КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 10 грудня 2025 р. № 1630 Київ |
Про затвердження Технічного регламенту машин
Відповідно до
статті 5 Закону України "Про технічні регламенти та оцінку відповідності" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Технічний регламент машин, що додається.
2. Міністерству економіки, довкілля та сільського господарства забезпечити впровадження Технічного регламенту, затвердженого цією постановою.
3. Установити, що:
надання на ринку продукції, яка відповідає вимогам
Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 62 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 9, ст. 344; 2023 р., № 81, ст. 4630), та введена в обіг до дати набрання чинності цією постановою, не може бути заборонено або обмежено з причин невідповідності такої продукції вимогам Технічного регламенту, затвердженого цією постановою;
сертифікати перевірки типу та рішення про схвалення системи управління якістю, видані відповідно до
Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 62, є чинними до закінчення строку їх дії.
4. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.
5. Визнати такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України згідно з переліком, що додається.
6. Ця постанова набирає чинності з 20 січня 2027 р., крім підпункту 1 пунктів 6, 7 і 9 змін, затверджених цією постановою, які набирають чинності з дня опублікування цієї постанови.
Прем'єр-міністр України | Ю. СВИРИДЕНКО |
Інд. 21 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 10 грудня 2025 р. № 1630
ТЕХНІЧНИЙ РЕГЛАМЕНТ МАШИН
Загальна частина
1. Цей Технічний регламент встановлює вимоги до розроблення та виготовлення машин, супутньої продукції, а також частково завершених машин з метою захисту життя та здоров’я людей, зокрема споживачів і професійних користувачів, а також у застосовних випадках захисту свійських тварин, майна, охорони навколишнього природного середовища. Цей Технічний регламент також встановлює вимоги до обігу на ринку України продукції, на яку поширюється дія цього Технічного регламенту.
Цей Технічний регламент розроблено на основі Регламенту (ЄС) Європейського Парламенту та Ради 2023/1230 від 14 червня 2023 року про машини та скасування Директиви 2006/42/ЄС Європейського Парламенту та Ради та Директиви Ради 73/361/ЄЕС.
2. Дія цього Технічного регламенту поширюється на машини та таку супутню продукцію:
а) змінне обладнання;
б) компоненти безпеки;
в) підіймальне приладдя;
г) ланцюги, канати та текстильні стрічки;
ґ) знімні пристрої механічної трансмісії.
Дія цього Технічного регламенту також поширюється на частково завершені машини.
Для цілей цього Технічного регламенту для машин, супутньої продукції, яка зазначена у підпунктах "а"-"ґ" цього пункту, та частково завершених машин далі використовується термін "продукція, на яку поширюється дія цього Технічного регламенту".
3. Дія цього Технічного регламенту не поширюються на:
а) компоненти безпеки, призначені для використання як запасні частини для заміни ідентичних компонентів, що постачає виробник цієї машини, супутньої продукції або частково завершеної машини;
б) спеціальне обладнання, призначене для використання на ярмарках або в парках розваг;
в) машини та супутню продукцію, які спеціально розроблені для використання в межах ядерної установки або використовуються в ядерній установці, і відповідність яких цьому Технічному регламенту може поставити під загрозу радіаційну безпеку такої установки;
г) зброю, у тому числі вогнепальну;
ґ) транспортні засоби, призначені для перевезень повітряними, рейковими чи водними шляхами, за винятком машин, що змонтовані на таких засобах;
д) вироби авіаційної техніки, їх частини та обладнання, на які поширюється дія
Повітряного кодексу України щодо сертифікації на відповідність вимогам авіаційних правил України (у разі охоплення авіаційними правилами України відповідних суттєвих вимог щодо безпеки та охорони здоров’я, зазначених у цьому Технічному регламенті);
е) колісні транспортні засоби (у тому числі дво-, триколісні транспортні засоби та квадроцикли), причепи до них, їх системи, складові частини та окремі технічні вузли, а також частини та обладнання, розроблені та виготовлені для встановлення на таких транспортних засобах, на які поширюється дія
Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання, затвердженого наказом Мінінфраструктури від 17 серпня 2012 р. № 521 "Про затвердження Порядку затвердження конструкції транспортних засобів, їх частин та обладнання та Порядку ведення реєстру сертифікатів типу транспортних засобів та обладнання і виданих виробниками сертифікатів відповідності транспортних засобів або обладнання", за винятком машин, що змонтовані на таких транспортних засобах;
є) сільськогосподарські та лісогосподарські трактори, їх системи, складові частини та окремі технічні вузли, а також частини та обладнання, розроблені та виготовлені для встановлення на таких тракторах, на які поширюється дія
Технічного регламенту затвердження типу сільськогосподарських і лісогосподарських транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2024 р. № 28 (Офіційний вісник України, 2024 р., № 14, ст. 893), за винятком машин, що змонтовані на таких тракторах;
ж) колісні транспортні засоби, призначені виключно для змагань;
з) морські судна, плаваючі платформи та машини, встановлені на їх борту;
и) машини або супутня продукція, цілеспрямовано розроблені і виготовлені для військових цілей або для охорони громадського порядку;
і) машини, цілеспрямовано розроблені і виготовлені для дослідницьких цілей і тимчасового використання в лабораторіях;
ї) шахтне підіймальне обладнання;
й) машини або супутню продукцію, призначені для переміщення артистів під час мистецьких виступів;
к) електричну та електронну продукцію, у разі якщо на неї поширюється дія
Технічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1067 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 102, ст. 3526), або
Технічного регламенту радіообладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 травня 2017 р. № 355 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 45, ст. 1396), а саме:
побутові електроприлади, призначені для домашнього використання, які не є меблями з електричним керуванням;
аудіо- і відеообладнання;
інформаційно-технологічне обладнання;
офісні машини загального призначення, крім машин адитивного друку для виготовлення тривимірної продукції;
низьковольтне комутаційне обладнання і апаратуру управління;
електричні двигуни;
л) високовольтне електричне обладнання, а саме:
комутаційне обладнання і апаратуру управління;
трансформатори.
Визначення термінів
4. У цьому Технічному регламенті терміни вживаються у такому значенні:
1) машина:
сукупність взаємозв’язаних частин або компонентів, з яких принаймні один є рухомим, що складаються з або пристосовані до приєднання силового приводу іншого, ніж безпосередньо прикладене зусилля людини або тварини, та з’єднані для виконання визначених функцій;
сукупність взаємозв’язаних частин або компонентів, зазначена в абзаці другому цього підпункту, в якій відсутні компоненти для її встановлення на місці або для з’єднання з джерелами енергії та руху;
сукупність взаємозв’язаних частин або компонентів, зазначена в абзацах другому та третьому цього підпункту, яка готова до встановлення і спроможна до виконання визначених функцій у тому вигляді, в якому є, тільки за умови монтування на транспортному засобі або в будівлі чи споруді;
сукупності машин, зазначених в абзацах другому - четвертому цього підпункту, або частково завершених машин, які для досягнення спільної мети з’єднуються і керуються так, що діють як єдине ціле;
сукупність взаємозв’язаних частин або компонентів, принаймні один з яких є рухомим, що з’єднані та призначені для підіймання вантажів, єдиним джерелом живлення яких є безпосереднє прикладення зусилля людини;
сукупність, зазначена в абзацах другому - шостому цього підпункту, у якій відсутнє завантаження програмного забезпечення, призначеного для конкретного застосування, передбаченого виробником;
2) змінне обладнання - пристрій, який після введення в експлуатацію машини (сільськогосподарського або лісогосподарського трактора) приєднує до такої машини (сільськогосподарського або лісогосподарського трактора) безпосередньо оператор для зміни її функцій або надання їй нової функції, за умови, що цей пристрій не є інструментом;
3) компонент безпеки - фізичний або цифровий компонент (включаючи програмне забезпечення) продукції, на яку поширюється дія цього Технічного регламенту, який розроблений або призначений для виконання функції безпеки і який незалежно від продукції вводиться в обіг, відмова або несправність якого загрожує безпеці людей, але який не є необхідним для функціонування цієї продукції або який може бути замінений звичайними компонентами для забезпечення функціонування цієї продукції.
Орієнтовний перелік компонентів безпеки наведений у додатку 2;
4) функція безпеки - означає функцію, яка призначена для виконання захисного заходу, покликаного усунути або, якщо це неможливо, зменшити ризик, який у разі невдачі може призвести до збільшення цього ризику;
5) підіймальне приладдя - компонент або обладнання, що не є прикріпленим до підіймальної машини, але дає змогу утримувати вантаж, розміщується між машиною і вантажем чи на самому вантажі, або є невід’ємною частиною вантажу та самостійно вводиться в обіг, і включає стропи та їх компоненти;
6) ланцюги - ланцюги, розроблені та виготовлені для підіймальних робіт як частина підіймальних машин або підіймального приладдя;
7) канати - канати, розроблені та виготовлені для підіймальних робіт як частина підіймальних машин або підіймального приладдя;
8) текстильні стрічки - текстильні стрічки, розроблені та виготовлені для підіймальних робіт як частина підіймальних машин або підіймального приладдя;
9) знімний пристрій механічної трансмісії - знімний компонент для передачі потужності між самохідною машиною або трактором та іншою машиною або супутньою продукцією шляхом з’єднання їх при першому фіксованому підшипнику. У разі введення в обіг знімного пристрою механічної трансмісії разом з огорожею вони повинні розглядатися як один виріб;
10) частково завершена машина - сукупність, яка є майже машиною, оскільки самостійно не може виконувати конкретну функцію, і яка призначена тільки для вбудовування або складання з іншою машиною або з іншою частково завершеною машиною чи обладнанням, разом утворюючи машину;
11) надання на ринку - будь-яке платне або безоплатне постачання продукції, на яку поширюється дія цього Технічного регламенту, для розповсюдження, споживання чи використання на ринку України в процесі здійснення господарської діяльності;
12) введення в обіг - надання продукції, на яку поширюється дія цього Технічного регламенту, на ринку України в перший раз;
13) введення в експлуатацію - перше використання за призначенням в Україні машини або супутньої продукції;
14) суттєві вимоги щодо безпеки та охорони здоров’я - обов’язкові вимоги, визначені у додатку 3, що стосуються розроблення та виготовлення продукції, на яку поширюється дія цього Технічного регламенту, для забезпечення високого рівня захисту здоров’я та безпеки людей і у відповідних випадках свійських тварин, майна, навколишнього природного середовища;
15) суттєва модифікація - модифікація машини або супутньої продукції фізичними або цифровими засобами після того, як ця машина або супутня продукція були введені в обіг або в експлуатацію, яка не була передбачена або запланована виробником і яка впливає на безпеку цієї машини або супутньої продукції, створюючи нову небезпеку або збільшуючи існуючий ризик, що вимагає:
a) додавання огорожі або захисних пристроїв до цієї машини або супутньої продукції, що вимагає модифікації існуючої системи контролю безпеки; або
б) вжиття додаткових захисних заходів для забезпечення стійкості або механічної міцності цієї машини чи супутньої продукції;
16) інструкція з експлуатації - інформація, що надається виробником під час введення в обіг або в експлуатацію машини або супутньої продукції з метою інформування користувача машини або супутньої продукції про передбачуване та належне використання цієї машини або супутньої продукції, а також інформацію про будь-які запобіжні заходи, яких слід дотримуватися під час використання або встановлення машини або супутньої продукції, включаючи інформацію про аспекти безпеки та про те, як підтримувати безпеку цієї машини або супутньої продукції, а також гарантувати, що вона залишатиметься придатною для використання за призначенням протягом усього строку її служби;
17) виробник - фізична або юридична особа, яка:
a) виготовляє продукцію, на яку поширюється дія цього Технічного регламенту, або доручає її розроблення чи виготовлення та реалізує цю продукцію під своїм найменуванням (прізвищем, ім’ям, по батькові (за наявності) або торговельною маркою (знаком для товарів і послуг); або
б) виготовляє продукцію, на яку поширюється дія цього Технічного регламенту, і вводить цю продукцію в експлуатацію для власного використання;
18) уповноважений представник - будь-яка фізична або юридична особа - резидент України, що отримала письмове доручення від виробника діяти від його імені стосовно визначених завдань;
19) імпортер - будь-яка фізична або юридична особа - резидент України, яка вводить в обіг на ринку України продукцію, на яку поширюється дія цього Технічного регламенту, походженням з іншої країни;
20) розповсюджувач - будь-яка інша, ніж виробник або імпортер, фізична чи юридична особа в ланцюгу постачання продукції, яка надає продукцію, на яку поширюється дія цього Технічного регламенту, на ринку;
21) суб’єкт господарювання - виробник, уповноважений представник, імпортер та розповсюджувач;
22) технічна специфікація - документ, що встановлює технічні вимоги, яким повинна задовольняти продукція, на яку поширюється дія цього Технічного регламенту;
23) гармонізований європейський стандарт - європейський стандарт, прийнятий на основі запиту Європейської Комісії для застосування законодавства Європейського Союзу щодо гармонізації;
24) оцінка відповідності - процес, який демонструє, що застосовні суттєві вимоги щодо безпеки та охорони здоров’я, визначені у цьому Технічному регламенті, які стосуються машин або супутньої продукції, були виконані;
25) відкликання - будь-який захід, спрямований на повернення продукції, на яку поширюється дія цього Технічного регламенту, яка вже була надана споживачу (користувачу);
26) вилучення з обігу - будь-який захід, спрямований на запобігання наданню на ринку продукції, на яку поширюється дія цього Технічного регламенту, що є в ланцюгу постачання продукції;
27) строк служби - період з моменту введення в обіг або в експлуатацію машини або супутньої продукції до моменту її утилізації, включаючи фактичний час, коли машина або супутня продукція придатна для використання, а також фази транспортування, складання, демонтажу, виведення з експлуатації, утилізації або інших фізичних чи цифрових модифікацій, передбачених виробником;
28) вихідний код - встановлена поточна версія програмного забезпечення продукції, на яку поширюється дія цього Технічного регламенту, яка написана мовою програмування таким чином, щоб вона була однозначною і зрозумілою для людини;
29) професійний користувач - означає фізичну особу, яка у процесі своєї професійної діяльності використовує машини або супутню продукцію або керує ними.
Вільний обіг
5. Органи виконавчої влади не повинні перешкоджати з причин, пов’язаних з ризиками, які охоплені цим Технічним регламентом, наданню на ринку продукції, на яку поширюється дія цього Технічного регламенту, або введенню в експлуатацію машин або супутньої продукції, які відповідають цьому Технічному регламенту.
Під час проведення ярмарків, виставок, презентацій і подібних заходів органи виконавчої влади не повинні перешкоджати показу продукції, на яку поширюється дія цього Технічного регламенту і яка не відповідає його вимогам, за умови, що вона матиме видимий напис, в якому чітко зазначається, що така продукція не відповідає вимогам цього Технічного регламенту та не може бути надана на ринку до приведення її у відповідність з цим Технічним регламентом.
Крім того, під час показу такої продукції повинні бути вжиті адекватні заходи безпеки для захисту людей.
Монтаж або використання машин чи супутньої продукції
6. Вимогами нормативно-правових актів щодо забезпечення захисту осіб, зокрема працівників під час монтажу та використанні певної машини або супутньої продукції, не може бути передбачено їх модифікацію у спосіб, не сумісний з вимогами цього Технічного регламенту.
Категорії машин та супутньої продукції, що підлягають відповідним процедурам оцінки відповідності
7. Машини та супутня продукція, що належать до категорій, перелічених у частині А додатка 1, підлягають спеціальним процедурам оцінки відповідності, зазначеним у пункті 80 цього Технічного регламенту, а машини та супутня продукція, що належать до категорій, перелічених у частині В додатка 1, підлягають спеціальним процедурам оцінки відповідності, зазначеним у пункті 81 цього Технічного регламенту.
Суттєві вимоги щодо безпеки та охорони здоров’я
8. Машина або супутня продукція повинна надаватися на ринку або вводитися в експлуатацію лише тоді, коли у разі її належного встановлення, технічного обслуговування та використання за призначенням або за умов, які можна обґрунтовано передбачити, вона відповідає суттєвим вимогам щодо безпеки та охорони здоров’я, викладеним у додатку 3.
Частково завершена машина повинна надаватися на ринку лише якщо вона відповідає застосовним суттєвим вимогам щодо безпеки та охорони здоров’я, зазначеним у додатку 3.
Взаємозв’язок з іншими технічними регламентами
9. У разі коли зазначені в додатку 3 ризики, які може становити продукція, на яку поширюється дія цього Технічного регламенту, повністю або частково охоплюються іншим технічним регламентом, який є більш конкретним, цей Технічний регламент не застосовується щодо таких ризиків в тій частині, якою такий технічний регламент охоплює такі ризики.
Обов’язки суб’єктів господарювання
Обов’язки виробників машин та супутньої продукції
10. До введення машини або супутньої продукції в обіг або в експлуатацію виробники повинні забезпечити їх розроблення та виготовлення відповідно до суттєвих вимог щодо безпеки та охорони здоров’я, зазначених у додатку 3.
11. Перед введенням машини або супутньої продукції в обіг або в експлуатацію виробники повинні скласти технічну документацію, зазначену в частині А додатка 4, та провести відповідну процедуру оцінки відповідності, зазначену в пунктах 80-82 цього Технічного регламенту, або забезпечити її проведення.
У разі коли відповідність машини або супутньої продукції суттєвим вимогам щодо безпеки та охорони здоров’я, зазначеним у додатку 3, було продемонстровано за допомогою відповідної процедури оцінки відповідності, виробники повинні скласти декларацію про відповідність згідно з пунктами 65-68 цього Технічного регламенту та нанести знак відповідності технічним регламентам згідно з пунктами 74-78 цього Технічного регламенту.
12. Виробники повинні зберігати технічну документацію та декларацію про відповідність для надання органу державного ринкового нагляду як мінімум протягом 10 років після того, як машина або супутня продукція були введені в обіг або в експлуатацію. У відповідних випадках вихідний код або логіка програмування, включені до технічної документації, повинні на обґрунтований запит надаватися органам державного ринкового нагляду, якщо такий вихідний код або логіка програмування необхідні для того, щоб вони могли перевірити відповідність суттєвим вимогам щодо безпеки та охорони здоров’я, зазначеним у додатку 3.
13. Виробники повинні забезпечити дотримання процедур, необхідних для підтримання відповідності серійного виробництва машин або супутньої продукції вимогам цього Технічного регламенту. Повинні враховуватися зміни у виробничому процесі, конструкції або характеристиках машин чи супутньої продукції, а також зміни в національних стандартах, які є ідентичними відповідним гармонізованим європейським стандартам, в інших технічних специфікаціях або загальних специфікаціях, зазначених у пункті 64 цього Технічного регламенту, шляхом посилання на які декларується відповідність машин чи супутньої продукції.
Зважаючи на ризики, які становить машина або супутня продукція, виробники повинні проводити вибіркові випробування зразків машин або супутньої продукції, що надана на ринку, та досліджувати їх результати. Виробники за необхідності ведуть облік звернень щодо невідповідності машин або супутньої продукції встановленим вимогам і випадків їх відкликання, а також інформують розповсюджувачів про поточні результати такого моніторингу.
14. Виробники повинні забезпечити, щоб на машині або супутній продукції, яку вони ввели в обіг або в експлуатацію, було зазначено принаймні позначення моделі, серії або типу машини або супутньої продукції, року виготовлення, а саме року завершення виробничого процесу, а також номер партії чи серійний номер або інший елемент, який дає змогу здійснити її ідентифікацію, а в разі, коли розміри або характер машини або супутньої продукції не дає змоги цього зробити, - щоб необхідна інформація була зазначена на пакуванні або в документі, що супроводжує цю машину або супутню продукцію.
15. Виробники повинні зазначати своє найменування (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), зареєстроване комерційне найменування або зареєстровану торговельну марку (знак для товарів та послуг), а також поштову адресу та вебсайт, адресу електронної пошти або інші види електронної комунікації, якими можна зв’язатися з ними, на машині або супутній продукції, або якщо це неможливо - на її пакуванні чи в документі, що супроводжує машину або супутню продукцію. В адресі повинне зазначатися одне місце, за яким можна зв’язатися з виробником. Контактні дані наводяться згідно з вимогами
Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".
Виробники повинні забезпечити, щоб машини або супутня продукція супроводжувалися інструкціями з експлуатації та інформацією, зазначеною в додатку 3. Інструкції з експлуатації можуть бути надані в електронній формі. Такі інструкції та інформація повинні чітко описувати модель виробу, якій вони відповідають.
У разі коли інструкції з експлуатації надаються в електронній формі, виробник повинен:
a) зазначити на машині або супутній продукції, або якщо це неможливо на її пакуванні чи в супровідному документі, як отримати доступ до інструкцій з експлуатації в електронній формі;
б) представити їх у форматі, який дає змогу користувачеві роздрукувати та завантажити інструкції з експлуатації, а також зберегти їх на електронному пристрої, щоб мати доступ до них у будь-який час, зокрема під час поломки машини або супутньої продукції. Ця вимога також застосовується, коли інструкції з експлуатації містяться у програмному забезпеченні машини або супутньої продукції;
в) надати до них онлайн-доступ протягом очікуваного строку служби машини або супутньої продукції та як мінімум протягом 10 років після введення машини або супутньої продукції в обіг.
Виробник на запит користувача під час придбання машини або супутньої продукції повинен безоплатно надати інструкції з експлуатації у паперовій формі протягом одного місяця з дати отримання відповідного запиту.
У разі коли машина або супутня продукція призначена для непрофесійних користувачів або за обґрунтовано передбачуваних умов може використовуватися непрофесійними користувачами, навіть якщо вона не призначена для них, виробник повинен надати у паперовій формі інформацію з безпеки, яка є суттєвою для введення машини або супутньої продукції в експлуатацію та використання її у безпечний спосіб.
Інструкції з експлуатації, інформація з безпеки та інформація, зазначена в додатку 3, повинні бути складені згідно з вимогами
Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" та бути чіткими, зрозумілими та розбірливими.
16. Виробники повинні забезпечити, щоб машина або супутня продукція супроводжувалися декларацієюпро відповідність, вимоги до змісту якої визначені у частині А додатка 5, або виробники повинні зазначити в інструкціях з експлуатації та інформації, зазначеній у додатку 3, інтернет-адресу чи машинозчитуваний код, за яким можна отримати доступ до відповідної декларації про відповідність.
Декларації про відповідність, що надаються в електронній формі, повинні бути доступні онлайн протягом очікуваного строку служби машини або супутньої продукції та як мінімум протягом 10 років після введення машини або супутньої продукції в обіг або в експлуатацію.
17. У разі коли виробники вважають або мають підстави вважати, що машина або супутня продукція, яку вони ввели в обіг або в експлуатацію, не відповідає вимогам цього Технічного регламенту, вони повинні негайно (як тільки їм про це стало відомо) вжити коригувальних заходів, необхідних для приведення такої машини або супутньої продукції у відповідність із встановленими вимогами, вилучення її з обігу та/або її відкликання (залежно від обставин). У разі коли зазначена машина або супутня продукція становить ризик для здоров’я та безпеки людини та у застосовних випадках свійських тварин або майна, або у застосовних випадках навколишньому природному середовищу, виробники повинні негайно (як тільки їм про це стало відомо) повідомити про це відповідному органу державного ринкового нагляду та надати йому детальні відомості, зокрема про невідповідність такої продукції вимогам цього Технічного регламенту та вжиті коригувальні заходи.
18. На обґрунтований запит органу державного ринкового нагляду виробники повинні надати всю інформацію та документацію (в паперовій або електронній формі), необхідну для демонстрування відповідності машин та супутньої продукції вимогам цього Технічного регламенту. Така інформація та документація надається мовою, яка є зрозумілою для посадових осіб, які здійснюють державний ринковий нагляд. На вимогу зазначеного органу державного ринкового нагляду виробники повинні співпрацювати з ним для усунення ризиків, що становлять введені ними в обіг або в експлуатацію машини або супутня продукція.
Обов’язки виробників частково завершених машин
19. До введення частково завершених машин в обіг виробники повинні забезпечити їх розроблення та виготовлення відповідно до застосовних суттєвих вимог щодо безпеки та охорони здоров’я, зазначених у додатку 3.
20. Перед введенням частково завершених машин в обіг виробники повинні скласти технічну документацію, зазначену в частині Б додатка 4.
У разі коли відповідність частково завершених машин застосовним суттєвим вимогам щодо безпеки та охорони здоров’я, зазначеним у додатку 3, було продемонстровано у технічній документації, зазначеній в частині Б додатка 4, виробники повинні скласти декларацію про вбудовування згідно з пунктами 69-72 цього Технічного регламенту.
21. Виробники повинні зберігати технічну документацію та декларацію про вбудовування для надання органам державного ринкового нагляду як мінімум протягом 10 років після того, як частково завершена машина була введена в обіг. У відповідних випадках вихідний код або логіка програмування, включені до технічної документації, повинні, на обґрунтований запит, надаватися органам державного ринкового нагляду, якщо такий вихідний код або логіка програмування необхідні для того, щоб вони могли перевірити відповідність застосовним суттєвим вимогам щодо безпеки та охорони здоров’я, зазначеним у додатку 3.
22. Виробники повинні забезпечити дотримання процедур, необхідних для підтримання відповідності серійного виробництва частково завершених машин вимогам цього Технічного регламенту. Повинні враховуватися зміни у виробничому процесі, конструкції або характеристиках частково завершених машин, а також зміни в національних стандартах, які є ідентичними відповідним гармонізованим європейським стандартам, в інших технічних специфікаціях або загальних специфікаціях, зазначених у пункті 64 цього Технічного регламенту, шляхом посилання на які декларується відповідність частково завершеної машини чи відповідно до яких проводиться її перевірка.
23. Виробники повинні забезпечити, щоб на частково завершених машинах, які вони ввели в обіг, було зазначено принаймні позначення частково завершеної машини, рік виготовлення, а саме рік завершення виробничого процесу, модель, серію або тип, чи номер партії чи серійний номер або інший елемент, який дає змогу здійснити її ідентифікацію, а в разі, коли розмір або характер частково завершеної машини не дає змоги цього зробити, - щоб необхідна інформація була зазначена на пакуванні або в документі, що супроводжує таку частково завершену машину.
24. Виробники повинні зазначати своє найменування (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), зареєстроване комерційне найменування або зареєстровану торговельну марку (знак для товарів та послуг), а також поштову адресу та веб-сайт, адресу електронної пошти або інші види електронної комунікації, якими можна зв’язатися з ними, на частково завершеній машині, або якщо це неможливо - на її пакуванні чи в документі, що супроводжує частково завершену машину. В адресі повинне зазначатися одне місце, за яким можна зв’язатися з виробником. Контактні дані наводяться згідно з вимогами
Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".
25. Виробники повинні забезпечити, щоб частково завершені машини супроводжувалися інструкціями з монтажу, визначеними в додатку 11. Інструкції з монтажу можуть бути надані виробником в електронній формі.
У разі коли інструкції з монтажу надаються в електронній формі, виробник повинен:
a) зазначити на частково завершеній машині або якщо це неможливо на її пакуванні чи в супровідному документі, як отримати доступ до інструкцій з монтажу в електронній формі;
б) представити їх у форматі, який дає змогу особі, яка проводитиме монтаж частково завершеної машини, роздрукувати та завантажити інструкції з монтажу, а також зберегти їх на електронному пристрої, щоб мати доступ до них у будь-який час, зокрема під час поломки частково завершеної машини. Ця вимога також застосовується, коли інструкції з монтажу містяться у програмному забезпеченні частково завершеної машини;
в) надати до них онлайн доступ як мінімум протягом 10 років після введення частково завершеної машини в обіг.
Виробник на запит особи, яка проводитиме монтаж частково завершеної машини, під час придбання частково завершеної машини повинен безоплатно надати інструкції з монтажу у паперовій формі протягом одного місяця.
Інструкції з монтажу повинні бути складені згідно з вимогами
Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" та бути чіткими, зрозумілими та розбірливими.
26. Виробники повинні забезпечити, щоб частково завершені машини супроводжувалися декларацієюпро вбудовування, вимоги до змісту якої визначені у частині Б додатка 5, або виробники повинні зазначити в інструкціях з монтажу, зазначених у додатку 11, інтернет-адресу чи машинозчитуваний код, за яким можна отримати доступ до відповідної декларації про вбудовування.
Декларації про вбудовування, що надаються в електронній формі, повинні бути доступні онлайн як мінімум протягом 10 років після введення частково завершених машин в обіг.
27. У разі коли виробники вважають або мають підстави вважати, що частково завершена машина, яку вони ввели в обіг, не відповідає вимогам цього Технічного регламенту, вони повинні негайно (як тільки їм про це стало відомо) вжити коригувальних заходів, необхідних для приведення такої частково завершеної машини у відповідність із встановленими вимогами, вилучення її з обігу та/або її відкликання (залежно від обставин). У разі коли зазначена частково завершена машина становить ризик недотримання суттєвих вимог щодо безпеки та охорони здоров’я, виробники повинні негайно (як тільки їм про це стало відомо) повідомити про це відповідному органу державного ринкового нагляду та надати йому детальні відомості, зокрема про невідповідність такої частково завершеної машини вимогам цього Технічного регламенту та вжиті коригувальні заходи.
28. На обґрунтований запит органу державного ринкового нагляду виробники повинні надати всю інформацію та документацію (в паперовій або електронній формі), необхідну для демонстрування відповідності частково завершеної машини вимогам цього Технічного регламенту. Така інформація та документація надається мовою, яка є зрозумілою для посадових осіб, які здійснюють державний ринковий нагляд. На вимогу зазначеного органу державного ринкового нагляду виробники повинні співпрацювати з ним для усунення ризиків, що становлять введені ними в обіг частково завершені машини.
Обов’язки уповноважених представників
29. Виробник продукції, на яку поширюється дія цього Технічного регламенту, може письмовим дорученням призначити уповноваженого представника.
Обов’язки виробника, встановлені в пунктах 10 і 19 цього Технічного регламенту, та обов’язки виробника щодо складення технічної документації, вимоги до якої визначені у додатку 4, не повинні бути предметом доручення для уповноваженого представника.
30. Уповноважений представник виконує завдання на підставі наданого доручення, яке дає йому змогу як мінімум:
зберігати технічну документацію та декларацію про відповідність машини або супутньої продукції, або декларацію про вбудовування для частково завершеної машини для надання їх на запити органів державного ринкового нагляду протягом 10 років після введення продукції в обіг;
на обґрунтований запит органу державного ринкового нагляду надавати йому всю інформацію та документацію, необхідні для демонстрування відповідності продукції, на яку поширюється дія Технічного регламенту, у паперовій або електронній формі;
на вимогу органу державного ринкового нагляду співпрацювати з ним для усунення ризиків, що становить продукція, на яку поширюється дія цього Технічного регламенту, і яка охоплюється дорученням.
Обов’язки імпортерів машин або супутньої продукції
31. Імпортери повинні вводити в обіг лише машини та супутню продукцію, які відповідають вимогам цього Технічного регламенту.
32. Перед введенням машини або супутньої продукції в обіг імпортери пересвідчуються у тому, що виробником проведено відповідну процедуру оцінки відповідності, визначену в пунктах 80-82 цього Технічного регламенту, складено технічну документацію, вимоги до якої визначено у частині А додатка 4, на машину або супутню продукцію нанесено знак відповідності технічним регламентам, як зазначено в пункті 74 цього Технічного регламенту, що машина або супутня продукція супроводжується необхідними документами, а також у тому, що виробник виконав вимоги, визначені в пунктах 13, 14 і 16 цього Технічного регламенту.
У разі коли імпортер вважає або має підстави вважати, що машина або супутня продукція не відповідає вимогам цього Технічного регламенту, він не вводить її в обіг до приведення її у відповідність з такими вимогами. У разі коли зазначена машина або супутня продукція становить ризик для здоров’я та безпеки людини і у застосовних випадках свійських тварин та майна, або навколишньому природному середовищу, імпортер повинен повідомити про це виробнику та відповідному органу державного ринкового нагляду.
33. Імпортери повинні зазначити своє найменування (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг), а також поштову адресу та веб-сайт, адресу електронної пошти або інші види електронної комунікації, якими можна зв’язатися з ними, на машину або супутню продукцію, а у разі, коли нанесення відповідної інформації неможливе, - на її пакуванні чи в документі, що супроводжує таку машину або супутню продукцію. Контактні дані наводяться згідно з вимогами
Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".
34. Імпортери повинні забезпечити супроводження машини або супутньої продукції інструкціями з експлуатації та інформацією, зазначеною в пункті 15 цього Технічного регламенту.
35. Імпортери повинні забезпечити під час перебування машини або супутньої продукції під їх відповідальністю створення таких умов для її зберігання чи транспортування, за яких не виникає загроза невідповідності суттєвим вимогам щодо безпеки та охорони здоров’я, визначеним у додатку 3.
36. Зважаючи на ризики, що становить машина або супутня продукція, імпортери повинні з метою захисту здоров’я та безпеки людей і у застосовних випадках свійських тварин та майна, або навколишнього природного середовища проводити вибіркові випробування зразків машин або супутньої продукції, що надана на ринку, та досліджувати їх результати. Імпортери за потреби ведуть облік звернень щодо невідповідності машин або супутньої продукції встановленим вимогам і випадків їх відкликання, а також інформують розповсюджувачів про поточні результати такого моніторингу.
37. Імпортери, які вважають або мають підстави вважати, що машина або супутня продукція, яку вони ввели в обіг, не відповідає вимогам цього Технічного регламенту, негайно (як тільки їм про це стало відомо) вживають коригувальних заходів, необхідних для приведення такої машини або супутньої продукції у відповідність із зазначеними вимогами, вилучення її з обігу та/або її відкликання (з урахуванням обставин). У разі коли зазначена машина або супутня продукція становить ризик для здоров’я та безпеки людей і у застосовних випадках свійських тварин та майна, або навколишнього природного середовища, імпортери негайно (як тільки їм про це стало відомо) повідомляють про це відповідному органу державного ринкового нагляду та подають йому детальну інформацію, зокрема про її невідповідність вимогам цього Технічного регламенту та вжиті коригувальні заходи.
38. Імпортери повинні як мінімум протягом 10 років після введення машини або супутньої продукції в обіг зберігати копію декларації про відповідність для надання її на запити органів державного ринкового нагляду та забезпечують можливість надання таким органам за їх запитами доступу до технічної документації, вимоги до якої викладені у частині А додатка 4.
У відповідних випадках вихідний код або логіка програмування, включені до технічної документації, повинні на обґрунтований запит надаватися органам державного ринкового нагляду у разі, коли такий вихідний код або логіка програмування необхідні для того, щоб вони могли перевірити відповідність суттєвим вимогам щодо безпеки та охорони здоров’я, зазначеним у додатку 3.
39. На обґрунтований запит органів державного ринкового нагляду та контролю імпортери надають їм всю інформацію та документацію (у паперовій або електронній формі), необхідні для демонстрування відповідності машини або супутньої продукції вимогам цього Технічного регламенту. Така інформація та документація надається мовою, яка є зрозумілою для посадових осіб, які здійснюють державний ринковий нагляд та контроль. На вимогу органу державного ринкового нагляду імпортери повинні співпрацювати з ним для усунення ризиків, що становить введена ними в обіг машина або супутня продукція для здоров’я та безпеки людини і у застосовних випадках, свійських тварин та майна, або навколишнього природного середовища.
Обов’язки імпортерів частково завершених машин
40. Імпортери повинні вводити в обіг лише частково завершені машини, які відповідають вимогам цього Технічного регламенту.
41. Перед введенням частково завершеної машини в обіг імпортери пересвідчуються у тому, що виробником складено технічну документацію, вимоги до якої визначено у частині Б додатка 4, що частково завершена машина супроводжується необхідними документами, а також у тому, що виробник виконав вимоги, визначені в пунктах 23, 24 і 26 цього Технічного регламенту.
У разі коли імпортер вважає або має підстави вважати, що частково завершена машина не відповідає вимогам цього Технічного регламенту, він не вводить її в обіг до приведення її у відповідність з такими вимогами. У разі коли зазначена частково завершена машина становить ризик недотримання суттєвих вимог щодо безпеки та охорони здоров’я, імпортер повинен повідомити про це виробнику та відповідному органу державного ринкового нагляду.
42. Імпортери повинні зазначити своє найменування (прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг), а також поштову адресу та веб-сайт, адресу електронної пошти або інші види електронної комунікації, якими можна зв’язатися з ними, на частково завершених машинах, а у разі, коли нанесення відповідної інформації неможливе, - на її пакуванні чи в документі, що супроводжує такі частково завершені машини. Контактні дані наводяться згідно з вимогами
Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".
43. Імпортери повинні забезпечити супроводження частково завершених машин інструкціями з монтажу, зазначеними в пункті 25 цього Технічного регламенту.
44. Імпортери повинні забезпечити під час перебування частково завершених машин під їх відповідальністю створення таких умов для їх зберігання чи транспортування, за яких не виникає загроза невідповідності застосовним суттєвим вимогам щодо безпеки та охорони здоров’я, визначеним у додатку 3.
45. Імпортери, які вважають або мають підстави вважати, що частково завершена машина, яку вони ввели в обіг, не відповідає вимогам цього Технічного регламенту, негайно (як тільки їм про це стало відомо) вживають коригувальних заходів, необхідних для приведення такої частково завершеної машини у відповідність із зазначеними вимогами, вилучення її з обігу та/або її відкликання (з урахуванням обставин). У разі коли зазначена частково завершена машина становить ризик недотримання суттєвих вимог щодо безпеки та охорони здоров’я, імпортери негайно (як тільки їм про це стало відомо) повідомляють про це відповідному органу державного ринкового нагляду та подають йому детальну інформацію, зокрема про її невідповідність вимогам цього Технічного регламенту та вжиті коригувальні заходи.
46. Імпортери повинні як мінімум протягом 10 років після введення частково завершеної машини в обіг зберігати копію декларації про відповідність для надання її на запити органів державного ринкового нагляду та забезпечують можливість надання таким органам за їх запитами доступу до технічної документації, вимоги до якої викладені у частині Б додатка 4.
47. На обґрунтований запит органів державного ринкового нагляду та контролю імпортери надають їм всю інформацію та документацію (у паперовій або електронній формі), необхідні для демонстрування відповідності частково завершеної машини вимогам цього Технічного регламенту. Така інформація та документація надається мовою, яка є зрозумілою для посадових осіб, які здійснюють державний ринковий нагляд та контроль. На вимогу органу державного ринкового нагляду імпортери повинні співпрацювати з ним для усунення ризиків недотримання суттєвих вимог щодо безпеки та охорони здоров’я, що становить введена ними в обіг частково завершена машина.
Обов’язки розповсюджувачів машин та супутньої продукції
48. Розповсюджувачі під час надання машини або супутньої продукції на ринку повинні діяти згідно з вимогами цього Технічного регламенту.
49. Перед наданням машини або супутньої продукції на ринку розповсюджувачі повинні перевірити:
а) наявність на машині або супутній продукції знака відповідності технічним регламентам;
б) що машина або супутня продукція супроводжується декларацією про відповідність, передбаченою у пункті 16 цього Технічного регламенту;
в) що машина або супутня продукція супроводжується інструкціями з експлуатації та інформацією, визначеною в пункті 15 цього Технічного регламенту, і що вони складені згідно з вимогами
Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної";
г) виконання виробником вимог, визначених у пунктах 14 і 15, імпортером - вимог пункту 33 цього Технічного регламенту.
50. У разі коли розповсюджувач вважає або має підстави вважати, що машина або супутня продукція не відповідає вимогам цього Технічного регламенту, він не надає цю машину або супутню продукцію на ринку до приведення її у відповідність з такими вимогами. У разі коли зазначена машина або супутня продукція становить ризик для здоров’я та безпеки людини і у застосовних випадках свійських тварин та майна, або навколишнього природного середовища, розповсюджувач повідомляє про це виробнику або імпортеру, а також відповідному органу державного ринкового нагляду.
51. Розповсюджувачі забезпечують під час перебування машини або супутньої продукції під їх відповідальністю створення таких умов для її зберігання чи транспортування, за яких не виникає загроза її невідповідності суттєвим вимогам щодо безпеки та охорони здоров’я, визначеним у додатку 3.
52. Розповсюджувачі, які вважають або мають підстави вважати, що машина або супутня продукція, яку вони надали на ринку, не відповідає вимогам цього Технічного регламенту, повинні пересвідчитися у здійсненні коригувальних заходів, необхідних для приведення її у відповідність із зазначеними вимогами, вилучення її з обігу та/або її відкликання (з урахуванням обставин). У разі коли зазначена машина або супутня продукція становить ризик для здоров’я та безпеки людини і у застосовних випадках свійських тварин та майна, або навколишньому природному середовищу, розповсюджувачі повинні негайно (як тільки їм про це стало відомо) повідомити про це відповідному органу державного ринкового нагляду та подати йому детальну інформацію, зокрема про невідповідність такої машини або супутньої продукції вимогам цього Технічного регламенту та вжиті коригувальні заходи.
53. На обґрунтований запит органу державного ринкового нагляду розповсюджувачі повинні подавати йому всю інформацію та документацію (у паперовій або електронній формі), необхідну для демонстрування відповідності машини або супутньої продукції вимогам цього Технічного регламенту. На вимогу зазначеного органу державного ринкового нагляду розповсюджувачі повинні співпрацювати з ним для усунення ризиків для здоров’я та безпеки людини і у застосовних випадках свійських тварин та майна, або навколишнього природного середовища, що становить надана ними на ринку машина або супутня продукція.
Обов’язки розповсюджувачів частково завершених машин
54. Розповсюджувачі під час надання частково завершеної машини на ринку повинні діяти згідно з вимогами цього Технічного регламенту.
55. Перед наданням частково завершеної машини на ринку розповсюджувачі повинні перевірити:
а) супроводження частково завершеної машини декларацією про вбудовування, передбаченою у пункті 26 цього Технічного регламенту;
б) супроводження частково завершеної машини інструкціями з монтажу, передбаченими у пункті 25 цього Технічного регламенту, і що вони складені згідно з вимогами
Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної";
в) виконання виробником вимог, визначених у пунктах 23 і 24, імпортером - вимог пункту 42 цього Технічного регламенту.
56. У разі коли розповсюджувач вважає або має підстави вважати, що частково завершена машина не відповідає вимогам цього Технічного регламенту, він не надає цю частково завершену машину на ринку до приведення її у відповідність з такими вимогами. У разі коли зазначена частково завершена машина становить ризик недотримання суттєвих вимог щодо безпеки та охорони здоров’я, розповсюджувач повідомляє про це виробнику або імпортеру, а також відповідному органу державного ринкового нагляду.
57. Розповсюджувачі забезпечують під час перебування частково завершеної машини під їх відповідальністю створення таких умов для її зберігання чи транспортування, за яких не виникає загроза невідповідності частково завершеної машини суттєвим вимогам щодо безпеки та охорони здоров’я, визначеним у додатку 3.
58. Розповсюджувачі, які вважають або мають підстави вважати, що частково завершена машина, яку вони надали на ринку, не відповідає вимогам цього Технічного регламенту, повинні пересвідчитися у здійсненні коригувальних заходів, необхідних для приведення такої частково завершеної машини у відповідність із зазначеними вимогами, вилучення її з обігу та/або її відкликання (з урахуванням обставин). У разі коли зазначена частково завершена машина становить ризик недотримання застосовних суттєвих вимог щодо безпеки та охорони здоров’я, розповсюджувачі повинні негайно (як тільки їм про це стало відомо) повідомити про це відповідному органу державного ринкового нагляду та подати йому детальну інформацію, зокрема про невідповідність такої частково завершеної машини вимогам цього Технічного регламенту та вжиті коригувальні заходи.
59. На обґрунтований запит органу державного ринкового нагляду розповсюджувачі повинні подавати йому всю інформацію та документацію (у паперовій або електронній формі), необхідну для демонстрування відповідності частково завершеної машини вимогам цього Технічного регламенту. На вимогу зазначеного органу державного ринкового нагляду розповсюджувачі повинні співпрацювати з ним для усунення ризиків недотримання суттєвих вимог щодо безпеки та охорони здоров’я, що становить надана ними на ринку частково завершена машина.