КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 28 березня 2023 р. № 319
Київ
Про внесення змін до Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони
Кабінет Міністрів України постановляє:
Внести до Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 р. № 198 (ЗП України, 1994 р., № 7, ст. 182; Офіційний вісник України, 2001 р., № 52, ст. 2341; 2002 р., № 16, ст. 865; 2003 р., № 21, ст. 937; 2004 р., № 41, ст. 2715; 2007 р., № 14, ст. 522; 2017 р., № 27, ст. 778), зміни, що додаються.
Прем’єр-міністр України Д. ШМИГАЛЬІнд. 21
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 28 березня 2023 р. № 319
ЗМІНИ,
що вносяться до Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони
1. Пункти 1, 2 і 4 викласти в такій редакції:
"1. Дія Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правила користування ними та охорони (далі — Правила) поширюються на автомобільні дороги загального користування, вулиці і дороги міст та інших населених пунктів, залізничні переїзди (далі — дорожні об’єкти), у межах смуги їх відведення та "червоних ліній" відповідно і є обов’язковими для власників дорожніх об’єктів, органів, що здійснюють управління ними, та їх користувачів, а також для підприємств та організацій, що забезпечують ремонт та утримання дорожніх об’єктів.
2. Ремонт і утримання автомобільних доріг забезпечується Агентством відновлення (автомобільних доріг загального користування державного значення), підприємствами та організаціями, уповноваженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними та Севастопольською міською держадміністраціями (автомобільних доріг загального користування місцевого значення), підприємствами або балансоутримувачами, утвореними або визначеними органами місцевого самоврядування відповідно до частини першої статті 15 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" (вулиць і доріг міст та інших населених пунктів) (далі — підприємства та організації, що забезпечують ремонт та утримання дорожніх об’єктів).
Експлуатаційне утримання автомобільних доріг загального користування та інших видів автомобільних доріг може здійснюватися на основі довгострокових (до семи років) договорів (контрактів) відповідно до частини другої статті 6 Закону України "Про автомобільні дороги".";
"4. Користувачами дорожніх об’єктів є учасники дорожнього руху, власники та користувачі земельних ділянок, які розташовані в межах смуги відведення автомобільних доріг загального користування або "червоних ліній" вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, а також власники тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, розташованих на території дорожніх об’єктів.".
2. У пункті 5 слова "дорожньо-експлуатаційні організації" виключити.
3. Пункти 6—8 викласти в такій редакції:
"6. Будівництво споруд, об’єктів дорожнього сервісу, автозаправних станцій, прокладення інженерних мереж та виконання інших робіт у межах смуги відведення автомобільних доріг або "червоних ліній" міських вулиць і доріг здійснюються за погодженням з відповідними підрозділами Національної поліції згідно із Законами України "Про автомобільні дороги" та "Про дорожній рух".
7. Використання автомобільних доріг загального користування у випадках, не пов’язаних з їх основним призначенням, у тому числі для проведення народних гулянь, спортивних змагань (кросів, автоперегонів, велоперегонів тощо), інших масових заходів здійснюється відповідно до статті 36 Закону України "Про автомобільні дороги".
8. Надання земельних ділянок у користування, у тому числі на умовах оренди, в межах смуги відведення автомобільних доріг загального користування або "червоних ліній" вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється відповідно до Земельного кодексу України.".
4. Пункт 9 виключити.
5. У назві розділу ІІ слова "дорожньо-експлуатаційних організацій" замінити словами "підприємств та організацій, що забезпечують ремонт та утримання дорожніх об’єктів".
6. У пункті 11:
1) в абзаці першому слова "дорожньо-експлуатаційні організації" замінити словами "підприємства та організації, що забезпечують ремонт та утримання дорожніх об’єктів,";
2) абзац другий викласти в такій редакції:
"своєчасно і якісно виконувати роботи з ремонту та утримання дорожніх об’єктів відповідно до Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів, затверджених наказом Мінрегіону від 14 лютого 2012 р. № 54, ДСТУ 3587:22 "Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги. Вимоги до експлуатаційного стану", ДСТУ 8749:2017 "Безпека дорожнього руху. Огородження та організація дорожнього руху в місцях проведення дорожніх робіт";";
3) в абзаці п’ятому слово "порядку" замінити словом "схеми".
7. Пункт 12 викласти в такій редакції:
"12. Власники дорожніх об’єктів або уповноважені ними органи, підприємства та організації, що забезпечують ремонт та утримання дорожніх об’єктів, мають право:
на відшкодування їм збитків, заподіяних внаслідок пошкодження дорожніх об’єктів чи їх окремих елементів власниками транспортних засобів, іншими користувачами дорожніх об’єктів;
вимагати від користувачів дорожніх об’єктів дотримання вимог Правил, інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини, пов’язані з функціонуванням та розвитком автомобільних доріг, а також відповідних нормативних документів, дотримання яких є обов’язковим.".
8. У пункті 17 слова "або відповідну дорожньо-експлуатаційну організацію" замінити словами ", власників дорожніх об’єктів або підприємства та організації, що забезпечують ремонт та утримання дорожніх об’єктів,".
9. У пункті 20:
1) абзаци перший і другий викласти в такій редакції:
"20. У межах смуги відведення автомобільних доріг загального користування та "червоних ліній" вулиць і доріг міст та інших населених пунктів забороняється:
розміщувати будь-які споруди або об’єкти без дотримання вимог статті 37 Закону України "Про автомобільні дороги";";
2) доповнити пункт абзацом такого змісту:
"Погодження проектів будівництва, реконструкції і ремонту автомобільних доріг, залізничних переїздів, комплексів дорожнього сервісу та інших споруд у межах смуги відведення автомобільних доріг або "червоних ліній" міських вулиць і доріг здійснюється відповідними підрозділами Національної поліції на підставі абзацу п’ятого частини першої статті - 52-3 Закону України "Про дорожній рух".".
10. Абзац четвертий пункту 21 виключити.
11. В абзаці першому пункту 22 слова "автомобільних (позаміських) доріг" замінити словами "автомобільних доріг загального користування".
12. Пункт 23 виключити.
13. Абзац перший пункту 24 викласти в такій редакції:
"24. Власники та користувачі земельних ділянок, що межують із смугою відведення автомобільних доріг загального користування або "червоних ліній" вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, зобов’язані:".
14. У пункті 25:
1) абзац перший викласти в такій редакції:
"25. Власники та користувачі земельних ділянок, а також власники (користувачі) тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, інженерних комунікацій та споруд, що розташовані в межах смуги відведення автомобільних доріг загального користування або "червоних ліній" вулиць і доріг міст та інших населених пунктів, зобов’язані:";
2) абзац п’ятий після слів "або уповноважених ними органів" доповнити словами ", підприємства та організації, що забезпечують ремонт та утримання дорожніх об’єктів".
15. Доповнити Правила пунктами 25-1 і 25-2 такого змісту:
"25-1. Рекламоносії на вулицях і дорогах міст та інших населених пунктів, а також за їх межами, розміщуються відповідно до Законів України "Про автомобільні дороги" та "Про рекламу".
25-2-2. Тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності на автомобільних дорогах розміщуються відповідно до статті 28 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", а у разі їх розміщення у межах смуги відведення автомобільних доріг або "червоних ліній" міських вулиць і доріг — за погодженням з відповідним підрозділом Національної поліції відповідно до абзацу п’ятого частини першої статті 52-3 Закону України "Про дорожній рух".".
16. Назву розділу V викласти в такій редакції:
"V. Вимоги щодо розміщення малих архітектурних
форм та тимчасових споруд для провадження підприємницької
діяльності у межах смуги відведення автомобільних доріг
та "червоних ліній" вулиць і доріг населених пунктів".
17. Пункт 26 викласти в такій редакції:
"26. Розміщення малих архітектурних форм на вулицях і дорогах міст та інших населених пунктів здійснюється відповідно до частини другої статті 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" та містобудівної документації з урахуванням вимог абзацу четвертого частини першої статті 52-3 Закону України "Про дорожній рух".
Малі архітектурні форми та тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності розміщуються із дотриманням вимог техніки безпеки та із забезпеченням видимості дорожніх знаків, світлофорів, перехресть, пішохідних переходів, зупинок транспорту загального користування.".
18. Абзац перший пункту 27 після слів "Малі архітектурні форми" доповнити словами ", тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності".
19. Пункт 28 викласти в такій редакції:
"28. На вулицях і дорогах міст та інших населених пунктів, де відповідно до містобудівної документації або проекту будівництва існуючі будинки, споруди та огорожа розміщені на відстані менше ніж 5 метрів від проїзної частини, розміщення малих архітектурних форм, тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності допускається в одну лінію з фасадами будівель, споруд або огорожі.
Допускається розміщення малих архітектурних форм, тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності на тротуарах та пішохідних доріжках, коли їх ширина перевищує ту, що передбачена ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування і забудова територій", та забезпечено безпечне і безперешкодне пересування пішоходів та маломобільних груп населення (ширина залишкової пішохідної зони повинна бути не менше тієї, що передбачена ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування і забудова територій"). В охоронних зонах інженерних комунікацій допускається розміщувати малі архітектурні форми за обов’язковим погодженням з організаціями, які експлуатують ці комунікації.".
20. Пункти 29—34 виключити.
21. Пункти 35, 37 і 40 викласти в такій редакції:
"35. Забороняється розміщувати малі архітектурні форми та тимчасові споруди для провадження підприємницької діяльності:
без дотримання вимог ДБН В.2.3-4:2015 "Автомобільні дороги. Частина I. Проектування. Частина II. Будівництво", ДБН В.2.3-5:2018 "Вулиці та дороги населених пунктів" у частині забезпечення видимості;
ближче ніж за 20 метрів до перехресть;
на штучних спорудах (крім випадків, коли розміщення цих споруд передбачено проектом будівництва або реконструкції, погодженим та затвердженим в установленому порядку);
ближче ніж за 100 метрів до залізничних переїздів.";
"37. Всі дорожні об’єкти підлягають інвентаризації та паспортизації власниками дорожніх об’єктів, підприємствами та організаціями, що забезпечують їх ремонт та утримання.";
"40. Роботи з ремонту та утримання дорожніх об’єктів повинні виконуватися відповідно до Технічних правил ремонту і утримання вулиць та доріг населених пунктів, затверджених наказом Мінрегіону від 14 лютого 2012 р. № 54, ДСТУ 3587:22 "Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги. Вимоги до експлуатаційного стану",
ДСТУ 8749:2017 "Безпека дорожнього руху. Огородження та організація дорожнього руху в місцях проведення дорожніх робіт".".
Джерело інформації: http://www.kmu.gov.ua