| Прем'єр-міністр України | Ю. СВИРИДЕНКО |
| Інд. 26 | |
Документ підготовлено в системі iplex
Кабінет Міністрів України | Постанова, Порядок від 23.10.2025 № 1365
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 23 жовтня 2025 р. № 1365
Київ
Деякі питання реалізації експериментального проекту щодо надання послуг з довготривалого медичного догляду окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Погодитися із пропозицією Міністерства у справах ветеранів стосовно реалізації до 31 грудня 2026 р. експериментального проекту щодо надання послуг з довготривалого медичного догляду окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі - експериментальний проект).
2. Затвердити Порядок реалізації експериментального проекту щодо надання послуг з довготривалого медичного догляду окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, що додається.
3. Установити, що учасниками експериментального проекту є заклади охорони здоров’я незалежно від форми власності та фізичні особи - підприємці, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, уклали з Національною службою здоров’я договір про медичне обслуговування населення щодо надання послуг з довготривалого медичного догляду окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, і які включені до клінічного маршруту пацієнта, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я за погодженням з Міністерством у справах ветеранів за результатами роботи міжвідомчої комісії у складі представників Міністерства у справах ветеранів, Міністерства охорони здоров’я та Національної служби здоров’я.
4. Внести до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів з підтримки та допомоги ветеранам війни, членам їх сімей та членам родин загиблих, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2025 р. № 62 (Офіційний вісник України, 2025 р., № 14, ст. 1043, № 69, ст. 4760, № 77, ст. 5289), зміни, що додаються.
5. Національній службі здоров’я забезпечити:
1) протягом місяця з дня набрання чинності цією постановою розроблення та подання на погодження Міністерству охорони здоров’я та Міністерству у справах ветеранів примірних форм:
договору, зазначеного у пункті 3 цієї постанови;
заяви особи, яка захищала незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, для отримання медичних послуг з довготривалого медичного догляду окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а в разі перебування особи у стані без свідомості або в разі відсутності можливості нею написати заяву особисто - дружини (чоловіка) або іншого члена сім’ї, або її законного представника;
специфікації та умов закупівлі медичних послуг з довготривалого медичного догляду окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України;
2) протягом трьох робочих днів з дня погодження Міністерством охорони здоров’я та Міністерством у справах ветеранів документів, зазначених у підпункті 1 цього пункту, розміщення на своєму офіційному веб-сайті оголошення, в якому зазначаються специфікації та умови закупівлі медичних послуг з довготривалого медичного догляду окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, спосіб подання закладами охорони здоров’я пропозицій про участь в експериментальному проекті протягом усього строку дії експериментального проекту, строк їх розгляду, вимоги до інформації, що зазначається в заяві учасника експериментального проекту;
3) укладення договорів, зазначених у пункті 3 цієї постанови;
4) оприлюднення щомісяця інформації про реалізацію експериментального проекту і його учасників на своєму офіційному веб-сайті;
5) подання щомісяця до 15 числа наступного місяця Міністерству у справах ветеранів, Міністерству фінансів та Міністерству охорони здоров’я звіту про укладені договори, зазначені в пункті 3 цієї постанови, інформації про фактичну оплату та обсяг наданих послуг з довготривалого медичного догляду окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.
6. Міністерству охорони здоров’я та Міністерству у справах ветеранів протягом трьох робочих днів з дня надходження від Національної служби здоров’я документів, зазначених у підпункті 1 пункту 5 цієї постанови, забезпечити їх погодження.
7. Міністерству у справах ветеранів не пізніше ніж через два місяці з дня завершення експериментального проекту подати Кабінетові Міністрів України звіт про результати його реалізації та пропозиції щодо внесення змін до законодавчих актів за результатами реалізації експериментального проекту.
8. Ця постанова набирає чинності з 1 січня 2026 року.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 23 жовтня 2025 р. № 1365
ПОРЯДОК
реалізації експериментального проекту щодо надання послуг з довготривалого медичного догляду окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України
1. Цей Порядок визначає механізм реалізації експериментального проекту щодо надання послуг з довготривалого медичного догляду окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (далі - експериментальний проект).
2. У цьому Порядку терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" та інших нормативно-правових актах з питань організації та надання медичних послуг.
3. Метою реалізації експериментального проекту є надання послуг з довготривалого медичного догляду (далі - послуги) окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та зазначені у пункті 8 цього Порядку (далі - пацієнти), з урахуванням їх специфічних потреб, а також оцінка надання послуг.
Надання послуг з урахуванням специфічних потреб пацієнтів включає:
проведення первинної оцінки функціонального стану пацієнта за стандартизованими шкалами (Бартела, Карновського) з визначенням рівня залежності від сторонньої допомоги з подальшим здійсненням моніторингу не менше одного разу на тиждень та відповідним зазначенням результатів у медичній документації;
спостереження та супровід пацієнта (лікування, обстеження, діагностика, профілактичні огляди) з урахуванням стану здоров’я пацієнта, наявних хронічних захворювань, даних медичної карти пацієнта, залучення інших необхідних фахівців для консультування із зазначенням частоти їх візитів;
здійснення щоденного нагляду за станом здоров’я пацієнта, контролю прийому ліків, профілактики ускладнень та інфекційних захворювань, ефективного знеболення, усунення або полегшення інших симптомів захворювання, догляду за пролежнями із зазначенням відповідної інформації у медичній документації;
забезпечення підтримки гігієни та збалансованого харчування (в тому числі поліпшеного ентерального харчування відповідно до специфічних потреб пацієнта);
проведення підтримуючої реабілітації та психологічної, соціальної та духовної підтримки;
забезпечення безперервності та наступності медичного догляду;
підтримка комфорту та фізіологічних потреб пацієнта;
надання допомоги дружині (чоловіку) або іншому члену сім’ї, або законному представнику пацієнта щодо організації домашнього догляду, навчання навичкам самообслуговування.
Зміст та обсяг послуг визначається відповідно до медичних показань.
4. Координатором реалізації експериментального проекту є Мінветеранів.
5. Уповноваженими органами з реалізації експериментального проекту є Мінветеранів, МОЗ, НСЗУ.
6. Експериментальний проект реалізується за рахунок коштів, передбачених у загальному фонді державного бюджету за бюджетною програмою 1501120 "Заходи з підтримки та допомоги ветеранам війни, членам їх сімей та членам родин загиблих" (далі - бюджетні кошти).
Циклом довготривалого медичного догляду (далі - цикл догляду) є період безперервного надання пацієнтові комплексу послуг, що здійснюється відповідно до індивідуального плану догляду у межах однієї календарної доби (людино-дня) і є базовою розрахунковою одиницею обліку та оплати послуг.
7. Надання послуг у рамках експериментального проекту здійснюється учасниками експериментального проекту на підставі договорів про медичне обслуговування населення щодо надання послуг з довготривалого медичного догляду окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність (далі - договори), укладених з НСЗУ, та фінансується виключно за рахунок бюджетних коштів.
Послуги, фінансування яких здійснюється за рахунок інших програм державного бюджету або інших джерел, не заборонених законодавством, не підлягають оплаті в рамках реалізації експериментального проекту.
З метою участі в експериментальному проекті заклади охорони здоров’я незалежно від форми власності та фізичні особи - підприємці, які одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, реєструються в електронній системі охорони здоров’я, укладають договір з НСЗУ та вносять медичні записи до електронної системи охорони здоров’я відповідно до законодавства.
НСЗУ укладає договори з учасниками експериментального проекту із строком дії до 31 грудня 2026 р. у межах наявних бюджетних коштів з використанням інформаційної системи НСЗУ в порядку, зазначеному в оголошенні, яке розміщується на офіційному веб-сайті НСЗУ. Договори укладаються упродовж усього строку реалізації експериментального проекту з урахуванням наявності бюджетних коштів.
Послуги надаються до 15 грудня 2026 року включно.
Оплата послуг для учасників експериментального проекту здійснюється НСЗУ на підставі звітів про надані послуги за договором, які формуються на підставі інформації, що внесена учасниками експериментального проекту до електронної системи охорони здоров’я (далі - звіти учасників експериментального проекту).
Мінветеранів у межах помісячних бюджетних асигнувань спрямовує бюджетні кошти НСЗУ для оплати наданих послуг.
8. Послуги надаються безоплатно пацієнтам із числа:
учасників бойових дій, зазначених у пунктах 19-25 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
осіб з інвалідністю внаслідок війни, зазначених у пунктах 11-16 частини другої статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Підставою для надання послуги є функціональний стан пацієнта, що визначається за шкалою Бартела та становить 30 і менше балів, що підтверджено не менше ніж двома оцінками з інтервалом щонайменше 28 календарних днів підряд.
9. Для отримання послуг пацієнт безпосередньо, а в разі перебування пацієнта у стані без свідомості або за відсутності можливості ним написати заяву особисто - дружина (чоловік) або інший член сім’ї, або його законний представник подає учаснику експериментального проекту заяву про отримання послуги, примірна форма якої розробляється НСЗУ за погодженням із МОЗ та Мінветеранів, разом з такими документами:
для осіб, зазначених в абзаці другому пункту 8 цього Порядку, - посвідчення учасника бойових дій або витяг з Єдиного державного реєстру ветеранів війни;
для осіб, зазначених в абзаці третьому пункту 8 цього Порядку, - посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни або витяг з Єдиного державного реєстру ветеранів війни;
направлення від лікаря загальної практики - сімейної медицини або іншого лікаря-спеціаліста для отримання послуг пацієнтом, за винятком переведення з іншого закладу охорони здоров’я або іншого клінічного підрозділу закладу охорони здоров’я.
У заяві про отримання послуги зазначається інформація щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків із Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (для іноземців та осіб без громадянства - не застосовується) або серії (за наявності) та номера паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті), або паспортного документа іноземця чи іншого документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства.
У разі потреби перевірки/підтвердження зазначеної у заяві інформації щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків із Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (для іноземців та осіб без громадянства - не застосовується) або серії (за наявності) та номера паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті), або паспортного документа іноземця чи іншого документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, така перевірка проводиться шляхом електронної інформаційної взаємодії, зокрема, між Електронною системою охорони здоров’я, держателем якої є НСЗУ, та Державним реєстром фізичних осіб - платників податків.
Обсяг та структура даних, якими обмінюються суб’єкти електронної взаємодії через програмні інтерфейси електронних інформаційних ресурсів (сервіси), визначаються договорами про інформаційну взаємодію відповідно до Порядку електронної (технічної та інформаційної) взаємодії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 "Деякі питання електронної взаємодії електронних інформаційних ресурсів".
10. Оплата послуг за договором здійснюється на рахунки учасників експериментального проекту, відкриті в установах банків або органах Казначейства, на підставі звітів учасників експериментального проекту. Порядок і строки подання звітів учасників експериментального проекту, вимоги до змісту звітів визначаються таким договором.
Реєстрація в органах Казначейства бюджетних зобов’язань та бюджетних фінансових зобов’язань здійснюється на підставі поданих НСЗУ Реєстру бюджетних зобов’язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів та Реєстру бюджетних фінансових зобов’язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів, форми яких визначено Порядком реєстрації та обліку бюджетних зобов’язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженим наказом Мінфіну від 2 березня 2012 р. № 309.
Оплата послуг, наданих учасниками експериментального проекту, здійснюється на підставі їх звітів відповідно до договорів про медичне обслуговування населення.
Мінветеранів затверджує наказом склад міжвідомчої комісії для визначення учасників експериментального проекту, яких передбачається включити до клінічних маршрутів пацієнта для отримання послуг, та критерії, за якими приймається рішення щодо укладення договору за кожним надавачем медичних послуг з урахуванням його спроможності, наявності циклів догляду, оплата за які може бути здійснена за рахунок бюджетних коштів.
Заяви про підписання договору приймаються НСЗУ засобами поштового зв’язку або за наявності технічної можливості в електронній формі та подаються на розгляд міжвідомчої комісії. Міжвідомча комісія розглядає їх на засіданні щодо доцільності укладення договору, про що зазначається в протоколі.
До складу міжвідомчої комісії включаються не менше двох представників від Мінветеранів, по одному представникові від МОЗ та НСЗУ та один представник громадськості, який є фахівцем у сфері довготривалого догляду (за згодою).
Протокол засідання міжвідомчої комісії Мінветеранів надсилає до МОЗ та НСЗУ.
НСЗУ після отримання протоколу міжвідомчої комісії щодо укладення договору або відмови в укладенні договору протягом п’яти робочих днів інформує заявника про це шляхом надсилання повідомлення на зазначену в заяві заявника адресу електронної пошти або його поштову адресу.
Про укладення договору із заявником НСЗУ інформує Мінветеранів.
Підставою для відмови в укладенні договору є:
невідповідність наданої інформації специфікаціям та умовам закупівлі медичних послуг;
перебування заявника у стадії припинення;
наявність порушеної справи про банкрутство заявника або визнання його банкрутом;
застосування до фізичної особи - підприємця та юридичної особи, її засновників (учасників, власників, акціонерів) або керівника спеціальних економічних або інших обмежувальних заходів (санкцій).
Послуги надаються пацієнтам почергово в порядку надходження заяв у межах встановлених бюджетних асигнувань для надання послуг відповідно до договору та цього Порядку.
11. Тариф на послугу визначається як ставка за один цикл догляду, що залежить від функціонального стану пацієнта за шкалою Бартела:
5452,52 гривні за один цикл догляду - для пацієнтів, функціональний стан яких за шкалою Бартела протягом щонайменше 28 календарних днів оцінюється у 20 балів або менше (послуга 1);
3484,3 гривні за один цикл догляду - для пацієнтів, функціональний стан яких за шкалою Бартела протягом щонайменше 28 календарних днів оцінюється у 21-30 балів (послуга 2).
Гранична вартість послуг, наданих одному пацієнтові протягом календарного року (послуга 1 та послуга 2), що підлягають оплаті за договором, дорівнює добутку ставки на послугу та залишку календарних днів до кінця календарного року в межах строку реалізації експериментального проекту.
У 2026 році загальний обсяг фінансування за всіма договорами в рамках експериментального проекту передбачає оплату до 37701 циклів догляду.
Запланована вартість послуг розраховується як сума добутків ставок на відповідні послуги із заокругленням до двох знаків після коми, кількості кожного виду послуг на місяць відповідно до інформації, наданої Мінветеранів, та кількості місяців строку дії надання послуг учасником експериментального проекту.
Під час укладання договору запланована кількість послуг для одного учасника експериментального проекту не може перевищувати 7300 послуг.
Фактична вартість послуг на один місяць, що надаються за кожним договором, розраховується як сума добутків ставок на відповідні послуги із заокругленням до цілого числа та кількості фактично наданих послуг за один місяць.
У разі коли загальна орієнтовна ціна за договорами, розрахована на підставі поданих пропозицій з урахуванням максимального обсягу послуг, визначеного цим пунктом, перевищує обсяг бюджетних коштів, передбачених на відповідний бюджетний період для надання запланованої кількості послуг на кожного учасника експериментального проекту, застосовується коригувальний коефіцієнт, який розраховується як співвідношення обсягу бюджетних асигнувань до загальної орієнтовної ціни за договорами, розрахованої на підставі поданих пропозицій, з урахуванням максимальної кількості послуг.
НСЗУ не оплачує суму, яка перевищує заплановану вартість послуг, зазначену в договорі, та суму за перевищення кількості послуг, зазначених у договорі.
НСЗУ оплачує надані послуги згідно з тарифами, визначеними цим пунктом, на підставі звітів учасників експериментального проекту, в порядку, визначеному цим Порядком.
НСЗУ за результатами аналізу інформації щодо змін обсягу фактично наданих послуг порівняно з обсягом, передбаченим у договорі, має право ініціювати внесення змін до такого договору та здійснювати коригування запланованої вартості послуг.
Звіти учасників експериментального проекту за грудень подаються до НСЗУ до 20 грудня.
12. Факт надання послуг учасником експериментального проекту протягом одного місяця фіксується шляхом внесення даних до електронної системи охорони здоров’я, що містять:
інформацію про надання послуг відповідно до плану спостереження пацієнта, в тому числі з проведенням та відповідним відображенням оцінки за шкалами Бартела і Карновського не менш як один раз на тиждень;
медичні записи із зазначенням діагнозу пацієнта, проведених обстежень і процедур, а також інформації, яка стосується медичного (в тому числі догляду за пролежнями з відображенням динаміки та результатів їх лікування, перев’язок, введення лікарських засобів, проведення необхідних маніпуляцій тощо), реабілітаційного та психологічного компонентів надання допомоги;
інші записи, що підтверджують надання послуг.
Запланована кількість циклів догляду, які учасник експериментального проекту готовий надати, визначається договором.
НСЗУ щомісяця подає до Мінветранів, МОЗ та Мінфіну звіт про кількість циклів догляду та кількість пацієнтів, які отримали послуги відповідно до звітів учасників експериментального проекту.
Звіти НСЗУ подаються протягом 15 календарних днів після закінчення звітного періоду і містять інформацію про:
загальну кількість наданих послуг;
кількість циклів догляду та кількість пацієнтів, які отримали послуги протягом звітного періоду;
обсяг використаних бюджетних коштів відповідно до договорів, укладених між НСЗУ та учасниками експериментального проекту.
НСЗУ відповідно до цього Порядку не оплачує послуги, оплачені в межах програми державних гарантій медичного обслуговування населення.
13. Послуги надаються довготривало, до досягнення максимально можливого результату з урахувнням кількості циклів догляду відповідно до договору.
Переведення пацієнта для надання реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я можливе за умови досягнення індексу Бартела 31 бала і більше та збереження такого рівня функціональної незалежності, що підтверджено не менше ніж двома оцінюваннями впродовж щонайменше 21 дня.
14. Мінветеранів у рамках реалізації експериментального проекту:
1) забезпечує разом з МОЗ та НСЗУ здійснення моніторингу результативності надання послуг на основі таких показників:
кількісні показники - кількість циклів догляду та пацієнтів, які отримали послуги, і кількість наданих послуг;
фінансові показники - обґрунтованість та ефективність використання бюджетних коштів;
2) узагальнює результати моніторингу та забезпечує їх оприлюднення;
3) організовує разом з МОЗ та НСЗУ роботу міжвідомчої комісії та визначає порядок її діяльності окремим наказом, погодженим з МОЗ і НСЗУ;
4) готує рекомендації щодо вдосконалення експериментального проекту.
15. МОЗ у рамках реалізації експериментального проекту:
1) подає кандидатури до складу міжвідомчої комісії для визначення учасників експериментального проекту, які будуть включені до клінічних маршрутів пацієнта для отримання послуг;
2) затверджує за погодженням з Мінветеранів за результатами роботи міжвідомчої комісії клінічні маршрути пацієнта для отримання послуг.
16. НСЗУ у рамках реалізації експериментального проекту:
1) укладає договори з учасниками експериментального проекту, в яких обумовлено вимоги до обсягу послуг;
2) погоджує з Мінветеранів і МОЗ специфікації та умови закупівлі послуг;
3) забезпечує на підставі даних формування звітів НСЗУ;
4) ініціює зміни до договорів у разі виявлення різниці між обсягом фактично наданих послуг і запланованим обсягом;
5) подає кандидатури до складу міжвідомчої комісії для визначення учасників експериментального проекту, які будуть включені до клінічних маршрутів пацієнта для отримання послуг.
17. Моніторинг та оцінка результативності експериментального проекту здійснюються спільно Мінветеранів, МОЗ та НСЗУ за узгодженими показниками, які охоплюють медичні та фінансові аспекти реалізації експериментального проекту.
Методика здійснення моніторингу, періодичність проведення оцінки, а також форма узагальненого звіту затверджуються наказом Мінветеранів за погодженням з МОЗ та НСЗУ.
18. НСЗУ щокварталу формує узагальнені результати реалізації експериментального проекту за фінансовими та кількісними показниками і подає їх до Мінветеранів.
Мінветеранів на підставі поданих матеріалів забезпечує публічне оприлюднення результатів на своєму офіційному веб-сайті з метою забезпечення прозорості та підзвітності реалізації експериментального проекту.
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 23 жовтня 2025 р. № 1365
ЗМІНИ,
що вносяться до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів з підтримки та допомоги ветеранам війни, членам їх сімей та членам родин загиблих
( Див. текст )
1. Підпункт 3 пункту 3 викласти в такій редакції:
"3) за напрямами, визначеними підпунктами 10, 13 пункту 5 цього Порядку, - НСЗУ.".
2. Пункт 5 доповнити підпунктом 13 такого змісту:
"13) реалізацію експериментального проекту щодо надання послуг з довготривалого медичного догляду окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України відповідно до Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання послуг з довготривалого медичного догляду окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 жовтня 2025 р. № 1365 "Деякі питання реалізації експериментального проекту щодо надання послуг з довготривалого медичного догляду окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України".".
3. Пункт 6 доповнити абзацом такого змісту:
"за напрямом, визначеним підпунктом 13 пункту 5 цього Порядку, - запланованої кількості отримувачів послуг з довготривалого медичного догляду категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, кількості учасників експериментального проекту та кількості місяців строку дії договору про медичне обслуговування щодо надання послуг з довготривалого медичного догляду окремим категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України.".
4. Абзац третій пункту 15 викласти в такій редакції:
"Звіти про використання бюджетних коштів за напрямами, визначеними підпунктами 10, 13 пункту 5 цього Порядку, НСЗУ подає щокварталу до 10 числа наступного місяця Мінветеранів за встановленою ним формою.".