• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Деякі питання використання коштів державного бюджету, передбачених на забезпечення здійснення заходів з повернення дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Заява, Форма типового документа, Порядок від 14.05.2024 № 552
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Заява, Форма типового документа, Порядок
  • Дата: 14.05.2024
  • Номер: 552
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Заява, Форма типового документа, Порядок
  • Дата: 14.05.2024
  • Номер: 552
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 14 травня 2024 р. № 552
Київ
Деякі питання використання коштів державного бюджету, передбачених на забезпечення здійснення заходів з повернення дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Здійснити у 2024 році розподіл залишку коштів спеціального фонду державного бюджету, джерелом формування якого були кошти, отримані у 2023 році для задоволення потреб осіб, евакуйованих із населених пунктів, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій (можливих бойових дій), у безпечні райони, та осіб, які проживають в деокупованих населених пунктах, на рахунок відкритий Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій в Національному банку, шляхом установлення Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за спеціальним фондом державного бюджету обсягу видатків у сумі 21653,4 тис. гривень (видатки споживання) за новою бюджетною програмою "Здійснення заходів з повернення дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації".
2. Затвердити Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених на забезпечення заходів з повернення дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, що додається.
3. Внести до Порядку використання коштів з рахунка Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій для задоволення потреб осіб, евакуйованих із населених пунктів, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій (можливих бойових дій), у безпечні райони, та осіб, які проживають в деокупованих населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2022 р. № 1195 "Деякі питання використання коштів для задоволення потреб евакуйованих осіб та осіб, які проживають в деокупованих населених пунктах" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 85, ст. 5275; 2023 р., № 77, ст. 4367), зміни, що додаються.
4. Міністерству фінансів забезпечити визначення коду нової бюджетної програми, на яку розподіляються кошти згідно з пунктом 1 цієї постанови, та внести у встановленому порядку відповідні зміни до розпису державного бюджету.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 73


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 14 травня 2024 р. № 552
ПОРЯДОК
використання коштів державного бюджету, передбачених на забезпечення здійснення заходів з повернення дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України
1. Цей Порядок визначає механізм здійснення видатків та використання коштів державного бюджету, передбачених на забезпечення здійснення заходів з повернення дітей, депортованих або примусово переміщених і таких, які перебувають під ризиком депортації та/або примусового переміщення внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України (далі - бюджетні кошти).
2. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінреінтеграції.
3. Одержувачем бюджетних коштів є державне підприємство "Український національний центр розбудови миру" (далі - підприємство), яке належить до сфери управління Мінреінтеграції та відповідає критеріям визначення одержувача для здійснення заходів бюджетної програми, передбаченим пунктом 9 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 р. № 228 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 9, ст. 414).
Громадські об’єднання, благодійні фонди (далі - юридичні особи) за координації Мінреінтеграції за власний рахунок забезпечують здійснення передбачених індивідуальним планом заходів з повернення дітей, депортованих або примусово переміщених і таких, які перебувають під ризиком депортації та/або примусового переміщення внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України (далі - діти), відповідно до Порядку виявлення та повернення дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2024 р. № 551, вартість яких підлягає компенсації за рахунок бюджетних коштів.
4. Бюджетні кошти спрямовуються на:
забезпечення здійснення заходів з повернення дітей (компенсацію за понесені витрати юридичної особи (оплату вчинюваних нотаріальних дій (у разі звернення), вартості проїзду, добових, проживання дітей та їх законного представника або уповноваженої ним особи під час поїздки та забезпечення речами першої необхідності);
виплату законному представнику дитини одноразової грошової допомоги дитині та компенсацію вартості оренди житлових приміщень після їх повернення за умови фактичного проживання в них строком не більш як два місяці (у разі потреби).
Сплата житлово-комунальних послуг здійснюється орендарем житлового приміщення.
Добові витрати та витрати на оплату вартості проживання дітей, їх законного представника або уповноваженої ним особи під час поїздки з поверненням їх на територію України включаються до витрат, що підлягають компенсації, в межах граничних сум, затверджених додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 2 лютого 2011 р. № 98 "Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів" (Офіційний вісник України, 2011 р., № 11, ст. 488; 2022 р., № 2, ст. 43).
Кількість днів поїздки для виплати добових залежно від держави перебування визначається згідно з маршрутом поїздки з урахуванням заходів, передбачених в індивідуальному плані заходів з повернення дитини (далі - індивідуальний план).
Мінреінтеграції самостійно встановлює порядок визначення фактичної кількості днів поїздки для компенсації добових витрат відповідно до здійснених маршруту поїздки та заходів, суми добових витрат (зокрема, з урахуванням наявних відомостей про забезпечення одноразовим, дворазовим або триразовим харчуванням організаторами відповідних заходів на безоплатній основі, вартість якого не підлягає компенсації, інших обставин, пов’язаних з особливостями повернення дітей).
Компенсація витрат на проїзд та проживання, передбачених індивідуальним планом, здійснюється за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість таких витрат (з урахуванням витрат, пов’язаних з придбанням проїзних квитків і користуванням постільними речами в поїздах, страхових платежів на транспорті, витрат на оплату податку на додану вартість за придбані проїзні документи та за проживання у готелі, іншому житловому приміщенні).
До підтвердних документів належать:
транспортні квитки або транспортні рахунки та багажні квитанції (у тому числі електронні квитки);
документи, отримані від осіб, які надають послуги з розміщення та проживання фізичної особи;
документи (виписки та/або відомості з рахунка), що містять визначену законом інформацію про виконані платіжні операції за рахунком, до якого емітовані платіжні інструменти;
документи, що підтверджують виконання операції з використанням платіжних інструментів;
інші документи, що засвідчують вартість витрат.
Розподіл бюджетних коштів здійснюється Мінреінтеграції відповідно до напрямів, визначених цим пунктом, та поданих підприємством обґрунтувань потреби в коштах (кошторисів витрат, пов’язаних з підготовкою та проведенням заходів, з детальними розрахунками таких витрат).
Підприємство використовує бюджетні кошти відповідно до погодженого з Мінреінтеграції плану їх використання з урахуванням кошторисів витрат, пов’язаних з поверненням дітей.
Не допускається спрямування бюджетних коштів на придбання товарів, не пов’язаних з напрямами, визначеними цим пунктом, здійснення видатків, що передбачені іншими бюджетними програмами, оплату посередницьких послуг, здійснення заходів, метою яких є отримання прибутку.
5. Одноразова грошова допомога дитині після її повернення виплачується в розмірі, що становить 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, на дітей з інвалідністю - 3,5 прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.
Виплата одноразової грошової допомоги дитині після її повернення здійснюється шляхом перерахування коштів на особовий рахунок законного представника дитини, відкритий у банку, на підставі поданої ним до підприємства заяви за формою згідно з додатком.
Заява та додатки до заяви надсилаються в електронній формі з дотриманням вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" на адресу електронної пошти підприємства.
Заява законного представника дітей на призначення їм одноразової грошової допомоги розглядається підприємством протягом 10 календарних днів з моменту її подання.
До заяви додаються документи, передбачені у додатку.
6. Компенсація вартості оренди житлових приміщень здійснюється у разі, коли задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) дітей до повномасштабного вторгнення або місцем перебування законного представника дітей є тимчасово окупована територія, чи у разі, коли житло пошкоджене або знищене внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та питання щодо розміщення дітей не може бути вирішене в інший спосіб.
Підприємство здійснює компенсацію вартості оренди житлових приміщень на підставі договору, оформленого згідно з вимогами Цивільного кодексу України між орендодавцем та законним представником дітей (орендарем), на підставі підтвердних документів щодо здійснення оплати (документи (виписки та/або відомості з рахунка), що містять визначену законом інформацію про виконані платіжні операції за рахунком, до якого емітовані платіжні інструменти).
Про необхідність обстеження житлово-побутових умов та встановлення факту проживання дітей Мінреінтеграції повідомляє службі у справах дітей у порядку, встановленому Мінреінтеграції.
Служба у справах дітей, де перебуває на обліку дитина, після її повернення складає акт обстеження житлово-побутових умов та встановлює факт проживання дитини за адресою, зазначеною у договорі оренди, після чого звітує про факт проживання шляхом надсилання копії акта до підприємства.
Об’єктом оренди може бути квартира або її частина, що призначені та придатні для постійного проживання в них.
Компенсація вартості оренди визначається згідно з договором оренди на підставі розрахунків виключно за час фактичного проживання та виплачується підприємством в сукупності не більш як за два місяці одноразово у розмірі, який не перевищує:
у м. Києві - трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року;
в інших населених пунктах - двох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року.
7. Заходи з повернення дітей відповідно до індивідуального плану здійснюються Мінреінтеграції у співпраці з юридичними особами згідно з Порядком виявлення та повернення дітей, депортованих або примусово переміщених внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2024 р. № 551.
Для повернення дітей головний розпорядник бюджетних коштів видає наказ, до якого додається кошторис прогнозованих витрат, пов’язаних з підготовкою та проведенням заходів, з детальними розрахунками таких витрат.
Кошторис складається Мінреінтеграції на підставі розрахунків та обґрунтувань відповідно до індивідуального плану з урахуванням рекомендацій та узгодження з юридичною особою.
8. Підприємство звітує Мінреінтеграції про здійснену компенсацію за понесені витрати юридичною особою за кожним випадком повернення дітей, виплачену одноразову грошову допомогу дитині після її повернення та звіт про суму компенсації вартості оренди житлових приміщень (у разі здійснення) раз на місяць, а також забезпечує використання бюджетних коштів за їх цільовим призначенням.
9. Ведення бухгалтерського обліку, відкриття і закриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства, а також операції, пов’язані з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
10. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим та ефективним витрачанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
Додаток
до Порядку
ЗАЯВА
на виплату одноразової грошової допомоги дитині, що була депортована або примусово переміщена, дитині, яка перебувала під ризиком депортації або примусового переміщення внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, та повернута на територію України
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 14 травня 2024 р. № 552
ЗМІНИ,
що вносяться до Порядку використання коштів з рахунка Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій для задоволення потреб осіб, евакуйованих із населених пунктів, що розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій (можливих бойових дій), у безпечні райони, та осіб, які проживають в деокупованих населених пунктах
1. У пункті 6:
1) доповнити пункт після абзацу десятого новим абзацом такого змісту:
"10) на забезпечення здійснення заходів з повернення дітей, депортованих або примусово переміщених і таких, що перебувають під ризиком депортації та/або примусового переміщення (компенсацію за понесені витрати юридичної особи (оплату вчинюваних нотаріальних дій (у разі звернення), вартості проїзду, добових, проживання дитини та її законного представника або уповноваженої особи під час поїздки та забезпечення речами першої необхідності); виплату законному представнику одноразової грошової допомоги на дітей та компенсацію вартості оренди житлових приміщень після їх повернення за умови фактичного проживання в них строком не більш як два місяці (у разі потреби).".
У зв’язку з цим абзаци одинадцятий - сімнадцятий вважати відповідно абзацами дванадцятим - вісімнадцятим;
2) в абзаці дванадцятому слова і цифри "підпунктах 1 і 2 замінити словами і цифрами "підпунктах 1, 2 і 10".
2. Доповнити Порядок пунктом 18-1 такого змісту:
"18-1. У 2024 році за напрямом, визначеним у підпункті 10 пункту 6 цього Порядку, розподіл невикористаного залишку коштів спеціального фонду державного бюджету за програмою 3901130 "Здійснення заходів з підтримки евакуйованих осіб та осіб, які проживають в деокупованих населених пунктах", джерелом формування якого є кошти, що надійшли на рахунок Мінреінтеграції, здійснюється Кабінетом Міністрів України за поданням Мінреінтеграції без засідання комісії.".