• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про схвалення Висновків і пропозицій до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2003 рік

Верховна Рада України  | Постанова, Висновок від 17.10.2002 № 183-IV
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Постанова, Висновок
  • Дата: 17.10.2002
  • Номер: 183-IV
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Верховна Рада України
  • Тип: Постанова, Висновок
  • Дата: 17.10.2002
  • Номер: 183-IV
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
П О С Т А Н О В А
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
Про схвалення Висновків і пропозицій до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2003 рік
Заслухавши доповідь Голови Комітету Верховної Ради України з питань бюджету, Верховна Рада України
постановляє:
1. Схвалити Висновки і пропозиції Комітету Верховної Ради України з питань бюджету до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2003 рік як Бюджетні висновки Верховної Ради України (додаються).
2. Кабінету Міністрів України при доопрацюванні проекту Закону України про Державний бюджет України на 2003 рік до другого читання врахувати збільшення доходної частини державного бюджету, яке не потребує внесення змін до законодавства України або врегульовано у Бюджетних висновках Верховної Ради України.
3. Кабінету Міністрів України доопрацювати проект Закону України про Державний бюджет України на 2003 рік з урахуванням схвалених Бюджетних висновків Верховної Ради України та подати його на друге читання не пізніше 3 листопада 2002 року.
Голова Верховної Ради України В.ЛИТВИН
м. Київ, 17 жовтня 2002 року
N 183-IV
Схвалено
Постановою Верховної Ради
України від 17 жовтня 2002 року
N 183-IV
БЮДЖЕТНІ ВИСНОВКИ
ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ
Представлений Кабінетом Міністрів України на пленарному засіданні Верховної Ради України 24 вересня 2002 року проект Закону України про Державний бюджет України на 2003 рік був розглянутий та опрацьований у Комітеті Верховної Ради України з питань бюджету щодо його відповідності вимогам Конституції України, Основним напрямам бюджетної політики на 2003 рік, положенням та нормам Бюджетного кодексу України, чинному законодавству України.
Розгляд та опрацювання проекту Закону України про Державний бюджет України на 2003 рік відбувався за участю представників Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, Національного банку України, державних адміністрацій, інших органів виконавчої влади.
Відповідно до рішень Комітету (протоколи N 17 від 19 вересня 2002 року, N 19 від 7 жовтня 2002 року, N 20 від 8 жовтня 2002 року, N 21 від 9 жовтня 2002 року, N 22 від 10 жовтня 2002 року) сформовані такі висновки і пропозиції до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2003 рік, поданого Кабінетом Міністрів України для розгляду Верховною Радою України.
Постановою Верховної Ради України від 4 липня 2002 року N 32-IV "Про Основні напрями бюджетної політики на 2003 рік" було визначено основні пріоритети бюджетної політики на наступний бюджетний рік, які залишились практично не виконаними Кабінетом Міністрів України при підготовці проекту Державного бюджету України на 2003 рік. Зокрема не забезпечено:
збалансованість і соціальне спрямування державного бюджету;
послаблення боргового навантаження на державні фінанси;
підвищення рівня реальних доходів населення та купівельної спроможності громадян;
виконання повною мірою соціальних гарантій і здійснення видатків соціального захисту населення;
погашення заборгованості із заробітної плати у бюджетній сфері та соціальних виплат;
інвентаризації державних цільових програм, які планується здійснювати у 2003 році в межах бюджетних програм, визначених головним розпорядникам у проекті Державного бюджету України на 2003 рік;
стимулювання інноваційної та інвестиційної діяльності як фактора економічного зростання;
впровадження податкової реформи та підготовку бюджету на основі нового податкового законодавства.
За своїм змістом проект Закону України про Державний бюджет України на 2003 рік підготовлено з порушенням норм статей 22 та 46 Конституції України щодо соціального захисту окремих категорій громадян, статей 13, 15, 23, 27, 29, 52, 103 та інших статей Бюджетного кодексу України, без повного врахування діючих норм законів України з питань оподаткування.
У запропонованому проекті Державного бюджету України на 2003 рік не враховано 30 із 52 пропозицій та доручень Верховної Ради України, визначених у Постанові Верховної Ради України "Про Основні напрями бюджетної політики на 2003 рік". Зокрема, щодо забезпечення збалансованості і бездефіцитності державного бюджету, узгодження прогнозних показників соціально-економічного розвитку України з доходами бюджету, визначення державних капітальних вкладень, забезпечення зростання частки видатків у державному бюджеті на фінансування соціального захисту населення, скорочення джерел формування спеціального фонду, врегулювання питань адміністрування окремих податків і зборів, забезпечення реального зростання місцевих бюджетів.
За оцінкою Рахункової палати запропонований Кабінетом Міністрів України проект Державного бюджету України на 2003 рік є бюджетом стагнації, відходу від інноваційної моделі розвитку і передбачає гальмування приватизаційних процесів, зростання платіжної кризи, нарощування податкового боргу і в цілому зменшення доходів держави, що спричинить зростання соціальної напруги в бюджетній сфері і державі в цілому.
У проекті Державного бюджету України зазначені прогнозні показники не визначають соціальну спрямованість і не передбачають реальне соціальне навантаження на бюджет. Продовжують зростати видатки на утримання органів державного управління, відбувається підвищення заробітної плати працівникам Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, органів державної податкової служби та інших силових відомств.
Представлені Кабінетом Міністрів України основні прогнозні макроекономічні показники на 2003 рік, на базі яких складено проект Державного бюджету України на наступний рік, не відповідають положенням Основних засад грошово-кредитної політики на 2003 рік, що затверджені Радою Національного банку України відповідно до статті 100 Конституції України. Існує ряд розбіжностей в оцінці очікуваних показників у 2002 році та прогнозі на 2003 рік, що не дозволяє реально визначити прогноз доходів державного бюджету на наступний рік та передбачити реальні державні видатки. Зокрема, це стосується таких прогнозних показників:
середнього обмінного курсу гривні до долара США - на 2003 рік Кабінетом Міністрів України передбачається на рівні 5,57 гривні, тоді як Національний банк України прогнозує його на рівні 5,48 гривні;
експорту товарів і послуг - Кабінетом Міністрів України прогнозується приріст на рік на 1,6 відсотка, тоді як Національний банк України передбачає приріст на 5 відсотків;
імпорту товарів і послуг - Кабінетом Міністрів України закладається приріст на 3,9 відсотка при прогнозі Національного банку України на 6,2 відсотка.
При задекларованій Кабінетом Міністрів України макроекономічній стабільності та збереженні тенденції економічного зростання на 2003 рік доходи зведеного бюджету занижені порівняно із запланованим номінальним зростанням ВВП. У проекті бюджету на 2003 рік при планованому реальному зростанні ВВП спостерігається падіння доходів зведеного бюджету, тобто відбувається зменшення частки національного продукту, яка перерозподіляється через бюджет.
При плановому номінальному рості ВВП на 11,5 відсотка доходи зведеного бюджету на 2003 рік (62,6 млрд. гривень) перевищують їх рівень у 2002 році на 3 млрд. гривень (або 5,6 відсотка) та очікувані надходження у поточному році на 1,1 млрд. гривень (або 1,4 відсотка). Одночасно слід відзначити, що питома вага доходів зведеного бюджету у ВВП визначена на рівні 25,3 відсотка при фактичній тенденції росту, що простежується протягом кількох років (у порівняльних умовах - без коштів від приватизації державного майна): 1999 рік - 24,7 відсотка, 2000 рік - 27,7 відсотка, 2001 рік - 26,1 відсотка, 7 місяців 2002 року - 29,5 відсотка.
Це свідчить про те, що на 2003 рік планується зниження реальних доходів Державного бюджету України на 1,4 відсоткових пункти. Найнижчі показники темпів росту спостерігаються за доходами загального фонду державного бюджету (50,6 млрд. гривень) на 2,5 відсотка. Основними положеннями бюджетної політики передбачено обмеження спеціального фонду. Однак, у проекті Закону передбачається його зростання, зокрема, по державному бюджету більш ніж на 14 відсотків, по місцевих бюджетах - близько 17 відсотків. При цьому розширено перелік джерел формування спеціального фонду, зокрема до державного бюджету введено виконавчий збір. Це свідчить про те, що бюджет все більше розподіляється без участі Верховної Ради України у визначенні пріоритетів ефективного використання бюджетних коштів.
В порушення Основних положень бюджетної політики на 2003 рік в статті 1 проекту Закону передбачається дефіцит спеціального фонду державного бюджету в сумі 815,6 млн. гривень, що становить 0,3 відсотка ВВП або 1,3 відсотка видатків зведеного бюджету.
Суттєвою загрозою для виконання доходної частини Державного бюджету України на 2003 рік є існуюча тенденція збереження і збільшення податкового боргу, який за 8 місяців поточного року зріс на 6,4 млрд. гривень і сягає 12,7 млрд. гривень. У проекті відсутні положення та механізм ліквідації податкового боргу, що свідчить про відсутність дієвих механізмів та інструментів з врегулювання зазначеної проблеми.
В порушення вимог Основних напрямів бюджетної політики на 2003 рік Кабінет Міністрів України не надав повного прозорого розрахунку по найвагомішому податку у структурі доходів державного бюджету - податку на додану вартість. Як свідчить аналіз, частка податку на додану вартість у структурі зведеного бюджету щороку зменшується (у 1998 році становила 25,8 відсотка загальних надходжень зведеного бюджету, у 1999 році відповідно 25,6 відсотка, у 2000 році - 19,2 відсотка, у 2001 році - 18,8 відсотка, а за планом на 2003 рік передбачається 21,8 відсотка). В цій ситуації Кабінет Міністрів України не виходить із законодавчою ініціативою щодо покращання адміністрування цього податку та упорядкування пільг, що позитивно вплинуло б на наповнення державного бюджету.
Визначивши головним пріоритетом при плануванні бюджету на 2003 рік забезпечення видатків соціального спрямування, Кабінет Міністрів України не забезпечив в повному обсязі фінансування соціальних гарантій, соціального захисту населення та безоплатної медичної допомоги, а також соціально-медичне забезпечення ветеранів війни та праці. Кабінет Міністрів України не виконав поставлене завдання і, порівняно з поточним роком, пропонується зменшити соціальні видатки загального фонду державного бюджету на 2003 рік (з урахуванням трансфертів соціального характеру для місцевих бюджетів) на 537 млн. гривень, або на 2,8 відсотка.
Не передбачаються позитивні зміни в управлінні державним боргом. Прогнозується погіршення структури державного боргу, зростання його валютної складової. Дії Кабінету Міністрів України щодо зовнішніх запозичень та реструктуризації боргових зобов'язань призвели до непосильного навантаження на державні фінанси: у 2003 році платежі з обслуговування та погашення державного боргу сягнуть майже 12 млрд. гривень.
Основними напрямами бюджетної політики на 2003 рік передбачається збільшення частки місцевих бюджетів у зведеному бюджеті. Питома вага прогнозних обсягів місцевих бюджетів (з урахуванням трансфертів з державного бюджету) у прогнозному обсязі зведеного бюджету України на 2003 рік становить 40,1 відсотка, у тому числі по загальному фонду - 45,3 відсотка, або на 5 відсотків більше порівняно із відповідним показником на 2002 рік. Проте зазначене збільшення відбулося за рахунок передачі окремих видатків на виконання повноважень місцевими органами та суттєвого приросту прибуткового податку з громадян.
Показники проекту Державного бюджету України на 2003 рік спрямовані на вирішення поточних цілей та не передбачають інвестиційної складової економічного та соціального розвитку, реальних джерел фінансування державних централізованих капітальних вкладень та довгострокових програм, які повинні фінансуватися за рахунок капітальних видатків.
У процесі аналізу оцінки та підготовки висновків і пропозицій до законопроекту було опрацьовано понад 2000 пропозицій народних депутатів, профільних комітетів, фракцій (груп), Національного банку України, розглянуто звернення головних розпорядників коштів, пропозиції місцевих органів влади та інших учасників бюджетного процесу.
Пропонується внести такі зміни до проекту Закону України про Державний бюджет України на 2003 рік.
До розділу I "ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ"
Статтю 1 викласти в такій редакції:
"Стаття 1. Установити доходи Державного бюджету України на 2003 рік у сумі - 55.165.250,5 тис. гривень, у тому числі доходи загального фонду Державного бюджету України - у сумі 43.849.436,8 тис. гривень та доходи спеціального фонду Державного бюджету України - у сумі 11.315.813,7 тис. гривень, згідно з додатком N 1 до цього Закону.
Затвердити видатки Державного бюджету України на 2003 рік у сумі 53.265.865,6 тис. гривень, у тому числі видатки загального фонду Державного бюджету України - у сумі 41.061.248,1 тис. гривень та видатки спеціального фонду Державного бюджету України - у сумі 12.204.617,5 тис. гривень.
Установити граничний розмір профіциту Державного бюджету України на 2003 рік у сумі 1.899.384,9 тис. гривень, у тому числі профіцит загального фонду у сумі 2.788.188,7 тис. гривень і дефіцит спеціального фонду у сумі 888.803,8 тис. гривень, згідно з додатком N 2 до цього Закону".
До розділу II "ДОХОДИ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ"
Статтю 2 викласти в такій редакції:
"Стаття 2. Установити, що до доходів загального фонду Державного бюджету України на 2003 рік належать:
1) податок на прибуток підприємств (крім податку на прибуток підприємств комунальної власності);
2) збір за спеціальне використання водних ресурсів загальнодержавного значення та збір за користування водами для потреб гідроенергетики і водного транспорту;
3) збір за спеціальне використання лісових ресурсів державного значення;
4) платежі за користування надрами загальнодержавного значення;
5) акцизний збір з вироблених в Україні товарів (крім акцизного збору з вироблених в Україні товарів, що сплачується платниками за місцезнаходженням в Автономній Республіці Крим, акцизного збору з вироблених в Україні нафтопродуктів і транспортних засобів);
6) акцизний збір з ввезених на територію України товарів (крім акцизного збору з ввезених на територію України нафтопродуктів і транспортних засобів);
7) плата за ліцензії на певні види господарської діяльності, крім тих, що видаються Радою міністрів Автономної Республіки Крим, виконавчими органами місцевих рад та місцевими органами виконавчої влади, та плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами;
8) кошти, отримані за вчинення консульських дій на території України, та 90 відсотків коштів, отриманих за вчинення консульських дій за межами України, в установленому Кабінетом Міністрів України порядку;
9) ввізне мито (крім ввізного мита з нафтопродуктів і транспортних засобів та шин до них);
10) рентна плата за нафту та природний газ, що видобуваються в Україні;
11) надходження від розміщення в установах банків тимчасово вільних бюджетних коштів, які обліковуються на рахунках Державного казначейства України;
12) державне мито в частині, що відповідно до закону зараховується до державного бюджету;
13) надходження від санкцій (штрафів, пені тощо), що застосовуються за рішеннями та розпорядженнями уповноважених посадових осіб Антимонопольного комітету України, інших органів виконавчої влади (крім адміністративних штрафів, що накладаються виконавчими органами відповідних рад та утвореними ними в установленому порядку адміністративними комісіями), а також за рішеннями судових органів, прийнятими за зверненнями Державної автомобільної інспекції;
14) кошти від реалізації майна, конфіскованого за рішенням суду, скарбів, майна, одержаного державою в порядку спадкоємства чи дарування, безхазяйного майна, валютних цінностей, що пересилаються в міжнародних поштових відправленнях із порушенням норм актів Всесвітнього поштового союзу, не вручених міжнародних та внутрішніх поштових відправлень, майна з обмеженим терміном зберігання, майна, вилученого для забезпечення сплати штрафів або з метою відшкодування належних державному бюджету платежів, із наступним відшкодуванням із державного бюджету витрат, пов'язаних із зберіганням, транспортуванням, експертною оцінкою, сертифікацією, розпорядженням зазначеним майном за рахунок надходження зазначених коштів, знахідок, а також валютні цінності і грошові кошти, власники яких невідомі;
15) 80 відсотків коштів, отриманих бюджетними установами та організаціями за здані у вигляді брухту і відходів золото, платину, метали платинової групи, дорогоцінне каміння, та 50 відсотків коштів - за здане у вигляді брухту і відходів срібло;
16) 20 відсотків надходжень до Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях;
17) 10 відсотків портового (адміністративного) збору;
18) відрахування від сум перевищення розрахункової величини фонду оплати праці на підприємствах-монополістах;
19) надходження від реалізації розброньованих матеріальних цінностей мобілізаційного резерву в обсягах, визначених у додатку N 1 до цього Закону;
20) до розмежування земель державної та комунальної власності 10 відсотків надходжень від продажу земельних ділянок несільськогосподарського призначення, що перебувають у державній власності;
21) рентна плата за транзитне транспортування природного газу;
22) рентна плата за транспортування нафти;
23) рентна плата за транзитне транспортування аміаку;
24) суми виконавчого збору, стягнутого державною виконавчою службою;
25) збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету;
26) 30 відсотків збору за забруднення навколишнього природного середовища;
27) надходження від зборів за підготовку до державної реєстрації авторського права і договорів, які стосуються права автора на твір, та коштів, одержаних від продажу контрольних марок;
28) кошти, що надійдуть від рекламодавців алкогольних напоїв та/або тютюнових виробів;
29) надходження від Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" в рахунок погашення заборгованості поточного року перед Міністерством оборони України за Угодою між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про передачу з України до Російської Федерації важких бомбардувальників ТУ-160 та ТУ-95 МС, крилатих ракет повітряного базування великої дальності та обладнання;
30) 97 відсотків коштів, одержаних від приватизації державного майна та інших надходжень, безпосередньо пов'язаних з процесом приватизації та кредитуванням підприємств, з урахуванням норм пунктів 22 і 23 статті 9 цього Закону;
31) дивіденди (доход), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, які є у державній власності;
32) аеронавігаційний збір;
33) 50 відсотків орендної плати при передачі в оренду державного майна, яке знаходиться в розпорядженні бюджетних установ;
34) інші доходи, що підлягають зарахуванню до Державного бюджету України згідно із статтею 29 Бюджетного кодексу України".
Статтю 3 викласти в такій редакції:
"Стаття 3. Установити, що нафтогазодобувні підприємства вносять до Державного бюджету України у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рентну плату за природний газ у розмірі 28,9 гривні за 1.000 куб. метрів (або 14,45 гривні за 1.000 куб. метрів за умови покриття втрат бюджету за рахунок інших джерел доходів) та за нафту - у розмірі 52,02 гривні за 1 тонну".
Статтю 7 викласти в такій редакції:
"Стаття 7. Установити, що до 1 січня 2004 року:
в разі вивезення (експорту) товарів (робіт, послуг) за межі митної території України шляхом бартерних (товарообмінних) операцій сума податку на додану вартість, сплачена (нарахована) у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг), не відноситься на збільшення податкового кредиту, а включається до складу валових витрат виробництва (обігу) платника податку;
зберігається існуючий порядок сплати податку на додану вартість (продовжується дія пункту 11.15 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість" до 1 січня 2004 року) за операціями з надання послуг, пов'язаних із перевезенням (переміщенням) пасажирів та вантажів транзитом через територію і порти України;
для цілей оподаткування амортизація на основні фонди II та III груп, які виведені з експлуатації, не нараховується;
оподатковуються податком на додану вартість за нульовою ставкою: операції з ввезення газу на митну територію України; операції з продажу газу, імпортованого в Україну, та газу, видобутого в Україні, безпосередньо споживачам (крім населення та бюджетних організацій).
Застосовується в 2003 році порядок сплати податку на додану вартість, встановлений пунктом 11.6 статті 11 Закону України "Про податок на додану вартість" у частині продажу безпосередньо споживачам (крім населення та бюджетних організацій) газу, імпортованого в Україну, та газу, видобутого в Україні".
Статтю 8 викласти в такій редакції:
"Стаття 8. Збір за використання радіочастотного ресурсу України сплачується з дати використання радіочастотного ресурсу України. Сума збору за використання радіочастотного ресурсу України розраховується платниками самостійно, виходячи із розміру встановлених ставок та ширини смуги радіочастот, визначеної в ліцензії на використання радіочастотного ресурсу України, по кожному регіону окремо. За несвоєчасне внесення до бюджету належної до сплати суми збору за використання радіочастотного ресурсу України нараховується пеня із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення заборгованості або на день її (її частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Користувачі радіочастотного ресурсу України щомісяця протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового місяця), подають до органів податкової служби податкові декларації. Форма податкової декларації визначається центральним податковим органом".
Статтю 9 викласти в такій редакції:
"Стаття 9. Установити, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2003 рік у частині доходів є:
1) акцизний збір з вироблених в Україні нафтопродуктів і транспортних засобів;
2) акцизний збір з ввезених на територію України нафтопродуктів і транспортних засобів;
3) 10 відсотків коштів, отриманих за вчинення консульських дій за межами України;
4) ввізне мито з нафтопродуктів і транспортних засобів та шин до них;
5) надходження коштів від збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства;
6) платежі, пов'язані з перебуванням Чорноморського флоту Російської Федерації на території України, відповідно до укладеної 28 травня 1997 року Угоди між Урядом України і Урядом Російської Федерації про взаємні розрахунки, пов'язані з поділом Чорноморського флоту та перебуванням Чорноморського флоту Російської Федерації на території України;
7) надходження коштів від реалізації надлишкового озброєння, військової та спеціальної техніки, іншого майна Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань;
8) надходження від погашення простроченої заборгованості Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" за Угодою між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про передачу з України до Російської Федерації важких бомбардувальників ТУ-160 та ТУ-95 МС, крилатих ракет повітряного базування великої дальності та обладнання, яка утворилася станом на 1 січня 2003 року перед Міністерством оборони України;
9) збори на обов'язкове пенсійне страхування, що відповідно до закону сплачуються при здійсненні операцій з купівлі-продажу безготівкових валют, торгівлі ювелірними виробами із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння та при відчуженні легкових автомобілів, з виробництва та імпорту тютюнових виробів, з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, з надання послуг стільникового рухомого зв'язку (додаткові збори на виплату пенсій) у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України;
10) 80 відсотків надходжень до Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях;
11) 90 відсотків портового (адміністративного) збору;
12) надходження до страхового фонду безпеки авіації;
13) відсотки за користування державним пільговим кредитом, наданим індивідуальним сільським забудовникам;
14) відсотки за користування пільговим довгостроковим державним кредитом, наданим молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) житла;
15) 50 відсотків орендної плати при передачі в оренду державного майна, яке знаходиться в розпорядженні бюджетних установ;
16) власних надходжень бюджетних установ, які утримуються за рахунок коштів державного бюджету;
17) надходження від реалізації матеріальних цінностей державного резерву;
18) надходження від реалізації розброньованих матеріальних цінностей мобілізаційного резерву понад обсяги, визначені додатком N 1 до цього Закону;
19) надходження від секретаріату ООН за участь українського контингенту в миротворчих операціях;
20) надходження до Фонду України соціального захисту інвалідів;
21) 3 відсотки коштів від приватизації державного майна та інших надходжень, безпосередньо пов'язаних з процесом приватизації та кредитуванням підприємств, з урахуванням норм пунктів 22 і 23 статті 9 цього Закону;
22) кошти, що надійдуть від приватизації об'єктів незавершеного будівництва, що споруджувалися відповідно до Чорнобильської будівельної програми;
23) кошти, що надійдуть внаслідок продажу акцій відкритих акціонерних товариств Харківської області за переліком, визначеним Кабінетом Міністрів України, для ліквідації наслідків аварії на очисних спорудах міста Харкова;
24) надходження від збору за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, якщо маршрут їх руху пролягає територією двох і більше областей".
До розділу III "ДЕРЖАВНИЙ БОРГ ТА ФІНАНСУВАННЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ"
Статтю 11 викласти в такій редакції:
"Стаття 11. Установити, що державні внутрішні й зовнішні запозичення здійснюються в межах загального обсягу встановлених граничних розмірів державного внутрішнього боргу України та державного зовнішнього боргу України. У разі надходження коштів із внутрішніх або зовнішніх джерел державного запозичення у неповному обсязі допускається зменшення (збільшення) граничного розміру державного внутрішнього боргу України за рахунок відповідного збільшення (зменшення) граничного розміру державного зовнішнього боргу України.
Збільшення (зменшення) граничного розміру державного боргу України здійснюється за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету".
Статтю 13 викласти в такій редакції:
"Стаття 13. Надати право Міністерству фінансів України здійснювати операції з державним боргом України з метою економії бюджетних коштів.
Кабінету Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету розробити організаційно-правові засади проведення таких операцій та напрямів використання їх результатів".
Статтю 14 викласти в такій редакції:
"Стаття 14. Кабінет Міністрів України має право брати зобов'язання від імені України, пов'язані із здійсненням запозичень, у тому числі щодо відмови від суверенного імунітету в можливих судових справах, пов'язаних із поверненням позик та звільненням платежів згідно з угодами від будь-яких комісій, податків та інших обов'язкових платежів, протягом часу дії зобов'язання з повернення запозичених коштів. Перед проведенням запозичення інформувати Комітет Верховної Ради України з питань бюджету".
Статтю 15 виключити.
Статтю 16 виключити.
Статтю 20 виключити.
Статтю 21 викласти в такій редакції:
"Стаття 21. Установити, що до надходжень фінансування загального фонду Державного бюджету України на 2003 рік належать надходження в результаті здійснення державних внутрішніх та державних зовнішніх запозичень".
Статтю 22 викласти в такій редакції:
"Стаття 22. Установити, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2003 рік у частині фінансування є позики, що залучаються державою від міжнародних та іноземних організацій з метою їх подальшого рекредитування або надання трансфертів для впровадження проектів розвитку".
Статтю 23 викласти в такій редакції:
"Стаття 23. Визнати в 2003 році органи державної податкової служби України органом стягнення простроченої заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, та бюджетними позичками".
Статтю 24 викласти в такій редакції:
"Стаття 24. Установити, що кошти, отримані згідно з пунктом 6 статті 9 цього Закону, спрямовуються на погашення державного боргу України перед Російською Федерацією відповідно до укладеної міжурядової угоди, крім обсягів втрат органів місцевого самоврядування міста Севастополя по податку на землю".
Статтю 25 виключити.
До розділу IV "ВИДАТКИ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ"
Статтю 26 викласти в такій редакції:
"Стаття 26. Затвердити бюджетні призначення головним розпорядникам коштів Державного бюджету України на 2003 рік в розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами згідно з додатком N 3 до цього Закону.
Перерозподіл видатків у межах загального обсягу головного розпорядника коштів, що призводить до зміни затверджених бюджетних призначень по загальному та спеціальному фондах, здійснюється лише за погодженням із Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. В процесі виконання державного бюджету у виняткових випадках за обгрунтованим поданням головного розпорядника коштів Міністерство фінансів України здійснює перерозподіл видатків за економічною класифікацією в межах загального обсягу його бюджетних призначень по загальному фонду державного бюджету.
Забороняється збільшення бюджетних призначень по загальному та спеціальному фондах Державного бюджету України на:
оплату праці працівників бюджетних установ за рахунок зменшення інших видатків;
капітальні видатки за рахунок зменшення бюджетних призначень на поточні видатки.
Порядок передачі бюджетних повноважень від одного головного розпорядника іншому, крім призначень резервного фонду Державного бюджету України, здійснюється відповідно до частини п'ятої статті 23 Бюджетного кодексу України".
Статтю 27 викласти в такій редакції:
"Стаття 27. Бюджетні зобов'язання приймаються розпорядниками коштів в обсягах, що не перевищують суми бюджетних призначень, визначених статтею 26 цього Закону.
Органи Державного казначейства України здійснюють облік зобов'язань розпорядників коштів Державного бюджету України та відображають їх у звітності про виконання Державного бюджету України.
Зобов'язання, взяті розпорядниками коштів Державного бюджету України, без відповідних бюджетних асигнувань та не зареєстровані в органах Державного казначейства України, вважаються нецільовим використанням бюджетних коштів".
Статтю 31 викласти в такій редакції:
"Стаття 31. Затвердити такий перелік захищених статей видатків загального фонду Державного бюджету України на 2003 рік за економічною структурою видатків:
оплата праці працівників бюджетних установ (код 1110);
нарахування на заробітну плату (код 1120);
придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів (код 1132);
забезпечення продуктами харчування (код 1133);
трансферти населенню (код 1340);
трансферти місцевим бюджетам (код 1320)".
Статтю 32 виключити.
Доповнити статтею 32-1 такого змісту:
"Стаття 32-1. Установити, що реалізація у 2003 році військової та спеціальної техніки, надлишкового майна Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань (крім озброєння) проводиться через Фонд державного майна України на конкурсних засадах.
Установити, що реалізація надлишкового озброєння Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань проводиться відповідно до порядку його реалізації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України, на конкурсних засадах".
Статтю 33 викласти в такій редакції:
"Стаття 33. Встановити, що відшкодування відповідно до закону шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього (досудового) слідства, прокуратури, а також судів, у 2003 році здійснюється з Державного бюджету України в такому порядку:
за приписом Державної виконавчої служби України Державне казначейство України у терміни, визначені у приписі, списує у безспірному порядку на користь зазначеної фізичної особи встановлену до відшкодування суму коштів із Єдиного казначейського рахунку Державного бюджету України;
відшкодована сума обліковується Державним казначейством України на окремому рахунку видатків по кожній відшкодованій сумі та наростаючим підсумком.
Відшкодування коштів згідно з цією статтею Закону здійснюється в межах бюджетних призначень, передбачених у Державному бюджеті України на цю мету, а за відсутності таких бюджетних призначень або потреби у таких видатках понад розмір бюджетних призначень відшкодування здійснюється за рахунок коштів резервного фонду Кабінету Міністрів України до внесення відповідних змін до Державного бюджету України.
Кошти, відшкодовані державою з Державного бюджету України у порядку, встановленому цією статтею Закону, вважаються збитками Державного бюджету України.
Посадові особи, діяннями яких завдані збитки Державному бюджету України, притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством".
Статтю 34 викласти в такій редакції:
"Стаття 34. Кабінету Міністрів України затвердити за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету розподіл бюджетних призначень на погашення заборгованості із соціальних виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, в розрізі бюджетних програм".
Статтю 36 викласти в такій редакції:
"Стаття 36. Установити, що у 2003 році кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з окремими пунктами статей 9, 22 та 35 цього Закону, спрямовуються відповідно на:
1) розвиток мережі і утримання відповідно до закону автомобільних доріг загального користування (за рахунок коштів, визначених пунктами 1, 2, 4, 24 статті 9 цього Закону);
2) виплати, пов'язані з функціонуванням консульських установ (за рахунок джерел, визначених пунктом 3 статті 9 цього Закону);
3) закладення і догляд за молодими садами, виноградниками і ягідниками та хмелем (за рахунок джерел, визначених пунктом 5 статті 9 цього Закону);
4) потреби Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань за бюджетними програмами: "Закупівля озброєння та військової техніки", "Прикладні дослідження у сфері військової оборони держави", "Відновлення боєздатності, утримання, експлуатація, ремонт озброєння та військової техніки", "Реформування та розвиток Збройних Сил України" відповідно до кошторисів, затверджених у встановленому порядку (відповідно за рахунок джерел, визначених пунктом 7 статті 9 цього Закону);
5) забезпечення діяльності цивільної авіації в Україні і участь України у міжнародних авіаційних організаціях та утримання Департаменту авіаційного транспорту Міністерства транспорту України (за рахунок джерел, визначених пунктом 10 статті 9 цього Закону);
6) морську і річкову транспортну діяльність та участь України у міжнародних організаціях морського і річкового транспорту, утримання Департаменту морського і річкового транспорту та Головної державної інспекції України з безпеки судноплавства Міністерства транспорту України (за рахунок джерел, визначених пунктом 11 статті 9 цього Закону, крім частини цих надходжень, що надходять від риболовних портів);
7) участь у міжнародних морських риболовних організаціях, що забезпечується Департаментом рибного господарства Міністерства агропромислової політики України (за рахунок джерел, визначених пунктом 11 статті 9 цього Закону, в частині, що надходять від риболовних портів);
8) заходи з підтримання належного рівня безпеки польотів, авіаційної безпеки і забезпечення пошукових та авіаційно-рятувальних робіт (за рахунок джерел, визначених пунктом 12 статті 9 цього Закону);
9) надання державного пільгового кредиту індивідуальним сільським забудовникам (за рахунок джерел, визначених пунктом 13 статті 9 та пунктом 1 статті 35 цього Закону);
10) надання пільгового довгострокового державного кредиту молодим сім'ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла (за рахунок джерел, визначених пунктом 14 статті 9 та пунктом 2 статті 35 цього Закону);
11) заходи, пов'язані з організацією надання послуг, реалізації продукції та виконання робіт бюджетними установами та організаціями, та інші заходи з утримання цих установ та організацій згідно із законодавством (за рахунок джерел, визначених пунктами 15, 16 статті 9 цього Закону);
12) виплату пенсій, призначених за різними пенсійними програмами (за рахунок джерел, визначених пунктом 9 статті 9 цього Закону);
13) накопичення (приріст) матеріальних цінностей державного матеріального резерву (за рахунок джерел, визначених пунктами 17, 18 статті 9 цього Закону);
14) участь у міжнародних миротворчих операціях та інші потреби Збройних Сил України відповідно до кошторису Міністерства оборони України (за рахунок джерел, визначених пунктом 19 статті 9 цього Закону);
15) програми і заходи щодо соціального захисту інвалідів (за рахунок джерел, визначених пунктом 20 статті 9 цього Закону);
16) рекредитування або надання трансфертів для впровадження проектів розвитку (за рахунок джерел, визначених статтею 22 цього Закону);
17) заходи, пов'язані з проведенням приватизації державного майна відповідно до Державної програми приватизації (за рахунок джерел, визначених пунктом 21 статті 9 цього Закону; 10 відсотків надходжень, визначених пунктом 22 статті 9 цього Закону; 25 відсотків надходжень, визначених пунктом 23 статті 9 цього Закону);
18) державні капітальні вкладення на пускових об'єктах Чорнобильської будівельної програми (за рахунок 90 відсотків джерел, визначених пунктом 22 статті 9 цього Закону);
19) ліквідацію наслідків аварії на очисних спорудах міста Харкова (за рахунок 75 відсотків джерел, визначених пунктом 23 статті 9 цього Закону);
20) заходи, пов'язані з погашенням заборгованостей по закупівлі сільськогосподарської продукції за державним замовленням (контрактом) 1994-1997 років та формуванням державного насіннєвого страхового фонду (за рахунок джерел, визначених пунктом 3 статті 35 цього Закону);
21) придбання сільськогосподарської техніки вітчизняного виробництва та здешевлення довгострокових кредитів на їх придбання на умовах фінансового лізингу та заходи з операцій фінансового лізингу (за рахунок джерел, визначених пунктами 4 та 5 статті 35 цього Закону);
22) на здешевлення кредитів селянським (фермерським) господарствам (за рахунок джерел, визначених пунктом 6 статті 35 цього Закону);
23) заходи щодо підтримки вітчизняного машинобудування для агропромислового комплексу (за рахунок джерел, визначених пунктом 7 статті 35 цього Закону)".
Доповнити розділ статтею такого змісту:
"Стаття __. Установити, що кошти, спрямовані на державні централізовані капітальні вкладення, в сумі 400.000 тис. гривень використовуються відповідно до додатка N __ до цього Закону".
До розділу V "ВЗАЄМОВІДНОСИНИ МІЖ ДЕРЖАВНИМ БЮДЖЕТОМ УКРАЇНИ ТА МІСЦЕВИМИ БЮДЖЕТАМИ"
Статтю 37 викласти в такій редакції:
"Стаття 37. Установити, що до доходів загального фонду місцевих бюджетів у 2003 році належать:
1) єдиний податок для суб'єктів малого підприємництва (крім частини єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва, що зараховується до Пенсійного фонду України, та відрахувань на обов'язкове соціальне страхування);
2) до бюджету Автономної Республіки Крим - акцизний збір з вироблених в Україні товарів (крім акцизного збору з вироблених в Україні нафтопродуктів і транспортних засобів), що сплачується платниками за місцезнаходженням в Автономній Республіці Крим;
3) до бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів та міських бюджетів міст Києва і Севастополя - плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами;
4) дотації та субвенції з Державного бюджету України, крім визначених статтею 43 цього Закону;
5) доходи, що підлягають зарахуванню до загального фонду місцевих бюджетів згідно із статтями 64, 66, 69 Бюджетного кодексу України. Прибутковий податок з громадян, які працюють у підрозділах, філіях, на дільницях, що розташовані і функціонують на території сіл, селищ, міст, районів, справляється і зараховується до доходів відповідних бюджетів пропорційно кількості працюючих на них громадян, незалежно від місцезнаходження юридичної особи підприємства, установи, організації.
Податок на прибуток підприємств комунальної власності, засновником яких є Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, районні, міські, селищні та сільські ради, зараховується до відповідних обласних, районних, міських, селищних та сільських бюджетів.
Фіксований податок на доходи від підприємницької діяльності зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для прибуткового податку з громадян".
Статтю 38 викласти в такій редакції:
"Стаття 38. Затвердити на 2003 рік обсяги міжбюджетних трансфертів згідно з додатками N 4 та N 5 до цього Закону:
1) дотацію вирівнювання з державного бюджету бюджету Автономної Республіки Крим, обласним бюджетам, районним бюджетам та міським бюджетам міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення - у сумі 5.560.710,0 тис. гривень;
2) додаткову дотацію, яка враховує фактичні диспропорції між місцевими бюджетами через нерівномірність мережі бюджетних установ, - у сумі 187.755,4 тис. гривень. Зазначена дотація розподіляється між обласним бюджетом, бюджетами міст обласного значення та районними бюджетами у пропорціях відповідно до обласного бюджету - 25 відсотків, до бюджетів міст обласного значення та районних бюджетів - 75 відсотків;
3) кошти, що передаються до Державного бюджету України з обласних бюджетів, міських бюджетів міст республіканського Автономної Республіки Крим та обласного значення, районних бюджетів, Київського і Севастопольського міських бюджетів, - у сумі 2.242.128,3 тис. гривень;
4) субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам - у сумі 1.326.929,8 тис. гривень;
5) субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг ветеранам війни і праці, ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ та субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот - у сумі 2.170.515,5 тис. гривень;
6) субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг ветеранам війни і праці, ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ та субсидій населенню на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу - у сумі 331.518,2 тис. гривень. Встановити, що субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу перераховуються у повному обсязі до 1 жовтня 2003 року;
7) субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг ветеранам війни і праці, ветеранам військової служби, ветеранам органів внутрішніх справ, передбачених чинним законодавством (крім пільг на одержання ліків, зубопротезування, оплату електроенергії, природного і скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати, вивезення побутового сміття та рідких нечистот) та компенсацію за пільговий проїзд у міському та приміському електро- та автотранспорті окремих категорій громадян - у сумі 501.166,7 тис. гривень;