ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України
19 липня 2019 року № 1241
(у редакції наказу Міністерства економіки України
від 29 грудня 2023 року № 20599)
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
14 серпня 2019 р. за № 920/33891
Положення
про Апеляційну комісію Національного органу інтелектуальної власності
( Із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства економіки України від 29 грудня 2023 року № 20599 )
1. Це Положення визначає повноваження Апеляційної комісії Національного органу інтелектуальної власності (далі - Апеляційна комісія), її склад, порядок формування, вимоги до її членів, строк повноважень та правила і процедури її діяльності.
2. У цьому Положенні терміни вживаються в такому значенні:
патентний повірений - представник у справах інтелектуальної власності (патентний повірений);
УКРНОІВІ - державна організація "Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій", що визначена Кабінетом Міністрів України як така, що виконує функції Національного органу інтелектуальної власності.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про охорону прав на винаходи і корисні моделі", "Про охорону прав на промислові зразки", "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг", "Про охорону прав на компонування напівпровідникових виробів", "Про правову охорону географічних зазначень".
3. Апеляційна комісія є колегіальним органом УКРНОІВІ, що утворюється з метою розгляду скарг кандидатів у патентні повірені, патентних повірених на рішення Атестаційної комісії УКРНОІВІ (далі - Атестаційна комісія), скарг на дії патентних повірених, а також з метою здійснення контролю за дотриманням патентними повіреними вимог законодавства.
4. Апеляційна комісія:
розглядає скарги кандидатів у патентні повірені, патентних повірених на рішення Атестаційної комісії про відмову в допуску до кваліфікаційного екзамену, про затвердження результатів етапів кваліфікаційного екзамену та про відмову в атестації за всіма або деякими заявленими кандидатом у патентні повірені, патентним повіреним спеціалізаціями діяльності або на інші рішення Атестаційної комісії;
розглядає скарги Мінекономіки, УКРНОІВІ або будь-якої заінтересованої особи на дії патентних повірених.
5. Апеляційна комісія у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, цим Положенням та іншими актами законодавства.
Діяльність Апеляційної комісії ґрунтується на принципах верховенства права, законності, об'єктивності, відкритості, гласності та колегіальності.
6. Апеляційна комісія складається з одинадцяти членів.
До складу Апеляційної комісії входять п'ять працівників УКРНОІВІ, один працівник Мінекономіки, два видатні науковці, які працюють у сфері інтелектуальної власності, та три патентні повірені, які мають досвід практичної роботи у сфері правової охорони інтелектуальної власності не менше ніж десять років.
До складу Апеляційної комісії входять голова, заступник голови та інші члени Апеляційної комісії.
Головою та заступником голови Апеляційної комісії можуть бути працівники УКРНОІВІ та Мінекономіки.
Скликання першого засідання Апеляційної комісії організовує УКРНОІВІ.
Персональний склад Апеляційної комісії затверджується наказом Мінекономіки строком на п'ять років. За вмотивованим поданням голови Апеляційної комісії та/або керівника УКРНОІВІ її персональний склад може бути змінено раніше зазначеного строку.
Відомості про склад Апеляційної комісії оприлюднюються на офіційному вебсайті УКРНОІВІ.
7. Апеляційна комісія проводить засідання за потреби.
Апеляційна комісія приймає відповідне рішення за скаргою в місячний строк з дати її одержання.
8. Підготовка засідання Апеляційної комісії забезпечується її головою або заступником голови. Голова Апеляційної комісії визначає час і місце проведення засідання і не пізніше п'яти робочих днів повідомляє про це осіб, пов'язаних з розглядом скарги.
Засідання Апеляційної комісії є правоможним, якщо в ньому бере участь не менше ніж дві третини її членів.
Засідання Апеляційної комісії веде її голова, а в разі відсутності голови - його заступник.
Усі члени Апеляційної комісії незалежні та мають рівні права під час прийняття рішення.
Члени Апеляційної комісії можуть брати участь у її засіданні в режимі відеоконференції, про що зазначається у протоколі засідання.
Перед початком засідання Апеляційної комісії її члени, які беруть участь у засіданні в режимі відеоконференції, пред'являють паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу.
9. На засіданні Апеляційної комісії ведеться протокол, який підписують головуючий та члени комісії, присутні на засіданні. Перебіг засідання фіксується УКРНОІВІ за допомогою технічних засобів відео- та звукозапису.
10. Кандидати в патентні повірені, патентні повірені мають право на особисту участь у розгляді Апеляційною комісією питань щодо їх професійної компетентності або діяльності, або участь разом з особою, яка надає їм професійну правничу допомогу.
11. Апеляційна комісія розглядає скарги Мінекономіки, УКРНОІВІ або будь-якої заінтересованої особи на дії патентних повірених, пов'язані з неналежним виконанням патентними повіреними їх професійних обов'язків.
Копія скарги надсилається патентному повіреному, якого вона стосується, протягом п'яти робочих днів з дня її надходження до Апеляційної комісії.
Патентний повірений має право надати заперечення проти скарги протягом п'яти робочих днів з дня її одержання. У запереченні патентний повірений повідомляє Апеляційну комісію про намір узяти участь у розгляді справи особисто або разом з особою, яка надає професійну правничу допомогу.
12. Апеляційна комісія може запитувати необхідну для здійснення її повноважень інформацію в Атестаційної комісії та особи, яка подала скаргу.
13. До розгляду скарги особа, яка подала таку скаргу або стосовно якої розглядається скарга, має право заявити відвід члену Апеляційної комісії в разі, якщо вона вважає, що член Апеляційної комісії заінтересований у результатах розгляду, чи має сумнів у його об'єктивності з інших причин.
Питання про заявлений відвід вирішується іншими членами Апеляційної комісії без участі члена, щодо якого заявлено відвід, відкритим голосуванням простою більшістю голосів від загальної кількості членів комісії за виключенням члена, щодо якого заявлено відвід. За рівної кількості голосів відвід вважається задоволеним. Рішення щодо відводу фіксується в протоколі.
14. За результатами розгляду скарги Апеляційна комісія приймає рішення про задоволення скарги або про відмову в задоволенні скарги.
15. Рішення Апеляційної комісії приймається голосуванням простою більшістю голосів не менше половини від затвердженого персонального складу. У разі рівного розподілу голосів прийнятим вважається рішення, за яке проголосував головуючий на засіданні.
16. Рішення викладається в письмовій формі і підписується головуючим на засіданні та членами Апеляційної комісії, які брали участь у засіданні.
17. Член Апеляційної комісії може особисто або спільно з іншими членами викласти окрему думку щодо рішення Апеляційної комісії. Окрема думка є складовою частиною рішення Апеляційної комісії.
18. Рішення Апеляційної комісії оформлюється протоколом.
Протягом десяти робочих днів з дати оформлення протоколу його засвідчена копія надсилається кандидату в патентні повірені, патентному повіреному, щодо якого вирішувалося питання, а також особі, за поданням якої розглядалася справа.
19. Рішення Апеляційної комісії може бути оскаржене заінтересованою особою до суду в порядку, встановленому законом.
20. За результатами розгляду скарги кандидата в патентні повірені, патентного повіреного на рішення Атестаційної комісії про відмову в допуску до кваліфікаційного екзамену або про відмову в атестації Апеляційна комісія приймає одне з таких рішень:
про відмову в задоволенні скарги;
про задоволення скарги та допущення до кваліфікаційного екзамену;
про задоволення скарги та допущення до чергового етапу кваліфікаційного екзамену;
про задоволення скарги та атестацію кандидата в патентні повірені, патентного повіреного за спеціалізацією діяльності, за якою подана скарга.
21. Організаційне та матеріальне-технічне забезпечення діяльності Апеляційної комісії здійснюється УКРНОІВІ.
Начальник управління інтелектуальної власності та інновацій | Андрій АНІСІМОВ |
( Положення у редакції наказу Міністерства економіки України від 29.12.2023 р. № 20599 )