• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Державної програми підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2020 року

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Заходи, Паспорт, Програма від 25.04.2018 № 435
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 25 квітня 2018 р. № 435
Київ
Про затвердження Державної програми підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2020 року
Кабінет Міністрів України
постановляє:
1. Затвердити Державну програму підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2020 року (далі - Програма), що додається.
2. Внести до Положення про Державне агентство інфраструктурних проектів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2016 р. № 714 "Деякі питання реалізації інфраструктурних проектів" (Офіційний вісник України, 2016 р., № 83, ст. 2729), зміни, що додаються.
3. Міністерству інфраструктури, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству охорони здоров'я, Міністерству освіти і науки, Національній поліції, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Державному агентству інфраструктурних проектів, Державному агентству автомобільних доріг, Державній службі з безпеки на транспорті разом з Міністерством фінансів передбачати відповідно до Бюджетного кодексу України під час складання проекту Державного бюджету України на відповідний рік кошти, необхідні для виконання завдань і заходів Програми.
4. Обласним державним адміністраціям утворити координаційні ради та затвердити регіональні програми підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2020 року.
5. Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, які визначені виконавцями Програми, а також обласним державним адміністраціям подавати щокварталу до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом, Державному агентству інфраструктурних проектів інформацію про стан виконання Програми для її узагальнення та подання щороку до 1 березня Кабінетові Міністрів України та Міністерству економічного розвитку і торгівлі.
Прем'єр-міністр УкраїниВ.ГРОЙСМАН
Інд. 21
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 25 квітня 2018 р. № 435
ДЕРЖАВНА ПРОГРАМА
підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2020 року
Мета Програми
Метою Програми є зниження в Україні рівня аварійності та ступеня тяжкості наслідків дорожньо-транспортних пригод, насамперед соціально-економічних, відповідно до цілей, визначених Стратегією підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2020 року, схваленою розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 червня 2017 р. № 481 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 59, ст. 1808), та Генеральною Асамблеєю ООН в рамках Десятиліття дій з безпеки дорожнього руху 2011-2020 років, зокрема щодо зниження на 30 відсотків рівня смертності внаслідок дорожньо-транспортних пригод, а також створення безпечних і комфортних умов руху транспортних засобів, пішоходів та інших учасників дорожнього руху на вулично-дорожній мережі.
Шляхи і способи розв'язання проблеми
Проблему підвищення рівня безпеки дорожнього руху передбачається розв'язати шляхом:
удосконалення державного управління у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху;
удосконалення ведення обліку та проведення аналізу даних стосовно дорожньо-транспортних пригод;
підвищення рівня безпечності доріг та дорожньої інфраструктури;
підвищення рівня безпечності транспортних засобів;
покращення медичного забезпечення у сфері безпеки дорожнього руху та підготовки водіїв;
підвищення рівня безпеки перевезення пасажирів та вантажів комерційним автомобільним транспортом;
покращення безпечної поведінки учасників дорожнього руху;
удосконалення здійснення заходів реагування та управління наслідками дорожньо-транспортних пригод;
забезпечення дотримання правил дорожнього руху.
Прогнозні обсяги та джерела фінансування Програми зазначені в додатку 1.
Завдання і заходи
Завдання і заходи з виконання Програми наведені в додатку 2 .
Очікувані результати
Виконання Програми забезпечить:
підвищення рівня безпеки дорожнього руху, зниження негативних наслідків (соціальних та економічних втрат і збитків) від аварійності на дорогах держави;
підвищення ефективності державної системи управління безпекою дорожнього руху;
ефективне використання кадрового потенціалу та наявних технічних і фінансових ресурсів на реалізацію заходів у сфері безпеки дорожнього руху;
покращення експлуатаційних показників автомобільних доріг і вулиць за параметрами безпечності та їх відповідність високим світовим та європейським стандартам безпеки;
покращення умов руху транспортних засобів та інших учасників дорожнього руху на вулично-дорожній мережі;
зменшення кількості місць концентрації дорожньо-транспортних пригод та небезпечних для руху ділянок доріг;
підвищення ефективності системи підготовки водіїв транспортних засобів та інших учасників дорожнього руху;
дотримання правил дорожнього руху його учасниками, їх правової свідомості та відповідальності;
безпеку експлуатації транспортних засобів та зменшення їх негативного впливу на довкілля, насамперед у населених пунктах;
покращення роботи аварійно-рятувальних і медичних служб у разі настання дорожньо-транспортних пригод;
належний рівень надання допомоги потерпілим у дорожньо-транспортних пригодах.
Виконання передбачених Програмою завдань і заходів та досягнення цілей, визначених Стратегією підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2020 року, у повному обсязі дасть змогу наблизити національні показники безпеки дорожнього руху до середньоєвропейського рівня, зокрема щодо соціального ризику (зменшення кількості загиблих внаслідок дорожньо-транспортних пригод на 100 тис. населення з 8 осіб у 2016 році до 4 осіб у 2020 році) і транспортного ризику (зменшення кількості загиблих внаслідок дорожньо-транспортних пригод на 100 тис. транспортних засобів з 22,1 особи у 2016 році до 17,7 особи у 2020 році).
Очікувані результати виконання Програми наведені в додатку 3 .
Обсяги та джерела фінансування
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів державного дорожнього фонду, що передбачаються у Державному бюджеті України на відповідний рік для центральних органів виконавчої влади, відповідальних за її виконання, а також інших джерел, не заборонених законодавством.
Відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України від 17 листопада 2016 р. № 1762-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про джерела фінансування дорожнього господарства України" щодо удосконалення механізму фінансування дорожньої галузі" визначені джерела та напрями спрямування коштів державного дорожнього фонду, з яких 5 відсотків спрямовуються на фінансове забезпечення заходів із забезпечення безпеки дорожнього руху відповідно до державних програм, орієнтовні розміри яких очікуються на рівні:
у 2018 році - 2641266,5 тис. гривень;
у 2019 році - 2558900 тис. гривень;
у 2020 році - 3489908,7 тис. гривень.
Обсяг фінансування Програми уточнюється щороку під час складання проекту Державного бюджету України на відповідний рік.
Додаток 1
до Програми
ПАСПОРТ
Державної програми підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2020 року
1. Програма розроблена відповідно до пункту 4 частини третьої статті 24-2 Бюджетного кодексу України , пункту 4 частини четвертої статті 3 Закону України "Про джерела фінансування дорожнього господарства України" з урахуванням статті 4 Закону України "Про дорожній рух" та на основі Стратегії підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2020 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 червня 2017 р. № 481 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 59, ст. 1808).
2. Програма затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 р. № 435.
3. Державний замовник - Укрінфрапроект.
4. Керівник Програми - Голова Укрінфрапроекту.
5. Головний розпорядник бюджетних коштів (розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня), виконавці заходів Програми - Мінінфраструктури, (Укрінфрапроект), МВС, МОЗ, МОН, Мінсоцполітики, Національна поліція, ДСНС, Укравтодор, Укртрансбезпека.
6. Строк виконання Програми - 2018-2020 роки.
7. Прогнозні обсяги та джерела фінансування
Джерела
фінансування
Обсяг фінансування, млн. гривеньУ тому числі за роками
201820192020
Державний бюджет8 690,07522 641,26652 558,93 489,9087
у тому числі
державний дорожній фонд8 690,07522 641,26652 558,93 489,9087
__________
Усього

8 690,0752

2 641,2665

2 558,9

3 489,9087
Додаток 2
до Програми
ЗАВДАННЯ І ЗАХОДИ
з виконання Державної програми підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2020 року
Найменування завданняНайменування показникаЗначення показникаНайменування заходуГоловний розпорядник бюджетних коштів (розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня), виконавець заходуДжерела фінансуванняПрогнозний обсяг фінансових ресурсів для виконання заходів,
млн. гривень
У тому числі за роками
усьогоза роками201820192020
201820192020
1. Удосконалення державного управління у сфері забезпечення безпеки дорожнього
руху
кількість систем1 1 1) розроблення комплексної інформаційної системи моніторингу безпеки дорожнього руху за ключовими показниками, метою якої є вимірювання та аналіз поточного стану безпеки дорожнього рухуМінінфраструктури (Укрінфрапроект),
Укравтодор
державний бюджет (державний дорожній фонд)655555
2) забезпечення наукового супроводу проведення аналізу стану, прогнозування та планування заходів з убезпечення дорожнього руху та проведення наукових і науково-технічних досліджень у сфері безпеки дорожнього руху, зокрема щодо:
кількість досліджень11 визначення економічної оцінки вартості втраченого життя та здоров'я особи в результаті дорожньо-транспортних пригод та завданої шкоди економіці від дорожньо-транспортних пригод;Мінінфраструктури (Укрінфрапроект),
МОЗ
державний бюджет (державний дорожній фонд)33
-"-11 розроблення методики збору інформації про рівень потенційних ризиків для оцінки масштабів та тенденцій проблем у сфері безпеки дорожнього руху, визначення індикаторів фактичного стану безпеки дорожнього руху в Україні;Мінінфраструктури (Укрінфрапроект),
Укравтодор,
Національна поліція,
Укратрансбезпека,
облдержадміністрації
державний бюджет (державний дорожній фонд)1,51,5
кількість програм1 1 розроблення національної програми оновлення транспортних засобів;Мінінфраструктури (Укрінфрапроект)державний бюджет (державний дорожній фонд)33
кількість досліджень11 проведення досліджень та розроблення заходів з управління швидкісними режимами на автомобільних дорогах;Мінінфраструктури (Укрінфрапроект),
Укравтодор,
Національна поліція, облдержадміністрації
державний бюджет (державний дорожній фонд)0,50,5
-"-11 встановлення єдиних технічних вимог та правил застосування на транспорті загального користування пристроїв для зовнішньозвукового інформування пасажирів із порушенням зору про номер і кінцеву зупинку маршруту, а також звукових та візуальних (текстових) систем у салоні транспортних засобів для інформування пасажирів із порушенням зору та слуху про зупинки;Мінінфраструктури (Укрінфрапроект)державний бюджет (державний дорожній фонд)0,30,3
-"-11 встановлення єдиних технічних вимог та правил застосування пристроїв для звукового і тактильного дублювання сигналів світлофорів;-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)0,30,3
-"-11 розроблення методичних рекомендацій та відеоматеріалів для працівників транспортно-дорожньої інфраструктури щодо супроводження осіб з інвалідністю;-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)0,30,3
-"-4121інших досліджень відповідно до визначених проблем та завдань на основі аналізу зібраних статистичних даних-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)0,80,20,40,2
3) проведення досліджень у сфері освіти та науки, зокрема:
-"-3111оцінка населенням системи безпеки дорожнього руху і наявність основних проблем в її забезпеченні;Мінінфраструктури (Укрінфрапроект), МОНдержавний бюджет (державний дорожній фонд)4,51,51,51,5
кількість досліджень3111проведення соціологічного опитування водіїв, пішоходів та інших учасників дорожнього руху як основних суб'єктів суспільних стосунків у сфері дорожньої інфраструктури;Мінінфраструктури (Укрінфрапроект), МОНдержавний бюджет (державний дорожній фонд)4,51,51,51,5
-"-11 розроблення та запровадження програм з безпеки дорожнього руху у закладах вищої освіти;-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)0,450,150,150,15
-"-3111проведення досліджень і розроблення державних вимог до змісту діяльності закладів освіти із профілактики дитячої смертності та дорожньо-транспортного травматизму;-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)4,51,51,51,5
-"-11 проведення досліджень і розроблення державних вимог до фахівців з питань безпеки дорожнього руху;-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)22
-"-11 розроблення моделі забезпечення безпеки дорожнього руху на коротко- та середньострокову перспективу;-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)33
-"-11 розроблення методів комплексного оцінювання безпеки дорожнього руху-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)33
кількість фахівців93334) залучення міжнародних фахівців з безпеки дорожнього руху для отримання міжнародного досвіду і знаньМінінфраструктури (Укрінфрапроект), МВС, МОЗ, МОН, Укравтодор, інші заінтересовані центральні органи виконавчої владидержавний бюджет (державний дорожній фонд)0,90,30,30,3
кількість сесій217775) участь представників центральних органів виконавчої влади в роботі інституцій ЄС, міжнародних організацій, діяльність яких пов'язана з питаннями безпеки дорожнього руху, а також участь у міжнародних заходах, семінарах, конференціях та виставках з питань безпеки дорожнього рухуМінінфраструктури (Укрінфрапроект),
МВС, МОЗ, МОН, Національна поліція, Укравтодор, Укртрансбезпека,
інші заінтересовані центральні органи виконавчої влади
державний бюджет (державний дорожній фонд)7,52,52,52,5
кількість тренінгів502515106) підготовка фахівців з безпеки дорожнього руху, їх навчання та підвищення кваліфікації. Проведення тренінгів (семінарів) для посадових осіб центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів (служб, підрозділів)Мінінфраструктури (Укрінфрапроект), МВС, МОЗ, МОН, Національна поліція, Укравтодор, Укртрансбезпекадержавний бюджет (державний дорожній фонд)2510105
кількість програм832330307) проведення досліджень для розроблення регіональних програм з безпеки дорожнього руху та надання рекомендацій щодо заходів з безпеки дорожнього руху на обласному та місцевому рівніМінінфраструктури (Укрінфрапроект)державний бюджет (державний дорожній фонд)12,53,54,54,5
__________
Разом за
завданням 1
142,5543,0577,3522,15
у тому числі державний бюджет (державний дорожній фонд)142,5543,0577,3522,15
2. Удосконалення ведення обліку та проведення аналізу даних стосовно дорожньо-транспортних пригод 1) розроблення та запровадження в установленому порядку електронної бази даних, зокрема:
кількість програмних продуктів11 транспортних засобів та водіїв транспортних засобів;Мінінфраструктури (Укрінфрапроект), МВСдержавний бюджет (державний дорожній фонд)15,511,522
-"-1 1 правопорушень, проходження технічного контролю, посвідчень водіїв, санкцій до перевізників, даних про стан здоров'я осіб, що мають водійське посвідчення, оплати страхових зборів тощоМінінфраструктури (Укрінфрапроект), МВС, Національна поліція, Мін'юст, МОЗдержавний бюджет (державний дорожній фонд)12102
2) удосконалення системи і методики збору (збільшення кількості критеріїв дослідження та причинно-наслідкових зв'язків) та обробка даних щодо дорожньо-транспортних пригод (база даних дорожньо-транспортних пригод), зокрема:
кількість програмних продуктів11 створення бази даних дорожньо-транспортних пригод (серверне та програмне забезпечення) з метою проведення аналізу дорожньо-транспортних пригод;Мінінфраструктури (Укрінфрапроект), Національна поліціядержавний бюджет (державний дорожній фонд)161222
кількість тренінгів50301010проведення тренінгів щодо запровадження картки дорожньо-транспортних пригод-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)31,80,60,6
кількість систем1 1 3) створення автоматизованої системи внесення даних про отримані травми та наркологічний стан пацієнтів з травмами внаслідок дорожньо-транспортних пригод від закладів охорони здоров'яМінінфраструктури (Укрінфрапроект), МОЗдержавний бюджет (державний дорожній фонд)3310203
-"-1 1 4) розроблення системи аналізу стану безпеки дорожнього руху за визначеними показниками, зокрема вимірювання та аналіз потенційних ризиків та індикаторів фактичного рівня безпеки дорожнього руху (режими швидкості, використання ременів безпеки, дитячих крісел тощо)Мінінфраструктури (Укрінфрапроект)державний бюджет (державний дорожній фонд)6222
__________
Разом за
завданням 2
державний бюджет (державний дорожній фонд)85,547,328,69,6
3. Підвищення рівня безпечності доріг
та дорожньої інфраструктури
1) облаштування пішохідних об'єктів, зокрема:
штук20001000500500позначення пішохідних переходів розміткою червоно-білого кольору з використанням стійких маркувальних матеріалів на відремонтованих дорогах;Мінінфраструктури (Укрінфрапроект), Укравтодордержавний бюджет (державний дорожній фонд)30157,57,5
-"-200010001000 облаштування пішохідних переходів з найбільшою концентрацією дорожньо-транспортних пригод дорожніми знаками із підсвіткою або сигнальними лампами та спеціальними світлофорами з використанням датчиків руху;-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)200100100
-"-15001000500 облаштування освітленням пішохідних переходів з використанням автономного електрозабезпечення сонячними модулями;-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)15010050
кількість проектів50 50 реалізація пілотного проекту
з облаштування на автомобільних дорогах загального користування державного значення
2-3 категорій (перед в'їздом у населений пункт) світлофорних об'єктів з табло, які вимірюють і миттєво відображають поточну швидкість руху транспортного засобу;
-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)20 20
штук150505050облаштування пішохідних переходів засобами примусового зниження швидкості руху або підняттям проїзної частини в місці пішохідного переходу до рівня тротуарів-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)45151515
штук175455080облаштування пішохідних переходів на автомобільних дорогах загального користування державного значення 1 категорії шляхом встановлення наземних пішохідних переходів або побудови підземних пішохідних переходівМінінфраструктури (Укрінфрапроект), Укравтодордержавний бюджет (державний дорожній фонд)525135150240
-"-500200200100обладнання нерегульованих пішохідних переходів на дорогах з інтенсивним рухом світлофорами "на вимогу"-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)2510105
кількість проектних робіт11 проектування за єдиним стандартом облаштування зон пішохідних переходів різних типів-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)0,50,5
-"-11 проведення аналізу та за його результатами проектування елементів автомобільних доріг загального користування державного значення в межах населених пунктів доступними для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення (пологі заїзди/з'їзди шляхом пониження бортового каменю тощо)-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)0,30,3
штук5002101751152) влаштування елементів напрямних острівців на
смузі руху при в'їзді в населений пункт, зокрема встановлення вуличного освітлення з автономним електрозабезпеченням
на базі сонячного модуля; встановлення необхідних дорожніх знаків, інших елементів та обладнання антивандальним покриттям; нанесення дорожньої
розмітки із вбудованими світловідбиваючими елементами "котяче око"
-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)930,146267,0804290,1268372,9388
штук500502002503) влаштування розв'язок кільцевого типу з малим діаметром центрального острівця, в тому числі:Мінінфраструктури (Укрінфрапроект), Укравтодордержавний бюджет (державний дорожній фонд)2000200828,48971,52
проектування розв'язок кільцевого типу з малим діаметром центрального острівця державний бюджет (державний дорожній фонд)284,828,48142,4113,92
будівництво розв'язок кільцевого типу з малим діаметром центрального острівця державний бюджет (державний дорожній фонд)1715,2171,52686,08857,6
кількість ділянок1093039404) ліквідація місць концентрації дорожньо-транспортних пригод та ділянок з підвищеною аварійністю шляхом запровадження інженерних дій для зменшення кількості дорожньо-транспортних пригод, зокрема влаштування додаткової смуги на підйом; зміна геометричних параметрів дороги, в тому числі радіуси кривих в плані, покращення схем організації дорожнього руху, влаштування додаткового освітлення; облаштування зон пішохідних переходів або їх заміна; ліквідація лівих віднесених поворотів; інші заходи за результатами аналізу конкретного місця концентрації дорожньо-транспортних пригод-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)259,864,9577,94116,91
кілометрів258,59849,9465,11143,5445) встановлення дорожнього огородження з влаштуванням амортизаційних пристроїв (демпферні системи) на автомобільних дорогах державного значення поза межами населених пунктів-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)434,84583,979109,484241,382
кількість проектних робіт11 6) проектування велосипедних доріжок поза межами населених пунктів та їх включення до проектів будівництва автомобільних дорігМінінфраструктури (Укрінфрапроект), Укравтодордержавний бюджет (державний дорожній фонд)2,950,8430,8621,245
кількість знаків15000100005000 7) встановлення дорожніх знаків у разі їх відсутності та заміна знаків, які не відповідають стандарту
ДСТУ 4100:2014
-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)604020
8) розроблення пакета нормативно-технічних документів (будівельних норм, стандартів, технічних умов, типових рішень та схем організації дорожнього руху) для підвищення безпеки руху на автомобільних дорогах-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)6,46,4
кількість знаків24000160008000 9) моніторинг функціональної відповідності дорожніх знаків, що експлуатуються, вимогам безпеки руху за ДСТУ 4100:2014-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)5,33,51,8
кількість досліджень1 110) проведення дослідження та розроблення вимог до системи встановлення знаків маршрутного орієнтування-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)2,5 2,5
11) підвищення безпечності доріг та дорожньої інфраструктури на автомобільних дорогах загального користування місцевого значення, зокрема:
облаштування зон наземних пішохідних переходів; заміна наземних пішохідних переходів на автомобільних дорогах загального користування державного значення
1 категорії підземними або іншими видами пішохідних переходів;
облдержадміністраціїмісцеві бюджети,
інші джерела
у межах визначених обсягів фінансуванняу межах визначених обсягів фінансуванняу межах визначених обсягів фінансуванняу межах визначених обсягів фінансування
влаштування розв'язок кільцевого типу з малим діаметром центрального острівця;
ліквідація місць концентрації дорожньо-транспортних пригод та ліквідація ділянок з підвищеною аварійністю;
встановлення дорожнього огородження та дорожніх знаків на автомобільних дорогах поза межами населених пунктів;
проектування велосипедних доріжок поза межами населених пунктів та їх включення до проектів будівництва автомобільних доріг
__________
Разом за
завданням 3
державний бюджет (державний дорожній фонд)4697,7411042,55241681,19281973,9958
4. Підвищення рівня безпечності транспортних засобівкількість реєстрів11 1) удосконалення державного реєстру про проходження транспортними засобами технічного контролю, інтеграція з іншими базами данихМінінфраструктури (Укрінфрапроект), МВСдержавний бюджет (державний дорожній фонд)99
кількість досліджень11 2) розроблення систем перевірки придатності транспортних засобів до експлуатації в стаціонарних та придорожніх умовах (впровадження Директив 2014/45/ЄС, 2014/47/ЄС). Дослідження ефективності обов'язкової перевірки придатності транспортних засобів до експлуатації в стаціонарних та придорожніх умовах та розроблення рекомендацій з вдосконалення системи перевірки придатності транспортних засобів до експлуатації в стаціонарних та придорожніх умовахМінінфраструктури (Укрінфрапроект), Укртрансбезпека, МВС, Національна поліціядержавний бюджет (державний дорожній фонд)0,20,2
3) запобігання допуску до участі у дорожньому русі транспортних засобів, що не відповідають сучасним вимогам щодо активної, пасивної та екологічної безпеки, шляхом гармонізації нормативно-правових актів з питань безпеки конструкції транспортних засобів, їх технічного стану із законодавством ЄС, зокрема:
кількість досліджень11 проведення порівняльного аналізу встановлення обов'язкових технічних вимог (приписів) до транспортних засобів відповідно до законодавства України та держав - членів ЄС;Мінінфраструктури (Укрінфрапроект), МВС, Національна поліціядержавний бюджет (державний дорожній фонд)0,080,08
-"-11 проведення дослідження відповідності процедур оцінки відповідності транспортних засобів, передбачених законодавством України та ЄС;-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)0,080,08
-"-11 проведення дослідження досвіду держав - членів ЄС у частині призначення органів, які здійснюють оцінку відповідності, та ведення реєстру сертифікатів, які підтверджують відповідність транспортних засобів встановленим вимогам;-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)0,10,1
кількість програмних продуктів11 впровадження апаратного та програмного забезпечення реєстру сертифікатів типу та сертифікатів відповідності транспортних засобів та забезпечення його адміністрування;-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)1,70,90,40,4
кількість документів4242 удосконалення технічної бази дочірнього підприємства "Київська державна регіональна технічна інспекція міського електротранспорту" для проведення робіт, пов'язаних з державним технічним оглядом об'єктів міського електротранспорту, з метою забезпечення безпеки дорожнього руху, а саме придбання технічних засобів (комп'ютерів, оргтехніки тощо) для забезпечення функціонування програм з реєстрації та обліку об'єктів міського електротранспорту та результатів проведеного технічного огляду;Мінінфраструктури (Укрінфрапроект)державний бюджет (державний дорожній фонд)0,30,3
кількість програм11 розроблення та впровадження інформаційно-програмного забезпечення для обліку та реєстрації об'єктів міського електротранспорту, опрацювання результатів проведення державного технічного огляду дочірнього підприємства "Київська державна регіональна технічна інспекція міського електротранспорту";-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)0,80,8
кількість документів1005050 внесення змін та доопрацювання діючих нормативно-правових актів з технічного контролю об'єктів міського електротранспорту
та діяльності дочірнього підприємства "Київська державна регіональна технічна інспекція міського електротранспорту". Методичне забезпечення спеціалістів, задіяних у роботах з технічного обліку
-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)0,10,050,05
4) розроблення загальної методики проведення випробувань колісних транспортних засобів за показниками пасивної безпеки. Придбання 3-DH манекена для проведення досліджень щодо випробувань колісних транспортних засобів за показниками пасивної безпеки та розроблення загальної методики проведення випробувань колісних транспортних засобів за показниками пасивної безпеки з використанням 3-DH манекенаМінінфраструктури (Укрінфрапроект)державний бюджет (державний дорожній фонд)1 1
__________
Разом за
завданням 4
державний бюджет (державний дорожній фонд)13,3611,511,450,4
5. Покращення медичного забезпечення у сфері безпеки дорожнього руху та підготовки водіїв 1) підвищення рівня підготовки водіїв, шляхом:
кількість програм11 розроблення оновленої навчальної програми з підготовки водіїв. Впровадження в програму підготовки водіїв затвердженого МОЗ практичного курсу надання домедичної допомоги "Перший на місці події";Мінінфраструктури (Укрінфрапроект),
МВС, МОН, МОЗ
державний бюджет (державний дорожній фонд)11
кількість систем1 1 розроблення та забезпечення функціонування системи обов'язкового проходження підготовчого курсу з надання першої допомоги кандидатам у водії за затвердженим МОЗ практичним курсом надання домедичної допомоги "Перший на місці події";Мінінфраструктури (Укрінфрапроект),
МОЗ
державний бюджет (державний дорожній фонд)14 122
кількість систем1 1 розроблення системи переатестації спеціалістів автошкіл;Мінінфраструктури (Укрінфрапроект), МОН, МВС, Мінсоцполітикидержавний бюджет (державний дорожній фонд)0,20,2
кількість навчань100504010проведення навчань з майстерності водіння співробітникам відповідних підрозділів Національної поліціїМінінфраструктури (Укрінфрапроект), Національна поліціядержавний бюджет (державний дорожній фонд)201082
2) формування єдиного інформаційного простору за напрямом медичного забезпечення у сфері безпеки дорожнього руху, а саме:
кількість баз даних11 формування національної бази даних закладів охорони здоров'я, які мають право здійснювати профілактичний медичний, зокрема наркологічний та психіатричний, огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, та результатів таких оглядів (ведення реєстру виданих довідок водіям);Мінінфраструктури (Укрінфрапроект), МОЗдержавний бюджет (державний дорожній фонд)251555
-"-11 забезпечення функціонування загальнонаціональної бази даних щодо стану здоров'я та психофізіологічних властивостей кандидатів у водії та водіїв, зокрема моніторинг осіб, що перебувають на психіатричному та/або наркологічному обліку-"-державний бюджет (державний дорожній фонд)13922
кількість систем1 1 3) створення системи моніторингу та функціонування референс-лабораторій щодо визначення станів сп'янінняМінінфраструктури (Укрінфрапроект), МОЗдержавний бюджет (державний дорожній фонд)76162436
__________
Разом за
завданням 5
державний бюджет (державний дорожній фонд)149,251,25147
6. Підвищення рівня безпеки перевезення пасажирів та вантажів комерційним автомобільним транспортомкількість одиниць205216182322021) забезпечення ефективного державного нагляду та контролю за дотриманням вимог безпеки дорожнього руху суб'єктами господарювання, які провадять діяльність з перевезення пасажирів і вантажів, зокрема придбання матеріально-технічного забезпечення (мобільні пристрої транспортного потоку для габаритно-вагових комплексів, картки інспекторів для зчитування інформації з цифрових тахографів; формений одяг; планшети для зчитування інформації; станції заряджання та копіювання даних DMT20, планшети "захист ІР65"; серверне забезпечення, ноутбуки)Мінінфраструктури (Укрінфрапроект), Укртрансбезпекадержавний бюджет (державний дорожній фонд)45,722124,816910,111210,794