| Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
| Інд. 67 | |
Документ підготовлено в системі iplex
Кабінет Міністрів України | Постанова, Критерії від 07.07.2025 № 805
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 7 липня 2025 р. № 805
Київ
Про затвердження критеріїв оцінки допустимості окремих категорій державної допомоги суб’єктам господарювання, що надається для сприяння окремим видам господарської діяльності або для окремих економічних сфер
Відповідно до підпункту "с" пункту 3 статті 262, пункту 1 статті 267 Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, та частини другої статті 6 Закону України "Про державну допомогу суб’єктам господарювання" Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити критерії оцінки допустимості окремих категорій державної допомоги суб’єктам господарювання, що надається для сприяння окремим видам господарської діяльності або для окремих економічних сфер, що додаються.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 7 липня 2025 р. № 805
КРИТЕРІЇ
оцінки допустимості окремих категорій державної допомоги суб’єктам господарювання, що надається для сприяння окремим видам господарської діяльності або для окремих економічних сфер
1. Ці критерії встановлюють умови, за яких державна допомога є допустимою для конкуренції та гарантує недопущення надмірного спотворення конкуренції, відповідність яким не є підставою для її надання та отримання, та застосовуються Уповноваженим органом з питань державної допомоги (далі - Уповноважений орган) для проведення оцінки допустимості державної допомоги, яка надається суб’єктам господарювання з метою сприяння окремим видам господарської діяльності або для окремих економічних сфер (далі - державна допомога).
2. У цих критеріях терміни вживаються в такому значенні:
допустимі витрати - перелік витрат, що можуть бути відшкодовані отримувачам державної допомоги;
процес конкурсних торгів - процес торгів, що ґрунтується на об’єктивних, чітких, прозорих, недискримінаційних критеріях відбору суб’єктів господарювання, визначених заздалегідь та опублікованих не менш як за шість тижнів до кінцевого строку подання заявок на участь у торгах, та передбачає участь достатньої кількості суб’єктів господарювання і надання державної допомоги на основі початкової пропозиції, поданої учасником таких торгів, або на основі кінцевої ціни. Бюджет або обсяг, пов’язаний із процесом конкурсних торгів, є обов’язково обмеженим, що повинно забезпечити ситуацію, коли не всі учасники конкурсних торгів отримають державну допомогу;
термін "скрутне становище суб’єктів господарювання" вживається в значенні, наведеному у критеріях оцінки допустимості державної допомоги на відновлення платоспроможності та реструктуризацію суб’єктів господарювання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 р. № 36 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 14, ст. 473);
чиста (приведена) вартість - різниця між надходженнями та відповідними витратами, приведеними у відповідність з їх розміром на момент надання державної допомоги, з використанням вартості капіталу, очікуваного суб’єктом господарювання в інших подібних проектах, або за відсутності такої вартості капіталу - з використанням вартості капіталу суб’єкта господарювання в цілому або очікуваної норми прибутку, яка характерна для відповідного виду господарської діяльності або економічної сфери.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Бюджетному кодексі України та Податковому кодексі України, Законах України "Про державну допомогу суб’єктам господарювання" (далі - Закон), "Про захист економічної конкуренції", "Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб".
3. Ці критерії застосовуються Уповноваженим органом до категорій державної допомоги, на які не поширюється дія затверджених відповідно до частини другої статті 6 Закону Кабінетом Міністрів України критеріїв оцінки допустимості окремих категорій державної допомоги, та з урахуванням положень статті 264 Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.
Ці критерії не застосовуються до оцінки допустимості державної допомоги суб’єктам господарювання, що мають статус банку або фінансової установи.
4. Державна допомога може реалізовуватися в будь-яких формах, визначених Законом.
5. До категорій отримувачів державної допомоги належать суб’єкти господарювання, які одночасно:
1) провадять господарську діяльність в окремих видах господарської діяльності або окремих економічних сферах;
2) є суб’єктами господарювання, які не перебувають у скрутному становищі.
6. Державна допомога спрямовується на відшкодування суб’єктам господарювання допустимих витрат, а саме витрат, які є необхідними для досягнення мети державної допомоги та безпосередньо пов’язані з проектом, який реалізується із залученням державної допомоги (далі - проект), чи діяльністю, на яку надається державна допомога. Не допускається фінансування витрат, не пов’язаних із проектом чи діяльністю, на яку надається державна допомога.
7. Державна допомога є допустимою, якщо виконуються умови, встановлені цими критеріями, а саме:
1) державна допомога сприяє розвитку окремих видів господарської діяльності або окремих економічних сфер;
2) державна допомога не призводить до надмірних негативних наслідків для конкуренції або обмеження конкуренції.
8. Державна допомога, що сприяє розвитку окремих видів господарської діяльності або окремих економічних сфер, повинна відповідати таким умовам:
1) сприяє розвитку чітко визначеного виду господарської діяльності або визначених економічних сфер та досягає позитивного ефекту такої державної допомоги для економічних та суспільних інтересів порівняно з негативними наслідками для конкуренції;
2) має стимулюючий ефект. Державна допомога вважається такою, що має стимулюючий ефект, якщо:
отримувач державної допомоги звернувся за державною допомогою до початку робіт над проектом чи провадженням діяльності, або отримувач державної допомоги має підтвердження того, що право на отримання державної допомоги надано до початку робіт над проектом чи провадженням діяльності;
змінює поведінку суб’єктів господарювання таким чином, щоб вони провадили додаткову господарську діяльність, яку б вони не провадили без отримання державної допомоги, зокрема державна допомога призводить:
до збільшення обсягу реалізації проекту чи провадження діяльності за рахунок державної допомоги;
до збільшення загальної суми співфінансування отримувачем державної допомоги витрат для реалізації проекту чи провадження діяльності;
до зменшення часу на реалізацію проекту чи провадження діяльності.
Реалізація проекту вважається розпочатою, а діяльність - такою, що провадиться, за наявності хоча б однієї з таких ознак:
отримувач державної допомоги розпочав будівельні роботи, пов’язані із здійсненням інвестицій; або
отримувач державної допомоги взяв на себе юридичні зобов’язання щодо замовлення устаткування (обладнання); або
отримувач державної допомоги взяв на себе будь-яке інше зобов’язання, внаслідок якого інвестиції не можуть бути приведені в початковий стан.
Отримання прав власності на земельну ділянку, зокрема її купівля, та підготовчі роботи, зокрема такі як отримання документів дозвільного характеру та проведення попередніх техніко-економічних досліджень, не вважаються початком виконання робіт із реалізації проекту чи провадження діяльності.
У разі приєднання одного суб’єкта господарювання до іншого початком виконання робіт над проектом вважається придбання активів, безпосередньо пов’язаних із суб’єктом господарювання, який приєднується.
Державна допомога у формі податкових пільг, відстрочення або розстрочення сплати податків, зборів чи інших обов’язкових платежів вважається такою, що має стимулюючий ефект, якщо право на отримання державної допомоги надано:
до початку виконання робіт із реалізації проекту чи провадження діяльності, крім випадків, де діяльність вже охоплювалася попередніми програмами підтримки у формі податкових пільг, відстрочення або розстрочення сплати податків, зборів чи інших обов’язкових платежів;
відповідно до об’єктивних критеріїв без подальших дискреційних дій надавача державної допомоги;
3) отримання державної допомоги не призводить до порушення вимог законодавства України та/або Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.
9. Державна допомога, що не призводить до надмірних негативних наслідків для конкуренції або обмеження конкуренції, повинна сукупно відповідати таким умовам:
1) заходи державної допомоги сприяють виправленню ситуації на ринку у разі, коли ринок не має можливості самостійно забезпечити ефективний розвиток окремих видів господарської діяльності або окремих економічних сфер;
2) надавачем державної допомоги визначено недоліки ринку, які перешкоджають розвитку окремого виду господарської діяльності або окремих економічних сфер за відсутності державної допомоги;
3) відсутні інші заходи (інструменти) для досягнення мети надання державної допомоги із сприяння розвитку окремого виду господарської діяльності або окремих економічних сфер, які призводитимуть до менших негативних наслідків для конкуренції;
4) надавачем державної допомоги обґрунтовано:
необхідність отримання суб’єктами господарювання державної допомоги для досягнення її мети та розв’язання проблем, на які спрямована така державна допомога;
вибір форми державної допомоги та доведено, що обрана ним форма надання державної допомоги є формою, яка матиме найменший негативний наслідок для конкуренції; форми державної допомоги, які надають пряму фінансову перевагу, зокрема субсидії, гранти, дотації, податкові пільги, списання боргів, є такими, що більше спотворюють конкуренцію порівняно з формами, які базуються на фінансових інструментах, зокрема гарантії, кредити на пільгових умовах, обслуговування кредитів за пільговими тарифами, поворотна фінансова допомога, відстрочення або розстрочення сплати податків, зборів чи інших обов’язкових платежів;
5) максимальний розмір державної допомоги повинен обмежуватися до мінімуму, а саме повинен відповідати сумі чистих додаткових витрат, необхідних для досягнення мети державної допомоги (далі - дефіцит фінансування).
Дефіцит фінансування розраховується як різниця між чистою (приведеною) вартістю проекту, якому надається допомога, та чистою (приведеною) вартістю проекту, який одержувач державної допомоги міг би реалізувати без державної допомоги.
Надавач державної допомоги повинен надати детальні розрахунки дефіциту фінансування та зазначити перелік витрат, що будуть відшкодовані за рахунок державної допомоги, щоб гарантувати, що допомога обмежена необхідним мінімумом.
Надавач державної допомоги зобов’язаний заздалегідь запровадити механізм контролю та перерахунку обсягу державної допомоги з урахуванням фактичних надходжень від проекту чи діяльності, на який/яку надавалася державна допомога, та фактичних витрат, а також зворотного повернення державної допомоги в разі, коли фактична прибутковість від проекту чи діяльності більша за планову.
Максимальний розмір державної допомоги, що може бути наданий отримувачу державної допомоги, визначається з урахуванням сукупного розміру державної допомоги.
Сукупний розмір державної допомоги включно з незначною державною допомогою, яка надається отримувачеві державної допомоги на відшкодування допустимих витрат, розраховується як сума державної допомоги за всіма програмами державної допомоги та/або індивідуальної державної допомоги.
Визначення максимального розміру державної допомоги та розмірів допустимих витрат здійснюється з урахуванням податків і зборів (обов’язкових платежів). Податок на додану вартість, що підлягає відшкодуванню, не може включатися до допустимих витрат.
Перелік та розмір допустимих витрат підтверджує надавач державної допомоги.
Якщо державна допомога надається за результатами проведення процесу конкурсних торгів, така державна допомога є обмеженою і такою, що відповідає дефіциту фінансування;
6) якщо державна допомога надається для будівництва та/або модернізації об’єкта інфраструктури і такий об’єкт інфраструктури доступний для інших користувачів, крім отримувача (отримувачів) державної допомоги, умови доступу таких користувачів до цього об’єкта інфраструктури повинні бути недискримінаційними та загальнодоступними. Плата, що стягується з таких користувачів за користування об’єктом інфраструктури, повинна відповідати ринковим умовам. Передання об’єкта інфраструктури в експлуатацію суб’єктам господарювання здійснюється на відкритій, прозорій та недискримінаційній основі з урахуванням вимог законодавства, за винятком суб’єктів господарювання комунальної або державної форми власності, які належать до сфери управління органу державної влади або органу місцевого самоврядування, за умови, що більше 80 відсотків обсягу (прогнозованого обсягу) діяльності таких суб’єктів господарювання протягом трирічного періоду (зокрема, за доходом), що передує наданню державної допомоги, пов’язано з виконанням завдань відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування.
10. Під час визначення негативних наслідків державної допомоги для конкуренції Уповноважений орган бере до уваги основні види спотворення конкуренції, спричинені наданням державної допомоги, а саме: покращення конкурентної позиції отримувача державної допомоги порівняно з іншими суб’єктами господарювання, які є його конкурентами, та географічний вплив, що, зокрема, призводить до переміщення господарської діяльності суб’єкта господарювання між країною - членом Європейського Союзу та Україною (далі - переміщення).
Переміщення вважається таким, що відбулося, якщо виконуються одночасно такі умови:
отримувач державної допомоги або суб’єкт господарювання, який пов’язаний з ним відносинами контролю, переміщує ту саму або подібну господарську діяльність або частину цієї діяльності;
товари (роботи, послуги), що вироблялися (виконувалися, надавалися) до переміщення та після нього, повністю або частково використовуються для однієї і тієї ж цілі та задовольняють потреби тієї ж групи споживачів;
втрачаються робочі місця суб’єкта господарювання, який розміщувався у відповідній країні до його переміщення.
11. Уповноважений орган здійснює оцінку негативних наслідків для конкуренції на основі передбачуваних позитивних та негативних наслідків впливу державної допомоги, беручи до уваги інформацію, зокрема надану надавачем державної допомоги, щодо конкурентів або споживачів, яких це стосується. Програми державної допомоги, що містять загальнодоступні і чіткі умови надання державної допомоги та передбачають відкритий доступ для потенційних отримувачів державної допомоги, матимуть більш обмежений негативний вплив на конкуренцію, ніж індивідуальна державна допомога, спрямована на обмежену кількість конкретних отримувачів.
12. Після прийняття рішення про надання державної допомоги надавач державної допомоги на власному офіційному веб-сайті оприлюднює таку інформацію:
мета і форма державної допомоги;
підстави надання державної допомоги;
період надання державної допомоги;
найменування або ім’я отримувача державної допомоги, категорія (мале, середнє або велике підприємництво) та вид його господарської діяльності або економічна сфера;
загальний обсяг державної допомоги та її частка в загальному бюджеті діяльності чи робіт, на які надається державна допомога.
Надавач державної допомоги забезпечує зберігання зазначеної інформації протягом 10 років.
