• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження плану дій із впровадження Ініціативи “Партнерство “Відкритий Уряд” у 2021—2022 роках

Кабінет Міністрів України  | Розпорядження від 24.02.2021 № 149-р
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Розпорядження
  • Дата: 24.02.2021
  • Номер: 149-р
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Розпорядження
  • Дата: 24.02.2021
  • Номер: 149-р
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
від 24 лютого 2021 р. № 149-р
Київ
Про затвердження плану дій із впровадження Ініціативи "Партнерство "Відкритий Уряд" у 2021—2022 роках
1. Затвердити план дій із впровадження Ініціативи "Партнерство "Відкритий Уряд" у 2021—2022 роках, що додається.
2. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, облдержадміністраціям забезпечити щокварталу до 10 числа наступного місяця інформування Кабінету Міністрів України про стан виконання плану дій, затвердженого цим розпорядженням.
Прем’єр-міністр України Д. ШМИГАЛЬ
Інд. 17
ЗАТВЕРДЖЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 24 лютого 2021 р. № 149-р
ПЛАН
дій із впровадження Ініціативи "Партнерство "Відкритий Уряд" у 2021—2022 роках
Загальна частина
Ініціатива "Партнерство "Відкритий Уряд", що впроваджується в Україні понад дев’ять років, суттєво вплинула на розвиток механізмів громадської участі, доступу до інформації, прозорості та підзвітності в діяльності органів державної влади. Завдяки Ініціативі "Партнерство "Відкритий Уряд" також вдалося сформувати нові стандарти взаємодії між Кабінетом Міністрів України та інститутами громадянського суспільства, що передбачають партнерство під час планування, здійснення, моніторингу та оцінювання заходів з удосконалення відкритого урядування.
Водночас процес планування нових зобов’язань у рамках Ініціативи "Партнерство "Відкритий Уряд" здійснюється в умовах пандемії гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, що вплинула на всі сфери суспільного та економічного життя в Україні. У зв’язку з цим сформувалися нові виклики для відкритого урядування, механізми впровадження якого повинні враховувати карантинні обмеження та змінені правила соціальної взаємодії.
Реагуючи на ці виклики, пріоритетом діяльності Кабінету Міністрів України є забезпечення цифрової трансформації основних галузей та сфер суспільного життя, доступу громадян до якісних та зручних публічних послуг, розвитку інструментів електронної демократії та відкритих даних.
Досягнення України у впровадженні
Ініціативи "Партнерство "Відкритий Уряд"
За участю інститутів громадянського суспільства Кабінетом Міністрів України розроблені та реалізовані чотири плани дій з впровадження Ініціативи "Партнерство "Відкритий Уряд".
Реалізація зазначених планів дій дала змогу, зокрема:
забезпечити доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917—1991 років;
запровадити надання доступу до публічної інформації у формі відкритих даних;
розширити перелік публічних послуг, що надаються в електронному вигляді;
забезпечити доступ до інформації про використання публічних коштів, зокрема шляхом функціонування Єдиного веб-порталу використання публічних коштів, веб-порталу "Реєстр проектів економічного та соціального розвитку України, що підтримуються міжнародними фінансовими організаціями";
запровадити електронну систему подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
передбачити можливість подання електронних звернень громадян, а також електронних петицій;
створити умови для прозорості здійснення публічних закупівель, зокрема запровадити електронну систему публічних закупівель "ProZorro";
розпочати впровадження міжнародних стандартів Ініціативи з прозорості видобувних галузей та Ініціативи з прозорості інфраструктури;
створити умови для запобігання легалізації (відмиванню) доходів, зокрема започаткувати проведення перевірки інформації про кінцевих бенефіціарних власників;
зменшити можливості для корупційних зловживань під час продажу державного майна, запровадивши електронні аукціони з реалізації непрофільного майна державних підприємств та прав оренди державного майна;
створити прозорі та конкурентні умови для організації та проведення електронних торгів з реалізації майна, арештованого під час здійснення примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб);
забезпечити можливість перевірки достовірності документів про освіту через відповідний онлайн-сервіс.
У цьому плані дій визначається ряд зобов’язань, спрямованих на посилення громадської участі у прийнятті рішень, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, підвищення рівня прозорості в інфраструктурі, видобувних галузях та управлінні публічними фінансами, обліку державної власності, забезпечення цифрової доступності для осіб з інвалідністю.
Підготовка та обговорення нових зобов’язань в рамках
впровадження Ініціативи "Партнерство "Відкритий Уряд"
Цей план дій є результатом спільної роботи Секретаріату Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади та інститутів громадянського суспільства.
Оголошення про початок збору пропозицій до плану дій розміщено у лютому 2020 року. Усім бажаючим пропонувалося подавати пропозиції, що відповідають глобальним Цілям сталого розвитку до 2030 року, проголошеним резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй, та таким чотирьом основним цінностям Ініціативи "Партнерство "Відкритий Уряд", як забезпечення доступу до інформації, посилення участі громадськості у прийнятті рішень, забезпечення підзвітності органів влади, розвиток технологій та інновацій для забезпечення прозорості та підзвітності. Збір пропозицій тривав до липня 2020 р. включно.
Світова пандемія гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, внесла корективи у розроблення плану дій: процес його підготовки був переведений в онлайн-режим. Разом з тим слід зазначити, що проведення обговорення в онлайн-режимі сприяло залученню більшої кількості заінтересованих представників інститутів громадянського суспільства, експертів, зокрема з регіонів.
У квітні — липні 2020 р. проведено 17 тематичних публічних обговорень в контексті глобальних Цілей сталого розвитку до 2030 року, до яких мали можливість долучитися усі заінтересовані представники громадянського суспільства, експерти, представники органів місцевого самоврядування. Два заходи спрямовано на залучення молоді. Ряд обговорень проведено за участю Програми розвитку ООН в Україні та Національного демократичного інституту в Україні.
Під час заходів пропозиції до плану дій формувалися у два етапи: на першому етапі учасникам пропонувалося визначити проблемні питання у відповідних сферах, на другому — разом визначити шляхи вирішення порушених питань.
У Міжнародний день демократії 15 вересня 2020 р. проведено онлайн-обговорення "Ініціатива "Партнерство "Відкритий Урядо: нові інструменти для громадської участіо, організоване за участю Офісу Ради Європи в Україні за інноваційною технологією "CivicLab".
За участю Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи та Асоціації міст України проведено 3 грудня 2020 р. засідання за круглим столом для обговорення механізмів залучення органів місцевого самоврядування.
Інформація про хід підготовки проекту плану дій, способи і строки участі представників громадськості в його обговоренні розміщувалася на Урядовому порталі та сторінці "Ініціатива "Партнерство "Відкритий Уряд" в Україні" у мережі Фейсбук.
Пропозиції, що надійшли під час обговорення, узагальнені Секретаріатом Кабінету Міністрів України, проаналізовані щодо відповідності принципам Ініціативи "Партнерство "Відкритий Уряд" та обговорені під час узгоджувальних нарад за участю представників заінтересованих органів виконавчої влади, інститутів громадянського суспільства, міжнародних організацій.
За результатами цієї роботи визначено ряд нових зобов’язань щодо впровадження Ініціативи "Партнерство "Відкритий Уряд" у 2021—2022 роках, які виконуються органами виконавчої влади за участю заінтересованих інститутів громадянського суспільства та міжнародних організацій.
Заходи з реалізації плану дій
Забезпечення надання інформації про показники бюджетних програм
розпорядників бюджетних коштів місцевих бюджетів, удосконалення інтегрованої інформаційно-аналітичної
системи "Прозорий бюджет" та сфери закупівель
Реалізація принципів прозорості та відкритості в бюджетному процесі передбачає наявність дієвої системи ключових показників ефективності та механізму інформування громадськості з питань складення, розгляду, затвердження, виконання місцевих бюджетів, а також здійснення контролю за їх виконанням шляхом публікації документів та інформації, пов’язаних із формуванням бюджету, його затвердженням, виконанням та показниками ефективності управління.
Відповідно до плану дій із впровадження Ініціативи "Партнерство "Відкритий Уряд" у 2018—2020 роках, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2020 р. № 1088, введено в експлуатацію модуль "Бюджет для громадяно інформаційно-аналітичної системи "Прозорий бюджето та веб-портал "Реєстр проектів економічного і соціального розвитку України, що підтримуються міжнародними фінансовими організаціямио. Водночас є потреба у розширенні можливостей інформаційно-аналітичної системи.
Доопрацювання програмного забезпечення "Інтегрована інформаційно-аналітична система "Прозорий бюджето модуль: "Бюджет для громадяно (openbudget.gov.ua), передбачатиме створення нового підрозділу "Показники бюджетних програмо з інформацією про бюджетні запити, паспорти бюджетних програм головних розпорядників коштів місцевих бюджетів, звіти про виконання паспортів. Ця інформація сприятиме кращому розумінню платниками податків, як витрачаються їх кошти на стадії планування місцевого бюджету.
Розроблення та впровадження модуля "Є-Контракто — інтегрованої автоматизованої платформи, яка надає інтерфейси для створення, узгодження, підписання, оброблення, передачі, оприлюднення електронних договорів та звітування про їх виконання, дасть можливість зробити більш зручними процедури укладення та адміністрування контрактів, розширить можливості системи управління ліквідністю. Наявність електронних контрактів дасть змогу отримати контракти в структурованому вигляді, дасть додаткові можливості для створення аналітичних інструментів на основі даних електронної системи закупівель як для підвищення якості державного управління в сфері публічних закупівель, так і для здійснення державного фінансового та громадського контролю за використанням публічних коштів. Модуль "Є-Контракто удосконалить доступ до інформації про закупівлі та зменшить ризики для всіх учасників закупівельного процесу.
Здійснення цього заходу забезпечить прозорість та публічність бюджетної системи України шляхом оприлюднення інформації щодо бюджетних запитів, паспортів та звітів про їх виконання усіх головних розпорядників коштів місцевих бюджетів, підвищення якості державного управління у сфері публічних закупівель, а також механізм зворотного зв’язку та обговорення питань використання бюджетних коштів.
КрокиВідповідальні за виконанняСтрокПартнериІндикатор виконання
1. Розроблення нормативно-правових актівМінфін
державна установа "Відкриті публічні фінансио (за згодою)
січень —
червень 2021 р.
громадська організація "Центр політичних студій та аналітики
"Ейдосо (за згодою)
урядово-громадська ініціатива "Разом проти корупціїо (за
згодою)
інші інститути громадянського суспільства (за згодою)
внесено зміни до нормативно-правових актів, які регулюють
питання відкритості показників бюджетних програм усіх розпорядників
бюджетних коштів
2. Підготовка функціональних вимог для доопрацювання програмного
забезпечення "Інтегрована інформаційно-аналітична система "Прозорий
бюджето модуль: "Бюджет для громадяно (openbudget.gov.ua)
—"—липень —
вересень 2021 р.
—"—підготовлено технічну специфікацію щодо розроблення нового
підрозділу "Показники бюджетних програмо програмного забезпечення
"Інтегрована інформаційно-аналітична система "Прозорий бюджето
модуль: "Бюджет для громадяно (openbudget.gov.ua) та проведено
закупівлю відповідних послуг
3. Доопрацювання програмного забезпечення "Інтегрована
інформаційно-аналітична система "Прозорий бюджето модуль: "Бюджет
для громадяно (openbudget.gov.ua)
—"—вересень —
грудень 2021 р.
—"—розроблено новий підрозділ "Показники бюджетних програмо
програмного забезпечення "Інтегрована інформаційно-аналітична
система "Прозорий бюджето модуль: "Бюджет для громадяно
(openbudget.gov.ua) для відображення інформації місцевого рівня
4. Введення в дослідну експлуатацію доопрацьованого програмного
забезпечення "Інтегрована інформаційно-аналітична система "Прозорий
бюджето модуль: "Бюджет для громадяно (openbudget.gov.ua)
Мінфін
державна установа "Відкриті публічні фінансио (за згодою)
січень —
грудень 2022 р.
громадська організація "Центр політичних студій та аналітики
"Ейдосо (за згодою)
урядово-громадська ініціатива "Разом проти корупціїо (за
згодою)
інші інститути громадянського суспільства (за згодою)
удосконалено та доопрацьовано у рамках дослідної експлуатації
програмне забезпечення "Інтегрована інформаційно-аналітична система
"Прозорий бюджето модуль: "Бюджет для громадяно
(openbudget.gov.ua);
за результатами тестування та активної участі інститутів
громадянського суспільства введено програмне забезпечення в
промислову експлуатацію
5. Розроблення вимог до модуля "Є-Контракт"Мінфін
Мінекономіки
Казначейство
державна установа "Відкриті публічні фінансио (за згодою)
державне підприємство "Прозорро" (за згодою)
січень —
червень 2021 р.
громадська організація "Трансперенсі Інтернешнл Україна" (за
згодою) громадська організація "Центр політичних студій та
аналітики "Ейдосо (за згодою)
інші інститути громадянського суспільства (за згодою)
підготовлено із залученням представників інститутів
громадянського суспільства вимоги до модуля "Є-Контракт"
6. Розроблення модуля
"Є-Контракто
Мінфін
Казначейство
державна установа "Відкриті публічні фінансио (за згодою)
січень —
липень 2022 р.
громадська організація "Трансперенсі Інтернешнл Україна" (за
згодою) громадська організація "Центр політичних студій та
аналітики "Ейдосо (за згодою)
інші інститути громадянського суспільства (за згодою)
розроблено модуль "Є-Контракто для отримання контрактів у
структурованому, машинозчитуваному вигляді; введено модуль в
дослідну експлуатацію
7. Інтеграція модуля "Є-Контракто з електронною системою
закупівель та автоматизованою системою Казначейства "Є-Казна"
Мінфін
Мінекономіки
Казначейство
державна установа "Відкриті публічні фінансио (за згодою)
державне підприємство "Прозорро" (за згодою)
липень —
грудень 2022 р.
—"—забезпечено обмін інформацією між модулем "Є-Контракто,
електронною системою закупівель та автоматизованою системою
Казначейства "Є-Казна"
Забезпечення прозорості обліку державної власності
За даними, отриманими Фондом державного майна від усіх суб’єктів управління (понад 150 суб’єктів), станом на 2020 рік в Україні обліковується понад 1 млн. об’єктів державного майна. Водночас підхід до обліку такого майна та ведення Єдиного реєстру об’єктів державної власності (далі — Реєстр), а також доступу до відповідних даних потребує суттєвого удосконалення.
З цією метою пропонується створити на єдиній сучасній ІТ-платформі централізований інформаційний ресурс (портал) для обліку активів держави та удосконалення практики управління державним майном шляхом цифровізації та спрощення процедур.
Реєстр об’єднає інформацію про всі активи держави (будівлі, споруди, обладнання тощо), що перебувають у власності органів державного управління та юридичних осіб (балансоутримувачів майна), в господарському віданні та оперативному управлінні яких перебуває державне майно, та дасть змогу забезпечити:
ведення обліку активів держави з урахуванням геопросторових даних (геолокація);
ефективне управління активами та прозорість реалізації державних активів;
активізацію наповнення Реєстру актуальними, повними і достовірними даними про державні активи;
створення основи для прийняття ефективних управлінських рішень щодо використання активів держави;
надання адміністративної послуги з надання інформації (відомостей або витягу) з Реєстру в електронній формі на основі даних Реєстру;
доступ до публічної інформації про державну власність шляхом оприлюднення відомостей про об’єкти державної власності з Реєстру у формі відкритих даних на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних.
КрокиВідповідальні за виконанняСтрокПартнериІндикатор виконання
1. Внесення змін до нормативно-правових актівФонд державного майнасічень —
листопад 2021 р.
громадська організація "Трансперенсі Інтернешнл Україна" (за
згодою)
інститути громадянського суспільства (за згодою)
внесено зміни до Закону України "Про управління об’єктами державної власності"
, постанов Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2005 р. № 1121
та від 14 квітня 2004 р. № 467
, наказів Фонду державного майна
2. Розроблення технічного завдання на модернізацію
інформаційно-телекомунікаційної системи
Фонд державного майналютий —
травень 2021 р.
громадська організація "Трансперенсі Інтернешнл Україна" (за
згодою)
інститути громадянського суспільства (за згодою)
розроблено технічне завдання на модернізацію
інформаційно-телекомунікаційної системи
3. Розроблення та модернізація інформаційно-телекомунікаційної
системи та її складових, запровадження електронної інформаційної
взаємодії з державними електронними інформаційними ресурсами,
приєднання до системи електронної взаємодії державних електронних
інформаційних ресурсів та до інтегрованої системи електронної
ідентифікації
Фонд державного майна
Мін’юст
Мінцифри
травень —
листопад 2021 р.
—"—розроблено програмне забезпечення та експлуатаційну
документацію;
встановлено програмне забезпечення на комплексі технічних
засобів Фонду державного майна, проведено міграцію даних до бази
даних;
проведено попереднє тестування програмного забезпечення та
дослідну експлуатацію;
визначено вимоги до комплексу апаратно-технічних засобів для
функціонування інформаційно-телекомунікаційної системи, встановлено
та налаштовано комплекс апаратно-технічних засобів для її
функціонування;
надано вихідні коди програмного забезпечення;
запроваджено електронну інформаційну взаємодію з Єдиним
державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та
громадських формувань, Державним реєстром речових прав на нерухоме
майно, приєднано до системи електронної взаємодії державних
електронних інформаційних ресурсів та до інтегрованої системи
електронної ідентифікації; розроблено інтерфейс прикладного
програмування для оприлюднення наборів даних на Єдиному веб-порталі
відкритих даних
4. Проведення дослідної експлуатації
інформаційно-телекомунікаційної системи та її складових,
розроблення програмного інтерфейсу сервісів обміну та його
впровадження; інтеграція до Єдиного державного веб-порталу
електронних послуг
Фонд державного майна
Мінцифри
грудень 2021 р. —
березень 2022 р.
громадська організація "Трансперенсі Інтернешнл Україна" (за
згодою)
інститути громадянського суспільства (за згодою)
доопрацьовано програмне забезпечення, документацію, проведено
дослідну експлуатацію, приймальні випробування;
розроблено та впроваджено програмний інтерфейс сервісів обміну,
зокрема модулів "Замовлення послуги на Порталіо, "Реєстрація та
опрацювання запитіво, "Моніторинг стану надання адміністративних
послуго;
інтегровано до Єдиного державного веб-порталу електронних
послуг; надано вихідні коди доопрацьованого програмного
забезпечення
5. Впровадження доопрацьованої інформаційно-телекомунікаційної
системи та її складових, технічне супроводження, побудова
комплексної системи захисту інформації
Фонд державного майна
Мінцифри
Адміністрація Держспецзв’язку
квітень —
грудень 2022 р.
громадська організація "Трансперенсі Інтернешнл Україна" (за
згодою)
інститути громадянського суспільства (за згодою)
доопрацьовано програмне забезпечення
інформаційно-телекомунікаційної системи та документацію;
проведено навчання працівників Фонду державного майна;
побудовано комплексну систему захисту інформації
Створення на Єдиному державному веб-порталі цифрової освіти системи дистанційних
курсів для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників
Поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та запровадження відповідних карантинних заходів призвели до необхідності переведення навчального процесу у березні — травні 2020 р. у дистанційний режим. Перехід на дистанційне навчання став викликом для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників, зокрема через відсутність освітніх матеріалів відповідного формату, належної методологічної бази.
Створення на Єдиному державному веб-порталі цифрової освіти системи, що міститиме спеціально розроблені дистанційні курси для здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників, дасть змогу учасникам освітнього процесу отримати сучасні ресурси для організації у разі потреби якісного дистанційного навчання. Крім того, відповідні дистанційні курси зможуть використовуватися під час освітнього процесу у звичайному режимі.
КрокиВідповідальні за виконанняСтрокПартнериІндикатор виконання
1. Розроблення дистанційних курсів для наповнення ними
інформаційно-телекомунікаційної системи
МОН
державна установа "Український інститут розвитку освітио (за
згодою)
січень —
грудень 2021 р.
інститути громадянського суспільства та міжнародні
організації
(за згодою)
розроблено дистанційні курси
2. Проведення експертизи дистанційних курсів—"——"——"—проведено експертизу дистанційних курсів, які готові до
розміщення в інформаційно-телекомунікаційній системі
3. Розміщення в інформаційно-телекомунікаційній системі
дистанційних курсів для здобувачів повної загальної середньої
освіти та педагогічних працівників
МОН
державна установа "Український інститут розвитку освітио (за
згодою)
січень —
грудень 2021 р.
інститути громадянського суспільства та міжнародні
організації
(за згодою)
забезпечено використання дистанційних курсів, розміщених в
інформаційно-телекомунікаційній системі, в освітньому процесі
4. Передача інформаційно-телекомунікаційної системи, що
забезпечує розміщення дистанційних курсів для здобувачів повної
загальної середньої освіти та педагогічних працівників на баланс
державного підприємства "Дія"
Мінцифри
державне підприємство "Діяо (за згодою)
січень —
травень 2021 р.
громадська організація "Громадська спілка "Освіторіяо(за
згодою)
Швейцарсько-Український проект DECIDE (за згодою)
передано інформаційно-телекомунікаційну систему, що забезпечує
розміщення дистанційних курсів для здобувачів повної загальної
середньої освіти та педагогічних працівників, на баланс державного
підприємства "Дія" на підставі укладених договорів
5. Технічна підтримка, забезпечення та оновлення (у тому числі
змістовне) Єдиного державного веб-порталу цифрової освіти
Мінцифри
МОН
державне підприємство
"Діяо (за згодою)
державна установа "Український інститут розвитку освітио (за
згодою)
квітень 2021 р. — грудень 2022 р.інститути громадянського суспільства та міжнародні організації
(за згодою)
забезпечено належне функціонування Єдиного державного
веб-порталу цифрової освіти; забезпечено використання
онлайн-платформи учасниками освітнього процесу
Запровадження державної політики відкритої науки
Відсутність належного розвитку матеріально-технічної бази наукових установ і закладів вищої освіти, незначний обсяг позабюджетних надходжень, спрямованих на дослідницьку інфраструктуру, недостатня розвиненість системи електронних наукових архівів є причиною того, що українські вчені не можуть повною мірою реалізувати свій науковий потенціал в Україні, а конкурентоспроможність наукових досліджень та науково-технічних (експериментальних) розробок суттєво знижується. Крім того, наукові дані, отримані в результаті проведення досліджень та експериментів, профінансованих частково або повністю за кошти державного бюджету, згідно з усталеною практикою та за відсутності належних нормативних вимог не передаються в обов’язковому порядку для надійного постійного збереження із представленням у відкритому доступі, відсутні відповідні інструменти, включаючи присвоєння постійних ідентифікаторів та процедури архівування. У зв’язку з цим цінна наукова інформація залишається недоступною для використання науковою спільнотою і в багатьох випадках втрачається після завершення наукових проектів, що знижує довіру до отриманих вітчизняними дослідниками наукових результатів і перешкоджає розвитку практики повторного використання, уповільнює науковий процес, робить науково-освітнє середовище непрозорим.
З огляду на зазначене актуальною є необхідність формування в Україні державної політики відкритої науки, яка забезпечить утвердження принципів відкритості не лише до публічної інформації у формі відкритих даних, а і до наукових та освітніх даних, дасть змогу надати вченим, освітянам, інноваторам, промисловцям, іншим заінтересованим сторонам максимально можливий доступ до дослідницьких інфраструктур, публікацій та даних, створить умови для забезпечення рівних можливостей та рівного доступу жінок та чоловіків в науці.
Затвердження національного плану щодо відкритої науки:
створить нормативно-правові передумови для формування державної політики відкритої науки;
надасть заінтересованим сторонам відкритий доступ до приладів, інструментів та інших засобів отримання наукового результату;
забезпечить опрацювання дослідницьких даних з урахуванням принципів FAIR;
сприятиме прискоренню обігу наукової інформації;
забезпечить доступ до актуальної наукової інформації без будь-якої дискримінації (за ознаками віку, фаху, місця проживання, належності до певних інституцій тощо);
створить умови для більш ефективного використання результатів досліджень та розробок, виконаних із залученням бюджетних коштів (коштів платників податків);
зробить більш прозорим науковий та освітній простір.
КрокиВідповідальні за виконанняСтрокПартнериІндикатор виконання
1. Розроблення проекту національного плану щодо відкритої науки
із залученням науковців, представників інститутів громадянського
суспільства та внесення його на розгляд Кабінету Міністрів
України
МОНберезень 2021 р.—
січень 2022 р.
Національна та національні галузеві академії наук (за
згодою)
заклади вищої освіти (за згодою)
інститути громадянського суспільства (за згодою)
розроблено проект національного плану щодо відкритої науки із
залученням науковців, представників інститутів громадянського
суспільства, проведено його публічне обговорення та внесено на
розгляд Кабінету Міністрів України
2. Внесення змін до Закону України "Про науково-технічну
інформаціюо та рішень Кабінету Міністрів України щодо
функціонування Національного репозитарію академічних текстів
—"—лютий —
вересень 2022 р.
—"—подано до Верховної Ради України схвалений Кабінетом Міністрів
України проект Закону, внесено зміни до актів Кабінету Міністрів
України
Створення онлайн-платформи з питань патентування та розвитку інновацій
Розвиток економік провідних країн світу ґрунтується на лідерстві у дослідженнях і розробках, високотехнологічному виробництві і створенні масових інноваційних продуктів. Розвиток інноваційного потенціалу України має на меті, зокрема, забезпечення безпеки та суверенітету держави, її конкурентоспроможності у сучасному світі.
Водночас серед основних бар’єрів для розвитку інновацій в Україні є слабко розвинута інноваційна інфраструктура, ускладнені регуляторні процедури, відсутність належної комунікації між науковцями, винахідниками та державою і бізнесом як замовниками інновацій. Подолання цих бар’єрів сприятиме розвитку виробництва інтелектуальних продуктів та їх комерціалізації, переходу до високотехнологічної інноваційної економіки.
Виконання зобов’язання дасть змогу:
створити онлайн-платформу, яка стане майданчиком для міжсекторальної співпраці: бізнес та держава зможуть робити запити щодо розв’язання проблем, а науковці, студенти, винахідники пропонуватимуть інноваційні рішення;
запровадити навчальні програми для суб’єктів господарювання, закладів вищої освіти та наукових установ, які разом втілюють інновації та прагнуть наростити експортний потенціал України.
КрокиВідповідальні за виконанняСтрокПартнериІндикатор виконання
1. Проведення дослідження і вивчення досвіду надання підтримки в
інтересах суб’єктів інноваційної діяльності
МОН
Мінстатегпром
державна наукова установа "Український інститут
науково-технічної експертизи та інформаціїо (за згодою)
лютий —
квітень 2021 р.
Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) (за
згодою)
асоціації (професійні об’єднання) підприємців промисловості (за
згодою)
інститути громадянського суспільства та міжнародні організації (за
згодою)
підготовлено аналітичну довідку щодо потреби у наданні підтримки
суб’єктам інноваційної діяльності
2. Проведення навчальних семінарів щодо
навчально-консультативної та експертної підтримки
МОН
Мінекономіки
Мінстатегпром
вересень —
жовтень 2021 р.
Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) (за
згодою)
асоціації (професійні об’єднання) підприємців промисловості (за
згодою)
інститути громадянського суспільства та міжнародні організації (за
згодою)
розроблено навчальні програми для суб’єктів господарювання,
закладів вищої освіти та наукових установ, які разом втілюють
інновації та прагнуть наростити експортний потенціал України, а
також для представників бізнес-спілок та громадських об’єднань, які
працюють в сфері інтелектуальної власності
3. Проведення консультацій з міжнародними експертами та
розроблення технічного завдання онлайн-платформи
МОН
Мінстратегпром
листопад 2021 р. — травень 2022 р.—"—розроблено технічне завдання онлайн-платформи
4. Створення онлайн-платформи та введення її в експлуатаціюМОН
Мінстратегпром
червень —
грудень 2022 р.
Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) (за
згодою)
асоціації (професійні об’єднання) підприємців промисловості (за
згодою)
інститути громадянського суспільства та міжнародні організації (за
згодою)
розроблено онлайн-платформу на домені mon.gov.ua, на якій бізнес
і держава можуть стати потенційними замовниками інновацій
Запровадження єдиного підходу до верифікації бенефіціарних власників
Україна стала першою країною у світі, яка зробила загальнодоступною інформацію про бенефіціарних власників на національному рівні та приєдналася до Глобального реєстру бенефіціарних власників компаній. Законодавством встановлено обов’язок юридичних осіб під час здійснення будь-якої реєстраційної дії розкривати інформацію про кінцевих бенефіціарних власників. Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань повністю відкритий та доступний для громадськості та завдяки оновленому програмному забезпеченню має окремі структуровані поля для внесення необхідної інформації про кінцевих бенефіціарних власників.
Відсутність єдиного підходу до верифікації кінцевих бенефіціарних власників знижує рівень довіри до інформації, що відображається в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, що призводить до недобросовісного провадження господарської діяльності, зловживань, сприяння корупції, уникнення належного оподаткування, відмивання доходів, отриманих незаконним шляхом.
Відповідно до плану дій із впровадження Ініціативи "Партнерство "Відкритий Уряд" у 2018—2020 роках, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2020 р. № 1088, розроблено Концепцію механізму перевірки достовірності інформації про кінцевого бенефіціарного власника, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань, яка готується для подання для затвердження її Кабінетом Міністрів України.
Незалежний аудит державних реєстрів, баз даних дасть змогу підготувати підґрунтя для розроблення та впровадження єдиної системи перевірки інформації про кінцевих бенефіціарних власників. Запровадження єдиного підходу до верифікації бенефіціарних власників дасть можливість точно визначати особу, яка здійснює вирішальний вплив на діяльність тієї чи іншої юридичної особи та є реальним власником підприємства, що створить умови до побудови прозорих, довірчих відносин між державою, суспільством та бізнесом.
Належне відкриття відповідних даних допоможе органам державної влади, суб’єктам первинного фінансового моніторингу верифікувати дані про бенефіціарних власників, а громадськості — контролювати і викривати зловживання, у тому числі під час закупівель.
КрокиВідповідальні за виконанняСтрокПартнериІндикатор виконання
1. Організація проведення незалежного аудиту державних реєстрів,
баз даних, необхідних для впровадження єдиної системи перевірки
кінцевих бенефіціарних власників (підготовка методики проведення
перевірки; систематизація наборів даних для перевірки; підготовка
технічних регламентів)
центральні органи виконавчої влади
Національний банк (за згодою)
січень —
червень 2021 р.
громадська організація
"Трансперенсі
Інтернешнл Україна" (за згодою)
громадська ініціатива
"Open Up Ukraine" (за згодою)
неприбуткова організація "Innovating Governance Association"
(Австрія) (за згодою)
ТОВ "YouControl" (за згодою)
інші інститути громадянського суспільства та міжнародні
організації (за згодою)
проведено презентацію результатів незалежного аудиту державних
реєстрів, баз даних, необхідних для впровадження єдиної системи
перевірки кінцевих бенефіціарних власників
2. Створення та впровадження єдиної системи перевірки кінцевих
бенефіціарних власників, підготовка та прийняття відповідних
нормативно-правових актів; розроблення технічного завдання;
розроблення та введення у дослідну та промислову експлуатацію
єдиної системи перевірки інформації про кінцевих бенефіціарних
власників
Мін’юст
Мінфін
інші центральні органи виконавчої влади
червень 2021 р. —
грудень 2022 р.
громадська організація "Трансперенсі Інтернешнл Україна" (за
згодою)
громадська ініціатива "Open Up Ukraine" (за згодою)
неприбуткова організація "Innovating Governance Association"
(Австрія) (за згодою)
ТОВ "YouControl" (за згодою)
Міжнародний фонд "Відродженняо (за згодою)
інші інститути громадянського суспільства та міжнародні
організації (за згодою)
створено та впроваджено систему перевірки кінцевих бенефіціарних
власників
3. Створення інтерактивного навчального курсу "Визначення
кінцевого бенефіціарного власникао з можливістю проходження тестів
для:
державних
реєстраторів — щодо якісного визначення та реєстрації інформації
про кінцевих бенефіціарних власників;
суб’єктів фінансової звітності, інститутів громадянського
суспільства — щодо підготовки інформації про кінцевих бенефіціарних
власників для реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних
осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань;
популяризації напряму належного відкриття інформації про
кінцевих бенефіціарних власників в Україні
Мін’юст
Мінфін
інші центральні органи виконавчої влади
січень —
липень 2021 р.
громадська організація "Фонд розвитку громадянського
суспільства" (за згодою)
неприбуткова організація "Innovating Governance Association"
(Австрія) (за згодою)
Міжнародний фонд "Відродження" (за згодою)
проект Ради Європи "Посилення заходів із протидії відмиванню
коштів та фінансуванню тероризму в Україні" (за згодою)
інші інститути громадянського суспільства та міжнародні
організації (за згодою)
представлено інтерактивний навчальний курс "Визначення кінцевого
бенефіціарного власникао та тести для перевірки знань у частині
визначення кінцевих бенефіціарних власників
Забезпечення використання інструментів електронної демократії у взаємодії
органів виконавчої влади з громадянами, інститутами громадянського суспільства
Відповідно до плану дій із впровадження Ініціативи "Партнерство "Відкритий Уряд" у 2018 — 2020 роках, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2020 р. № 1088, розпочато роботу над створенням онлайн-платформи для взаємодії органів виконавчої влади з громадянами, інститутами громадянського суспільства (далі – онлайн-платформа "ВзаємоДія"). Зокрема, розробляються модулі "Ініціатива "Партнерство "Відкритий Уряд", "Публічні звіти", "Сприяння розвитку громадянського суспільства", "База заінтересованих сторін", "Конкурси з надання фінансової підтримки інститутам громадянського суспільства", "Контактні дані". У той же час результати проведення опитувань та громадських обговорень засвідчили необхідність розширення інструментів електронної демократії, представлених на онлайн-платформі. Розширення функціоналу онлайн-платформи "ВзаємоДія" передбачатиме, зокрема, створення модулів для подання електронних звернень громадян, запитів на публічну інформацію, голосування під час формування складу громадських рад при органах виконавчої влади, проведення електронних консультацій, електронних опитувань. Крім того, існує потреба нормативного забезпечення роботи онлайн-платформи "ВзаємоДія".
Виконання зобов’язання сприятиме підвищенню рівня прозорості процесу формування складу громадських рад та проведення електронних консультацій, дозволить удосконалити та уніфікувати механізм подання електронних звернень, електронних петицій та запитів на інформацію.
КрокиВідповідальні за виконанняСтрокПартнериІндикатор виконання
1. Розроблення нормативно-правових актів для врегулювання питань
функціонування онлайн-платформи "ВзаємоДія"
Мінцифри
Секретаріат Кабінету Міністрів України
березень 2021 р. — жовтень 2022 р.програма "Електронне врядування задля підзвітності влади та
участі громади" (EGAP) (за згодою)
міжнародна благодійна організація "Фонд "Східна Європа" (за
згодою)
інші інститути громадянського суспільства та міжнародні
організації (за згодою)
розроблено:
положення про онлайн-платформу "ВзаємоДія";
проекти нормативно-правових актів щодо внесення змін до
законодавства, що регулює питання проведення електронних
консультацій, формування складу громадських рад, подання
електронних звернень, електронних петицій тощо
2. Визначення вимог до модулів другого етапу впровадження
онлайн-платформи "ВзаємоДія" (для подання електронних звернень
громадян, запитів на публічну інформацію, голосування під час
формування складу громадських рад при органах виконавчої влади,
проведення електронних консультацій, електронних опитувань
тощо)
Мінцифри
Секретаріат Кабінету Міністрів України
липень —
грудень 2021 р.
програма "Електронне врядування задля підзвітності влади та
участі громади" (EGAP) (за згодою)
міжнародна благодійна організація "Фонд "Східна Європа" (за
згодою)
інші інститути громадянського суспільства та міжнародні
організації (за згодою)
затверджено технічні вимоги до модулів другого етапу
впровадження онлайн-платформи "ВзаємоДія"
3. Розроблення модулів другого етапу впровадження
онлайн-платформи "ВзаємоДія"
Мінцифри
Секретаріат Кабінету Міністрів України
січень —
листопад 2022 р.
—"—розроблено програмне забезпечення,
проведено його інсталяцію;
на онлайн-платформі розміщено розділи, що відповідають
затвердженому функціоналу
4. Введення модулів другого етапу впровадження онлайн-платформи
"ВзаємоДія" в дослідну експлуатацію
—"—грудень 2022 р.програма "Електронне врядування задля підзвітності влади та
участі громади" (EGAP) (за згодою)
міжнародна благодійна організація "Фонд "Східна Європа" (за
згодою)
інші інститути громадянського суспільства та міжнародні
організації (за згодою)
модулі другого етапу впровадження онлайн-платформи "ВзаємоДія"
введено в дослідну експлуатацію
5. Проведення інформаційної кампанії щодо використання
онлайн-платформи "ВзаємоДія"
Мінцифри
Секретаріат Кабінету Міністрів України
травень 2021 р —
грудень 2022 р.
програма "Електронне врядування задля підзвітності влади та
участі громади" (EGAP) (за згодою)
міжнародна благодійна організація "Фонд "Східна Європа" (за
згодою)
інші інститути громадянського суспільства та міжнародні
організації (за згодою)
проведені інформаційні заходи щодо використання
онлайн-платформи
Запровадження електронної системи подання та аналізу звітності
Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях
Відкритий доступ заінтересованих сторін до інформації щодо платежів і доходів у видобувних галузях надається на виконання Закону України "Про забезпечення прозорості у видобувних галузяхо та відповідно до міжнародного стандарту Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях.
Кабінет Міністрів України приєднався до Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях у 2009 році, а у 2013 році Україна отримала статус країни, що впроваджує таку Ініціативу. Відповідно до вимог Стандарту Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях підготовлені національні звіти Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях за 2013—2017 роки, які опубліковано на офіційному веб-сайті Міненерго та на веб-сайті Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях в Україні (http://eiti.org.ua/). У червні 2019 р. на Глобальній Конференції Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях прийнято новий Стандарт Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях, який уточнює порядок розкриття інформації та її обсяг з метою підвищення прозорості та підзвітності у видобувних галузях.
Починаючи з 2018 року звіти Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях повинні готуватися з урахуванням положень Закону України "Про забезпечення прозорості у видобувних галузяхо. Постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 р. № 858 затверджено форми звітів про платежі, які складаються видобувними підприємствами та отримувачами платежів і визначають обсяг інформації, що надається суб’єктами розкриття інформації. На сьогодні готуються національні звіти Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях за 2018 і 2019 роки. Також Міненерго оновило у грудні 2020 р. склад Багатосторонньої групи з імплементації Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях.
Відповідно до Меморандуму з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) про співпрацю створено електронну систему подання та публічної частини національного порталу Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях в Україні (онлайн-платформа). Впровадження електронної системи потребує відповідного рішення Багатосторонньої групи з імплементації Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях, а також розроблення нормативно-правової бази, навчання представників центральних органів виконавчої влади і видобувних підприємств.
Запровадження електронної системи подання та аналізу звітності Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях сприятиме:
поінформованості суспільства стосовно діяльності компаній видобувної галузі та отриманих Кабінетом Міністрів України платежів від таких компаній;
налагодженню конструктивного діалогу між представниками компаній, Кабінетом Міністрів України та інститутами громадянського суспільства стосовно управління природними ресурсами, ефективного використання корисних копалин;
спрощенню роботи із збирання та аналізу даних, підготовки щорічних національних звітів Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях.
КрокиВідповідальні за виконанняСтрокПартнериІндикатор виконання
1. Прийняття на баланс електронної системи подання звітності
(онлайн-платформа), розробленої в рамках міжнародної технічної
допомоги відповідно до Меморандуму з Німецьким товариством
міжнародного співробітництва (GIZ) про співпрацю
Міненергосічень —
лютий 2021 р.
Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) (за
згодою) Міжнародний фонд "Відродженняо (за згодою)
громадська організація
"Діксі груп" (за згодою)
асоціація "Енерготранспарент-ністьо (за згодою) багатостороння
група з імплементації Ініціативи щодо забезпечення прозорості у
видобувних галузях (за згодою)
інші інститути громадянського суспільства та міжнародні
організації (за згодою)
прийнято наказ Міненерго про прийняття електронної системи на
баланс Міненерго
2. Проведення тестової експлуатації онлайн-платформи та
коригування її роботи
Міненергосічень —
квітень 2021 р.
Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) (за
згодою) Міжнародний фонд "Відродженняо (за згодою)
громадська організація
"Діксі груп" (за згодою)
асоціація "Енерготранспарент-ністьо (за згодою) багатостороння
група з імплементації Ініціативи щодо забезпечення прозорості у
видобувних галузях (за згодою)
інші інститути громадянського суспільства та міжнародні
організації (за згодою)
прийнято рішення багатосторонньої групи з імплементації
Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях
стосовно звітування з використанням онлайн-платформи
3. Проведення навчання представників центральних органів
виконавчої влади і підприємств щодо роботи з онлайн-платформою
Міненерго
Міндовкілля
ДПС
Держгеонадра
січень —
березень 2021 р.
Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) (за
згодою) Міжнародний фонд "Відродженняо (за згодою)
громадська організація
"Діксі груп" (за згодою)
асоціація "Енерготранспарент-ністьо (за згодою) багатостороння
група з імплементації Ініціативи щодо забезпечення прозорості у
видобувних галузях (за згодою)
інші інститути громадянського суспільства та міжнародні
організації (за згодою)
проведено навчальні семінари
4. Розроблення нормативно-правових актів для забезпечення
надійного функціонування онлайн-платформи
Міненерго
Міндовкілля
ДПС
Держгеонадра
квітень —
вересень 2021 р.
Міжнародний фонд "Відродженняо (за згодою)
громадська організація
"Діксі груп" (за згодою)
Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) (за
згодою)
асоціація "Енерготранспарент-ністьо (за згодою) багатостороння
група з імплементації Ініціативи щодо забезпечення прозорості у
видобувних галузях (за згодою)
інші інститути громадянського суспільства та міжнародні
організації (за згодою)
прийнято відповідні нормативно-правові акти
5. Залучення до реалізації Ініціативи щодо забезпечення
прозорості у видобувних галузях на території областей, де
здійснюється видобування корисних копалин, що охоплюються звітами
Ініціативи щодо забезпечення прозорості у видобувних галузях,
представників видобувних компаній, що здійснюють видобування на
відповідній території, а також інститутів громадянського
суспільства
Івано-Франківська, Львівська, Полтавська, Сумська, Харківська,
Чернігівська облдержадміністрації
Міненерго
січень —
жовтень 2021 р.
Міжнародний фонд "Відродженняо (за згодою)
громадська організація
"Діксі груп" (за згодою)
Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) (за
згодою)
асоціація "Енерготранспарент-ністьо (за згодою) багатостороння
група з імплементації Ініціативи щодо забезпечення прозорості у
видобувних галузях (за згодою)
інші інститути громадянського суспільства та міжнародні
організації (за згодою)
забезпечено залучення представників видобувних компаній, що
здійснюють видобування на відповідній території, а також інститутів
громадянського суспільства до реалізації Ініціативи щодо
забезпечення прозорості у видобувних галузях у видобувних регіонах
України