КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 19 червня 2019 р. № 529 Київ |
Про затвердження Порядку придбання, перевезення, зберігання і використання прекурсорів у наукових та навчальних цілях
Відповідно до статті 20 Закону України "Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори" Кабінет Міністрів України постановляє:
Затвердити Порядок придбання, перевезення, зберігання і використання прекурсорів у наукових та навчальних цілях, що додається.
Прем'єр-міністр України | В.ГРОЙСМАН |
Інд. 73 |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 19 червня 2019 р. № 529
ПОРЯДОК
придбання, перевезення, зберігання і використання прекурсорів у наукових та навчальних цілях
1. Цей Порядок визначає механізм придбання, перевезення, приймання, зберігання, використання, ведення обліку і знищення прекурсорів, включених до таблиці IV переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. № 770 (Офіційний вісник України, 2000 р., № 19, ст. 789), що використовуються у наукових та навчальних цілях.
2. Прекурсори використовуються закладами освіти (крім закладів дошкільної освіти) та тими науковими установами, що не надають медичну допомогу, з метою провадження освітньої, наукової та науково-технічної діяльності.
3. Заклади освіти та наукові установи повинні мати ліцензію на провадження відповідного виду діяльності згідно з пунктом 22 частини першої статті 7 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності".
4. Для забезпечення зберігання, перевезення, придбання, використання, знищення та відпуску прекурсорів у закладах освіти та наукових установах керівником призначаються матеріально відповідальні особи з числа працівників такого закладу освіти, наукової установи, на яких покладаються функції з придбання, зберігання, перевезення, приймання, використання, ведення обліку, знищення прекурсорів та з якими укладається договір про повну матеріальну відповідальність.
Перелік матеріально відповідальних осіб, які допущені до роботи з прекурсорами у закладах освіти та наукових установах, їх посадові обов’язки, порядок передачі ключів від металевих шаф і спеціалізованих приміщень, лабораторій, приміщень, кімнат, в яких зберігаються прекурсори, та пристроїв для пломбування затверджуються керівником закладу освіти, наукової установи, про що зазначені особи ознайомлюються під особистий підпис.
5. Прекурсори придбаваються виключно у суб’єктів господарювання, які мають ліцензію на право реалізації (відпуску) прекурсорів, що включені до таблиці IV переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. № 770.
Придбання прекурсорів може здійснюватися без замовлення.
6. Прекурсори одержує матеріально відповідальна особа закладу освіти чи наукової установи, уповноважена на зберігання прекурсорів, за наявності доручення, оформленого в установленому порядку керівником закладу освіти, наукової установи. Під час їх одержання у присутності зазначеної особи складається накладна.
7. Перевезення прекурсорів здійснюється відповідно до порядку, встановленого законодавством.
8. У закладі освіти, науковій установі для забезпечення контролю за обігом прекурсорів утворюється комісія з контролю за обігом прекурсорів (далі - комісія) у складі трьох осіб на чолі із заступником керівника закладу освіти, наукової установи або керівника структурного підрозділу. Склад комісії затверджується наказом керівника закладу освіти, наукової установи.
9. Прекурсори беруться на облік в день їх придбання.
У закладі освіти, науковій установі придбані прекурсори приймаються комісією у присутності матеріально відповідальної особи, про що складається відповідний акт, та повертаються матеріально відповідальній особі для подальшого їх зберігання.
10. Прекурсори зберігаються з урахуванням їх фізико-хімічних і токсикологічних властивостей у замкнених вогнетривких сейфах або металевих шафах у спеціалізованому приміщенні, лабораторії, приміщенні, кімнаті (далі - приміщення), обладнаних відповідно до вимог, встановлених МВС.
Сейфи та металеві шафи для зберігання прекурсорів повинні бути надійно прикріплені до підлоги чи стіни.
11. Доступ до сейфів, металевих шаф і приміщень, в яких зберігаються прекурсори, надається лише уповноваженим особам, які провадять діяльність, пов’язану з їх використанням, у порядку, визначеному керівником закладу освіти або наукової установи.
Після закінчення робочого дня сейфи, металеві шафи і приміщення, в яких зберігаються прекурсори, замикаються, опечатуються або пломбуються. Ключі від сейфів, металевих шаф і приміщень, а також печатки і пломбіратори зберігаються у матеріально відповідальних осіб.
12. У закладах освіти прекурсори видаються матеріально відповідальною особою виключно на підставі замовлення уповноваженим особам для проведення демонстраційних, лабораторних і практичних робіт та зберігаються в лабораторіях, приміщеннях, кімнатах закладів освіти.
Замовлення формується керівниками структурних підрозділів відповідно до навчальних планів та затвердженого розкладу занять на навчальний семестр.
Замовлення погоджується комісією та затверджується наказом керівника закладу освіти.
У разі виникнення обґрунтованої необхідності в одержанні прекурсорів у кількості, що перевищує кількість, передбачену в замовленні на навчальний семестр, керівник структурного підрозділу складає протокол видачі з обґрунтуванням такої необхідності, який підписується всіма членами комісії та керівником закладу освіти. Форма протоколу видачі затверджується керівником закладу освіти.
13. У наукових установах прекурсори видаються матеріально відповідальною особою виключно на підставі замовлення уповноваженим особам для проведення науково-дослідних робіт та зберігаються в лабораторіях, приміщеннях, кімнатах наукових установ.
Замовлення формується керівниками структурних підрозділів відповідно до тематичних планів наукових досліджень.
Замовлення погоджується комісією та затверджується наказом керівника наукової установи.
У разі виникнення обґрунтованої необхідності в одержанні прекурсорів у кількості, що перевищує кількість, передбачену в замовленні на півроку, керівник структурного підрозділу складає протокол видачі з обґрунтуванням такої необхідності, який підписується всіма членами комісії та керівником наукової установи. Форма протоколу видачі затверджується керівником наукової установи.
14. Під час видачі прекурсорів особа, матеріально відповідальна за їх зберігання, особисто перевіряє правильність оформлення супровідних документів і якість упаковки, після чого підписує всі примірники замовлення або протоколу видачі.
15. У разі коли прекурсори є непридатними для подальшого використання (у зв’язку з пошкодженням за будь-яких умов у закладі освіти чи науковій установі або закінченням строку придатності), вони підлягають знищенню згідно з Порядком провадження діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2009 р. № 589 (Офіційний вісник України, 2009 р., № 44, ст. 1477).
За результатами знищення прекурсорів комісія складає акт у трьох примірниках, який засвідчується підписами членів комісії. Один примірник акта залишається в закладі освіти, науковій установі, другий надсилається структурному підрозділу територіального органу Національної поліції з питань протидії наркозлочинності, третій - територіальному органові Держлікслужби.
16. У закладах освіти та наукових установах забороняється змінювати етикетки на упаковках прекурсорів.
17. У закладах освіти та наукових установах у разі обґрунтованої потреби дозволяється пересипати, переливати, пересівати і перекладати в іншу тару прекурсори за умови дотримання вимог, визначених цим Порядком.
Маркування, що наноситься на етикетку, повинне містити таку інформацію: найменування речовини, вміст, дату одержання/придбання, кількість речовини, що міститься у тарі, строк придатності.
Нанесене маркування прекурсорів повинне містити достовірну інформацію, бути доступним для огляду та ідентифікації.
18. Запаси прекурсорів у лабораторіях, приміщеннях, кімнатах закладів освіти та наукових установ не повинні перевищувати семестрової/піврічної потреби в них.
19. У закладах освіти та наукових установах, а також їх приміщеннях, в яких дозволяється зберігання і використання прекурсорів, ведеться їх облік у журналах обліку прекурсорів за формою згідно з додатком.
Журнали обліку прекурсорів нумеруються, шнуруються, підписуються керівником закладу освіти чи наукової установи та скріплюються печаткою.
Журнали обліку прекурсорів, що ведуться у відділеннях, кабінетах, лабораторіях, підписуються керівником закладу освіти або наукової установи, яким вони підпорядковуються, і скріплюються печаткою закладу освіти або наукової установи.
Відомості про операції, пов’язані з придбанням, перевезенням, прийманням, зберіганням та використанням прекурсорів, вносяться до журналу обліку прекурсорів у день їх проведення.
Внесення виправлень (крім технічних помилок) та недостовірних відомостей до журналів обліку прекурсорів забороняється. Виявлені технічні помилки виправляються. Виправлення завіряються підписом керівника закладу освіти, наукової установи.
20. Документи про придбання, перевезення, приймання, зберігання, використання і облік прекурсорів, зазначені у цьому Порядку, зберігаються протягом п’яти років (не враховуючи поточного року). Після закінчення зазначеного строку такі документи знищуються шляхом спалювання, про що комісія складає відповідний акт.
21. Заклади освіти та наукові установи проводять щокварталу інвентаризацію прекурсорів відповідно до Порядку провадження діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2009 р. № 589, за формою згідно з додатком 6 до зазначеного Порядку. Відомості про розбіжності в балансі або невідповідність показників балансу результатам проведеної інвентаризації прекурсорів протягом трьох календарних днів після їх виявлення подаються Національній поліції - щодо операцій, проведених у межах території України.
22. Заклади освіти та наукові установи, які провадять діяльність, пов’язану з обігом прекурсорів, зобов’язані подавати до Держлікслужби відповідно до Порядку провадження діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2009 р. № 589, за формою згідно з додатком 9 до зазначеного Порядку до 31 березня року, що настає за звітним періодом, звіт про кількість прекурсорів, що використовуються, а також про кількість їх запасів на 31 грудня звітного року.
23. Керівники закладів освіти та наукових установ зобов’язані унеможливити доступ сторонніх осіб до інформації про проведення операцій, пов’язаних з придбанням, перевезенням, прийманням, зберіганням та використанням прекурсорів.
Додаток
до Порядку
ЖУРНАЛ
обліку прекурсорів у закладах освіти або наукових установах
( Див. текст )