• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про концесію

Верховна Рада України  | Закон від 03.10.2019 № 155-IX
проект концесійного договору.
Концептуальна записка щодо здійснення ППП має містити опис проектного рішення (якщо проект передбачає здійснення будівництва) та фінансову модель здійснення ППП, яка готується відповідно до методики аналізу ефективності здійснення ППП, затвердженої уповноваженим органом. Фінансова модель повинна містити розрахунки для підтвердження виконання умов, визначених підпунктами 7 і 8 цього пункту.
Опис проектного рішення повинен містити таку інформацію:
вихідні положення, в яких зазначаються технічна можливість та економічна доцільність будівництва об’єкта;
обґрунтування проектної потужності об’єкта будівництва, асортименту продукції, запланованої до випуску, а також можливі шляхи її збуту (для промислових об’єктів);
попередні технічні умови від постачальників інженерних мереж (за наявності);
основні технологічні, будівельні та архітектурно-планувальні рішення;
проектна тривалість будівництва;
бюджет проекту, розрахований з урахуванням вартісних показників за об’єктами-аналогами або інших укрупнених нормативів.
Концесієдавець на підставі концептуальної записки щодо здійснення ППП та наданих документів, а також інформації, отриманої ним згідно з частиною п’ятою статті 18 цього Закону, у разі необхідності - за участю відповідних органів державної влади, визначає, чи відсутні щодо ініціатора та інших учасників тимчасового об’єднання юридичних осіб або їхніх кінцевих бенефіціарних власників підстави для відмови в участі у конкурсі, визначені пунктами 1, 2, 4-12, 15-24 частини другої статті 17 цього Закону, а також встановлює відповідність умовам, визначеним частиною першою цієї статті. Розгляд концептуальної записки щодо здійснення ППП та наданих документів, а також прийняття рішення щодо здійснення концесії та проведення прямих переговорів здійснюються протягом 45 календарних днів з дня їх подання ініціатором.
За рішенням концесієдавця може утворюватися комісія для здійснення повноважень концесієдавця, передбачених цим пунктом.
Концесієдавець за результатами розгляду документів, визначених абзацами дев’ятнадцятим - двадцять першим цього пункту, розпочинає процедуру проведення аналізу концептуальної записки щодо здійснення ППП протягом п’яти робочих днів з дня отримання концептуальної записки щодо здійснення ППП та документів, поданих ініціатором.
Аналіз концептуальної записки щодо здійснення ППП не проводиться у разі неподання ініціатором документів та/або інформації, передбачених абзацами дев’ятнадцятим - двадцять першим цього пункту, або якщо надані документи та/або інформація не підтверджують відсутність щодо ініціатора підстав для відмови в участі у конкурсі, визначених пунктами 1, 2, 4-12, 15-24 частини другої статті 17 цього Закону, та відповідність умовам, визначеним підпунктами 1-8 цього пункту.
Концесієдавець повідомляє ініціатора про проведення аналізу концептуальної записки щодо здійснення ППП або про відмову у здійсненні такого аналізу протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення. Аналіз концептуальної записки щодо здійснення ППП проводиться у порядку, передбаченому Законом України "Про публічно-приватне партнерство", а рішення про здійснення концесії та проведення прямих переговорів приймається відповідно до цього Закону.
Якщо за результатами проведення аналізу концептуальної записки щодо здійснення ППП надано висновок про доцільність прийняття рішення про здійснення концесії та проведення прямих переговорів, концесієдавець у 15-денний строк з дня погодження висновку уповноваженим органом подає його разом з проектом рішення про здійснення концесії та проведення прямих переговорів на розгляд Кабінету Міністрів України.
Рішення про здійснення концесії та проведення прямих переговорів має передбачати заходи щодо підготовки істотних умов концесійного договору та може передбачати інші заходи, визначені частиною третьою статті 6 цього Закону. Рішення Кабінету Міністрів України про здійснення концесії та проведення прямих переговорів є підставою для проведення прямих переговорів.
Концесійний договір укладається у письмовій формі між концесієдавцем та юридичною особою чи створеною нею юридичною особою для здійснення концесії за результатами проведення прямих переговорів.
Договір оренди/ інвестиційний договір/ договір про спільну діяльність вважається припиненим з моменту укладення концесійного договору. Припинення договору оренди/ інвестиційного договору/ договору про спільну діяльність не тягне за собою необхідність передачі майна, що є об’єктом таких договорів, орендодавцю чи іншій стороні, що може бути визначена такими договорами. Якщо об’єктом концесії відповідно до концесійного договору стає лише частина об’єктів за договором (договорами) оренди/ інвестиційним договором/ договором про спільну діяльність, всі правові наслідки, передбачені цим пунктом щодо припинення договору оренди/ інвестиційного договору/ договору про спільну діяльність, застосовуються в частині тих об’єктів, які є об’єктом концесії, а в частині решти об’єктів відповідного договору, які не є об’єктом концесії, договір оренди/ інвестиційний договір/ договір про спільну діяльність зберігає чинність.
У разі припинення договору оренди/ інвестиційного договору/ договору про спільну діяльність з підстав, передбачених цим пунктом, невід’ємні поліпшення, здійснені ініціатором за згодою орендодавця, органу управління відповідним майном та/або балансоутримувача, компенсації не підлягають, крім випадків дострокового припинення концесійного договору у зв’язку з порушенням концесієдавцем зобов’язань за таким договором. Порядок та розмір такої компенсації визначаються відповідно до концесійного договору.
У разі укладення концесійного договору шляхом проведення прямих переговорів об’єкт концесії відокремлюється від майна концесіонера. Концесіонер веде відокремлений облік такого майна.
( Розділ XII доповнено пунктом 8-3 згідно із Законом № 4510-IX від 19.06.2025 )
8-4. У разі якщо шестимісячний строк для отримання концесіонером документів дозвільного характеру, передбачений частиною п’ятою статті 45 цього Закону, сплив у період дії воєнного стану, концесіонер має право провадити діяльність на підставі документів дозвільного характеру, виданих балансоутримувачу, щодо всіх або частини (у разі передачі концесіонеру частини майна, за допомогою якого здійснювався відповідний вид діяльності) видів діяльності у межах строку їх дії до отримання концесіонером документів дозвільного характеру, але не більше 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану.
( Розділ XII доповнено пунктом 8-4 згідно із Законом № 4510-IX від 19.06.2025 - набирає чинності 31.10.2025 )
8-5. До моменту початку функціонування ЕТС, але не пізніше 1 січня 2027 року, проведення концесійного конкурсу здійснюється відповідно до цього Закону без використання ЕТС. До моменту початку функціонування ЕТС відомості, що підлягають розміщенню та оприлюдненню в системі ЕТС, розміщуються на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель.
( Розділ XII доповнено пунктом 8-5 згідно із Законом № 4510-IX від 19.06.2025 - набирає чинності 31.10.2025 )
8-6. Протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та протягом семи років з дня його припинення чи скасування до проектів концесії з відновлення інфраструктури та економіки, включених до Переліку державних проектів ППП з відновлення інфраструктури та економіки або Переліку місцевих проектів ППП з відновлення інфраструктури та економіки, застосовується спрощений порядок підготовки.
До Переліку державних проектів ППП з відновлення інфраструктури та економіки включаються проекти концесії, зважаючи на необхідність будівництва нових або відновлення існуючих об’єктів інфраструктури, з урахуванням офіційної інформації про зруйновану чи пошкоджену інфраструктуру внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України або у зв’язку з необхідністю задоволення потреб, зокрема у сферах охорони здоров’я, енергетики, соціальної та транспортної інфраструктури, що виникли внаслідок такої збройної агресії, або у зв’язку з необхідністю інтеграції секторів транспортної інфраструктури та енергетики України до Європейського Союзу.
До Переліку місцевих проектів ППП з відновлення інфраструктури та економіки включаються проекти концесії, зважаючи на необхідність будівництва нових або відновлення існуючих об’єктів комунальної інфраструктури, з урахуванням офіційної інформації про зруйновану чи пошкоджену інфраструктуру внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України або у зв’язку з необхідністю задоволення потреб, зокрема у сферах охорони здоров’я, енергетики, соціальної та транспортної інфраструктури, що виникли внаслідок такої збройної агресії, або у зв’язку з необхідністю інтеграції секторів транспортної інфраструктури та енергетики України до Європейського Союзу.
Порядок формування переліків проектів ППП з відновлення інфраструктури та економіки і порядок підготовки таких проектів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
( Розділ XII доповнено пунктом 8-6 згідно із Законом № 4510-IX від 19.06.2025 - набирає чинності 31.10.2025 )
8-7.
( Набирає чинності 31.10.2025 )
До набрання чинності частиною першою статті 29 цього Закону (в редакції Закону України "Про публічно-приватне партнерство") органом оскарження є суд, а спори, що виникають у зв’язку з конкурсом, вирішуються в судовому порядку.
Звернення до суду з позовами у спорах, що виникають у зв’язку з проведенням конкурсу, здійснюється відповідно до закону у межах таких строків:
1) у спорах щодо оскарження складових конкурсної документації для проведення конкурсу пропозицій під час торгів з обмеженою участю - протягом 30 календарних днів з дати доведення до відома учасників конкурсу остаточної редакції складових конкурсної документації для проведення конкурсу пропозицій;
2) у спорах щодо оскарження складових конкурсної документації для проведення конкурсу пропозицій під час конкурентного діалогу - протягом 30 календарних днів з дати доведення до відома претендентів, які брали участь у переговорах щодо характеристик проекту концесії, остаточної редакції складових конкурсної документації для проведення конкурсу пропозицій;
3) у спорах щодо оскарження оприлюдненої конкурсної документації або її складових, змін до конкурсної документації - протягом 30 календарних днів з дати оприлюднення конкурсної документації або її складових, змін до конкурсної документації для відповідної конкурентної процедури конкурсу;
4) у спорах щодо оскарження результатів кваліфікаційного відбору - протягом 30 днів з дати оприлюднення протоколу кваліфікаційного відбору або протягом 15 календарних днів з дати отримання претендентом результатів кваліфікаційного відбору;
5) у спорах щодо оскарження результатів оцінювання конкурсних пропозицій (крім відкритих торгів з наступним кваліфікаційним відбором) - протягом 30 календарних днів з дати оприлюднення протоколу про результати оцінювання конкурсних пропозицій (крім протоколу про результати оцінювання конкурсних пропозицій у відкритих торгах з наступним кваліфікаційним відбором);
6) у спорах щодо оскарження результатів оцінювання конкурсних пропозицій у відкритих торгах з наступним кваліфікаційним відбором - протягом 30 календарних днів з дати оприлюднення протоколу про результати оцінювання конкурсних пропозицій у відкритих торгах з наступним кваліфікаційним відбором;
7) у спорах щодо оскарження відмови концесієдавця в укладенні концесійного договору за результатами переговорів щодо умов концесійного договору з переможцем конкурсу - протягом 30 календарних днів з дати повідомлення про припинення переговорів з переможцем конкурсу.
Звернення до суду з позовами у спорах щодо оскарження законності укладення оприлюдненого концесійного договору, законності оприлюднених змін до концесійного договору здійснюється відповідно до закону протягом 30 календарних днів з дати оприлюднення договору ППП/ концесійного договору, змін до концесійного договору.
У разі звернення до суду з позовом щодо оскарження конкурсної документації або її складових, змін до конкурсної документації у випадках та в порядку, визначених законом, конкурсна комісія або концесієдавець може прийняти рішення про продовження конкурсу або тимчасове зупинення конкурсу з обов’язковим оприлюдненням такого рішення відповідно до умов конкурсної документації.
Тимчасове зупинення конкурсу триває до спливу відповідного строку для звернення до суду з позовом щодо оскарження конкурсної документації або її складових, змін до конкурсної документації, визначених законом, якщо конкурсна комісія або концесієдавець не оприлюднить своє рішення про продовження конкурсу відповідно до умов конкурсної документації.
Якщо звернення до суду з позовом щодо оскарження конкурсної документації або її складових, змін до конкурсної документації не призводить до визнання конкурсу таким, що не відбувся, проведення конкурсу продовжується за рішенням конкурсної комісії або концесієдавця у межах строків, визначених цим Законом для проведення конкурсу на відповідному етапі (у відповідній частині конкурсу).
Перебіг тимчасово зупинених строків для проведення конкурсу, тимчасово зупинених відповідно до цього пункту, у жодному разі не відновлюється, якщо за результатами розгляду судом позову щодо оскарження конкурсної документації або її складових, змін до конкурсної документації конкурс визнано таким, що не відбувся.
У разі звернення до суду з позовом щодо оскарження результатів кваліфікаційного відбору конкурсна комісія або концесієдавець протягом одного робочого дня з дати, коли стало відомо про оскарження, приймає рішення про тимчасове зупинення конкурсу з обов’язковим його оприлюдненням відповідно до умов конкурсної документації.
( Розділ XII доповнено пунктом 8-7 згідно із Законом № 4510-IX від 19.06.2025 )
8-8. Підготовка проектів концесії, яку розпочато за ініціативи центральних, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування чи органів Автономної Республіки Крим, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук України, державних, комунальних підприємств, установ, організацій, господарських товариств, 100 відсотків акцій (часток) яких належать державі, територіальній громаді чи Автономній Республіці Крим до дати набрання чинності цим Законом (в редакції Закону України "Про публічно-приватне партнерство"), але рішення про здійснення концесії не прийнято, завершується і рішення про здійснення концесії приймається відповідно до законодавства, що діяло на дату початку підготовки проекту концесії. У такому разі оголошення конкурсу, визначення концесіонера та укладення концесійного договору здійснюються відповідно до процедур, передбачених цим Законом (в редакції Закону України "Про публічно-приватне партнерство").
Процедура визначення концесіонера, передбачена цим Законом, не застосовується до проектів, щодо яких прийнято рішення про здійснення концесії до набрання чинності цим Законом (в редакції Закону України "Про публічно-приватне партнерство"), крім частини другої статті 17 цього Закону (в редакції Закону України "Про публічно-приватне партнерство"). Проведення конкурсу та укладення концесійного договору щодо таких проектів концесії здійснюються відповідно до законодавства, що діяло на дату прийняття рішення про здійснення концесії, з урахуванням особливостей, визначених цим абзацом.
Завершення конкурсів, розпочатих до набрання чинності цим Законом (в редакції Закону України "Про публічно-приватне партнерство"), здійснюється з використанням процедури, за якою вони розпочаті. При цьому якщо станом на дату набрання чинності цим Законом (в редакції Закону України "Про публічно-приватне партнерство") строк для подання конкурсних пропозицій ще не сплив, до проектів концесійних договорів, підготовлених для проведення конкурсу, вносяться зміни з метою їх приведення у відповідність з вимогами цього Закону (в редакції Закону України "Про публічно-приватне партнерство").
Для цілей цього пункту початком підготовки проекту концесії вважається будь-яка з таких дій:
оприлюднення на офіційному веб-сайті державного партнера інформації про підготовку концептуальної записки здійснення державно-приватного партнерства відповідно до абзацу третього частини другої статті 10 Закону України "Про державно-приватне партнерство";
укладення договору з міжнародною фінансовою організацією, донором про підготовку проекту державно-приватного партнерства (у тому числі для розроблення концептуальної записки здійснення державно-приватного партнерства або проведення іншого аналізу, необхідного для підготовки концептуальної записки здійснення державно-приватного партнерства);
укладення договору з радниками про підготовку проекту державно-приватного партнерства (у тому числі для розроблення концептуальної записки здійснення державно-приватного партнерства або проведення іншого аналізу, необхідного для підготовки концептуальної записки здійснення державно-приватного партнерства).
Концесійні договори, укладені до набрання чинності цим Законом, є чинними до моменту закінчення строку їхньої дії відповідно до умов таких договорів.
( Розділ XII доповнено пунктом 8-8 згідно із Законом № 4510-IX від 19.06.2025 )
8-9. Підготовка проектів концесії, яку розпочато за ініціативи юридичних осіб приватного права (резидентів та/або нерезидентів) або об’єднання таких юридичних осіб (резидентів та/або нерезидентів) до дати набрання чинності цим Законом (в редакції Закону України "Про публічно-приватне партнерство"), але рішення про здійснення концесії не прийнято, завершується і рішення про здійснення концесії приймається відповідно до законодавства, що діяло на дату початку підготовки проекту. У такому разі оголошення конкурсу, визначення концесіонера та укладення концесійного договору здійснюються відповідно до процедур, передбачених цим Законом (в редакції Закону України "Про публічно-приватне партнерство"), з урахуванням правил, визначених абзацами другим і третім частини шостої статті 17 цього Закону (в редакції, що діяла на дату початку підготовки проекту).
Для цілей цього пункту початком підготовки проекту концесії вважається підписання юридичною особою приватного права (резидентом та/або нерезидентом) або об’єднанням таких юридичних осіб (резидентів та/або нерезидентів) та державним партнером до 1 липня 2025 року договору про нерозголошення конфіденційної інформації та/або меморандуму чи іншого документа про співпрацю для цілей підготовки пропозиції та подання до дати набрання чинності цим Законом юридичною особою приватного права (резидентом та/або нерезидентом) або об’єднанням таких юридичних осіб (резидентів та/або нерезидентів) до органу, уповноваженого проводити аналіз ефективності здійснення державно-приватного партнерства, пропозиції про здійснення державно-приватного партнерства у формі концесії.
( Розділ XII доповнено пунктом 8-9 згідно із Законом № 4510-IX від 19.06.2025 )
9. Кабінету Міністрів України у шестимісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:
привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.

Президент України

В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ

м. Київ
3 жовтня 2019 року
№ 155-IX