• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Методики визначення автоматичних індикаторів ризиків, їх переліку та порядку застосування

Міністерство фінансів України  | Наказ, Порядок від 27.09.2024 № 476
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 27.09.2024
  • Номер: 476
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство фінансів України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 27.09.2024
  • Номер: 476
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства фінансів України
27 вересня 2024 року № 476
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
01 жовтня 2024 р. за № 1476/42821
ПОРЯДОК
застосування автоматичних індикаторів ризиків
I. Загальні положення
1. Цим Порядком встановлено механізм застосування автоматичних індикаторів ризиків для формування переліку ризикових закупівель з метою прийняття органом державного фінансового контролю прозорого, об'єктивного та неупередженого рішення про початок моніторингу процедури закупівлі, спрощеної закупівлі, а також закупівлі, за якою в електронній системі закупівель оприлюднюється звіт про договір про закупівлю, укладений без застосування електронної системи закупівель (далі - моніторинг закупівлі), на підставі даних автоматичних індикаторів ризиків.
Дія цього Порядку поширюється на закупівлі товарів, робіт і послуг, що здійснюються відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" та з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про оборонні закупівлі", постановами Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 "Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування" та від 11 листопада 2022 р. № 1275 "Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану", та щодо яких у органу державного фінансового контролю є повноваження здійснювати моніторинг.
2. У цьому Порядку терміни вживаються в таких значеннях:
автоматичні індикатори ризиків (далі - індикатори) - критерії із заданими наперед параметрами, використання яких дає можливість автоматично здійснювати вибір закупівель, що містять ознаки порушень законодавства у сфері публічних закупівель;
закупівля - процедура закупівлі, у тому числі особливості якої передбачені в законах, що визначені в частинах восьмій та дев'ятій статті 3 Закону України "Про публічні закупівлі", спрощена закупівля, а також закупівля, за якою в електронній системі закупівель оприлюднюється звіт про договір про закупівлю, укладений без застосування електронної системи закупівель, щодо яких у органу державного фінансового контролю є повноваження здійснювати моніторинг;
перелік ризикових закупівель - перелік закупівель, щодо яких спрацювали індикатори, автоматично розміщений у персональному кабінеті;
персональний кабінет - частина електронної системи закупівель, що забезпечує реєстрацію працівників органу державного фінансового контролю, автоматичне розміщення, отримання і передання інформації та документів під час проведення моніторингу закупівлі, користування сервісами з автоматичним обміном інформацією, доступ до якої здійснюється за допомогою мережі Інтернет;
пріоритет ризику - показник значущості ризику, що використовується для класифікації потенційного впливу наявності ознак порушень законодавства у сфері публічних закупівель на результат закупівлі;
система автоматичних індикаторів ризиків (далі - ризик-система) - аналітичний обчислювальний комплекс в електронній системі закупівель, що забезпечує постійний розрахунок індикаторів на основі відкритих даних з API-сервісу (прикладний програмний інтерфейс сервіс) електронної системи закупівель.
Інші терміни у цьому Порядку вжито в значеннях, наведених у законах України "Про публічні закупівлі", "Про оборонні закупівлі", постанові Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 р. № 166 "Про затвердження Порядку функціонування електронної системи закупівель та проведення авторизації електронних майданчиків".
II. Порядок застосування індикаторів для формування переліку ризикових закупівель
1. Ризик-система в режимі реального часу відповідно до алгоритму розрахунку здійснює автоматичний розрахунок індикаторів в електронній системі закупівель та формує перелік ризикових закупівель з автоматичним розміщенням його у персональному кабінеті.
2. Ризик-система після спрацювання одного або кількох індикаторів за окремою закупівлею (або окремим лотом) автоматично здійснює підрахунок кількості спрацьованих індикаторів.
3. У разі спрацювання індикатора (індикаторів) за закупівлею (або окремим лотом) ризик-система автоматично присвоює закупівлі один із таких пріоритетів ризику:
високий пріоритет ризику;
середній пріоритет ризику;
низький пріоритет ризику.
4. У залежності від кількості спрацьованих індикаторів ризик-система присвоює закупівлі ранг ризику:
1 ранг ризику - 4 спрацьованих індикатора та більше;
2 ранг ризику - 3 спрацьованих індикатора;
3 ранг ризику - 2 спрацьованих індикатора;
4 ранг ризику - 1 спрацьований індикатор.
5. Орган державного фінансового контролю опрацьовує перелік ризикових закупівель з метою прийняття рішення про початок моніторингу закупівлі на підставі даних індикаторів.
6. Рішення про початок моніторингу закупівлі приймає керівник органу державного фінансового контролю або його заступник (або уповноважена керівником особа) на підставі даних індикаторів за переліком ризикових закупівель з урахуванням рангу ризику, пріоритету ризику, джерела фінансування закупівлі та суми очікуваної вартості предмета закупівлі за такою черговістю:
в першу чергу щодо закупівель 1 рангу ризику за якими спрацював індикатор з високим пріоритетом ризику;
в другу чергу щодо закупівель 2 рангу ризику за якими спрацював мінімум один індикатор з високим пріоритетом ризику;
в третю чергу щодо закупівель 3 рангу ризику за якими спрацював мінімум один індикатор з високим пріоритетом ризику;
в четверту чергу щодо закупівель 4 рангу ризику за якими спрацював один індикатор з високим пріоритетом ризику;
у п'яту чергу щодо закупівель 1, 2, 3 рангів ризику за якими спрацював (спрацювали) індикатор (індикатори) з середнім, низьким пріоритетом ризику.
У разі наявності в переліку ризикових закупівель кількості ризикових закупівель, яка перевищує відповідний показник паспорта бюджетної програми органу державного фінансового контролю з урахуванням інших підстав для початку моніторингу, під час прийняття рішення про початок моніторингу закупівлі може бути застосовано додаткові до пріоритетів ризику та рангів ризику, критерії відбору:
сума очікуваної вартості предмета закупівлі (починаючи з найбільшої суми очікуваної вартості предмета закупівлі у порядку зменшення);
джерело фінансування закупівлі (за рахунок коштів, що використовуються відповідно до міжнародних угод ратифікованих Україною);
предмет закупівлі, а саме: товари, роботи та послуги, необхідні для відновлення країни та які закуповуються за державними програмами для забезпечення соціально важливих питань, які мають суспільний інтерес, та товари, внесені до переліку товарів, що є предметом закупівлі з підтвердженим ступенем локалізації виробництва;
замовник, що включений до реєстру суб'єктів природних монополій.
7. Під час прийняття рішення про початок моніторингу закупівлі на підставі даних індикаторів надається перевага закупівлям із переліку ризикових закупівель, відображених в персональному кабінеті, дата оприлюднення в електронній системі закупівель оголошення про проведення відповідної процедури закупівлі / спрощеної закупівлі / звіту про договір про закупівлю, укладений без застосування електронної системи закупівель, за якими найближча до дати прийняття рішення про початок моніторингу закупівлі.
8. Під час прийняття рішення про початок моніторингу закупівлі, яку відображено в переліку ризикових закупівель в персональному кабінеті, враховуються повноваження органу державного фінансового контролю щодо здійснення моніторингу закупівель замовників та положення частини першої статті 8 Закону України "Про публічні закупівлі".
9. Алгоритми розрахунку індикатора (індикаторів) переглядаються та оновлюються адміністратором електронної системи закупівель за письмовим зверненням органу державного фінансового контролю.
10. У разі виявлення некоректного спрацювання індикатора (індикаторів), орган державного фінансового контролю письмово інформує адміністратора електронної системи для коригування алгоритму розрахунку індикатора (індикаторів). Адміністратор електронної системи закупівель письмово повідомляє орган державного фінансового контролю про доопрацювання відповідного алгоритму індикатора (індикаторів).
11. Питання, які не врегульовано цим Порядком, регулюються законодавством України.
 

Начальник Управління
фіскальних ризиків

Андрій САВЕНКО