• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України

Президент України  | Указ, Форма типового документа, Положення від 30.12.2021 № 690/2021
Реквізити
  • Видавник: Президент України
  • Тип: Указ, Форма типового документа, Положення
  • Дата: 30.12.2021
  • Номер: 690/2021
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Президент України
  • Тип: Указ, Форма типового документа, Положення
  • Дата: 30.12.2021
  • Номер: 690/2021
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Указ
Президента України
Про Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України
( Із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
Відповідно до статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" постановляю:
1. Затвердити Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України (додається).
2. Визнати такими, що втратили чинність:
Указ Президента України від 17 липня 2006 року № 619 "Про Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України";
Указ Президента України від 2 жовтня 2006 року № 804 "Про внесення змін до Указу Президента України від 17 липня 2006 року № 619";
Указ Президента України від 15 жовтня 2007 року № 974 "Про внесення змін до Указу Президента України від 17 липня 2006 року № 619";
Указ Президента України від 11 жовтня 2013 року № 553 "Про внесення змін до Указу Президента України від 17 липня 2006 року № 619";
пункт 1 статті 1 Указу Президента України від 3 вересня 2020 року № 372 "Про внесення змін до деяких указів Президента України".
3. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.

Президент України

В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ

м. Київ
30 грудня 2021 року
№ 690/2021


ЗАТВЕРДЖЕНО
Указом Президента України
від 30 грудня 2021 року № 690/2021
ПОЛОЖЕННЯ
про проходження військової служби військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України
I. Загальні положення
1. Це Положення визначає порядок проходження військової служби особами сержантського і старшинського складу, офіцерського складу Служби зовнішньої розвідки України (далі - військовослужбовці), виконання військового обов’язку в запасі та особливості проходження військової служби в особливий період.
Це Положення застосовується також до відносин, що виникають у зв’язку з проходженням у Службі зовнішньої розвідки України особами офіцерського складу кадрової військової служби до їх переходу в установленому порядку на військову службу за контрактом або звільнення з військової служби.
2. Комплектування Служби зовнішньої розвідки України військовослужбовцями здійснюється шляхом:
прийняття громадян України у добровільному порядку на військову службу за контрактом;
призову громадян України на військову службу.
3. Військовослужбовці Служби зовнішньої розвідки України проходять такі види військової служби:
військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;
військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;
військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період;
військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період;
військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
4. Військовослужбовцям Служби зовнішньої розвідки України присвоюються такі армійські військові звання:
Сержантський і старшинський склад
Молодший сержантський і старшинський склад
молодший сержант;
сержант.
Старший сержантський і старшинський склад
старший сержант;
головний сержант;
штаб-сержант.
Вищий сержантський і старшинський склад
майстер-сержант;
старший майстер-сержант;
головний майстер-сержант.
Офіцерський склад
Молодший офіцерський склад
молодший лейтенант;
лейтенант;
старший лейтенант;
капітан.
Старший офіцерський склад
майор;
підполковник;
полковник.
Вищий офіцерський склад
бригадний генерал;
генерал-майор;
генерал-лейтенант.
До військових звань осіб офіцерського складу юридичної та медичної служб, які мають відповідну освіту та займають відповідну штатну посаду, додаються слова "юстиції" та "медичної служби" відповідно. У разі переміщення осіб офіцерського складу із зазначених посад на штатні посади, які не належать до посад юридичної, медичної служби, у наказі щодо переміщення оголошується військове звання таких військовослужбовців без додавання слів "юстиції" та "медичної служби" відповідно.
( Абзац двадцять восьмий пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
До військових звань громадян України, які перебувають у запасі чи у відставці, додаються слова відповідно "запасу" або "у відставці".
5. Граничний вік перебування на військовій службі в мирний час становить:
для військовослужбовців молодшого сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, - до 45 років;
для військовослужбовців старшого сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, - до 50 років;
для військовослужбовців вищого сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, - до 55 років;
для військовослужбовців молодшого офіцерського складу - до 45 років;
для військовослужбовців старшого офіцерського складу: майорів, підполковників - до 50 років; полковників - до 55 років;
для військовослужбовців вищого офіцерського складу - до 60 років.
Граничний вік перебування на військовій службі під час особливого періоду становить:
( Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
для військовослужбовців сержантського і старшинського складу, молодшого та старшого офіцерського складу - до 60 років;
( Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
для військовослужбовців вищого офіцерського складу - до 65 років.
( Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
6. Військовослужбовці, які досягли граничного віку перебування на військовій службі, підлягають звільненню в запас або у відставку в порядку, визначеному цим Положенням.
7. Військовослужбовці, які мають високу професійну підготовку, досвід практичної роботи на займаній ними посаді, визнані військово-лікарською комісією придатними за станом здоров’я для проходження військової служби, на їх прохання можуть бути залишені на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі на строк до 5 років.
Клопотання про залишення військовослужбовців на військовій службі понад граничний вік вносяться керівниками (начальниками) структурних підрозділів до підрозділу управління персоналом до 1 грудня поточного року.
Рішення про залишення осіб сержантського і старшинського складу на військовій службі понад граничний вік приймається заступниками Голови Служби зовнішньої розвідки України, а осіб офіцерського складу - Головою Служби зовнішньої розвідки України.
Рішення про залишення на військовій службі понад граничний вік військовослужбовців, відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних або комунальних закладів освіти для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, приймається Головою Служби зовнішньої розвідки України за клопотанням керівників відповідних державних органів, підприємств, установ, організацій, державних або комунальних закладів освіти.
Військовослужбовці, залишені на військовій службі понад граничний вік, можуть бути звільнені з військової служби до закінчення строку, на який вони залишені на службі, на підставах, передбачених статтею 26 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" та статтею 36 Закону України "Про розвідку".
8. Військовослужбовці можуть вступати до закладів вищої освіти на умовах, визначених пунктом 1 статті 13 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", з дозволу Голови Служби зовнішньої розвідки України або його заступників на підставі відповідних рапортів. Навчання не повинно перешкоджати виконанню військовослужбовцем службових обов’язків за займаною посадою.
II. Прийняття на військову службу. Укладення контракту
9. Контракт про проходження військової служби в Службі зовнішньої розвідки України - письмова угода, що укладається між громадянином України та державою, від імені якої виступає Служба зовнішньої розвідки України, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби.
Контракт укладається за формою, що додається, у двох примірниках, підписується громадянином України і відповідною посадовою особою Служби зовнішньої розвідки України згідно із вимогами пунктів 11 і 14 цього Положення, скріплюється гербовою печаткою та зберігається в кожної зі сторін.
Контракт є підставою для видання наказу про прийняття громадянина України на військову службу за контрактом чи продовження військової служби.
Строк контракту обчислюється повними роками, крім випадків укладення з військовослужбовцем контракту до досягнення ним граничного віку перебування на військовій службі або укладення контракту на час до оголошення рішення про демобілізацію відповідно до абзацу третього частини третьої статті 23 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
( Абзац четвертий пункту 9 в редакції Указу Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
10. На військову службу за контрактом до Служби зовнішньої розвідки України приймаються та призначаються на посади громадяни України, які пройшли професійно-психологічний відбір, психофізіологічне дослідження із застосуванням технічних засобів фіксації реакцій людини, перевірку у зв'язку з призначенням на посади в розвідувальному органі в порядку, визначеному Головою Служби зовнішньої розвідки України, і відповідають установленим вимогам проходження військової служби у розвідувальних органах України.
Порядок добору та прийняття громадян України на військову службу за контрактом визначається Головою Служби зовнішньої розвідки України.
На військову службу за контрактом у Службу зовнішньої розвідки України приймаються:
1) на військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу:
військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, особи рядового складу, які проходять військову службу за контрактом, резервісти, військовозобов'язані, які не мають військових звань офіцерського складу, особи віком від 18 років, які мають вищу, фахову передвищу, професійну (професійно-технічну) або повну загальну середню освіту, та не досягли граничного віку перебування на військовій службі;
військовослужбовці, які закінчили заклади фахової передвищої військової освіти, вищі військові навчальні заклади або військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, здобули рівень фахової передвищої військової освіти та яким присвоєно військове звання сержантського чи старшинського складу;
2) на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу:
військовослужбовці, які закінчили вищі військові навчальні заклади або військові навчальні підрозділи (військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки) закладів вищої освіти (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти) та яким присвоєно військове звання офіцерського складу;
військовослужбовці, резервісти, військовозобов'язані, які не мають військових звань офіцерського складу, громадяни призовного віку, особи, які здобули вищу освіту за ступенем не нижче бакалавра, віком від 20 до 32 років та які успішно завершили курс військової підготовки офіцерського складу у вищому військовому навчальному закладі або військовому навчальному підрозділі закладу вищої освіти;
особи сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом або військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, які здобули вищу освіту за ступенем не нижче бакалавра, пройшли (у разі потреби) курс військової підготовки за напрямом, що відповідає профілю службової діяльності, у тому числі ті, які проходять службу у військовому резерві, з одночасним присвоєнням первинного військового звання офіцерського складу;
офіцери запасу, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі;
особи офіцерського складу, які перебувають на кадровій військовій службі;
особи офіцерського складу, які проходять військову службу за призовом, службу у військовому резерві та військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період;
громадяни України, які мають спеціальні звання середнього, старшого, вищого начальницького складу або класні чини та не досягли граничного віку перебування на військовій службі;
громадяни України, які здобули вищу освіту за ступенем не нижче бакалавра, що відповідає профілю службової діяльності, і не досягли граничного віку перебування на військовій службі осіб офіцерського складу, із числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, а також жінок, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі військовослужбовців офіцерського складу.
Особи не можуть бути прийняті на військову службу за контрактом, якщо час, що залишився їм до досягнення граничного віку перебування на військовій службі, є меншим за строк, визначений абзацами другим - шостим пункту 13 цього Положення, крім випадків, передбачених абзацом восьмим пункту 13 та абзацом шостим пункту 14 цього Положення.
( Пункт 10 в редакції Указу Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
11. Перший контракт від імені Служби зовнішньої розвідки України підписують:
з громадянами України, які приймаються на військову службу осіб офіцерського складу та призначаються на посади, за якими штатом передбачено військові звання від полковника і вище, і з особами офіцерського складу у військовому званні від полковника і вище - Голова Служби зовнішньої розвідки України;
з громадянами України, які приймаються на військову службу осіб офіцерського складу та призначаються на посади, за якими штатом передбачено військові звання до підполковника включно, і з особами офіцерського складу у військовому званні до підполковника включно - заступники Голови Служби зовнішньої розвідки України;
з громадянами України, які приймаються на військову службу осіб сержантського і старшинського складу, - заступники Голови Служби зовнішньої розвідки України, а також начальники підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, яким Головою Служби зовнішньої розвідки України надано право приймати на військову службу осіб сержантського і старшинського складу.
12. Перший контракт набирає чинності з дня:
зарахування до списків особового складу Служби зовнішньої розвідки України;
видання наказу про прийняття військовослужбовця на військову службу за контрактом.
13. Перший контракт про проходження військової служби в Службі зовнішньої розвідки України укладається на такі строки військової служби в календарному обчисленні:
для осіб сержантського і старшинського складу - від 3 до 5 років;
для осіб офіцерського складу з числа:
військовослужбовців, які закінчили вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти за програмою підготовки для проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу та оволоділи відповідними спеціальностями (крім спеціальностей льотного складу авіації), - 5 років;
громадян України, яким первинне військове звання присвоєно після проходження повного курсу військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу або в порядку атестування осіб до присвоєння первинних військових звань офіцерського складу запасу, - від 2 до 5 років;
інших громадян України - від 1 до 5 років.
Для осіб, які приймаються на військову службу за контрактом в особливий період та призначаються на посади, крім осіб, зазначених в абзаці восьмому цього пункту, строки військової служби в календарному обчисленні встановлюються відповідно до абзаців другого - шостого цього пункту.
( Абзац сьомий пункту 13 в редакції Указу Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
Для військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, які під час дії особливого періоду вислужили не менше двох місяців, осіб, звільнених з військової служби під час дії особливого періоду, які приймаються на військову службу за контрактом в особливий період (крім періоду дії воєнного стану), строк військової служби в календарному обчисленні встановлюється один рік або на строки, визначені пунктом 14 цього Положення. Строк проходження військової служби для таких військовослужбовців може бути продовжено за новими контрактами на один рік або на строки, визначені пунктом 14 цього Положення. У разі закінчення особливого періоду або оголошення рішення про демобілізацію дія таких контрактів припиняється достроково.
( Абзац восьмий пункту 13 в редакції Указу Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
Під час дії воєнного стану для осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, та військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період строк військової служби може встановлюватися на час до оголошення рішення про демобілізацію або на строки, визначені абзацами другим - шостим цього пункту.
( Пункт 13 доповнено новим абзацом дев'ятим згідно з Указом Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
Під час дії воєнного стану для осіб (крім осіб офіцерського складу), які приймаються на військову службу за контрактом, із числа громадян віком від 18 до 25 років, строк військової служби встановлюється один рік.
( Пункт 13 доповнено новим абзацом десятим згідно з Указом Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
Під час дії воєнного стану для громадян України, які здобули медичну та/або психологічну освіту та які приймаються на військову службу за контрактом на посади за медичними, психологічними напрямами діяльності, строк військової служби встановлюється один рік.
( Пункт 13 доповнено новим абзацом одинадцятим згідно з Указом Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
Громадяни України, які не досягли граничного віку перебування в запасі, в разі настання особливого періоду можуть бути прийняті на військову службу за контрактом на строк військової служби в календарному обчисленні, встановлений цим пунктом.
14. Строк проходження військової служби може бути продовжено за новим контрактом до досягнення граничного віку перебування на військовій службі:
для військовослужбовців, які проходять військову службу на посадах сержантського і старшинського складу, - на строк від 3 до 5 років;
для осіб офіцерського складу - на строк від 5 до 10 років.
Для осіб офіцерського складу, які мають право на пенсію за вислугу років, за їхнім бажанням строк проходження військової служби за новим контрактом може бути продовжено на строк від 2 до 10 років, але не більше ніж до досягнення граничного віку перебування на військовій службі.
Під час дії особливого періоду для військовослужбовців за їх бажанням строк проходження військової служби за новим контрактом може бути продовжено на строк від 1 до 10 років, але не більше ніж до досягнення граничного віку перебування на військовій службі.
( Пункт 14 доповнено новим абзацом п'ятим згідно з Указом Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
Особам офіцерського складу, яким до досягнення граничного віку перебування на кадровій військовій службі залишилося менше 5 років, у разі переходу на військову службу за контрактом тривалість дії першого контракту визначається строком, який залишився до досягнення ними встановленого граничного віку перебування на військовій службі.
Новий контракт понад граничний вік перебування на військовій службі укладається на строк до 5 років.
Новий контракт укладається не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку чинного контракту та набирає чинності з дня, наступного за днем закінчення дії попереднього контракту.
Право підписання нового контракту від імені Служби зовнішньої розвідки України мають посадові особи, зазначені в пункті 11 цього Положення.
15. Контракт припиняється:
в день закінчення його строку - в разі продовження військовослужбовцю військової служби за новим контрактом;
в день прийняття військовослужбовців сержантського і старшинського складу на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;
в день, зазначений у наказі про виключення військовослужбовця зі списків особового складу Служби зовнішньої розвідки України.
16. Дія контракту продовжується з:
1) військовослужбовцями, обраними на виборні посади та прикомандированими до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим або місцевих рад із залишенням їх на військовій службі, відрядженими до державних органів, підприємств, установ, організацій, а також державних та комунальних закладів освіти, за відсутності клопотань цих військовослужбовців про звільнення їх з військової служби у зв’язку із закінченням строку контракту або про укладення нового контракту - на строк виконання ними відповідних повноважень, перебування у відрядженні, а також на строк, необхідний для прийняття рішення щодо укладення нового контракту або звільнення;
2) військовослужбовцями, які перебувають у довготермінових закордонних відрядженнях, - на строк перебування в таких відрядженнях;
3) військовослужбовцями, які перебували в умовах, що з об’єктивних причин (перебування у полоні, заручником та за інших обставин) унеможливлювали укладення нового контракту, - до прийняття судом рішення про визнання їх безвісно відсутніми чи оголошення померлими або до закінчення перебування у зазначених умовах і повернення до підрозділів, у яких вони проходили військову службу, а також на строк, необхідний для прийняття рішення щодо укладення нового контракту або звільнення;
4) військовослужбовцями-жінками, які перебувають у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, а також військовослужбовцями, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, за відсутності клопотань цих військовослужбовців про звільнення їх з військової служби у зв'язку із закінченням строку контракту або про укладення нового контракту - до закінчення зазначених відпусток, а також на строк, необхідний для визначення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я та прийняття рішення щодо укладення нового контракту або звільнення;
( Підпункт 4 пункту 16 в редакції Указу Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
5) військовослужбовцями, військова служба яких була призупинена відповідно до частини другої статті 24 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" та стосовно яких судом винесено виправдувальний вирок, що набрав законної сили, або стосовно яких закрито кримінальне провадження відповідно до пунктів 1, 2, 3 частини першої статті 284 Кримінального процесуального кодексу України;
6) військовослужбовцями під час звільнення з військової служби у зв’язку із закінченням строку контракту:
до закінчення щорічної основної відпустки, час якої повністю або частково перевищує строк контракту;
на час перебування на лікуванні чи у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою або відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва).
( Абзац третій підпункту 6 пункту 16 в редакції Указу Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
17. Для потреб Служби зовнішньої розвідки України в комплектуванні окремих посад за рішенням Голови Служби зовнішньої розвідки України на військову службу за призовом осіб офіцерського складу можуть бути прийняті громадяни України, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі, пройшли професійно-психологічний відбір, психофізіологічне дослідження із застосуванням технічних засобів фіксації реакцій людини, перевірку у зв’язку з призначенням на посади в розвідувальному органі в порядку, визначеному Головою Служби зовнішньої розвідки України, і відповідають установленим вимогам проходження військової служби у розвідувальних органах України.
18. Для громадян України, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу, строки військової служби в календарному обчисленні становлять до 18 місяців.
III. Військові звання
19. Військові звання сержантського і старшинського складу та офіцерського складу присвоюються військовослужбовцям і військовозобов’язаним з урахуванням їх рівня освіти, ділових і моральних якостей, професійної підготовки, посади, яку вони займають, та інших умов, передбачених цим Положенням.
20. Військове звання молодшого сержанта присвоюється громадянам України, які не мають військових звань сержантського і старшинського складу, прийнятим на військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу, одночасно з призначенням на посади сержантського і старшинського складу.
( Пункт 20 в редакції Указу Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
21. Чергові військові звання сержантського і старшинського складу присвоюються військовослужбовцям у послідовному порядку за умови відповідності чергового звання військовому званню, передбаченому штатною посадою, та після закінчення встановленого строку вислуги в попередньому військовому званні.
Чергове військове звання сержантського і старшинського складу може бути присвоєно Головою Служби зовнішньої розвідки України або його заступниками, яким надано право видавати накази по особовому складу, в порядку заохочення достроково один раз за весь період проходження військової служби відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України:
особам молодшого сержантського і старшинського складу, після закінчення не менше ніж половини встановленого строку вислуги в попередньому військовому званні та за умови проходження служби на посадах, штатно-посадова категорія яких відповідає черговому військовому званню;
особам старшого та вищого сержантського і старшинського складу після закінчення не менше ніж половини встановленого строку вислуги в попередньому військовому званні та за умови проходження служби не менше одного року на посадах, штатно-посадова категорія яких відповідає черговому військовому званню.
У період дії воєнного стану заохочення у виді дострокового присвоєння чергового військового звання може бути застосовано до військовослужбовців сержантського і старшинського складу вдруге, але не менше ніж через шість місяців з дня присвоєння попереднього військового звання, за умови безпосередньої участі у бойових діях не менше трьох місяців.
( Пункт 21 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
22. Строки вислуги у військових званнях для осіб сержантського і старшинського складу, які перебувають на військовій службі, встановлюються:
молодшого сержанта - 6 місяців;
сержанта, старшого сержанта - 1 рік;
головного сержанта, штаб-сержанта, майстер-сержанта, старшого майстер-сержанта - 3 роки.
Військовослужбовцям сержантського і старшинського складу, прийнятим на військову службу із запасу, до строку вислуги у військовому званні зараховується час перебування їх у військовому званні в запасі з додержанням строків вислуги, встановлених цим пунктом. У разі прийняття на військову службу військовозобов’язаних, які мають військові звання сержантського і старшинського складу, не передбачені пунктом 4 цього Положення, здійснюється їх переатестація в порядку та співвідношеннях, встановлених законом.
23. Військові звання сержантського і старшинського складу присвоюються заступниками Голови Служби зовнішньої розвідки України або начальниками підрозділів, яким Головою Служби зовнішньої розвідки України надано право приймати на військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу.
24. Військове звання молодшого лейтенанта присвоюється громадянам України, які не мають військових звань офіцерського складу, прийнятим на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу, одночасно з призначенням на посади офіцерського складу.
( Пункт 24 в редакції Указу Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
25. Військове звання лейтенанта присвоюється:
молодшим лейтенантам, у яких закінчився строк вислуги в цьому званні;
військовослужбовцям, військовозобов’язаним і жінкам, які мають ступінь вищої освіти магістра (або прирівняний до нього освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста), що відповідає профілю службової діяльності, одночасно з прийняттям на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу.
26. Військові звання молодшого і старшого офіцерського складу присвоюються:
першим заступником Голови Служби зовнішньої розвідки України - до підполковника включно;
Головою Служби зовнішньої розвідки України - до полковника включно.
27. Військові звання вищого офіцерського складу присвоюються Президентом України за поданням Голови Служби зовнішньої розвідки України.
28. Чергові військові звання офіцерського складу військовослужбовцям присвоюються в послідовному порядку в разі відповідності чергового звання військовому званню, передбаченому штатною посадою, та після закінчення встановленого строку вислуги в попередньому військовому званні.
29. Присвоєння військових звань військовослужбовцям проводиться відповідно до цього Положення в порядку, який визначається Головою Служби зовнішньої розвідки України.
30. Строки вислуги у військових званнях для осіб офіцерського складу, які перебувають на військовій службі, встановлюються:
молодшого лейтенанта, лейтенанта - 2 роки;
старшого лейтенанта, капітана - 3 роки;
майора - 4 роки;
підполковника - 5 років;
полковника - 2 роки.
Для осіб офіцерського складу, які закінчили вищі військові навчальні заклади або військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти з п’ятирічним строком навчання та більше, строк вислуги у військовому званні лейтенанта зменшується на один рік.
31. Строк вислуги у військовому званні обчислюється з дня видання наказу про присвоєння відповідного військового звання або дня, зазначеного в наказі.
До строку вислуги у військовому званні зараховуються:
час перебування військовослужбовця на військовій службі у відповідному військовому званні з дня його присвоєння;
час перебування військовослужбовця у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відпустці для догляду за дитиною, яка потребує домашнього догляду, тривалістю, визначеною в медичному висновку;
час перерви у військовій службі у зв’язку з незаконним засудженням військовослужбовця або незаконним звільненням з військової служби;
час, протягом якого військовослужбовцю чергове військове звання не було присвоєно у зв’язку зі здійсненням стосовно нього кримінального провадження, яке надалі було закрито з реабілітуючих підстав на стадії досудового розслідування або судом ухвалено виправдувальний вирок.
До строку вислуги у військовому званні не зараховується строк відбування покарання військовослужбовцем, засудженим до покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, арешту, а також звільненим від відбування покарання з випробуванням і залишеним на військовій службі.
( Абзац восьмий пункту 31 виключено на підставі Указу Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
Військовослужбовцям офіцерського складу до строку вислуги у військовому званні зараховується час перебування їх у такому званні в запасі.
( Абзац дев'ятий пункту 31 в редакції Указу Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
32. Чергове військове звання особам офіцерського складу до полковника включно може бути присвоєно посадовими особами, визначеними в пункті 26 цього Положення, в порядку заохочення достроково один раз за весь період проходження військової служби після закінчення не менше ніж половини встановленого строку вислуги в попередньому військовому званні за умови проходження служби не менше одного року на посадах, штатно-посадова категорія яких відповідає черговому військовому званню або на один ступінь вище за військове звання, передбачене штатною посадою, після закінчення встановленого строку вислуги в попередньому званні військовослужбовцям, які виявили високі професійні, ділові та моральні якості під час виконання військового обов’язку та досягли високих показників у службовій діяльності.
У період дії воєнного стану заохочення у виді дострокового присвоєння чергового військового звання може бути застосовано до військовослужбовців молодшого офіцерського складу вдруге, але не менше ніж через шість місяців з дня присвоєння попереднього військового звання, за умови безпосередньої участі у бойових діях не менше трьох місяців.
( Пункт 32 доповнено абзацом згідно з Указом Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
33. У разі прийняття на військову службу осіб рядового та начальницького складу, які мають відповідні спеціальні звання, або осіб, які мають класні чини, а також осіб із їх числа, які на час прийняття на військову службу не проходять службу чи не працюють у відповідних державних органах, зазначеним особам присвоюються військові звання в порядку переатестації з урахуванням їхніх спеціальних звань або класних чинів.
Військовослужбовцям, які мають корабельні військові звання, одночасно з призначенням на посади присвоюються в порядку переатестації відповідні армійські військові звання.
34. До строку вислуги у військовому званні осіб, яким відповідно до цього Положення військове звання присвоєно у порядку переатестації, зараховується строк вислуги у відповідному військовому званні, спеціальному званні або класному чині, яке вони мали до переатестації.
35. Чергове військове звання не присвоюється військовослужбовцям:
1) під час призупинення військової служби, усунення від виконання службових обов’язків, відсторонення від виконання службових повноважень, відсторонення від посади;
2) якщо на військовослужбовця накладене дисциплінарне стягнення у вигляді попередження про неповну службову відповідність - протягом строку дії цього стягнення;
3) якщо за вироком суду військовослужбовцю призначено покарання, не пов’язане з позбавленням чи обмеженням волі, арешт, тримання в дисциплінарному батальйоні або якого звільнено від відбування покарання з випробуванням - до погашення або зняття судимості.
36. Військовослужбовці можуть бути позбавлені військового звання за вироком суду у зв’язку із засудженням за вчинення тяжкого чи особливо тяжкого злочину.
Військовослужбовці, позбавлені військового звання за вироком суду, виключаються зі списків особового складу з наступного дня після набрання вироком суду законної сили. Зазначеним особам в установленому законодавством порядку одночасно з прийняттям на військовий облік присвоюється військове звання солдата запасу.
37. Особи сержантського і старшинського складу та особи офіцерського складу (крім тих, яким присвоєно первинне військове звання) можуть бути відповідно до статті 48 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України понижені у військовому званні на один ступінь.
38. Пониження військовослужбовців у військовому званні на один ступінь у порядку дисциплінарного стягнення здійснюється:
осіб сержантського і старшинського складу - начальниками, яким Головою Служби зовнішньої розвідки України надане таке право;
осіб офіцерського складу у військовому званні до полковника включно - Головою Служби зовнішньої розвідки України.
Про пониження військовослужбовців у військовому званні в порядку дисциплінарного стягнення посадові особи, зазначені у цьому пункті, видають відповідний наказ.
Пониженим у військовому званні військовослужбовцям чергове військове звання присвоюється з урахуванням посади, яку вони обіймають, та строку вислуги у військовому званні, визначеного пунктами 22 і 30 цього Положення, який обчислюється з дня видання наказу про накладання відповідного дисциплінарного стягнення.
( Пункт 38 в редакції Указу Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
IV. Призначення на посади та переміщення по службі, призупинення військової служби
39. Військові посади (штатні посади, що підлягають заміщенню військовослужбовцями) та відповідні їм військові звання передбачаються у штатах.
Перелік посад, що підлягають заміщенню особами вищого офіцерського складу в Службі зовнішньої розвідки України, затверджується Президентом України за поданням Голови Служби зовнішньої розвідки України, а перелік посад інших військовослужбовців - Головою Служби зовнішньої розвідки України.
40. Голова Служби зовнішньої розвідки України, перший заступник та заступники Голови Служби зовнішньої розвідки України призначаються на посади і звільняються з посад відповідно до Закону України "Про Службу зовнішньої розвідки України".
41. Військовослужбовці призначаються на штатні посади їхніми прямими начальниками в порядку, що встановлюється Головою Служби зовнішньої розвідки України.
Призначення військовослужбовців на посади та переміщення їх по службі здійснюється з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про розвідку", та з додержанням таких вимог:
1) комплектування військових посад сержантського і старшинського складу та офіцерського складу здійснюється військовослужбовцями сержантського і старшинського складу та офіцерського складу відповідно;
2) у разі призначення на посади та в усіх випадках переміщення по службі військовослужбовців повинно забезпечуватися їх використання за основною або спорідненою спеціальністю чи з урахуванням набутого досвіду;
3) військовозобов’язані, жінки та інші особи, які приймаються на військову службу, призначаються на посади з дня їх прибуття до підрозділу для проходження служби, але не раніше дня, наступного за днем звільнення їх із попереднього місця роботи (служби);
( Абзац шостий пункту 41 виключено на підставі Указу Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
5) переміщення по службі в іншу місцевість військовослужбовців, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі та визнані військово-лікарськими комісіями придатними до військової служби, але мають потребу за станом свого здоров’я або за станом здоров’я членів їх сімей змінити місце служби (проживання), здійснюється за рішенням відповідних керівників (начальників) на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
( Абзац сьомий пункту 41 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 403/2024 від 02.07.2024 )
6) військовослужбовці, які є близькими особами в значенні, наведеному в Законі України "Про запобігання корупції", не можуть перебувати у відносинах прямої організаційної та правової залежності підлеглої особи від її керівника, у тому числі через вирішення (участь у вирішенні) питань прийняття на військову службу, призначення на посаду, звільнення з військової служби, застосування заохочень, дисциплінарних стягнень, надання вказівок, доручень тощо, контролю за їх виконанням. У разі виникнення обставин, що порушують ці вимоги, військовослужбовці, близькі їм особи вживають заходів щодо усунення таких обставин у п’ятнадцятиденний строк. Якщо в зазначений строк ці обставини добровільно не усунуто, військовослужбовці або близькі їм особи в місячний строк з моменту виникнення обставин підлягають переведенню в установленому порядку на іншу посаду, що виключає пряму організаційну та правову залежність. У разі неможливості такого переведення особа, яка перебуває у прямій організаційній та правовій залежності, підлягає звільненню із займаної посади або зі служби;
7) призначення військовослужбовців на посади в порядку службового сумісництва заборонено, крім посад, пов’язаних із викладацькою, науковою і творчою діяльністю, медичною практикою, інструкторською та суддівською практикою зі спорту. Призначення на такі посади здійснюється в порядку, визначеному Головою Служби зовнішньої розвідки України.
Переміщення військовослужбовців по службі здійснюється, як правило, без зарахування їх в розпорядження відповідних начальників. Призначення на посади військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні відповідних начальників, здійснюється в якомога коротший строк, але не пізніше ніж у строки, визначені пунктом 48.
У разі виникнення обмежень для подальшого проходження служби військовослужбовцями кадрового складу внаслідок розкриття інформації про їх належність до Служби зовнішньої розвідки України або інших незалежних від них обставин, таким військовослужбовцям забезпечується подальше проходження служби на інших посадах відповідно до їхнього фаху та кваліфікації.
Окремі військові посади в мирний час можуть заміщуватися цивільними особами (на умовах строкового трудового договору) в порядку, встановленому Головою Служби зовнішньої розвідки України.
Військові посади співробітників кадрового складу можуть бути заміщені державними службовцями за рішенням Голови Служби після введення до штату Служби зовнішньої розвідки України відповідної посади державної служби.
42. Переміщення по службі військовослужбовців здійснюється:
1) на вищі посади - в порядку просування по службі;
2) на рівнозначні посади:
у зв’язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів;
за сімейними обставинами - на особисте прохання;
за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
у разі службової необхідності, для більш доцільного використання військовослужбовців - за рішенням відповідних керівників (начальників);
у разі скасування військовослужбовцю раніше наданого допуску до державної таємниці або відмови у наданні допуску до державної таємниці - на посаду, не пов’язану з державною таємницею;
у зв’язку з перебуванням із близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності;
вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з більш легкими умовами військової служби, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням - у разі неможливості виконання ними обов’язків за попередньою посадою;
у разі відсутності можливості поновлення на попередній посаді у зв’язку з незаконним звільненням або переміщенням по службі;
3) на нижчі посади:
у зв’язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду - за згодою військовослужбовця;
за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - на підставі висновку атестування;
за віком, сімейними обставинами або з інших поважних причин - на прохання військовослужбовця;
у порядку виконання накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України дисциплінарного стягнення;
у разі скасування військовослужбовцю раніше наданого допуску до державної таємниці або відмови у наданні допуску до державної таємниці - на посаду, не пов’язану з державною таємницею, - за згодою військовослужбовця, якщо неможливе призначення на рівнозначну посаду;
у зв’язку з перебуванням із близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності - за згодою військовослужбовця, якщо неможливе призначення на рівнозначну посаду;
вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з більш легкими умовами військової служби, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням - у разі неможливості виконання ними обов’язків за попередньою посадою та за відсутності рівнозначних посад;
у разі виникнення обмежень для подальшого проходження служби військовослужбовцем кадрового складу внаслідок розкриття інформації про його належність до Служби зовнішньої розвідки України або інших незалежних від них обставин та неможливості призначення на вищу або рівнозначну посаду.
Посада вважається вищою, якщо штатом за цією посадою передбачено вище граничне військове звання, а в разі рівних граничних військових звань - більший посадовий оклад; нижчою, якщо штатом за цією посадою передбачено нижче граничне військове звання, а в разі рівних граничних військових звань - менший посадовий оклад; рівнозначною, якщо штатом за цією посадою передбачено рівне граничне військове звання та рівнозначний посадовий оклад.
43. Просування по службі військовослужбовців здійснюється з урахуванням їхніх професійних, ділових і моральних якостей, стану здоров’я, досягнутих результатів роботи (служби), здатності виконувати завдання у складних умовах служби.
Для призначення на вищі посади в підрозділах створюється кадровий резерв для просування по службі.
Переміщення по службі на вищі посади військовослужбовців, до яких застосовано покарання у вигляді службового обмеження для військовослужбовців, під час відбування такого покарання не здійснюється.
44. Усунення військовослужбовців від виконання службових обов’язків здійснюється відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
Військовослужбовець, стосовно якого складено протокол про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією, може бути відсторонений від виконання службових повноважень до закінчення розгляду справи судом.
Відсторонення військовослужбовців від посади як захід забезпечення кримінального провадження здійснюється відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Військовослужбовці, усунені від виконання службових обов’язків або відсторонені від виконання службових повноважень, продовжують проходити військову службу, виконуючи обов’язки військової служби в межах, визначених керівником структурного підрозділу, якщо до них не застосовано запобіжних заходів у виді домашнього арешту або тримання під вартою чи таких покарань, як арешт або тримання в дисциплінарному батальйоні.
45. Переміщення військовослужбовців з вищих посад на нижчі здійснюється прямими начальниками в межах наданих їм прав щодо призначення на відповідні посади.
У разі скорочення штатів або проведення організаційних заходів військовослужбовці, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи або мають статус учасника бойових дій, користуються переважним правом залишення за місцем служби чи першочерговим правом призначення на вакантні посади. Якщо військовослужбовців, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, переміщено на посади з меншим посадовим окладом, їм зберігається за їхнім бажанням посадовий оклад на новому місці служби (новій посаді), але не більше одного року.
Військовослужбовці, переміщені з вищих посад на нижчі, надалі можуть просуватися по службі з урахуванням вимог пункту 41 цього Положення та стану здоров’я.
46. Військовослужбовці, які переміщуються по службі, мають вибути до нового місця служби після здавання справ та посади, але не пізніш як через один місяць від дня одержання підрозділом наказу або письмового повідомлення про переміщення по службі, а ті з них, які на цей час перебувають у відпустці чи на лікуванні, - після повернення з відпустки чи лікування з урахуванням часу на здавання справ та посади.
47. Зарахування військовослужбовців у розпорядження відповідних начальників означає, що вони проходять військову службу не на військових посадах та виконують обов’язки військової служби (завдання) в межах, визначених цими начальниками в порядку, встановленому Головою Служби.