З А К О Н У К Р А Ї Н И
( Закон втратив чинність на підставі Закону N 2328-III від 22.03.2001, ВВР, 2001, N 42, ст.212 )
Про відкликання народного депутата України
( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1995, N 41, ст.299 ) ( Вводиться в дію Постановою ВР N 416/95-ВР від 02.11.95, ВВР, 1995, N 41, ст.300 )
I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Підстави для відкликання народного депутата України
1. Відповідно до статті 96 Конституції (Основного Закону) України народний депутат України, який не виправдав довір'я виборців, може бути в будь-який час відкликаний ними у порядку, встановленому цим Законом.
2. Підставами для відкликання виборцями обраного ними народного депутата України можуть бути:
порушення ним положень Конституції і законів України;
систематичне невиконання депутатських обов'язків, визначених Законом України "Про статус народного депутата України" і Регламентом Верховної Ради України;
використання своїх повноважень в особистих корисливих цілях;
систематичне порушення норм депутатської етики і моралі;
невідповідність практичної діяльності депутата основним принципам і положенням його передвиборної програми;
відмова від переходу на постійну роботу до Верховної Ради України;
приховування доходів, занесення неточних даних у декларацію про доходи.
Стаття 2. Право порушення питання про відкликання народного депутата України
Право порушувати питання про відкликання народного депутата України належить виключно виборцям відповідного виборчого округу, яке реалізується ними в порядку і формах, визначених цим Законом.
Стаття 3. Проведення відкликання
Проведення відкликання народного депутата України організують Центральна виборча комісія по виборах народних депутатів України (далі - Центральна виборча комісія), а також відповідні окружна та дільничні виборчі комісії, які утворюються і діють у порядку, визначеному цим Законом.
Стаття 4. Основні принципи і засади проведення відкликання народного депутата України
Відкликання народного депутата України здійснюється за передбаченими Законом України "Про вибори народних депутатів України" демократичними принципами і засадами виборчого процесу в частині, що не суперечить цьому Закону.
Стаття 5. Законодавство про відкликання народного депутата України
Порядок відкликання народного депутата України регулюється Конституцією (Основним Законом) України, цим Законом та іншими законодавчими актами України.
II. ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ ПРО ПРИЗНАЧЕННЯ ГОЛОСУВАННЯ З ПИТАННЯ ПРО ВІДКЛИКАННЯ НАРОДНОГО ДЕПУТАТА УКРАЇНИ
Стаття 6. Збори виборців з питання про відкликання народного депутата України
1. Питання про відкликання народного депутата України може бути порушено на зборах виборців округу, від якого обрано депутата, за умови, що в них бере участь не менш як 300 виборців. Збори можуть проводитись за місцем проживання виборців або на підприємствах, в установах, організаціях у межах виборчого округу.
Кількість проведених у окрузі зборів, на яких порушується питання про відкликання депутата, не обмежується, але вони повинні проводитись не пізніше передбаченого статтею 10 цього Закону 45-денного терміну для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання депутата, що була висунута на перших зборах.
Повторне порушення питання про відкликання народного депутата України може мати місце не раніше, ніж через рік після вирішення у встановленому цим Законом порядку питання щодо результатів голосування про його відкликання, яке проводилось раніше.
2. Ініціатори зборів (не менше десяти виборців відповідного округу) зобов'язані не пізніш як за 15 днів до проведення зборів письмово повідомити народного депутата України, щодо якого порушується питання про відкликання, та голову районної, районної в місті, міської (міст без районного поділу) Ради у межах виборчого округу, на території якої пропонується провести збори виборців, про дату, місце і мету зборів.
3. Про одержану заяву виборців голова відповідної місцевої Ради у дводенний строк надсилає повідомлення до Верховної Ради України та Центральної виборчої комісії.
4. Перед початком зборів проводиться реєстрація учасників, складається список із зазначенням прізвища, імені, по батькові, дати народження та адреси проживання виборців, які беруть участь у зборах. Проти свого прізвища у списку кожний учасник зборів ставить особистий підпис.
5. На зборах обираються голова, секретар зборів і лічильна комісія у складі трьох осіб, вноситься та обговорюється пропозиція про відкликання народного депутата України. У разі схвалення зазначеної пропозиції рішенням зборів, прийнятим більшістю голосів, підрахованих та оприлюднених членами лічильної комісії, подальший порядок денний повинен включати питання утворення ініціативної групи виборців, яка обирається більшістю голосів у складі 10-20 учасників зборів.
6. Про проведення зборів виборців складається протокол із зазначенням результатів голосування з питань порядку денного, який підписується усіма виборцями, які схвалили пропозицію про відкликання народного депутата України. Документи проведених зборів - список учасників, протокол з формулюванням пропозиції про відкликання народного депутата України та список членів ініціативної групи виборців із зазначенням даних паспортів або інших документів, що засвідчують їх особи, підписуються головою та секретарем зборів.
7. Для здійснення контролю за дотриманням вимог цього Закону під час проведення зборів на них можуть бути присутніми з правом дорадчого голосу посадові особи, уповноважені головою відповідної місцевої Ради, а також народні депутати України та посадові особи, уповноважені Президією Верховної Ради України або Центральною виборчою комісією.
Стаття 7. Гарантії прав народного депутата України при порушенні питання про його відкликання зборами виборців
1. Народний депутат України, щодо якого порушується питання про відкликання, має право бути присутнім на зборах виборців, де обговорюється відповідна пропозиція, або направити для участі у зборах уповноважених ним осіб.
2. На вимогу народного депутата голова зборів зобов'язаний надати йому для виступу час, достатній для викладення пояснень щодо обговорюваних питань, про що зазначається у протоколі зборів. За дорученням депутата виступити на зборах має право уповноважена ним особа.
3. Після закінчення обговорення пропозиції про відкликання народний депутат України або уповноважена ним особа мають право виступити до початку голосування із заключним словом.
4. Не пізніше ніж за 7 днів до призначеної дати зборів народний депутат може надіслати ініціаторам проведення зборів та голові відповідної місцевої Ради письмову заяву з обгрунтуванням поважних причин, які унеможливлюють його участь у зборах у призначений день, та запропонувати інший день проведення зборів, але не пізніше ніж у наступні 15 днів після призначеної дати. У разі відсутності об'єктивних обставин, що перешкоджають перенесенню дати зборів, ініціатори зборів повинні задовольнити вимогу депутата або погодити з ним інший день проведення зборів. Перенесення дати зборів на вимогу депутата вдруге не допускається.
5. У випадку тяжкої хвороби народного депутата та знаходження його на стаціонарному лікуванні, що підтверджується відповідними документами, збори на письмову вимогу народного депутата мають бути перенесені на іншу дату протягом 15 днів від дня його одужання, але в будь-якому разі незалежно від стану здоров'я депутата не пізніше ніж через 4 місяці від першої дати зборів. Про своє одужання депутат повинен надіслати протягом трьох днів письмове повідомлення ініціаторам зборів.
6. У випадку недодержання зазначених вимог або відмови депутата взяти участь у зборах, а також якщо у зборах бере участь уповноважена ним особа, відсутність депутата не тягне правових наслідків щодо чинності прийнятих зборами рішень.
7. Збори можуть бути перенесені на будь-яку іншу дату, якщо на це є письмова згода народного депутата України. Перенесення дати зборів їх ініціаторами на свій розсуд може мати місце лише один раз - на строк не раніше 15 і не пізніше 30 днів з первинної дати проведення зборів з додержанням вимог статті 6 цього Закону.
Стаття 8. Реєстрація ініціативної групи виборців по відкликанню народного депутата України
1. Ініціативна група, утворена на зборах виборців, де було порушено питання про відкликання народного депутата України, реєструється Центральною виборчою комісією за поданням голови районної, районної у місті, міської (міст без районного поділу) Ради, на території якої було проведено збори виборців.
2. При реєстрації ініціативної групи голові відповідної місцевої Ради подаються документи зборів виборців, передбачені частиною шостою статті 6 цього Закону, а також копії письмового повідомлення народному депутату України про проведення зборів виборців (із зазначенням адреси проживання ініціаторів зборів) та документа, що підтверджує його направлення депутату.
3. Якщо подані документи відповідають вимогам цього Закону, голова відповідної Ради у 10-денний строк надсилає їх до Центральної виборчої комісії.
4. Центральна виборча комісія після вивчення поданих документів у 15-денний строк від дня їх надходження реєструє ініціативну групу виборців або може прийняти рішення про відмову в її реєстрації, якщо під час порушення питання про відкликання депутата не було додержано порядку, встановленого цим Законом. На засіданні Центральної виборчої комісії під час вирішення питання про реєстрацію ініціативної групи мають право бути присутніми її представники, а також народний депутат України, щодо якого проводиться процедура відкликання, чи уповноважена ним особа.
5. Після реєстрації ініціативної групи у триденний строк її представникові видаються свідоцтво про реєстрацію ініціативної групи, посвідчення її членів та зразки підписних листів для збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання народного депутата України за формами, що встановлюються Центральною виборчою комісією.
6. Відомості про реєстрацію ініціативної групи виборців по відкликанню народного депутата України подаються до Президії Верховної Ради України, надсилаються голові обласної Ради, де було утворено відповідний виборчий округ, головам районних, районних у місті, міських (міст без районного поділу) Рад, які знаходяться на території виборчого округу, та публікуються у газеті "Голос України" і місцевій пресі.
7. Плата за реєстрацію ініціативних груп не справляється. Місцеві Ради, державні органи, підприємства, установи та організації не несуть не передбачених цим Законом витрат щодо організації та діяльності ініціативних груп.
8. Відмову у реєстрації ініціативної групи може бути оскаржено до районного суду за місцезнаходженням Центральної виборчої комісії.
Стаття 9. Підтримка пропозиції про відкликання народного депутата України шляхом збирання підписів виборців на підписних листах
1. Пропозиція про відкликання народного депутата України, прийнята на зборах виборців, після реєстрації утвореної на них ініціативної групи повинна бути підтримана не менш як 10 тисячами виборців відповідного округу.
2. Від дня одержання свідоцтва про реєстрацію ініціативна група має право організувати та безперешкодно здійснювати на всій території виборчого округу збір підписів виборців на підписних листах, зразок яких надається Центральною виборчою комісією.
3. На кожному підписному листі повинно бути зазначено номер реєстраційного свідоцтва ініціативної групи, місце і дату проведення зборів виборців, на яких її було утворено, порядковий номер підписного листа, формулювання пропозиції про відкликання народного депутата із зазначенням мотивів пропозиції, прізвище, ім'я, по батькові народного депутата України, рік народження, партійність, посада (професія, заняття), рік обрання депутатом, місце проживання. У підписному листі повинно бути зазначено останній день збирання підписів відповідно до строків, встановлених цим Законом.
Стаття 10. Строки і порядок збирання підписів виборців
1. Загальний строк збирання підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання народного депутата України становить 45 днів від дня одержання свідоцтва ініціативною групою.
У разі проведення в окрузі декількох зборів, на яких було порушено питання про відкликання депутата та утворено і зареєстровано кілька ініціативних груп, строк збирання підписів для кожної з них, незалежно від дня реєстрації, обмежується 45 днями від дня одержання свідоцтва ініціативною групою, яку було зареєстровано першою. Усі зібрані ними протягом цього строку підписи підсумовуються і враховуються разом.
2. Збирання підписів здійснюється членами ініціативної групи або збирачами підписів з числа учасників зборів. Списки членів ініціативної групи та збирачів підписів із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові, дати народження, адреси проживання подаються головам районних, районних у місті, міських (міст без районного поділу) Рад у межах території відповідного виборчого округу, а збирачам підписів з числа учасників зборів видаються посвідчення за підписом голів цих Рад.
3. Виборець, який підтримує пропозицію про відкликання депутата, ставлячи свій підпис на підписному листі, зазначає при цьому своє прізвище, ім'я, по батькові або ініціали, дату підпису. Особа, яка здійснює збирання підписів, зазначає у підписному листі згідно з документами громадянина дату його народження (рік народження, якщо вік виборця становить 18 і більше років), номер і серію паспорта або номер іншого документа, що засвідчує особу, адресу проживання.
У разі внесення в підписний лист даних не з паспорта або іншого документа, що засвідчує особу виборця, його підпис вважається недійсним і не зараховується.
4. Виборець вправі поставити свій підпис лише на одному підписному листі, про що його повинна попередити особа, яка здійснює збирання підписів. Якщо підписи виборцем поставлено на кількох підписних листах, вони не зараховуються.
5. Не допускається збирання підписів на одному підписному листі кількома членами ініціативної групи або збирачами підписів. Заповнений підписний лист підписується особою, яка збирала підписи, із зазначенням її прізвища, адреси та дати підпису.
6. В одному підписному листі повинні бути лише підписи виборців, які проживають на території одного району, району в місті, міста (міст без районного поділу) в межах виборчого округу.
Стаття 11. Порядок і строки подання підписних листів до місцевих Рад
1. Заповнені підписні листи з підписами виборців, що проживають у районах, районах у містах, містах (міст без районного поділу) в межах відповідного виборчого округу, подаються членами ініціативної групи або збирачами підписів головам відповідних місцевих Рад або уповноваженим ними посадовим особам протягом передбаченого для збирання підписів 45-денного терміну та трьох днів від дня його закінчення.
2. Особі, яка подала підписні листи, на її вимогу видається довідка, в якій зазначено їх загальну кількість, дату подання, загальну кількість підписів виборців, а у разі виявлення під час подання листів неточностей у них - яку кількість підписних листів повернуто для виправлення та в який термін.
3. Посадові особи місцевих Рад вправі здійснювати у семиденний строк вибіркову або повну перевірку дотримання вимог цього Закону щодо зібраних на підписних листах підписів виборців. У разі виявлення неточностей, невідповідності оформлення підписних листів вимогам Закону ці листи повертаються особам, які їх подали, для виправлення. Виправлені підписні листи повинні бути подані до місцевої Ради не пізніше ніж на десятий день від дня закінчення терміну збирання підписів виборців.
Перевірка підписних листів проводиться за обов'язковою участю представників ініціативних груп і довірених осіб депутата або інших уповноважених ним осіб. У разі недотримання цієї вимоги результати перевірок не мають юридичної сили. Довірені особи народного депутата або інші уповноважені ним особи мають право знайомитися з поданими на перевірку підписними листами та робити з них копії.
4. Підписи виборців без реквізитів, передбачених цим Законом та формою підписного листа, або якщо ці реквізити не відповідають даним паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу, а також якщо підписи одного виборця є на кількох підписних листах, вважаються недійсними і не зараховуються.
Невідповідність реквізитів документа може бути встановлена лише перевіркою записів на підписному листі безпосередньо з документом, що засвідчує особу.
5. Недійсними вважаються також підроблені або насильно зібрані підписи, якщо це письмово підтвердить виборець, якого примусили підписатись або за якого зробили підпис.
Якщо під час вибіркової перевірки дійсності підписів на підписному листі посадовими особами місцевих Рад виявлено сфальсифіковані чи неналежним чином оформлені підписи, вони проводять повну перевірку підписів на цьому листі або визнають всі підписи на ньому недійсними.
6. Після закінчення перевірки та внесення виправлень до підписних листів про результати збирання підписів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці в межах виборчого округу складається протокол, в якому зазначаються загальна кількість поданих підписних листів, загальна кількість дійсних підписів виборців та кількість підписів, які не були зараховані відповідно до порядку, встановленого цим Законом. Протокол підписується двома членами ініціативної групи або збирачами підписів (із зазначенням їх прізвищ та ініціалів) та головою відповідної місцевої Ради або уповноваженою ним посадовою особою і засвідчується печаткою місцевої Ради.
7. У разі виявлення неузгодженостей про це може бути складено окремий протокол. Не пізніше наступного дня зазначені документи разом з усіма поданими підписними листами, в тому числі тими, в яких виявлено неузгодженості, надсилаються до Центральної виборчої комісії.
8. Якщо ініціативна група вважає, що збирання підписів виборців на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці завершено до закінчення передбаченого Законом 45-денного терміну збирання підписів, вона надсилає письмову заяву про це голові відповідної місцевої Ради, після чого проводяться усі визначені цим Законом процедури і підписні листи разом з іншими документами можуть бути надіслані до Центральної виборчої комісії раніше встановлених Законом максимальних строків.
Стаття 12. Підрахунок підписів виборців, які підтримали пропозицію про відкликання, і прийняття рішення щодо призначення голосування про відкликання народного депутата України
1. Центральна виборча комісія забезпечує реєстрацію документів та підписних листів щодо відкликання народного депутата України, які надійшли з виборчого округу, і протягом 15 днів з дня їх надходження проводить вибіркову або повну перевірку дотримання вимог Закону при порушенні питання про відкликання народного депутата та збиранні підписів виборців на підтримку цієї пропозиції, підбиває підсумки збирання підписів ініціативною групою, про що складається протокол.
2. У разі, якщо в окрузі було проведено кілька зборів з питання про відкликання депутата і зареєстровано кілька ініціативних груп, надіслані документи розглядаються у встановленому порядку з дня надходження кожного з них.
3. Після перевірки документів, що надійшли від усіх ініціативних груп, складається підсумковий протокол про загальну кількість зібраних у встановленому порядку підписів виборців на підтримку пропозиції про відкликання депутата. У п'ятиденний строк після складання підсумкового протоколу приймається рішення щодо призначення голосування про відкликання народного депутата України. Якщо збирання підписів здійснювала одна ініціативна група, рішення приймається у п'ятиденний строк після складання протоколу.
4. У випадку, коли встановлено, що необхідну кількість підписів виборців зібрано відповідно до вимог цього Закону однією або кількома ініціативними групами, незалежно від того, чи надійшли документи від усіх ініціативних груп, рішення щодо призначення голосування з питання про відкликання народного депутата України приймається у п'ятиденний строк після складання останнього протоколу, відповідно до якого загальна кількість підписів виборців перевищує 10 тисяч.
5. У разі, якщо встановлено, що при порушенні питання про відкликання депутата і збиранні підписів на підтримку цієї пропозиції було додержано вимог Закону, в тому числі зібрано не менше 10 тисяч підписів виборців, Центральна виборча комісія призначає на неділю або інший неробочий день голосування про відкликання народного депутата України від відповідного виборчого округу, але у строк не пізніше ніж через два місяці після прийняття рішення про призначення голосування і не раніше ніж через місяць.
6. Якщо виявлено, що при порушенні питання про відкликання депутата та збиранні підписів мали місце грубі порушення вимог цього Закону, які істотно вплинули на волевиявлення виборців, або не було зібрано достатньої кількості їх підписів, голосування про відкликання народного депутата України не призначається.
7. Рішення Центральної виборчої комісії щодо призначення голосування про відкликання депутата може бути оскаржено народним депутатом України або членами ініціативної групи (ініціативних груп) до Верховного Суду України. Рішення Верховного Суду України з цього питання є остаточним.
8. Рішення Центральної виборчої комісії з питання щодо призначення голосування про відкликання народного депутата України подається до Верховної Ради України, надсилається голові обласної Ради, на території якої утворено відповідний виборчий округ, та публікується в газеті "Голос України" і місцевій пресі.
9. Рішення Центральної виборчої комісії може бути скасовано внаслідок дострокового припинення повноважень народного депутата України з підстав, визначених законодавством України.
III. ПОРЯДОК ПІДГОТОВКИ, ПРОВЕДЕННЯ ТА ВСТАНОВЛЕННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ ГОЛОСУВАННЯ З ПИТАННЯ ПРО ВІДКЛИКАННЯ НАРОДНОГО ДЕПУТАТА УКРАЇНИ
Стаття 13. Округ та дільниці для голосування
1. Голосування з питання про відкликання народного депутата України проводиться в межах виборчого округу, від якого обрано депутата.
2. Голосування про відкликання депутата проводиться, як правило, на тих самих дільницях виборчого округу, на яких проводилося голосування під час виборів народного депутата України. У разі, якщо відбулися істотні демографічні зміни або зміни у місці проживання виборців, що обумовлюють неможливість проведення голосування на раніше утворених дільницях, можуть бути утворені нові виборчі дільниці не пізніше ніж через 20 днів від дня прийняття рішення про проведення голосування Центральною виборчою комісією в порядку, передбаченому статтею 12 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Стаття 14. Порядок організації діяльності комісій по проведенню голосування про відкликання народного депутата України
1. Найвищим органом по організації та проведенню голосування, вирішенню інших питань, пов'язаних з відкликанням народного депутата України, є Центральна виборча комісія.
2. Для організації та проведення голосування в окрузі не пізніше ніж через 15 днів після прийняття Центральною виборчою комісією рішення про призначення голосування утворюється окружна комісія відповідно Президією Верховної Ради Автономної Республіки Крим, на сесії обласної, Київської та Севастопольської міських Рад за поданням голів цих Рад.
3. Для організації голосування на дільницях не пізніше ніж через 25 днів після прийняття відповідного рішення Центральною виборчою комісією утворюються дільничні комісії в порядку, передбаченому статтею 16 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
4. Повноваження дільничних комісій, організація їх діяльності по проведенню голосування про відкликання народного депутата України здійснюються відповідно до цього Закону та Закону України "Про вибори народних депутатів України".
5. На засіданнях дільничних комісій, у тому числі під час голосування, підрахунку голосів, підбиття підсумків голосування по округу, мають право бути присутніми довірені особи народного депутата України або уповноважені ним особи, члени ініціативної групи (ініціативних груп) або уповноважені нею особи з числа виборців округу. Списки зазначених осіб і документи, що підтверджують їх повноваження, подаються до відповідних комісій. Порядок участі цих осіб у роботі комісій регламентується статтею 6 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Стаття 15. Списки виборців
Списки виборців складаються по кожній дільниці дільничною комісією не пізніш як за 20 днів до дня голосування. Інші питання стосовно списків - порядок їх складання, оголошення та внесення змін - визначаються статтями 20, 21 та 22 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Стаття 16. Довірені особи народного депутата України, інші уповноважені ним особи
1. Народний депутат України під час вирішення питань, пов'язаних з його відкликанням, може мати не більше п'яти довірених осіб, які допомагають йому, роз'яснюють позицію народного депутата, ведуть агітацію з питання про його відкликання, представляють інтереси депутата у відносинах з державними органами і об'єднаннями громадян, місцевими Радами, комісіями по проведенню голосування та виборцями.
2. Після призначення голосування про відкликання народного депутата України він визначає довірених осіб за власною ініціативою і може звертатися до окружної комісії щодо їх реєстрації з дня її утворення. У заяві депутата щодо кожної кандидатури довіреної особи зазначаються її прізвище, ім'я, по батькові, службова і домашня адреси, номери телефонів. До заяви додається письмова згода цієї особи.
3. Окружна комісія протягом трьох днів від дня надходження заяви реєструє довірених осіб і видає їм посвідчення за формою, яка затверджується Центральною виборчою комісією.
4. Депутат може в будь-який час до дня голосування звернутися з письмовою заявою до окружної комісії про припинення повноважень довіреної особи та реєстрацію замість неї іншої особи. Довірена особа депутата може в будь-який час за власною ініціативою скласти свої повноваження, повідомивши про це депутата та повернувши до окружної комісії видане їй посвідчення.
5. Повноваження довіреної особи починаються з дня її реєстрації і закінчуються після остаточного вирішення питання щодо відкликання народного депутата України, в тому числі у разі оскарження цього питання до Верховного Суду України.
6. Народний депутат України в будь-який час від дня одержання повідомлення ініціаторів зборів виборців або іншої інформації про порушення питання щодо його відкликання може уповноважувати осіб, які мають право голосу, представляти його інтереси на зборах виборців, засіданнях комісій по проведенню голосування, під час вирішення інших питань, пов'язаних з процедурою його відкликання. Зазначені особи здійснюють свої повноваження за письмовим дорученням народного депутата України, що складається ним у довільній формі і засвідчується власним підписом.
7. Призначення довірених або уповноважених осіб з числа членів комісій по проведенню голосування, осіб, що проходять строкову військову або альтернативну (невійськову) службу, прапорщиків, мічманів, офіцерів особового складу Збройних Сил України, Прикордонних військ України, Управління державної охорони України, військ Цивільної оборони України, інших військових формувань, що створюються відповідно до законодавства України, Служби безпеки України та начальницького складу органів внутрішніх справ України, а також суддів і прокурорів забороняється.
Стаття 17. Агітація за і проти відкликання народного депутата України
1. Виборці округу, від якого обрано народного депутата України, утворені ними ініціативні групи, народний депутат України, щодо якого порушено питання про відкликання, його довірені та уповноважені особи мають право вільно і всебічно обговорювати ділові та особисті якості депутата, вести агітацію за або проти його відкликання на зборах, мітингах, у бесідах, засобах масової інформації.
2. Засоби масової інформації, одним із засновників яких виступають державні органи, установи, організації, органи місцевого самоврядування, а також засоби масової інформації, які повністю або частково фінансуються за рахунок державних коштів або коштів органів місцевого самоврядування, зобов'язані надавати рівні можливості для виступів за або проти відкликання як самому народному депутату України, так і його довіреним або уповноваженим особам та виборцям.
3. Окружна комісія за рахунок державних коштів у межах кошторису витрат, що затверджується Центральною виборчою комісією, встановлює, забезпечує та оплачує конкретний обсяг публікацій у місцевій пресі, виступів по радіо і місцевому телебаченню для народного депутата України або його довірених та уповноважених ним осіб, з одного боку, та членів ініціативної групи (ініціативних груп) чи уповноважених нею виборців округу - з другого.
4. Агітація за і проти відкликання народного депутата України може здійснюватись у будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції і законам України, з додержанням вимог щодо ведення передвиборної агітації, встановлених частинами четвертою, п'ятою та шостою статті 35 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Стаття 18. Час і місце, організація та порядок голосування про відкликання народного депутата України
Час і місце, організація та порядок голосування про відкликання народного депутата України визначаються і здійснюються відповідно до положень статей 37, 38, 40 та 41 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Стаття 19. Бюлетень для голосування
1. Бюлетень для голосування про відкликання народного депутата України повинен містити назву виборчого округу, від якого обрано народного депутата України, формулювання пропозиції про відкликання депутата із зазначенням її мотивів, прізвище, ім'я, по батькові депутата, рік народження, партійність, посаду (професію, заняття), рік обрання депутатом, місце проживання, варіанти відповіді - за відкликання та проти відкликання.
2. Бюлетені для голосування друкуються державною мовою або мовами, якими користується населення виборчого округу. На території округу вони повинні бути однаковими за змістом, розміром, матеріалом, кольором та відповідати формі, що встановлюється Центральною виборчою комісією. Текст бюлетеня затверджується окружною комісією.
3. Виборець голосує шляхом викреслення того варіанта відповіді, який не відповідає його волевиявленню, залишаючи лише один варіант відповіді за своїм розсудом.
Стаття 20. Підрахунок голосів на дільниці
1. Підрахунок голосів на дільниці проводиться дільничною комісією у такій послідовності:
1) після закінчення голосування комісія погашає, підраховує та упаковує невикористані бюлетені в пакет, на якому зазначаються реквізити дільниці та кількість невикористаних бюлетенів. Пакет підписується головою, заступником голови, секретарем комісії та скріплюється печаткою таким чином, щоб без пошкодження печатки неможливо було відкрити пакет;
2) за списком виборців дільнична комісія встановлює загальну кількість виборців на дільниці та кількість виборців, які одержали бюлетені;
3) голова комісії у присутності членів комісії перевіряє цілість печаток на скриньках для голосування і розкриває їх;
4) комісія підраховує загальну кількість бюлетенів, кількість бюлетенів, визнаних недійсними, та на основі дійсних бюлетенів встановлює кількість виборців, які взяли участь у голосуванні.
Недійсними визнаються бюлетені невстановленого зразка, бюлетені, в яких не викреслено жодного варіанта відповіді, бюлетені, в яких не викреслено обидва варіанти, а також бюлетені, на яких немає штампу або підпису члена дільничної комісії, який його видав. У разі виникнення сумнівів щодо дійсності бюлетеня питання вирішується комісією шляхом голосування.
Бюлетені невстановленого зразка підраховуються окремо.
Визнані недійсними бюлетені упаковуються в окремий пакет, який оформлюється в порядку, передбаченому пунктом 1 частини першої цієї статті;
5) комісія підраховує кількість голосів, поданих за відкликання депутата і проти відкликання, упаковує відповідні бюлетені в окремі пакети, як зазначено у пункті 1 частини першої цієї статті.
2. Результати підрахунку голосів розглядаються на засіданні комісії і заносяться до протоколу, де зазначаються найменування і номер дільниці, загальна кількість виборців, внесених до списків виборців по дільниці, кількість виборців, які одержали бюлетені, кількість виборців, які взяли участь у голосуванні, кількість голосів, поданих за відкликання народного депутата України, та кількість голосів, поданих проти відкликання, кількість бюлетенів, визнаних недійсними. Форма протоколу встановлюється Центральною виборчою комісією.
Протокол складається у чотирьох примірниках, кожний з яких підписується головою, заступником голови, секретарем і членами комісії. Після оформлення протоколу перший його примірник разом з усіма упакованими бюлетенями негайно надсилається до окружної комісії у встановленому нею порядку, другий та третій примірники зберігаються в дільничній комісії, один з них одночасно з відправкою першого примірника вивішується у приміщенні комісії для загального ознайомлення. Четвертий примірник видається довіреній особі народного депутата України або іншій уповноваженій ним особі, про одержання якого вони розписуються у першому і другому примірниках.
3. Після оформлення протоколу на прохання народного депутата України або його довіреної та уповноваженої ним особи представникові ініціативної групи або уповноваженій нею особі, які були присутніми у встановленому порядку на засіданні комісії, видається довідка про результати підрахунку голосів, яка підписується секретарем комісії та засвідчується її печаткою.
Стаття 21. Підбиття підсумків голосування по округу
1. На підставі протоколів дільничних комісій окружна комісія визначає загальну кількість виборців, внесених до списків виборців по округу, кількість виборців, які одержали бюлетені, кількість виборців, які взяли участь у голосуванні, кількість голосів, поданих за відкликання народного депутата України, та кількість голосів, поданих проти відкликання, кількість бюлетенів, визнаних недійсними, про що складається протокол у чотирьох примірниках за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
У разі, коли за результатами голосування встановлено, що за відкликання народного депутата України проголосувала більшість виборців, внесених до списків виборців по округу, депутат вважається відкликаним, про що зазначається у протоколі.
2. Усі примірники протоколу підписуються головою, заступником голови, секретарем та членами комісії. Перший примірник протоколу негайно надсилається до Центральної виборчої комісії, другий примірник зберігається в окружній комісії і по одному примірнику видається відповідно народному депутату України або довіреній чи уповноваженій ним особі та представнику ініціативної групи.
3. Голосування визнається таким, що не відбулось, якщо в ньому взяло участь менш як 50 відсотків числа виборців, внесених до списків виборців даного округу.
4. Повідомлення про результати голосування про відкликання народного депутата публікується окружною комісією в місцевій пресі не пізніше ніж на п'ятий день від дня голосування. У ньому зазначаються відомості, занесені до відповідного протоколу окружної комісії.
Стаття 22. Припинення повноважень народного депутата України за результатами голосування про його відкликання. Визнання результатів голосування недійсними
1. Після надходження протоколу від окружної комісії у разі, якщо за відкликання депутата проголосувала більшість виборців округу і відсутні підстави для розгляду питання про визнання результатів голосування недійсними, Центральна виборча комісія на п'ятнадцятий день від дня голосування визнає народного депутата України відкликаним виборцями, у зв'язку з чим його повноваження припиняються.
У випадку, коли більшість виборців округу не проголосувала за відкликання, у рішенні комісії зазначається, що пропозицію про відкликання народного депутата України відхилено.
2. Протягом 14 днів від дня голосування до Центральної виборчої комісії із письмовими заявами про визнання результатів голосування недійсними внаслідок грубих порушень цього Закону під час підготовки і проведення голосування, якщо такі мали місце, можуть звертатися народний депутат України або за його спеціальним письмовим дорученням довірені чи уповноважені ним особи, ініціативна група (групи), заяву якої підписала більшість її членів, виборці округу, а також окружна комісія - за своїм рішенням, прийнятим у встановленому порядку, та органи прокуратури. Факти порушень, які, на думку заявників, мали місце, повинні бути підтверджені належним чином оформленими ними актами.
3. Центральна виборча комісія протягом 15 днів від дня голосування, а у разі необхідності - протягом більшого строку, але не пізніше ніж через 30 днів, перевіряє викладені у заяві факти, підтверджені відповідними актами. Якщо буде встановлено, що під час підготовки та проведення голосування мали місце грубі порушення цього Закону, які суттєво вплинули на волевиявлення виборців і результати голосування, Центральна виборча комісія на п'ятнадцятий день від дня голосування, а у разі необхідності протягом 30 днів може прийняти рішення про визнання результатів голосування про відкликання народного депутата України недійсними. У рішенні має бути зазначено, ким і які вчинено порушення, що стали підставою для визнання результатів голосування недійсними.
4. Якщо грубі порушення, через які результати голосування було визнано недійсними, сталися внаслідок умисних дій депутата або його довірених чи уповноважених ним осіб, у тому числі, якщо внаслідок їх дій чинився неправомірний тиск на виборців з метою недопущення їх до участі в голосуванні або застосовувались інші незаконні засоби для зриву голосування, Центральна виборча комісія входить з клопотанням до Верховної Ради України про порушення питання щодо дострокового припинення повноважень народного депутата України.
5. Рішення Центральної виборчої комісії щодо результатів голосування надсилається до Верховної Ради України і протягом п'яти днів від дня його прийняття публікується в газеті "Голос України" та місцевій пресі.
6. Рішення Центральної виборчої комісії щодо результатів голосування про відкликання народного депутата України може бути оскаржено народним депутатом України, ініціативною групою - за заявою, підписаною більшістю її членів, та органами прокуратури до Верховного Суду України. Рішення Верховного Суду України з цього питання є остаточним.
Стаття 23. Кількість голосувань про відкликання народного депутата України
Голосування про відкликання народного депутата України може бути проведено не частіше одного разу на рік.
IV. ЗАКЛЮЧНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 24. Витрати, пов'язані з відкликанням народного депутата України
Витрати, пов'язані з діяльністю комісій по підготовці і проведенню голосування про відкликання народного депутата України, та інші витрати, передбачені цим Законом, здійснюються за рахунок державних коштів, що виділяються Центральною виборчою комісією в межах кошторису витрат, затвердженого у встановленому порядку.
Стаття 25. Відповідальність за порушення цього Закону
Особи, які перешкоджають шляхом насильства, обману, погроз, підкупу або іншим способом вільному волевиявленню громадян України при веденні агітації та під час голосування про відкликання народного депутата України, а також особи, які допустили порушення цього Закону, несуть відповідальність, встановлену законодавством України.
Органи прокуратури зобов'язані проводити перевірки щодо будь-яких порушень цього Закону, про які їм стало відомо із заяв виборців, представників ініціативних груп, довірених осіб депутата та з інших джерел, і притягати винних осіб до відповідальності в порядку, встановленому законодавством.
Президент України | Л.КУЧМА |
м. Київ, 19 жовтня 1995 року N 396/95-ВР |