• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Змін до Порядку проведення експертизи реєстраційних матеріалів на лікарські засоби, що подаються на державну реєстрацію (перереєстрацію), а також експертизи матеріалів про внесення змін до реєстраційних матеріалів протягом дії реєстраційного посвідчення

Міністерство охорони здоровя України  | Наказ від 13.10.2023 № 1789
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 13.10.2023
  • Номер: 1789
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство охорони здоровя України
  • Тип: Наказ
  • Дата: 13.10.2023
  • Номер: 1789
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
13.10.2023 м. Київ № 1789
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
01 листопада 2023 р. за № 1897/40953
Про затвердження Змін до Порядку проведення експертизи реєстраційних матеріалів на лікарські засоби, що подаються на державну реєстрацію (перереєстрацію), а також експертизи матеріалів про внесення змін до реєстраційних матеріалів протягом дії реєстраційного посвідчення
Відповідно до частини двадцять третьої статті 9 Закону України "Про лікарські засоби", Порядку державної реєстрації (перереєстрації) лікарських засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2005 року № 376, пункту 8 Положення про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 267 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 січня 2020 року № 90),
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Зміни до Порядку проведення експертизи реєстраційних матеріалів на лікарські засоби, що подаються на державну реєстрацію (перереєстрацію), а також експертизи матеріалів про внесення змін до реєстраційних матеріалів протягом дії реєстраційного посвідчення, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 26 серпня 2005 року № 426, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 19 вересня 2005 року за № 1069/11349 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров'я України від 23 липня 2015 року № 460), що додаються.
2. Державному підприємству "Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України":
1) до 01 лютого 2024 року розробити вимоги до специфікації та валідаційних критеріїв електронного формату загального технічного документа (eCTD) та подати їх на затвердження до Міністерства охорони здоров'я України;
2) до 01 червня 2024 року забезпечити валідацію відповідності інтерфейсу eCTD вимогам специфікації та валідаційним критеріям.
3. Фармацевтичному управлінню (Тарасу Лясковському) забезпечити:
1) в установленому законодавством порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України;
2) оприлюднення цього наказу на офіційному вебсайті Міністерства охорони здоров'я України після його державної реєстрації Міністерством юстиції України.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на першого заступника Міністра Сергія Дуброва.
5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування, крім підпункту другого пункту 4 Змін, затверджених цим наказом, який набирає чинності з 01 травня 2024 року.
 

Міністр

Віктор ЛЯШКО

ПОГОДЖЕНО:

 

Голова Державної служби
України з лікарських засобів
та контролю за наркотиками

Роман ІСАЄНКО

Голова Державної
регуляторної служби України

Олексій КУЧЕР

Перший заступник Міністра
цифрової трансформації України

Олексій ВИСКУБ

Уповноважений Верховної Ради
України з прав людини

Дмитро ЛУБІНЕЦЬ
 
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства охорони здоров'я України
13 жовтня 2023 року № 1789
Зміни
до Порядку проведення експертизи реєстраційних матеріалів на лікарські засоби, що подаються на державну реєстрацію (перереєстрацію), а також експертизи матеріалів про внесення змін до реєстраційних матеріалів протягом дії реєстраційного посвідчення
1. У пункті 1 розділу II:
1) після підпункту 22 доповнити новим підпунктом 23 такого змісту:
"23) загальний технічний документ (далі - ЗТД) - нормативний документ-настанова, що регламентує загальні вимоги до реєстраційних матеріалів з урахуванням положень Міжнародної конференції з гармонізації технічних вимог до реєстрації лікарських засобів для людини (далі - ICH) та використовується при проведенні досліджень і підготовки реєстраційного досьє;".
У зв'язку із цим підпункти 23 - 59 вважати відповідно 24 - 60;
2) після підпункту 60 доповнити новим підпунктом 61 такого змісту:
"61) електронний загальний технічний документ (electronic Common Technical Document) (далі - eCTD) - електронний формат загального технічного документа, сформований за міжнародним стандартом, розробленим ICH, та інтерфейс для передачі заявниками до Центру реєстраційної інформації, що забезпечує створення, перегляд, відстеження та управління версіями документів, архівування матеріалів реєстраційного досьє в електронній формі.".
2. У пункті 1 розділу III:
1) у підпункті 2 підпункту 1.3:
абзац другий після слів "дослідженнями біодоступності" доповнити словами і знаками "(наприклад, коли новий лікарський засіб має більшу біодоступність або є лікарським засобом місцевого застосування / місцевої дії),";
після абзацу третього доповнити новим абзацом четвертим такого змісту:
"У будь-якому випадку заява на гібридний лікарський засіб не подається для лікарських засобів, для яких можна продемонструвати біоеквівалентність за допомогою досліджень біодоступності, але заявник не представив результати таких досліджень, що демонструють біоеквівалентність.".
У зв'язку із цим абзаци четвертий - сімдесят сьомий вважати відповідно абзацами п'ятим - сімдесят восьмим;
2) підпункт 1.5 викласти в такій редакції:
"1.5. Лікарський засіб з фіксованою комбінацією
Комбінація декількох діючих речовин в одній лікарській формі з терапевтичною метою є фіксованою комбінацією. Діючі речовини, що містяться в окремих лікарських формах та представлені у комбінованому пакуванні, не можна розглядати як фіксовану комбінацію.
Заявник обґрунтовує з фармакологічної та медичної точок зору мету створення конкретної комбінації діючих речовин у межах лікарського засобу з фіксованою комбінацією враховуючи призначене терапевтичне показання. Обґрунтування також повинно враховувати дозування, включаючи частоту дозування та графік дозування діючих речовин, що входять до складу лікарського засобу з фіксованою комбінацією.
Використання всіх діючих речовин у складі фіксованої комбінації має бути виправданим. Фіксовані комбінації, що спрямовані на лікування пацієнтів з непов'язаними станами, які не мають терапевтичного обґрунтування, не застосовуються.
Структура реєстраційного досьє на лікарські засоби з фіксованою комбінацією має відповідати формату ЗТД.
При розробці лікарського засобу з фіксованою комбінацією необхідно користуватися положеннями Настанови ЄМА щодо неклінічної розробки лікарських засобів з фіксованою комбінацією (EMEA/CHMP/SWP/258498/2005) та Настанови ЄМА щодо клінічної розробки лікарських засобів з фіксованою комбінацією (EMA/CHMP/158268/2017).".
3. У розділі IV:
1) абзац десятий пункту 4 виключити;
2) абзац шостий пункту 5 викласти в такій редакції:
"Якщо заявник протягом 9 місяців з дня завершення спеціалізованої експертизи не надає засвідчену копію чинного документа, що підтверджує відповідність виробництва лікарського засобу вимогам належної виробничої практики, виданого Держлікслужбою відповідно до Порядку проведення підтвердження відповідності умов виробництва лікарських засобів вимогам належної виробничої практики, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27 грудня 2012 року № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21 січня 2013 року за № 133/22665 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров'я України від 09 червня 2020 року № 1346), реєстраційні матеріали знімаються з розгляду, про що Центр повідомляє заявника письмово протягом 3 робочих днів. Надалі на бажання заявника матеріали реєстраційного досьє з урахуванням зауважень Центру подаються для проведення експертизи відповідно до вимог Порядку.";
3) пункт 6 доповнити новим абзацом восьмим такого змісту:
"Лікарський засіб не рекомендується до державної реєстрації якщо за результатами експертизи реєстраційних матеріалів виявлено, що один, декілька або всі етапи виробництва, в тому числі розробка та/або клінічні випробування (за умови, якщо вони розпочаті з моменту повномасштабного вторгнення Росії в Україну), лікарського засобу здійснюються підприємствами, виробничі потужності яких розташовані на території держави-агресора (Російської Федерації) або Республіки Білорусь.";
4) пункт 8 після абзацу першого доповнити абзацами другим та третім такого змісту:
"При державній реєстрації лікарських засобів, які закуповуються особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я, зазначених у підпункті 10. 4 пункту 10 розділу V цього Порядку, до реєстраційного посвідчення вноситься інформація щодо належності лікарського засобу до лікарських засобів, що закуповуються для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров'я за результатами закупівель за кошти державного бюджету.
При державній реєстрації лікарських засобів, які закуповуються особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров'я, зазначених у підпункті 10. 5 пункту 10 розділу V цього Порядку, до реєстраційного посвідчення вноситься інформація щодо належності лікарського засобу до лікарських засобів, що закуповуються для виконання програм та здійснення централізованих заходів з охорони здоров'я за результатами закупівель за кошти державного бюджету, виключно з метою безоплатного постачання структурним підрозділам з питань охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або суб'єктам господарювання, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.".
У зв'язку із цим абзаци другий - дев'ятий вважати відповідно абзацами четвертим - одинадцятим;
5) пункт 11 доповнити новим абзацом четвертим такого змісту:
"У разі відсутності оплати за експертизу щодо перереєстрації АФІ протягом 3 місяців з дати надходження до Центру листа-направлення МОЗ, лікарський засіб знімається з розгляду, про що Центр повідомляє заявника письмово протягом 3 робочих днів.";
6) в абзаці першому пункту 12 після слова і цифр "протягом 14" доповнити словом "робочих".
4. У розділі V:
1) пункт 11 викласти в такій редакції:
"11. Матеріали реєстраційного досьє подаються до Центру відповідно до типу лікарського засобу у паперовій та/або електронній формі або у формі електронного загального технічного документа (eCTD) українською та/або англійською мовою.
У паперовій формі матеріали подаються у вигляді сформованих томів у 3-х примірниках. За обсягом кожний том не повинен перевищувати 250 аркушів, аркуші повинні бути пронумеровані. Усі аркуші справи нумеруються заявником арабськими цифрами валовою нумерацією в правому верхньому куті простим м'яким олівцем або електронним способом, або механічним нумератором.
У разі подання реєстраційних матеріалів у паперовій формі заявник може подавати окремі частини реєстраційного досьє (модулі 3, 4, 5) на електронному носії.";
2) доповнити розділ новим пунктом 12 такого змісту:
"12. Матеріали реєстраційного досьє можуть подаватись у формі eCTD за умови відповідності валідаційним критеріям, визначеним ICH, та специфікації до Модуля 1 з рекомендаціями щодо подачі матеріалів реєстраційного досьє у формі eCTD, затверджених МОЗ.
У разі подачі матеріалів реєстраційного досьє у формі eCTD не подаються паперові примірники цих документів та на них не розповсюджуються вимоги щодо оформлення паперових документів.".
5. У розділі VI:
1) абзац тринадцятий пункту 4 викласти в такій редакції:
"У разі ненадання заявником матеріалів реєстраційного досьє або листа (одноразово) з обґрунтуванням терміну відстрочення їх надання (не більше ніж на 20 робочих днів) протягом 3 місяців з дати надходження до Центру листа-направлення МОЗ, зміни знімаються з розгляду, про що Центр повідомляє заявника письмово протягом 3 робочих днів. У разі відсутності оплати за виправлення технічної помилки протягом 3 місяців з дати надходження до Центру листа-направлення МОЗ, зазначені документи щодо виправлення технічної помилки знімаються з розгляду, про що Центр повідомляє заявника письмово протягом 3 робочих днів.";
2) в абзаці другому пункту 15 після слів "обґрунтуванням строків" доповнити словами і знаками "(не більше ніж 20 робочих днів),".
6. Абзац перший пункту 3 розділу VII викласти в такій редакції:
"3. Не більше 60 робочих днів після надходження до Центру відповідних матеріалів триває експертиза матеріалів про внесення змін до реєстраційного досьє на лікарський засіб для кожної окремої поданої зміни. У разі одночасного подання декількох змін до матеріалів реєстраційного досьє лікарського засобу період проведення спеціалізованої експертизи подовжується до 90 робочих днів.".
7. Пункт 8 розділу VIII викласти в такій редакції:
"8. Після отримання наказу МОЗ щодо державної реєстрації (перереєстрації) лікарських засобів та внесення змін до реєстраційних матеріалів Центр протягом 3 робочих днів розміщує інформацію щодо наказу МОЗ на офіційному вебсайті Центру, готує оригінали реєстраційних посвідчень (вкладок до реєстраційних посвідчень), листи щодо внесення змін до реєстраційних посвідчень (якщо зміни не стосуються реєстраційного посвідчення) або листи щодо відмови у такому та передає їх до МОЗ.".
8. У додатках до Порядку:
1) у пункті 4 додатка 1:
підпункт 4.4 викласти в такій редакції:
"4.4. Доручення для ведення переговорів / підписання документів від імені заявника (власника реєстраційного посвідчення) відповідно до вимог законодавства України.";
підпункт 4.16 викласти в такій редакції:
"4.16. Лист, форма якого наведена у додатку 24 до цього Порядку.";
2) підпункт 4.4 пункту 4 додатка 2 викласти в такій редакції:
"4.4. Доручення для ведення переговорів / підписання документів від імені заявника (власника реєстраційного посвідчення) відповідно вимог законодавства України.";
3) пункт 1 розділу "Документи, що додаються" додатка 3 викласти в такій редакції:
"1. Доручення для ведення переговорів / підписання документів від імені заявника (власника реєстраційного посвідчення) відповідно до вимог законодавства України.";
4) додаток 5 викласти в новій редакції, що додається;
5) додаток 6 викласти в новій редакції, що додається;
6) пункт 2 додатка 12 викласти в такій редакції:
"Зміст (не застосовується для eCTD формату).";
7) у пункті 4 додатка 13:
абзац сьомий виключити.
У зв'язку із цим абзаци восьмий - тринадцятий вважати відповідно абзацами сьомим - дванадцятим;
доповнити пункт після абзацу дванадцятого новим абзацом такого змісту:
"в разі наявності інформації щодо визначеного класу за БСК в керівництвах ЕМА стосовно специфічних вимог до окремих лікарських засобів.";
8) у додатку 14:
абзац десятий підпункту 3.1. виключити;
абзац десятий підпункту 3.2. викласти в такій редакції:
"Для кожної ДР додайте заяву уповноваженої особи виробника (підпункт 5.5 пункту 5 цього додатка)";
підпункт 5.1. пункту 5 викласти в такій редакції:
"5.1. Доручення для ведення переговорів / підписання документів від імені заявника (власника реєстраційного посвідчення) відповідно до вимог законодавства України.";
9) підпункт 1.2 пункту 1 додатка 15 викласти в такій редакції:
"Повний зміст досьє (не застосовується для eCTD формату).";
10) пункт 2 додатка 16 викласти в такій редакції:
"2. Діюча в Україні інструкція для медичного застосування лікарського засобу та проект інструкції для медичного застосування лікарського засобу, затверджений текст маркування упаковки(ок) лікарського засобу та пропозиції щодо оновленого тексту маркування упаковки(ок) лікарського засобу (крім продукції in bulk).";
11) пункт 8 додатка 19 викласти в такій редакції:
"8. В інструкції для медичного застосування можуть бути розміщені символи або піктограми, які пояснюють інформацію, надану в ній, а також інша інформація, яка відповідає короткій характеристиці лікарського засобу і є корисною для санітарної просвіти, за винятком будь-якої інформації рекламного характеру, яка сприяє просуванню цього лікарського засобу на ринку, та будь-якої інформації про суб'єктів, які не є виробником та/або власником реєстраційного посвідчення на лікарський засіб та/або його представником, який здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача.";
12) підпункт 1.1.2 додатка 22 викласти в такій редакції:
"1.1.2. На вторинній упаковці можуть бути також вміщені символи або піктограми, які дають змогу пояснити інформацію, вказану в підпункті 1.1.1 підпункту 1.1 цього пункту, а також інша інформація, яка відповідає короткій характеристиці лікарського засобу та є корисною для пацієнта, за винятком будь-яких елементів рекламного характеру, які сприяють просуванню цього лікарського засобу на ринку, та будь-якої інформації про суб'єктів, які не є виробником та/або власником реєстраційного посвідчення на лікарський засіб та/або його представником, який здійснює його функції щодо прийняття претензій від споживача.";
13) у додатку 27:
пункт 1 викласти в такій редакції:
"1. Гарантійний лист від нового заявника, який стає особою, відповідальною за ефективність, якість та безпеку лікарського засобу в порядку, визначеному чинним законодавством, та матиме ресурси для здійснення фармаконагляду в Україні, а також стає відповідальною за достовірність інформації, що міститься у наданих нею реєстраційних матеріалах.";
у пункті 2:
абзац п'ятий підпункту 2.6 викласти в такій редакції:
"дані щодо уповноваженої особи, що виступає від імені нового заявника, та доручення для ведення переговорів / підписання документів від імені нового заявника (власника реєстраційного посвідчення) відповідно до вимог законодавства України.";
підпункт 2.10. викласти в такій редакції:
"2.10. Підтвердження від експертної групи щодо експертизи запропонованої назви лікарського засобу, якщо необхідно.
Документи, зазначені у підпунктах 2.1 - 2.4 та 2.9 цього пункту, підписуються затвердженим заявником (власником реєстраційного посвідчення) (представником заявника або його правонаступником) та новим заявником (правонаступником) (представником заявника).
Документи, зазначені у підпункті 2.7 цього пункту, підписуються затвердженим заявником (власником реєстраційного посвідчення) (представником заявника або його правонаступником).
Документи, зазначені у підпунктах 2.5, 2.6 та 2.8 цього пункту, підписуються новим заявником (правонаступником) (представником заявника).".
 

Начальник Фармацевтичного управління

Тарас ЛЯСКОВСЬКИЙ
 
Додаток 5
до Порядку проведення експертизи реєстраційних матеріалів на лікарські засоби, що подаються на державну реєстрацію (перереєстрацію), а також експертизи матеріалів про внесення змін до реєстраційних матеріалів протягом дії реєстраційного посвідчення
(пункт 4 розділу IV)
СТРУКТУРА РЕЄСТРАЦІЙНОГО ДОСЬЄ
(формат Загального технічного документа)
Повне реєстраційне досьє складається з п'яти модулів:
Модуль 1. Адміністративна інформація
1.1. Зміст (не застосовується для eCTD формату).
1.2. Реєстраційна форма (додаток 1, або додаток 2, або додаток 3 до Порядку).
1.3. Коротка характеристика лікарського засобу, текст маркування та інструкція для медичного застосування:
1.3.1. Копія короткої характеристики лікарського засобу / інструкції про застосування лікарського засобу (інструкції для медичного застосування), затвердженої в країні виробника/заявника, або згідно з офіційною інформацією для застосування лікарського засобу, затвердженою відповідно до нормативних вимог країни заявника/виробника або країни, регуляторний орган якої керується високими стандартами якості, що відповідають стандартам, рекомендованим ВООЗ, та/або згідно з результатами клінічних випробувань.
1.3.2. Маркування.
1.3.3. Інструкція для медичного застосування (у разі подання у паперовій формі додатково надається інструкція в електронній формі).
1.3.4. Коротка характеристика лікарського засобу.
1.4. Інформація про незалежних експертів:
1.4.1. Інформація про експерта з якості.
1.4.2. Інформація про експерта з доклінічних даних.
1.4.3. Інформація про експерта з клінічних даних.
1.5. Спеціальні вимоги до різних типів лікарських засобів.
1.5.1. Інформація щодо лікарського засобу з добре вивченим медичним застосуванням (у разі подачі заяви та реєстраційної форми за цим типом).
1.5.2. Інформація щодо генеричного, гібридного лікарського засобу або біосиміляра (у разі подачі заяви та реєстраційної форми за цим типом).
1.6. Оцінка небезпеки для довкілля.
1.7. Інформація щодо ексклюзивності лікарських засобів обмеженого застосування (препаратів-сиріт).
1.8. Інформація щодо фармаконагляду.
1.8.1. Система фармаконагляду.
1.8.2. Система управління ризиками.
Модуль 2. Резюме загального технічного документа
2.1. Зміст модулів 2 - 5 (не застосовується для eCTD формату).
2.2. Вступ.
2.3. Загальне резюме з якості.
2.3.S. Лікарська субстанція.
2.3.P. Лікарський засіб.
2.3.A. Додатки.
2.3.R. Регіональна інформація.
2.4. Огляд доклінічних даних.
2.5. Огляд клінічних даних.
2.6. Резюме щодо доклінічних даних:
2.6.1. Вступ.
2.6.2. Резюме фармакологічних даних у текстовому форматі.
2.6.3. Резюме фармакологічних даних у вигляді таблиць.
2.6.4. Резюме фармакокінетичних даних у текстовому форматі.
2.6.5. Резюме фармакокінетичних даних у вигляді таблиць.
2.6.6. Резюме токсикологічних даних у текстовому форматі.
2.6.7. Резюме токсикологічних даних у вигляді таблиць.
2.7. Резюме щодо клінічних даних:
2.7.1 Резюме біофармацевтичних досліджень та пов'язаних з ними аналітичних методик.
2.7.2. Резюме досліджень з клінічної фармакології.
2.7.3. Резюме з клінічної ефективності.
2.7.4. Резюме з клінічної безпеки.
2.7.5. Літературні джерела.
2.7.6. Короткі огляди індивідуальних досліджень.
Модуль 3. Якість. Хімічна, фармацевтична та біологічна інформація про лікарські засоби, що містять хімічні та/або біологічні діючі речовини
3.1. Зміст (не застосовується для eCTD формату).
3.2. Основні дані.
3.2.S. Активний фармацевтичний інгредієнт (АФІ)*.
Примітка: * Якщо на АФІ наявний мастер-файл, то для експертизи надаються матеріали тільки щодо відкритої частини мастер-файла.
3.2.S.1 Загальна інформація:
3.2.S.1.1 Назва.
3.2.S.1.2 Структура.
3.2.S.1.3 Загальні властивості.
3.2.S.2. Процес виробництва АФІ:
3.2.S.2.1 Виробник(и).
3.2.S.2.2. Опис виробничого процесу та його контролю.
3.2.S.2.3 Контроль матеріалів.
3.2.S.2.4. Контроль критичних стадій і проміжної продукції.
3.2.S.2.5. Валідація процесу та/або його оцінка.
3.2.S.2.6. Розробка виробничого процесу.
3.2.S.3. Опис характеристик АФІ:
3.2.S.3.1 Доказ структури та інші характеристики.
3.2.S.3.2 Домішки.
3.2.S.4. Контроль АФІ:
3.2.S.4.1 Специфікація.
3.2.S.4.2. Аналітичні методики.
3.2.S.4.3. Валідація аналітичних методик.
3.2.S.4.4. Аналізи серій.
3.2.S.4.5. Обґрунтування специфікації.
3.2.S.5. Стандартні зразки або препарати.
3.2.S.6. Система контейнер / закупорювальний засіб.
3.2.S.7. Стабільність:
3.2.S.7.1. Резюме щодо стабільності та висновки.
3.2.S.7.2. Протокол післяреєстраційного вивчення стабільності та зобов'язання щодо стабільності.
3.2.S.7.3. Дані про стабільність.
3.2.P. Готовий лікарський засіб:
3.2.P.1 Опис та склад лікарського засобу.
3.2.P.2 Фармацевтична розробка:
3.2.P.2.1. Компоненти лікарського засобу.
3.2.P.2.2. Лікарський засіб.
3.2.P.2.3. Розробка виробничого процесу.
3.2.P.2.4. Система контейнер / закупорювальний засіб.
3.2.P.2.5. Мікробіологічні характеристики.
3.2.P.2.6. Сумісність.
3.2.P.3. Процес виробництва лікарського засобу:
3.2.P.3.1. Виробник(и).
3.2.P.3.2. Склад на серію.
3.2.P.3.3. Опис виробничого процесу та контролю процесу.
3.2.P.3.4. Контроль критичних стадій і проміжної продукції.
3.2.P.3.5. Валідація процесу та/або його оцінка.
3.2.P.4. Контроль допоміжних речовин:
3.2.P.4.1. Специфікації.
3.2.P.4.2. Аналітичні методики.
3.2.P.4.3. Валідація аналітичних методик.
3.2.P.4.4. Обґрунтування специфікацій.
3.2.P.4.5. Допоміжні речовини людського або тваринного походження.
3.2.P.4.6. Нові допоміжні речовини.
3.2.P.5. Контроль лікарського засобу:
3.2.P.5.1. Специфікація(ї).
3.2.P.5.2. Аналітичні методики.
3.2.P.5.3. Валідація аналітичних методик.
3.2.P.5.4. Аналізи серій.
3.2.P.5.5. Характеристика домішок.
3.2.P.5.6. Обґрунтування специфікації(й).
3.2.P.6. Стандартні зразки та препарати.
3.2.P.7. Система контейнер / закупорювальний засіб.
3.2.P.8. Стабільність:
3.2.P.8.1. Резюме щодо стабільності та висновки.
3.2.P.8.2. Протокол післяреєстраційного вивчення стабільності та зобов'язання щодо стабільності.
3.2.P.8.3. Дані про стабільність.
3.2.А. Додатки:
3.2.А.1. Приміщення та обладнання.
3.2.А.2. Оцінка безпеки щодо сторонніх агентів.
3.2.А.3. Нові допоміжні речовини.
3.2.R. Регіональна інформація.
3.3. Літературні джерела.
Модуль 4. Звіти про доклінічні дослідження
4.1. Зміст (не застосовується для eCTD формату).
4.2. Звіти про дослідження.
4.2.1. Фармакологія:
4.2.1.1. Первинна фармакодинаміка.
4.2.1.2. Вторинна фармакодинаміка.
4.2.1.3. Фармакологія безпеки.
4.2.1.4. Фармакодинамічні взаємодії.
4.2.2. Фармакокінетика:
4.2.2.1. Аналітичні методи та звіти щодо їх валідації.
4.2.2.2. Всмоктування.
4.2.2.3. Розподіл.
4.2.2.4. Метаболізм.
4.2.2.5. Виведення.
4.2.2.6. Фармакокінетичні взаємодії (доклінічні).
4.2.2.7. Інші фармакокінетичні дослідження.
4.2.3. Токсикологія:
4.2.3.1. Токсичність при одноразовому введенні.
4.2.3.2. Токсичність при повторних введеннях.
4.2.3.3. Генотоксичність.
4.2.3.4. Канцерогенність.
4.2.3.5. Репродуктивна токсичність та токсичний вплив на розвиток потомства.
4.2.3.6. Місцева переносимість.
4.2.3.7. Додаткові дослідження токсичності.
4.3. Літературні джерела.
Модуль 5. Звіти про клінічні випробування
5.1. Зміст (не застосовується для eCTD формату).
5.2. Перелік усіх клінічних випробувань у вигляді таблиць.
5.3. Звіти про клінічні випробування.
5.3.1. Звіти про біофармацевтичні дослідження:
5.3.1.1. Звіти про дослідження біодоступності.
5.3.1.2. Звіти про порівняльне дослідження біодоступності та біоеквівалентності.
5.3.1.3. Звіт про вивчення кореляції in vitro / in vivo.
5.3.1.4. Звіти про біоаналітичні та аналітичні методики.
5.3.2. Звіти про дослідження, які стосуються фармакокінетики, з використанням біоматеріалів людського походження:
5.3.2.1. Звіти про дослідження зв'язування з білками плазми.
5.3.2.2. Звіти про дослідження метаболізму в печінці та взаємодій.
5.3.2.3. Звіти про дослідження з використанням інших біоматеріалів людського походження.
5.3.3. Звіти про фармакокінетичні дослідження у людини:
5.3.3.1. Звіти про фармакокінетичні дослідження у здорових людей та початкову переносимість.
5.3.3.2. Звіти про дослідження фармакокінетики у пацієнтів та початкову переносимість.
5.3.3.3. Звіти про вивчення фармакокінетики під впливом внутрішніх факторів.
5.3.3.4. Звіти про вивчення фармакокінетики під впливом зовнішніх факторів.
5.3.3.5. Звіти про дослідження популяційної фармакокінетики.
5.3.4. Звіти про фармакодинамічні дослідження у людини:
5.3.4.1. Звіти про дослідження фармакодинаміки та фармакокінетики/фармакодинаміки у здорових людей.
5.3.4.2. Звіти про дослідження фармакодинаміки та фармакокінетики/фармакодинаміки у пацієнтів.
5.3.5. Звіти про дослідження ефективності та безпеки:
5.3.5.1. Звіти про контрольовані клінічні дослідження щодо заявлених показань для застосування.
5.3.5.2. Звіти про неконтрольовані клінічні дослідження.
5.3.5.3. Звіти про аналізи даних більше ніж одного дослідження.
5.3.5.4. Звіти про інші клінічні дослідження.
5.3.6. Звіти про дослідження у післяреєстраційний період.
5.3.7. Індивідуальні реєстраційні форми та переліки даних по окремим пацієнтам.
5.4. Літературні джерела.
 
Додаток 6
до Порядку проведення експертизи реєстраційних матеріалів на лікарські засоби, що подаються на державну реєстрацію (перереєстрацію), а також експертизи матеріалів про внесення змін до реєстраційних матеріалів протягом дії реєстраційного посвідчення
(пункт 4 розділу IV)
ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ
ДО МАТЕРІАЛІВ РЕЄСТРАЦІЙНОГО ДОСЬЄ
(у форматі Загального технічного документа)
1. Модуль 1: Адміністративна інформація
1.1. Зміст
Необхідно надати повний зміст модулів 1 - 5 досьє, яке подається для державної реєстрації лікарського засобу.
1.2. Реєстраційна форма
У реєстраційній формі мають бути вказані назва лікарського засобу, назва діючої(их) речовини (речовин), лікарська форма, шлях введення, сила дії (дозування) та форма випуску готового лікарського засобу, включаючи упаковку.
Зазначаються найменування та місцезнаходження заявника разом з найменуванням та місцезнаходженням виробників і виробничих дільниць, задіяних на різних стадіях виробництва (включаючи виробника готового лікарського засобу та виробника(ів) діючої(их) речовини (речовин)), а також за потреби найменування та місцезнаходження імпортера.
Заявник має визначити тип лікарського засобу та вказати, які зразки (якщо вони додаються) надаються.
До адміністративних даних додають: копію ліцензії на виробництво (у паперовій або електронній формі, у випадку подачі матеріалів реєстраційного досьє у паперовій формі або у формі електронного загального технічного документу (eCTD) відповідно) або іншого дозвільного документа на виробництво заявленої лікарської форми у країні виробника, а також копію документа, виданого Держлікслужбою, що підтверджує відповідність умов виробництва лікарського засобу вимогам до виробництва лікарських засобів в Україні (належної виробничої практики), або гарантійного листа заявника щодо надання такого документа протягом строку проведення спеціалізованої експертизи; перелік країн, у яких на лікарський засіб видано ліцензії, копії усіх коротких характеристик лікарського засобу / інструкції для медичного застосування, розробленої та затвердженої відповідно до нормативних вимог країни заявника/виробника, а також перелік країн, у яких було подано заяви на реєстрацію.
Як зазначено у реєстраційній формі, заявник надає докладну інформацію про лікарський засіб, вказаний у реєстраційній формі, підставу для подання заяви на реєстрацію, пропонованого власника реєстраційного посвідчення та виробника(ів), інформацію про статус препарату обмеженого застосування, наукові консультації та програми розробок у педіатрії.
1.3. Коротка характеристика лікарського засобу, текст маркування та інструкція для медичного застосування
1.3.1. Копія короткої характеристики лікарського засобу / інструкції для медичного застосування, затвердженої в країні виробника/заявника, або згідно з офіційною інформацією для застосування лікарського засобу, затвердженою відповідно до нормативних вимог країни заявника/виробника або країни, регуляторний орган якої керується високими стандартами якості, що відповідають стандартам, рекомендованим ВООЗ, та/або згідно з результатами клінічних випробувань.
1.3.2. Маркування
Заявник має надати пропонований текст маркування для первинної та вторинної упаковок готового лікарського засобу, складений згідно з вимогами додатка 22 до Порядку, у вигляді окремого документа.
Для продукції in bulk пропонований текст маркування повинен містити відомості, встановлені виробником продукції in bulk у рамках системи управління матеріалами на виробництві відповідно до вимог належної виробничої практики для проміжної продукції. Це маркування надається у відповідному розділі методів контролю якості (МКЯ).
1.3.3. Інструкція для медичного застосування
Заявник має надати проект інструкції для медичного застосування (на паперовому та електронному носіях (для подачі матеріалів реєстраційного досьє у паперовій формі)), складений згідно з вимогами додатка 19 до Порядку.
1.3.4. Коротка характеристика лікарського засобу
Заявник пропонує (за бажанням) проект короткої характеристики лікарського засобу, складений згідно з вимогами додатка 21 до Порядку.
1.4. Інформація про незалежних експертів
Експерти мають надавати резюме із зауваженнями, зробленими при розгляді документів та матеріалів реєстраційного досьє, зокрема до модулів 3 - 5 (хімічна, фармацевтична та біологічна документація, доклінічна документація та клінічна документація відповідно). Резюме незалежного експерта має висвітлювати критичні моменти, пов'язані з якістю лікарського засобу, доклінічними дослідженнями та клінічними випробуваннями, і містити всі дані, необхідні для оцінювання.
Цих вимог необхідно дотримуватися при укладанні загальних резюме з якості, доклінічних досліджень та клінічних випробувань, які наведені у модулі 2 реєстраційного досьє на лікарський засіб. У модулі 1 має бути надана інформація, підписана незалежними експертами, в якій вказуються дані про їх освіту, спеціалізацію та професійний досвід.
В експертів має бути відповідна технічна та професійна кваліфікація. Необхідно вказати професійні стосунки між експертом та заявником.
1.5. Спеціальні вимоги до різних типів лікарських засобів
Спеціальні вимоги до різних типів лікарських засобів наведено у розділі III Порядку та додатках 7 - 11 до Порядку.
1.5.1. Інформація щодо лікарського засобу з добре вивченим медичним застосуванням.
Для лікарських засобів з добре вивченим медичним застосуванням, як зазначено у підпункті 1.4 пункту 1 розділу III Порядку, заявник має надати у цьому розділі коротку довідку (обсягом до 5 сторінок), у якій підсумовані усі підстави та докази, використані для демонстрації того, що діюча речовина лікарського засобу, який розглядається, є добре вивченою у медичному застосуванні з прийнятним рівнем безпеки та ефективності.
1.5.2. Інформація щодо генеричного, гібридного лікарського засобу або біосиміляра.
Для генеричних, гібридних лікарських засобів та біосимілярів заявник має надати у цьому розділі коротку довідку (обсягом до 5 сторінок), у якій підсумовані усі підстави та докази, використані для демонстрації того, що лікарський засіб є:
а) генериком до референтного лікарського засобу.
Ця коротка довідка містить відомості про лікарський засіб: якісний та кількісний склад діючих речовин, лікарська форма; профіль безпека-ефективність його діючої(их) речовини (речовин) порівняно з діючою(ими) речовиною(ами) референтного лікарського засобу, а також питання, пов'язані з біодоступністю та біоеквівалентністю, де це застосовно до генеричного лікарського засобу.
Різні солі, складні ефіри, прості ефіри, ізомери, суміші ізомерів, комплекси або похідні діючої речовини будуть вважатися однієї і тією самою діючою речовиною за умови, що вони суттєво не відрізняються з точки зору безпеки та/або ефективності;
б) гібридом до референтного лікарського засобу.
Ця коротка довідка повинна містити відомості про лікарський засіб: якісний та кількісний склад діючих речовин, лікарська форма; сила дії; терапевтичні показання, шлях введення, за необхідності - порівняно з референтним лікарським засобом, а також питання, пов'язані з біодоступністю та біоеквівалентністю, де це застосовно до гібридного лікарського засобу;
в) подібним біологічним лікарським засобом - біосиміляром.
Ця довідка містить детальну інформацію про подібний біологічний лікарський засіб, його активну речовину, вихідну сировину та виробничий процес. Також включається інформація про всі відмінності біосиміляру щодо відповідних характеристик референтного препарату та описуються будь-які інші зміни, внесені виробником під час розробки, які можуть впливати на порівнянність препарату.
Описується порівнянність біосиміляру з референтним препаратом щодо якості, безпеки та ефективності та вказується референтний препарат, що використовувався у розробці з якості, безпеки та ефективності.
У цьому розділі заявник надає таблицю "Огляд вибору референтного препарату".
1.6. Оцінка небезпеки для довкілля
Реєстраційне досьє за необхідності має містити резюме оцінки ризику, в якому оцінюють можливі ризики для довкілля через використання та/або утилізацію лікарського засобу, а також наводять пропозиції щодо відповідної інформації у маркуванні. Необхідно розглянути ризик для довкілля, пов'язаний з вивільненням лікарських засобів, що містять ГМО (генетично модифіковані організми), відповідно до чинного законодавства України щодо ГМО.
Інформація щодо ризику для довкілля надається у вигляді додатка до модуля 1.
Інформація включає:
вступ;
копію будь-якої письмової угоди або угод на заплановане вивільнення в довкілля ГМО з метою вивчення та розробки відповідно до чинного законодавства України щодо ГМО;
дані про методи виявлення та ідентифікації, а також унікальний код ГМО і будь-яка додаткова інформація про ГМО або лікарський засіб, яка має значення при оцінці ризику для довкілля;
звіт про оцінку ризику для довкілля (ОРД), підготовлений на підставі наявної інформації;
висновок, зроблений на основі вищевикладеної інформації та ОРД, стосовно відповідної стратегії управління ризиками щодо ОРД і досліджуваного лікарського засобу, план моніторингу в післяреєстраційний період та визначення будь-якої спеціальної інформації, яка повинна надаватися в короткій характеристиці лікарського засобу, маркуванні та інструкції для медичного застосування;
відповідні заходи для інформування населення.
Наведена інформація має бути підписана автором із зазначенням дати, даних щодо освіти, стажування та професійного досвіду. Необхідно вказати професійні стосунки між автором і заявником.
1.7. Інформація щодо ексклюзивності лікарських засобів обмеженого застосування (препаратів-сиріт)
Цей розділ може бути наданий за наявності у заявника інформації щодо ексклюзивності на території ЄС заявлених на реєстрацію препаратів-сиріт, а також при внесенні змін II типу, якими вводяться нові терапевтичні показання або показання, які вже затверджені для зареєстрованого препарату-сироти відповідно до статті 8.3 Регламенту (ЄС) № 141/2000. Це не стосується лікарських засобів, які реєструються заявниками-резидентами.
1.8. Інформація щодо фармаконагляду
1.8.1. Система фармаконагляду
Надається короткий опис системи фармаконагляду заявника, включаючи:
доказ того, що заявник має у своєму розпорядженні уповноважену особу, відповідальну за фармаконагляд, та/або контактну особу в Україні уповноваженої особи заявника для здійснення фармаконагляду;
контактні дані уповноваженої особи, відповідальної за фармаконагляд, та/або контактної особи в Україні уповноваженої особи заявника для здійснення фармаконагляду, якщо вона інша, ніж уповноважена особа, відповідальна за здійснення фармаконагляду, а також адреса, де здійснюється основна діяльність з фармаконагляду;
гарантійний лист заявника про те, що він має необхідні ресурси для виконання завдань та зобов'язань з фармаконагляду в Україні, відповідно до законодавства із зазначенням місцезнаходження мастер-файла системи фармаконагляду, де він зберігається, та його номера, якщо такий наявний.
Короткий опис системи фармаконагляду повинен відповідати вимогам, передбаченим законодавством.
1.8.2. Система управління ризиками
Детальний опис системи управління ризиками надається у вигляді плану управління ризиками (далі - ПУР), формат та структура якого затверджені законодавчо. ПУР чи його оновлену версію необхідно надавати у таких випадках:
при реєстрації будь-якого лікарського засобу, крім традиційних рослинних та гомеопатичних лікарських засобів, що реєструються за спрощеною процедурою;
при змінах, що потребують нової реєстрації, зокрема нової лікарської форми, нового способу введення, нового процесу виробництва біотехнологічного лікарського засобу, педіатричних показань та інших суттєвих змін у показаннях;
при появі нових даних, що впливають на співвідношення користь/ризик лікарських засобів, поточну специфікацію, план з фармаконагляду, заходи з мінімізації ризиків чи їх ефективність, або протягом 60 днів після досягнення важливих результатів щодо фармаконагляду чи мінімізації ризиків;
на вимогу Центру протягом 60 днів після надання запиту.
ПУР повинен подаватися у форматі окремого документа відповідно до структури, передбаченої законодавством.
Заявник може консультуватися з Центром щодо необхідності подання ПУР та його змісту до подання заяви на реєстрацію чи внесення змін.
2. Модуль 2: Резюме ЗТД
У цьому модулі наводяться резюме хімічної, фармацевтичної та біологічної документації, доклінічних та клінічних даних, наданих у модулях 3, 4 і 5 реєстраційного досьє на лікарський засіб, а також у резюме незалежних експертів.
Необхідно визначити та проаналізувати критичні питання. Слід передбачити узагальнені фактичні дані, включаючи матеріали у вигляді таблиць. У цих звітах передбачають перехресні посилання на таблиці або на інформацію, що міститься в основній документації, наданій в модулі 3 (хімічна, фармацевтична та біологічна документація), модулі 4 (доклінічна документація) і модулі 5 (клінічна документація).
Огляди і резюме повинні відповідати основним принципам і вимогам, викладеним нижче.
2.1. Загальний зміст
У модулі 2 надають зміст наукової документації, наведеної у модулях 2 - 5.
2.2. Вступ
Має бути надана інформація про фармакологічну групу, механізм дії та запропоноване клінічне застосування лікарського засобу.
2.3. Загальне резюме з якості
У загальному резюме з якості слід надавати огляд інформації, пов'язаної з хімічними, фармацевтичними та біологічними даними у такому порядку:
2.3 Загальне резюме з якості
2.3.S Лікарська субстанція
2.3.P Лікарський засіб
2.3.A Додатки
2.3.R Регіональна інформація
Необхідно звернути особливу увагу на основні критичні параметри та питання, пов'язані з аспектами якості, а також надати обґрунтування у тих випадках, коли не дотримано відповідних вимог керівництв. Цей документ повинен охоплювати питання і описувати відповідні дані, які докладно висвітлено в модулі 3.
2.4. Огляд доклінічних даних
Необхідно наводити узагальнену та критичну оцінки доклінічних досліджень лікарського засобу на тваринах / in vitro, а також обговорення та обґрунтування стратегії випробування і за необхідності відхилення від відповідних вимог керівництв.
Необхідно включити оцінку домішок і продуктів розпаду лікарського засобу разом з їх потенційними фармакологічними та токсикологічними ефектами, за винятком лікарських засобів біологічного походження. Слід розглянути будь-які розходження у хіральності, хімічній формі та чистоті сполук, які використовувались у доклінічних дослідженнях, і лікарському засобі, що буде вироблятися.
Для лікарських засобів біологічного походження необхідно оцінити порівнянність матеріалу, використаного під час доклінічних досліджень, клінічних випробувань і у складі лікарського засобу, який буде реєструватися.
Будь-яка нова допоміжна речовина має бути предметом окремої оцінки з безпеки.
Необхідно визначити властивості лікарського засобу, доведені під час доклінічних досліджень, а також обговорити значення результатів з безпеки лікарського засобу для планованого клінічного застосування за участю людини.
2.5. Огляд клінічних даних
Огляд клінічних даних має містити критичний аналіз клінічних даних, які включено у резюме та модуль 5. Необхідно зазначити спосіб клінічної розробки лікарського засобу, включаючи критичний дизайн дослідження, рішення, прийняті стосовно дослідження, а також проведення досліджень.