укладають угоду про координацію з учасниками-суб’єктами права, що отримують фінансування від відповідних третіх країн або міжнародних організацій.
Заявки
1. Заявка повинна містити проект плану використання та розповсюдження результатів, якщо це передбачено робочою програмою або робочим планом.
2. Будь-яка заявка на проведення досліджень стовбурових клітин ембріону людини повинна містити, у відповідних випадках, докладні відомості про заходи ліцензування та контролю, яких вживатимуть компетентні органи відповідних держав-членів, а також докладні відомості про ухвали етичних комітетів, які будуть надані. Діяльність установ, організацій та дослідників у сфері отримання стовбурових клітин ембріону людини підлягає жорсткому ліцензуванню та нагляду відповідно до правових рамок відповідних держав-членів.
3. Заявку, яка суперечить принципам етики або застосовному праву, або яка не задовольняє умовам, встановленим у Рішенні № 2013/743/ЄС, у робочій програмі, робочому плані або в конкурсі заявок, можуть не допустити до оцінювання, відбору або присудження гранту на будь-якому етапі.
4. Якщо це доцільно та зазначено в робочій програмі або робочому плані, у заявці потрібно пояснити, як саме та якою мірою гендерний аналіз відповідає змісту запропонованого проекту.
Оцінювання відповідності етичним нормам
1. Комісія проводить систематичне оцінювання відповідності етичним нормам заявок, які порушують питання етики. Внаслідок такого оцінювання визначають, чи дотримано етичних принципів та норм права, а в разі ведення науково-дослідної діяльності поза межами Союзу, - чи була б дозволена така діяльність у державі-члені.
2. Комісія оцінює заявки на відповідність етичним нормам у якомога прозорий спосіб і забезпечує вчасне завершення оцінювання, уникаючи, за можливості, повторного подання документів.
Критерії вибору та присудження грантів
1. Подані заявки оцінюють на підставі таких критеріїв:
(a) передові наукові думки;
(b) вплив;
(c) якість та ефективність впровадження.
2. До діяльності в сфері передових наукових досліджень під егідою ЄДР застосовують лише один критерій, зазначений в пункті (a) параграфа 1.
3. Для заявок, які подано за інноваційними напрямами діяльності, більшого значення може набувати критерій, зазначений в пункті (b) параграфа 1.
4. Робоча програма або робочий план встановлюють докладні правила застосування критеріїв, зазначених у параграфі 1, для присудження грантів, а також встановлюють коефіцієнти і граничні значення.
5. Комісія враховує можливість впровадження двоетапної процедури подання заявок, зазначеної в Регламенті (ЄС, Євратом) № 966/2012 і Регламенті (ЄС) № 1268/2012, якщо це доцільно та відповідає цілям конкурсу заявок.
6. Заявки класифікують за результатами оцінювання. На підставі зазначеної класифікації обирають найкращу заявку.
7. Оцінювання проводять незалежні експерти.
8. Процедура оцінювання може відрізнятися від процедури, наведеної в параграфі 7, якщо йдеться про суб’єкта права, який зазначено в статті 11(2) або за інших обґрунтованих обставин.
В такому разі Комісія надає державам-членам докладну інформацію про застосовану процедуру оцінювання та її результати.
9. Якщо діяльності вимагає від Союзу фінансування в обсязі 500000 євро або більше, Комісія або відповідний орган фінансування заздалегідь перевіряє фінансову спроможність лише координаторів за допомогою засобів, сумісних із нормами національного права. Крім того, якщо наявна інформація дає підстави сумніватися у фінансовій спроможності координатора або інших учасників, Комісія або відповідний орган фінансування здійснює перевірку їх фінансової спроможності.
10. Не здійснюють перевірку фінансової спроможності тих суб’єктів права, чия фінансова сталість гарантована державною-членом або асоційованою країною, а також закладів вищої та середньої освіти.
11. Фінансову спроможність може гарантувати будь-який інший суб’єкт права, чия фінансова спроможність в свою чергу гарантована відповідно до параграфа 9.
Перегляд процедури оцінювання
1. Комісія або відповідний орган фінансування запроваджують прозорий порядок перегляду процедури оцінювання для тих заявників, які вважають, що оцінювання їх заявки відбувалося з порушенням процедур, встановлених у цьому Регламенті, відповідній робочій програми, робочому плані або конкурсі заявок.
2. Вимога про перегляд процедури оцінювання має стосуватися конкретної заявки; координатор заявки повинен висунути таку вимогу протягом 30 днів з дати повідомлення координатора про результати оцінювання Комісією або відповідним органом фінансування.
3. Комісія або відповідний орган фінансування відповідають за перевірку вимоги, зазначену в параграфі 2. Під час перевірки переглядають лише процедурні сторони оцінювання, а не переваги заявки.
4. Комітет з перегляду процедури оцінювання, до складу якого входять службовці Комісії або службовці відповідного органу фінансування, повідомляє свій висновок щодо процедурних аспектів процесу оцінювання. Комітет очолює службовець будь-якого департаменту Комісії або відповідного органу фінансування, який не відповідає за проведення конкурсу заявок. Комітет може надавати такі рекомендації:
(a) провести повторне оцінювання заявки особами, які не брали участь у попередньому оцінюванні;
(b) підтвердити результати початкового оцінювання.
5. На підставі рекомендації, зазначеної в параграфі 4, Комісія або відповідний орган фінансування ухвалюють рішення та повідомляють про нього координатора заявки. Комісія або відповідний орган фінансування ухвалюють таке рішення без невиправданого зволікання.
6. Процедура перегляду не повинна затягувати процес відбору заявок, які не потребують перегляду.
7. Процедура перегляду не повинна перешкоджати учаснику виконувати будь-які дії, які дозволені йому правом Союзу.
Запити та скарги
1. Комісія забезпечує наявність процедури звернень учасників із інформаційним запитом або зі скаргами щодо їх участі в програмі "Горизонт 2020".
2. Комісія забезпечує надання інформації про реєстрацію питань, запитів або скарг всім учасникам та її публікацію в інтернеті.
Угода про надання гранту
1. Відповідно до положень цього Регламенту Комісія в тісній співпраці з державами-членами укладає типові угоди про надання грантів між Комісією або відповідним органом фінансування та учасниками. У відповідних випадках у внесенні значних змін до типової угоди про надання гранту, Комісія в тісній співпраці з державами-членами переглядає текст угоди у встановленому порядку.
2. Комісія або відповідний орган фінансування укладає угоду про надання гранту з учасниками. Зняття суб’єкта права або заміщення одного суб’єкта іншим перед підписанням угоди про надання гранту потребує належного обґрунтування.
3. Угода про надання гранту закріплює права та обов’язки учасників і Комісії або відповідного органу фінансування згідно з положеннями цього Регламенту. Угода також закріплює права та обов’язки суб’єктів права, які долучаються до реалізації діяльності, а також роль і завдання координатора консорціуму.
4. На підставі вимоги, що її висунуто в робочій програмі або робочому плані, угода про надання гранту може закріплювати права та обов’язки учасників щодо отримання прав доступу, використання та розповсюдження результатів, на додаток до тих, які встановлені у цьому Регламенті.
5. Наскільки це можливо і доречно, положення угоди про надання гранту, мають відображати принципи сумлінності ведення науково-дослідної діяльності, а також загальні принципи, встановлені в Рекомендації Європейської хартії дослідників, Кодексі працевлаштування наукових працівників, Рекомендацій Комісії з управління інтелектуальною власністю в діяльності з передавання знань і Кодексу практики для університетів та інших публічних науково-дослідних установ, а також принципу гендерної рівності, встановленого в статті 16 Регламенту (ЄС) № 1291/2013.
6. Угода про надання гранту, у відповідних випадках, повинна містити положення про дотримання принципів етики, зокрема про створення незалежної ради з питань етики, і про право Комісії проводити перевірку дотримання принципів етики із залученням незалежних експертів.
7. У належно обґрунтованих випадках окремі гранти на ведення діяльності можуть становити частину рамкового партнерства відповідно до положень Регламенту (ЄС, Євратом) № 966/2012 і Регламенту (ЄС) № 1268/2012.
Рішення про надання гранту
У відповідних випадках Комісія, відповідно до статті 121(1) Регламенту (ЄС, Євратом) № 966/2012, або відповідний орган фінансування може сповістити про свої рішення про надання грантів замість укладання угод про надання грантів. Положення цього Регламенту щодо угод про надання гранту застосовуються mutatis mutandis.
Строки надання грантів
1. Відповідно до статті 128(2) Регламенту (ЄС, Євратом) № 966/2012 в оголошенні про конкурс заявок необхідно зазначати планову дату, до якої всі заявники отримають сповіщення про оцінку їх заявок і про орієнтовну дату підписання угод про надання грантів або оголошення рішення про надання грантів.
2. Дати, зазначені в параграфі 1, розраховують на підставі таких періодів:
(a) для повідомлення всіх заявників про результат наукового оцінювання їх заявок встановлюють максимальний строк у п’ять місяців з кінцевої дати подання остаточних заявок;
(b) для підписання угод про надання гранту з заявниками або для оголошення рішення про надання грантів встановлюють максимальний строк у три місяці з дати повідомлення заявників про те, що їх заявку було обрано.