КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 1 квітня 2025 р. № 407 Київ |
Про затвердження технічних вимог (стандартів) до захисного елемента, що забезпечує захисні властивості від несанкціонованого доступу до одиничної пачки тютюнових виробів
Відповідно до пункту 30 частини першої
статті 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити технічні вимоги (стандарти) до захисного елемента, що забезпечує захисні властивості від несанкціонованого доступу до одиничної пачки тютюнових виробів, що додаються.
2. Пункт 4
постанови Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 2024 р. № 1142 "Деякі питання створення та функціонування Електронної системи обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах" (Офіційний вісник України, 2024 р., № 92, ст. 5939) після слів "з дня набрання чинності цією постановою" доповнити словами і цифрами ", та пункту 3 цієї постанови, який застосовується з 1 березня 2025 року".
3. Міністерству економіки:
розробити та подати до 1 вересня 2025 р. на розгляд Кабінету Міністрів України в установленому порядку проект акта щодо затвердження комбінації елементів автентифікації, які необхідно використовувати в захисному елементі, та визначення умов, за якими можлива зміна такої комбінації;
не пізніше 1 жовтня 2025 р. передати державному підприємству, визначеному відповідно до пункту 30 частини першої
статті 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", затверджену комбінацію елементів автентифікації, які необхідно використовувати в захисному елементі;
не пізніше ніж за шість місяців до дати набрання чинності зміненою комбінацією елементів автентифікації, які необхідно використовувати в захисному елементі, передавати таку змінену комбінацію державному підприємству, визначеному відповідно до пункту 30 частини першої
статті 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".
4. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади привести власні нормативно-правові акти у відповідність із цією постановою.
5. Ця постанова набирає чинності одночасно із набранням чинності пунктом 30 частини першої
статті 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального", крім пунктів 2 і 3 цієї постанови, які набирають чинності з дня її опублікування.
Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 67 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 1 квітня 2025 р. № 407
ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ (СТАНДАРТИ)
до захисного елемента, що забезпечує захисні властивості від несанкціонованого доступу до одиничної пачки тютюнових виробів
1. Ці технічні вимоги (стандарти) визначають (із урахуванням Імплементаційного рішення Комісії (ЄС)
2018/576 від 15 грудня 2017 р. про технічні стандарти для захисних елементів, які наносять на тютюнові вироби) склад і кількість елементів автентифікації, які мають бути використані в захисному елементі, що забезпечує захисні властивості від несанкціонованого доступу до одиничної пачки тютюнових виробів (далі - захисний елемент), типи елементів автентифікації, що входять до складу захисного елемента, а також спосіб нанесення захисного елемента на одиничну пачку тютюнових виробів.
2. У цих технічних вимогах (стандартах) терміни вживаються в такому значенні:
1) елемент автентифікації - складова частина захисного елемента;
2) явний елемент автентифікації - видимий елемент автентифікації, що може бути сприйнятий одним чи більше органом чуття людини без використання зовнішніх засобів. Засоби автентифікації, які за своїми ознаками належать до категорії "явні", визначеної стандартом ISO 12931:2012 та/або національним стандартом, прийнятим в Україні на основі ISO 12931:2012, повинні вважатися такими, що відповідають цьому визначенню;
3) напівприхований елемент автентифікації - видимий елемент автентифікації, що не може бути безпосередньо сприйнятий органами чуття людини, але може бути виявлений органами чуття за допомогою зовнішніх засобів, зокрема ультрафіолетового ліхтаря або спеціальної ручки чи маркера, використання яких не вимагає наявності експертних знань або фахового навчання. Засоби автентифікації, які за своїми ознаками належать до категорії "приховані", визначеної стандартом ISO 12931:2012 та/або національним стандартом, прийнятим в Україні на основі ISO 12931:2012, які передбачають використання інструментів, що перебувають у вільному продажу, повинні вважатися такими, що відповідають цьому визначенню;
4) прихований елемент автентифікації - невидимий елемент автентифікації, що не може бути безпосередньо сприйнятий органами чуття людини, а може бути виявлений лише за допомогою інструментів спеціального призначення або професійного лабораторного обладнання. Засоби автентифікації, які за своїми ознаками належать до категорії "приховані", визначеної стандартом ISO 12931:2012 та/або національним стандартом, прийнятим в Україні на основі ISO 12931:2012, які передбачають використання інструментів спеціального призначення та проведення експертного аналізу, повинні вважатися такими, що відповідають цьому визначенню.
Терміни
"економічний оператор" і
"захисний елемент" вживаються у значенні, наведеному в Законі України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального".
3. До складу захисного елемента входить не менше ніж п’ять типів елементів автентифікації, з яких щонайменше:
1) один явний;
2) один напівприхований;
3) один прихований.
4. До комбінації елементів автентифікації можуть входити будь-які елементи автентифікації явного, напівприхованого і прихованого виду, визначені в додатку.
5. Захисні елементи наносяться на одиничні пачки тютюнових виробів шляхом застосування одного з таких методів:
1) прикріплення;
2) друкування;
3) поєднання прикріплення та друкування.
6. Захисний елемент друкується/прикріплюється на одиничну пачку тютюнових виробів у спосіб, який:
1) передбачає можливість визначення та верифікації автентичності окремих одиничних пачок тютюнового виробу протягом усього часу перебування такого тютюнового виробу в обігу;
2) унеможливлює заміну, повторне використання або будь-яку зміну захисних елементів;
3) унеможливлює видалення або стертя, приховування або пошкодження будь-яким чином;
4) не приховує чи перериває частково або повністю комбіноване медичне попередження споживачів тютюнових виробів і графічний елемент електронної марки акцизного податку.
Додаток
до технічних вимог
(стандартів)
ТИПИ
елементів автентифікації
Явні елементи автентифікації
1. Гільйош - орнамент у вигляді двох або більше переплетених смуг, надрукований кількома нестандартними кольорами.
2. Райдужний друк - поєднання двох або більше кольорів, які поступово переходять один в інший, внаслідок чого утворюються проміжні відтінки (схожі на кольори веселки).
3. Латентне зображення - лінійний візерунок, нанесений із використанням технології глибокого друку, що показує інше зображення під час повертання об’єкта, на якому він надрукований, і може поєднуватися із чорнилом із змінним кольором.
4. Чорнило із змінним кольором - чорнило, що змінює колір залежно від кута зору.
5. Тактильні візерунки - елементи зображення, виконані із використанням технології глибокого друку, які створюють відчутний на дотик рельєф, які можна автентифікувати при тьмяному світлі та які можуть поєднуватися із латентним зображенням.
6. Голограма - тривимірне фотографічне відтворення світлового поля, яке можна побачити під певним кутом.
Напівприховані елементи автентифікації
7. Лазерне зображення - зображення, що стає видимим лише при світлі із конкретною довжиною хвиль, зокрема світлі лазерної указки.
8. Поляризоване зображення - зображення, що стає видимим лише під час накладання на нього конкретного поляризаційного фільтра.
9. УФ-нефлуоресцентний папір - спеціальний папір, що не відбиває ультрафіолетового світла, придатний для друку ультрафіолетовими чорнилами, які проявляються при світлі спеціальних ультрафіолетових ламп.
10. Захисні волокна (напівприховані) - видимі флуоресцентні волокна, що частково або повністю введені в товщу паперу в хаотичному порядку, який неможливо відтворити, можуть бути різного кольору та форми, змінюють колір під дією ультрафіолетового світла.
11. Мікродрук - друк із використанням надзвичайно дрібного тексту, що є невидимим без збільшувального скла.
12. Термохромне чорнило - теплочутливе чорнило, що реагує на зміну температури, зокрема змінює колір або зникає.
13. Реактивні чорнила (напівприховані) - безколірні або прозорі чорнила, що стають видимими внаслідок реакції із конкретним розчинником, який застосовується за допомогою спеціальної ручки або маркера.
Приховані елементи автентифікації
14. ДНК-маркери - маркери для проведення експертного аналізу, в процесі якого застосовують математичні принципи комбінаторики для визначення послідовності нуклеотидів.
15. Молекулярні маркери - хімічні маркери, які дають змогу виявляти коефіцієнти розчинення та змішування матеріалів, часто додаються до основних матеріалів маркованих об’єктів. Кожен хімічний маркер має хімічний код і вводиться на залишковому рівні.
16. Захисні волокна (приховані) - невидимі флуоресцентні волокна, що хаотично розміщені на відповідному папері, не відображаються під час сканування або фотокопіювання і стають видимими лише при світлі спеціальних ультрафіолетових ламп.
17. Магнітні елементи - поєднання магнітних елементів, що видають сигнал або серію сигналів, які можна виявити на відстані за допомогою спеціальних засобів ідентифікації.
18. Антистоксові чорнила - чорнила із антистоксовими властивостями, що можна виявити за допомогою відеоспектрального компаратора (інструментів VSC).
19. Реактивні чорнила (приховані) - безколірні або прозорі чорнила, що стають видимими внаслідок реакції із конкретним розчинником, який застосовується за допомогою інструментів спеціального призначення в лабораторних умовах.