• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках Програми з відновлення України

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Розпорядження, Форма типового документа, Умови, Порядок від 15.12.2021 № 1324
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 15 грудня 2021 р. № 1324
Київ
Про затвердження Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках Програми з відновлення України
Відповідно до частини другої статті 97 Бюджетного кодексу України Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках Програми з відновлення України, що додаються.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 82


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 15 грудня 2021 р. № 1324
ПОРЯДОК ТА УМОВИ
надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках Програми з відновлення України
( У тексті Порядку та умов слово "Мінрегіон" у всіх відмінках замінено словом "Мінінфраструктури" згідно з Постановою КМ № 411 від 28.04.2023 )
( У тексті Порядку слово "Мінінфраструктури" замінено словом "Мінрозвитку" згідно з Постановою КМ № 269 від 07.03.2025 )
1. Ці Порядок та умови визначають механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках Програми з відновлення України (далі - субвенція), що фінансуються відповідно до Фінансової угоди "Програма з відновлення України" між Україною та Європейським інвестиційним банком, ратифікованої Законом України від 14 липня 2021 р. № 1645-IX (далі - Фінансова угода).
Джерелом формування субвенції є кошти позики Європейського інвестиційного банку, залучені Україною відповідно до Фінансової угоди.
2. Головним розпорядником субвенції є Мінрозвитку.
Розпорядники/одержувачі субвенції за місцевими бюджетами (кінцеві бенефіціари) визначаються рішенням відповідної місцевої ради, відповідної військової адміністрації про такий бюджет згідно із законодавством.
( Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 324 від 22.03.2024 )
3. Субвенція надається для забезпечення здійснення заходів щодо відновлення соціальної та житлової інфраструктури на територіях, де органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (підконтрольна Україні територія), метою яких є подолання наслідків збройної агресії Російської Федерації.
( Пункт 3 в редакції Постанови КМ № 811 від 19.07.2022 )
4. Субвенція спрямовується бюджетам адміністративно-територіальних одиниць, на території яких реалізуються проекти у рамках Програми з відновлення України за напрямами, визначеними у Фінансовій угоді. За рахунок субвенції також допускається виготовлення або коригування проектної документації.
( Пункт 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 811 від 19.07.2022 )
5. Використання субвенції здійснюється з дотриманням умов Фінансової угоди та договорів, укладених у рамках Програми з відновлення України (далі - Програма), а також відповідно до угод про передачу коштів позики, укладених відповідно до Фінансової угоди.
Субвенція не може бути спрямована для сплати податку на додану вартість, штрафних санкцій та/або пені, що нараховується за порушення умов договорів, на витрати, пов’язані з перерахуванням та конвертацією коштів за рахунком для одержання коштів та проектними рахунками, та на оплату професійних послуг, пов’язаних із виконанням Фінансової угоди.
Не допускається будь-яке подвійне фінансування одних і тих же компонентів проектів, у тому числі за рахунок коштів, наданих Європейським інвестиційним банком, іншими донорами, коштів державного чи місцевих бюджетів.
6. Умовами надання субвенції є:
( Підпункт 1 пункту 6 виключено на підставі Постанови КМ № 811 від 19.07.2022 )
( Підпункт 2 пункту 6 виключено на підставі Постанови КМ № 811 від 19.07.2022 )
3) комунальна форма власності об’єкта, на фінансування якого залучається субвенція;
4) співфінансування за рахунок місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством, на покриття витрат на сплату податків і зборів (у тому числі податку на додану вартість), комісії за конвертацію валюти, страхування, авторський нагляд тощо;
5) календарний план реалізації проектів має становити від одного до трьох років;
6) спроможність територіальних громад та утворених нею органів місцевого самоврядування, на фінансування об’єктів яких залучається субвенція, повинна забезпечувати подальше власне фінансування та їх утримання за рахунок коштів місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством;
( Підпункт 7 пункту 6 виключено на підставі Постанови КМ № 811 від 19.07.2022 )
8) об’єкти, зокрема житлового фонду, що фінансуються за рахунок субвенції, залишаються у комунальній власності (спільній власності) відповідних територіальних громад та використовуються за цільовим призначенням протягом не менше 20 років з дати завершення впровадження проекту;
9) за рахунок субвенції заборонено купівлю або приватизацію землі, будівель, приміщень;
10) під час розроблення проектів містобудівної документації на місцевому рівні та на всіх етапах реалізації проектів обов’язково повинно бути враховано громадські інтереси ключових заінтересованих сторін в місцевій громаді (вразливі групи населення; громадські організації; медичні, освітні, соціальні служби).
( Підпункт 11 пункту 6 виключено на підставі Постанови КМ № 811 від 19.07.2022 )
7. Оголошення про проведення відбору проектів, що фінансуватимуться за рахунок субвенції, оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінрозвитку, в якому зазначаються:
1) перелік документів, що додаються до заяви про участь у відборі;
2) строк проведення відбору;
3) адреса електронної пошти, час і строк подання заяв про участь у відборі;
4) контактні особи та номер телефону для отримання додаткової інформації;
5) умови фінансування.
Пропозиції щодо проектів, що фінансуватимуться за рахунок субвенції, подаються органами місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади/виконавчими органами сільських, селищних, міських рад територіальних громад.
Строк подання пропозицій щодо участі у відборі становить 30-60 календарних днів з дати оприлюднення оголошення про проведення відбору на офіційному веб-сайті Мінрозвитку.
Додаткові відбори (у разі необхідності) здійснюються у тому ж порядку.
8. Для відбору проектів, що фінансуватимуться за рахунок субвенції, Мінрозвитку утворює експертну робочу групу з питань ініціювання, підготовки, супроводження та реалізації спільних з Європейським інвестиційним банком проектів в рамках Програми з відновлення України (далі - експертна робоча група), до складу якої входять представники Мінрозвитку, Мінфіну та інших відповідних заінтересованих сторін.
( Абзац перший пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 269 від 07.03.2025 )
Положення про експертну робочу групу та її склад затверджуються наказом Мінрозвитку.
Формою роботи експертної робочої групи є засідання.
Засідання експертної робочої групи проводиться не пізніше ніж через 45 календарних днів після закінчення строку подання заяв про участь у відборі.
Засідання експертної робочої групи є правоможним, якщо в її роботі бере участь більш як половина її членів.
Рішення експертної робочої групи вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість присутніх на засіданні членів експертної робочої групи. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос головуючого на засіданні.
Члени експертної робочої групи зобов’язані дотримуватися вимог, передбачених частиною другою статті 35-1 Закону України "Про запобігання корупції".
9. За результатами проведення відбору проектів, що фінансуватимуться за рахунок субвенції, Мінрозвитку подає їх на схвалення Європейському інвестиційному банку відповідно до процедур, визначених Фінансовою угодою.
10. За результатами проведення відбору проектів, що фінансуватимуться за рахунок субвенції, Мінрозвитку з урахуванням рекомендацій, наданих експертною робочою групою, подає в установленому порядку Кабінетові Міністрів України для затвердження пропозиції щодо розподілу субвенції між місцевими бюджетами в межах обсягу субвенції згідно з додатком 1.
( Абзац перший пункту 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 269 від 07.03.2025 )
Переліки проектів, які фінансуються за рахунок субвенції, формуються та затверджуються головним розпорядником субвенції в межах розподілу субвенції між місцевими бюджетами.
11. Кредитні кошти, перераховані з проектного рахунка, вважаються субвенцією, що надана з державного бюджету відповідним місцевим бюджетам у день перерахування коштів у національній валюті або у сумі гривневого еквіваленту перерахованих валютних коштів, розрахованого за офіційним курсом Національного банку на день їх перерахування.
12. Заявки на перерахування коштів з рахунка для одержання коштів підписуються уповноваженими особами Мінфіну, головного розпорядника субвенції. Заявки на перерахування коштів з проектного рахунка підписуються уповноваженими особами Мінфіну, головного розпорядника субвенції, розпорядника субвенції за місцевим бюджетом та одержувачами (замовниками).
13. Кредитні кошти Європейського інвестиційного банку в рамках Програми перераховуються Європейським інвестиційним банком за заявками на їх вибірку, оформленими відповідно до положень Фінансової угоди та договорів, укладених у рамках Програми, на рахунок Мінфіну в АТ "Державний експортно-імпортний банк України", відкритий для виконання Програми. Для цілей Програми Мінфін відкриває в АТ "Державний експортно-імпортний банк України" для кожного кінцевого бенефіціара проектні рахунки, на які перераховуються кошти для відповідних проектів з рахунка, відкритого для виконання Програми.
Субвенція надається місцевим бюджетам, розпорядникам субвенції за місцевими бюджетами шляхом перерахування коштів із проектного рахунка постачальникам товарів (виконавцям робіт або послуг) за договорами, укладеними розпорядниками субвенції за місцевими бюджетами у рамках проектів, на виконання грошових зобов’язань зазначених розпорядників щодо оплати поставлених товарів/виконаних, робіт та послуг за такими договорами з подальшим відображенням таких операцій у бухгалтерському обліку, фінансовій і бюджетній звітності.
14. Головний розпорядник субвенції з метою відображення в обліку та звітності про виконання бюджетів у частині здійснення видатків державного бюджету, доходів і видатків місцевих бюджетів за рахунок субвенції подає Казначейству зведене розпорядження за формою згідно з додатком 2.
Для відображення головним розпорядником субвенції, розпорядниками субвенції за місцевими бюджетами у бухгалтерському обліку, фінансовій і бюджетній звітності операцій у частині здійснення видатків державного бюджету, доходів і видатків місцевих бюджетів за рахунок субвенції головний розпорядник субвенції подає розпорядникам субвенції за місцевими бюджетами копію зведеного розпорядження за формою згідно з додатком 2.
( Пункт 14 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 269 від 07.03.2025 )
15. Видатки, пов’язані з фінансуванням за рахунок бюджетних коштів об’єктів капітального будівництва, здійснюються відповідно до законодавства.
( Пункт 15 в редакції Постанови КМ № 811 від 19.07.2022 )
16. Затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи здійснюється відповідно до законодавства.
( Пункт 16 в редакції Постанови КМ № 811 від 19.07.2022 )
17. Казначейство:
забезпечує відображення його органами в обліку та звітності про виконання бюджетів операцій у частині здійснення видатків державного бюджету, доходів і видатків місцевих бюджетів за рахунок субвенції за відповідними кодами бюджетної класифікації у розрізі доходів, видатків та кредитування бюджетів у національній валюті або у відповідному гривневому еквіваленті євро;
інформує щомісяця до 15 числа Мінфін та Мінрозвитку про обсяги перерахування субвенції та касові видатки в розрізі місцевих бюджетів, що фінансуються за її рахунок.
18. Мінрозвитку інформує щомісяця до 25 числа наступного періоду Мінфін про використання субвенції.
( Пункт 18 в редакції Постанови КМ № 811 від 19.07.2022 )
19. Розпорядники субвенції за місцевими бюджетами подають щомісяця до 20 числа головному розпорядникові субвенції звіт про її використання.
20. У разі недотримання кінцевим бенефіціаром умов Фінансової угоди, угоди про передачу коштів позики і цих Порядку та умов відповідна місцева рада чи військова адміністрація повертає суму коштів, спрямовану на фінансування проекту, відповідно до законодавства та укладених договорів.
( Пункт 20 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 324 від 22.03.2024 )
21. Складення та подання фінансової і бюджетної звітності про використання субвенції, а також контроль за її цільовим використанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
Додаток 1
до Порядку та умов
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
РОЗПОДІЛ
у 2026 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів у рамках Програми з відновлення України
Код місцевого бюджету Назва місцевого бюджету адміністративно-територіальної одиниці Обсяг субвенції, тис. гривень
Вінницька область
0254200000 Бюджет Жмеринської міської територіальної громади 282,973
0256600000 Бюджет Стрижавської селищної територіальної громади 4 344,723
Разом 4 627,696
Дніпропетровська область
0410000000 Обласний бюджет Дніпропетровської області 46 000
0451500000 Бюджет Слобожанської селищної територіальної громади 36 500
0456800000 Бюджет Підгородненської міської територіальної громади 27 000
0457100000 Бюджет Кам’янської міської територіальної громади 72 283,679
0457600000 Бюджет Дніпровської міської територіальної громади 14 000
0458400000 Бюджет Павлоградської міської територіальної громади 100
Разом 195 883,679
Житомирська область
0610000000 Обласний бюджет Житомирської області 26 528,77
0655200000 Бюджет Житомирської міської територіальної громади 21 029,9
0656300000 Бюджет Коростенської міської територіальної громади 2 500
0656400000 Бюджет Малинської міської територіальної громади 5 000
Разом 55 058,67
Київська область
1010000000 Обласний бюджет Київської області 82 300
1050500000 Бюджет Дівичківської сільської територіальної громади 2 000
1050800000 Бюджет Тетіївської міської територіальної громади 13 000
1050900000 Бюджет Студениківської сільської територіальної громади 2 000
1051300000 Бюджет Миронівської міської територіальної громади 5 000
1051500000 Бюджет Бучанської міської територіальної громади 22 000
1051700000 Бюджет Обухівської міської територіальної громади 500
1052600000 Бюджет Білогородської сільської територіальної громади 1 500
1052700000 Бюджет Білоцерківської міської територіальної громади 25 000
1052800000 Бюджет Бориспільської міської територіальної громади 36 663,961
1053000000 Бюджет Боярської міської територіальної громади 15 000
1053100000 Бюджет Броварської міської територіальної громади 19 000
1053200000 Бюджет Васильківської міської територіальної громади 13 543,496
1053400000 Бюджет Вишневої міської територіальної громади 28 500
1053700000 Бюджет Гатненської сільської територіальної громади 27 500
1054100000 Бюджет Димерської селищної територіальної громади 2 500
1054200000 Бюджет Дмитрівської сільської територіальної громади 6 000
1054600000 Бюджет Ірпінської міської територіальної громади 3 000
1054800000 Бюджет Калинівської селищної територіальної громади 6 000
1055200000 Бюджет Макарівської селищної територіальної громади 22 500
1055100000 Бюджет Коцюбинської селищної територіальної громади 8 000
1056400000 Бюджет Таращанської міської територіальної громади 8 000
1056600000 Бюджет Фастівської міської територіальної громади 6 000
1056900000 Бюджет Яготинської міської територіальної громади 5 000
Разом 360 507,457
Кіровоградська область
1150300000 Бюджет Новоукраїнської міської територіальної громади 10 000
1150900000 Бюджет Катеринівської сільської територіальної громади 8 700
1152810000 Бюджет Кропивницької міської територіальної громади 14 000
1154100000 Бюджет Новомиргородської міської територіальної громади 10 000
1154300000 Бюджет Олександрійської міської територіальної громади 15 000
Разом 57 700
Миколаївська область
1455700000 Бюджет Південноукраїнської міської територіальної громади 1 500
Разом 1 500
Одеська область
1510000000 Обласний бюджет Одеської області 28 021,382
1551400000 Бюджет Березівської міської територіальної громади 13 000
1552500000 Бюджет Таїрівської селищної територіальної громади 2 347,64
1553900000 Бюджет Арцизької міської територіальної громади 8 000
1555000000 Бюджет Доброславської селищної територіальної громади 5 000
1556400000 Бюджет Одеської міської територіальної громади 57 366,616
1557000000 Бюджет Раухівської селищної територіальної громади 500
1559000000 Бюджет Чорноморської селищної територіальної громади 7 500
Разом 121 735,638
Полтавська область
1610000000 Обласний бюджет Полтавської області 38 692,924
1652400000 Бюджет Лохвицької міської територіальної громади 6 000
1654000000 Бюджет Терешківської сільської територіальної громади 7 993,436
1654100000 Бюджет Коломацької сільської територіальної громади 4 366
1655000000 Бюджет Зіньківської міської територіальної громади 9 000
1656300000 Бюджет Котелевської селищної територіальної громади 7000
1656400000 Бюджет Кременчуцької міської територіальної громади 5 100
1656500000 Бюджет Лубенської міської територіальної громади 500
1656800000 Бюджет Миргородської міської територіальної громади 12 000
Разом 90 652,36
Сумська область
1853400000 Бюджет Конотопської міської територіальної громади 3 500
1854500000 Бюджет Роменської міської територіальної громади 10 000
Разом 13 500
Харківська область
2051700000 Бюджет Лозівської міської територіальної громади 7 500
2052800000 Бюджет Близнюківської селищної територіальної громади 12 821
2053800000 Бюджет Зміївської міської територіальної громади 6 179
Разом 26 500
Черкаська область
2310000000 Обласний бюджет Черкаської області 19 000
2352000000 Бюджет Паланської сільської територіальної громади 7 000
Разом 26 000
Чернігівська область
2551200000 Бюджет Коропської селищної територіальної громади 6 000
2552000000 Бюджет Новобасанської сільської територіальної громади 5 400
2552100000 Бюджет Бобровицької міської територіальної громади 1 000
2554000000 Бюджет Борзнянської міської територіальної громади 19 599,97
2555000000 Бюджет Талалаївської сільської територіальної громади 1 454,53
Разом 33 454,5
__________
Усього
987 120
( Порядок та умови доповнено додатком 1 згідно з Постановою КМ № 269 від 07.03.2025; в редакції Постанов КМ № 1288 від 10.10.2025, № 84 від 28.01.2026 )
Додаток 2
до Порядку та умов
ЗВЕДЕНЕ РОЗПОРЯДЖЕННЯ
( Додаток із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 411 від 28.04.2023, № 269 від 07.03.2025; в редакції Постанови КМ № 269 від 07.03.2025 )