• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Деякі питання здійснення оборонних закупівель службою державного замовника

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Порядок від 16.05.2023 № 494
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 16 травня 2023 р. № 494
Київ
Деякі питання здійснення оборонних закупівель службою державного замовника
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 587 від 21.05.2024 № 177 від 11.02.2025 № 603 від 23.05.2025 № 1116 від 10.09.2025 )
Відповідно до статей 1 і 4 Закону України "Про оборонні закупівлі", частини сьомої статті 20 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок використання державним підприємством Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення;
Порядок використання державним підприємством Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення закупівлі озброєння, військової (спеціальної) техніки, засобів та обладнання.
( Пункт 1 в редакції Постанови КМ № 1116 від 10.09.2025 )
2. Установити, що вимоги пункту 9 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 р. № 228 (Офіційний вісник України, 2002 р., № 9, ст. 414), щодо критеріїв визначення одержувача бюджетних коштів не застосовуються під час визначення одержувача бюджетних коштів, уповноваженого на виконання функцій служби державного замовника Міністерства оборони, крім вимоги про наявність бездефіцитного фінансового плану на поточний рік, фінансово-економічного розрахунку (обґрунтування) здійснення заходів бюджетної програми, застосування договірних умов.
3. Внести до Порядку планування, формування, особливості розміщення, коригування оборонних закупівель, здійснення контролю та звітування про їх виконання, а також оприлюднення інформації про оборонні закупівлі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2021 р. № 363 "Питання оборонних закупівель" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 33, ст. 1916), зміну, що додається.
4. Міністерству оборони подати до 30 грудня 2023 р. Кабінету Міністрів України звіт за результатами діяльності державного підприємства Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель".

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 21


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 16 травня 2023 р. № 494
ПОРЯДОК
використання державним підприємством Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення
( У тексті Порядку слово "Агенція" в усіх відмінках замінено словами "Служба державного замовника" у відповідному відмінку згідно з Постановою КМ № 587 від 21.05.2024 )
1. Цей Порядок визначає механізм використання державним підприємством Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель", уповноваженим на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів) на закупівлю товарів, робіт і послуг оборонного призначення (далі - Служба державного замовника), коштів, передбачених у державному бюджеті за загальним та спеціальним фондами за бюджетною програмою 2101150 "Розвиток, закупівля, модернізація та ремонт озброєння, військової техніки, засобів та обладнання" (у тому числі коштів, отриманих із спеціального рахунка для збору коштів на підтримку Збройних Сил) (далі - бюджетні кошти), та встановлює деякі особливості виконання функцій Служби державного замовника.
( Пункт 1 в редакції Постанови КМ № 587 від 21.05.2024 )
2. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Міноборони.
Одержувачем бюджетних коштів є Служба державного замовника, яка одержує кошти на виконання відповідної бюджетної програми в частині виконання функцій служби державного замовника у сфері оборони.
Служба державного замовника включається до мережі розпорядників та одержувачів коштів державного бюджету Міноборони у встановленому законодавством порядку.
Плани використання бюджетних коштів за спеціальним фондом за коштами, отриманими із спеціального рахунка для збору коштів на підтримку Збройних Сил, затверджуються в межах фактичних надходжень.
( Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 587 від 21.05.2024 )
Для зарахування коштів та здійснення видатків за рахунок коштів із спеціального рахунка для збору коштів на підтримку Збройних Сил Службою державного замовника відкриваються в органах Казначейства рахунки за субрахунками 3132 "Надходження до державного бюджету власних надходжень бюджетних установ" та 3431 "Реєстраційні рахунки розпорядників за коштами державного бюджету" Плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затвердженого Мінфіном.
( Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 587 від 21.05.2024 )
3. Служба державного замовника у встановленому законодавством порядку здійснює перерахування бюджетних коштів на:
закупівлю, модернізацію та ремонт озброєння, військової техніки, засобів та обладнання за відповідною бюджетною програмою в сумі укладених контрактів (договорів) на рахунки постачальників (виконавців) державних контрактів (договорів), відкриті в органах Казначейства та/або у банках;
сплату митних платежів (податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів, мита, акцизного податку із ввезених на митну територію України підакцизних товарів);
( Пункт 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 603 від 23.05.2025 )
оплату логістичних, транспортних, митно-брокерських послуг, послуг із супроводження товарів в сумі укладених контрактів (договорів) на закупівлю таких послуг на рахунки постачальників (виконавців) державних контрактів (договорів), відкриті в органах Казначейства та/або у банках;
( Пункт 3 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 603 від 23.05.2025 )
покриття витрат з утримання Служби державного замовника у сфері оборони на рахунок, відкритий на її ім’я у державному банку, відповідно до фінансового плану в розмірі 0,4 відсотка суми державних контрактів (договорів) щодо закупівлі, модернізації та ремонту озброєння, військової техніки, засобів та обладнання, укладених Службою державного замовника, але не більше 450 млн. гривень на рік.
( Абзац пункту 3 в редакції Постанови КМ № 587 від 21.05.2024 )
Дія абзаців третього - п’ятого цього пункту не поширюється на кошти, які надійшли із спеціального рахунка для збору коштів на підтримку Збройних Сил відповідно до Порядку використання рахунків для залучення добровільних внесків (благодійних пожертв) на підтримку України "UNITED24", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 472 "Деякі питання використання коштів, що надходять на рахунки для залучення добровільних внесків (благодійних пожертв) на підтримку України" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 35, ст. 1915; 2023 р., № 78, ст. 4422).
( Абзац пункту 3 в редакції Постанови КМ № 587 від 21.05.2024; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 603 від 23.05.2025 )
За бюджетні кошти, отримані на покриття витрат на утримання служби державного замовника у сфері оборони та забезпечення здійснення заходів відповідної бюджетної програми, відповідає Служба державного замовника.
4. У рамках забезпечення здійснення службою державного замовника закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення за відповідною бюджетною програмою бюджетні кошти спрямовуються:
1) передбачені абзацами другим - четвертим пункту 3 цього Порядку, на виконання контрактів (договорів) із закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, в тому числі на закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення через міжнародні спеціалізовані організації, їх представництва, спеціалізовані фонди, підприємства, установи та організації, а також через програми міжнародних військових продажів, перелік яких визначений Кабінетом Міністрів України;
( Підпункт 1 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 603 від 23.05.2025 )
2) передбачені абзацом п’ятим пункту 3 цього Порядку, на покриття витрат на утримання Служби державного замовника, у тому числі на оплату:
( Абзац перший підпункту 2 пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 587 від 21.05.2024, № 603 від 23.05.2025 )
заходів із забезпечення виконання Службою державного замовника відповідної державної програми;
банківських послуг, обслуговування фінансових інструментів, у тому числі акредитиву;
придбання (створення) оборотних та необоротних матеріальних та нематеріальних активів (у тому числі із залученням державних гарантій).
( Абзац п’ятий пункту 4 виключено на підставі Постанови КМ № 603 від 23.05.2025 )
5. Закупівля товарів, робіт і послуг оборонного призначення за рахунок бюджетних коштів здійснюється в установленому законодавством порядку.
Постачання товарів, робіт і надання послуг оборонного призначення здійснюється у порядку, визначеному державним замовником та умовами державного контракту (договору), на підставі актів приймання-передачі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, актів приймання-передачі етапів незавершеного будівництва, підписаних між постачальником (виконавцем), службою державного замовника і отримувачем, визначеним державним замовником, без переходу права власності на них до служби державного замовника.
Попередня оплата за державними контрактами (договорами) здійснюється Службою державного замовника за погодженням з Міноборони в установленому бюджетним законодавством порядку на строк не більше 24 місяців у розмірі до 70 відсотків вартості товарів, робіт і послуг оборонного призначення.
( Абзац третій пункту 5 в редакції Постанови КМ № 177 від 11.02.2025 )
Розмір та строк попередньої оплати, кількість платежів з попередньої оплати в межах зазначеного строку визначаються Службою державного замовника, виходячи із необхідності, що обґрунтовується, зокрема, реальним станом постачання товару, виконання робіт, надання послуг, помісячним розподілом бюджетних асигнувань, сезонністю робіт, технічною спроможністю, циклом виробництва, та погоджуються Міноборони за визначеною ним формою.
( Абзац пункту 5 в редакції Постанови КМ № 177 від 11.02.2025 )
Спрямування сум попередньої оплати за державними контрактами (договорами) виконавцям робіт, постачальникам товарів і надавачам послуг (крім нерезидентів) на небюджетні рахунки, відкриті на їх ім’я в органах Казначейства, здійснюється в установленому законодавством порядку з подальшим використанням зазначених коштів виконавцями робіт, постачальниками товарів і надавачами послуг виключно з таких рахунків на цілі, визначені державними контрактами (договорами) про закупівлю товарів, робіт і послуг, з наданням органам Казначейства підтвердних документів для здійснення платежів на виконання відповідних державних контрактів (договорів). Після закінчення строку попередньої оплати невикористані суми попередньої оплати повертаються Службі державного замовника.
( Абзац пункту 5 в редакції Постанови КМ № 177 від 11.02.2025 )
6. Ведення бухгалтерського обліку, відкриття та закриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та проведення операцій, пов’язаних з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
( Пункт 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 177 від 11.02.2025 )
7. Складення і подання фінансової та бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, звіту про виконання паспорта бюджетної програми, а також контроль за цільовим та ефективним витрачанням бюджетних коштів здійснюються в установленому законодавством порядку.
8. Служба державного замовника в межах компетенції здійснює контроль за своєчасним укладенням та виконанням державних контрактів (договорів) на закупівлю товарів, робіт і послуг оборонного призначення, а також ефективним, результативним та цільовим використанням бюджетних коштів.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 16 травня 2023 р. № 494
ПОРЯДОК
використання державним підприємством Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель" коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення закупівлі озброєння, військової (спеціальної) техніки, засобів та обладнання
1. Цей Порядок визначає механізм використання державним підприємством Міністерства оборони України "Агенція оборонних закупівель", уповноваженим на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів) на закупівлю товарів, робіт і послуг оборонного призначення (далі - Служба державного замовника), коштів, передбачених у державному бюджеті за спеціальним фондом за бюджетною програмою 2101540 "Здійснення заходів з реформування та розвитку оборонно-промислового комплексу, розроблення, освоєння і впровадження нових технологій, нарощування наявних виробничих потужностей для виготовлення продукції оборонного призначення, закупівлі озброєння, військової (спеціальної) техніки, засобів та обладнання" (у тому числі коштів, отриманих із спеціального рахунка для збору коштів на підтримку Збройних Сил) (далі - бюджетні кошти).
2. Головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Міноборони.
Одержувачем бюджетних коштів є Служба державного замовника, яка одержує кошти на виконання відповідної бюджетної програми в частині виконання функцій служби державного замовника у сфері оборони.
Служба державного замовника включається до мережі розпорядників та одержувачів коштів державного бюджету Міноборони у встановленому законодавством порядку.
Плани використання бюджетних коштів за спеціальним фондом за коштами, отриманими із спеціального рахунка для збору коштів на підтримку Збройних Сил, затверджуються в межах фактичних надходжень.
Для зарахування коштів та здійснення видатків за рахунок коштів із спеціального рахунка для збору коштів на підтримку Збройних Сил Службою державного замовника відкриваються в органах Казначейства рахунки за субрахунками 3132 "Надходження до державного бюджету власних надходжень бюджетних установ" та 3431 "Реєстраційні рахунки розпорядників за коштами державного бюджету" Плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затвердженого Мінфіном.
3. Служба державного замовника у встановленому законодавством порядку здійснює перерахування бюджетних коштів на:
забезпечення військових частин та підрозділів Збройних Сил, інших складових сил безпеки та сил оборони, інших державних замовників у сфері оборони безпілотними системами (безпілотними авіаційними комплексами, безпілотними літальними апаратами, безпілотними наземними (роботизованими) комплексами) та/або засобами радіоелектронної боротьби тактичного рівня вітчизняного виробництва (далі - товари оборонного призначення) за рахунок електронних балів, нарахованих за результатами оцінки результатів діяльності військових частин, зокрема в рамках проекту "Армія дронів бонус";
забезпечення військових частин та підрозділів Збройних Сил ударними безпілотними системами (безпілотними авіаційними комплексами, безпілотними літальними апаратами, безпілотними наземними (роботизованими) комплексами) оперативно-тактичного та стратегічного рівня застосування, а також озброєнням, військовою (спеціальною) технікою, засобами та обладнанням;
покриття витрат з утримання Служби державного замовника на рахунок, відкритий на її ім’я у державному банку, відповідно до фінансового плану в розмірі 0,4 відсотка суми державних контрактів (договорів) щодо закупівлі товарів оборонного призначення, укладених Службою державного замовника, але не більше 50 млн. гривень на рік.
Дія абзацу четвертого цього пункту не поширюється на кошти, які надійшли із спеціального рахунка для збору коштів на підтримку Збройних Сил відповідно до Порядку використання рахунків для залучення добровільних внесків (благодійних пожертв) на підтримку України "UNITED24", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 472 "Деякі питання використання коштів, що надходять на рахунки для залучення добровільних внесків (благодійних пожертв) на підтримку України" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 35, ст. 1915; 2023 р., № 78, ст. 4422).
За бюджетні кошти, отримані на покриття витрат на утримання Служби державного замовника та забезпечення здійснення заходів відповідної бюджетної програми, відповідає Служба державного замовника.
4. Закупівля Службою державного замовника товарів оборонного призначення, визначених абзацом другим пункту 3 цього Порядку, здійснюється у разі наявності потреби на підставі замовлень, сформованих військовими частинами та підрозділами Збройних Сил, іншими складовими сил безпеки та сил оборони, іншими державними замовниками у сфері оборони в інформаційно-комунікаційній системі, визначеній Міноборони.
5. Закупівля Службою державного замовника товарів оборонного призначення, визначених абзацом третім пункту 3 цього Порядку, здійснюється на підставі переліків та обсягів закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, затверджених Міноборони за пропозиціями Генерального штабу Збройних Сил.
6. У рамках забезпечення здійснення Службою державного замовника закупівель товарів оборонного призначення за відповідною бюджетною програмою бюджетні кошти спрямовуються:
1) передбачені абзацами другим і третім пункту 3 цього Порядку - на виконання державних контрактів (договорів) із закупівель товарів оборонного призначення;
2) передбачені абзацом четвертим пункту 3 цього Порядку - на покриття витрат на утримання Служби державного замовника, у тому числі на оплату:
заходів із забезпечення виконання Службою державного замовника відповідної бюджетної програми;
банківських послуг, обслуговування фінансових інструментів, у тому числі акредитиву;
придбання (створення) оборотних та необоротних матеріальних та нематеріальних активів.
7. Закупівля товарів оборонного призначення за рахунок бюджетних коштів здійснюється в установленому законодавством порядку.
Постачання товарів оборонного призначення здійснюється у порядку, визначеному державним замовником у сфері оборони та умовами державного контракту (договору), на підставі актів приймання-передачі товарів оборонного призначення, підписаних між постачальником (виконавцем), Службою державного замовника і отримувачем, визначеним державним замовником, без переходу права власності на них до Служби державного замовника.
Попередня оплата за державними контрактами (договорами) здійснюється Службою державного замовника за погодженням з Міноборони в установленому бюджетним законодавством порядку на строк не більше 12 місяців у розмірі до 70 відсотків вартості товарів оборонного призначення.
Розмір та строк попередньої оплати, кількість платежів з попередньої оплати в межах зазначеного строку визначаються Службою державного замовника з урахуванням необхідності, що обґрунтовується, зокрема, реальним станом постачання товару оборонного призначення, помісячним розподілом бюджетних асигнувань, сезонністю робіт, технічною спроможністю, циклом виробництва, та погоджуються Міноборони за визначеною ним формою.
Спрямування сум попередньої оплати за державними контрактами (договорами) постачальникам товарів оборонного призначення на небюджетні рахунки, відкриті на їх ім’я в органах Казначейства, здійснюється в установленому законодавством порядку з подальшим використанням зазначених коштів постачальниками товарів оборонного призначення виключно з таких рахунків на цілі, визначені державними контрактами (договорами) про закупівлю товарів оборонного призначення, з наданням органам Казначейства підтвердних документів для здійснення платежів на виконання відповідних державних контрактів (договорів). Після закінчення строку попередньої оплати невикористані суми попередньої оплати повертаються Службі державного замовника.
8. Ведення бухгалтерського обліку, відкриття та закриття рахунків, реєстрація, облік бюджетних зобов’язань в органах Казначейства та проведення операцій, пов’язаних з використанням бюджетних коштів, здійснюються в установленому законодавством порядку.
9. Складення і подання фінансової та бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, звіту про виконання паспорта бюджетної програми, а також контроль за цільовим та ефективним витрачанням бюджетних коштів здійснюються в установленому законодавством порядку.
10. Служба державного замовника в межах компетенції здійснює контроль за своєчасним укладенням та виконанням державних контрактів (договорів) на закупівлю товарів оборонного призначення, а також ефективним, результативним та цільовим використанням бюджетних коштів.
( Постанову доповнено Порядком згідно з Постановою КМ № 1116 від 10.09.2025 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 16 травня 2023 р. № 494
ЗМІНА,
що вноситься до Порядку планування, формування, особливості розміщення, коригування оборонних закупівель, здійснення контролю та звітування про їх виконання, а також оприлюднення інформації про оборонні закупівлі
Доповнити Порядок пунктом 3-1 такого змісту:
"3-1. Порядок взаємодії державного замовника із службою державного замовника щодо здійснення закупівель визначається державним замовником.".