НАЦІОНАЛЬНЕ АГЕНТСТВО З ПИТАНЬ ЗАПОБІГАННЯ КОРУПЦІЇ
НАКАЗ
26.08.2022 № 200/22
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 серпня 2022 р.
за № 990/38326
Про затвердження Змін до Порядку проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування
( Із змінами, внесеними згідно з Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 204/22 від 02.09.2022 )
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 12, частини третьої статті 51-1 Закону України "Про запобігання корупції" НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Зміни до Порядку проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 29 січня 2021 року № 26/21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2021 року за № 158/35780, що додаються.
2. Управлінню проведення обов’язкових повних перевірок подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Національного агентства з питань запобігання корупції Артема СИТНИКА.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Голова | О. Новіков |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Національного
агентства з питань
запобігання корупції
26 серпня 2022 року № 200/22
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
31 серпня 2022 р.
за № 990/38326
ЗМІНИ
до Порядку проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування
( Див. текст )
1. У розділі II:
1) у пункті 10 слово "доступні" замінити словами "відомі Національному агентству";
2) абзаци третій-п’ятий пункту 14 викласти у такій редакції:
"Перевірка на точність оцінки здійснюється щодо задекларованих активів:
що належать суб’єкту декларування на праві власності або іншим юридичним чи фізичним особам, якщо Національне агентство встановило ознаки того, що набуття цих активів відбулось за дорученням суб’єкта декларування або суб’єкт декларування може прямо чи опосередковано вчиняти щодо такого активу дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження;
набутих під час поширення на суб’єктів, зазначених у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону, вимог та обмежень, передбачених статтями 23 та 45 Закону.";
3) абзац перший пункту 15 викласти у такій редакції:
"15. Перевірка на наявність конфлікту інтересів полягає у встановленні на підставі даних, що зазначені або повинні бути зазначені в декларації, дотримання суб’єктом декларування обмежень щодо одержання подарунків, обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, передбачених статтями 23, 25 Закону.";
4) абзаци перший, другий пункту 17 викласти у такій редакції:
"17. У разі виявлення Національним агентством під час проведення повної перевірки декларації можливих недостовірних відомостей у декларації, неточної оцінки задекларованих активів, порушення вимог статей 23, 25 Закону, ознак незаконного збагачення чи необґрунтованості активів, а також з метою підтвердження достовірності відомостей, зазначених у декларації, уповноважена особа направляє відповідному суб’єкту декларування запит про надання копій документів, що підтверджують достовірність зазначених у декларації відомостей (за їх наявності) стосовно активів, розміщених за межами України, а також стосовно інших активів, коли інформація про них відсутня у Національного агентства, та пропозицією надати письмові пояснення відповідно до Закону. Такий запит направляється суб’єкту декларування за допомогою програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), чи електронного зв’язку або на поштову адресу у строк не пізніше 15 робочих днів до дня завершення основного або продовженого строку проведення повної перевірки.
Суб’єкт декларування не пізніше ніж на 10 робочий день з дня отримання відповідного запиту Національного агентства зобов’язаний надати або надіслати за допомогою програмних засобів Реєстру, поштового чи електронного зв’язку копії документів, що підтверджують достовірність зазначених у декларації відомостей (за їх наявності), та має право надати або надіслати в такий же спосіб письмові пояснення з питань, зазначених у запиті.";
5) пункт 18 викласти у такій редакції:
"18. Днем початку строку проведення повної перевірки вважається наступний робочий день за днем автоматизованого розподілу обов’язків щодо її проведення на уповноважену особу.
Повна перевірка повинна бути завершена у строк не більше ніж 120 календарних днів з дня початку строку перевірки.
За наявності підстав, визначених у цьому Порядку, керівник структурного підрозділу за погодженням із керівником самостійного структурного підрозділу та заступником Голови Національного агентства або Головою Національного агентства може продовжити строк проведення повної перевірки на підставі обґрунтованої доповідної записки уповноваженої особи, яка здійснює повну перевірку декларації, на загальний сукупний строк не більше ніж 60 календарних днів.
У разі тимчасової непрацездатності, відрядження уповноваженої особи, яка проводить повну перевірку декларації, строк проведення перевірки може бути продовжений керівником самостійного структурного підрозділу на підставі обґрунтованої доповідної записки безпосереднього керівника такої уповноваженої особи за погодженням із заступником Голови Національного агентства або Головою Національного агентства.
У разі продовження строку повної перевірки його перебіг розпочинається наступного календарного дня після спливу строку.
Перебіг строків, передбачених цим Порядком, зупиняється на період визначеної законом заборони проведення повних перевірок та продовжується з дня, наступного за днем припинення або скасування такої заборони.
Якщо останній календарний день строку, передбаченого цим Порядком, припадає на святковий, неробочий чи вихідний день, останнім днем строку вважається наступний перший робочий день.";
6) у пункті 20:
в абзаці третьому підпункту 1 слова "з пропозицією надати пояснення, підтвердні документи" виключити;
підпункт 2 виключити.
У зв’язку з цим підпункти 3-6 вважати відповідно підпунктами 2-5;
підпункт 5 викласти у такій редакції:
"5) у разі неможливості проведення повної перевірки уповноваженою особою, на яку було розподілено обов’язок проведення такої перевірки, у таких випадках:
тимчасова непрацездатність уповноваженої особи у зв’язку з хворобою, її відрядження або відпустка упродовж більше ніж 24 календарних днів;
звільнення, переведення уповноваженої особи на іншу посаду, до посадових обов’язків якої не віднесено проведення повних перевірок;
виключення з посадових обов’язків уповноваженої особи повноважень проводити повну перевірку декларації;
наявність в уповноваженої особи потенційного або реального конфлікту інтересів у зв’язку з проведенням повної перевірки, що з’ясувалось під час її проведення.";
в абзаці тринадцятому цифру "6" замінити цифрою "5".
( Абзац одинадцятий підпункту 6 пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 204/22 від 02.09.2022 )
2. У розділі III:
1) у пункті 1:
абзац другий викласти у такій редакції:
"Довідка складається та підписується не пізніше ніж на 10 робочий день з наступного робочого дня після закінчення основного або продовженого строку повної перевірки.";
доповнити новим абзацом такого змісту:
( Абзац четвертий підпункту 1 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 204/22 від 02.09.2022 )
"Строк складення довідки зупиняється у разі тимчасової непрацездатності, відрядження уповноваженої особи, яка провела повну перевірку, але не більше ніж на 14 календарних днів. У разі відсутності уповноваженої особи більше цього строку, а також у випадках, визначених підпунктом 5 пункту 20 розділу II цього Порядку (крім відпустки уповноваженої особи), довідку складає його безпосередній керівник не пізніше ніж на 10 робочий день з дня, наступного за днем завершення строку, на який він зупинявся, або за днем настання випадку, визначеного підпунктом 5 пункту 20 розділу II цього Порядку (крім відпустки уповноваженої особи), та погоджує керівник самостійного структурного підрозділу у порядку, визначеному цим розділом.";
2) пункт 3 викласти у такій редакції:
"3. Уповноважена особа не пізніше наступного робочого дня після складення та підписання довідки подає її для погодження безпосередньому керівнику.
Безпосередній керівник повинен упродовж 5 робочих днів з наступного робочого дня після отримання довідки погодити її або повернути з мотивованим обґрунтуванням відмови в її погодженні.
У разі відмови безпосереднього керівника погодити довідку уповноважена особа упродовж наступних 2 робочих днів повинна врахувати зауваження і подати довідку на повторне погодження або в разі незгоди чи неприйняття безпосереднім керівником рішення щодо погодження довідки у встановлений у цьому пункті строк передати довідку на погодження керівнику, вищому за рівнем.
Такий керівник повинен упродовж 5 робочих днів з наступного робочого дня після отримання довідки погодити її або повернути з мотивованим обґрунтуванням відмови в її погодженні.
У разі відмови вищого за рівнем керівника погодити довідку уповноважена особа упродовж наступних 2 робочих днів повинна врахувати зауваження і подати довідку на повторне погодження або в разі незгоди чи у випадку неприйняття керівником, вищим за рівнем, рішення щодо погодження довідки у встановлений у цьому пункті строк передати довідку на погодження Голові Національного агентства або заступнику Голови Національного агентства.
Голова Національного агентства або заступник Голови Національного агентства протягом 10 робочих днів з наступного робочого дня після отримання довідки ухвалює остаточне рішення та погоджує довідку або надає доручення щодо внесення до неї виправлень, які повинні бути внесені у строк не більше ніж 10 робочих днів з наступного робочого дня після повернення довідки.
Після проходження процедури погодження довідка реєструється, після чого на ній проставляється відповідна дата реєстрації та присвоєний номер.
У разі виявлення у погодженій довідці описки чи арифметичної помилки, яка не вплинула на висновок за результатами проведеної перевірки, уповноважена особа складає акт, в якому зазначає, у чому полягає описка чи арифметична помилка, з наведенням правильної інформації.
У разі якщо допущена описка чи арифметична помилка вплинула на висновок уповноваженої особи про зазначення або незазначення у декларації недостовірних відомостей, наявність або відсутність у діях особи, чия декларація перевірялась, ознак правопорушення, за яке передбачено адміністративну чи кримінальну відповідальність, ознак незаконного збагачення чи необґрунтованості активів, така уповноважена особа складає акт, в якому зазначає, у чому полягає описка чи арифметична помилка, наводить обґрунтування та формулює правильний висновок. Зміна висновку, викладеного у довідці, не обумовлена опискою чи арифметичною помилкою, не допускається.
Акт підписується уповноваженою особою, керівником структурного підрозділу, керівником самостійного структурного підрозділу та затверджується Головою або заступником Голови Національного агентства. Про складення і затвердження акта за допомогою програмних засобів Реєстру або електронного зв’язку повідомляється суб’єкт декларування та інші зацікавлені особи (за потреби). Копія акта надсилається до органу, якому за результатами проведеної повної перевірки направлено обґрунтований висновок про виявлення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення або матеріали про встановлення ознак необґрунтованості активів.
Уповноважена особа, яка склала акт, за наявності підстав вживає заходів, визначених у пунктах 5-8 цього розділу.";
3) у пункті 5:
в абзаці першому слова "з дня, наступного" замінити словами "з наступного робочого дня";
після абзацу першого доповнити абзацом другим такого змісту:
( Абзац третій підпункту 3 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 204/22 від 02.09.2022 )
"Про відсутність зазначених підстав для складення протоколу уповноважена особа повідомляє безпосереднього керівника обґрунтованою доповідною запискою.".
У зв’язку з цим абзаци другий-дванадцятий вважати відповідно абзацами третім-тринадцятим;
в абзацах третьому, четвертому слова "з дня, наступного" замінити словами "з наступного робочого дня";
4) у пункті 6:
в абзаці першому слова "з дня, наступного" замінити словами "з наступного робочого дня";
абзац десятий викласти у такій редакції;
"Після погодження обґрунтованого висновку його затверджує Голова Національного агентства або заступник Голови Національного агентства. Затверджений обґрунтований висновок разом із відповідними матеріалами надсилається органу досудового розслідування або прокурору з урахуванням положень статей 216, 480, 480-1, 482-2Кримінального процесуального кодексу України.";
5) у пункті 7 слова "з дня, наступного" замінити словами "з наступного робочого дня";
6) пункт 8 викласти у такій редакції:
"8. У разі виявлення за результатами проведення повної перевірки ознак необґрунтованості активів уповноважена особа, яка проводила повну перевірку, упродовж 5 робочих днів з наступного робочого дня за днем погодження відповідної довідки після завершення перевірки надсилає суб’єкту декларування за допомогою програмних засобів Реєстру, поштового або електронного зв’язку запит про надання протягом 10 робочих днів письмового пояснення за таким фактом із відповідними доказами.
У разі ненадання суб’єктом декларування у зазначений строк письмових пояснень і доказів чи надання їх не в повному обсязі (у тому числі якщо надані докази не спростовують висновку про наявність ознак необґрунтованості активів) керівник відповідного рівня, який погодив довідку, упродовж 10 робочих днів з наступного робочого дня після завершення строку для надання письмових пояснень суб’єктом декларування направляє відповідні матеріали до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури або у визначених законом випадках - Офісу Генерального прокурора, а також інформує про це Національне антикорупційне бюро України. При цьому такий керівник порушує перед Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою або у визначених законом випадках перед Офісом Генерального прокурора питання щодо звернення до суду з позовом про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави, направляє відповідні матеріали.
Таке повідомлення має містити відомості про:
підстави для проведення перевірки;
дату початку та завершення строку перевірки;
виявлені порушення, обґрунтування відповідних висновків, у тому числі посилання на матеріали, які стали підставою для висновку, та врахування пояснень суб’єкта декларування (у разі їх надання); висновок за результатами перевірки.
Строк складення обґрунтованого висновку, передбаченого пунктами 5, 6 цього розділу, передачі матеріалів перевірки згідно з пунктом 7 цього розділу та направлення запиту суб’єкту декларування відповідно до пункту 8 цього розділу зупиняється у разі тимчасової непрацездатності, відрядження уповноваженої особи, яка провела повну перевірку, але не більше ніж на 14 календарних днів. У разі відсутності уповноваженої особи більше цього строку, а також у випадках, визначених підпунктом 5 пункту 20 розділу II цього Порядку (крім відпустки уповноваженої особи), дії, передбачені пунктами 5-8 цього розділу, вчиняє його безпосередній керівник у строки, визначені в цих пунктах. Відлік строків починається з дня, наступного за днем завершення строку, на який він зупинявся, або за днем настання випадку, визначеного підпунктом 5 пункту 20 розділу II цього Порядку (крім відпустки уповноваженої особи).
У разі якщо обґрунтований висновок складений керівником структурного підрозділу з підстав, визначених у цьому пункті, про це зазначається у висновку з відповідним обґрунтуванням.";
7) пункт 9 після слів "суб’єкт декларування" доповнити словами "на дату погодження довідки";
( Абзац перший підпункту 7 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 204/22 від 02.09.2022 )
8) в абзаці другому пункту 10 слова "з дня" замінити словами "з робочого дня, наступного за днем".
3. У пункті 1 розділу IV:
1) абзац перший викласти у такій редакції:
"1. Облік проведення повних перевірок та їх результатів, облік повних перевірок, що були припинені, здійснюється в електронній формі програмно-технічними засобами в системі електронного документообігу та містить інформацію про:";
2) абзац другий виключити.
У зв’язку з цим абзаци третій-десятий вважати відповідно абзацами другим-дев’ятим;
3) абзац дев’ятий виключити.
В.о. керівника Управління проведення обов’язкових повних перевірок | Ю. Кулікова |