• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Положення про проведення відкритого відбору (конкурсу) на зайняття посад уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку | Рішення, Список, Форма типового документа, Заява, Положення від 18.02.2026 № 15/21/3745/К03
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення, Список, Форма типового документа, Заява, Положення
  • Дата: 18.02.2026
  • Номер: 15/21/3745/К03
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
  • Тип: Рішення, Список, Форма типового документа, Заява, Положення
  • Дата: 18.02.2026
  • Номер: 15/21/3745/К03
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ З ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ФОНДОВОГО РИНКУ
РІШЕННЯ
18.02.2026 № 15/21/3745/К03
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
05 березня 2026 року
за № 300/45694
Про затвердження Положення про проведення відкритого відбору (конкурсу) на зайняття посад уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
( Із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 7, частини третьої статті 11, статей 18 і 19 Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Положення про проведення відкритого відбору (конкурсу) на зайняття посад уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, що додається.
2. Управлінню адміністративної діяльності забезпечити оприлюднення цього рішення на вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
3. Департаменту правового розвитку забезпечити подання цього рішення у встановленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та, після отримання повідомлення щодо державної реєстрації у Міністерстві юстиції України, забезпечити оприлюднення цього рішення на офіційному вебсайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
4. Це рішення набирає чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування.
5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на члена Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Ю. Шаповала.
Голова Комісії Олексій СЕМЕНЮК
Протокол засідання Комісії
від 18.02.2026 р. № 8
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Національної комісії
з цінних паперів
та фондового ринку
18 лютого 2026 року
№ 15/21/3745/К03
Положення
про проведення відкритого відбору (конкурсу) на зайняття посад уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку
І. Загальні положення
1. Це Положення визначає порядок проведення відкритого відбору (конкурсу) на зайняття посад уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - відбір).
2. У цьому Положенні термін "уповноважена особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку" вживається у значенні, наведеному в Законі України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків".
3. Для цілей цього Положення:
досвідом роботи у відповідних сферах вважається стаж роботи особи за спеціальністю у галузі, у якій вона здобула вищу освіту, після здобуття нею вищої освіти;
вищою освітою у галузі права вважається вища освіта другого (магістерського) або третього (освітньо-наукового) рівня за спеціальностями "Право" та "Міжнародне право";
вищою освітою у галузі економіки вважається вища освіта другого (магістерського) або третього (освітньо-наукового) рівня за спеціальностями "Економіка та міжнародні економічні відносини (за спеціалізаціями)", "Облік і оподаткування" і "Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок".
Зазначені спеціальності наводяться за Переліком галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої та фахової передвищої освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року № 266 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2024 року № 1021).
У разі, якщо кандидати надають документи про вищу освіту за спеціальностями відповідно до попередніх редакцій зазначеного Переліку, їхню відповідність зазначеним в цьому пункті спеціальностям встановлює комісія з відбору.
4. Уповноважені особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку призначаються на посади Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - НКЦПФР) як колегіальним органом.
5. Уповноважені особи НКЦПФР призначаються на посади на контрактній основі строком на:
сім років - уповноважені особи НКЦПФР на розгляд справ про порушення профільного законодавства;
три роки - інші уповноважені особи НКЦПФР.
( Пункт 6 виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )
6. На посаду уповноваженої особи НКЦПФР може бути призначена особа, яка:
1) має громадянство України;
2) не молодша 30 та не старша 65 років;
3) має вищу освіту в галузі права (або в галузі економіки - для уповноваженого на проведення інспекції на ринках капіталу та організованих товарних ринках);
4) має стаж професійної діяльності у відповідних сферах не менше п’яти років;
5) є компетентною та доброчесною;
6) вільно володіє державною мовою.
7. На посаду уповноваженої особи НКЦПФР не може бути призначена особа, яка:
1) має представницький мандат;
2) є членом політичної партії або перебуває у трудових чи інших договірних відносинах з політичною партією;
3) не відповідає вимогам, передбаченим пунктом 3 частини першої та частиною четвертою статті 12 Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків";
4) за рішенням суду визнана недієздатною або дієздатність якої обмежена;
5) має хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню функцій уповноваженої особи НКЦПФР;
6) не має бездоганної ділової репутації;
7) є близькою особою іншої уповноваженої особи НКЦПФР;
8) є близькою особою Голови або члена НКЦПФР;
9) не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік;
10) не пройшла спеціальну перевірку відповідно до Закону України "Про запобігання корупції";
11) є особою, до якої застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади";
12) є особою, стосовно якої застосовані спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) відповідно до Закону України "Про санкції";
13) має громадянство (підданство) іншої держави;
14) має заборгованість із сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання;
15) не відповідає вимогам, передбаченим пунктом 6 цього Положення.
( Підпункт 15 пункту 7 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )
8. Відповідність ознакам бездоганної ділової репутації встановлюється відповідно до вимог Стандарту № 4 "Корпоративне управління в професійних учасниках ринків капіталу та організованих товарних ринків. Організація та функціонування системи внутрішнього контролю в професійних учасниках, які не належать до підприємств, що становлять суспільний інтерес та до системно важливих професійних учасників", затвердженого рішенням НКЦПФР від 30 грудня 2021 року № 1291, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 28 лютого 2022 року за № 263/37599.
9. Особа повинна відповідати вимогам, визначеним цією частиною, протягом усього строку перебування на посаді уповноваженої особи НКЦПФР.
II. Комісія з відбору
10. Комісія з відбору є постійним колегіальним органом НКЦПФР.
Персональний склад комісії з відбору затверджується НКЦПФР як колегіальним органом.
11. Комісія з відбору забезпечує організацію та проведення відкритого відбору (конкурсу) на зайняття посад уповноважених осіб НКЦПФР відповідно до Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків" та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів НКЦПФР.
12.До складу комісії з відбору входять:
1) два службовці НКЦПФР;
2) два фахівці у галузі права, зокрема з числа суддів, суддів у відставці, адвокатів, колишніх членів НКЦПФР або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку тощо;
3) два представники міжнародних фінансових організацій, визначені за пропозиціями таких організацій.
13. Комісія з відбору обирає голову зі свого складу.
НКЦПФР як колегіальний орган визначає з числа працівників служби управління персоналом НКЦПФР секретаря комісії з відбору, який не має права голосу в комісії з відбору.
14. Членом комісії з відбору може бути особа, яка має вищу освіту, бездоганну ділову репутацію, високі професійні і моральні якості, необхідні для належного виконання повноважень члена комісії з відбору, відповідає критерію доброчесності.
Члени комісії з відбору не можуть брати участь у відборі.
15. Не може бути членом комісії з відбору особа, яка:
за рішенням суду визнана недієздатною або обмежена у цивільній дієздатності;
має судимість за вчинення кримінального правопорушення, не погашену або не зняту в установленому законом порядку або на яку протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією;
позбавлена відповідно до вироку суду, що набрав законної сили, права займатися діяльністю, пов’язаною з виконанням функцій держави, або обіймати певні посади;
уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" (окрім членів комісії з відбору, що є службовцями НКЦПФР);
входить до складу керівного органу політичної партії.
16. Комісія з відбору вважається повноважною у разі її затвердження у складі щонайменше чотирьох осіб, двоє з яких не є працівниками НКЦПФР.
17. Строк повноважень членів комісії з відбору, визначених відповідно до підпунктів 2 і 3 пункту 12 цього Положення, становить два роки.
( Абзац перший пункту 17 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )
Члени комісії з відбору, що є службовцями НКЦПФР, призначаються на час зайняття ними відповідної посади.
18. Повноваження члена комісії з відбору припиняються достроково у разі:
подання особистої заяви про припинення повноважень;
подання ним заяви про участь у відборі;
внесення комісією з відбору пропозиції про дострокове припинення повноважень члена комісії з відбору;
набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо нього;
визнання його недієздатним або обмежено дієздатним;
для членів комісії з відбору, що є службовцями НКЦПФР - звільнення із займаної посади;
у разі визнання його безвісно відсутнім або його смерті.
19. Рішення про дострокове припинення повноважень члена комісії з відбору приймає НКЦПФР як колегіальний орган та при цьому може визначити члена комісії з відбору на заміну.
20. Рішення комісії з відбору приймаються на її засіданні. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували не менше чотирьох членів комісії з відбору.
У разі однакової кількості членів комісії з відбору, які підтримали рішення, та кількості членів комісії з відбору, які не підтримали його або утрималися під час голосування, або не брали участі у голосуванні незалежно від причини, голосування з відповідного питання проводиться повторно не більше, ніж двічі.
21. Член комісії з відбору може брати участь у її засіданні дистанційно в режимі відеоконференції.
22. Засідання комісії з відбору проводяться відкрито. Забезпечуються відео- та аудіофіксація, трансляція в режимі реального часу засідань комісії з відбору на офіційному вебсайті НКЦПФР. Відео- та аудіозаписи засідань комісії з відбору зберігаються в НКЦПФР протягом трьох років.
23. Інформація про час і місце проведення засідання комісії з відбору оприлюднюється на офіційному вебсайті НКЦПФР не пізніше ніж за 48 годин до його початку.
24. Комісія з відбору:
1) розглядає документи, подані особами для участі у відборі;
2) проводить кваліфікаційний іспит;
3) визначає осіб, стосовно яких проводиться спеціальна перевірка, передбачена Законом України "Про запобігання корупції", і перевірка, передбачена Законом України "Про очищення влади";
4) з-поміж осіб, які пройшли перевірку, визначену підпунктом 3 цього пункту, складає рейтинговий список кандидатів за результатами кваліфікаційного іспиту та аналізу професійного досвіду, знань і якостей для виконання службових обов’язків уповноваженої особи НКЦПФР;
5) на основі рейтингу шляхом відкритого голосування визначає не менше двох кандидатів на кожну вакантну посаду уповноваженої особи НКЦПФР та подає до НКЦПФР як колегіального органу інформацію, передбачену цим Положенням, стосовно кандидатів на посаду уповноваженої особи НКЦПФР;
6) оприлюднює інформацію про кожний етап відбору.
25. Члени комісії з відбору з метою здійснення своїх повноважень мають право:
1) збирати, перевіряти та аналізувати інформацію, у тому числі з обмеженим доступом (крім інформації, віднесеної до державної таємниці), стосовно кандидатів на посади уповноважених осіб НКЦПФР та їхніх близьких осіб;
2) брати участь у засіданнях та інших заходах, що проводяться комісією з відбору;
3) звертатися до кандидатів на посади уповноважених осіб НКЦПФР, а також до будь-яких інших фізичних чи юридичних осіб із запитом про надання пояснень, документів чи інформації, необхідних для розгляду кандидатів на посади уповноважених осіб НКЦПФР на відповідність критеріям доброчесності та професійної компетентності.
Запит комісії з відбору оформлюється та надсилається як запит НКЦПФР відповідно до підпункту 57 частини першої статті 7 Закону України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків".
Орган або особа, які отримали запит комісії з відбору, мають надати необхідні пояснення та/або відповідні документи (їх копії) чи інформацію протягом 10 календарних днів з дня отримання запиту. У разі неотримання відповідних пояснень у встановлений строк, вважається, що такий орган або особа не мають інформації щодо невідповідності кандидата на посаду уповноваженої особи НКЦПФР критеріям доброчесності та професійної компетентності.
26. Члени комісії з відбору зобов’язані:
1) забезпечувати захист і нерозголошення персональних даних, інформації з обмеженим доступом, що стала їм відома у зв’язку із здійсненням повноважень;
2) брати участь у роботі комісії з відбору особисто, без делегування своїх повноважень іншим особам, у тому числі іншим членам комісії з відбору;
3) не використовувати в інших цілях, ніж для виконання своїх обов’язків як членів комісії з відбору, персональні дані та іншу інформацію, що стала їм відома у зв’язку із здійсненням своїх повноважень;
4) повідомляти комісії з відбору про те, що член комісії з відбору перебуває чи перебував в особистих чи ділових стосунках із кандидатом на посаду уповноваженої особи НКЦПФР та/або про наявність потенційного або реального конфлікту інтересів чи обставин, що можуть вплинути на об’єктивність та неупередженість під час прийняття таким членом рішення стосовно такого кандидата, та відмовлятися (заявляти самовідвід) від участі у збиранні інформації про такого кандидата і розгляді питання про нього. Порядок врегулювання конфлікту інтересів членів комісії з відбору визначається Кодексом етики працівника НКЦПФР.
( Пункт 27 виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )( Пункт 28 виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )( Пункт 29 виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )
27. Роботу та організаційно-технічне забезпечення комісії з відбору та її членів забезпечує офіс НКЦПФР.
( Пункт 28 виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )
III. Порядок проведення відбору
1. Загальні положення
28. Відбір проводиться з додержанням таких принципів:
1) рівних можливостей - у відборі може брати участь кожен громадянин України, який відповідає кваліфікаційним вимогам до кандидатів на посаду уповноваженої особи НКЦПФР;
2) прозорості - відбір здійснюється відкрито, з обов’язковим інформуванням громадськості про відбір на офіційному вебсайті НКЦПФР;
3) об’єктивності оцінки - під час проведення відбору створюються умови для об’єктивного і неупередженого з’ясування спроможності кандидатів за своїми особистими, діловими та моральними якостями, освітнім і професійним рівнем ефективно виконувати відповідні посадові обов’язки на посадах уповноважених осіб НКЦПФР.
29. Відбір на посаду уповноважених осіб НКЦПФР включає такі етапи:
1) винесення НКЦПФР постанови про проведення відбору;
2) розміщення НКЦПФР на своєму офіційному вебсайті оголошення про проведення відбору;
3) подання особами, які мають намір стати уповноваженою особою НКЦПФР, відповідної заяви та документів;
4) здійснення комісією з відбору перевірки відповідності осіб, які подали заяву для участі у відборі, вимогам, установленим Законом України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків" до уповноваженої особи НКЦПФР, на підставі поданих документів;
5) допуск комісією з відбору осіб, які за результатами перевірки відповідають вимогам, установленим Законом України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків" до уповноваженої особи НКЦПФР, до участі у відборі та складання кваліфікаційного іспиту;
6) складання особою, допущеною до участі у відборі, кваліфікаційного іспиту;
7) встановлення комісією з відбору результатів кваліфікаційного іспиту та їх оприлюднення на офіційному вебсайті НКЦПФР;
8) проведення стосовно осіб, які успішно склали кваліфікаційний іспит, спеціальної перевірки, передбаченої Законом України "Про запобігання корупції", та перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади";
9) складання комісією з відбору з-поміж осіб, які пройшли перевірки, зазначені в підпункті 8 цього пункту, рейтингового списку кандидатів на посаду уповноваженої особи НКЦПФР, оприлюднення такого списку на офіційному вебсайті НКЦПФР;
10) подання комісією з відбору до НКЦПФР інформації про кандидатів на посаду уповноваженої особи НКЦПФР;
11) розгляд НКЦПФР як колегіальним органом інформації, зазначеної у підпункті 10 цього пункту, проведення співбесіди з кандидатами на посади уповноважених осіб НКЦПФР;
12) у разі визначення переможця відбору - видання розпорядження НКЦПФР про призначення уповноваженої особи, а у разі відсутності такого переможця - розпорядження про відхилення поданих комісією з відбору кандидатур.
2. Оголошення про проведення відбору
30. Постанова НКЦПФР про проведення відбору (та/або додаток (додатки) до неї) має містити:
1) найменування посад уповноважених осіб НКЦПФР, для зайняття яких оголошується відбір;
2) спосіб та строк подання документів, що не може становити менше 30 календарних днів з дня розміщення оголошення про проведення відбору;
3) текст оголошення про проведення відбору, яке зокрема має містити кваліфікаційні вимоги, умови оплати праці, контактну інформацію, за якою надається інформація з питань проведення відбору тощо;
4) перелік актів законодавства, перевірка рівня знань яких здійснюється під час проведення тестування на знання законодавства.
31. Оголошення про проведення відбору розміщується на офіційному вебсайті НКЦПФР не пізніше наступного робочого дня з дня винесення постанови НКЦПФР про проведення відбору.
3. Інформація та документи, що подаються для участі у відборі
32. Особа, яка бажає взяти участь у відборі, подає до НКЦПФР шляхом надсилання на зазначену в оголошенні про проведення відбору електронну адресу такі документи, які створюються в електронній формі та на які накладається кваліфікований електронний підпис особи:
1) заяву про участь у відборі (додаток 1);
2) мотиваційний лист;
3) резюме (додаток 2);
4) копію паспорта громадянина України (обох сторін паспорта у формі картки або всіх заповнених сторінок паспорта у формі книжечки);
5) копії всіх документів про вищу освіту, науковий ступінь, вчене звання, разом із додатками;
6) копію документа про повну загальну середню освіту за умови, що такий документ підтверджує вивчення особою української мови як навчального предмета (дисципліни), або державний сертифікат про рівень володіння державною мовою, що видається Національною комісією зі стандартів державної мови відповідно до Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".
33. Особа може подавати додаткову інформацію стосовно своєї освіти, досвіду роботи, професійного рівня і репутації (характеристики, рекомендації, наукові публікації тощо).
34. Комісія з відбору може прийняти рішення про необхідність уточнення або подання особою додаткової інформації та встановити особі строк для такого уточнення або подання додаткової інформації.
35. Особа з інвалідністю, яка виявила бажання взяти участь у відборі та за наявності підстав потребує розумного пристосування, подає заяву (додаток 3).
36. Інформація, яка подається особою для участі у відборі, має бути актуальною на момент її подання до комісії з відбору. Дата заповнення інформації має відповідати строку, встановленому для подання документів.
4. Допуск кандидатів до участі у відборі
37. Комісія з відбору перевіряє інформацію, надану кандидатом, на відповідність вимогам, установленим Законом України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків" до уповноваженої особи НКЦПФР, та здійснює аналіз професійного досвіду, знань і якостей для виконання службових обов’язків уповноваженої особи НКЦПФР, за результатами якого протягом п’ятнадцяти робочих днів з дня завершення строку для подання документів на засіданні приймає обґрунтоване рішення про допуск/недопуск кандидатів до участі у відборі та складання кваліфікаційного іспиту.
38. Результати перевірки інформації, наданої кандидатом, на відповідність вимогам, установленим Законом України "Про державне регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків" до уповноваженої особи НКЦПФР, та аналізу професійного досвіду, знань і якостей для виконання службових обов’язків уповноваженої особи НКЦПФР відображаються у протоколі засідання комісії з відбору та повідомляються кандидатам.
39. Секретар комісії з відбору не пізніше наступного дня після проведення засідання комісії з відбору письмово інформує кандидата про допуск/недопуск до участі у відборі та складання кваліфікаційного іспиту.
40. У разі, якщо щодо кандидата встановлено ознаки невідповідності ділової репутації і лише на цій підставі прийнято рішення про недопуск до участі у відборі та складання кваліфікаційного іспиту він має право протягом трьох робочих днів з дня отримання інформації про недопуск до відбору та складання кваліфікаційного іспиту подати до НКЦПФР обґрунтовану заяву в електронній формі із дотриманням вимог Закону України "Про електронні документи та електронний документообіг" щодо незастосування до нього ознак невідповідності ділової репутації.
Така заява підлягає розгляду в порядку, визначеному в Законі України "Про адміністративну процедуру", протягом десяти календарних днів. За результатами розгляду заяви НКЦПФР приймає постанову про незастосування до кандидата певних ознак невідповідності ділової репутації або про відмову у задоволенні заяви із зазначенням причин.
( Абзац перший пункту 17 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )
У разі прийняття постанови про незастосування до кандидата певних ознак невідповідності ділової репутації комісія з відбору приймає рішення про допуск кандидата до участі у відбору та складання кваліфікаційного іспиту протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідної постанови НКЦПФР.
5. Кваліфікаційний іспит
41. Кваліфікаційний іспит складається з наступних етапів:
тестування на наявність аналітичних здібностей та здібностей щодо здатності працювати з інформацією;
тестування на знання законодавства;
розв’язання ситуаційних завдань.
Усі кандидати, які претендують на одну посаду, проходять однакові види тестування та розв’язують однакові ситуаційні завдання.
42. Кваліфікаційний іспит складається не пізніше, ніж через двадцять календарних днів з дня прийняття комісією з відбору рішень про допуск/недопуск усіх кандидатів на відповідну посаду до участі у відборі та складання кваліфікаційного іспиту.
( Абзац перший пункту 42 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )
Всі етапи кваліфікаційного іспиту на одну посаду за наявності відповідної технічної можливості можуть складатися в один день.
Про дату і час, передбачений для складання кваліфікаційного іспиту, секретар комісії з відбору повідомляє кандидатів не пізніше ніж за три робочих дні до складання кваліфікаційного іспиту, а у разі, якщо різні етапи кваліфікаційного іспиту складаються в різні дні - про дату і час, передбачений для складання кожного наступного, окрім першого, етапу кваліфікаційного іспиту кандидатам повідомляється не пізніше ніж за один робочий день до складання відповідного етапу.
43. Кваліфікаційний іспит складається в Центрі оцінювання кандидатів на зайняття посад державної служби Вищої школи публічного управління (далі - Центр оцінювання).
Складання кваліфікаційного іспиту проводиться у присутності не менш як двох адміністраторів Центру оцінювання (далі - адміністратор) та не менш як двох членів комісії з відбору та секретаря комісії з відбору.
( Абзац другий пункту 43 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )
Проведення тестування та визначення його результатів здійснюється за допомогою програмного забезпечення, адміністрування якого здійснює Національне агентство України з питань державної служби.
( Абзац четвертий пункту 43 виключено на підставі Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )
44. Для складання кваліфікаційного іспиту кандидат пред’являє паспорт громадянина України або інший документ, який посвідчує особу.
Під час складання кваліфікаційного іспиту кандидатам забороняється користуватися додатковими електронними приладами (крім випадків, коли використання додаткових електронних приладів становить розумне пристосування), підручниками, навчальними посібниками, іншими матеріалами, а також спілкуватися один з одним.
У разі порушення зазначених вимог кандидат відсторонюється від подальшого проходження конкурсу, про що складається акт, який підписується секретарем комісії з відбору, присутніми членами комісії з відбору та присутніми адміністраторами.
Відсторонений кандидат вважається таким, що не пройшов відбір.
45. Тестування на наявність аналітичних здібностей та здібностей щодо здатності працювати з інформацією включає такі види:
тестування на абстрактне мислення - проводиться з метою оцінки здібностей щодо логічного мислення, встановлення причинно-наслідкового зв’язку;
тестування на числове мислення - проводиться з метою оцінки здібностей щодо здатності розуміти та працювати з числовою інформацією;
тестування на вербальне мислення - проводиться з метою оцінки здібностей щодо здатності розуміти та працювати з текстовою інформацією.
46. При проведенні тестування щодо перевірки аналітичних здібностей та здібностей щодо здатності працювати з інформацією використовуються тестові питання, затверджені Національним агентством України з питань державної служби.
Питання тестових завдань та відповіді до них, які затверджені Національним агентством України з питань державної служби, є закритими та не підлягають оприлюдненню.
47. Під час проведення тестування на наявність аналітичних здібностей та здібностей щодо здатності працювати з інформацією питання для кожного кандидата обираються автоматично з переліку тестових питань. Одне тестове завдання включає 30 тестових питань.
48. Час для проведення тестування повинен становити:
на абстрактне мислення - не більше ніж 25 хвилин;
на числове мислення - не більше ніж 30 хвилин;
на вербальне мислення - не більше ніж 15 хвилин.
49. За результатами проходження тестування на наявність аналітичних здібностей та здібностей щодо здатності працювати з інформацією виставляються такі бали:
1) за тестування на абстрактне мислення:
2 бали - кандидатам, які відповіли правильно на 19 питань тестового завдання і більше;
1 бал - кандидатам, які відповіли правильно на 11-18 питань тестового завдання;
0 балів - кандидатам, які відповіли правильно на 10 і менше питань тестового завдання;
2) за тестування на числове мислення:
2 бали - кандидатам, які відповіли правильно на 17 питань тестового завдання і більше;
1 бал - кандидатам, які відповіли правильно на 11-16 питань тестового завдання;
0 балів - кандидатам, які відповіли правильно на 10 і менше питань тестового завдання;
3) за тестування на вербальне мислення:
2 бали - кандидатам, які відповіли правильно на 21 питання тестового завдання і більше;
1 бал - кандидатам, які відповіли правильно на 14-20 питань тестового завдання;
0 балів - кандидатам, які відповіли правильно на 13 і менше питань тестового завдання.
50. Тестування на знання законодавства проводиться з метою визначення рівня знань Конституції України, законодавства про ринки капіталу та організовані товарні ринки, антикорупційного та іншого законодавства.
Перелік актів законодавства, перевірка рівня знань яких здійснюється під час цього тестування, міститься в постанові НКЦПФР про проведення відбору (та/або в додатку (додатках) до неї).
Перелік тестових питань на знання законодавства та варіанти відповідей (без зазначення правильної відповіді) затверджуються НКЦПФР та оприлюднюються на її офіційному вебсайті.
51. Під час проведення тестування на знання законодавства питання для кожного кандидата обираються автоматично з переліку тестових питань. Одне тестове завдання включає 40 тестових питань. Кожне питання передбачає чотири варіанти відповіді, один з яких є правильним.
52. Загальний час для проведення тестування на знання законодавства повинен становити не більше 40 хвилин.
53. За результатами тестування на знання законодавства виставляються такі бали:
2 бали - кандидатам, які відповіли правильно на 36 питань тестового завдання і більше;
1 бал - кандидатам, які відповіли правильно на 28-35 питань тестового завдання;
0 балів - кандидатам, які відповіли правильно на 27 і менше питань тестового завдання.
54. Після закінчення кандидатом проходження кожного виду тестування або після закінчення часу, відведеного для його проведення, здійснюється автоматичне визначення результатів тестування за допомогою програмного забезпечення.
За результатами проходження кожного виду тестування формується звіт, який роздруковується та підписується кандидатом, після чого передається адміністратору. Адміністратор підписує звіт та передає його секретареві комісії з відбору.
Кандидати, які набрали 1 або 2 бали, вважаються такими, що пройшли тестування. Кандидати, які за результатами проходження відповідного виду тестування набрали 0 балів, а також кандидати, які не з’явилися для його проходження протягом часу, передбаченого для тестування всіх кандидатів, вважаються такими, що не пройшли відбір. Такі кандидати не допускаються до наступного виду тестування або до розв’язання ситуаційних завдань.
55. Результати тестування можуть використовуватися протягом одного року з дня його проходження у разі участі кандидата в інших відборах на зайняття посад уповноважених осіб НКЦПФР.
56. Результати тестування відображаються у протоколі засідання комісії з відбору та у відомості про результати тестування (додаток 4), яка складається щодо кожного виду тестування.
57. Розв’язання ситуаційних завдань проводиться з метою з’ясування спроможності кандидатів використовувати свої знання та досвід під час виконання посадових обов’язків шляхом оцінки відповідності компетентностей та професійних знань кандидата встановленим вимогам, зокрема на знання спеціального законодавства, що пов’язані із завданнями та змістом роботи уповноваженої особи НКЦПФР.
58. Ситуаційні завдання затверджуються комісією з відбору та не підлягають оприлюдненню.
59. Ситуаційні завдання розв’язуються у Центрі оцінювання письмово з використанням комп’ютерної техніки.
Під час розв’язання ситуаційних завдань забезпечується блокування доступу до Інтернету та інших джерел інформації, за винятком доступу до довідкових правових систем.
60. Кожен кандидат розв’язує одне ситуаційне завдання.
Кандидати, які претендують на одну посаду, розв’язують однакове ситуаційне завдання.
Ситуаційне завдання для кожного відбору визначається випадковим чином присутніми членами комісії з відбору.
61. Один з присутніх членів комісії з відбору оголошує ситуаційне завдання, яке розв’язують кандидати, після чого надає кожному кандидату у паперовому або електронному вигляді ситуаційне завдання разом з визначеними вимогами до професійної компетентності кандидата, які будуть оцінюватися за результатами його розв’язання.
62. Адміністратор надає кандидату два конверти та бланк для заповнення кандидатом персональних даних за формою згідно з додатком 5.
63. На розв’язання ситуаційного завдання кандидатові надається не більше однієї години. До визначеного часу для розв’язання ситуаційного завдання не враховується час перерви, наданої особам з інвалідністю як розумне пристосування.
64. Після завершення розв’язання ситуаційного завдання або після закінчення часу, відведеного на його розв’язання, кандидати вкладають бланк з розв’язаним ситуаційним завданням та заповнений бланк персональних даних у конверти і подають їх адміністратору.
65. Адміністратор проставляє однаковий номер на конверті з розв’язаними ситуаційними завданнями та на конверті із заповненим бланком персональних даних кандидата.
66. Після отримання від усіх кандидатів конвертів адміністратор передає членам комісії з відбору конверти з розв’язаними ситуаційними завданнями для визначення результатів, а конверти із заповненими бланками персональних даних передає секретареві комісії з відбору.
67. Неправильно зазначені персональні дані можуть бути закреслені (виправлені) лише кандидатом.
68. Не допускається зазначення на бланку з відповіддю на ситуаційне завдання та на конверті з розв’язаними ситуаційними завданнями інформації, яка може ідентифікувати кандидата, зокрема прізвища, власного імені, по батькові (за наявності), підпису. У разі порушення зазначеної вимоги кандидат відсторонюється від подальшого проходження конкурсу, про що складається відповідний акт, що підписується членами комісії з відбору, які проводять перевірку ситуаційних завдань, та відображається у протоколі засідання комісії з відбору.
69. Проведення повторного складання кваліфікаційного іспиту не допускається, крім випадків, коли воно було перервано або не відбулося з технічних причин або у разі виникнення обставин, що можуть становити загрозу для життя та здоров’я кандидатів, про що складається відповідний акт, який підписується присутніми членами комісії з відбору та/або адміністраторами.
У разі, якщо обставини, зазначені в абзаці першому цього пункту, були усунуті / припинили існування протягом однієї години, проведення повторного складання кваліфікаційного іспиту здійснюється після усунення / припинення існування таких обставин. В іншому разі за рішенням комісії з відбору призначається нова дата складання кваліфікаційного іспиту, про що повідомляються кандидати не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня прийняття відповідного рішення.
Під час повторного складання кваліфікаційного іспиту кандидати отримують нові тестові завдання та/або ситуаційне завдання.
70. Комісія з відбору протягом трьох робочих днів з дня складання кваліфікаційного іспиту визначає результати розв’язання ситуаційного завдання згідно з такими вимогами: логічне мислення, вміння застосовувати норми права, досягнення результатів, ефективність аналізу та висновків.
71. Під час оцінювання професійної компетентності кандидатів за результатами розв’язання ситуаційного завдання за кожною окремою вимогою виставляються такі бали:
2 бали - кандидатам, професійна компетентність яких відповідає вимозі та які виявили глибокі знання, уміння, компетенції, необхідні для ефективного виконання посадових обов’язків;
1 бал - кандидатам, професійна компетентність яких відповідає вимозі в обсязі, мінімально достатньому для виконання посадових обов’язків;
0 балів - кандидатам, професійна компетентність яких не відповідає вимозі.
72. Оцінювання здійснюється індивідуально після обговорення питання щодо відповідності професійної компетентності кандидата за кожною окремою вимогою на засіданні комісії з відбору шляхом виставлення балів, які вносяться до відомості про результати розв’язання ситуаційних завдань за формою згідно з додатком 6.
73. Остаточною оцінкою у балах за кожною вимогою під час розв’язання ситуаційного завдання є середнє арифметичне значення індивідуальних балів, виставлених членами комісії з відбору.
74. Після оцінювання секретар комісії з відбору відкриває конверти із заповненими бланками персональних даних кандидатів та заповнює зведену відомість середніх балів (додаток 7).
Загальний бал кандидата є сумою балів, отриманих ним за кожен вид тестування та за кожною вимогою під час розв’язання ситуаційного завдання.
75. Кандидати, які під час розв’язання ситуаційного завдання отримали середній бал менш як 0,5 за однією з вимог, а також кандидати, які не з’явилися для розв’язання ситуаційних завдань, вважаються такими, що не пройшли відбір. Такі кандидати не допускаються до наступного етапу відбору.
76. Результати розв’язання ситуаційного завдання відображаються у протоколі засідання комісії з відбору та повідомляються кандидатам.
77. Кандидати, що успішно пройшли тестування та розв’язали ситуаційне завдання вважаються такими, що склали кваліфікаційний іспит. Про результати складання кваліфікаційного іспиту секретар комісії з відбору повідомляє кандидатів не пізніше наступного робочого дня з дня встановлення результатів складання кваліфікаційного іспиту.
78. Щодо кожного з кандидатів, що склав кваліфікаційний іспит, складається індивідуальна відомість про результати складання кваліфікаційного іспиту (додаток 8).
6. Проведення перевірок та складання рейтингового списку кандидатів
79. Щодо кандидатів, які успішно склали кваліфікаційний іспит, НКЦПФР проводить спеціальну перевірку, передбачену Законом України "Про запобігання корупції", та перевірку, передбачену Законом України "Про очищення влади".
Кандидати, які успішно склали кваліфікаційний іспит, протягом п’яти робочих днів з дня отримання повідомлення про результати складання кваліфікаційного іспиту подають особисто у паперовій формі до служби управління персоналом НКЦПФР визначені законодавством документи, необхідні для проведення спеціальної перевірки, передбаченої Законом України "Про запобігання корупції", та перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади".
Щодо кандидатів, які подали до комісії з відбору довідку про результати перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади", така перевірка не проводиться.
80. Вважаються такими, що не пройшли відбір, кандидати:
1) які вчасно не подали або подали не в повному обсязі документи, необхідні для проведення спеціальної перевірки, передбаченої Законом України "Про запобігання корупції", та перевірки, передбаченої Законом України "Про очищення влади";
2) щодо яких за результатами проведення спеціальної перевірки, передбаченої Законом України "Про запобігання корупції", встановлено обставини, які є підставою для відмови у призначенні на посаду уповноваженої особи НКЦПФР;
3) щодо яких за результатами перевірки, передбаченої законом України "Про очищення влади", встановлено, що до особи застосовуються заборони, передбачені частинами третьою та четвертою статті 1 зазначеного Закону.
81. Рейтинговий список кандидатів на посаду уповноваженої особи НКЦПФР складається за формою згідно з додатком 9, затверджується комісією з відбору та оприлюднюється на офіційному вебсайті НКЦПФР.
Рейтинговий список має бути складений та затверджений комісією з відбору в строк, що не перевищує п’ять робочих днів з дня, наступного за днем отримання результатів перевірок, передбачених пунктом 79 цієї глави, щодо всіх кандидатів на відповідну посаду.
( Абзац другий пункту 81 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )
82. Комісія з відбору на основі рейтингового списку шляхом відкритого голосування визначає не менше двох кандидатів на кожну вакантну посаду уповноваженої особи НКЦПФР.
Якщо до рейтингового списку включений лише один кандидат або комісія з відбору не змогла визначити щонайменше двох кандидатів, відбір на таку посаду вважається таким, що не відбувся.
83. Комісія з відбору подає НКЦПФР як колегіальному органу таку інформацію щодо кожного з визначених кандидатів:
резюме;
автобіографію;
індивідуальну відомість про результати складання кваліфікаційного іспиту;
бланк з розв’язаним ситуаційним завданням;
довідку про результати спеціальної перевірки, передбаченої Законом України "Про запобігання корупції".
7. Співбесіда та призначення на посаду
84. Співбесіда проводиться з метою оцінки відповідності професійної компетентності кандидата та прийняття рішення про визначення переможця відбору і призначення його на посаду уповноваженої особи НКЦПФР.
85. Співбесіду проводить НКЦПФР на своєму засіданні із залученням комісії з відбору.
Співбесіда проводиться протягом десяти календарних днів з дня складання та затвердження рейтингового списку кандидатів на відповідну посаду.
Про дату, час та місце проведення співбесіди служба управління персоналам НКЦПФР повідомляє кандидатів не пізніше ніж за три робочих дні до проведення співбесіди.
86. Перед проходженням співбесіди кандидат пред’являє паспорт громадянина України або інший документ, який посвідчує особу.
87. Під час проведення співбесіди дистанційно всіма учасниками співбесіди має бути забезпечено належну якість зображення та звуку.
88. Кандидати, які не вийшли на зв’язок для проходження співбесіди дистанційно та не повідомили НКЦПФР про технічний збій не пізніше ніж протягом однієї години після визначеного часу початку проведення співбесіди, вважаються такими, що не пройшли відбір.
89. У разі коли кандидат повідомив службу управління персоналом НКЦПФР про технічний збій, у зв’язку з яким не відбулася співбесіда з таким кандидатом, дата її проведення переноситься на інший день за рішенням НКЦПФР. Перенесення дати проведення співбесіди здійснюється один раз.
90. Про перенесення дати проведення співбесіди дистанційно служба управління персоналом НКЦПФР повідомляє кандидату не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня прийняття відповідного рішення.
91. Кандидат, який не з’явився на співбесіду, вважається таким, що не пройшов відбір.
92. Інформація про проведення співбесіди з кандидатом дистанційно, технічні збої, перенесення дати співбесіди зазначається в протоколі засідання НКЦПФР.
93. За результатами співбесіди НКЦПФР голосує щодо призначення на посаду уповноваженої особи НКЦПФР особи, першої в рейтинговому списку кандидатів.
Рішення про призначення оформлюється розпорядженням НКЦПФР як колегіального органу.
У разі, якщо особа, перша в рейтинговому списку кандидатів, не набирає достатньо голосів для призначення, НКЦПФР голосує за наступних визначених кандидатів в порядку, зазначеному в рейтинговому списку.
У разі, якщо жоден з визначених кандидатів не набрав достатньо голосів для призначення, відбір вважається таким, що не відбувся, та може бути оголошений повторно.
94. На підставі розпорядження НКЦПФР щодо призначення на посаду уповноваженої особи НКЦПФР Голова НКЦПФР у триденний строк укладає з особою контракт та видає відповідний наказ про призначення.
В.о. директора департаменту
правового розвитку
Степан ЗОЛОТАР
Додаток 1
до Положення про проведення
відкритого відбору (конкурсу)
на зайняття посад уповноважених осіб
Національної комісії з цінних паперів
та фондового ринку
(пункт 32 глави 3 розділу III)
Заява
( Див. текст )( Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )
Додаток 2
до Положення про проведення
відкритого відбору (конкурсу)
на зайняття посад уповноважених осіб
Національної комісії з цінних паперів
та фондового ринку
(пункт 32 глави 3 розділу III)
Резюме
( Див. текст )( Додаток 2 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )
Додаток 3
до Положення про проведення
відкритого відбору (конкурсу)
на зайняття посад уповноважених осіб
Національної комісії з цінних паперів
та фондового ринку
(пункт 35 глави 3 розділу III)
Заява
( Див. текст )( Додаток 3 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )
Додаток 4
до Положення про проведення
відкритого відбору (конкурсу)
на зайняття посад уповноважених осіб
Національної комісії з цінних паперів
та фондового ринку
(пункт 56 глави 5 розділу III)
Відомість
про результати тестування
( Див. текст )( Додаток 4 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )
Додаток 5
до Положення про проведення
відкритого відбору (конкурсу)
на зайняття посад уповноважених осіб
Національної комісії з цінних паперів
та фондового ринку
(пункт 62 глави 5 розділу III)
Персональні дані
кандидата на зайняття вакантної посади
( Див. текст )( Додаток 5 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )
Додаток 6
до Положення про проведення
відкритого відбору (конкурсу)
на зайняття посад уповноважених осіб
Національної комісії з цінних паперів
та фондового ринку
(пункт 72 глави 5 розділу III)
Відомість
про результати розв’язання ситуаційних завдань
( Див. текст )( Додаток 6 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )
Додаток 7
до Положення про проведення
відкритого відбору (конкурсу)
на зайняття посад уповноважених осіб
Національної комісії з цінних паперів
та фондового ринку
(пункт 74 глави 5 розділу III)
Зведена відомість середніх балів
( Див. текст )( Додаток 7 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )
Додаток 8
до Положення про проведення
відкритого відбору (конкурсу)
на зайняття посад уповноважених осіб
Національної комісії з цінних паперів
та фондового ринку
(пункт 78 глави 5 розділу III)
Індивідуальна відомість
про результати складання кваліфікаційного іспиту
( Див. текст )( Додаток 8 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )
Додаток 9
до Положення про проведення
відкритого відбору (конкурсу)
на зайняття посад уповноважених осіб
Національної комісії з цінних паперів
та фондового ринку
(пункт 81 глави 6 розділу III)
Рейтинговий список
кандидатів на посаду уповноваженої особи НКЦПФР
( Див. текст )( Додаток 9 із змінами, внесеними згідно з Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 15/21/3900/К03 від 04.03.2026 )( Текст Рішення доданий до листа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.03.2026 № 15/02/4109 )