• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку здійснення аналізу діяльності місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів з питань освіти

Міністерство освіти і науки України | Наказ, Порядок від 07.12.2021 № 1313
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 07.12.2021
  • Номер: 1313
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство освіти і науки України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 07.12.2021
  • Номер: 1313
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
07.12.2021 № 1313
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 січня 2022 р.
за № 97/37433
Про затвердження Порядку здійснення аналізу діяльності місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів з питань освіти
Відповідно до абзацу восьмого частини першої статті 55 Закону України "Про повну загальну середню освіту", підпункту 9 пункту 4 Положення про Державну службу якості освіти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 березня 2018 року № 168, пункту 8 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630, з метою забезпечення здійснення аналізу діяльності місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів з питань освіти в частині, що стосується дотримання законодавства з питань освіти і забезпечення якості освіти на відповідній території, НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок здійснення аналізу діяльності місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів з питань освіти, що додається.
2. Директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти (Єресько О.) забезпечити в установленому порядку подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Рогову В.

Міністр

С. Шкарлет

ПОГОДЖЕНО:

Міністр розвитку громад та територій України

Тимчасово виконуючий обов’язки Голови
Державної служби якості освіти України



О. Чернишов


О. Якименко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
освіти і науки України
07 грудня 2021 року № 1313
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
27 січня 2022 р.
за № 97/37433
ПОРЯДОК
здійснення аналізу діяльності місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів з питань освіти
1. Цей Порядок визначає механізм здійснення аналізу діяльності місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів з питань освіти (за наявності) (далі - місцеві органи) в частині, що стосується дотримання законодавства з питань освіти (у сферах дошкільної, загальної середньої, позашкільної, спеціалізованої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої, післядипломної освіти) і забезпечення якості освіти на відповідній території.
3. Органами, які здійснюють аналіз діяльності місцевих органів (далі - аналіз), є Державна служба якості освіти України (далі - Служба), її територіальні органи в межах своїх повноважень.
Аналіз здійснюється з метою:
вивчення стану дотримання місцевими органами вимог законодавства з питань освіти і забезпечення якості освіти на відповідній території;
надання місцевим органам методичної та консультативної підтримки з питань запобігання випадкам недотримання вимог законодавства з питань освіти, підвищення ефективності діяльності місцевих органів щодо забезпечення якості освіти на відповідній території;
забезпечення інтересів територіальних громад щодо належної якості освіти на відповідній території;
забезпечення органів управління у сфері освіти аналітичною інформацією, необхідною для прийняття обґрунтованих управлінських рішень.
4. Предметом аналізу є:
реалізація місцевими органами (у межах делегованих повноважень) державної політики у сфері освіти, зокрема з питань забезпечення якості освіти;
реалізація місцевими органами визначених Законом України "Про освіту" і спеціальними законами прав та обов’язків засновників або уповноважених ними органів (далі - засновники) закладів освіти.
5. Аналіз передбачає вивчення:
документів, матеріалів та іншої інформації, що створюється у процесі діяльності місцевого органу та оприлюднюється відповідно до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації";
статистичної інформації та адміністративних даних, іншої інформації, необхідної для здійснення аналізу.
У разі необхідності з’ясування стану виконання місцевими органами обов’язків засновників закладів освіти, визначених Законом України "Про освіту" та спеціальними законами, шляхом огляду приміщень і території закладу освіти, спілкування з учасниками освітнього процесу, встановлення фактів недотримання засновником відповідних вимог законодавства з питань освіти аналіз (за рішенням органу, який його здійснює) може передбачати відвідування закладів освіти, засновниками яких є відповідні місцеві органи. Відвідування не повинно перешкоджати освітньому процесу в закладі освіти.
З метою інформаційної підтримки місцевих органів та закладів освіти з питань проведення аналізу Служба, її територіальні органи розміщують на своїх офіційних вебсайтах орієнтовний перелік документів, що є предметом аналізу.
6. Аналіз здійснюється:
за дорученням Прем’єр-міністра України, Міністра освіти і науки України;
за ініціативою органів, які здійснюють аналіз (у тому числі відповідно до планів роботи таких органів, що затверджені в установленому порядку).
Територіальні органи Служби, які ініціюють здійснення аналізу, погоджують його здійснення зі Службою.
Аналіз здійснюється за період часу діяльності місцевих органів, що не перевищує 3 роки.
Аналіз здійснюється щодо діяльності всіх або окремих місцевих органів (на відповідній території).
7. У разі здійснення аналізу, що передбачає відвідування закладів освіти, утворюється комісія, до складу якої входять посадові особи Служби та/або її територіальних органів. До складу комісії можуть входити працівники органів управління у сфері освіти (за винятком тих, щодо діяльності яких здійснюється аналіз).
Чисельний склад комісії визначається залежно від обсягу та складності питань, які підлягають аналізу, але не більше 7 осіб.
Головою комісії призначається працівник Служби або її територіального органу, який є відповідальним за її роботу.
Аналіз, що не передбачає відвідування закладів освіти, здійснюється працівниками органів, які здійснюють аналіз, без створення комісії.
До здійснення аналізу не допускаються особи, які є близькими особами працівників місцевих органів, мають конфлікт інтересів відповідно до законодавства у сфері запобігання корупції.
8. Для проведення аналізу органом, який його здійснює, видається наказ, в якому зазначаються:
місцевий(і) орган(и), щодо діяльності якого(их) здійснюється аналіз;
предмет аналізу (конкретні питання, що вивчаються органом, який здійснює аналіз);
період часу, за який здійснюється аналіз;
склад комісії із зазначенням посади, прізвища, ім’я та по батькові (за наявності) голови та членів комісії;
строк роботи комісії.
Орган, який здійснює аналіз відповідно до наказу, не пізніше ніж за 5 робочих днів до його початку рекомендованим листом або за допомогою електронного поштового зв’язку (у незмінному вигляді, з підтвердженням отримання) інформує відповідний(і) місцевий(і) орган(и) про предмет аналізу та період часу, за який він здійснюється, а також надсилає програму аналізу, в якій конкретизуються документи та інші джерела інформації, що вивчаються під час аналізу відповідно до питань, що є предметом аналізу.
9. У разі здійснення аналізу, що потребує відвідування закладів освіти згідно з абзацом четвертим пункту 5 цього Порядку, орган, який здійснює аналіз, повідомляє їх про відвідування не пізніше, ніж за 3 робочі дні за допомогою електронного поштового зв’язку (у незмінному вигляді, з підтвердженням отримання) або телефонного зв’язку (телефонограмою).
Відвідування закладу освіти здійснюється в присутності керівника закладу освіти або уповноваженої ним особи (далі - керівник закладу освіти). Керівник закладу освіти забезпечує доступ комісії до приміщень, споруд, території такого органу, закладу.
У разі відвідування комісією закладу освіти його керівник допускає комісію до здійснення аналізу за умови пред’явлення копії наказу та документів, які посвідчують особи голови та членів комісії.
10. Аналіз, що передбачений планом роботи відповідного органу, який здійснює аналіз, і не потребує відвідування закладів освіти, здійснюється без видання наказу та відповідного інформування місцевого органу (за умови, що в такому плані зазначено конкретні питання, що є предметом аналізу, період часу, за який здійснюватиметься аналіз, і такі план та програма аналізу оприлюднені на офіційному вебсайті органу, який здійснює аналіз).
11. Аналіз здійснюється об’єктивно та неупереджено, у повному обсязі (відповідно до предмета аналізу, визначеного наказом) у межах повноважень органу, який його здійснює.
12. Орган, який здійснює аналіз, може звернутися до місцевого органу з метою одержання переліку документів, прийнятих таким органом за визначений період (із зазначенням у такому переліку адрес, за якими документи оприлюднено в мережі Інтернет).
У разі потреби органи, які здійснюють аналіз, письмово звертаються до місцевих органів для отримання документів (їх копій), іншої інформації.
13. Керівник місцевого органу сприяє роботі комісії під час проведення аналізу, забезпечує надання їй документів, їх копій, іншої інформації, необхідної для проведення аналізу.
Під час здійснення аналізу голова та члени комісії можуть надавати консультації керівнику місцевого органу щодо дотримання законодавства з питань освіти і забезпечення якості освіти на відповідній території.
Голова або члени комісії, керівник місцевого органу можуть фіксувати процес здійснення аналізу або окрему(і) дію(ї) засобами аудіо-, фото- та відеофіксації. Про використання таких засобів комісія, керівник місцевого органу або закладу освіти попереджаються до початку їх використання.
14. Упродовж 15 робочих днів з дня завершення аналізу орган, який його здійснював, забезпечує складання висновків і рекомендацій.
У висновках зазначаються підсумкові результати здійснення аналізу, зокрема: виявлені під час аналізу випадки недотримання вимог законодавства з питань освіти, допущені місцевим(и) органом(ами), досягнення місцевого(их) органу(ів) щодо забезпечення якості освіти на відповідній території, питання забезпечення місцевим(и) органом(ами) якості освіти на відповідній території, які потребують удосконалення.
Рекомендації місцевому(им) органу(ам), сформульовані на підставі висновків, містять:
пропозиції щодо підвищення ефективності діяльності місцевого(их) органу(ів) в частині реалізації державної політики у сфері освіти і забезпечення якості освіти на відповідній території, реалізації місцевим(и) органом(ами) прав та обов’язків засновника(ів) щодо управління закладами освіти;
вказівку на необхідність усунення випадків недотримання вимог законодавства з питань освіти, причин їх виникнення та умов, що їм сприяють (у разі виявлення випадків недотримання вимог законодавства з питань освіти);
пропозиції розробити план заходів щодо усунення випадків недотримання вимог законодавства з питань освіти, причин їх виникнення та умов, що їм сприяють (у разі потреби).
Якщо за результатами аналізу діяльності окремих місцевих органів (на відповідній території) виявлено однотипні або повторювані випадки недотримання вимог законодавства з питань освіти, орган, який здійснював аналіз, надає узагальнені рекомендації для всіх місцевих органів (на відповідній території) для запобігання та/або усунення таких випадків.
15. Орган, який здійснював аналіз, не пізніше наступного робочого дня після затвердження вис-нов-ків і рекомендацій надсилає їх місцевому(им) органу(ам) рекомендованим листом або за допомогою електронного поштового зв’язку (у незмінному вигляді, з підтвердженням отримання).
Висновки та рекомендації упродовж 5 робочих днів з дня їх надання, оприлюднюються на офіційному вебсайті Служби та її територіального органу, а також на офіційному вебсайті відповідного місцевого органу.

Генеральний директор
директорату дошкільної,
шкільної, позашкільної
та інклюзивної освіти




О. Єресько