КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 25 серпня 2023 р. № 917 Київ |
Про затвердження Порядку видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання підтвердження на ввезення в Україну та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин та контролю за їх використанням і визнання такою, що втратила чинність, постанови Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 2016 р. № 691
( Із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 6 вересня 2024 року № 1035 )
Відповідно до частин десятої та одинадцятої статті 20 Закону України "Про насіння і садивний матеріал" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання підтвердження на ввезення в Україну та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин та контролю за їх використанням;
форму заяви про видачу підтвердження на ввезення в Україну зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, для селекційних, дослідних робіт і експонування та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні.
2. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 2016 р. № 691 "Про затвердження Порядку видачі або відмови у видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання підтвердження на ввезення в Україну та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу, не внесеного до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, та/або до Переліку сортів рослин Організації економічного співробітництва та розвитку, для селекційних, дослідних робіт і експонування" (Офіційний вісник України, 2016 р., № 82, ст. 2704).
Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 75
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 25 серпня 2023 р. № 917
ПОРЯДОК
видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання підтвердження на ввезення в Україну та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин та контролю за їх використанням
Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання підтвердження на ввезення в Україну зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні (далі - Реєстр сортів рослин України), для селекційних, дослідних робіт і експонування та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Реєстру сортів рослин України (далі - зразки насіння і садивного матеріалу), контролю за використанням таких зразків.
2. Терміни в цьому Порядку вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про насіння і садивний матеріал", "Про охорону прав на сорти рослин", "Про карантин рослин", "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", "Про адміністративну процедуру".
( пункт 2 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.09.2024 р. № 1035 )
2-1. Адміністративне провадження у справах, передбачених цим Порядком, розпочинається з дня отримання Держпродспоживслужбою встановленої форми заяви про видачу підтвердження на ввезення в Україну зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Реєстру сортів рослин України, для селекційних, дослідних робіт і експонування та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Реєстру сортів рослин України (далі - заява про видачу підтвердження), і здійснюється відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру".
Рішення Держпродспоживслужби можуть бути оскаржені в порядку адміністративного оскарження відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" або в судовому порядку.
( Порядок доповнено пунктом 2-1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.09.2024 р. № 1035 )
3. Ввезення в Україну зразків насіння і садивного матеріалу може здійснюватися суб'єктами господарювання на основі підтвердження, виданого Держпродспоживслужбою.
Вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу може здійснюватися на основі підтвердження, виданого Держпродспоживслужбою.
4. Обсяг зразків насіння і садивного матеріалу одного сорту, що ввозяться для селекційних, дослідних робіт і експонування, протягом одного календарного року не повинен перевищувати тридцятикратний обсяг посадкового матеріалу сорту, що надається для проведення одного року польових досліджень із кваліфікаційної експертизи сортів рослин на придатність для поширення в Україні.
Для сортів рослин (родів і видів), рішення щодо придатності яких для поширення в Україні приймається за даними заявника, обсяг зразків насіння і садивного матеріалу, що ввозяться для селекційних, дослідних робіт і експонування, протягом одного календарного року не повинен перевищувати тридцятикратний обсяг посадкового матеріалу, що подається разом із заявкою на сорт рослин.
5. Видача підтвердження на ввезення в Україну та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу, його переоформлення та анулювання здійснюється безоплатно.
6. Підтвердження діє з дня його видачі до дня фактичного ввезення в Україну та вивезення з України погодженого обсягу зразків насіння і садивного матеріалу, але не більше одного року.
7. Підтвердження, на підставі якого суб'єктом господарювання здійснено ввезення та вивезення зразків насіння і садивного матеріалу, не підлягає переоформленню та анулюванню.
Подання заяви про видачу підтвердження на ввезення в Україну та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу
8. Для отримання підтвердження суб'єкт господарювання подає до Держпродспоживслужби встановленої форми заяву про видачу підтвердження у паперовій або електронній формі (в якій у разі ввезення зазначає інформацію про адресу місця використання зразків насіння і садивного матеріалу). Заява в електронній формі подається на адресу електронної пошти Держпродспоживслужби: info@dpss.gov.ua, із накладенням кваліфікованого електронного підпису суб'єкта господарювання.
У разі зміни місця використання ввезених зразків насіння і садивного матеріалу суб'єкт господарювання інформує про це Держпродспоживслужбу в довільній формі.
Заява про видачу підтвердження реєструється Держпродспоживслужбою в день її надходження відповідно до статті 42 Закону України "Про адміністративну процедуру".
У разі коли заяву про видачу підтвердження подано з порушенням встановлених законодавством вимог, посадова особа Держпродспоживслужби, яка розглядає справу, приймає рішення про залишення заяви про видачу підтвердження без руху та протягом трьох робочих днів з дня отримання заяви про видачу підтвердження надсилає суб'єкту господарювання письмове повідомлення про залишення заяви про видачу підтвердження без руху.
У повідомленні про залишення заяви про видачу підтвердження без руху зазначаються виявлені недоліки з посиланням на порушені вимоги законодавства, спосіб та строк усунення недоліків, а також способи, порядок та строки оскарження рішення про залишення заяви про видачу підтвердження без руху.
У разі усунення виявлених недоліків у строк, встановлений Держпродспоживслужбою, заява про видачу підтвердження вважається поданою в день її первинного подання. При цьому строк розгляду справи продовжується на строк залишення заяви про видачу підтвердження без руху.
Не допускається повторне залишення без руху заяви про видачу підтвердження, в якій усунуто виявлені недоліки, зазначені в повідомленні про залишення заяви про видачу підтвердження без руху.
Заява про видачу підтвердження не підлягає розгляду у випадках, визначених статтею 45 Закону України "Про адміністративну процедуру". Рішення про відмову у прийнятті заяви про видачу підтвердження до розгляду приймається посадовою особою Держпродспоживслужби, яка розглядає справу, про що невідкладно повідомляється суб'єкту господарювання, який подав заяву про видачу підтвердження (крім анонімної заяви).
( пункт 8 у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 06.09.2024 р. № 1035 )
9. Відповідальність за достовірність відомостей, зазначених у заяві про видачу підтвердження, несе суб'єкт господарювання - заявник.
У разі подання заяви про видачу підтвердження уповноваженою особою суб'єкта господарювання до такої заяви додається копія документа, яким суб'єкт господарювання (керівник юридичної особи або фізична особа - підприємець) надав право представляти його інтереси.
10. Держпродспоживслужба не пізніше п'яти робочих днів із дня отримання заяви про видачу підтвердження приймає рішення про видачу суб'єктові господарювання підтвердження та видає його за формою згідно з додатком 1 або приймає рішення про обґрунтовану відмову у видачі підтвердження за формою згідно з додатком 2.
Виключними підставами для обґрунтованої відмови у видачі підтвердження є:
перевищення дозволених кількісних обмежень щодо обсягу зразків насіння і садивного матеріалу, що ввозяться в Україну для селекційних, дослідних робіт і експонування;
встановлення факту подання недостовірних відомостей у заяві про видачу підтвердження.
Держпродспоживслужба має право перевіряти відомості, зазначені у заяві про видачу підтвердження. Для перевірки відомостей, зазначених у заяві про видачу підтвердження, Держпродспоживслужба має право запитувати відповідну інформацію в органів державної влади та органів місцевого самоврядування, отримувати дані в порядку загального доступу, спеціального доступу та електронної інформаційної взаємодії між реєстрами.
( абзац п'ятий пункту 10 із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 06.09.2024 р. № 1035 )
11. Держпродспоживслужба вносить видане підтвердження або рішення про обґрунтовану відмову у видачі підтвердження до єдиного державного інформаційного веб-порталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі" у формі електронних документів, засвідчених електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, у день видачі підтвердження або прийняття рішення про обґрунтовану відмову у видачі підтвердження, а також не пізніше наступного робочого дня після прийняття рішення про видачу підтвердження або про обґрунтовану відмову в його видачі направляє (вручає) таке підтвердження або рішення про обґрунтовану відмову у видачі підтвердження суб'єктові господарювання в будь-який спосіб, що забезпечує наявність доказів здійснення такого направлення (вручення).
12. Після усунення причин, що стали підставою для відмови у видачі підтвердження, суб'єкт господарювання має право повторно звернутися до Держпродспоживслужби із заявою про видачу підтвердження.
13. У разі коли через п'ять робочих днів із дня закінчення встановленого строку Держпродспоживслужбою до єдиного державного інформаційного веб-порталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі" не внесено підтвердження або рішення про обґрунтовану відмову в його видачі, суб'єкт господарювання має право на ввезення на митну територію України або вивезення з митної території України зразків насіння і садивного матеріалу без такого підтвердження за умови:
пред'явлення відповідному державному фітосанітарному інспектору копії заяви про видачу підтвердження (із описом прийнятих документів) із відміткою про дату її прийняття Держпродспоживслужбою;
проведення та дотримання всіх інших процедур фітосанітарного контролю, що вимагаються відповідно до Закону України "Про карантин рослин".
Переоформлення підтвердження
14. У разі виникнення підстав для переоформлення підтвердження, що визначені частиною восьмою статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", суб'єкт господарювання зобов'язаний протягом п'яти робочих днів із дня настання таких підстав подати до Держпродспоживслужби заяву про переоформлення підтвердження за формою згідно з додатком 3 у паперовій або електронній формі.
Зміна найменування та місцезнаходження суб'єкта господарювання або прізвища, імені, по батькові (за наявності) та місця проживання фізичної особи - підприємця, що здійснює ввезення в Україну та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу, не є підставами для переоформлення підтвердження.
При цьому в разі настання таких змін суб'єкт господарювання, що подав заяву про видачу підтвердження та/або отримав підтвердження, зобов'язаний повідомити Держпродспоживслужбі про такі зміни в паперовій або електронній формі протягом п'яти робочих днів із дня їх настання.
15. Держпродспоживслужба протягом двох робочих днів із дня одержання заяви про переоформлення підтвердження приймає рішення про його переоформлення за формою згідно з додатком 4 з урахуванням змін, зазначених у заяві про переоформлення підтвердження, та не пізніше наступного робочого дня із дня прийняття рішення про переоформлення підтвердження приймає рішення про визнання недійсним підтвердження, що було переоформлено, за формою згідно з додатком 5.
Держпродспоживслужба протягом двох робочих днів із дня прийняття рішення про переоформлення підтвердження видає його суб'єктові господарювання.
16. Відомості про переоформлене підтвердження та про визнання недійсним підтвердження, що було переоформлене, Держпродспоживслужба вносить до єдиного державного інформаційного веб-порталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі" у формі електронних документів, на які накладено електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа.
17. Строк дії переоформленого підтвердження не може перевищувати строк дії, зазначений у підтвердженні, що було переоформлено.
Анулювання підтвердження
18. Підтвердження анулюється з підстав, визначених частиною сьомою статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
19. У разі звернення суб'єкта господарювання із заявою про анулювання підтвердження за формою згідно з додатком 6 у паперовій або електронній формі рішення про анулювання підтвердження за формою згідно з додатком 7 приймається Держпродспоживслужбою протягом п'яти робочих днів із дня отримання заяви про анулювання підтвердження.
20. Держпродспоживслужба вносить рішення про анулювання підтвердження до єдиного державного інформаційного веб-порталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі" у формі електронних документів, засвідчених електронним підписом, що базується на кваліфікованому сертифікаті відкритого ключа, а також не пізніше наступного робочого дня після прийняття рішення про анулювання підтвердження направляє (вручає) його суб'єктові господарювання в будь-який спосіб, що забезпечує наявність доказів здійснення такого направлення (вручення).
Дія підтвердження припиняється через 10 робочих днів із дня прийняття (винесення) дозвільним органом рішення про анулювання такого документа, якщо інше не передбачено законом.
Контроль за використанням зразків насіння і садивного матеріалу
21. Контроль за використанням зразків насіння і садивного матеріалу, що ввозяться в Україну для селекційних, дослідних робіт і експонування, а також за врожаєм, що отриманий із таких зразків, здійснюється Держпродспоживслужбою.
Інспектор у сфері насінництва та розсадництва Держпродспоживслужби на будь-якому етапі проведення селекційних, дослідних робіт і експонування має можливість безперешкодного доступу до місця вирощування зразків насіння і садивного матеріалу та документації, що засвідчує ввезення, висів (посадку) та призначення цих зразків, фіксує факт проведення таких робіт відповідно до призначення, зазначеного в підтвердженні, про що складає акт про використання зразків насіння і садивного матеріалу за формою згідно з додатком 8.
Перший екземпляр зазначеного акта надається суб'єктові господарювання, другий - залишається в інспектора у сфері насінництва та розсадництва територіального органу Держпродспоживслужби.
22. Суб'єкт господарювання, який отримав підтвердження на ввезення в Україну зразків насіння і садивного матеріалу для селекційних, дослідних робіт і експонування:
забезпечує використання зразків насіння і садивного матеріалу виключно згідно із призначенням, зазначеним у підтвердженні;
на будь-якому етапі проведення селекційних, дослідних робіт і експонування надає інспектору у сфері насінництва та розсадництва Держпродспоживслужби можливість безперешкодного доступу до місця посіву (посадки) ввезених зразків;
до 1 лютого року, наступного за роком, в якому здійснено ввезення в Україну зразків насіння і садивного матеріалу для селекційних, дослідних робіт і експонування, зобов'язаний у паперовій або електронній формі повідомити Держпродспоживслужбі про фактичний обсяг ввезених зразків насіння і садивного матеріалу та їх подальше використання (місце використання (вирощування), обсяг отриманого врожаю та його використання) за формою згідно з додатком 9.
Урожай, отриманий від таких зразків насіння і садивного матеріалу, забороняється використовувати для посіву (посадки), крім випадків його використання для селекційних і дослідних робіт.
Додаток 1
до Порядку
ПІДТВЕРДЖЕННЯ
на ввезення в Україну зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, для селекційних, дослідних робіт і експонування та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні
Порядковий номер | Найменування зразка сорту, гібрида (українською або англійською мовою) | Кількість зразків, штук | Вага одного зразка, кілограмів / кількість рослин одного зразка, штук |
Усього |
____________________________ (найменування посади уповноваженої особи Держпродспоживслужби) | ____________ (підпис) | __________________ (власне ім'я, прізвище) |
____________ * Зазначається не більше одного ботанічного таксона. ** Зазначається в разі ввезення зразків насіння і садивного матеріалу. |
Додаток 2
до Порядку
ВІДМОВА
у видачі підтвердження на ввезення в Україну зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, для селекційних, дослідних робіт і експонування та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні
Порядковий номер | Найменування зразка сорту, гібрида (українською або англійською мовою) | Кількість зразків, штук | Вага одного зразка, кілограмів / кількість рослин одного зразка, штук |
Усього |
____________________________ (найменування посади уповноваженої особи Держпродспоживслужби) | ____________ (підпис) | __________________ (власне ім'я, прізвище) |
Додаток 3
до Порядку
________________________________ (найменування органу видачі підтвердження) |
ЗАЯВА
про переоформлення підтвердження на ввезення в Україну зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, для селекційних, дослідних робіт і експонування та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні
Порядковий номер | Найменування зразка сорту, гібрида (українською або англійською мовою) | Кількість зразків, штук | Вага одного зразка, кілограмів / кількість рослин одного зразка, штук |
Усього |
____________ * Зазначається в разі ввезення зразків насіння і садивного матеріалу. |
Додаток 4
до Порядку
РІШЕННЯ
про переоформлення підтвердження на ввезення в Україну зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, для селекційних, дослідних робіт і експонування та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні
Порядковий номер | Найменування зразка сорту, гібрида (українською або англійською мовою) | Кількість зразків, штук | Вага одного зразка, кілограмів / кількість рослин одного зразка, штук |
Усього |
____________________________ (найменування посади уповноваженої особи Держпродспоживслужби) | ____________ (підпис) | __________________ (власне ім'я, прізвище) |
____________ * Зазначається в разі ввезення зразків насіння і садивного матеріалу. |
Додаток 5
до Порядку
РІШЕННЯ
про визнання недійсним підтвердження на ввезення в Україну зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, для селекційних, дослідних робіт і експонування та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні
Порядковий номер | Найменування зразка сорту, гібрида (українською або англійською мовою) | Кількість зразків, штук | Вага одного зразка, кілограмів / кількість рослин одного зразка, штук |
Усього |
____________________________ (найменування посади уповноваженої особи Держпродспоживслужби) | ____________ (підпис) | __________________ (власне ім'я, прізвище) |
____________ * Зазначається в разі ввезення зразків насіння і садивного матеріалу. |
Додаток 6
до Порядку
________________________________ (найменування органу видачі підтвердження) |
ЗАЯВА
про анулювання підтвердження на ввезення в Україну зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні, для селекційних, дослідних робіт і експонування та вивезення з України зразків насіння і садивного матеріалу сортів рослин, не внесених до Державного для реєстру сортів рослин, придатних поширення в Україні
Порядковий номер | Найменування зразка сорту, гібрида (українською або англійською мовою) | Кількість зразків, штук | Вага одного зразка, кілограмів / кількість рослин одного зразка, штук |
Усього |