• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про Положення про проходження військової служби у Збройних Силах України іноземцями та особами без громадянства

Президент України  | Указ, Форма типового документа, Положення від 10.06.2016 № 248/2016
Реквізити
  • Видавник: Президент України
  • Тип: Указ, Форма типового документа, Положення
  • Дата: 10.06.2016
  • Номер: 248/2016
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Президент України
  • Тип: Указ, Форма типового документа, Положення
  • Дата: 10.06.2016
  • Номер: 248/2016
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
Указ
Президента України
Про Положення про проходження військової служби у Збройних Силах України іноземцями та особами без громадянства
( Із змінами, внесеними згідно з Указами Президента № 372/2020 від 03.09.2020 № 545/2022 від 01.08.2022 )
Відповідно до частини четвертої статті 21-1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" постановляю:
1. Затвердити Положення про проходження військової служби у Збройних Силах України іноземцями та особами без громадянства (додається).
2. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.

Президент України

П.ПОРОШЕНКО

м. Київ
10 червня 2016 року
№ 248/2016


ЗАТВЕРДЖЕНО
Указом Президента України
від 10 червня 2016 року № 248/2016
ПОЛОЖЕННЯ
про проходження військової служби у Збройних Силах України іноземцями та особами без громадянства
I. Загальна частина
1. Цим Положенням визначається порядок проходження іноземцями та особами без громадянства (далі - іноземці) військової служби у Збройних Силах України.
2. Іноземці, які на законних підставах перебувають на території України, можуть бути прийняті на військову службу за контрактом до Збройних Сил України (далі - військова служба) у добровільному порядку.
У добровільному порядку іноземці проходять:
військову службу за контрактом осіб рядового складу;
військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу.
З іноземцями, які добровільно вступають на військову службу, укладається контракт про проходження іноземцями чи особами без громадянства відповідного виду військової служби у Збройних Силах України згідно з додатком (далі - контракт про проходження військової служби).
Контракт про проходження військової служби - це письмова угода, що укладається між іноземцем і державою, від імені якої виступає Міністерство оборони України, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби.
3. Перелік посад, які не можуть бути заміщені іноземцями, визначається наказом Генерального штабу Збройних Сил України.
4. Щодо іноземців, які виявили бажання проходити військову службу на посадах рядового, сержантського і старшинського складу у Збройних Силах України, проводиться перевірка відомостей стосовно законності їх перебування на території України, наявності документів, що засвідчують особу, відомостей про відсутність судимості, достовірності інших відомостей, наданих іноземцями.
Організація проведення перевірки відомостей покладається на керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки шляхом направлення запитів до Міністерства внутрішніх справ України, Державної міграційної служби України, Адміністрації Державної прикордонної служби України та Служби безпеки України, які в межах своїх повноважень здійснюють зазначену перевірку.
( Абзац другий пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
У разі встановлення за результатами перевірки відомостей, які не відповідають установленим вимогам прийому на військову службу, іноземець не підлягає прийому на військову службу.
5. Іноземці, які добровільно вступають на військову службу, надають згоду на обробку персональних даних, проходять обов'язковий медичний огляд військово-лікарською комісією територіального центру комплектування та соціальної підтримки, професійно-психологічний відбір та здають визначені Міністерством оборони України нормативи з фізичної підготовки.
( Пункт 5 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
6. Іноземці, які вперше приймаються на військову службу до Збройних Сил України, беруть офіційне зобов'язання щодо неухильного дотримання Конституції, законів України та сумлінного виконання обов'язків військової служби.
7. Іноземці, які відповідно до закону проходять військову службу, є військовослужбовцями Збройних Сил України (далі - військовослужбовці). Належність іноземців до військовослужбовців підтверджується військовими квитками рядового, сержантського і старшинського складу, форма та порядок видачі яких встановлюються Міністерством оборони України.
8. Для прийнятих на військову службу іноземців встановлюється випробувальний строк два місяці, про що зазначається в контракті про проходження військової служби.
9. Початок, призупинення і закінчення проходження військової служби, строки військової служби, граничний вік перебування на ній визначаються Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу".
( Пункт 9 в редакції Указу Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
10. Військова служба закінчується в разі звільнення військовослужбовця з військової служби, його загибелі (смерті), визнання судом безвісно відсутнім або оголошення померлим.
11. Загальний строк військової служби військовослужбовця включає час перебування його на військовій службі з урахуванням випадків, передбачених пунктом 87 цього Положення. Загальний строк військової служби встановлюється в календарному обчисленні, а у випадках, визначених законодавством, - у пільговому обчисленні.
До загального строку військової служби не зараховується час відбування військовослужбовцем такого покарання як арешт або тримання в дисциплінарному батальйоні, а також строк самовільного залишення військової частини або місця служби на строк понад 10 діб, який визначається згідно з наказом посадової особи про вибуття військовослужбовця до місць відбування арешту чи тримання в дисциплінарному батальйоні і про його прибуття, а також про строк самовільного залишення ним військової частини чи місця служби. Витяги із цих наказів залучаються до особових справ військовослужбовців та є підставою для внесення відповідних записів до облікових документів військовослужбовців.
12. Проходження військової служби військовослужбовцем відображається в його особовій справі, яка ведеться у порядку та за формою, встановленими Міністерством оборони України.
До особової справи вносяться передбачені законом відомості про військовослужбовця та членів його сім'ї, а також за його попередньою згодою - інші необхідні відомості.
Порядок обліку військовослужбовців, форми і призначення облікових документів, порядок їх складання і ведення визначаються Міністерством оборони України.
13. Встановлення, зміна або припинення правових відносин іноземців, які проходять військову службу (зокрема, присвоєння та позбавлення військового звання, пониження та поновлення у військовому званні, призначення на посади та звільнення з посад, переміщення по службі, звільнення з військової служби, укладення та припинення (розірвання) контракту, продовження його строку тощо), оформлюється письмовими наказами по особовому складу на підставі відповідних документів, а саме:
1) подання за формою, визначеною Міністерством оборони України, - на всіх військовослужбовців щодо призначення на посади, переміщення, звільнення з військової служби;
2) списку військовослужбовців, які подаються до присвоєння чергових військових звань за формою, визначеною Міністерством оборони України;
3) клопотання посадових осіб у вигляді службової характеристики за формою, визначеною Міністерством оборони України, рапорту, телеграми, списку, донесення, якщо в умовах воєнного часу неможливо оформити документи, визначені підпунктами 1 - 2 цього пункту, - на військовослужбовців щодо призначення на посади, переміщення, звільнення з посад і зарахування у розпорядження, звільнення з військової служби та присвоєння їм військових звань.
Посадові особи, які підписали зазначені службові документи, відповідають за об'єктивність та достовірність викладених у них відомостей.
Право видавати накази по особовому складу надається командирам, командувачам, начальникам, керівникам (далі - командири (начальники) органів військового управління, з'єднань, військових частин, установ, організацій, вищих військових навчальних, військово-медичних та лікувальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які утримуються на окремих штатах (далі - військові частини), за посадами яких штатом передбачено військове звання підполковника (капітана 2 рангу) і вище.
( Абзац шостий пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
Наказами по стройовій частині в особливий період оформлюється продовження військової служби понад встановлені строки до термінів, визначених частиною дев'ятою статті 23 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Порядок підготовки та видання наказів з питань проходження військової служби встановлюється Міністром оборони України.
II. Особливості прийняття на військову службу
14. На військову службу за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського складу (далі - на військову службу за контрактом) приймаються іноземці відповідно до статей 19 і 20 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
15. Жінки з числа іноземців можуть бути прийняті на військову службу за контрактом за наявності вакантних військових посад, які можуть бути заміщені військовослужбовцями-жінками.
16. Перелік військових посад, які можуть бути заміщені військовослужбовцями-жінками, визначається Міністерством оборони України.
17. Основними умовами прийняття на військову службу за контрактом іноземця є:
визнання і виконання іноземцем Конституції України та законів України;
перебування іноземця на законних підставах на території України;
відсутність в іноземця судимості;
наявність в іноземця дійсного паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства.
Порядок добору та прийняття іноземців на військову службу за контрактом
18. Відбір іноземців на військову службу проводиться територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки та військовими частинами.
( Абзац перший пункту 18 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
Під час відбору іноземців на посади враховується їх попередній досвід проходження військової служби, спеціальність та освіта.
У разі відсутності такого досвіду, після прийняття іноземців на військову службу вони направляються до навчальних частин (центрів) та військових частин для підготовки на спеціальних курсах для набуття відповідної військово-облікової спеціальності.
19. У територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки проводяться такі заходи з відбору іноземців на військову службу за контрактом:
( Абзац перший пункту 19 в редакції Указу Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
попереднє вивчення особистих якостей іноземців до прийняття на військову службу;
направлення іноземців до командирів військових частин для отримання письмової згоди (за необхідності);
медичне обстеження іноземців;
професійно-психологічний відбір іноземців;
перевірка відомостей, поданих іноземцями у порядку, визначеному цим Положенням;
оформлення особових справ іноземців;
направлення іноземців до військових частин для подальшого прийняття на військову службу.
Іноземці, які виявили бажання проходити військову службу за контрактом, подають до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання заяву з проханням щодо прийняття їх на військову службу за контрактом, а також за встановленою формою - письмову згоду на обробку персональних даних, у разі потреби - письмову згоду на проведення перевірки поданих ними відомостей.
( Абзац дев'ятий пункту 19 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
Попереднє вивчення особистих якостей іноземців, які виявили бажання до прийняття на військову службу, включає вивчення:
документів, що подають іноземці;
результатів індивідуальних бесід з іноземцями.
Результати вивчення особистих якостей іноземців відображаються в Аркуші вивчення особистих якостей кандидата за формою, затвердженою Міністерством оборони України.
Медичне обстеження іноземців проводять військово-лікарські комісії відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
( Абзац чотирнадцятий пункту 19 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
З іноземцями, які визнані придатними за станом здоров'я для прийняття на військову службу, організовуються і проводяться заходи професійно-психологічного відбору у порядку, визначеному Міністерством оборони України.
Заяви іноземців, які за результатами професійно-психологічного відбору та перевірки поданих ними відомостей не відповідають вимогам щодо проходження військової служби, повертаються їм представниками територіального центру комплектування та соціальної підтримки з повідомленням причини відмови. На іноземця, який успішно пройшов відбір на військову службу, оформлюється особова справа.
( Абзац шістнадцятий пункту 19 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
До особової справи кандидата додаються:
довідка військово-лікарської комісії про придатність до проходження військової служби;
картка професійного відбору іноземця за формою, визначеною Міністерством оборони України;
довідка про результати перевірки поданих іноземцем відомостей;
копія дійсного паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства;
інформація про склад сім'ї або близьких осіб іноземця.
Після проведення заходів відбору іноземці, разом з їх особовими справами та приписами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, направляються до військових частин відповідно до наданих письмових згод. У військових частинах (навчальних центрах) стосовно іноземців проводяться такі заходи:
( Абзац двадцять третій пункту 19 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
перевірка рівня фізичної підготовки іноземців;
оформлення контракту про проходження іноземцями відповідного виду військової служби у Збройних Силах України.
У разі відповідності іноземців вимогам проходження військової служби командир військової частини (навчального центру) укладає з іноземцями контракт про проходження відповідного виду військової служби та призначає їх на відповідні військові посади, про що видається наказ по особовому складу.
Про прийняття на військову службу за контрактом і призначення іноземців на відповідні військові посади військова частина (навчальний центр) повідомляє територіальний центр комплектування та соціальної підтримки та вищий орган військового управління за підпорядкованістю.
( Абзац двадцять сьомий пункту 19 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
20. Військовослужбовець вважається таким, що не пройшов випробувальний строк у разі встановлення його неспроможності опанувати посаду та виконувати службові обов'язки, а також неодноразових фактів порушень військової дисципліни (скоєння правопорушень).
Права посадових осіб на укладення контрактів
21. Право на укладення від імені Міністерства оборони України контракту про проходження військової служби надається:
1) посадовій особі, яка має право видавати накази по особовому складу та до повноважень якої належить призначення на відповідні посади, - з іноземцями, що призначаються на посади, за якими штатом (штатним розписом) передбачено військове звання рядового, сержантського і старшинського складу;
2) посадовій особі, якій надано право звільняти з військової служби, - з іноземцями, яким продовжено військову службу понад граничний вік перебування на військовій службі.
Право на укладення нового контракту про проходження військової служби надається посадовим особам, зазначеним у підпункті 1 цього пункту.
Строки, на які укладаються контракти
22. Перший контракт про проходження військової служби укладається:
з військовослужбовцями, прийнятими на посади рядового складу, - строком на 3 роки;
з військовослужбовцями у разі їх призначення на посади сержантського і старшинського складу - строком від 3 до 5 років залежно від згоди сторін.
( Абзац четвертий пункту 22 виключено на підставі Указу Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
23. Строк проходження військової служби може бути продовжено за новим контрактом до досягнення граничного віку перебування на військовій службі:
для військовослужбовців, які проходять військову службу на посадах рядового складу, - на 3 роки;
для військовослужбовців, які проходять військову службу на посадах сержантського та старшинського складу, - на строк від 3 до 5 років.
Під час дії особливого періоду для військовослужбовців за їхнім бажанням строк проходження військової служби за новим контрактом може бути продовжено на строк від 1 до 10 років, але не більше ніж до досягнення граничного віку перебування на військовій службі.
( Пункт 23 доповнено новим абзацом згідно з Указом Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
Про укладення з військовослужбовцем нового контракту про проходження військової служби посадові особи, зазначені у пункті 21 цього Положення, видають наказ по особовому складу.
24. Строк останнього контракту про проходження військової служби визначається часом, який залишився до досягнення військовослужбовцем граничного віку перебування на військовій службі, або строком, на який його залишено на військовій службі понад граничний вік.
25. Іноземець не може бути прийнятий на військову службу за контрактом у разі:
наявності в іноземця судимості;
ненадання іноземцем під час прийняття на військову службу згоди на проведення перевірки відомостей або документів, які засвідчують особу, або встановлення факту подання іноземцем недостовірної інформації або підроблених документів - за результатами перевірки поданих іноземцем відомостей;
коли час, що залишився іноземцю до досягнення граничного віку перебування на військовій службі, менший за строк дії першого контракту про проходження військової служби, крім випадків, визначених частиною третьою статті 23 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу";
незаконного перебування іноземця на території України.
Обчислення строку проходження військової служби за контрактом та набрання контрактом чинності
26. Строк проходження військової служби за контрактом обчислюється повними роками, крім випадку, коли контракт укладається з військовослужбовцем до досягнення ним граничного віку перебування на військовій службі, а також випадків, визначених частиною третьою статті 23 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
( Пункт 26 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
27. Строк контракту про проходження військової служби обчислюється з дня набрання ним чинності.
Контракт про проходження військової служби набирає чинності:
з військовослужбовцями, прийнятими на військову службу за контрактом, - з дня зарахування до списків особового складу військової частини;
з військовослужбовцями, у яких в особливий період закінчився строк дії контракту про проходження військової служби і дія якого продовжена, в разі продовження військової служби за новим контрактом після оголошення демобілізації, - з дня укладення контракту.
28. Новий контракт про проходження військової служби набирає чинності з дня, наступного за днем закінчення строку дії попереднього контракту, за винятком військовослужбовців, у яких дія контракту про проходження військової служби продовжена в особливий період.
29. Про дату набрання чинності контрактом у першому і другому його примірниках робиться відповідний запис, який засвідчується підписом командира (начальника) військової частини та скріплюється відповідною гербовою печаткою.
Порядок укладення контрактів
30. Контракт укладається у двох примірниках, підписується сторонами контракту. Підпис посадової особи скріплюється відповідною гербовою печаткою.
Один примірник контракту зберігається в особовій справі військовослужбовця, другий - у військовослужбовця.
Контракт про проходження військової служби є підставою для видання відповідного наказу по особовому складу про зарахування іноземця до списків особового складу Збройних Сил України та призначення його на відповідну посаду чи продовження військової служби.
31. Військовослужбовці укладають новий контракт про проходження військової служби в разі:
закінчення строку дії попереднього контракту про проходження військової служби;
зміни військовослужбовцем одного виду військової служби на інший;
продовження військової служби після досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
поновлення на військовій службі у зв'язку із незаконним звільненням, якщо строк попереднього контракту про проходження військової служби закінчився;
закінчення особливого періоду або оголошення демобілізації, якщо дія контракту про проходження військової служби продовжена понад встановлені строки в особливий період.
32. Новий контракт про проходження військової служби укладається не пізніше ніж за один місяць до закінчення строку дії чинного контракту.
33. Новий контракт про проходження військової служби військовослужбовцями, які досягли граничного віку перебування на військовій службі, укладається після прийняття рішення про залишення їх на військовій службі понад граничний вік перебування на військовій службі посадовими особами, яким надано таке право. Строк залишення на військовій службі понад граничний вік може становити до 5 років.
Продовження строку контракту
34. Військовослужбовцям, які перебували в умовах, що з об'єктивних причин (перебування в полоні, заручником, інтернованим у нейтральній державі, якщо місце перебування невідоме, за інших обставин) унеможливлювали укладення нового контракту про проходження військової служби у Збройних Силах України, строк попереднього контракту продовжується до прийняття судом рішення про визнання їх безвісно відсутніми чи оголошення померлими або до закінчення перебування у зазначених умовах і повернення до військових частин, в яких вони проходили військову службу, а також на строк, необхідний для визначення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я та прийняття рішення щодо укладення нового контракту.
35. Дія контракту про проходження військової служби з військовослужбовцями під час звільнення з військової служби у зв'язку із закінченням строку контракту продовжується:
до закінчення щорічної основної відпустки, час якої повністю або частково перевищує строк контракту;
на час перебування на стаціонарному лікуванні в медичному закладі чи у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою, а також на час увільнення від виконання службових обов'язків у зв'язку із захворюванням.
Дія контракту з військовослужбовцями під час звільнення продовжується наказом командира військової частини по стройовій частині.
Припинення (розірвання) контракту
36. Контракт припиняється (розривається):
у день закінчення строку контракту;
у день набрання чинності новим контрактом - у разі зміни військовослужбовцем одного виду військової служби на інший;
у день, зазначений у наказі командира (начальника) військової частини по стройовій частині про виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (у разі дострокового розірвання контракту, звільнення з військової служби);
у день, що настає після дня смерті (загибелі) військовослужбовця або дня визнання його судом безвісно відсутнім чи оголошення померлим;
у день, що настає після дня завершення випробувального строку у разі непроходження військовослужбовцем 2-місячного випробувального строку.
37. Контракт припиняється (розривається), а військовослужбовець звільняється з військової служби:
1) за рішенням командування військової частини за наявності підстав, передбачених підпунктами "а" - "г", "д", "е", "з" - "й", "м", "н" пункту 1, підпунктами "а" - "г", "д", "е", "ж" - "ї" та "л" пункту 2, підпунктами "а" - "в" пункту 3 частини п'ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу";
2) за рішенням військовослужбовця за наявності підстав, передбачених підпунктами "а" - "ґ", "ж", "і" та "к" пункту 1, підпунктами "а" - "ґ", "и", "й" та "к" пункту 2, підпунктами "а", "г" та "ґ" пункту 3 частини п'ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
( Пункт 37 в редакції Указу Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
38. У разі припинення (розірвання) контракту в примірнику, що зберігається в особовій справі, робиться запис із зазначенням підстав та дати припинення контракту, який завіряється підписом командира (начальника) військової частини та скріплюється відповідною гербовою печаткою.
Військовослужбовець подає за бажанням другий примірник контракту до кадрового органу військової частини, де робиться відповідний запис із зазначенням підстав припинення контракту та дати виключення військовослужбовця зі списків особового складу. У разі неподання військовослужбовцем примірника контракту в першому примірнику робиться відповідний запис.
Особливості укладення контрактів
39. Контракт про проходження військової служби укладається на загальних підставах із дотриманням вимог пункту 30 цього Положення.
40. У разі переміщення по службі військовослужбовця з однієї військової частини до іншої для дальшого проходження військової служби дія контракту про проходження військової служби не припиняється. Окремі умови контракту за новим місцем служби можуть бути переглянуті та засвідчені підписами сторін контракту.
III. Військові звання
Види військових звань
41. Військові звання присвоюються військовослужбовцям персонально, послідовно, з урахуванням посади, яку вони займають, та інших умов, передбачених цим Положенням.
42. Військове звання може бути первинним або черговим.
Для осіб рядового складу первинним є військове звання солдата (матроса).
Для осіб сержантського та старшинського складу первинним є військове звання молодшого сержанта (старшини 2 статті).
Черговим військовим званням є військове звання, наступне за тим, яке має військовослужбовець.
Старшинство та послідовність військових звань визначаються відповідно до статті 5 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
Права посадових осіб щодо присвоєння військових звань
43. Первинне військове звання рядового складу присвоюється іноземцям, які прийняті на військову службу, наказом посадової особи, яка має право видавати накази по особовому складу та до повноважень якої належить призначення на відповідні посади.
Первинне військове звання сержантського і старшинського складу присвоюється військовослужбовцям, які прийняті на військову службу осіб рядового складу та отримали підготовку відповідного рівня, одночасно з призначенням на посади сержантського і старшинського складу наказом посадової особи, до повноважень якої належить право призначення на посади.
44. Чергові військові звання військовослужбовцям присвоюються:
1) до майстер-сержанта (майстер-старшини) включно - командирами бригад (полків, кораблів 1 рангу) і посадовими особами, які мають рівні з ними права та вищі;
( Абзац другий пункту 44 в редакції Указу Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
2) до головного майстер-сержанта (головного майстер-старшини) включно - командирами корпусів і командувачами військ оперативних командувань, посадовими особами, які мають рівні з ними права та вищі, а також командувачами видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, начальником Генерального штабу Збройних Сил України, Головнокомандувачем Збройних Сил України, командиром військової частини А0515, керівником служби персоналу Міністерства оборони України.
( Абзац третій пункту 44 в редакції Указу Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
Посадові особи мають право присвоювати чергові військові звання лише військовослужбовцям, які перебувають в їх прямому підпорядкуванні.
45. Чергове військове звання може бути присвоєно достроково в порядку заохочення один раз за весь строк військової служби не раніше закінчення половини встановленого строку вислуги в попередньому військовому званні та за умови проходження військової служби на посаді, за якою військове звання відповідає черговому військовому званню або є вищим.
Чергове військове звання може бути присвоєно посмертно військовослужбовцям, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, незалежно від займаних посад та строку вислуги у військовому званні.
( Пункт 45 в редакції Указу Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
Строки вислуги та перебування у військовому званні
46. Для осіб рядового складу, які проходять військову службу, строк вислуги у військовому званні рядового складу не встановлюється.
Для осіб сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу, установлюються такі строки вислуги у військовому званні:
молодшого сержанта (старшини 2 статті) - 1 рік;
сержанта (старшини 1 статті) - 2 роки;
старшого сержанта, головного сержанта, штаб-сержанта, майстер-сержанта, старшого майстер-сержанта (головного старшини, головного корабельного старшини, штаб-старшини, майстер-старшини, старшого майстер-старшини) - 3 роки.
Строк вислуги у військовому званні головного майстер-сержанта (головного майстер-старшини) не встановлюється.
( Пункт 46 в редакції Указу Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
47. Строки вислуги у військовому званні обчислюються з дня його присвоєння, якщо інше не встановлено цим Положенням.
До строку вислуги у військовому званні зараховується час перебування військовослужбовця на військовій службі у відповідному військовому званні з урахуванням вимог цього пункту.
Строк відбування покарання військовослужбовцем, засудженим до покарання у виді службового обмеження, арешту, тримання в дисциплінарному батальйоні, не зараховується до строку вислуги у військовому званні.
( Абзац четвертий пункту 47 виключено на підставі Указу Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
До строку вислуги у військовому званні зараховується час перерви у військовій службі у зв'язку з незаконним притягненням військовослужбовця до кримінальної відповідальності або незаконним звільненням з військової служби.
47-1. Час перебування військовослужбовця у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відпустці для догляду за дитиною, яка потребує домашнього догляду, тривалістю, визначеною в медичному висновку, зараховується до строку вислуги у військовому званні.
( Положення доповнено пунктом 47-1 згідно з Указом Президента № 372/2020 від 03.09.2020 )
Особи, яким присвоюється військове звання, та порядок його присвоєння
48. Чергові військові звання присвоюються військовослужбовцям, у яких закінчився строк вислуги в попередньому військовому званні та призначених на посади, за якими штатом (штатним розписом) передбачені військові звання вище тих, що вони мають.
( Пункт 49 виключено на підставі Указу Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
50. Накази про присвоєння чергових військових звань видаються за датою закінчення строку вислуги військовослужбовців у діючому військовому званні.
Відповідні записи в облікових документах військовослужбовців здійснюються на підставі отриманих витягів із наказів про присвоєння чергових військових звань.
51. Командири (начальники) військових частин оголошують військовослужбовцям про присвоєння чергових військових звань в урочистій обстановці з врученням погонів, що відповідають присвоєному військовому званню.
52. Військовослужбовцям, які мають армійські (корабельні) військові звання, у разі призначення на посади, за якими штатом (штатним розписом) передбачено корабельні (армійські) військові звання, одночасно присвоюються відповідні військові звання.
Випадки, в яких військове звання не присвоюється
53. Чергове військове звання не присвоюється:
1) під час перебування військовослужбовця у розпорядженні відповідного командира, у відпустці по догляду за дитиною або усунення від виконання службових обов'язків, відсторонення від виконання службових повноважень, відсторонення від посади;
( Підпункт 1 пункту 53 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
2) якщо військовослужбовець має таке дисциплінарне стягнення, як попередження про неповну службову відповідність;
3) якщо за вироком суду військовослужбовцю призначено покарання, не пов'язане з позбавленням чи обмеженням волі, арешт, тримання в дисциплінарному батальйоні або його звільнено від відбування покарання з випробуванням.
Особливості присвоєння військових звань під час прийняття на військову службу
54. Іноземцям, які вперше приймаються на військову службу за контрактом (незалежно від військового (спеціального) звання, отриманого раніше в іншій країні), присвоюється військове звання солдата (матроса).
Пониження у військовому званні та позбавлення військового звання
55. Військовослужбовці (крім тих, яким присвоєно первинне військове звання) можуть бути понижені у військовому званні на один ступінь у дисциплінарному порядку. Строк контракту про проходження військової служби в такому разі не переглядається.
( Абзац другий пункту 55 виключено на підставі Указу Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
56. Військовослужбовці, позбавлені військового звання за вироком суду, виключаються зі списків особового складу військових частин після набрання вироком суду законної сили з дня, зазначеного у вироку суду про початок строку відбування покарання.
( Пункт 56 в редакції Указу Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )( Пункт 57 виключено на підставі Указу Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
58. Особи, позбавлені військового звання за вироком суду, підлягають звільненню з військової служби відповідно до статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".
( Абзац перший пункту 58 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
У разі скасування чи зміни вироку суду (у частині позбавлення військового звання) особа, крім поновлення у військовому званні, підлягає поновленню на військовій службі на попередній або за його згодою на іншій посаді. Період вимушеного прогулу зараховується військовослужбовцю до вислуги років та до строку вислуги у військовому званні.
( Абзац другий пункту 58 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
Особа, поновлена у військовому званні, користується правами і пільгами, встановленими законодавством, відповідно до поновленого військового звання.
IV. Призначення на посади та звільнення з посад
Призначення на посади
59. Призначення на посади військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, здійснюється посадовими особами відповідно до номенклатури посад для призначення військовослужбовців (далі - номенклатура посад), яка затверджується Міністерством оборони України.
Види посад та вимоги під час призначення на посаду
60. Призначення військовослужбовців на посади здійснюється:
1) на вищі посади - у порядку просування по службі;
2) на рівнозначні посади:
у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів;
у разі проведення заміни у місцевостях з особливими природними, географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами (далі - місцевості з установленим строком військової служби);
для більш доцільного використання за фахом чи досвідом роботи - за рішенням відповідного командира (начальника), прийнятим у порядку, визначеному Міністерством оборони України, зокрема на особисте прохання військовослужбовця;
за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
за сімейними обставинами - на особисте прохання;
з меншим обсягом роботи з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - на підставі висновку атестації, а в особливий період - на підставі висновку службової характеристики;
вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з меншим обсягом роботи, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням у разі неможливості виконання ними обов'язків на займаних посадах;
3) на нижчі посади:
у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду;
за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
з урахуванням професійних, ділових і моральних якостей - на підставі висновку атестації, а в особливий період - на підставі висновку службової характеристики;
за віком або сімейними обставинами - на особисте прохання;
у порядку виконання накладеного дисциплінарного стягнення - відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України;
вагітних військовослужбовців-жінок за їх клопотанням відповідно до медичного висновку - на посади з меншим обсягом роботи, а також військовослужбовців-жінок, які мають дітей віком до трьох років, за їх клопотанням у разі неможливості виконання ними обов'язків на займаних посадах та за відсутності рівнозначних посад.
Посада вважається вищою, якщо за цією посадою штатом (штатним розписом) передбачено вище військове звання, ніж за займаною посадою, а за умови рівних військових звань - більший посадовий оклад. У разі коли штатом (штатним розписом) передбачено два військові звання або диференційовані посадові оклади, до уваги береться вище військове звання або більший посадовий оклад.
Призначення військовослужбовців на інші посади також здійснюється у порядку, передбаченому пунктом 71 цього Положення.
61. Військовослужбовці призначаються на посади і переміщуються по службі за основною або спорідненою спеціальністю та набутим досвідом служби. У разі коли є потреба призначення військовослужбовців на посади за новою спеціальністю, їх призначенню на ці посади має передувати відповідна підготовка (перепідготовка).
Переміщення військовослужбовців по службі проводиться, як правило, без зарахування в розпорядження відповідних командирів.
62. Військовослужбовці призначаються на військові посади, які передбачені штатами (штатними розписами) військових частин. Призначення військовослужбовців на посади і просування по службі здійснюються за результатами оцінювання (в умовах особливого періоду - за результатами складання службових характеристик) за умови перебування військовослужбовців у резерві кандидатів для просування по службі (далі - Резерв). Порядок формування та використання Резерву визначається Міністерством оборони України.
63. Необхідність і терміновість переміщення військовослужбовців, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі і визнані військово-лікарською комісією за станом здоров'я обмежено придатними до військової служби, з посад, що вони займають, на інші посади, на яких вони можуть виконувати обов'язки військової служби з урахуванням стану здоров'я, підготовки і досвіду служби, визначаються командирами (начальниками), які мають право призначати військовослужбовців на відповідні посади.
64. Переміщення по службі в іншу місцевість військовослужбовців, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі і визнані придатними або обмежено придатними до військової служби, але при цьому вони самі чи члени їх сімей мають потребу за станом здоров'я у зміні місця служби (проживання), здійснюється на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії.
65. Військовослужбовці, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі та визнані за станом здоров'я непридатними до служби на надводних кораблях та до роботи у спеціальних спорудах, але придатними або обмежено придатними до військової служби, призначаються на посади, не пов'язані з виконанням роботи у спеціальних спорудах та службою на надводних кораблях. У разі відсутності таких вакантних посад зазначені військовослужбовці звільняються в установленому порядку з військової служби.
66. Призначення військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу на посади, нижчі від їх фактичного військового звання, може здійснюватися у випадках, передбачених підпунктом 3 пункту 60 цього Положення, а також у разі переміщення військовослужбовців для подальшого проходження військової служби у місцевостях з установленими строками проходження військової служби.
67. Переміщення військовослужбовців з вищих посад на нижчі здійснюється на підставах, передбачених абзацами другим - шостим підпункту 3 пункту 60 цього Положення, - прямими начальниками у межах наданих їм прав щодо призначення на посади.
68. Військовослужбовці, переміщені з вищих посад на нижчі, у подальшому просуваються по службі з дотриманням вимог, передбачених пунктом 60 цього Положення, а понижені у посаді в дисциплінарному порядку - також після зняття дисциплінарного стягнення.
Військовослужбовець, який був призначений на нижчу посаду у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, у подальшому призначається на посаду, що є рівнозначною або, за умови перебування у Резерві для просування по службі, вищою за посаду, яку військовослужбовець заміщував до переміщення, без додержання принципу послідовності та без урахування строку перебування на посаді, на яку він був призначений у зв'язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.
69. Забороняється призначення військовослужбовців на посади у порядку службового сумісництва.
Порядок призначення на посади
70. Призначення військовослужбовців на посади, за якими штатом (штатним розписом) передбачено подвійне найменування, здійснюється наказами посадової особи, до номенклатури призначення якої належить вища посада.
71. На посади сержантського і старшинського складу призначаються військовослужбовці, які отримали підготовку відповідного рівня у вищих військових навчальних закладах, навчальних частинах (центрах) та у військових частинах.
72. Вибуття до нового місця служби військовослужбовця здійснюється після надходження витягу з наказу відповідного командира (начальника) військової частини про призначення, в тому числі доведеного технічними засобами передачі документованої інформації. Виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини має відбутися після здавання посади, але не пізніше ніж через місяць від дня одержання військовою частиною зазначеного витягу з наказу або іншого письмового повідомлення про переміщення по службі військовослужбовця.
До зазначеного строку не включається час перебування військовослужбовця у відпустці, відрядженні, на лікуванні чи під вартою.
Переміщення військовослужбовців
73. Переміщення військовослужбовців здійснюється в разі, коли звільнення їх із посад або призначення на інші посади належить до номенклатури призначення різних посадових осіб.
Переміщення осіб рядового, сержантського та старшинського складу за наявності обґрунтованих підстав з урахуванням висновків атестування, рекомендацій їх безпосередніх і прямих начальників на підставі клопотань командирів (начальників), які порушили питання про переміщення, здійснюється:
між оперативними командуваннями, з'єднаннями, військовими частинами - наказами посадової особи, якій підпорядковані відповідні види Збройних Сил України, оперативні командування, з'єднання та військові частини;
між видами, окремими родами, органами військового управління Збройних Сил України - наказом Головнокомандувача Збройних Сил України;
( Абзац четвертий пункту 73 в редакції Указу Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
між військовими частинами, які підпорядковані керівникам структурних підрозділів Міністерства оборони України - наказом першого заступника Міністра оборони України.
Призначення на посади, що належать до номенклатури посад нижчої посадової особи, здійснюється наказами тих командирів (начальників), до номенклатури призначення яких належать посади, з яких переміщуються військовослужбовці.
74. Військовослужбовець може бути переміщений на нове місце військової служби з однієї військової частини до іншої у випадках, визначених пунктом 60 цього Положення, а також якщо з урахуванням вчиненого правопорушення військовослужбовець, якому призначено покарання у виді службового обмеження для військовослужбовців, не може бути залишений на посаді, пов'язаній із керівництвом підлеглими особами.
Зазначене переміщення здійснюється без згоди військовослужбовця, крім таких випадків:
неможливість проходження військовослужбовцем військової служби у місцевості, до якої його переміщують, відповідно до висновку (постанови) військово-лікарської комісії;
неможливість проживання членів сім'ї військовослужбовця за станом здоров'я в місцевості, до якої його переміщують, відповідно до документів, які це підтверджують;
потреба у догляді за непрацездатними чи хворими батьками, дружиною (чоловіком) або особами, які виховували його з дитинства замість батьків і були визнані опікунами та мешкають окремо від сім'ї військовослужбовця, відповідно до документів, які це підтверджують, та на законних підставах перебувають на території України.
75. Переміщення військовослужбовця за станом здоров'я або за станом здоров'я членів його сім'ї, які на законних підставах перебувають на території України, здійснюється за рапортом військовослужбовця та за наявності відповідного медичного висновку.
Для переміщення в іншу місцевість військовослужбовець до рапорту додає відповідні документи, які підтверджують необхідність зміни місця проживання:
дружини (чоловіка), які на законних підставах перебувають на території України;
його (її) неповнолітніх дітей, повнолітніх дітей - учнів (студентів) закладів освіти за денною формою навчання, які перебувають на утриманні військовослужбовця, та дітей з інвалідністю I або II групи, які на законних підставах перебувають на території України;
( Абзац четвертий пункту 75 із змінами, внесеними згідно з Указом Президента № 545/2022 від 01.08.2022 )
непрацездатних батьків військовослужбовця та його (її) дружини (чоловіка), які на законних підставах перебувають на території України;