• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про здійснення у 2024 році правочинів з державним боргом і гарантованим державою боргом

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Перелік, Умови від 31.07.2024 № 865
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Перелік, Умови
  • Дата: 31.07.2024
  • Номер: 865
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Перелік, Умови
  • Дата: 31.07.2024
  • Номер: 865
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 31 липня 2024 р. № 865
Київ
Про здійснення у 2024 році правочинів з державним боргом і гарантованим державою боргом
Відповідно до абзацу другого частини сьомої статті 16, абзацу другого пункту 3-10 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, частини першої статті 1 Закону України "Про особливості здійснення правочинів з державним, гарантованим державою боргом та місцевим боргом і державними деривативами" з метою ефективного управління державним боргом в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 "Про введення воєнного стану в Україні", Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Здійснити правочин щодо переведення гарантованого державою боргу за запозиченнями, залученими у 2021 році під державні гарантії з метою фінансового забезпечення розвитку мережі та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення (облігації (єврооблігації), до державного боргу (далі - правочин щодо переведення) шляхом обміну, включаючи отримання згоди на обов’язковий обмін, боргових зобов’язань, які виникли за такими запозиченнями згідно з постановами Кабінету Міністрів України від 2 квітня 2021 р. № 327 "Питання фінансування об’єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонту автомобільних доріг загального користування державного значення у 2021 році за рахунок запозичень, залучених під державні гарантії" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 31, ст. 1785), від 28 квітня 2021 р. № 442 "Питання фінансування об’єктів будівництва, реконструкції, капітального та поточного середнього ремонту автомобільних доріг загального користування державного значення у 2021 році за рахунок запозичень, залучених під державні гарантії" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 37, ст. 2232) і від 26 травня 2021 р. № 519 "Деякі питання здійснення Державним агентством автомобільних доріг запозичень під державні гарантії у 2021 році" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 44, ст. 2688), на облігації зовнішніх державних позик України 2024 року.
2. Затвердити Основні умови правочинів з державним боргом, які здійснюються у 2024 році, та умови правочину щодо переведення гарантованого державою боргу за запозиченнями, залученими у 2021 році під державні гарантії з метою фінансового забезпечення розвитку мережі та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення (облігації (єврооблігації), до державного боргу, у зв’язку з якими здійснюється розміщення (емісія) облігацій зовнішніх державних позик України 2024 року (далі - Основні умови), що додаються.
3. Установити, що положення постанови Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 р. № 186 "Про розміщення (емісію) облігацій зовнішніх державних позик" (Офіційний вісник України, 2018 р., № 26, ст. 938) не застосовуються до облігацій зовнішніх державних позик України 2024 року, умови розміщення (емісії) яких визначено в Основних умовах.
4. У зв’язку із здійсненням правочинів з державним боргом за облігаціями зовнішніх державних позик 2018 року першої серії тимчасово зупинити з 1 серпня 2024 р. здійснення платежів за борговими зобов’язаннями держави, пов’язаними із сплатою відсоткового доходу за облігаціями зовнішніх державних позик 2018 року першої серії щодо відсоткового доходу, нарахованого та відстроченого стосовно періодів нарахування відсоткового доходу починаючи з 1 лютого 2022 р. до 31 січня 2024 р. (включно), а також будь-якого відсоткового доходу, нарахованого, але не сплаченого на такий відсотковий дохід, та відсоткового доходу, нарахованого стосовно періоду нарахування відсоткового доходу починаючи з 1 лютого 2024 р. до 31 липня 2024 р. (включно), на строк, установлений статтею 1 Закону України "Про особливості здійснення правочинів з державним, гарантованим державою боргом та місцевим боргом і державними деривативами".
5. Міністерству фінансів:
1) здійснити розміщення (емісію) облігацій зовнішніх державних позик України 2024 року відповідно до Основних умов;
2) передбачати під час складання проекту Державного бюджету України на відповідний рік кошти для погашення та обслуговування облігацій зовнішніх державних позик України 2024 року, умови розміщення (емісії) яких визначено в Основних умовах;
3) у зв’язку із здійсненням правочинів з державним боргом забезпечити здійснення плати за згоду у розмірі, що не перевищує 246 млн. доларів США;
4) забезпечити тимчасове зупинення здійснення платежів за борговими зобов’язаннями держави, пов’язаними із сплатою відсоткового доходу за облігаціями зовнішніх державних позик 2018 року першої серії щодо відсоткового доходу, нарахованого та відстроченого стосовно періодів нарахування відсоткового доходу починаючи з 1 лютого 2022 р. до 31 січня 2024 р. (включно), а також будь-якого відсоткового доходу, нарахованого, але не сплаченого на такий відсотковий дохід, та відсоткового доходу, нарахованого стосовно періоду нарахування відсоткового доходу починаючи з 1 лютого 2024 р. до 31 липня 2024 р. (включно), на строк, установлений статтею 1 Закону України "Про особливості здійснення правочинів з державним, гарантованим державою боргом та місцевим боргом і державними деривативами".
6. Державному агентству відновлення та розвитку інфраструктури у зв’язку із здійсненням правочину щодо переведення забезпечити здійснення плати за згоду у розмірі, що не перевищує 8,75 млн. доларів США.
7. Державній казначейській службі тимчасово зупинити здійснення операцій з коштами, передбаченими у державному бюджеті для здійснення витрат на погашення та обслуговування боргових зобов’язань держави, пов’язаних із сплатою відсоткового доходу за облігаціями зовнішніх державних позик 2018 року першої серії щодо відсоткового доходу, нарахованого та відстроченого стосовно періодів нарахування відсоткового доходу починаючи з 1 лютого 2022 р. до 31 січня 2024 р. (включно), а також будь-якого відсоткового доходу, нарахованого, але не сплаченого на такий відсотковий дохід, та відсоткового доходу, нарахованого стосовно періоду нарахування відсоткового доходу починаючи з 1 лютого 2024 р. до 31 липня 2024 р. (включно), на строк, установлений статтею 1 Закону України "Про особливості здійснення правочинів з державним, гарантованим державою боргом та місцевим боргом і державними деривативами".
8. Міністрові фінансів (особі, яка виконує його обов’язки) укласти договори та підписати інші документи, пов’язані із здійсненням правочинів з державним боргом та правочину щодо переведення відповідно до Основних умов.
9. Ця постанова набирає чинності одночасно із Законом України від 18 липня 2024 р. № 3880-IX "Про внесення змін до розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України", але не раніше дня її опублікування.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 67


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 31 липня 2024 р. № 865
ОСНОВНІ УМОВИ
правочинів з державним боргом, які здійснюються у 2024 році, та умови правочину щодо переведення гарантованого державою боргу за запозиченнями, залученими у 2021 році під державні гарантії з метою фінансового забезпечення розвитку мережі та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення (облігації (єврооблігації), до державного боргу, у зв’язку з якими здійснюється розміщення (емісія) облігацій зовнішніх державних позик України 2024 року
1. Правочини з державним боргом здійснюються у 2024 році шляхом обміну, включаючи отримання згоди на обов’язковий обмін, зовнішніх боргових зобов’язань держави за облігаціями зовнішніх державних позик України за переліком згідно з додатком (далі - існуючі державні облігації) на облігації зовнішніх державних позик України 2024 року, розміщення (емісія) яких здійснюється відповідно до цих Основних умов (далі - нові державні облігації).
2. Правочин щодо переведення гарантованого державою боргу за запозиченнями, залученими у 2021 році під державні гарантії з метою фінансового забезпечення розвитку мережі та утримання автомобільних доріг загального користування державного значення (облігації (єврооблігації) (далі - існуючі гарантовані облігації), до державного боргу у 2024 році здійснюється шляхом обміну, включаючи отримання згоди на обов’язковий обмін, боргових зобов’язань за такими запозиченнями на нові державні облігації.
3. Нові державні облігації розміщуються двома частинами (нові державні облігації частини А та нові державні облігації частини Б) вісьмома окремими серіями у доларах США.
4. Нові державні облігації частини А розміщуються на основну суму у розмірі, що не перевищує 40 відсотків непогашеної основної суми за існуючими державними облігаціями та існуючими гарантованими облігаціями (далі - існуючі облігації), та відсоткового доходу, нарахованого на існуючі облігації та відстроченого у 2022 році, а також будь-якого відсоткового доходу, нарахованого, але не сплаченого на такий відсотковий дохід, та відсоткового доходу, нарахованого стосовно періоду нарахування відсоткового доходу до 31 липня 2024 р. (включно).
Нові державні облігації частини А розміщуються з такими датами погашення:
нові державні облігації частини А першої серії - 1 лютого 2029 р.;
нові державні облігації частини А другої серії - 1 лютого 2034 р.;
нові державні облігації частини А третьої серії - 1 лютого 2035 р.;
нові державні облігації частини А четвертої серії - 1 лютого 2036 року.
Відсотковий дохід за новими державними облігаціями частини А сплачується щопівроку 1 лютого та 1 серпня за такими ставками дохідності:
у дати сплати відсоткового доходу, що припадають на 1 серпня 2025 р. або до цієї дати, - 1,75 відсотка річних;
у дати сплати відсоткового доходу, що припадають на період від 1 лютого 2026 р. до 1 лютого 2027 р., - 4,5 відсотка річних;
у дати сплати відсоткового доходу, що припадають на період від 1 серпня 2027 р. до 1 серпня 2033 р., - 6 відсотків річних;
у дати сплати відсоткового доходу, що припадають на 1 лютого 2034 р. або після цієї дати, - 7,75 відсотка річних.
Відсотковий дохід за новими державними облігаціями частини А нараховується починаючи з 1 серпня 2024 р. до відповідної дати погашення та сплачується починаючи з 1 лютого 2025 року.
5. Нові державні облігації частини Б розміщуються на основну суму у розмірі, що не перевищує 23 відсотки непогашеної основної суми за існуючими облігаціями, та відсоткового доходу, нарахованого на існуючі облігації та відстроченого у 2022 році, а також будь-якого відсоткового доходу, нарахованого, але не сплаченого на такий відсотковий дохід, та відсоткового доходу, нарахованого стосовно періоду нарахування відсоткового доходу до 31 липня 2024 р. (включно).
Нові державні облігації частини Б розміщуються з такими датами погашення:
нові державні облігації частини Б першої серії - 1 лютого 2030 р.;
нові державні облігації частини Б другої серії - 1 лютого 2034 р.;
нові державні облігації частини Б третьої серії - 1 лютого 2035 р.;
нові державні облігації частини Б четвертої серії - 1 лютого 2036 року.
Відсотковий дохід за новими державними облігаціями частини Б сплачується щопівроку 1 лютого та 1 серпня за такими ставками дохідності:
у дати сплати відсоткового доходу, що припадають на 1 лютого 2027 р. або до цієї дати, за нульовою ставкою дохідності;
у дати сплати відсоткового доходу, що припадають на період від 1 серпня 2027 р. до 1 серпня 2033 р., - 3 відсотки річних;
у дати сплати відсоткового доходу, що припадають на 1 лютого 2034 р. або після цієї дати, - 7,75 відсотка річних.
Відсотковий дохід за новими державними облігаціями частини Б нараховується починаючи з 1 лютого 2027 р. до відповідної дати погашення та сплачується починаючи з 1 серпня 2027 року.
6. Нові державні облігації частини Б (третьої та четвертої серій) можуть бути розміщені 15 листопада 2029 р. на додаткову основну суму, якщо умови збільшення основної суми будуть виконані.
Умовами збільшення основної суми є:
номінальний валовий внутрішній продукт за 2028 фінансовий рік (за даними, опублікованими в базі даних Міжнародного валютного фонду "Прогнози розвитку світової економіки" за жовтень 2029 р. (або у разі, коли вони не опубліковані, за даними, розміщеними на офіційному сайті Мінфіну), інформація про які повинна бути підготовлена Україною відповідно до Системи національних рахунків 2008 року або іншої міжнародно визнаної статистичної методології складення національних рахунків) щонайменше на 3 відсотки перевищує номінальний валовий внутрішній продукт за 2028 фінансовий рік, прогнозований Міжнародним валютним фондом у базовому сценарії в межах четвертого перегляду розширених домовленостей в рамках програми Механізму розширеного фінансування для України від 28 червня 2024 р.; та
реальний валовий внутрішній продукт за 2028 фінансовий рік (за даними, опублікованими в базі даних Міжнародного валютного фонду "Прогнози розвитку світової економіки" за жовтень 2029 р. (або у разі, коли вони не опубліковані, за даними, розміщеними на офіційному сайті Мінфіну), інформація про які повинна бути підготовлена Україною відповідно до Системи національних рахунків 2008 року або іншої міжнародно визнаної статистичної методології складення національних рахунків) щонайменше дорівнює реальному валовому внутрішньому продукту за 2028 фінансовий рік, прогнозований Міжнародним валютним фондом у базовому сценарії в межах четвертого перегляду розширених домовленостей в рамках програми Механізму розширеного фінансування для України від 28 червня 2024 року.
Додатковою основною сумою є сума у розмірі, що не перевищує 12 відсотків сукупної непогашеної основної суми за існуючими облігаціями та відсоткового доходу, нарахованого на існуючі облігації та відстроченого у 2022 році, а також будь-якого відсоткового доходу, нарахованого, але не сплаченого на такий відсотковий дохід, та відсоткового доходу, нарахованого стосовно періоду нарахування відсоткового доходу до 31 липня 2024 р. (включно). Максимальне розміщення у повному обсязі 12 відсотків за сценарієм, за яким номінальний валовий внутрішній продукт за 2028 фінансовий рік перевищує базовий сценарій Міжнародного валютного фонду на 7,5 відсотка або більше (за сценарієм, за яким курс гривні до долара США за 2028 рік (розраховується на основі денного курсу обміну гривні до долара США, опублікованого Національним банком на його офіційному сайті для кожного дня протягом 2028 року (у разі відсутності такого опублікування Національним банком відповідно до обґрунтованого рішення Мінфіну) реалізується відповідно до прогнозу Міжнародного валютного фонду у базовому сценарії в межах четвертого перегляду розширених домовленостей в рамках програми Механізму розширеного фінансування для України від 28 червня 2024 року).
Розрахунок додаткової основної суми здійснюється за такою формулою:
ДОС = X / Y х Z,
де ДОС - додаткова основна сума на кожні 1 тис. доларів США;
X - показник, який визначається за такою формулою:
X = ((A - B х 1,03) х 0,2787) / C,
де A - номінальний валовий внутрішній продукт України за 2028 рік;
B - прогнозований номінальний валовий внутрішній продукт України за 2028 рік;
C - середній курс гривні до долара США за 2028 рік (розраховується на основі денного курсу обміну гривні до долара США, опублікованого Національним банком на його офіційному сайті для кожного дня протягом 2028 року (у разі відсутності такого опублікування Національним банком, відповідно до обґрунтованого рішення Мінфіну);
Y - непогашена основна сума за новими державними облігаціями частини Б третьої серії та новими державними облігаціями частини Б четвертої серії;
Z - 1 тис. доларів США.
7. Номінальна вартість однієї нової державної облігації становить 1 тис. доларів США та більшу суму, що є цілим числом, кратним 1 тис. доларів США.
8. Погашення та обслуговування нових державних облігацій здійснюється за рахунок коштів, передбачених законом про Державний бюджет України на відповідний рік для погашення та обслуговування державного боргу.
9. Інші умови розміщення (емісії) нових державних облігацій визначаються договором про довірче управління (Trust Deed) щодо нових державних облігацій та іншими документами.
10. За результатами здійснення правочинів з державним боргом та правочину щодо переведення гарантованого державою боргу за існуючими гарантованими облігаціями до державного боргу у 2024 році (далі - правочин щодо переведення) держателі існуючих державних облігацій та держателі існуючих гарантованих облігацій отримають нові державні облігації частини А та нові державні облігації частини Б відповідно до умов розподілу, які описані в меморандумі у зв’язку з пропозицією щодо обміну та отриманням згоди (Exchange Offer and Consent Solicitation Memorandum).
11. За результатами здійснення правочинів з державним боргом та правочину щодо переведення існуючі державні облігації та існуючі гарантовані облігації з дати розрахунків (Settlement Date) (цей термін визначено в меморандумі у зв’язку з пропозицією щодо обміну та отриманням згоди (Exchange Offer and Consent Solicitation Memorandum) є погашеними.
12. Інші умови правочинів з державним боргом та правочину щодо переведення встановлюються документами, пов’язаними із здійсненням правочинів з державним боргом та правочину щодо переведення, зокрема меморандумом у зв’язку з пропозицією щодо обміну та отриманням згоди (Exchange Offer and Consent Solicitation Memorandum).
Додаток
до Основних умов
ПЕРЕЛІК
зовнішніх боргових зобов’язань
Назва зовнішнього боргового зобов’язання, рік виникнення Дата остаточного погашення Непогашена основна сума
Облігації зовнішніх державних позик 2015 року четвертої серії 1 вересня 2024 р. 912 354 000 доларів США
Облігації зовнішніх державних позик 2015 року п’ятої серії 1 вересня 2025 р. 1 355 231 000 доларів США
Облігації зовнішніх державних позик 2015 року шостої серії 1 вересня 2026 р. 1 339 057 000 доларів США
Облігації зовнішніх державних позик 2015 року сьомої серії 1 вересня 2027 р. 1 328 887 000 доларів США
Облігації зовнішніх державних позик 2015 року восьмої серії 1 вересня 2028 р. 1 317 940 000 доларів США
Облігації зовнішніх державних позик 2015 року дев’ятої серії 1 вересня 2029 р. 1 307 161 000 доларів США
Облігації зовнішніх державних позик 2017 року 25 березня 2033 р.
25 вересня 2033 р.
25 березня 2034 р.
25 вересня 2034 р.
3 000 000 000 доларів США
Облігації зовнішніх державних позик 2018 року першої серії 1 лютого 2026 р. 750 000 000 доларів США
Облігації зовнішніх державних позик 2018 року другої серії 1 листопада 2030 р. 1 600 000 000 доларів США
Облігації зовнішніх державних позик 2019 року 20 червня 2028 р. 1 000 000 000 євро
Облігації зовнішніх державних позик 2020 року 27 січня 2032 р. 1 250 000 000 євро
Облігації зовнішніх державних позик 2020 року 15 березня 2035 р. 2 600 000 000 доларів США
Облігації зовнішніх державних позик 2021 року 21 травня 2031 р. 1 750 000 000 доларів США