• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування

Національне агентство з питань запобігання корупції | Наказ, Порядок від 29.01.2021 № 26/21
Реквізити
  • Видавник: Національне агентство з питань запобігання корупції
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 29.01.2021
  • Номер: 26/21
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національне агентство з питань запобігання корупції
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 29.01.2021
  • Номер: 26/21
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНЕ АГЕНТСТВО З ПИТАНЬ ЗАПОБІГАННЯ КОРУПЦІЇ
НАКАЗ
29.01.2021 м. Київ № 26/21
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
05 лютого 2021 р. за № 158/35780
Про затвердження Порядку проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування
( Із змінами і доповненнями, внесеними  наказами Національного агентства з питань запобігання корупції  від 26 серпня 2022 року № 200/22 ( враховуючи зміни, внесені наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 2 вересня 2022 року № 204/22 ), від 13 листопада 2023 року № 256/23, від 1 січня 2024 року № 1/24 )
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 12, частини третьої статті 51-1 Закону України "Про запобігання корупції"
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що додається.
2. Юридичному управлінню подати цей наказ на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Голови Національного агентства з питань запобігання корупції Романа СУХОСТАВЦЯ.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
 

Голова

Олександр НОВІКОВ
  
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Національного агентства з питань запобігання корупції
29 січня 2021 року № 26/21
(у редакції наказу Національного агентства з питань запобігання корупції
від 13 листопада 2023 року № 256/23)
Порядок
проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування
I. Загальні положення
1. Цей Порядок визначає процедуру проведення Національним агентством з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
2. У цьому Порядку терміни вживаються у таких значеннях:
безпосередній керівник - найближчий керівник, якому прямо підпорядкована уповноважена особа;
декларація - декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (у тому числі остання виправлена декларація), крім декларації, що подана відповідно до частини третьої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" (далі - Закон);
декларація, яка може бути перевірена автоматизовано, - декларація, що підлягає повній перевірці відповідно до вимог Закону та містить відомості, які дають змогу ідентифікувати члена сім'ї суб'єкта декларування чи об'єкт декларування, у якій програмними засобами Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), не виявлено недостовірних відомостей, ознак конфлікту інтересів, необґрунтованості активів, незаконного збагачення чи неточності оцінки задекларованих активів;
заступник Голови Національного агентства - заступник Голови Національного агентства, до функціональних обов'язків якого належать питання здійснення заходів фінансового контролю;
недостовірні відомості у декларації - відомості, зазначені у декларації відповідно до статті 46 Закону, які відрізняються від відомостей, що містяться у правовстановлюючих документах, судових рішеннях, які набрали законної сили, реєстрах, банках даних, інших інформаційно-комунікаційних та довідкових системах, у тому числі тих, що містять інформацію з обмеженим доступом, держателем (адміністратором) яких є державні органи, органи місцевого самоврядування, відкритих базах даних, реєстрах іноземних держав, інших джерелах інформації, на суму, що перевищує 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації, та/або відомості, які не дають змоги ідентифікувати члена сім'ї суб'єкта декларування чи об'єкт декларування;
неточні відомості у декларації - відомості, зазначені у декларації відповідно до статті 46 Закону, які відрізняються від відомостей, що містяться у реєстрах, банках даних, інших інформаційно-комунікаційних та довідкових системах, у тому числі тих, що містять інформацію з обмеженим доступом, держателем (адміністратором) яких є державні органи, органи місцевого самоврядування, відкритих базах даних, інших джерелах інформації, на суму, що не перевищує 100 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на дату подання декларації, та/або відомості, які не відповідають дійсності, але за сукупністю інших відомостей дають змогу ідентифікувати члена сім'ї суб'єкта декларування чи об'єкт декларування;
об'єкт декларування - об'єкт, відомості про який зазначені або повинні бути зазначені в декларації відповідно до статті 46 Закону;
персональний електронний кабінет - індивідуальна персоніфікована вебсторінка суб'єкта декларування у Реєстрі, за допомогою якої здійснюються подання електронних документів, обмін повідомленнями тощо;
показник рейтингу ризику декларації - числовий показник ступеня виявлених невідповідностей (ризиків) у декларації, який складається із суми вагових коефіцієнтів невідповідностей (ризиків), розрахований програмними засобами Реєстру за результатами проведеного логічного та арифметичного контролю;
самостійний структурний підрозділ - самостійний структурний підрозділ апарату Національного агентства, що здійснює функції проведення заходів фінансового контролю;
структурний підрозділ - структурний підрозділ у межах самостійного структурного підрозділу апарату Національного агентства, що здійснює функції проведення заходів фінансового контролю;
точність оцінки задекларованих активів - відповідність зазначеної в декларації вартості об'єктів декларування відомостям про ринкову вартість (ціну) таких або аналогічних об'єктів декларування на дату їх набуття, що отримані Національним агентством у встановленому законодавством порядку.
Інші терміни вживаються у значеннях, наведених у Законі.
II. Оцінка ризиків декларації
1. Оцінка ризиків декларації здійснюється програмними засобами Реєстру за результатами проведеного логічного та арифметичного контролю.
2. Етапами оцінки ризиків декларації є:
1) виявлення невідповідностей (ризиків) у декларації шляхом автоматизованого порівняння відомостей, що зазначені у декларації, з відомостями, наявними у реєстрах, банках даних, інших інформаційно-комунікаційних та довідкових системах, у тому числі тих, що містять інформацію з обмеженим доступом, держателем (адміністратором) яких є державні органи, органи місцевого самоврядування, що можуть містити інформацію про об'єкти декларування, до яких Національне агентство має автоматизований доступ;
2) виявлення інших невідповідностей (ризиків) у декларації програмними засобами Реєстру за результатами проведеного логічного та арифметичного контролю;
3) визначення вагових коефіцієнтів виявлених у декларації невідповідностей (ризиків);
4) розрахування показника рейтингу ризику декларації.
3. Результатом здійснення оцінки ризиків декларації є розрахований показник рейтингу ризику декларації, з урахуванням якого здійснюється відбір декларацій для проведення їх перевірки.
III. Загальні засади проведення повної перевірки
1. Складовими предмета повної перевірки є:
1) з'ясування достовірності задекларованих відомостей;
2) з'ясування точності оцінки задекларованих активів;
3) перевірка на наявність конфлікту інтересів;
4) перевірка на наявність ознак незаконного збагачення чи необґрунтованості активів.
2. Декларація, залежно від показника рейтингу ризику декларації, перевіряється за такими етапами:
1) визначення декларації, яка може бути перевірена автоматизовано;
2) перевірка відомостей, що зазначені або повинні бути зазначені у декларації, яка може бути перевірена автоматизовано, програмними засобами Реєстру (далі - автоматизована перевірка) відповідно до розділу IV цього Порядку;
3) повна перевірка уповноваженою особою декларації, яку не може бути перевірено автоматизовано або якою не пройдено автоматизовану перевірку (далі - повна перевірка) відповідно до розділу V цього Порядку.
IV. Порядок проведення автоматизованої перевірки, оформлення її результатів та облік
1. Декларації, які можуть бути перевірені автоматизовано, крім декларацій, поданих суддями, суддями Конституційного Суду України відповідно до частини першої статті 45 Закону, проходять автоматизовану перевірку.
Автоматизована перевірка проводиться щодо складових предмета повної перевірки, визначених у пункті 1 розділу III цього Порядку.
2. Автоматизована перевірка декларації, яка може бути перевірена автоматизовано, здійснюється протягом 15 днів. Днем початку строку проведення автоматизованої перевірки вважається наступний робочий день за днем відбору такої декларації програмними засобами Реєстру.
3. За результатами проведення автоматизованої перевірки декларації, яка може бути перевірена автоматизовано, програмними засобами Реєстру формується довідка про результати проведення автоматизованої перевірки декларації, на яку накладається кваліфікована електронна печатка Національного агентства.
4. Довідка про результати проведення автоматизованої перевірки декларації містить таку інформацію:
дата формування та номер;
унікальний ідентифікатор декларації, щодо якої проведено автоматизовану перевірку;
підстави для проведення автоматизованої перевірки;
джерела інформації, що були використані під час проведення автоматизованої перевірки;
виявлені неточні відомості у декларації;
висновок за результатами проведення автоматизованої перевірки.
Довідка про результати проведення автоматизованої перевірки декларації не пізніше 10 днів з дня її формування програмними засобами Реєстру направляється суб'єкту декларування до його персонального електронного кабінету.
5. Інформація про те, що декларацією пройдено автоматизовану перевірку, не пізніше 10 днів з дня формування програмними засобами Реєстру довідки про результати проведення автоматизованої перевірки декларації зазначається у публічній частині Реєстру.
6. Облік проведення автоматизованих перевірок та їх результатів здійснюється програмними засобами Реєстру.
V. Порядок проведення повної перевірки
1. Повна перевірка проводиться у порядку черговості на підставі оцінки ризиків, зокрема, якщо:
1) декларація подана службовою особою, яка займає відповідальне та особливо відповідальне становище, суб'єктом декларування, який займає посаду, пов'язану з високим рівнем корупційних ризиків, перелік яких затверджується Національним агентством, крім декларації, щодо якої наявна довідка про результати проведення автоматизованої перевірки декларації;
2) у декларації, поданій іншим суб'єктом декларування, виявлено невідповідності (ризики) за результатами логічного та арифметичного контролю, крім декларації, щодо якої наявна довідка про результати проведення автоматизованої перевірки декларації;
3) отримано інформацію від фізичних та юридичних осіб, із медіа та інших джерел про можливе відображення у декларації недостовірних відомостей, у тому числі у декларації, щодо якої наявна довідка про результати проведення автоматизованої перевірки декларації. Розгляд отриманої інформації здійснюється відповідно до вимог законодавства.
2. У разі наявності однієї з підстав, зазначеної у пункті 1 цього розділу, відібрані Національним агентством декларації для проведення повної перевірки автоматизовано розподіляються уповноваженим особам.
Якщо повна перевірка стосується декларації суб'єкта декларування, щодо інших декларацій якого у цей час проводиться повна перевірка, то нова перевірка розподіляється уповноваженій особі, яка проводить перевірку інших декларацій такого суб'єкта декларування.
3. Національне агентство під час проведення повної перевірки проводить перевірку відомостей, які зазначені або повинні бути зазначені в декларації відповідно до статті 46 Закону, з урахуванням складових предмета повної перевірки, що визначені в пункті 1 розділу III цього Порядку.
Щодо декларації, стосовно якої сформовано довідку про результати проведення автоматизованої перевірки декларації, відібраної для проведення повної перевірки відповідно до підпункту 3 пункту 1 цього розділу, проводиться повна перевірка відомостей, які зазначені або повинні бути зазначені в декларації відповідно до статті 46 Закону, з урахуванням складових предмета повної перевірки, що визначені в пункті 1 розділу III цього Порядку. Проведення такої перевірки не вважається повторною перевіркою.
4. Повна перевірка передбачає такі дії:
1) аналіз відомостей про об'єкти декларування та їх порівняння з відомостями з реєстрів, банків даних, інших інформаційно-комунікаційних та довідкових систем, у тому числі тих, що містять інформацію з обмеженим доступом, держателем (адміністратором) яких є державні органи, органи місцевого самоврядування, відкритих баз даних, реєстрів іноземних держав, із судових рішень, які набрали законної сили, індивідуально-правових актів, інших джерел, що можуть містити інформацію про об'єкти декларування;
2) створення, збирання, одержання, використання та інша обробка документів чи інформації, у тому числі з обмеженим доступом, у тому числі за допомогою автоматизованих засобів, яка є необхідною для повної перевірки, з використанням джерел інформації, визначених у цьому Порядку;
3) звернення у разі необхідності до посадових та службових осіб державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання незалежно від форми власності та їх посадових осіб, громадян та їх об'єднань для отримання письмових пояснень, їх розгляд і врахування з огляду на іншу отриману інформацію під час проведення повної перевірки відповідно до цього Порядку;
4) звернення у разі необхідності до суб'єкта декларування для отримання пояснень та копій підтвердних документів, їх розгляд і врахування з огляду на іншу отриману інформацію під час проведення повної перевірки відповідно до цього Порядку.
5. Під час повної перевірки Національне агентство використовує такі джерела інформації:
1) відомості, отримані з інформаційно-комунікаційних і довідкових систем, реєстрів, банків даних, у тому числі тих, що містять інформацію з обмеженим доступом, держателем (адміністратором) яких є державні органи або органи місцевого самоврядування, а також відомості з реєстрів, відкритих баз даних, реєстрів іноземних держав, судових рішень, які набрали законної сили, індивідуально-правових актів, інших джерел, що можуть містити інформацію, яка має відображатись у декларації;
2) документи та/або інформація, що надані суб'єктом декларування, стосовно якого проводиться перевірка, з власної ініціативи чи за запитом Національного агентства щодо документального підтвердження або пояснення зазначених у декларації відомостей, а також законності джерел отриманих доходів;
3) документи та/або інформація, у тому числі з обмеженим доступом, що надходять (отримані) від державних органів, органів місцевого самоврядування, нотаріусів, суб'єктів господарювання незалежно від форми власності та їх посадових осіб, спеціалістів, експертів, громадян та їх об'єднань, а також від державних та інших компетентних органів влади іноземних держав;
4) відомості із медіа, мережі "Інтернет", інших джерел інформації, які стосуються конкретного суб'єкта декларування та/або членів його сім'ї, містять інформацію про ринкову вартість (ціну) об'єктів декларування та інші фактичні дані, що можуть бути перевірені;
5) всі наявні в Національному агентстві відомості, у тому числі:
отримані Національним агентством під час проведення перевірок інших декларацій, поданих суб'єктом декларування та/або членами його сім'ї, іншими особами;
зібрані під час здійснення контролю декларацій за допомогою програмних засобів Реєстру, моніторингу способу життя суб'єкта декларування, спеціальної перевірки;
зібрані в результаті розгляду повідомлень викривачів, інших суб'єктів звернення;
отримані під час реалізації повноважень щодо моніторингу та контролю за виконанням актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, а також контролю за дотриманням вказаними особами обмежень щодо запобігання корупції;
6) інформація та/або документи, отримані від правоохоронних органів, у тому числі з матеріалів кримінальних проваджень, дозвіл на використання яких та посилання у документах Національного агентства на які наданий слідчим, детективом або прокурором відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України.
6. У разі неможливості встановлення вартості незадекларованих активів з джерел, визначених у підпунктах 1 - 3, 5, 6 пункту 5 цього розділу, Національне агентство відповідно до законодавства може залучити спеціалістів та експертів.
7. У разі неможливості одержання у межах строку проведення повної перевірки відомостей, необхідних для її проведення, Національне агентство проводить повну перевірку відповідно до наявних у нього відомостей, про що зазначається у довідці про результати проведення повної перевірки декларації.
Відомості, зазначені у декларації, які не були перевірені з підстав, зазначених в абзаці першому цього пункту, не вважаються такими, що були перевірені.
8. З метою проведення повної перевірки уповноважена особа має право направляти запити про надання документів чи інформації, у тому числі з обмеженим доступом, до державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, нотаріусів, суб'єктів господарювання незалежно від форми власності та їх посадових осіб, спеціалістів, експертів, громадян та їх об'єднань. Зазначені суб'єкти зобов'язані надати запитувані Національним агентством документи (копії документів) чи інформацію упродовж 10 робочих днів з дня одержання запиту.
Під час проведення повної перевірки уповноважена особа має право вимагати та одержувати документи (копії документів) та інформацію щодо відомостей, які зазначені або повинні бути зазначені суб'єктом декларування у відповідних розділах декларації відповідно до Закону та необхідні для проведення повної перевірки, у тому числі для з'ясування дотримання суб'єктом декларування вимог статей 23, 25 Закону, а також перевірки на точність оцінки задекларованих активів, незаконного збагачення чи необґрунтованості активів.
9. Інформацію, що містить банківську таємницю та необхідна для повної перевірки, уповноважена особа отримує в порядку, визначеному законодавством.
10. Національне агентство має право направляти запити на отримання від державних та інших компетентних органів влади іноземних держав інформації, що необхідна для проведення повної перевірки. Такий запит направляється за підписом Голови Національного агентства чи заступника Голови Національного агентства.
З метою проведення повної перевірки уповноважена особа має право отримувати інформацію з відкритих баз даних, реєстрів іноземних держав.
11. Повна перевірка декларації проводиться в частині об'єктів декларування, не охоплених повною перевіркою декларацій відповідного суб'єкта декларування за попередні періоди, крім випадків, коли Національне агентство отримало нову інформацію про об'єкт, який перевірявся, або коли наявні нові джерела інформації, що не були відомі чи не були доступні Національному агентству під час проведення попередньої повної перевірки.
( пункт 11 розділу V у редакції наказу Національного  агентства з питань запобігання корупції від 01.01.2024 р. № 1/24 )
12. Достовірність задекларованих відомостей перевіряється шляхом порівняння зазначених у декларації відомостей з даними, отриманими Національним агентством під час проведення контролю та повної перевірки.
13. При встановленні точності оцінки задекларованих активів Національне агентство аналізує та порівнює відомості щодо вартості задекларованих активів з ринковою вартістю (ціною) таких або аналогічних активів на дату їх набуття.
У разі неможливості самостійного встановлення ринкової вартості (ціни) задекларованих активів на дату їх набуття за наявності обґрунтованих сумнівів щодо точності задекларованих активів, у тому числі з урахуванням отриманої інформації, Національне агентство відповідно до законодавства може залучати спеціалістів та експертів.
Перевірка на точність оцінки здійснюється щодо задекларованих активів:
що належать суб'єкту декларування на праві власності або іншим юридичним чи фізичним особам, якщо Національне агентство встановило ознаки того, що набуття цих активів відбулось за дорученням суб'єкта декларування або суб'єкт декларування може прямо чи опосередковано вчиняти щодо такого активу дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження;
набутих під час поширення на суб'єктів, зазначених у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 Закону, вимог та обмежень, передбачених статтями 23, 45 Закону.
14. Перевірка на наявність конфлікту інтересів полягає у встановленні на підставі даних, що зазначені або повинні бути зазначені в декларації, дотримання суб'єктом декларування обмежень щодо одержання подарунків, обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, передбачених статтями 23, 25 Закону.
У разі виявлення під час повної перевірки реального чи потенційного конфлікту інтересів суб'єкта декларування уповноважена особа інформує про це структурний підрозділ апарату Національного агентства, що здійснює функції контролю за дотриманням законодавства з питань запобігання та врегулювання конфлікту інтересів.
15. Ознаки незаконного збагачення або необґрунтованості активів під час повної перевірки встановлюються шляхом визначення вартості активів, що набуті суб'єктом декларування, та порівняння її з інформацією про отримані таким суб'єктом декларування та членами його сім'ї законні доходи відповідно до декларацій такого суб'єкта декларування та інших відомостей, отриманих під час повної перевірки.
При цьому враховується вартість активів, набутих після набрання чинності Законом України від 31 жовтня 2019 року № 263-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за набуття таких активів", а також визначення термінів, що наведені в Кримінальному кодексі України та Цивільному процесуальному кодексі України.
Встановлення ознак незаконного збагачення або необґрунтованості активів здійснюється щодо декларацій, поданих особами, які зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 Закону.
16. У разі виявлення Національним агентством під час проведення повної перевірки можливих недостовірних відомостей у декларації, неточної оцінки задекларованих активів, порушення вимог статей 23, 25 Закону, ознак незаконного збагачення чи необґрунтованості активів, а також з метою підтвердження достовірності відомостей, зазначених у декларації, уповноважена особа направляє відповідному суб'єкту декларування запит про надання копій документів, що підтверджують достовірність зазначених у декларації відомостей (за їх наявності) стосовно активів, розміщених за межами України, а також стосовно інших активів, коли інформація про них відсутня у Національного агентства, та пропозицією надати письмові пояснення відповідно до Закону. Такий запит направляється суб'єкту декларування за допомогою програмних засобів Реєстру, чи електронного зв'язку або на поштову адресу у строк не пізніше 15 робочих днів до дня завершення основного або продовженого строку проведення повної перевірки.
Суб'єкт декларування не пізніше ніж на 10 робочий день з дня отримання відповідного запиту Національного агентства зобов'язаний надати або надіслати за допомогою програмних засобів Реєстру, поштового чи електронного зв'язку копії документів, що підтверджують достовірність зазначених у декларації відомостей (за їх наявності), та може надати або надіслати в такий самий спосіб письмові пояснення з питань, зазначених у запиті.
Надані суб'єктом декларування письмові пояснення, копії підтвердних документів є обов'язковими до розгляду Національним агентством під час проведення повної перевірки.
У разі ненадання суб'єктом декларування письмових пояснень, копій підтвердних документів Національне агентство проводить повну перевірку на підставі наявних відомостей.
Надання суб'єктом декларування пояснень, копій підтвердних документів, іншої інформації після завершення строку повної перевірки не є підставою для проведення повторної повної перевірки.
17. Днем початку строку проведення повної перевірки вважається наступний робочий день за днем автоматизованого розподілу обов'язків щодо її проведення на уповноважену особу.
Про початок проведення повної перевірки не пізніше наступного робочого дня за днем початку такої перевірки уповноважена особа через персональний електронний кабінет інформує суб'єкта декларування шляхом надсилання повідомлення.
Повідомлення містить таку інформацію:
декларація, що перевіряється;
підстави для проведення повної перевірки, у тому числі повторної;
дату початку строку проведення повної перевірки, у тому числі повторної.
Повна перевірка повинна бути завершена у строк не більше ніж 120 днів з дня початку строку проведення повної перевірки.
За наявності підстав, визначених у цьому Порядку, керівник структурного підрозділу за погодженням із керівником самостійного структурного підрозділу та заступником Голови Національного агентства або Головою Національного агентства може продовжити строк проведення повної перевірки на підставі обґрунтованої доповідної записки уповноваженої особи, яка проводить повну перевірку, на загальний сукупний строк не більше ніж 60 днів.
У разі тимчасової непрацездатності, відрядження уповноваженої особи, яка проводить повну перевірку, строк проведення перевірки може бути продовжений керівником самостійного структурного підрозділу на підставі обґрунтованої доповідної записки безпосереднього керівника такої уповноваженої особи за погодженням із заступником Голови Національного агентства або Головою Національного агентства.
У разі продовження строку повної перевірки його перебіг розпочинається наступного календарного дня після спливу строку.
Перебіг строків, передбачених цим Порядком, зупиняється на період визначеної законом заборони проведення повних перевірок та продовжується з дня, наступного за днем припинення або скасування такої заборони.
Якщо останній календарний день строку, передбаченого цим Порядком, припадає на святковий, неробочий чи вихідний день, останнім днем строку вважається наступний перший робочий день.
18. Строк проведення повної перевірки може бути продовжено у таких випадках:
1) якщо не отримано документів або інформації по суті, необхідних для проведення повної перевірки, на запит Національного агентства до:
державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, нотаріусів, суб'єктів господарювання незалежно від форми власності та їх посадових осіб, громадян та їх об'єднань;
суб'єкта декларування;
2) якщо до завершення строку повної перевірки уповноважена особа, яка проводить повну перевірку, не отримала від банківської установи інформацію про розкриття банківської таємниці;
3) якщо не одержано відповіді на запит про отримання від державних та інших компетентних органів влади іноземних держав інформації, що необхідна для проведення повної перевірки, або у зв'язку з необхідністю перекладу українською мовою отриманих документів, інформації;
4) якщо не отримано висновку щодо вартості (ціни) активів, у тому числі ринкової;
5) у разі неможливості проведення повної перевірки уповноваженою особою, на яку було розподілено обов'язок проведення такої перевірки, у таких випадках:
тимчасова непрацездатність уповноваженої особи у зв'язку з хворобою, її відрядження або відпустка упродовж більше ніж 24 днів;
звільнення, переведення уповноваженої особи на іншу посаду, до посадових обов'язків якої не віднесено проведення повних перевірок;
виключення з посадових обов'язків уповноваженої особи повноважень проводити повну перевірку;
наявність в уповноваженої особи потенційного або реального конфлікту інтересів у зв'язку з проведенням повної перевірки, що з'ясувалось під час її проведення.
У разі продовження строку проведення повної перевірки з підстави, визначеної в підпункті 5 цього пункту, керівник самостійного структурного підрозділу ініціює проведення повторного автоматизованого розподілу обов'язку з проведення повної перевірки. Рішення щодо проведення повторного автоматизованого розподілу приймає Голова Національного агентства або за його дорученням заступник Голови Національного агентства.
19. Повторна повна перевірка проводиться в частині інформації, яка може бути перевірена і раніше не перевірялася та/або перевірка якої не була завершена.
Днем початку строку проведення повторної повної перевірки вважається наступний робочий день за днем автоматизованого розподілу обов'язку щодо її проведення на уповноважену особу.
Повторна повна перевірка проводиться за процедурою та в строки, визначені для повної перевірки.
У разі виявлення за результатами проведення повторної повної перевірки недостовірних відомостей у декларації, ознак незаконного збагачення або необґрунтованості активів уповноважена особа зазначає у довідці, складеній за її результатами, висновки з урахуванням сукупності результатів проведених повної і повторної повної перевірки.
VI. Результати проведення повної перевірки
1. За результатами проведення повної перевірки, у тому числі повторної, уповноважена особа складає та підписує довідку про результати проведення повної перевірки декларації (далі - довідка) у двох примірниках, один з яких після погодження відповідно до пункту 3 цього розділу надсилається суб'єкту декларування.
Довідка складається та підписується не пізніше ніж на 10 робочий день з наступного робочого дня після закінчення основного або продовженого строку повної перевірки.
Довідка може бути складена і підписана до закінчення основного або продовженого строку повної перевірки.
Строк складення довідки зупиняється у разі тимчасової непрацездатності, відрядження уповноваженої особи, яка провела повну перевірку, але не більше ніж на 14 днів. У разі відсутності уповноваженої особи більше цього строку, а також у випадках, визначених підпунктом 5 пункту 18 розділу V цього Порядку (крім відпустки уповноваженої особи), довідку складає безпосередній керівник уповноваженої особи не пізніше ніж на 10 робочий день з дня, наступного за днем завершення строку, на який він зупинявся, або за днем настання випадку, визначеного підпунктом 5 пункту 18 розділу V цього Порядку (крім відпустки уповноваженої особи), та погоджує керівник самостійного структурного підрозділу у порядку, визначеному цим розділом.
2. Довідка містить таку інформацію:
підстави для проведення повної перевірки;
дату початку та завершення строку повної перевірки;
відомості про результати автоматизованого розподілу (повторного автоматизованого розподілу, якщо він проводився);
джерела інформації, що були використані під час проведення повної перевірки;
перелік запитів, на які на дату завершення строків проведення повної перевірки не отримано відповіді;
виявлені неточні та недостовірні відомості у декларації, неточність оцінки задекларованих активів, встановлені ознаки конфлікту інтересів, незаконного збагачення або необґрунтованості активів, з наведенням відповідного обґрунтування та посиланням на джерела інформації, врахування пояснень суб'єкта декларування (у разі їх надання);
висновок за результатами проведення повної перевірки.
У довідці також зазначаються відомості, які не були перевірені, із зазначенням причин неможливості проведення їх перевірки.
3. Уповноважена особа не пізніше наступного робочого дня після складення та підписання довідки подає її для погодження безпосередньому керівнику.
Безпосередній керівник повинен упродовж 5 робочих днів з наступного робочого дня після отримання довідки погодити її або повернути з мотивованим обґрунтуванням відмови в її погодженні.
У разі відмови безпосереднього керівника погодити довідку уповноважена особа упродовж наступних 2 робочих днів повинна врахувати зауваження і подати довідку на повторне погодження або в разі незгоди чи неприйняття безпосереднім керівником рішення щодо погодження довідки у встановлений у цьому пункті строк передати довідку на погодження керівнику, вищому за рівнем.
Такий керівник повинен упродовж 5 робочих днів з наступного робочого дня після отримання довідки погодити її або повернути з мотивованим обґрунтуванням відмови в її погодженні.
У разі відмови вищого за рівнем керівника погодити довідку уповноважена особа упродовж наступних 2 робочих днів повинна врахувати зауваження і подати довідку на повторне погодження або в разі незгоди чи у випадку неприйняття керівником, вищим за рівнем, рішення щодо погодження довідки у встановлений у цьому пункті строк передати довідку на погодження Голові Національного агентства або заступнику Голови Національного агентства.
Голова Національного агентства або заступник Голови Національного агентства протягом 10 робочих днів з наступного робочого дня після отримання довідки ухвалює остаточне рішення та погоджує довідку або надає доручення щодо внесення до неї виправлень, які повинні бути внесені у строк не більше ніж 10 робочих днів з наступного робочого дня після повернення довідки.
Після проходження процедури погодження довідка реєструється, після чого на ній проставляється відповідна дата реєстрації та присвоєний номер.
У разі виявлення у погодженій довідці описки чи арифметичної помилки, яка не вплинула на висновок за результатами проведення перевірки, уповноважена особа складає акт, в якому зазначає, у чому полягає описка чи арифметична помилка, з наведенням правильної інформації.
У разі якщо допущена описка чи арифметична помилка вплинула на висновок уповноваженої особи про зазначення або незазначення у декларації недостовірних відомостей, наявність або відсутність у діях особи, чия декларація перевірялась, ознак правопорушення, за яке передбачено адміністративну чи кримінальну відповідальність, ознак незаконного збагачення чи необґрунтованості активів, така уповноважена особа складає акт, в якому зазначає, у чому полягає описка чи арифметична помилка, наводить обґрунтування та формулює правильний висновок. Зміна висновку, викладеного у довідці, не обумовлена опискою чи арифметичною помилкою, не допускається.
Акт підписує уповноважена особа, керівник структурного підрозділу, керівник самостійного структурного підрозділу та затверджує Голова або заступник Голови Національного агентства. Про складення і затвердження акта за допомогою програмних засобів Реєстру або електронного зв'язку повідомляється суб'єкт декларування та інші зацікавлені особи (за потреби). Копія акта надсилається до органу, якому за результатами проведення повної перевірки направлено обґрунтований висновок про виявлення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення або матеріали про встановлення ознак необґрунтованості активів.
Уповноважена особа, яка склала акт, за наявності підстав вживає заходів, визначених у пунктах 5 - 8 цього розділу.
4. У разі встановлення під час проведення повної перевірки обставин, які свідчать про те, що особа, декларація якої перевіряється, не є суб'єктом декларування, або у разі, якщо розпочато перевірку декларації, яка не підлягає повній перевірці, а також, якщо повна перевірка проведена раніше, її результати затверджені та відсутні підстави для проведення повторної повної перевірки, уповноважена особа складає довідку про припинення повної перевірки декларації без затвердження її результатів, яка погоджується в порядку, визначеному в пункті 3 цього розділу.
Довідка про припинення повної перевірки декларації без затвердження її результатів містить таку інформацію:
підстави для проведення повної перевірки;
дату початку строку повної перевірки;
відомості про результати автоматизованого розподілу (повторного автоматизованого розподілу, якщо він проводився);
джерела інформації, що були використані під час проведення повної перевірки;
підстави для припинення повної перевірки.
Копія довідки про припинення повної перевірки декларації без затвердження її результатів направляється особі, яка подала декларацію.
5. У разі виявлення за результатами проведення повної перевірки ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, складення протоколу щодо якого віднесено до компетенції Національного агентства та повноважень посадових осіб структурного підрозділу, який проводив перевірку, уповноважена особа, яка здійснювала таку перевірку, упродовж 5 робочих днів з наступного робочого дня за днем погодження довідки розпочинає збір даних для встановлення наявності підстав для складення протоколу про таке правопорушення відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення. У разі наявності зазначених підстав уповноважена особа складає відповідний протокол і направляє його до суду в порядку, визначеному Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Про відсутність зазначених підстав для складення протоколу уповноважена особа повідомляє безпосереднього керівника обґрунтованою доповідною запискою.
У разі виявлення за результатами проведення повної перевірки ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, складення протоколу щодо якого віднесено до компетенції посадових осіб інших структурних підрозділів апарату Національного агентства, уповноважена особа, яка здійснювала таку перевірку, упродовж 5 робочих днів з наступного робочого дня за днем погодження довідки передає інформацію та матеріали перевірки до такого структурного підрозділу.
У разі виявлення за результатами проведення повної перевірки ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, складення протоколу щодо якого віднесено до компетенції інших органів, уповноважена особа, яка проводила повну перевірку, упродовж 5 робочих днів з наступного робочого дня за днем погодження довідки складає та підписує відповідний обґрунтований висновок щодо виявлення ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, у двох примірниках.
Обґрунтований висновок містить таку інформацію:
підстави для проведення повної перевірки;
дату початку та завершення строку повної перевірки;
відомості про результати автоматизованого розподілу (повторного автоматизованого розподілу, якщо він проводився);
виявлені порушення, обґрунтування відповідних висновків, у тому числі посилання на матеріали, які стали підставою для висновку, та врахування пояснень суб'єкта декларування (у разі їх надання);
висновок за результатами проведення повної перевірки.
Обґрунтований висновок одразу після підписання уповноваженою особою передається на погодження керівнику, який погодив довідку.
Обґрунтований висновок уповноважена особа погоджує в строк не пізніше 5 робочих днів з наступного робочого дня за днем його підписання.
Після погодження обґрунтованого висновку його затверджує Голова Національного агентства або заступник Голови Національного агентства. Затверджений обґрунтований висновок разом із відповідними матеріалами засобами поштового зв'язку надсилається іншим відповідним спеціально уповноваженим суб'єктам у сфері протидії корупції.
6. У разі виявлення за результатами проведення повної перевірки ознак корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, за яке передбачено кримінальну відповідальність, уповноважена особа, яка проводила повну перевірку, упродовж 5 робочих днів з наступного робочого дня за днем погодження довідки складає та підписує відповідний обґрунтований висновок у двох примірниках.
Обґрунтований висновок містить таку інформацію:
підстави для проведення перевірки;
дату початку та завершення строку перевірки;
відомості про результати автоматизованого розподілу (повторного автоматизованого розподілу, якщо він проводився);
виявлені порушення, обґрунтування відповідних висновків, у тому числі посилання на матеріали, які стали підставою для висновку, та врахування пояснень суб'єкта декларування (у разі їх надання);
висновок за результатами проведення перевірки.
Обґрунтований висновок одразу після підписання уповноваженою особою передається на погодження керівнику, який погодив довідку.
Обґрунтований висновок уповноважена особа погоджує в строк не пізніше 5 робочих днів з наступного робочого дня за днем його підписання.
Після погодження обґрунтованого висновку його затверджує Голова Національного агентства або заступник Голови Національного агентства. Затверджений обґрунтований висновок разом із відповідними матеріалами надсилається органу досудового розслідування або прокурору з урахуванням положень статей 216, 480, 480-1, 482-2 Кримінального процесуального кодексу України.
7. У разі виявлення за результатами проведення повної перевірки ознак порушення вимог Закону щодо етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, порушення інших вимог Закону, що не тягнуть за собою адміністративну чи кримінальну відповідальність, уповноважена особа, яка проводила перевірку, упродовж 5 робочих днів з наступного робочого дня за днем погодження довідки передає таку інформацію та відповідні матеріали перевірки до відповідного структурного підрозділу апарату Національного агентства для розгляду питання щодо наявності підстав для вжиття заходів реагування.
8. У разі виявлення за результатами проведення повної перевірки ознак необґрунтованості активів уповноважена особа, яка проводила повну перевірку, упродовж 5 робочих днів з наступного робочого дня за днем погодження відповідної довідки після завершення перевірки надсилає суб'єкту декларування за допомогою програмних засобів Реєстру, поштового або електронного зв'язку запит про надання протягом 10 робочих днів письмового пояснення за таким фактом із відповідними доказами.
У разі ненадання суб'єктом декларування у зазначений строк письмових пояснень і доказів чи надання їх не в повному обсязі (у тому числі якщо надані докази не спростовують висновку про наявність ознак необґрунтованості активів) керівник відповідного рівня, який погодив довідку, упродовж 10 робочих днів з наступного робочого дня після завершення строку для надання письмових пояснень суб'єктом декларування направляє відповідні матеріали до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури або у визначених законом випадках - Офісу Генерального прокурора, а також інформує про це Національне антикорупційне бюро України. При цьому такий керівник порушує перед Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою або у визначених законом випадках перед Офісом Генерального прокурора питання щодо звернення до суду з позовом про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави, направляє відповідні матеріали.
Таке повідомлення містить відомості про:
підстави для проведення перевірки;
дату початку та завершення строку перевірки;
виявлені порушення, обґрунтування відповідних висновків, у тому числі посилання на матеріали, які стали підставою для висновку, та врахування пояснень суб'єкта декларування (у разі їх надання);
висновок за результатами проведення перевірки.
Строк складення обґрунтованого висновку, передбаченого пунктами 5, 6 цього розділу, передачі матеріалів перевірки згідно з пунктом 7 цього розділу та направлення запиту суб'єкту декларування відповідно до пункту 8 цього розділу зупиняється у разі тимчасової непрацездатності, відрядження уповноваженої особи, яка провела повну перевірку, але не більше ніж на 14 днів. У разі відсутності уповноваженої особи більше цього строку, а також у випадках, визначених підпунктом 5 пункту 18 розділу V цього Порядку (крім відпустки уповноваженої особи), дії, передбачені пунктами 5 - 8 цього розділу, вчиняє безпосередній керівник уповноваженої особи у строки, визначені в цих пунктах. Відлік строків починається з дня, наступного за днем завершення строку, на який він зупинявся, або за днем настання випадку, визначеного підпунктом 5 пункту 18 розділу V цього Порядку (крім відпустки уповноваженої особи).
У разі якщо обґрунтований висновок складений керівником структурного підрозділу з підстав, визначених у цьому пункті, про це зазначається у висновку з відповідним обґрунтуванням.
9. У разі встановлення за результатами проведення повної перевірки відображення у декларації недостовірних відомостей Національне агентство письмово повідомляє про це керівника відповідного державного органу, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, їх апарату, юридичної особи публічного права, в якому працює відповідний суб'єкт декларування на дату погодження довідки.
10. На офіційному вебсайті Національного агентства оприлюднюється довідка про результати проведення повної перевірки декларації, у тому числі повторної, упродовж 10 робочих днів з дня її погодження, а також інформація про те, чи було направлено обґрунтований висновок щодо виявлення ознак корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення, інші вжиті заходи реагування, крім конфіденційної інформації про фізичну особу та з дотриманням вимог статті 52-1 Закону.
У разі внесення виправлень у довідку відповідний акт оприлюднюється на офіційному вебсайті Національного агентства упродовж 10 робочих днів з робочого дня, наступного за днем його затвердження.
11. Про необхідність подання декларації з достовірними відомостями відповідно до абзацу другого частини четвертої статті 45 Закону в разі виявлення у декларації недостовірних відомостей Національне агентство повідомляє суб'єкта декларування за допомогою програмних засобів Реєстру або електронного зв'язку.
12. Національне агентство забезпечує можливість суб'єкту декларування за результатами проведення повної перевірки його декларації ознайомитись з усіма матеріалами перевірки та отримати їх копії. У разі якщо за результатами проведення повної перевірки розпочато кримінальне провадження, ознайомлення із матеріалами перевірки та надання їх копій здійснюється з дотриманням вимог статті 222 Кримінального процесуального кодексу України.
Копії матеріалів за результатами проведення повної перевірки надаються Національним агентством на письмовий запит суб'єкта декларування протягом 7 робочих днів з дня його отримання.
13. Інформація, отримана під час проведення перевірки декларації, обробляється відповідно до вимог Закону України "Про захист персональних даних". Забороняється розголошувати інформацію, що віднесена відповідно до закону до конфіденційної, крім випадків, передбачених законом.
VII. Облік та контроль повних перевірок
1. Облік проведення повних перевірок та їх результатів, облік повних перевірок, що були припинені, здійснюється в електронній формі програмно-технічними засобами в системі електронного документообігу та містить інформацію про:
уповноважену особу, яка проводила повну перевірку;
особу, стосовно якої проводилась повна перевірка;
тип та рік декларації, що перевірялась;
дату, номер довідки;
результати перевірки декларації;
дату направлення та найменування спеціально уповноваженого органу у сфері протидії корупції, до якого направлено обґрунтований висновок (за наявності);
дату направлення та найменування суду, до якого направлено протокол про адміністративне правопорушення (у разі складення).
2. Контроль за своєчасністю проведення повних перевірок здійснюють керівник структурного підрозділу, керівник самостійного структурного підрозділу, заступник Голови Національного агентства та Голова Національного агентства. Такий контроль здійснюється шляхом аналізу даних про перебіг проведення перевірки уповноваженою особою відповідно до даних електронних звітів, що формуються в системі електронного документообігу, та вивчення матеріалів перевірки.
У разі виявлення під час такого аналізу бездіяльності уповноваженої особи, зокрема відсутності упродовж 30 днів будь-яких заходів з проведення повної перевірки за наявності підстав, керівник самостійного структурного підрозділу може ініціювати притягнення до дисциплінарної відповідальності особи, яка вчинила бездіяльність, та процедуру проведення повторного автоматизованого розподілу повної перевірки на іншу уповноважену особу. Рішення щодо проведення повторного автоматизованого розподілу перевірки декларації приймає Голова Національного агентства або заступник Голови Національного агентства за власною ініціативою або на підставі обґрунтованої доповідної записки керівника самостійного структурного підрозділу.
 

Керівник Управління
проведення повних перевірок

Юлія КУЛІКОВА
( Порядок із змінами внесеними згідно з наказом Національного  агентства з питань запобігання корупції від 26.08.2022 р. № 200/22, враховуючи зміни, внесені наказом Національного агентства  з питань запобігання корупції від 02.09.2022 р. № 204/22, у редакції наказу Національного агентства з  питань запобігання корупції від 13.11.2023 р. № 256/23 )