КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 4 серпня 2021 р. № 856 Київ |
Про затвердження Умов забезпечення приватним акціонерним товариством "Українська фінансова житлова компанія" громадян України житлом на умовах фінансового лізингу
( Із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 856 від 02.08.2022 )( Назву і текст Постанови після слова "житлом" доповнено словами "на умовах фінансового лізингу" згідно з Постановою КМ № 856 від 02.08.2022 )
Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Умови забезпечення приватним акціонерним товариством "Українська фінансова житлова компанія" громадян України житломна умовах фінансового лізингу, що додаються.
Прем'єр-міністр України | Д.ШМИГАЛЬ |
Інд. 67 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 4 серпня 2021 р. № 856
УМОВИ
забезпечення приватним акціонерним товариством "Українська фінансова житлова компанія" громадян України житлом на умовах фінансового лізингу
( Назва Умов із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 856 від 02.08.2022 )
1. Ці Умови визначають механізм забезпечення приватним акціонерним товариством "Українська фінансова житлова компанія" (далі - Укрфінжитло) окремих категорій громадян України житлом на умовах фінансового лізингу за рахунок власних та залучених коштів.
( Пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 856 від 02.08.2022 )
2. Відповідно до цих Умов до таких, що можуть претендувати на забезпечення житлом на умовах фінансового лізингу, належать громадяни України, які отримують заробітну плату (грошове забезпечення) за рахунок коштів державного бюджету або місцевих бюджетів та/або відомості про яких внесені до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
( Пункт 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 856 від 02.08.2022 )
3. У цих Умовах терміни вживаються в такому значенні:
1) заявник - особа, яка згідно з цими Умовами може претендувати на житло на умовах фінансового лізингу, подала заяву про його отримання на умовах фінансового лізингу та перебуває на обліку в органах забезпечення житлом;
2) житло - квартира в житловому будинку, прийнятому в установленому порядку в експлуатацію, призначена та придатна для постійного проживання, в якій виконані всі передбачені проектною документацією роботи згідно з будівельними нормами, стандартами і правилами, яка передається на умовах фінансового лізингу;
3) органи забезпечення житлом - центральні органи виконавчої влади, їх територіальні органи, установи, організації та заклади, що належать до сфери управління таких центральних органів виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, в яких перебуває на обліку заявник, і уклали договір про співпрацю з Укрфінжитлом;
4) члени сім’ї - дружина (чоловік), зокрема особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, але не перебувають у зареєстрованому шлюбі (крім осіб, взаємні права та обов’язки яких не мають характеру сімейних), їх малолітні та неповнолітні діти (до 18 років (повноліття), якщо згідно із законом вони не набувають прав повнолітньої особи раніше), які проживають разом з позичальником.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законі України "Про фінансовий лізинг", інших законодавчих та нормативно-правових актах.
( Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 856 від 02.08.2022 )
Забезпечення житлом громадян України на умовах фінансового лізингу
4. Для отримання житла на умовах фінансового лізингу заявник повинен перебувати на обліку в органі забезпечення житлом, та відповідати таким вимогам:
1) розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї заявника за останні шість місяців не повинен перевищувати десятикратного розміру середньомісячної заробітної плати у відповідному регіоні, де розташоване житло, розрахованої згідно з офіційними даними Держстату;
2) вік заявника на дату повного виконання зобов’язань за договором фінансового лізингу не повинен перевищувати 70 років;
3) заявник та члени його сім’ї не мають та не мали протягом останніх п’яти років у власності житлової нерухомості (потребують поліпшення житлових умов (загальна площа житла у власності членів сім’ї менша ніж 50 кв. метрів на одинокого громадянина України чи сім’ю з двох осіб та 20 кв. метрів - на кожного наступного члена сім’ї), крім тієї, що розташована у населених пунктах, що зазначені у переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, або переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, або житло яких зруйноване чи непридатне для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або операції Об’єднаних сил.
5. Договори фінансового лізингу укладаються на строк, який не може становити менше одного року та не більше 20 років.
6. На умовах фінансового лізингу передається житло, що перебуває в експлуатації не довше 20 років, або реконструкцію (капітальний ремонт) якого здійснено не раніше ніж за десять років до укладення договору фінансового лізингу, та такий, що відповідає нормативній площі житла, яка становить не більше 21 кв. метра загальної площі на одну особу та додатково 10,5 кв. метра загальної площі житла на сім’ю, але не більше ніж 94,5 кв. метра.
Нормативна площа житла, яке є однокімнатною квартирою та надається на одиноку особу, становить не більше ніж 52,5 кв. метра загальної площі.
У разі перевищення нормативної площі житла, визначеної цим пунктом, лізингоодержувач сплачує Укрфінжитлу вартість понаднормативної площі авансовим платежем за рахунок власних коштів згідно з договором фінансового лізингу.
7. Вартість 1 кв. метра загальної площі житла, що передається на умовах фінансового лізингу, не може перевищувати опосередковану вартість спорудження житла за регіонами України, визначену Мінрегіоном та збільшену для:
1) мм. Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова - у 1,75 раза;
2) міст - обласних центрів, міст обласного значення з населенням понад 300 тис. осіб та населених пунктів, які розташовані на відстані до 30 кілометрів від меж мм. Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова, - у 1,5 раза;
3) міст обласного значення з населенням від 100 тис. до 300 тис. осіб - у 1,25 раза;
4) інших населених пунктів - у межах опосередкованої вартості у відповідній області.
8. Лізингові платежі включають суму, розмір якої визначається з урахуванням вартості залучених (запозичених) фінансових ресурсів Укрфінжитлом та яка відшкодовує частину вартості житла, та суму винагороди лізингодавцю за отримане в лізинг житло за фіксованою відсотковою ставкою, що розраховується Укрфінжитлом з урахуванням платежів та/або витрат, що безпосередньо пов’язані з виконанням договору фінансового лізингу та передбачені таким договором.
9. Органи забезпечення житлом приймають від заявників заяви разом з документами, необхідними для отримання житла на умовах фінансового лізингу, перевіряють їх, а також ведуть облік заявників.
Порядок взаємодії між Укрфінжитлом та органами забезпечення житлом, перелік документів, необхідних для отримання житла заявником, здійснення компенсації (відшкодування) частини лізингових платежів, проведення звіряння заборгованості з органами забезпечення житлом, обміну з ними інформацією щодо нарахування та сплати сум компенсації (відшкодування) частини лізингових платежів визначається договором про співпрацю між органом забезпечення житлом та Укрфінжитлом.
10. Органи забезпечення житлом надсилають Укрфінжитлу перевірені заяви заявників разом з документами, необхідними для отримання житла на умовах фінансового лізингу.
11. Заявник обирає житло самостійно. Укрфінжитло може запропонувати житло, що перебуває в його власності, в разі відповідності такого житла параметрам, зазначеним у заяві.
12. У разі відмови у задоволенні заяви Укрфінжитло повідомляє про це орган забезпечення житлом із зазначенням причин.
13. Обране заявником житло є предметом договору фінансового лізингу між Укрфінжитлом та заявником. Якщо Укрфінжитло не є власником обраного заявником житла Укрфінжитло повинне набути право власності на таке житло.
14. Органи забезпечення житлом можуть приймати рішення щодо здійснення компенсації (відшкодування) ними частини лізингових платежів заявникам.
15. Передача житла на умовах фінансового лізингу відбувається між сторонами договору фінансового лізингу відповідно до акта приймання-передачі за формою, встановленою Укрфінжитлом.
16. Житло, що передається на умовах фінансового лізингу, підлягає обов’язковому страхуванню від ризиків випадкового знищення або випадкового пошкодження на повну оціночну вартість. Страхування такого житла здійснюється Укрфінжитлом.
17. Витрати на утримання житла, пов’язані з його експлуатацією, технічним обслуговуванням, ремонтом, та витрати за спожиті житлово-комунальні послуги несе лізингоодержувач протягом строку дії договору фінансового лізингу.
18. Договір фінансового лізингу може бути достроково розірвано з підстав, передбачених договором фінансового лізингу та Законом України "Про фінансовий лізинг".
19. Житло, що є предметом фінансового лізингу, переходить у власність лізингоодержувача після повного виконання ним зобов’язань за договором фінансового лізингу і повної сплати лізингових платежів за умови, що договір фінансового лізингу на момент останнього платежу не був розірваний чи припинений.
Для державної реєстрації права власності на таке житло Укрфінжитло передає лізингоодержувачу правоустановлюючі документи на житло, включаючи довідку про виконання зобов’язань за договором фінансового лізингу і повної сплати лізингових платежів, в якій зазначається інформація про компенсацію (відшкодування) частини лізингових платежів (за наявності), та інформує про це відповідний орган забезпечення житлом.
20. Відповідно до цих Умов заявник може отримати житло у власність один раз.
( Розділ "Забезпечення житлом громадян України на умовах іпотечного кредитування" виключено на підставі Постанови КМ № 856 від 02.08.2022 )