• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Угода між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про захист технологій, повязаних із запуском Україною ліцензованих США комерційних космічних апаратів

Сполучені Штати Америки, Кабінет Міністрів України  | Угода, Міжнародний документ від 06.03.1998
Реквізити
  • Видавник: Сполучені Штати Америки, Кабінет Міністрів України
  • Тип: Угода, Міжнародний документ
  • Дата: 06.03.1998
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Сполучені Штати Америки, Кабінет Міністрів України
  • Тип: Угода, Міжнародний документ
  • Дата: 06.03.1998
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Угода
між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки про захист технологій, пов'язаних із запуском Україною ліцензованих США комерційних космічних апаратів
( Угоду ратифіковано Законом N 299-XIV від 04.12.98 )
Уряд України та Уряд Сполучених Штатів Америки (що далі іменуються Сторонами) погодилися про таке:
Мета
Цю Угоду укладено між Урядом Сполучених Штатів Америки та Урядом України з метою запобігання недозволеній передачі супутникових і пов'язаних із супутниками та запуском технологій, пов'язаних із запуском ліцензованих США комерційних космічних апаратів українськими постачальниками послуг із запуску.
Визначення
1. "Пов'язане обладнання" - підтримуюче обладнання, допоміжні предмети, компоненти та запасні частини, потрібні для запуску космічного апарата ракетою-носієм.
2. "Космічний апарат" - будь-який комерційний супутник, супутникова система чи підсистема, компонент супутника і/або перегінний двигун, ліцензований для експорту Урядом США, та такий, що використовується у зв'язку з запуском, який відповідає цій Угоді.
3. "Технічні дані" - інформація з обмеженим доступом, необхідна для проектування, технологічної підготовки, розробки, виготовлення, обробки, виробництва, використання, експлуатації, оновлення, ремонту, догляду, модифікації чи реконструкції космічного апарата та пов'язаного обладнання, а також аналогічна інформація, пов'язана з українськими ракетами-носіями. Ця інформація включає, наприклад, інформацію у вигляді кальок, креслень, фотографій, планів, інструкцій, комп'ютерного програмного забезпечення та документації.
4. "Американський учасник" - Американські постачальники, їх підрядники, субпідрядники, службовці, агенти або службовці і підрядники Уряду США, незалежно від того, чи є вони громадянами США, які, у зв'язку з наданням експортної ліцензії США, беруть участь у діяльності, пов'язаній із запуском космічного апарата, який відповідає цій Угоді.
5. "Українська особа" - будь-яка особа, крім Американського учасника, незалежно від того, чи є вона громадянином України, що має або може мати доступ до американського космічного апарата, пов'язаного обладнання та технічних даних, які відповідають цій Угоді, яка перебуває під юрисдикцією або контролем України.
6. "Діяльність по запуску" - будь-які дії, пов'язані з запуском ліцензованого США космічного апарата, починаючи з початкового технічного обговорення, продовжуючи збиранням та випробовуванням і закінчуючи пуском та/або поверненням космічного апарата, пов'язаного обладнання і технічних даних до Сполучених Штатів Америки.
7. "План щодо захисту технологій" - план, розроблений Американським постачальником у дискусії з Українським постачальником та схвалений відповідними відомствами Уряду Сполучених Штатів Америки та Уряду України, який визначає заходи безпеки, що мають бути здійснені під час діяльності по запуску.
8. "Американський постачальник" - фізична або юридична особа, якій видано експортну ліцензію (експортні ліцензії) відповідно до законів та правил Сполучених Штатів Америки щодо передачі космічного апарата, пов'язаного обладнання та технічних даних.
9. "Український постачальник" - юридична особа, визначена у відповідній виданій Урядом США експортній ліцензії (експортних ліцензіях), та якій, якщо необхідно, видано експортну ліцензію (експортні ліцензії) відповідно до законів та правил України.
10. "Процедура безпеки" - комплекс заходів з охорони інформації з обмеженим доступом, які здійснюються Сторонами згідно з їх національним законодавством та спільно узгодженими критеріями.
Загальні положення
1. Ця Угода визначає процедури безпеки, яких слід дотримуватися при запусках космічного апарата, включаючи процедури контролю допуску до космічного апарата, пов'язаного обладнання та технічних даних, що використовуються у зв'язку з діяльністю по запуску, яка відповідає цій Угоді. Ця Угода застосовується на всіх етапах діяльності, пов'язаної із запусками комерційних супутників, включаючи діяльність на всіх об'єктах Американського постачальника, діяльність на всіх об'єктах під юрисдикцією або контролем України, в Україні чи в третій країні, та діяльність, до якої мають доступ особи під юрисдикцією або контролем України. Ця Угода також застосовується на всіх етапах транспортування космічного апарата та пов'язаного обладнання.
2. Для будь-якого запуску, який відповідає цій Угоді, Американському постачальникові будь-коли буде дозволено зберігати контроль за американським космічним апаратом, пов'язаним обладнанням та технічними даними. Українському постачальникові буде дозволено зберігати контроль за українськими ракетами-носіями, пов'язаним обладнанням та технічними даними. Неконтрольований або несупроводжуваний доступ Американських учасників до української ракети-носія і обладнання та технічних даних, пов'язаних з її запуском, не дозволяється, за винятком того, що дозволено Урядом України.
3. За будь-яких обставин не буде неконтрольованого або несупроводжуваного доступу Українських осіб до ліцензованих США комерційних космічних апаратів чи до будь-якого обладнання чи технічних даних, пов'язаних з діяльністю по запуску, за винятком того, про що йдеться у Статті 4 або попередньо дозволено виданими Урядом США експортними ліцензіями. Сторони заборонятимуть відкриття цього обладнання та технічних даних, включаючи шляхом неконтрольованого візуального доступу, Уряду України чи будь-якій особі під юрисдикцією чи контролем України, або, у випадку запуску з території третьої країни, будь-якій особі під юрисдикцією чи контролем уряду цієї країни, крім того, що дозволено експортними ліцензіями, виданими Урядом США.
4. Сторони забезпечують, що всі особи під їх юрисдикцією або контролем, які беруть участь у діяльності по запуску, який відповідає цій Угоді, або інакше мають доступ до цієї діяльності, дотримуватимуться процедур, визначених у цій Угоді. Крім того, Уряд України забезпечить, що Українські постачальники і Українські особи дотримуватимуться зобов'язань, встановлених у будь-яких планах щодо захисту технологій при діяльності по запуску, вироблених між Американським постачальником та Українським постачальником. Уряд США гарантує, що Американські постачальники та Американські учасники дотримуватимуться зобов'язань, встановлених у будь-яких планах щодо захисту технологій при діяльності по запуску, вироблених Американським постачальником та Українським постачальником. У разі розходження між положеннями цієї Угоди і положеннями будь-яких планів щодо захисту технологій перевагу матимуть положення цієї Угоди.
5. Уряд США зробить все можливе для забезпечення неперервності ліцензії (ліцензій) для виконання операцій, що покриваються ліцензіями, пов'язаними із запусками, які відповідають цій Угоді. Проте, якщо Уряд США визначить, що може бути порушено будь-яке положення цієї Угоди або планів щодо захисту технологій для будь-якого запуску, який відповідає цій Угоді, він може призупинити або відкликати будь-яку експортну ліцензію (ліцензії), пов'язану з цим запуском. Після призупинення або відкликання будь-якої такої експортної ліцензії (ліцензій) Уряд США негайно письмово інформує Уряд України і пояснює причини свого рішення. У випадку відкликання ліцензії Уряд України забезпечить негайне повернення до США космічного апарата, пов'язаного обладнання та американських технічних даних, які було передано будь-якій Українській особі. У будь-якому разі ніщо в цій Угоді не обмежує повноваження Уряду США здійснити будь-які дії щодо експортних ліцензій у відповідності з законами, правилами і політикою США.
Технічні дані, відкриття яких дозволено
1. Уряд США дозволяє Уряду України та Українським особам отримувати тільки наведені нижче дані, що стосуються пов'язання, кріплення і функцій, та описують вимоги механічного та електричного сполучення для пристикування супутника до ракет-носіїв: вимоги до орбіти; період можливого пуску; просторові значення; вага; центр мас; габарити; динамічне навантаження; споживана/підтримувана потужність; вимоги до адаптера пов'язання; вимоги навколишнього середовища; вимоги до палива; схеми розподілу частот, включаючи телеметрію, стеження та управління; план безпеки; послідовність операцій випробування; характеристики відокремлення; наземне підйомно-транспортне/випробувальне обладнання; послідовність дій при випробуванні/польоті. Запити щодо додаткових технічних даних або технічної допомоги мають надсилатися Урядові США. Інформація, крім відкритої для широкого загалу, що стосується американських ракет-носіїв, не дозволена для розкриття в рамках цієї Угоди.
2. Уряд України не передаватиме та заборонятиме передачу Українськими особами будь-яких американських технічних даних, зазначених вище в параграфі 1, без попереднього письмового схвалення Урядом США. Уряд України не може використовувати такі дані для цілей інших, ніж цілі, окремо визначені в ліцензії США, і забезпечує таке ж невикористання цих даних Українськими особами.
3. Уряд США не передаватиме та заборонятиме передачу Американськими учасниками будь-яких українських технічних даних, пов'язаних із запуском, без попереднього письмового схвалення Урядом України. Уряд США не може використовувати такі дані для цілей інших, ніж цілі проведення діяльності, зумовленої цією Угодою, і забезпечує таке ж невикористання цих даних Американськими учасниками.
4. Уряд України не намагатиметься отримати будь-які технічні дані й допомогу, що не визначенні окремо для відкриття Урядом США Урядові України або Українським особам, і забезпечує, що Українські особи не намагатимуться отримати такі технічні дані й допомогу. Будь-яке недозволене придбання чи передача таких американських технічних даних або допомоги Урядом України або Українськими особами становитиме порушення цієї Угоди.
5. Уряд США не намагатиметься отримати будь-які технічні дані й допомогу України, що не визначенні окремо для відкриття Урядом України Урядові США або Американським учасникам, і забезпечує, що Американські учасники не намагатимуться отримати такі технічні дані й допомогу. Будь-яке недозволене придбання чи передача таких українських технічних даних або допомоги Урядом США або Американськими учасниками становитиме порушення цієї Угоди.
Контроль за доступом
1. Для будь-якого запуску, який відповідає цій Угоді, Уряд США і Уряд України наглядатимуть та контролюватимуть виконання відповідних планів щодо захисту технологій, вироблених між Американським постачальником та Українським постачальником. Уряд України дозволятиме та полегшуватиме Урядові США перевірку і контроль будь-якої діяльності по запуску.
2. Сторони забезпечуватимуть, що тільки Американські учасники, процедури безпеки яких схвалено Урядом США, контролюватимуть на цілодобовій основі доступ до космічного апарата, пов'язаного обладнання і американських технічних даних. Тільки цим Американським учасникам буде дозволено контролювати доступ протягом підготовки до запуску, транспортування космічного апарата, пристикування/розстикування, випробовування і перевірки, запуску космічного апарата та повернення пов'язаного обладнання і американських технічних даних до Сполучених Штатів.
3. Уряд США матиме право інспектувати на засобах, спеціально встановлених в окремому місці для роботи з космічним апаратом, який відповідає цій Угоді, пов'язане обладнання і перевіряти технічні дані США, надані Американським постачальником Українським особам, без попереднього повідомлення Уряду України або Українських осіб. Крім того, Уряд США матиме право для будь-якого запуску, який відповідає цій Угоді, на інспектування та контроль, включаючи електронний контроль за допомогою закритих контурних телевізійних систем та інших електронних приладів, сумісних з операціями по запуску та безпекою запуску, всіх зон, погоджених між Сторонами, де розміщено обладнання і технічні дані Американського постачальника, включаючи чисту зону роботи з космічним апаратом після з'єднання космічного апарата з ракетою-носієм, і всіх зон, погоджених між Сторонами, вздовж маршруту, яким ракета-носій разом із пристикованим космічним апаратом може пересуватися до пускового майданчика. Уряд США узгоджуватиме специфікації та технічні характеристики будь-яких засобів електронного спостереження з Урядом України.
4. Уряд України своєчасно повідомлятиме Урядові США про будь-які дії, що можуть створити конфлікт між вимогами Сторін стосовно регулювання доступу і контролю за ним, з тим, щоб можна було досягти прийнятної домовленості щодо охорони контрольованого обладнання та технічних даних обох Сторін. Ніколи не буде знехтувано або перервано контроль за доступом до космічного апарата та пов'язаного обладнання і американських технічних даних, а також нагляд за ними, що здійснюються Американськими постачальниками. Уряд США не має наміру, щоб ці дії заважали підготовці до запуску і/або шкодили безпеці запуску, або спрямовувалися на придбання технології і/або інформації українського походження, які не стосуються здійснення запуску космічного апарата або передача яких не схвалена Урядом України.
5. Будь-які особи повинні під час виконання обов'язків, пов'язаних з діяльністю по запуску, пред'являти нагрудні ідентифікаційні знаки. Доступ до приміщень та зон, спеціально розташованих в окремому місці для роботи з космічним апаратом, який відповідає цій Угоді, регулюватиметься виключно Урядом США або, якщо це встановлено в експортній ліцензії, Американським постачальником. Такі нагрудні знаки, на яких буде ім'я їхнього пред'явника, його фотографія та дозвіл на доступ до конкретного об'єкта, може бути видано виключно Урядом США або, якщо його уповноважить Уряд США, Американським постачальником.
6. Американському постачальникові буде дозволено видавати тимчасові ідентифікаційні нагрудні знаки уповноваженим Українським особам, що виконуватимуть пов'язані із запуском обов'язки на об'єктах Американського постачальника в Сполучених Штатах. Ці знаки будуть відмінні за кольором і матимуть напис "visitor".
7. Доступ до контрольованих Україною об'єктів, на яких розміщено ліцензовані США обладнання і технічні дані, або до контрольованих Україною об'єктів, де розміщений, збирається, випробовується або зберігається космічний апарат, який відповідає цій Угоді, буде дозволено тільки особам, визначеним у цій Угоді. Відвідування Українськими особами цих об'єктів та інших зон, де проводяться роботи з таким космічним апаратом, відбуватиметься тільки у постійному супроводі Американських учасників, схвалених Урядом США. Уряд України забезпечує, що доступ до об'єктів та інших зон і приміщень на технічних та стартових майданчиках, не розташованих спеціально в окремому місці для роботи з цим космічним апаратом, дозволений тільки тою мірою, як це вказано на нагрудному знаку, виданому Урядом України, і тільки тим особам, що діють у відповідності з цією Угодою.
Процедура підготовки космічного апарата
1. Перевірка відповідності адаптерів космічного апарата та ракети-носія.
Сторони забезпечують, що Українським особам дозволено доступ до космічного апарата згідно з цією Угодою тільки як це необхідно для тестування адаптерів та у супроводі й під наглядом Американських учасників, чиї процедури безпеки схвалені Урядом США. Українським особам не дозволяється спостерігати за перевіркою космічного апарата та обладнання крім того, що спеціально дозволено Урядом США.
2. Транспортування космічного апарата, пов'язаного обладнання та американських технічних даних.
А. Все транспортування космічного апарата, пов'язаного обладнання та технічних даних повинно бути завчасно схвалено Урядом США.
В. Будь-який літак, корабель, потяг або інший транспортний засіб, що транспортує космічний апарат, пов'язане обладнання чи технічні дані згідно з цією Угодою та вантаж, що транспортується на борту цього транспортного засобу має проходити через Українські митні служби вільно, без мита та/або податків, без інспектування та не може бути предметом інспектування Українськими особами, які не уповноважені Урядом США, під час перебування в Україні. Українським органам влади повинна надаватися декларація. Умовою надання експортних ліцензій Американському постачальникові є вимога Уряду США не перевозити на борту транспортного засобу, що транспортує космічний апарат, пов'язане обладнання або американські технічні дані, товари, не пов'язані з діяльністю по запуску.
С. У разі аварії або катастрофи засобу, що транспортує космічний апарат, пов'язане обладнання або технічні дані, які відповідають цій Угоді, на території України, застосовуються положення статті 7, за умови, що всі відповідні зміни буде зроблено.
3. Підготовка на місці запуску.
Українським особам дозволяється розвантажувати транспортний засіб, що транспортує космічний апарат, пов'язане обладнання чи американські технічні дані, які відповідають цій Угоді, та доставляти опломбовані контейнери до зони підготовки космічного апарата за умови, що вони знаходяться під наглядом Американських учасників. Без спеціального дозволу осіб, уповноважених Американським Урядом, Українським особам не дозволятиметься перебувати в зонах підготовки космічного апарата для будь-яких цілей під час тестування та/або підготовки для об'єднання з ракетою-носієм космічного апарата чи будь-якого пов'язаного обладнання, що покриваються цією Угодою. Українським особам дозволяється перебувати у зоні підготовки тільки у постійному супроводі Американських учасників.
4. Об'єднання та операції на стартовому майданчику.
Для будь-якого запуску, який відповідає цій Угоді, тільки Американським учасникам дозволяється заправляти пальним та тестувати космічний апарат на технічному комплексі та на стартовому майданчику. Сторони забезпечують, що доступ до космічного апарата та пов'язаного обладнання, а також до приміщень і спеціальної зони роботи з космічним апаратом на стартових та технічних комплексах контролюватиметься Американськими учасниками під час та після об'єднання космічного апарата з ракетою-носієм. Сторони також погоджуються, що доступ до космічного апарата залишатиметься під контролем Американських учасників під час транспортування космічного апарата, приєднаного до ракети-носія, на стартовий майданчик.
5. Післязапускові процедури.
Тільки Американським учасникам дозволяється демонтувати обладнання, що постачається з США. Таке обладнання разом з американськими технічними даними, повинно повертатися в США на борту транспортного засобу, схваленого Урядом США. Митні процедури, як це викладено в статті 6(2)(B), застосовуватимуться до таких післязапускових процедур.
Відмова при пуску, затримка або скасування пуску
1. У випадку затримки пуску, доступ до космічного апарата, пов'язаного обладнання або технічних даних повинен контролюватися Американськими учасниками. Україна забезпечує, що Американські учасники будуть присутні, якщо космічний апарат залишається відкритим або демонтованим від ракети-носія після того, як він був з'єднаний з ракетою-носієм. Такий космічний апарат перебуватиме під контролем США від стартового майданчика до території підготовки космічного апарата, де буде ремонтуватися, якщо це необхідно, та очікувати пристикування з ракетою-носієм. Американським учасникам дозволяється спостерігати за пристикуванням космічного апарата до ракети-носія та наглядати за його поверненням до стартового майданчика.
2. У випадку скасування пуску Американським учасникам дозволятиметься контролювати доступ до космічного апарата, пов'язаного обладнання або технічних даних. Україна дозволятиме Американським учасникам бути присутніми, якщо космічний апарат залишається відкритим або демонтованим від ракети-носія після того, як він був з'єднаний з ракетою-носієм. Такий космічний апарат буде під контролем США від стартового майданчика до зони підготовки, де вони будуть розстиковані, якщо це необхідно, та очікувати повернення в США. Сторони забезпечують, що вантаження такого космічного апарата, пов'язаного обладнання та американських технічних даних на повітряний корабель або інший транспортний засіб здійснюватиметься під наглядом Американських учасників, та що цей транспортний засіб буде схвалено Урядом США.
3. У випадку відмови пуску після відриву від землі, Уряд України дозволить Американським учасникам бути присутніми та надавати допомогу при пошуках та поверненні будь-яких та всіх частин/уламків космічного апарата з усієї території аварії. Американський урядовий персонал з пошуку та повернення уламків супутника матиме доступ до території аварії. Якщо виявиться, що пошуки та повернення частин/уламків космічного апарата торкаються інтересів третьої країни, Уряд України негайно консультуватиметься з Урядом цієї країни стосовно координації проведення пошукових операцій та залучення Американських учасників до таких операцій, без ушкодження прав та обов'язків всіх зацікавлених країн, що існують відповідно до міжнародного права, включаючи ті, що витікають з Угоди про рятування астронавтів, повернення астронавтів та повернення об'єктів, що були запущені у космічний простір. Майданчик для уламків космічного засобу, контрольований США, має бути розміщений поблизу пускових засобів. Доступ до цього місця регулюватиметься так, як це вказано у статті 5 цієї Угоди. Уряд України негайно повертатиме всі знайдені Українськими особами предмети, пов'язані з космічним апаратом, Американським учасникам без дослідження або фотографування їх будь-яким чином. Американські учасники та Українські особи обмінюватимуться наявною інформацією, необхідною для визначення причини аварії, як особи, спеціально уповноважені на це Урядом США та Урядом України відповідно.
Врегулювання спорів
Будь-який спір між Сторонами щодо застосування або тлумачення цієї Угоди вирішуватиметься шляхом консультацій дипломатичними каналами.
Застосування до інших угод
Ця Угода разом із відповідним планом охорони технологій між Американським постачальником та Українським постачальником вважається угодою про захист технологій у значенні статті 7 (1) Угоди між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки щодо міжнародної торгівлі в галузі комерційних послуг із космічних запусків, підписаної у Вашингтоні 21 лютого 1996 року.
Заключні положення
1. Ця Угода набуває чинності після обміну дипломатичними нотами, що підтверджують виконання усіх необхідних процедур та вимог для набуття нею чинності, та діятиме протягом 5 років.
2. Цю Угоду може бути змінено, а її дію подовжено за взаємною письмовою згодою Сторін.
3. Кожна Сторона може припинити дію цієї Угоди, надавши за три місяці іншій Стороні письмове повідомлення дипломатичними каналами.
4. Обов'язки Сторін, що викладені в статтях 2, 4, 5, 6, 7 цієї Угоди, стосовно безпеки, відкриття, використання інформації та повернення космічного апарата, пов'язаного обладнання, частин, технічних даних або уламків, що утворилися в результаті аварійного запуску або відкладення запуску, такого космічного апарата до Сполучених Штатів Америки, залишатимуться чинними після закінчення терміну або скасування цієї Угоди.
5. Уряд України уповноважує Національне космічне агентство України наглядати за виконанням цієї Угоди.
Засвідчуючи викладене, особи, що підписалися нижче, належним чином уповноважені своїми відповідними Урядами, підписали цю Угоду.
Вчинено в м.Києві 6 березня 1998 року в двох примірниках, кожний українською та англійською мовами, причому обидва тексти є автентичними.
За Уряд За Уряд
України Сполучених Штатів України