МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
19.10.2018 № 524 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
12 листопада 2018 р.
за № 1280/32732
Про затвердження Порядку визначення об’єктивно необхідної кількості палива на господарсько-побутові потреби у Збройних Силах України
Відповідно до Загального положення про порядок нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року № 786 (зі змінами), Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2000 року № 1225 (зі змінами), та з метою забезпечення ефективного і цільового використання матеріальних ресурсів
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Порядок визначення об’єктивно необхідної кількості палива на господарсько-побутові потреби у Збройних Силах України, що додається.
2. Головному квартирно-експлуатаційному управлінню Збройних Сил України забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр оборони України генерал армії України | С. Полторак |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Міністерства
оборони України
19 жовтня 2018 року № 524
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
12 листопада 2018 р.
за № 1280/32732
ПОРЯДОК
визначення об’єктивно необхідної кількості палива на господарсько-побутові потреби у Збройних Силах України
I. Загальні положення
1. Цей Порядок встановлює механізм визначення об’єктивно необхідної кількості палива для забезпечення потреб військових частин, навчальних центрів, вищих військових навчальних закладів, установ та організацій Міністерства оборони України та Збройних Сил України (далі - військові частини) в паливі на господарсько-побутові потреби.
2. Розрахункова потреба палива на господарсько-побутові потреби обраховується за кількістю палива, потрібною на окремі види теплових потреб, що визначається за допомогою справного технологічного обладнання, яке експлуатується з дотриманням установлених режимів і параметрів згідно з технічними умовами.
Розрахункова потреба палива у військових частинах установлює об’єктивно необхідну кількість паливно-енергетичних ресурсів та визначається в кілограмах умовного палива.
3. Визначення потреб у паливі здійснюється відповідно до вимог технічної документації обладнання. У разі відсутності таких даних дозволяється використовувати такі розрахункові дані:
коефіцієнти корисної дії печей (додаток 1);
коефіцієнти корисної дії обладнання, що використовується для господарсько-побутових потреб (додаток 2);
розрахункові значення коефіцієнта корисної дії чавунних жаротрубних і трубчастих варочних котлів (залежно від строку експлуатації) (додаток 3);
розрахункові значення коефіцієнта корисної дії механізованих й автоматизованих чавунних котлів (додаток 4);
калорійні еквіваленти палива (додаток 5);
ентальпія насиченої пари (додаток 6);
розрахункові потреби палива на розігрів і підігрів мазуту (додаток 7);
показники витрат палива на господарсько-побутові потреби у Збройних Силах України (додаток 8).
4. Розрахункова потреба палива для котельні при централізованому теплопостачанні споживачів ураховує сумарні витрати на виробництво тепла на опалення, вентиляцію, гаряче водопостачання, господарсько-побутові та виробничо-технологічні потреби, а також компенсацію втрат у зовнішніх теплових мережах з урахуванням коефіцієнта корисної дії (далі - ККД) котлів і витрат палива на власні потреби.
Уточнена потреба в паливі визначається залежно від фактичних умов і режимів споживання тепла (середня температура зовнішнього повітря, число годин роботи обладнання, кількість випущеної продукції).
5. Економія роботи обладнання котелень та іншого обладнання, що використовує паливо, за звітний період визначається як різниця між розрахунковими потребами палива та фактично використаним паливом. За результатами розрахунків визначають розміри економії або перевитрат палива.
Економія витрат палива має відбуватися за рахунок удосконалення технологічних процесів та експлуатаційних умов роботи обладнання котелень, іншого обладнання, що використовує паливо. Забороняється економити паливо за рахунок зменшення подачі тепла споживачам, недотримання параметрів теплоносія або порушення затвердженої технології.
Допускається зменшення фактичного використання палива на опалення нежитлових (робочих) приміщень за рахунок зниження температури теплоносія у нічні години та неробочі дні.
II. Визначення розрахункових потреб палива на приготування їжі та господарсько-побутові потреби
1. Розрахункові потреби палива на господарсько-побутові потреби визначаються з урахуванням технічних характеристик обладнання, кількості осіб, що харчуються в їдальні, відвідують лазні, маси сухої білизни, що підлягає пранню.
Розрахунок потреби палива здійснюється шляхом множення відповідного показника на чисельність особового складу, кількість білизни, що підлягатиме пранню.
Щодо використання гарячої води (миття в лазні) розрахункові потреби палива визначаються окремо для зимового (опалювального) та літнього періодів.
2. Для варочних котлів, хлібопекарських печей та іншого устаткування, що використовується для господарсько-побутових потреб, розрахункові потреби натурального палива визначаються з урахуванням ККД варочних котлів (печей або іншого устаткування) та калорійного еквіваленту палива.
При визначенні розрахункової потреби палива під час використання пари або гарячої води від котелень на господарсько-побутові потреби додатково враховуються ККД котлів, а також витрати палива на власні потреби котельні та компенсація втрат тепла у зовнішніх теплових мережах.
Розрахунки для визначення потреби палива на опалювальний сезон (жовтень - квітень) здійснюються з урахуванням:
для наметів - середньої швидкості вітру та середньої температури зовнішнього повітря за місяць по регіону, а також середньої температури зовнішнього повітря за попередні роки;
для будівель та фортифікаційних споруд - середньої температури зовнішнього повітря за попередній опалювальний період.
Загальна розрахункова потреба палива на господарсько-побутові потреби відображається в книзі розрахунків потреби в паливі для військової частини.
III. Визначення розрахункових потреб палива і теплової енергії на виробничі і технологічні потреби
1. Розрахункові потреби палива і теплової енергії на виробничі і технологічні потреби визначаються на одиницю готової продукції, сировини, що переробляється, або відповідно до обсягу виконаної роботи.
Розрахункові потреби палива й теплової енергії розробляються військовими частинами на підставі:
первинної технічної і технологічної документації;
технічної документації і технічних характеристик устаткування, показників, що характеризують найбільш раціональні й ефективні умови виробництва;
даних про розрахункові потреби і фактичні витрати палива та енергії за попередній опалювальний період;
завдання щодо економії палива і плану організаційно-технічних заходів щодо його виконання.
2. Потреби військовим частинам щороку затверджуються квартирно-експлуатаційними органами Збройних Сил України.
Військові частини в межах затверджених для них потреб установлюють диференційовані потреби палива й теплової енергії на рік та поквартально.
IV. Облік витрат і визначення економії палива
1. Облік надходження і витрат палива для котелень та іншого обладнання, що використовує паливо, ведеться в книгах та журналах установленої форми. Списання використаного за кожний місяць палива оформлюється актами, що затверджуються командиром військової частини.
2. Фактичні витрати натурального палива для обладнання котелень та іншого обладнання, що використовує паливо, за звітний період визначаються за допомогою контрольно-вимірювальних приладів.
3. Економія палива за звітний період визначається як різниця між розрахунковими потребами палива та фактичними витратами палива.
Уточнені розрахункові потреби палива для обладнання котелень та іншого обладнання, що використовує паливо, за звітний період визначаються шляхом складання уточнених добових потреб палива або розрахунку уточнених потреб палива за середніми показниками.
V. Облік витрат і визначення економії теплової енергії, відпущеної з теплових пунктів
1. Облік витрат теплової енергії здійснюється незалежно від джерела теплопостачання (котельня або ТЕЦ) за показниками контрольно-вимірювальних приладів.
Фактична добова витрата теплової енергії по тепловому пункту визначається за даними тепломірів.
2. Розрахункова потреба в тепловій енергії підлягає уточненню щодо кожного виду споживання залежно від фактичних параметрів, а саме:
на опалення й вентиляцію - фактичної температури зовнішнього повітря;
на гаряче водопостачання - фактичних витрат і температурних показників гарячої води;
на господарсько-побутові потреби - фактичної кількості людей, що харчуються в їдальнях, миються в лазні.
3. Визначення економії теплової енергії здійснюється за результатами роботи теплового пункту.
4. Фактичні витрати теплової енергії за квартал визначаються в добовій відомості роботи теплового пункту.
Начальник Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України полковник | О. Галушко |
Додаток 1
до Порядку визначення
об’єктивно необхідної кількості
палива на господарсько-побутові
потреби у Збройних Силах України
(пункт 3 розділу I)
КОЕФІЦІЄНТИ
корисної дії печей
Додаток 2
до Порядку визначення
об’єктивно необхідної кількості
палива на господарсько-побутові
потреби у Збройних Силах України
(пункт 3 розділу I)
КОЕФІЦІЄНТИ
корисної дії обладнання, що використовується для господарсько-побутових потреб
Додаток 3
до Порядку визначення
об’єктивно необхідної кількості
палива на господарсько-побутові
потреби у Збройних Силах України
(пункт 3 розділу I)
РОЗРАХУНКОВІ ЗНАЧЕННЯ
коефіцієнта корисної дії чавунних жаротрубних і трубчастих варочних котлів
(залежно від терміну експлуатації)
( Див. текст )
Додаток 4
до Порядку визначення
об’єктивно необхідної кількості
палива на господарсько-побутові
потреби у Збройних Силах України
(пункт 3 розділу I)
РОЗРАХУНКОВІ ЗНАЧЕННЯ
коефіцієнта корисної дії механізованих й автоматизованих чавунних котлів
Додаток 5
до Порядку визначення
об’єктивно необхідної кількості
палива на господарсько-побутові
потреби у Збройних Силах України
(пункт 3 розділу I)
КАЛОРІЙНІ ЕКВІВАЛЕНТИ ПАЛИВА
Таблиця 1
Калорійні еквіваленти вугілля
Таблиця 2
Калорійні еквіваленти інших видів палива та енергії
Додаток 6
до Порядку визначення
об’єктивно необхідної кількості
палива на господарсько-побутові
потреби у Збройних Силах України
(пункт 3 розділу I)
ЕНТАЛЬПІЯ НАСИЧЕНОЇ ПАРИ
__________
Примітка.
Ентальпія (теплова функція) води приймається чисельно рівною її температурі.
Додаток 7
до Порядку визначення
об’єктивно необхідної кількості
палива на господарсько-побутові
потреби у Збройних Силах України
(пункт 3 розділу I)
РОЗРАХУНКОВІ ПОТРЕБИ
палива на розігрів і підігрів мазуту
Таблиця 1