КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 22 березня 2024 р. № 331
Київ
Деякі питання провадження діяльності з усиновлення та влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, соціального захисту дітей, залишених без батьківського піклування
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Запровадити виплату тимчасової допомоги на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, "Дитина не одна", у розмірі 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на кожну дитину, для дітей з інвалідністю - 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на кожну дитину.
2. Затвердити Порядок призначення і виплати тимчасової допомоги на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, "Дитина не одна", що додається.
3. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.
4. Державній службі у справах дітей разом з обласними, Київською міською військовими адміністраціями забезпечити проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення щодо порядку призначення і виплати тимчасової допомоги на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, "Дитина не одна".
Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 73 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 22 березня 2024 р. № 331
ПОРЯДОК
призначення і виплати тимчасової допомоги на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, "Дитина не одна"
1. Цей Порядок визначає механізм призначення і виплати тимчасової допомоги на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які відповідно до вимог Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини" (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561), тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, "Дитина не одна" (далі - тимчасова допомога).
2. Виплата тимчасової допомоги здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
3. Право на призначення тимчасової допомоги має особа, до сім’ї якої тимчасово влаштовано дитину (дітей), щодо якої (яких) встановлено факт відсутності батьківського піклування та яка постійно проживає на території України (крім осіб, які проживають на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, або які перебувають за кордоном).
Тимчасова допомога призначається на підставі наказу служби у справах дітей про тимчасове влаштування дитини, щодо якої встановлено факт відсутності батьківського піклування, на строк тимчасового влаштування дитини, зазначений у такому наказі, у разі:
смерті або загибелі батьків або одного з батьків у разі, коли інший з батьків не виконує своїх обов’язків;
невиконання батьками своїх обов’язків з причин перебування батьків або одного з батьків у разі, коли інший з батьків не виконує своїх обов’язків, на територіях, які з 24 лютого 2022 р. Перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)/тимчасово окупованій території відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції;
перебування батьків або одного з батьків у разі, коли інший з батьків не виконує своїх обов’язків, у розшуку як зниклих безвісти за особливих обставин або визнання такими, що зникли безвісти за особливих обставин (відсутності свідоцтва про смерть батьків дитини);
якщо батьки або один з батьків у разі, коли інший з батьків не виконує своїх обов’язків, є військовополоненими (перебувають у полоні держави-агресора);
позбавлення батьків або одного з батьків у разі, коли інший з батьків не виконує своїх обов’язків, особистої свободи (затримання, взяття у заручники) органами влади держави-агресора (її окупаційних адміністрацій та збройних формувань);
тимчасового влаштування дитини, щодо якої встановлено факт відсутності батьківського піклування, у прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу.
У наказі служби у справах дітей про тимчасове влаштування дитини обов’язково зазначається підстава, яка спричинила тимчасове влаштування дитини, яка залишилася без батьківського піклування, та строк, на який влаштовується така дитина.
4. Заява про призначення тимчасової допомоги (далі - заява) за наявності технічної можливості може бути подана структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) в електронній формі через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг.
Заяви з необхідними документами для призначення тимчасової допомоги приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади та посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дати надходження відповідному органу соціального захисту населення з формуванням електронної справи.
Заяви з необхідними документами для призначення тимчасової допомоги (після формування електронної справи) у паперовій формі передаються відповідному органу соціального захисту населення не рідше ніж раз на тиждень.
За наявності технічної можливості заява формується засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг в довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, визначених у додатку.
Відомості, необхідні для формування заяви, можуть бути отримані шляхом електронної інформаційної взаємодії між інформаційно-комунікаційними системами та публічними електронними реєстрами органів державної влади.
У разі відсутності документів та (або) інформації, передбаченої абзацами другим - четвертим пункту 6 цього Порядку, в інформаційно-комунікаційних системах, які видані/створені або перебувають у володінні та (або) користуванні, та (або) розпорядженні суб’єкта надання публічних (електронних публічних) послуг, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних реєстраторів, суб’єктів державної реєстрації, державних та комунальних підприємств, установ та організацій, можуть надаватися копії відповідних документів.
5. Призначення і виплата тимчасової допомоги здійснюється з використанням Єдиної інформаційної системи соціальної сфери особі (за технічної можливості), до якої тимчасово влаштована дитина, на підставі наказу служби у справах дітей про тимчасове влаштування дитини, щодо якої встановлено факт відсутності батьківського піклування.
6. Орган соціального захисту населення призначає тимчасову допомогу за заявою особи, до якої тимчасово влаштована дитина (далі - заявник), за формою згідно з додатком, до якої додаються:
копія свідоцтва про народження дитини (за наявності) (у разі, коли відомості про народження відсутні в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян);
копія наказу служби у справах дітей про тимчасове влаштування дитини;
медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років, виданий в установленому МОЗ порядку (у разі тимчасового влаштування дитини з інвалідністю).
Діти віком від 14 до 18 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, мають право звертатися за призначенням та продовженням допомоги особисто у разі, коли вони мають задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) інше, ніж в особи, до якої її тимчасово влаштовано.
Для підтвердження даних щодо заявника та тимчасово влаштованих дітей використовуються відомості з:
Державного реєстру актів цивільного стану громадян - відомості про народження;
відомчої інформаційної системи ДМС через єдину інформаційну систему МВС - відомості про адресу та дату поточного задекларованого (зареєстрованого) місця проживання, стать, дата та місце народження, серія та номер, дата видачі паспорта громадянина України, найменування уповноваженого суб’єкта, що видав паспорт.
Електронна інформаційна взаємодія між електронними інформаційними ресурсами Мін’юсту, МВС, ДМС та Мінсоцполітики, передбачена цим Порядком, здійснюється засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта".
Обсяг та структура даних, якими обмінюються суб’єкти електронної інформаційної взаємодії через програмні інтерфейси електронних інформаційних ресурсів (сервіси), визначаються договорами про інформаційну взаємодію, укладеними відповідно до Порядку електронної (технічної та інформаційної) взаємодії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 "Деякі питання електронної взаємодії електронних інформаційних ресурсів" (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455; 2021 р., № 52, ст. 3216; 2023 р., № 11, ст. 721).
У разі відсутності технічної можливості передачі даних з використанням системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта" електронна інформаційна взаємодія між суб’єктами електронної взаємодії здійснюється з використанням інших інформаційно-комунікаційних систем із дотриманням вимог щодо захисту інформації відповідно до статті 8 Закону України "Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах".
Проведення перевірки даних, зазначених у цьому пункті, здійснюється, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну щодо виявлених невідповідностей, що впливають на встановлення права на тимчасову допомогу, отриманих відповідно до Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат". Інформаційний обмін здійснюється у порядку, встановленому Мінфіном та Мінсоцполітики.
Оброблення персональних даних здійснюється відповідно до вимог законодавства про захист персональних даних.
7. Рішення про призначення тимчасової допомоги або про відмову в її призначенні у разі невідповідності умовам, зазначеним у пункті 3 цього Порядку, приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання заяви. Таке рішення із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган соціального захисту населення видає або надсилає заявникові невідкладно, а за наявності обґрунтованих причин - не пізніше ніж через три робочих дні з дати прийняття відповідного рішення.
У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, які документи повинні бути подані додатково. Якщо вони будуть подані не пізніше ніж протягом одного місяця з дня отримання зазначеного повідомлення, місяцем звернення за призначенням допомоги вважається місяць прийняття або відправлення заяви.
8. Тимчасова допомога призначається з першого числа місяця подання заяви на період тимчасового влаштування дитини, але не більш як на шість місяців та не більше строку, визначеного в наказі служби у справах дітей про тимчасове влаштування дитини.
Виплата тимчасової допомоги може бути продовжена у разі продовження строку тимчасового влаштування дитини за заявою отримувача такої допомоги, до якої додається копія наказу служби у справах дітей про тимчасове влаштування дитини.
Кошти тимчасової допомоги використовуються для створення належних умов для утримання та виховання дитини.
Контроль за цільовим використанням коштів та за належними умовами утримання дитини здійснюється службою у справах дітей та територіальними органами Нацсоцслужби.
Тимчасова допомога, одержана на дитину, тимчасово влаштовану в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, є власністю такої дитини.
Неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні тимчасовою допомогою, отриманої на її утримання, відповідно до вимог Цивільного кодексу України.
9. Розмір тимчасової допомоги становить 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, для дітей з інвалідністю - 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку.
Тимчасова допомога призначається на кожну дитину.
Розмір тимчасової допомоги автоматично перераховується з дня досягнення дитиною відповідного віку без звернення особи, до якої влаштовано дитину, до органу соціального захисту населення.
У разі зміни прожиткового мінімуму розмір тимчасової допомоги перераховується автоматично з місяця набрання чинності актом законодавства, що встановлює новий прожитковий мінімум, без додаткового звернення особи, до якої тимчасово влаштовано дитину.
10. Підставами для припинення виплати тимчасової допомоги є:
завершення строку тимчасового влаштування дитини, щодо якої встановлено факт відсутності батьківського піклування, до сім’ї родичів, знайомих, прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу, визначеного у наказі служби у справах дітей про тимчасове влаштування дитини;
припинення тимчасового влаштування дитини, щодо якої встановлено факт відсутності батьківського піклування, до сім’ї родичів, знайомих, прийомної сім’ї або дитячого будинку сімейного типу у зв’язку з набуттям дитиною статусу сироти або позбавленої батьківського піклування; влаштуванням дитини до соціальних закладів (притулок для дітей; центр соціально-психологічної реабілітації дітей; центр соціальної підтримки дітей та сімей; будинок дитини, дитячий будинок-інтернат); влаштуванням дитини в заклад освіти на повне державне забезпечення;
досягнення дитиною 18-річного віку;
виїзд за кордон особи, до якої тимчасово влаштовано дитину, та (або) дитини більш як 14 календарних днів (крім випадків оздоровлення дитини, супроводження дитини під час участі в міжнародних змаганнях або участь у відповідних змаганнях, стажування, навчання, відрядження, лікування, реабілітація, що підтверджується документально);
припинення обставин, зазначених у пункті 3 цього Порядку;
набуття або надання дитині повної цивільної дієздатності до досягнення нею 18-річного віку (реєстрація шлюбу, працевлаштування, запис матір’ю або батьком дитини);
неналежні умови перебування дитини в сім’ї осіб, до яких її тимчасово влаштовано, та (або) нецільового використання коштів тимчасової допомоги;
смерть дитини;
смерть особи, до якої тимчасово влаштовано дитину.
У разі виникнення обставин, внаслідок яких може бути припинена виплата тимчасової допомоги, особи, до яких тимчасово влаштована дитина, служба у справах дітей або Нацсоцслужба зобов’язана у десятиденний строк повідомити про це органу соціального захисту населення, який виплачує тимчасову допомогу.
Для підтвердження таких даних використовуються відомості з:
Державного реєстру актів цивільного стану громадян - про смерть особи, до якої тимчасово влаштовану дитину, або смерть дитини, про державну реєстрацію шлюбу дитини;
реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування - про початок трудових відносин дитини.
Перевірку факту перебування особи, до якої тимчасово влаштовано дитину, та такої дитини більш як 14 календарних днів підряд за кордоном проводить Мінфін відповідно до Закону України "Про верифікацію та моніторинг державних виплат". Така перевірка проводиться під час здійснення поточної верифікації.
Виплата тимчасової допомоги припиняється за рішенням органу соціального захисту населення з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому виникли відповідні обставини.
11. Тимчасова допомога виплачується органом соціального захисту населення за вибором заявника шляхом перерахування коштів на її (його) особовий рахунок, відкритий в установі уповноваженого банку або через організації, що здійснюють виплату і доставку пенсій та державної допомоги за місцем проживання.
12. Рішення, дії чи бездіяльність органу соціального захисту населення про призначення тимчасової допомоги чи про відмову в її призначенні можуть бути оскаржені в порядку адміністративного оскарження відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" та (або) в судовому порядку.
Додаток
до Порядку
ЗАЯВА
про надання тимчасової допомоги на дитину (дітей), щодо якої (яких) встановлено факт відсутності батьківського піклування та яку (яких) тимчасово влаштовано в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, "Дитина не одна"
( Див. текст )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 22 березня 2024 р. № 331
ЗМІНИ,
що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України
1. У Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 "Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини" (Офіційний вісник України, 2008 р., № 76, ст. 2561; 2016 р., № 93 ст. 3041; 2017 р., № 26, ст. 739; 2018 р., № 80, ст. 270; 2020 р., № 57, ст. 1779, № 78, ст. 2507; 2022 р., № 27, ст.1484, № 34, ст. 1855, № 46, ст. 2530):
1) у пункті 31:
доповнити пункт після абзацу третього новими абзацами такого змісту:
"прийомну сім’ю;
дитячий будинок сімейного типу;".
У зв’язку з цим абзаци четвертий - дев’ятнадцятий вважати відповідно абзацами шостим - двадцять першим;
доповнити пункт абзацами такого змісту:
"Тимчасове влаштування дитини до функціонуючих прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу здійснюється відповідно до пункту 78 цього Порядку.
У разі тимчасового влаштування дитини до сім’ї родичів, знайомих, прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу зазначені особи, до яких її влаштовано, мають право на призначення та виплату тимчасової допомоги на період тимчасового влаштування дитини в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу до дня її вибуття із зазначених форм влаштування, що визначається відповідно до наказу служби у справах дітей про тимчасове влаштування дитини. Тимчасова допомога призначається та виплачується відповідно до Порядку призначення і виплати тимчасової допомоги на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, "Дитина не одна", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2024 р. № 331 "Деякі питання провадження діяльності з усиновлення та влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, соціального захисту дітей, залишених без батьківського піклування".
У наказі служби у справах дітей про тимчасове влаштування дитини обов’язково зазначається підстава, яка спричинила тимчасове влаштування дитини, яка залишилася без батьківського піклування.";
2) пункт 35 після абзацу першого доповнити новим абзацом такого змісту:
"Діти-сироти, діти позбавлені батьківського піклування, які перебувають на обліку з усиновлення, можуть бути тимчасово влаштовані в сім’ї громадян України, які перебувають на обліку кандидатів в усиновлювачі та проживають (перебувають) на території України, крім територій активних бойових дій та тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації, за умови наявності позитивного висновку районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини і подання до суду заяви щодо усиновлення таких дітей.".
У зв’язку з цим абзаци другий - десятий вважати відповідно абзацами третім - одинадцятим;
3) абзац вісімнадцятий пункту 40 доповнити реченням такого змісту: "На період проходження військової служби одним із подружжя подання висновку про стан здоров’я не вимагається. Висновок про стан здоров’я одним із подружжя надається протягом 15 календарних днів після його повернення з військової служби.";
4) абзац шостий пункту 41-1 викласти в такій редакції:
"Протягом п’яти робочих днів після завершення курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, заклад, установа чи організація, що його проводили, видають заявнику/заявникам довідку про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, та надсилають електронною поштою її копію до служби у справах дітей, що видала направлення на проходження курсу підготовки, з одночасним інформуванням за допомогою засобів фіксованого або мобільного зв’язку. Строк дії довідки про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, становить 24 місяці. У разі зміни форми довідки про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та до закінчення строку її дії за бажанням заявника/заявників заклад, установа чи організація на підставі заяви видають довідку нового зразка без проходження навчання, в якій зазначають строк дії цієї довідки. Строк дії довідки не може перевищувати 24 місяці з дати, коли заявник/заявники закінчив/закінчили курс підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.";
5) в абзаці першому пункту 79 слова "(у тому числі хрещені батьки)" замінити словами "(особа, що стала хрещеним батьком/матір’ю дитини до моменту набуття нею статусу)";
6) в абзаці першому пункту 79-3 та пункті 80 слова "(у тому числі хрещеними батьками)" замінити словами "(особою, що стала хрещеним батьком/матір’ю дитини до моменту набуття нею статусу)".
2. У Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 р. № 905 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 79, ст. 2660; 2022 р., № 46, ст. 2530, № 67, ст. 4024; 2023 р., № 58, ст. 3267):
1) абзац шостий пункту 25-2 викласти в такій редакції:
"Протягом п’яти робочих днів після завершення курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, заклад, установа чи організація, що його проводили, видають заявнику/заявникам довідку про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, надсилають електронною поштою її копію до служби у справах дітей, що видала направлення на проходження курсу підготовки, з одночасним інформуванням за допомогою засобів фіксованого або мобільного зв’язку. Строк дії довідки про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, становить 24 місяці. У разі зміни форми довідки про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та до закінчення строку її дії за бажанням заявника/заявників заклад, установа чи організація на підставі заяви видають довідку нового зразка без проходження навчання.";
2) у пункті 49:
абзац третій викласти в такій в редакції:
"Протягом строку перебування на обліку кандидатів в усиновлювачі служба у справах дітей постійно працює з ними щодо ознайомлення їх з інформацією про дітей, які можуть бути усиновлені. Користувачі Єдиного банку даних на місцевому рівні можуть переглядати інформацію про дітей, які можуть бути усиновлені та перебувають на регіональному обліку дітей в цьому регіоні, та ознайомлювати кандидатів в усиновлювачі з інформацією про дітей, які можуть бути усиновлені, надавати контактну інформацію обласної та місцевої служб у справах дітей.";
абзаци п’ятий - сьомий викласти в такій редакції:
"Усім кандидатам в усиновлювачі, які перебувають на обліку у службі у справах дітей за місцем проживання, після взяття дитини на місцевий облік одночасно на їх адресу електронної пошти надсилається запрошення на прийом для ознайомлення з інформацією про дитину, про що кандидати інформуються за допомогою засобів фіксованого або мобільного зв’язку.
У разі коли протягом двох робочих днів з дати надсилання запрошення від двох і більше кандидатів в усиновлювачі надійшли повідомлення (у тому числі за допомогою засобів електронної комунікації) про їх згоду щодо особистого ознайомлення з інформацією про дитину, служба у справах дітей формує перелік кандидатів в усиновлювачі відповідно до порядку черговості перебування їх на обліку. Якщо кандидати в усиновлювачі, які повідомили про бажання особисто ознайомитися з інформацією про дитину, протягом п’яти календарних днів не звернулися до служби у справах дітей, вважається, що вони відмовилися від ознайомлення з інформацією про дитину.
За результатами ознайомлення кандидатами в усиновлювачі з інформацією про дитину та у разі прийняття ними позитивного рішення служба у справах дітей видає направлення для знайомства з дитиною. Відомості про видачу направлення вносяться до книги обліку кандидатів в усиновлювачі - громадян України, яким надано інформацію про дітей, що можуть бути усиновлені, за формою згідно з додатком 16 та в Єдиний банк даних. Направлення для знайомства з дитиною наступному у черзі кандидату, який повідомив про бажання особисто ознайомитися з інформацією про дитину, може бути видано лише у разі відмови попереднього від його отримання, закінчення строку дії направлення, відмови від усиновлення, відомості про що містяться в книзі обліку кандидатів в усиновлювачі - громадян України, яким надано інформацію про дітей, що можуть бути усиновлені, за формою згідно з додатком 16 та в Єдиному банку даних. Кандидати в усиновлювачі, які за результатами ознайомлення з інформацією про дітей, які перебувають на місцевому обліку, не виявили бажання отримати направлення для знайомства з дитиною, мають право звернутися до обласної, Київської міської служб у справах дітей для ознайомлення з інформацією про дітей, які перебувають на регіональному обліку, в інших регіонах та централізованому обліку. У разі коли кандидати в усиновлювачі протягом двох робочих днів не повідомили про їх згоду щодо особистого ознайомлення з інформацією про дитину з поважних причини (хвороби, обставин спричинених дією воєнного стану) за умови відмови від усиновлення кандидатами в усиновлювачі, які попередньо ознайомилися з інформацією про дитину, служба у справах дітей повторно надсилає запрошення кандидатам в усиновлювачі, які з поважних причин пропустили строк повідомлення про їх згоду щодо особистого ознайомлення з інформацією про дитину, та вирішує питання щодо видачі їм направлення для знайомства з дитиною.".
3) у пункті 50:
абзац третій виключити;
абзаци четвертий і п’ятий викласти в такій редакції:
"Усім кандидатам в усиновлювачі, які перебувають на обліку у відповідній службі у справах дітей, після взяття дитини на регіональний облік одночасно на їх адресу електронної пошти надсилається запрошення на прийом для ознайомлення з інформацією про дитину, про що кандидати інформуються за допомогою засобів фіксованого або мобільного зв’язку.
У разі коли протягом двох робочих днів з дати надсилання запрошення від двох і більше кандидатів в усиновлювачі надійшли повідомлення (у тому числі за допомогою засобів електронної комунікації) про їх згоду щодо особистого ознайомлення з інформацією про дитину, служба у справах дітей формує перелік кандидатів в усиновлювачі з урахуванням черговості взяття їх на облік. У разі коли кандидати в усиновлювачі, які повідомили про бажання особисто ознайомитися з інформацією про дитину, протягом п’яти календарних днів не звернулися до служби у справах дітей, вважається, що вони відмовилися від ознайомлення з інформацією про дитину.";
доповнити пункт абзацом такого змісту:
"За результатами ознайомлення кандидатами в усиновлювачі з інформацією про дитину та у разі прийняття ними позитивного рішення служба у справах дітей видає направлення для знайомства з дитиною. Відомості про видачу направлення вносяться до книги обліку кандидатів в усиновлювачі - громадян України, яким надано інформацію про дітей, які можуть бути усиновлені, за формою згідно з додатком 16 та в Єдиний банк даних. Направлення для знайомства з дитиною наступному у черзі кандидату, який повідомив про бажання особисто ознайомитися з інформацією про дитину, може бути видано лише у разі відмови попереднього від його отримання, закінчення строку дії направлення, відмови від усиновлення, відомості про що містяться в книзі обліку кандидатів в усиновлювачі - громадян України, яким надано інформацію про дітей, які можуть бути усиновлені, за формою згідно з додатком 16 та в Єдиному банку даних. Кандидати в усиновлювачі, які за результатами ознайомлення з інформацією про дітей, які перебувають на регіональному обліку, не виявили бажання отримати направлення для знайомства з дитиною, мають право ознайомитися з інформацією про дітей, які перебувають на регіональному обліку в інших регіонах та централізованому обліку. У разі коли кандидати в усиновлювачі протягом двох робочих днів не повідомили про їх згоду щодо особистого ознайомлення з інформацією про дитину з поважних причини (хвороби, обставин спричинених дією воєнного стану) за умови відмови від усиновлення кандидатами в усиновлювачі, які попередньо ознайомилися з інформацією про дитину, служба у справах дітей повторно надсилає запрошення кандидатам в усиновлювачі, які з поважних причин пропустили строк повідомлення про їх згоду щодо особистого ознайомлення з інформацією про дитину, та вирішує питання щодо видачі їм направлення для знайомства з дитиною.";
4) пункт 51 викласти в такій редакції:
"51. Під час ознайомлення кандидатів в усиновлювачі з інформацією про дітей, які можуть бути усиновлені, служба у справах дітей районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, уповноваженого органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань дітей, обласної, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій зобов’язані надати кандидатам в усиновлювачі інформацію про всіх дітей, які перебувають на місцевому чи регіональному обліку. Користувачі Єдиного банку даних на регіональному рівні можуть переглядати інформацію про дітей, які можуть бути усиновлені та перебувають на регіональному обліку в інших регіонах і централізованому обліку дітей, та ознайомлювати кандидатів в усиновлювачі з інформацією про дітей, які можуть бути усиновлені, надавати контактну інформацію Нацсоцслужби та служби у справах дітей відповідного регіону.".
3. У пункті 5 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632 "Деякі питання виплати державної соціальної допомоги" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 61, ст. 1981; 2022 р., № 25, ст. 1340, № 80, ст. 4826; 2024 р., № 17, ст. 1098):
1) в абзаці сьомому слово "дев’ятим" замінити словом "десятим";
2) доповнити пункт абзацом такого змісту:
"тимчасова допомога на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, "Дитина не одна".".
4. У Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 "Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам" (Офіційний вісник України, 2022 р., № 26, ст. 1418; 2023 р., № 69, ст. 3990, № 75, ст. 4255, № 106, ст. 6365; 2024 р., № 17, ст. 1098):
1) пункт 3 після абзацу шостого доповнити новим абзацом такого змісту:
"Діти/особи віком до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти після досягнення ними 18 років і не мають власних сімей, мають право звертатися за призначенням допомоги особисто, якщо вони мають фактичне місце проживання (перебування) інше, ніж в уповноваженої особи.".
У зв’язку з цим абзаци сьомий - шістнадцятий вважати відповідно абзацами восьмим - сімнадцятим;
2) в абзаці одинадцятому пункту 5-1 слово "он-лайн" замінити словами "он-лайн, дистанційно";
3) пункт 13 викласти в такій редакції:
"13. Особам, які мають право на виплату допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 р. № 709 "Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 69, ст. 3990), та особам/сім’ям, які є отримувачами допомоги відповідно до цього Порядку, особам, які перемістилися з територій, включених до переліку територій, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації та (або) у яких житлове приміщення знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання), та особам, які отримували допомогу та відмовилися від неї/ яким вона була припинена, та (або) яких було знято з обліку як внутрішньо переміщених осіб, у разі повернення осіб до покинутого місця проживання, з якого здійснилося переміщення, та повторного взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб її виплата може бути продовжена ще на один шестимісячний період за умови їх відповідності критеріям, зазначеним у пунктах 7, 7-1, 13-1-13-4 цього Порядку.";
4) у пункті 13-1:
абзац другий викласти в такій редакції:
"непрацездатним особам, зокрема які досягли пенсійного віку, визначеного частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", та отримують пенсію, розмір якої не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги;";
в абзаці четвертому слова "і прийомним батькам" замінити словами ", прийомним батькам та опікунам (піклувальникам)";
5) у пункті 13-2:
у підпункті 1:
абзац перший викласти в такій редакції:
"1) у складі сім’ї або серед отримувачів допомоги є непрацююча працездатна особа, яка виховує дитину віком до 18 років, або в сім’ї виховується троє і більше дітей віком до 18 років, всі діти проживають в сім’ї і не виховуються в інтернатних закладах та:";
в абзацах третьому і четвертому слово "он-лайн" замінити словами "он-лайн, дистанційно";
доповнити пункт після абзацу четвертого новим абзацом такого змісту:
"До 1 вересня 2024 р. допомога може бути продовжена незалежно від місцезнаходження закладу освіти, у якому навчання проводиться в режимі он-лайн, дистанційно (повністю або частково).".
У зв’язку з цим абзац п’ятий вважати абзацом шостим;
підпункт 2 викласти в такій редакції:
"2) у складі сім’ї є непрацююча працездатна особа, яка на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, але ще не працевлаштувалася, та діти, які відвідують заклади дошкільної освіти та/або навчаються у закладах загальної середньої освіти, та/або діти (особи до 23 років), які навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.
Допомога призначається на всіх осіб з числа внутрішньо переміщених осіб у такій сім’ї з урахуванням норм пункту 13-3 цього Порядку;";
абзац перший підпункту 3 викласти в такій редакції:
"3) у складі сім’ї є особа, яка доглядає за дитиною до досягнення нею трирічного віку або за дитиною, яка потребує догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку; за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особою, яка досягла 80-річного віку; за дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність; або у складі сім’ї є фізична особа, яка надає соціальні послуги з догляду, що підтверджується документально.";
в абзаці першому підпункту 4 слова і цифри "до 14 років" замінити словами і цифрами "до 18 років та/або особи до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти";
доповнити пункт підпунктами 5-7 такого змісту:
"5) у складі сім’ї є особи, які втратили працездатність, та діти до 18 років та/або особи до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.
Допомога призначається на всіх осіб з числа внутрішньо переміщених осіб у такій сім’ї з урахуванням норм пункту 13-3 цього Порядку;
6) особа віком від 55 років, на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, або працює, провадить підприємницьку діяльність/незалежну професійну діяльність, або отримала допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант/грант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання;
7) до складу сім’ї включені тільки непрацездатні особи. Допомога призначається на всіх осіб з числа внутрішньо переміщених осіб у такій сім’ї.";
6) в абзаці першому пункту 13-3 слова "протягом місяця" замінити словами "протягом двох місяців";
7) у пункті 13-4:
в абзаці другому слова "малолітній дитині" замінити словом "дитині";
доповнити пункт після абзацу другого новим абзацом такого змісту:
"дітям, які влаштовані в сім’ї патронатного вихователя на період перебування дітей у сім’ї патронатного вихователя, а також патронатним вихователям та дітям, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, з числа внутрішньо переміщених осіб;".
У зв’язку з цим абзаци третій і четвертий вважати відповідно абзацами четвертим і п’ятим;
абзац п’ятий викласти в такій редакції:
"особам, які втратили працездатність, але не мають права на пенсійну виплату та/або отримують державну соціальну допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю" або Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" (крім осіб з інвалідністю I та II групи), а також особам з інвалідністю III групи, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім’ї протягом тримісячного періоду, за який враховуються доходи на момент продовження виплати допомоги, не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, у якому приймається рішення про призначення допомоги;";
доповнити пункт абзацом такого змісту:
"особам з тяжкими формами захворювання, зокрема рідкісними орфанними захворюваннями, онкологічними, онкогематологічними захворюваннями, тяжкими психічними розладами, цукровим діабетом I типу (інсулінозалежний), гострими або хронічними захворюваннями нирок IV ступеня, з тяжкими травмами, які потребують трансплантації органа, паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, що підтверджується документально (форми первинної облікової документації 027/о та / або 028/о).";
8) доповнити Порядок пунктом 15-1 такого змісту:
"15-1. Якщо у складі сім’ї, якій призначено допомогу, відбулися зміни, які призвели до збільшення членів сім’ї (народження дитини, встановлення опіки над малолітніми дітьми, які є сиротами або позбавленими батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними, укладення шлюбу), розмір допомоги перераховується за заявою уповноваженого представника сім’ї з місяця, в якому таку заяву було подано до органу соціального захисту населення або уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі утворення) ради або центру надання адміністративних послуг.";
9) абзац третій пункту 19 після слів "складу сім’ї" доповнити словами "(письмова згода від військовослужбовця - члена сім’ї є необов’язковою)";
10) у пункті 28:
в абзаці третьому:
у першому реченні слово "виявив" замінити словом "встановив";
у другому реченні слово "два" замінити словом "три";
в абзаці шостому слово "повідомлення" замінити словами "отримання територіальними органами Нацсоцслужби повідомлень від";
в абзаці дванадцятому слово "мобільного" замінити словом "телефонного";
абзаци п’ятнадцятий і шістнадцятий викласти в такій редакції:
"У разі відсутності телефонного та/або іншого доступного засобу зв’язку з особою, яка підлягає перевірці, відповідальними за проведення перевірки посадовими особами за присутності їх керівника складається акт про здійснення інформування засобами телефонного та/або іншого доступного зв’язку внутрішньо переміщеної особи за формою згідно з додатком 6 (далі - акт про здійснення інформування засобами телефонного та/або іншого доступного зв’язку), яка підлягає перевірці.
В акті про здійснення інформування засобами телефонного та/або іншого доступного зв’язку зазначається дата та час здійснення дзвінків, повідомлень, їх кількість (не менше двох). Зазначений акт долучається до матеріалів, складених за результатами перевірки фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи.";
11) додаток 6 до Порядку викласти в такій редакції:
"Додаток 6
до Порядку надання допомоги
на проживання внутрішньо
переміщеним особам
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 22 березня 2024 р. № 331)
АКТ
про здійснення інформування засобами телефонного та/або іншого доступного зв’язку ".
( Див. текст )
5. У Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення соціального захисту дітей та сім’ї, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1474 "Деякі питання соціального захисту дітей та сім’ї" (Офіційний вісник України, 2023 р., № 4, ст. 316; 2024 р., № 20, ст. 1294):
1) пункт 4 доповнити підпунктом 13 такого змісту:
"13) виплату тимчасової допомоги на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, "Дитина не одна", відповідно до Порядку призначення і виплати тимчасової допомоги на дітей, щодо яких встановлено факт відсутності батьківського піклування та які тимчасово влаштовані в сім’ю родичів, знайомих, прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу, "Дитина не одна", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2024 р. № 331 "Деякі питання провадження діяльності з усиновлення та влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, соціального захисту дітей, залишених без батьківського піклування".";
2) в абзаці першому підпункту 1 пункту 6 слова і цифри "за напрямами, зазначеними у підпунктах 1-10" замінити словами і цифрами "за напрямами, зазначеними у підпунктах 1-10, 13".
6. В абзаці четвертому пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 26 січня 2024 р. № 94 "Деякі питання соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих категорій осіб" (Офіційний вісник України, 2024 р., № 17, ст. 1098) слова і цифри у "лютому - березні 2024 р." замінити словами і цифрами "у лютому - квітні 2024 р.".