• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку формування Концепції інтегрованого розвитку території територіальної громади

Міністерство розвитку громад та територій | Наказ, Порядок від 22.09.2022 № 172
Реквізити
  • Видавник: Міністерство розвитку громад та територій
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 22.09.2022
  • Номер: 172
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство розвитку громад та територій
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 22.09.2022
  • Номер: 172
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО РОЗВИТКУ ГРОМАД ТА ТЕРИТОРІЙ УКРАЇНИ
НАКАЗ
22.09.2022 № 172
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 листопада 2022 р.
за № 1421/38757
Про затвердження Порядку формування Концепції інтегрованого розвитку території територіальної громади
З метою приведення нормативно-правових актів Міністерства розвитку громад та територій України у відповідність до абзацу четвертого пункту 4 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 17 червня 2020 року № 711-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель", пункту 5-2 частини першої статті 1, абзацу другого частини другої, абзаців першого та двадцять четвертого частини восьмої, абзаців першого та четвертого частини дев’ятої, абзаців першого та шостого частини десятої статті 16-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок формування Концепції інтегрованого розвитку території територіальної громади, що додається.
2. Директорату просторового планування територій та архітектури (Плащенко Є.) разом з Юридичним департаментом (Гуцул В.) подати цей наказ в установленому порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Наталію Козловську.

Міністр

О. Чернишов

ПОГОДЖЕНО:

Виконавчий директор Асоціації міст України

Перший заступник
Міністра цифрової трансформації України

Міністр аграрної політики та продовольства України



О. Слобожан


О. Вискуб

М. Сольський
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства розвитку
громад та територій України
22 вересня 2022 року № 172
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 листопада 2022 р.
за № 1421/38757
ПОРЯДОК
формування Концепції інтегрованого розвитку території територіальної громади
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає механізм формування Концепції інтегрованого розвитку території територіальної громади, що здійснюється з метою реалізації принципів сталого розвитку, підвищення якості життя, доступності та рівності можливостей, сприяння розвитку суспільних відносин та ділової активності, оптимізації адміністративної діяльності.
2. Термін "Концепція інтегрованого розвитку території територіальної громади" (далі - Концепція інтегрованого розвитку) вживається у значенні, наведеному у Законі України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Терміни "індикатори", "перспектива розвитку громади", "робоча група", "соціально-планувальна структура", "стратегічна сесія" вживаються у значенні, визначеному Порядком розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 вересня 2021 року № 926 (в значеннях щодо розроблення Концепції інтегрованого розвитку, із забезпеченням представництва мешканців населених пунктів, які входять до територіальної громади).
Термін "громадськість" вживається у значенні, наведеному у Законі України "Про стратегічну екологічну оцінку".
Термін "громадські інтереси" вживається у значенні, визначеному Порядком проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року № 555 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2022 року № 1196).
Термін "людський капітал територіальної громади" визначається як накопичений населенням територіальної громади сукупний запас здоров’я, знань, навичок, здібностей, мотивацій, який цілеспрямовано розвивається та використовується з метою загального підвищення якості життя мешканців, підвищення інвестиційної привабливості та зростання ефективності господарської діяльності.
3. Рішення про формування, внесення змін та затвердження Концепції інтегрованого розвитку приймає відповідна сільська, селищна, міська рада.
Внесення змін до Концепції інтегрованого розвитку здійснюється у порядку, визначеному для її формування, за результатами моніторингу її реалізації.
Рішення про формування або внесення змін до Концепції інтегрованого розвитку може передбачати необхідність врахування положень раніше розроблених та затверджених у встановленому порядку документів стратегічного планування, що визначають розвиток територіальної громади; у такому разі обговорення загальних пріоритетів розвитку територіальної громади за рішенням робочої групи може не здійснюватися.
4. Формування Концепції інтегрованого розвитку здійснюється із залученням місцевих мешканців, суб’єктів господарювання, що зареєстровані та/або здійснюють господарську діяльність на території відповідної територіальної громади або мають намір здійснювати таку діяльність у межах відповідної території.
5. Строк дії Концепції інтегрованого розвитку не обмежується. При розробленні Концепції інтегрованого розвитку визначається розрахунковий період - строк, за який передбачається досягти повної (або часткової у визначеній частині) реалізації перспективи розвитку громади.
Тривалість розрахункового періоду визначається в межах 10-20 років, а за наявності обґрунтування - на більш тривалий період.
6. Для здійснення формування Концепції інтегрованого розвитку виконавчим комітетом сільської, селищної, міської ради можуть бути залучені інші юридичні та фізичні особи, в тому числі громадські організації, договірні відносини з якими можуть регулюватися договором, укладеним відповідно до вимог Цивільного кодексу України та інших нормативно-правових актів, який укладається з урахуванням положень, встановлених Законом України "Про публічні закупівлі".
Джерелами фінансування розроблення та внесення змін до Концепції інтегрованого розвитку можуть бути кошти бюджетів всіх рівнів та/або кошти міжнародної технічної та/або фінансової допомоги, у тому числі у вигляді грантів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.
II. Основні підходи до формування Концепції інтегрованого розвитку
1. Формування Концепції інтегрованого розвитку здійснюється із застосуванням таких принципів:
партисипації, що передбачає максимальне залучення та інформування громадськості на всіх етапах процесу розроблення документів з розвитку територіальної громади та врахування всіх відповідних інтересів;
міждисциплінарності, що передбачає врахування всіх аспектів соціально-економічного розвитку територіальної громади та взаємних впливів чинників різних галузей та сфер соціально-економічних процесів, а також ризиків різних рівнів;
просторового представлення, що передбачає відображення даних, результатів різних видів аналізу, складових бачення майбутнього у вигляді загального уявлення, пріоритетів та стратегічних цілей, передбачених проєктів, програм та правил, врахування просторових взаємних впливів чинників різних галузей та сфер соціально-економічних процесів, у вигляді геопросторових даних (із використанням інструментів містобудівного кадастру), а також у вигляді карт, схем, інфографік довільного масштабу.
2. Завданнями Концепції інтегрованого розвитку є:
1) забезпечення прозорості та відкритості процесу планування для мешканців територіальної громади, потенційних інвесторів та інших заінтересованих сторін;
2) підвищення якості життя та забезпечення рівності можливостей особистого розвитку через запровадження сучасних підходів просторового планування, транспортної мобільності, інклюзивності громадського простору для різних категорій суспільства незалежно від віку, статі та соціального стану, збалансування міграційних процесів та забезпечення гармонійного розселення мешканців у адміністративно-територіальних одиницях України;
3) сприяння впровадженню принципів сталого розвитку та технологічних інновацій, зокрема геоінформаційних технологій, у процеси просторового планування та соціально-економічного розвитку громади;
4) визначення пріоритетних напрямів розвитку та окремих проєктів і програм, що вимагають концентрації зусиль і ресурсів територіальної громади та матимуть суттєвий вплив на її розвиток;
5) сприяння залученню ресурсів територіальної громади та зовнішніх заінтересованих сторін до спільного процесу розвитку територіальної громади для формування територій багатофункціонального використання з високою щільністю функцій для забезпечення потреб мешканців та ділової активності;
6) переосмислення традиційного середовища для забезпечення захисту, збереження та ефективного використання пам’яток архітектури та містобудування для розвитку потенціалу територіальних громад;
7) поліпшення екологічної ситуації через впровадження сучасних підходів поводження з ресурсами, відходами та викидами, збереження та поліпшення доступу до зелених зон та водойм, об’єктів природно-заповідного фонду, підвищення стійкості територіальних громад до змін клімату;
8) перспективи розвитку територіальної громади з огляду на поточні та перспективні внутрішні та зовнішні виклики; комплексний аналіз наявних та перспективних ресурсів, можливих сценаріїв розвитку громади, наявні та перспективні ресурси, можливості та запити мешканців територіальних громад, місцеві, регіональні та державні програми соціально-економічного розвитку, а також міжнародне співробітництво;
9) формування ефективного механізму моніторингу якості життя мешканців територіальної громади для прийняття управлінських рішень на основі аналізу геопросторових даних та досліджень.
3. Реалізація положень Концепції інтегрованого розвитку повинна сприяти:
визначенню пріоритетів розвитку територіальної громади для досягнення цілей та обраного сценарію розвитку територіальної громади;
посиленню організаційної, матеріальної та фінансової спроможності територіальних громад, органів місцевого самоврядування;
реалізації принципів місцевого самоврядування, розвитку громадянського суспільства, формуванню та сталому розвитку громадських організацій, територіальних спільнот та соціальних груп;
публічності процесів планування розвитку територіальної громад та застосування партисипативних практик, зокрема у сферах просторового планування, бюджетної політики, моніторингу соціально-економічних процесів;
підвищенню якості життя мешканців, розвитку людського капіталу територіальної громади, соціальної інтеграції, інклюзивності громадського простору, забезпеченню рівних можливостей для різних категорій суспільства незалежно від віку, статі та соціального стану;
зростанню ділової активності та інвестиційної привабливості територій, можливостей використання органами місцевого самоврядування та суб’єктами господарювання сучасних підходів управлінських та технологічних рішень;
підвищенню правової свідомості та правової культури мешканців у сфері містобудування;
підвищенню стійкості інфраструктури до змін клімату, техногенних загроз та стихійних лих, рівня громадської безпеки;
координації планів дій органів місцевого самоврядування при узгодженні містобудівної документації, програм соціально-економічного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування, місцевих бюджетів.
III. Організація формування Концепції інтегрованого розвитку
1. Рішення сесії сільської, селищної, міської ради щодо формування Концепції інтегрованого розвитку має містити інформацію щодо персонального складу робочої групи, джерел фінансування та орієнтовних строків формування Концепції інтегрованого розвитку, а також може містити пропозиції щодо окремих індикаторів, пріоритетів та стратегічних цілей.
Уточнений перелік матеріалів та ступінь деталізації в залежності від розміру та спроможності територіальної громади визначається технічним завданням на формування Концепції інтегрованого розвитку, яке формує та затверджує робоча група.
2. Механізм формування Концепції інтегрованого розвитку включає в себе такі заходи:
1) підготовка, затвердження робочою групою та публікація на офіційному вебсайті сільської, селищної, міської ради комунікаційного плану формування Концепції інтегрованого розвитку, який включає в себе:
аналіз соціальної та соціально-просторової структури територіальної громади з визначенням локальних територіальних спільнот, аналіз соціальної структури населення територіальної громади з визначенням ключових спільнот (за віком, соціальним станом, родом діяльності тощо), виявлення та аналіз заінтересованих сторін, за результатами якого повинен бути сформований загальний перелік потенційних учасників формування Концепції інтегрованого розвитку;
перелік заходів з розвитку громадянського суспільства, зокрема щодо сприяння формуванню, формалізації та розвитку громадських ініціатив та організацій окремих територіальних утворень та соціальних груп, бізнес-асоціацій, професійних асоціацій тощо;
перелік освітньо-інформаційних заходів для учасників процесу формування Концепції інтегрованого розвитку та мешканців щодо сучасних практик інтегрованого розвитку;
визначення приміщень для роботи учасників формування Концепції інтегрованого розвитку, проведення зустрічей, робочих нарад, заходів за участі громадськості, зберігання матеріалів, що будуть напрацьовані під час формування Концепції інтегрованого розвитку. При використанні приміщень органів місцевого самоврядування необхідним є забезпечення можливості проведення заходів та зустрічей у неробочий час та вихідні дні;
визначення (у разі потреби - створення) вебсайту для висвітлення інформації про процес формування Концепції інтегрованого розвитку (з публікацією анонсів, протоколів та фото-, відеоматеріалів публічних заходів, організацією онлайн-трансляцій). Як інтернет-ресурс може використовуватися геопортал містобудівного кадастру, окремий вебсайт або розділ на вебсайті, із публікацією посилання на офіційному вебсайті сільської, селищної, міської ради;
плани проведення заходів із заінтересованими сторонами, що включають визначення цільових аудиторій, механізмів залучення учасників, необхідних матеріально-технічних ресурсів, відповідальних за їх проведення, способи фіксації напрацювань та очікувані результати від проведених заходів;
план взаємодії із засобами масової інформації, що включає план регулярних заходів за участі засобів масової інформації, порядки висвітлення заходів з формування Концепції інтегрованого розвитку, перелік основних потенційних учасників, що сприятимуть інформуванню громадськості про формування Концепції інтегрованого розвитку;
порядок зберігання матеріалів, напрацьованих при формуванні Концепції інтегрованого розвитку, із забезпеченням можливості їх використання при розробленні містобудівної документації та інших документів стратегічного планування;
2) отримання виконавчим комітетом та надання робочій групі відомостей щодо державних та регіональних інтересів, інтересів суміжних територіальних громад шляхом подання запитів Замовником до виконавчих комітетів органів місцевого самоврядування суміжних територіальних громад, обласної (міської) державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим (при розробленні Концепції інтегрованого розвитку для територіальних громад адміністративних центрів областей, мм. Києва та Севастополя - також Мінрегіону) щодо визначення державних та регіональних інтересів, інтересів суміжних територіальних громад, з урахуванням, що:
строк розгляду відповідного запиту складає не більше ніж 15 робочих днів від дати отримання відповідного листа;
у разі потреби збільшення строку розгляду запиту про це має бути повідомлено листом не пізніше ніж за 5 днів до завершення встановленого строку розгляду запиту; збільшення строку розгляду запиту може бути встановлене не більше ніж на 15 робочих днів від визначеної дати завершення строку розгляду запиту;
у разі ненадходження відповіді щодо відповідного запиту Замовником надсилаються відповідні повідомлення до виконавчого комітету органу місцевого самоврядування суміжної територіальної громади, обласної (міської) державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим (при розробленні Концепції інтегрованого розвитку для територіальних громад адміністративних центрів областей, мм. Києва та Севастополя - також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування) щодо розроблення Концепції інтегрованого розвитку без врахування державних та регіональних інтересів, інтересів суміжних територіальних громад.
у разі надходження відповідей на запити щодо визначення державних, регіональних інтересів та інтересів суміжних територіальних громад після визначеного строку відповіді на зазначені запити опрацьовуються за рішенням робочої групи.
Необхідно також отримати інформацію (шляхом запитів або аналізу відкритих джерел інформації) щодо інтересів суміжних держав, Європейського Союзу та інших міждержавних утворень і міжнародних організацій;
3) отримання виконавчим комітетом та надання робочій групі відомостей щодо чинних та проєктних документів стратегічного планування, містобудівної документації та документації із землеустрою, іншої документації та матеріалів щодо територіальної громади;
4) отримання виконавчим комітетом та надання робочій групі відомостей щодо громадських інтересів шляхом інформування через місцеві засоби масової інформації, на вебсайті сільської, селищної, міської ради, повідомлення про початок формування Концепції інтегрованого розвитку, порядку і строків внесення пропозицій до нього фізичними та юридичними особами, реєстрації отриманих пропозицій із забезпеченням дотримання наступних строків:
початок реєстрації пропозицій фізичних та юридичних осіб до формування Концепції інтегрованого розвитку - на наступний робочий день після дати публікації відповідного повідомлення;
строк реєстрації пропозицій фізичних та юридичних осіб до формування Концепції інтегрованого розвитку - не менше ніж протягом 15 робочих днів від дати публікації відповідного повідомлення на офіційному вебсайті відповідної сільської, селищної, міської ради;
5) отримання виконавчим комітетом та надання робочій групі вихідних даних та проведення спеціальних досліджень щодо окремих напрямів розвитку громади, для здійснення соціально-економічного, демографічного аналізу, аналізу окремих напрямів інфраструктури та територій (перелік вихідних даних готується робочою групою, перелік спеціальних досліджень визначаються робочою групою, у разі необхідності залучення додаткового фінансування - за погодженням виконавчого комітету);
6) проведення стратегічної сесії з формування проєкту Концепції інтегрованого розвитку відповідно до механізму формування завдання на розроблення комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, визначеного Порядком розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 вересня 2021 року № 926.
Не пізніше ніж за три робочі дні до дня проведення стратегічної сесії з формування проєкту Концепції інтегрованого розвитку на вебсайті, який визначено для висвітлення інформації про процес формування Концепції інтегрованого розвитку, забезпечується розміщення інформації щодо:
державних та регіональних інтересів, інтересів суміжних територіальних громад;
громадських інтересів, щодо яких отримано інформацію у встановленому цим Порядком порядку;
результатів спеціальних досліджень;
інших відомостей, призначених для ознайомлення учасників громадського обговорення з формування проєкту Концепції інтегрованого розвитку, визначених робочою групою.
Перелік тематичних напрямів стратегічної сесії визначається робочою групою відповідно до цього Порядку (напрями можуть об’єднуватися відповідно до актуальності та особливостей територіальної громади);
7) за результатами стратегічної сесії робочою групою готується, затверджується та публікується на вебсайті для висвітлення інформації про процес формування Концепції інтегрованого розвитку (з можливістю коментування користувачами вебсайту) протокол стратегічної сесії, що містить таку інформацію:
перелік учасників стратегічної сесії;
узагальнені напрацювання стратегічної сесії за тематичними напрямами (із зазначенням тематичних напрямів, які були об’єднані за рішенням робочої групи);
заперечення окремих учасників стратегічної сесії щодо окремих пропозицій (недостатніх можливостей для реалізації чи ризиків у разі реалізації).
Також публікується відеозапис представлення результатів стратегічної сесії;
8) на основі напрацювань стратегічної сесії робочою групою здійснюється підготовка попереднього проєкту Концепції інтегрованого розвитку (склад та зміст якого визначено цим Порядком), який розміщується на вебсайті для висвітлення інформації про процес формування Концепції інтегрованого розвитку (з можливістю коментування користувачами вебсайту) для громадського обговорення на строк, визначений робочою групою, але не менше ніж на 10 робочих днів;
9) за результатами опрацювання отриманих пропозицій (зауважень) до попереднього проєкту Концепції інтегрованого розвитку робочою групою здійснюється доопрацювання попереднього проєкту Концепції інтегрованого розвитку, який у оновленій редакції розміщується на вебсайті для висвітлення інформації про процес формування Концепції інтегрованого розвитку (з можливістю коментування користувачами зазначеного вебсайту) на строк, визначений робочою групою, але не пізніше ніж за 3 дні до проведення громадських слухань щодо попереднього проєкту Концепції інтегрованого розвитку;
10) громадські слухання доопрацьованого попереднього проєкту Концепції інтегрованого розвитку проводяться за механізмом відповідно до Порядку проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року № 555 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2022 року № 1196);
11) на основі напрацювань громадських слухань доопрацьованого попереднього проєкту Концепції інтегрованого розвитку робочою групою здійснюється підготовка основного проєкту Концепції інтегрованого розвитку (склад та зміст якого визначено цим Порядком), який розміщується на вебсайті для висвітлення інформації про процес формування Концепції інтегрованого розвитку (з можливістю коментування користувачами вебсайту) для громадського обговорення на строк, визначений робочою групою, але не менше ніж на 10 робочих днів;
12) за результатами опрацювання отриманих пропозицій (зауважень) до основного проєкту Концепції інтегрованого розвитку робочою групою здійснюється доопрацювання основного проєкту Концепції інтегрованого розвитку, який у оновленій редакції розміщується на вебсайті для висвітлення інформації про процес формування Концепції інтегрованого розвитку (з можливістю коментування користувачами вебсайту) на строк, визначений робочою групою, але не пізніше ніж за 3 дні до проведення громадських слухань щодо основного проєкту Концепції інтегрованого розвитку;
13) громадські слухання доопрацьованого основного проєкту Концепції інтегрованого розвитку, що проводяться за механізмом відповідно до Порядку проведення громадських слухань щодо проектів містобудівної документації на місцевому рівні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 травня 2011 року № 555 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2022 року № 1196);
14) на основі напрацювань громадських слухань доопрацьованого основного проєкту Концепції інтегрованого розвитку робочою групою здійснюється підготовка повного проєкту Концепції інтегрованого розвитку (склад та зміст якого визначено цим Порядком), який затверджується робочою групою та надається на розгляд сесії сільської, селищної, міської ради для затвердження у встановленому законодавством порядку.
3. Під час формування Концепції інтегрованого розвитку робочою групою здійснюється залучення заінтересованих сторін та громадськості через реалізацію таких практик:
"інформування" - збалансоване та об’єктивне інформування про напрацювання робочої групи;
"консультування" - взаємодія шляхом різних форм обговорень (форуми, експертні панелі, хакатони, фокус-групи, інтерв’ю тощо);
"включення" - взаємодія шляхом залучення до Концепції інтегрованого розвитку окремих пропозицій у вигляді проєктів, програм, правил, запропонованих заінтересованими сторонами та громадськістю;
"співпраця" - взаємодія шляхом залучення до діяльності робочої групи представників заінтересованих сторін та громадськості (окрім участі як членів робочої групи) для підготовки окремих складових Концепції інтегрованого розвитку;
"уповноваження" - залучення громадськості для підготовки окремих складових Концепції інтегрованого розвитку.
4. Рішення сільської, селищної, міської ради про затвердження Концепції інтегрованого розвитку з усіма додатками розміщується на офіційному вебсайті сільської, селищної, міської ради, офіційному вебсайті виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, вебсайті для висвітлення інформації про процес формування Концепції інтегрованого розвитку протягом 5 робочих днів після його прийняття, а також надсилається офіційним листом виконавчого органу сільської, селищної, міської ради до відповідної обласної державної адміністрації та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
IV. Склад та зміст Концепції інтегрованого розвитку
1. Концепція інтегрованого розвитку включає в себе такі розділи:
1) "Комплексний та секторальний аналіз розвитку територіальної громади";
2) "Перспектива розвитку територіальної громади";
3) "Стратегічні цілі та індикатори розвитку територіальної громади";
4) "Операційні цілі, територіальні пріоритетні та їх інтеграція";
5) "План заходів для реалізації Концепції інтегрованого розвитку";
6) "План моніторингу реалізації Концепції інтегрованого розвитку";
7) додатки (перелік визначається рішенням робочої групи відповідно до цього Порядку).
При підготовці попереднього проєкту Концепції інтегрованого розвитку здійснюється підготовка розділів "Комплексний та секторальний аналіз розвитку територіальної громади", "Перспектива розвитку територіальної громади", "Стратегічні цілі та індикатори розвитку територіальної громади".
При підготовці основного проєкту Концепції інтегрованого розвитку здійснюється також підготовка розділів "Операційні цілі, територіальні пріоритетні та їх інтеграція", "План заходів для реалізації Концепції інтегрованого розвитку".
При підготовці повного проєкту Концепції інтегрованого розвитку здійснюється також підготовка розділів "План моніторингу реалізації Концепції інтегрованого розвитку" та додатків.
2. Розділ "Комплексний та секторальний аналіз розвитку територіальної громади" передбачає обов’язкове здійснення SWOT-аналізу розвитку територіальної громади.
Підготовка SWOT-аналізу розвитку територіальної громади здійснюється шляхом виявлення та встановлення взаємозв’язків між внутрішніми (сильними і слабкими сторонами) та зовнішніми (можливостями і викликами) факторами, що мають стратегічне значення для розвитку територіальної громади, за результатами напрацювань стратегічної сесії.
За рішенням робочої групи може бути також проведено аналіз розвитку територіальної громади за такими підходами:
1) PESTLE аналіз: передбачає виявлення зовнішніх політичних (P), економічних (E), соціальних (S), технологічних (T), правових (L), екологічних (E) факторів, що мають або можуть мати вплив на розвиток територіальної громади;
2) матриця TOWS аналізу: передбачає комбінування результатів SWOT-аналізу так, щоб згенерувати можливі варіанти сценаріїв розвитку територіальної громади;
3) дерево проблем та рішень: виявлення першопричин (дерево проблем) та знаходження рішень для їх подолання (дерево рішень);
4) секторальний та комплексний аналіз - це інструмент, який включає:
структурування інформації по різних секторах розвитку територіальної громади;
формування графіків, діаграм, секторальних карт і комплексної карти аналізу з їх текстовим описом;
виявлення за допомогою карт секторального аналізу та карти комплексного аналізу сильних та слабких сторін територіальної громади у просторовому вимірі;
5) бенчмаркінг: ґрунтується на формуванні набору характеристик еталонної територіальної громади і порівняння з нею за визначеними характеристиками.
Також можуть застосовуватися інші інструменти досліджень.
3. Аналіз розвитку територіальної громади здійснюються за такими напрямками, які визначаються робочою групою, можуть об’єднуватися відповідно до актуальності та особливостей територіальної громади (одночасно є тематичними напрямками стратегічної сесії з формування попереднього проєкту Концепції інтегрованого розвитку):
1) географічне положення території територіальної громади відносно територій інших територіальних громад, адміністративно-територіальних одиниць та транспортних коридорів, ключові особливості просторово-планувальної організації території територіальної громади та населених пунктів, що входять до її складу, основні громадські центри, особливості діяльності та розміщення виробничих потужностей, офісних, сільськогосподарських, туристичних та інших комплексів;
2) стан навколишнього природного середовища в частині наявних природних ресурсів (в тому числі клімат, геологія та рельєф, джерела водопостачання, флора та фауна), основні негативні впливи та небезпеки внаслідок змін клімату та господарської діяльності (зокрема підвищення ризику небезпечних геологічних та гідрометеорологічних явищ, ризику виникнення лісових та польових пожеж, зміни рівня грунтових вод, зменшення зволоженості та біорізноманіття, збільшення викидів парникових газів);
3) сучасний стан використання та охорони земель на території територіальної громади;
4) просторова система розселення, забезпеченість житлом, стан та структура власності житлового фонду, рівень забезпеченості домогосподарств комунальними послугами, електронними комунікаційними послугами, наявність у власності транспортних засобів, рівень субсидіювання домогосподарств;
5) демографічна ситуація та добробут населення (статево-вікова структура, народжуваність, смертність, природний приріст населення, кількість шлюбів та розлучень, міграційні процеси, етнічна та релігійна структура населення), добробут мешканців (доходи та матеріальний стан населення), потреби у соціальних послугах;
6) розвиток людського капіталу (в тому числі рівень освіти, досвіду, навичок та компетенцій, інфраструктура надання освітніх послуг, наукова діяльність, особливості забезпечення культурних послуг та унікальні культурні продукти у територіальній громаді;
7) громадське здоров’я, соціальні послуги та інклюзивність (в тому числі забезпечення здорового способу життя та розвиток масового спорту), інфраструктура охорони здоров’я та особливості забезпечення медичних послуг, особливості надання соціальної допомоги, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, інклюзивності та безбар’єрності громадського простору;
8) економічна активність територіальної громади (в тому числі роль територіальної громади у соціально-економічному житті регіону та країни, пріоритетні та перспективні напрями господарської діяльності на території територіальної громади, діяльність суб’єктів господарювання, що зареєстровані як у межах, так і за межами території територіальної громади, зайнятість населення (в тому числі безробіття та трудова міграція), інвестиційний потенціал територіальної громади з огляду на наявні природні, земельні, людські ресурси, інженерно-транспортну інфраструктуру, тенденції розвитку регіону та країни, нові технологічні, фінансові та інші можливості;
9) система надання послуг мешканцям територіальної громади (в тому числі просторова організація та особливості торгівельної діяльності та надання послуг у сферах побутового обслуговування, дозвілля та розваг, а також здійснення адміністративних послуг);
10) туристична інфраструктура (в тому числі система надання послуг відвідувачам територіальної громади у сферах тимчасового проживання, рекреації, дозвілля та розваг, інших інформаційно-сервісних послуг у сфері туризму);
11) історико-культурна спадщина територіальної громади, зокрема стан, наявні плани та можливості захисту і використання пам’яток архітектури, історичних місць, історичних районів, питання охоронних статусів та дотримання законодавства з охорони культурної спадщини; нематеріальна культурна спадщина, що визначає ідентичність територіальної громади;
12) забезпечення транспортного попиту та стан дорожньо-транспортної інфраструктури, відповідність потребам та планам розвитку територіальної громади вулично-дорожньої мережі, системи громадського транспорту, велосипедної інфраструктури, паркувального простору, забезпечення зв’язності між окремими територіями, підвищення дорожньої безпеки та частки використання сталих способів пересування;
13) стан інженерно-комунальної інфраструктури територіальної громади:
енергопостачання та споживання енергетичних ресурсів (стан магістральних та розподільчих мереж, джерела та особливості енергопостачання, енергоефективність, впровадження відновлювальних джерел енергії),
водопостачання та водовідведення в територіальній громаді (стан магістральних та розподільчих мереж, джерела водопостачання, кількість та якість води),
теплопостачання (типи систем опалення, стан магістральних та розподільчих мереж);
електронні комунікаційні мережі загального користування (в тому числі фіксованого зв’язку та мережі Інтернет);
поводження із відходами (в тому числі, кількість та якісний склад відходів, організація збирання, сортування, утилізації та вторинного використання побутових, промислових, будівельних відходів та відходів сільськогосподарського виробництва).
14) благоустрій території територіальної громади (зокрема стан та порядок утримання вулиць та площ, публічних просторів, дворових територій, кладовищ, а також поводження з тваринами в населених пунктах);
15) стійкість інженерно-транспортної інфраструктури до природних та техногенних загроз, забезпечення цивільного захисту населення та зниження відповідних ризиків та загроз, громадська безпека, мережі правоохоронних органів та екстрених служб;
16) система управління в територіальній громаді, можливості залучення громадськості та якісні характеристики управлінської діяльності і процесів залучення громадськості до прийняття рішень;
17) фінансова спроможність територіальної громади (в тому числі баланс надходжень та видатків місцевого бюджету за структурою та напрямками, капітальні вкладення та ключові проєкти, залучення зовнішніх фінансових ресурсів та державних субвенцій, застосування державно-приватного партнерства);
18) стан забезпеченості містобудівною документацією, наявні та перспективні обмеження здійснення містобудівної та господарської діяльності, тенденції забудови територій, потреби у комплексній реконструкції кварталів (мікрорайонів), реконструкції, реновації, зміни площ територій окремих підприємств, установ та організацій, ключові інвестиційні проєкти;
19) інші складові особливостей просторового планування, соціально-економічного розвитку, стану навколишнього природного середовища та людського капіталу, які визначені робочою групою як такі, що потребують окремого розгляду.
4. Розділ "Перспектива розвитку територіальної громади" передбачає визначення перспективи розвитку громади, здійснюється на основі напрацювань стратегічної сесії, включає себе визначення наступних складових:
1) бачення - образ майбутнього територіальної громади, сформульований короткими, але глибокими за змістом тезами;
2) цінності - загальновизнані та значимі принципи та підходи, явища, об’єкти, ідеї, які відстоює територіальна громада;
3) пріоритети - міждисциплінарні напрямки розвитку територіальної громади, що визначають основні складові бачення майбутнього, концептуальні напрямки його досягнення.
Кількість пріоритетів має бути обмеженою (від 3 до 8) з коротким узагальненим формулюванням (наприклад, Інноваційна громада, Інклюзивна громада, Зелена громада, Комфортна громада, Ефективна громада, Спортивна громада, Здорова громада, Туристична громада, Гостинна громада, Екологічна громада тощо);
4) сценарії - варіанти розвитку територіальної громади, у разі дії певних зовнішніх та/чи внутрішніх чинників (розробляється у разі визначення кількох сценаріїв розвитку);
5) індикатори - параметри оцінки реалізації Концепції інтегрованого розвитку, можуть бути виражені у досягненні певного нового стану (було відсутнє - з’явилося або було наявне - зникло) або у кількісному вигляді (абсолютні величини або відсотки по відношенню до першого року реалізації Концепції інтегрованого розвитку) для забезпечення подальшого моніторингу їх досягнення.
5. Розділ "Стратегічні цілі та індикатори розвитку територіальної громади" передбачає визначення до кожного пріоритету від 2 до 6 стратегічних цілей - основних орієнтирів довгострокового розвитку, що формулюються як завдання для подальшої підготовки плану заходів.
Стратегічні цілі - це пріоритетні напрями Концепції інтегрованого розвитку, які базуються на аналізі розвитку громади та спрямовані на реалізацію бачення її розвитку.
Стратегічні цілі повинні відповідати критеріям SMART: конкретність (S), вимірюваність (M), підзвітність (A, наявність виконавця), реалістичність (R), визначеність часових меж (T, в межах розрахункового періоду реалізації Концепції інтегрованого розвитку).
Індикатори мають відображати ступінь реалізації відповідних стратегічних цілей, визначаються з числа показників, що застосовуються для містобудівного моніторингу, фінансово-економічної звітності або бути похідними від них.
Застосування інших показників у якості індикаторів допускається лише за умови включення до складу Концепції інтегрованого розвитку у якості окремого додатка методології обрахунку таких показників.
6. Розділ "Операційні цілі, територіальні пріоритети та їх інтеграція" передбачає визначення таких складових:
1) операційні цілі - ключові секторальні пріоритети (в тому числі і окремі заходи), які не є вичерпними щодо відповідної стратегічної цілі;
2) територіальні пріоритети - територій, щодо яких передбачається здійснити комплексні заходи щодо інтегрованого розвитку;
3) інтеграційні взаємозв’язки - визначення послідовності та пріоритетності реалізації заходів, взаємні міжсекторальні впливи, синергетичні ефекти, комплексні міжсекторальні заходи.
7. Розділ "План заходів для реалізації Концепції інтегрованого розвитку" розробляється на основі розділу "Стратегічні цілі та індикатори розвитку територіальної громади" та включає такі заходи:
1) проєкти - заходи з реалізації положень Концепції інтегрованого розвитку, що визначені територіально, стосуються визначених об’єктів та мають чітко визначені ознаки завершення;
2) програми - заходи з реалізації положень Концепції інтегрованого розвитку, що передбачають запровадження певних стандартів та типових рішень, застосовуються відповідно до визначених типів об’єктів без визначеного їх кінцевого переліку та строків завершення;
3) правила - заходи із розроблення та затвердження актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування, що визначають порядок здійснення певних дій суб’єктами господарювання або громадянами, а також пропозицій до змін нормативно-правових актів вищого рівня.
Проєкти, програми та правила можуть поєднуватися у галузеві плани дій, що можуть бути додатками до Концепції інтегрованого розвитку або затверджуються окремими рішеннями відповідної сільської, селищної, міської ради.
Наявність значної кількості запланованих заходів з реалізації положень Концепції інтегрованого розвитку у певній галузі визначає пріоритетні напрями розвитку, визначення яких є обгрунтуванням та складовими завдань для розроблення відповідних секторальних планів та галузевих програм.
Концентрація запланованих заходів з реалізації положень Концепції інтегрованого розвитку в межах певних частин території територіальної громади визначає території комплексних змін, визначення яких є обгрунтуванням та складовими завдань для розроблення відповідних детальних планів територій та локальних стратегій розвитку.
План заходів для реалізації стратегічних цілей Концепції інтегрованого розвитку повинен містити орієнтовні строки та пріоритетність реалізації заходів, рівень обов’язковості для реалізації інших заходів виходячи з прогнозованих впливів, а також очікувані результати за умови реалізації.
За рішенням робочої групи План заходів для реалізації стратегічних цілей Концепції інтегрованого розвитку може включати орієнтовну вартість реалізації передбачених заходів із зазначенням джерел даних щодо схожого інфраструктурного або організаційного рішення, що враховувалися при здійсненні розрахунків.
8. В разі необхідності розділом "План заходів для реалізації Концепції інтегрованого розвитку" можуть бути передбачені також такі адміністративні заходи:
1) зміни у структурі виконавчого комітету органу місцевого самоврядування (створення, ліквідація, реорганізація структурних підрозділів та уповноважених органів);
2) зміни у прогнозних та програмних документах (стратегіях, програмі соціально-економічного розвитку, цільових та бюджетних програмах тощо), затверджених рішеннями відповідної сільської, селищної міської ради, пропозиції щодо розроблення або внесення змін до містобудівної документації;
3) пропозиції щодо змін у прогнозні та програмні документи регіонального та державного рівня;
4) пропозиції щодо утворення, зняття з обліку та зміни меж населених пунктів;
5) пропозиції щодо створення та/або реорганізації органів самоорганізації населення;
6) пропозиції щодо змін у структурі комунальних підприємств, запровадження практик державно-приватного партнерства;
7) механізми залучення громадських організацій для реалізації функцій місцевої влади та інші механізми ефективного урядування;
8) пропозиції щодо розроблення проєктів відповідних нормативно-правових актів.
9. Розділ "План моніторингу реалізації Концепції інтегрованого розвитку" визначає механізм здійснення моніторингу реалізації плану заходів для реалізації стратегічних цілей Концепції інтегрованого розвитку та досягнення індикаторів, в тому числі способи отримання даних та форму аналітичного звіту за результатами моніторингу реалізації Концепції інтегрованого розвитку.
У розділі "План моніторингу реалізації Концепції інтегрованого розвитку" визначаються строки підготовки аналітичних звітів за результатами моніторингу реалізації Концепції інтегрованого розвитку, але не рідше ніж раз на 3 роки.
Аналітичний за результатами моніторингу реалізації Концепції інтегрованого розвитку обов’язково має бути підготовлений станом на рік, що передує черговим або позачерговим виборам до відповідної сільської, селищної, міської ради та наданих на розгляд на одному з перших засідань.
Аналітичний звіт за результатами моніторингу реалізації Концепції інтегрованого розвитку повинен включати інформацію щодо:
виконання плану заходів для реалізації стратегічних цілей Концепції інтегрованого розвитку та досягнення індикаторів;
аналіз змін положень SWOT-аналізу розвитку територіальної громади та актуальності положень Концепції інтегрованого розвитку;
обгрунтування доцільності (у разі потреби) внесення змін до Концепції інтегрованого розвитку або інших документів державного планування.
Рішення сільської, селищної, міської ради щодо розгляду аналітичного звіту за результатами моніторингу реалізації Концепції інтегрованого розвитку є підставою для внесення змін до неї.
10. У складі додатків до проєкту Концепції інтегрованого розвитку за рішенням робочої групи можуть бути також включені такі секторальні (галузеві) плани щодо реалізації окремих пріоритетів Концепції інтегрованого розвитку, окремих напрямів просторового та соціально-економічного розвитку, збереження та відновлення навколишнього природного середовища, розвитку людського капіталу, що можуть бути затверджені до розроблення Концепції інтегрованого розвитку (за умови відповідності положенням Концепції інтегрованого розвитку) або затверджуватися після затвердження Концепції інтегрованого розвитку (як складові частини Концепції інтегрованого розвитку чи окремі документи), серед яких, зокрема, можуть бути:
1) економічний план розвитку (маркетинговий план розвитку);
2) план розвитку людського капіталу (план соціального захисту та соціальної інтеграції);
3) план сталої міської мобільності (план дій з підвищення дорожньої безпеки, концепція розвитку велосипедної інфраструктури);
4) план сталого енергетичного розвитку (план підвищення енергоефективності);
5) план озеленення та благоустрою (концепція розвитку публічних просторів);
6) план поводження з відходами (план забезпечення балансу споживання водних, енергетичних, інших ресурсів);
7) план стійкості до кліматичних змін та техногенних ризиків.
Розроблення таких планів здійснюється на основі кращих практик інтегрованого розвитку територіальних громад у відповідному напрямку, з урахуванням українського та світового досвіду, запровадженням сучасних інноваційних технологій та підходів у межах чинного законодавства.
11. У складі додатків до проєкту Концепції інтегрованого розвитку за рішенням робочої групи можуть бути також включені територіальні Концепції інтегрованого розвитку, стратегії, плани щодо розвитку окремих територій територіальної громади, в тому числі перспективних територій детального планування, комплексної реконструкції та реновації окремих кварталів, вулиць та площ, рекреаційно-оздоровчих та природоохоронних територій, а також значних виробничих та інфраструктурних комплексів.
12. Концепція інтегрованого розвитку оформлюється як додаток до рішення сільської, селищної та міської ради у вигляді відкритих даних.
Графічні матеріали концепції інтегрованого розвитку, якщо вони містять геопросторові дані щодо розміщення окремих об’єктів, розробляються на картографічній основі у цифровій формі у Державній геодезичній референцній системі координат УСК-2000, складеної відповідно до вимог законодавства, в масштабах 1:50000 або 1:10000 (за необхідності допускається використання масштабів 1:2000, 1:1000 та 1:500).
Набір геопросторових даних щодо просторових рішень програми комплексного відновлення області, території територіальної громади (її частини) формується у форматі, що забезпечує оновлення містобудівного кадастру, з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 09 червня 2021 року № 632 "Про визначення формату електронних документів комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту, детального плану території", а також відображення у вигляді окремих інформаційних шарів на геопорталі територіальної громади.
13. Концепції інтегрованого розвитку, розроблені до набрання чинності цим Порядком, затверджені сільськими, селищними, міськими радами, під час розроблення яких здійснювалися заходи партисипації, а документи містять такі розділи (підрозділи) як бачення, пріоритети, стратегічні цілі, а також просторове представлення даних,- вважаються чинними. Внесення змін до таких концепцій має відбуватися одночасно з приведенням їх у відповідність до вимог цього Порядку.

Генеральний директор
Директорату
просторового планування
територій та архітектури




Є. Плащенко