РАДА МІНІСТРІВ УКРАЇНСЬКОЇ РСР
П О С Т А Н О В А
від 4 листопада 1982 р. N 530 Київ |
( Постанова втратила чинність на підставі Постанови Ради Міністрів УРСР N 100 від 29.04.91 )
Про заходи по впорядкуванню користування маломірними суднами
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами Ради Міністрів УРСР N 224 від 20.06.86 N 404 від 10.12.87 )
З метою зміцнення правопорядку, впорядкування користування маломірними суднами на річках, водосховищах, інших водоймах та у внутрішніх морських і територіальних водах СРСР, забезпечення безпеки плавання цих суден, а також охорони навколишнього середовища, на виконання постанови Ради Міністрів СРСР від 16 липня 1982 р. N 667 Рада Міністрів Української РСР
постановляє:
1. Утворити в системі Головрічфлоту УРСР Державну інспекцію по маломірних суднах Української РСР, що діє на засадах самооплатності.
Головрічфлоту УРСР разом з Міністерством фінансів УРСР і Держпланом УРСР у двомісячний строк подати Раді Міністрів УРСР пропозиції про штатну чисельність цієї інспекції.
2. Затвердити Положення про Державну інспекцію по маломірних суднах Української РСР, що додається.
3. Облвиконкомам, Київському і Севастопольському міськвиконкомам у встановленому порядку вирішити питання про передачу організаціями (незалежно від їх відомчої підпорядкованості), що здійснюють у даний час нагляд за додержанням правил користування маломірними суднами, державним інспекціям по маломірних суднах відповідних будинків, споруд, матеріально-технічного майна, чисельності працівників, фондів заробітної плати, коштів і асигнувань за станом на 1 січня 1982 року.
4. Держбуду УРСР протягом 1983-1985 років забезпечити розробку типових проектів упорядкованих баз (споруд) для стоянок маломірних суден, що відповідають санітарним вимогам і оснащені устаткуванням, яке запобігає забрудненню навколишнього середовища, мають заправні станції та ремонтні служби.
5. Держплану УРСР, Міністерству побутового обслуговування населення УРСР, облвиконкомам, Київському і Севастопольському міськвиконкомам передбачати в проектах річних і п'ятирічних планів економічного і соціального розвитку будівництво нових та розширення діючих баз (споруд) для стоянок маломірних суден, розширення мережі майстерень для ремонту човнових моторів, суден і устаткування, дальше впорядкування ремонтно-відстійник пунктів (причалів).
6. Облвиконкомам, Київському і Севастопольському міськвиконкомам забезпечити організацію кооперативів по будівництву і експлуатації баз (споруд) для стоянок маломірних суден, що належать громадянам, стосовно до порядку й умов, установлених для організації гаражно-будівельних кооперативів.
7. Держкомнафтопродукту УРСР вжити заходів до забезпечення власників маломірних суден пально-мастильними матеріалами у необхідній кількості.
8. Головрічфлоту УРСР:
розробити і затвердити Положення про позаштатних інспекторів Державної інспекції по маломірних суднах Української РСР;
у двомісячний строк розробити і за погодженням з Міністерством юстиції УРСР затвердити правила реєстрації, обліку й технічного нагляду за суднами, піднаглядними Державній інспекції по маломірних суднах Української РСР, базами (спорудами) для їх стоянок і атестації судноводіїв на право керування цими суднами, а також правила користування суднами, піднаглядними зазначеній інспекції, і базами (спорудами) для їх стоянок на основі рекомендацій, розроблених Міністерством юстиції СРСР за участю інших заінтересованих міністерств і відомств;
у тримісячний строк разом з Міністерством юстиції УРСР підготувати і внести до Ради Міністрів УРСР проект Указу Президії Верховної Ради УРСР про встановлення адміністративної відповідальності громадян і службових осіб за порушення правил реєстрації та обліку суден, піднаглядних Державній інспекції по маломірних суднах Української РСР, правил користування зазначеними суднами, а також базами (спорудами) для їх стоянок;
установити за погодженням з Міністерством морського флоту порядок реєстрації, обліку і технічного нагляду за суднами для виробничих цілей (самохідними - з головними двигунами потужністю менше 75 к. с. і несамохідними - валовою місткістю менше 80 реєстрових тонн), що перебувають у віданні Головного управління та постійно експлуатуються на внутрішніх морських і територіальних водах, а також забезпечити нагляд за користуванням вказаними суднами і безпекою їх плавання.
9. Головрічфлоту УРСР, облвиконкомам, Київському і Севастопольському міськвиконкомам забезпечити:
використання державними інспекціями по маломірних суднах у навігаційний період сумісників і широке залучення громадськості до своєї діяльності;
розробку державними інспекціями по маломірних суднах заходів, зв'язаних із зниженням шкідливого впливу маломірних моторних суден і баз (споруд) для їх стоянок на навколишнє середовище, з урахуванням рекомендацій союзних органів з цього питання.
Державному комітетові СРСР по гідрометеорології і контролю природного середовища, Міністерству меліорації і водного господарства СРСР і Міністерству рибного господарства СРСР доручено провести в 1982-1983 роках разом з Державним комітетом СРСР по науці і техніці, Міністерством охорони здоров'я СРСР і Академією наук СРСР комплексні дослідження, пов'язані з шкідливим впливом маломірних моторних суден і баз (споруд) для їх стоянок на навколишнє середовище, і розробити необхідні рекомендації по зниженню цього впливу.
10. Облвиконкомам, Київському і Севастопольському міськвиконкомам і Міністерству побутового обслуговування населення УРСР завершити в 1983 році зосередження баз для стоянок маломірних суден, що належать громадянам, у віданні управлінь побутового обслуговування населення обл(міськ)виконкомів.
11. Довести до відома міністерств і відомств УРСР, облвиконкомів, Київського і Севастопольського міськвиконкомів, що Рада Міністрів СРСР постановою від 16 липня 1982 р. N 667 "Про заходи по впорядкуванню користування маломірними суднами":
1) Поширила на державних інспекторів по маломірних суднах порядок і умови видачі форменого одягу, передбачені пунктом 9 постанови Ради Міністрів СРСР від 10 грудня 1969 р. N 940 для працівників органів рибоохорони.
2) Установила, що реєстрація, облік і технічний нагляд за суднами для виробничих цілей (самохідними - з головними двигунами потужністю менше 75 к. с. і несамохідними - валовою місткістю менше 80 реєстрових тонн), які перебувають у віданні Міністерства морського флоту, Міністерства рибного господарства СРСР і належать риболовецьким колгоспам (постійно експлуатуються на річках, водосховищах та інших внутрішніх водоймах), перебувають у віданні органів управління річковим транспортом союзних республік (постійно експлуатуються на внутрішніх морських і територіальних водах), а також перебувають у віданні Міністерства внутрішніх справ СРСР, Міністерства меліорації і водного господарства СРСР і Державного комітету СРСР по гідрометеорології і контролю природного середовища, здійснюються в порядку, встановлюваному цими міністерствами й органами. При цьому при експлуатації вказаних суден на внутрішніх морських і територіальних водах цей порядок повинен бути погоджений з Міністерством морського флоту, а на річках, водосховищах та інших внутрішніх водоймах - з органами управління річковим транспортом союзних республік.
12. Головрічфлоту УРСР і Міністерству юстиції УРСР за погодженням із заінтересованими міністерствами і відомствами УРСР підготувати і подати Раді Міністрів УРСР пропозиції про внесення до рішень Уряду УРСР змін, що випливають з цієї постанови.
Голова Ради Міністрів УРСР Керуючий Справами Ради Міністрів УРСР | О.ЛЯШКО К.БОЙКО |
Інд. 35 |
ЗАТВЕРДЖЕНЕ
постановою Ради Міністрів Української РСР
від 4 листопада 1982 р. N 530
ПОЛОЖЕННЯ
про Державну інспекцію по маломірних суднах Української РСР
1. Головним завданням Державної інспекції по маломірних суднах Української РСР є нагляд за правильним користуванням піднаглядними суднами на річках, водосховищах, інших водоймах та у внутрішніх морських і територіальних водах СРСР і базами (спорудами) для їх стоянок з метою забезпечення безпеки плавання цих суден, зміцнення правопорядку на водоймах, а також охорони навколишнього середовища.
2. Державна інспекція по маломірних суднах Української РСР здійснює свої обов'язки відносно:
самохідних суден з головними двигунами потужністю менше 75 к. с. і несамохідних суден валовою місткістю менше 80 реєстрових тонн, що належать підприємствам, установам і організаціям (крім військових суден, суден для виробничих цілей, що належать підприємствам, установам і організаціям Міністерства морського флоту, Міністерства внутрішніх справ СРСР, Міністерства рибного господарства СРСР, Міністерства меліорації і водного господарства СРСР, Державного комітету СРСР по гідрометеорології і контролю природного середовища, Міністерства річкового флоту РРФСР і Головрічфлоту УРСР, а також спортивних суден і суден, що належать риболовецьким колгоспам);
моторних суден (незалежно від потужності двигунів), парусних суден, а також несамохідних суден (гребних човнів вантажопідйомністю 100 і більше кілограмів, байдарок - 150 і більше кілограмів та надувних суден - 225 і більше кілограмів), що належать громадянам.
( Абзац третій пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 404 від 10.12.87 )
3. Державна інспекція по маломірних суднах Української РСР та її службові особи у своїй діяльності керуються законами СРСР, іншими рішеннями Верховної Ради СРСР та її Президії, законами УРСР, іншими рішеннями Верховної Ради УРСР та її Президії, постановами і розпорядженнями Ради Міністрів СРСР, постановами і розпорядженнями Ради Міністрів УРСР, рішеннями обласної, міської (міста республіканського підпорядкування) Ради народних депутатів, рішеннями і розпорядженнями її виконавчого комітету, наказами, інструкціями та вказівками Головрічфлоту УРСР, іншими нормативними актами, що регулюють її діяльність, а також цим Положенням.
4. Державна інспекція по маломірних суднах Української РСР вирішує покладені на неї завдання у тісній взаємодії з органами Міністерства внутрішніх справ УРСР, Міністерства морського флоту, Міністерства меліорації і водного господарства УРСР, Міністерства охорони здоров'я УРСР, Міністерства житлово-комунального господарства УРСР, Державного комітету УРСР по охороні природи, Українського республіканського управління по гідрометеорології і контролю природного середовища, Головного управління рибного господарства внутрішніх водойм УРСР, Комітету по фізичній культурі і спорту при Раді Міністрів УРСР, іншими службами Головрічфлоту УРСР, а також з прикордонними військами.
Державна інспекція по маломірних суднах Української РСР у своїй роботі спирається на допомогу створюваних добровільних народних дружин по забезпеченню безпеки користування маломірними суднами, а також інших громадських організацій, діяльність яких пов'язана з забезпеченням правопорядку на водоймах.
5. До складу Державної інспекції по маломірних суднах Української РСР входять:
управління Державної інспекції по маломірних суднах Головрічфлоту УРСР;
державні інспекції по маломірних суднах областей, міст Києва і Севастополя;
відділення, дільниці, групи технічного нагляду, реєстраційної і екзаменаційної роботи, патрульної служби, діагностичних станцій для проведення технічних оглядів суден та інші підрозділи, необхідні для здійснення завдань, покладених на інспекцію.
Залежно від місцевих умов, кількості суден і водоймищ у складі Державної інспекції по маломірних суднах Української РСР можуть створюватися басейнові державні інспекції по маломірних суднах з дільницями в областях.
( Пункт 5 доповнено абзацом п'ятим згідно з Постановою Ради Міністрів УРСР N 224 від 20.06.86 )
Державні інспекції по маломірних суднах областей, міст Києва і Севастополя у своїй діяльності підпорядковуються як виконкомам обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів, так і Державній інспекції по маломірних суднах Української РСР.
6. Державна інспекція по маломірних суднах Української РСР відповідно до покладених на неї завдань:
а) забезпечує контроль за додержанням підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановлених правил користування піднаглядними суднами й базами (спорудами) для їх стоянок, виявляє і припиняє порушення цих правил та інших нормативів і вимог, що стосуються безпеки плавання й охорони навколишнього середовища;
б) здійснює технічний нагляд за піднаглядними суднами; проводить технічні первинні, щорічні та спеціальні огляди цих суден; встановлює залежно від конструкції судна обов'язкові умови, норми і технічні вимоги по пасажиромісткості, вантажопідйомності, граничній потужності та кількості двигунів, допустимій площі парусів, району плавання, висоті хвилі, при якій судно може плавати, осадці, надводному борту, оснащенню рятувальними і протипожежними засобами, сигнальними вогнями, навігаційним та іншим устаткуванням; класифікує піднаглядні судна;
в) провадить реєстрацію і перереєстрацію піднаглядних суден, веде їх облік, присвоює бортові номери таким суднам; видає суднові квитки встановленого зразка та веде їх облік, а також видає дублікати на втрачені і зіпсовані суднові квитки;
г) провадить щорічні технічні огляди баз (споруд) для стоянок піднаглядних суден і дає дозвіл на їх експлуатацію, встановлює для зазначених баз (споруд) норми базування плавзасобів, умови і технічні вимоги для безпечної експлуатації; дає висновки по проектах баз (споруд) для стоянок вказаних суден;
д) здійснює реєстрацію курсів і шкіл по підготовці судноводіїв піднаглядних суден; приймає іспити з правил користування і навиків практичного керування цими суднами, атестує судноводіїв і видає посвідчення на право керування суднами;
є) розробляє і затверджує технічні вимоги і нормативи, що визначають обсяги технічних первинних, щорічних і спеціальних оглядів піднаглядних суден, баз (споруд) для їх стоянок, та іншу нормативно-технічну документацію, яка стосується забезпечення безпеки експлуатації піднаглядних суден; здійснює контроль за додержанням цих вимог і нормативів, усіма підприємствами, установами, організаціями та громадянами;
ж) веде в установленому порядку облік аварій і пригод з піднаглядними суднами, аналізує причини й умови їх виникнення, вживає заходів до усунення цих причин і умов; розробляє рекомендації по підвищенню рівня безпеки плавання вказаних суден, вносить їх у встановленому порядку в державні органи і громадські організації та сприяє їх реалізації;
з) контролює проведення підприємствами, установами й організаціями необхідних заходів по запобіганню аваріям з піднаглядними суднами;
і) сприяє відповідним органам у здійсненні заходів по боротьбі з браконьєрством та іншими порушеннями правил полювання і рибальства;
к) дає висновки по стандартах, технічних умовах, проектах і конструкціях піднаглядних суден і двигунів до них щодо забезпечення безпеки їх експлуатації; бере участь у випробуваннях і прийманні зразків нової суднової техніки;
л) вивчає умови експлуатації піднаглядних суден, особливості та недоліки їх конструкцій, устаткування, механізмів, розробляє пропозиції по підвищенню надійності суден, устаткування, механізмів;
м) організує роботу по роз'ясненню і пропаганді законодавства про безпеку плавання, плавильне користування піднаглядними суднами та охорону навколишнього середовища, використовуючи з цією метою пресу, кіно, радіо і телебачення;
н) веде облік порушень правил реєстрації та обліку піднаглядних суден і правил користування цими суднами і базами (спорудами) для їх стоянок;
о) узагальнює практику застосування законодавства про безпеку плавання піднаглядних суден, вживає заходів до однакового і правильного застосування законодавства і розробляє пропозиції по його вдосконаленню;
п) здійснює контроль за сплатою громадянами - власниками піднаглядних суден встановлених законодавством зборів, що справляються у зв'язку з експлуатацією суден;
р) розробляє і вносить в установленому порядку в Державний комітет УРСР по цінах проекти тарифів на виконання робіт і надання послуг, що виконуються інспекцією, а також пропозиції про вдосконалення цих тарифів.
7. Державна інспекція по маломірних суднах Української РСР з метою здійснення покладених на неї обов'язків має право:
а) встановлювати з урахуванням місцевих умов додаткові обмеження в режимах користування піднаглядними суднами по потужності та кількості двигунів, площі парусів, швидкостях руху, а також районів плавання;
б) забороняти користування піднаглядними суднами і базами (спорудами) для їх стоянок, стан яких загрожує безпеці експлуатації, охороні навколишнього середовища, безпеці річкового судноплавства і мореплавства;
в) перевіряти в необхідних випадках знання судноводіями піднаглядних суден правил користування цими суднами, а також направляти їх на медичний огляд для встановлення здатності до керування суднами;
г) зупиняти при необхідності піднаглядні судна, вимагати від осіб, які порушили правила користування цими суднами, припинення порушень вказаних правил;
д) відстороняти від управління суднами осіб, які перебувають у нетверезому стані, а також осіб, що не мають посвідчення на право керування піднаглядними суднами або грубо порушили правила користування цими суднами, при необхідності передавати судна для зберігання і технічного обслуговування на бази (споруди) для їх стоянок підприємств, установ і організацій за рахунок судновласників.
Відповідні органи і службові особи Державної інспекції (начальник управління Державної інспекції по маломірних суднах Головрічфлоту УРСР та його заступники, начальники державних інспекцій по маломірних суднах областей, міст Києва і Севастополя та їх заступники, начальники басейнових державних інспекцій по маломірних суднах та їх заступники, державні інспектори по маломірних суднах) користуються правами, передбаченими цим пунктом, у порядку, встановлюваному Головрічфлотом УРСР.
( Абзац пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Постановою Ради Міністрів УРСР N 224 від 20.06.86 )
8. Службові особи Державної інспекції по маломірних суднах Української РСР за порушення правил реєстрації і обліку піднаглядних суден, а також правил користування такими суднами і базами (спорудами) для їх стоянок відповідно до чинного законодавства мають право накладати адміністративні стягнення.
9. Державну інспекцію по маломірних суднах Української РСР очолює начальник, який одночасно є начальником управління Державної інспекції по маломірних суднах Головрічфлоту УРСР.
Начальник Державної інспекції по маломірних суднах Української РСР:
керує всією діяльністю Державної інспекції по маломірних суднах;
призначає і звільняє працівників Державної інспекції по маломірних суднах, що входять в його номенклатуру, начальників басейнових державних інспекцій по маломірних суднах, а також, за погодженням з виконкомами обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів, начальників державних інспекцій по маломірних суднах областей, міст Києва і Севастополя;
( Абзац четвертий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою Ради Міністрів УРСР N 224 від 20.06.86 )
видає в межах компетенції Державної інспекції по маломірних суднах накази та інструкції;
затверджує положення про державні інспекції по маломірних суднах областей, міст Києва і Севастополя та басейнів, а також штатні розписи і фонди заробітної плати зазначених інспекцій;
( Абзац шостий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою Ради Міністрів УРСР N 224 від 20.06.86 )
встановлює державним інспекціям по маломірних суднах областей, міст Києва і Севастополя та басейнів прибутково-видаткові кошториси, контрольні завдання, що визначають діяльність інспекції на плановий рік, квартал, розглядає і затверджує річні звіти по виконанню вказаних завдань і контролює роботу інспекцій;
( Абзац сьомий пункту 9 в редакції Постанови Ради Міністрів УРСР N 224 від 20.06.86 )
провадить перерозподіл лишків і власних оборотних коштів по державних інспекціях по маломірних суднах областей, міст Києва і Севастополя та басейнів на підставі квартальних балансів і звітів без зміни взаємовідношень з бюджетом;
( Абзац восьмий пункту 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою Ради Міністрів УРСР N 224 від 20.06.86 )
встановлює перелік посад Державної інспекції по маломірних суднах, що належать до категорії державних інспекторів по маломірних суднах;
виконує інші обов'язки в порядку, встановлюваному Головрічфлотом УРСР.
10. Службові особи Державної інспекції по маломірних суднах Української РСР несуть встановлену законодавством відповідальність за невиконання покладених на них обов'язків і неправильне використання наданих їм прав.
Кожний працівник Державної інспекції по маломірних суднах зобов'язаний проявляти високу культуру в роботі, бути тактовним і ввічливим у поводженні з громадянами, чуйним і уважним у відношенні до судноводіїв.
11. Державна інспекція по маломірних суднах Української РСР є юридичною особою і діє на засадах самооплатності.
Прибутки Державної інспекції по маломірних суднах складаються з надходжень за виконані роботи і надані послуги, пов'язані з виконанням покладених на неї обов'язків. Перелік таких робіт і послуг встановлюється Головрічфлотом УРСР.
12. Державна інспекція по маломірних суднах Української РСР має вимпел і емблему, що затверджуються Головрічфлотом УРСР.
13. Державна інспекція по маломірних суднах Української РСР має печатку з зображенням Державного герба Української РСР і з своїм найменуванням.
14. Фінансування і матеріально-технічне забезпечення Державної інспекції по маломірних суднах Української РСР здійснюється відповідно до чинного законодавства.