• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Деякі питання електронної системи охорони здоров’я

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Порядок від 25.04.2018 № 411
Редакції
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Порядок
  • Дата: 25.04.2018
  • Номер: 411
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Порядок
  • Дата: 25.04.2018
  • Номер: 411
  • Статус: Документ діє
Редакції
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 25 квітня 2018 р. № 411
Київ
Деякі питання електронної системи охорони здоров’я
Відповідно до статті 11 Закону України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок функціонування електронної системи охорони здоров’я;
Порядок опублікування відомостей з електронної системи охорони здоров’я Національною службою здоров’я.
2. Установити, що передбачені Порядком функціонування електронної системи охорони здоров’я, затвердженим цією постановою, функціональні можливості електронної системи охорони здоров’я впроваджуються відповідно до етапів реалізації державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення згідно із Законом України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення". З дня набрання чинності цією постановою функціональні можливості електронної системи охорони здоров’я поступово впроваджуються для реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення на рівні первинної медичної допомоги.
2-1. Установити, що:
1) функціональні можливості електронної системи охорони здоров’я в частині функціонування електронної медичної інформаційно-аналітичної системи з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф впроваджуються з дня забезпечення:
підключення електронних медичних інформаційних систем всіх центральних оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (крім тих, які зруйновані внаслідок ведення бойових дій або розташовані на територіях, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій) до центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я;
передачі даних, накопичених до дня впровадження зазначених функціональних можливостей, з електронної медичної інформаційно-аналітичної системи з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф до центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я;
2) дані електронної медичної інформаційно-аналітичної системи з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф становлять сукупність відомостей електронної медичної інформаційно-аналітичної системи з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф як складової частини центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я.
( Постанову доповнено пунктом 2-1 згідно з Постановою КМ № 422 від 02.05.2023 )
3. Установити, що до моменту запровадження електронної взаємодії центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я з державними електронними інформаційними ресурсами розпорядники таких ресурсів подають на запити Міністерства охорони здоров’я та Національної служби здоров’я інформацію в електронній формі, що міститься у відповідних державних інформаційних ресурсах та необхідна для функціонування електронної системи охорони здоров’я, протягом 10 робочих днів з моменту надходження таких запитів з дотриманням вимог Закону України "Про захист персональних даних".
3-1. Установити, що на період дії воєнного стану вимоги Порядку опублікування відомостей з електронної системи охорони здоров’я Національною службою здоров’я, затвердженому цією постановою, не застосовуються.
( Постанову доповнено пунктом 3-1 згідно з Постановою КМ № 325 від 20.03.2022 - застосовується з 24 лютого 2022 року )
4. Внести до постанов Кабінету Міністрів України зміни, що додаються.
5. Визнати такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 6 червня 2012 р. № 546 "Про затвердження Положення про електронний реєстр пацієнтів" (Офіційний вісник України, 2012 р., № 47, ст. 1832).
6. Міністерству охорони здоров’я:
розробити повну архітектуру та нормативно-правові акти, необхідні для функціонування електронної системи охорони здоров’я в рамках реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення на рівні вторинної (спеціалізованої), третинної (високоспеціалізованої) та інших видів медичної допомоги відповідно до етапів реалізації державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення згідно із Законом України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення";
забезпечити створення, функціонування, фінансування центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я та передачу Національній службі здоров’я до 1 січня 2019 р. майнових прав на програмне забезпечення центральної бази даних;
забезпечити включення до центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я даних, що містяться в електронній системі обміну медичною інформацією, створеній на підставі Концепції реформи фінансування системи охорони здоров’я, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 р. № 1013 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 2, ст. 50), та плану заходів з реалізації Концепції реформи фінансування системи охорони здоров’я на період до 2020 року, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2017 р. № 821, а також верифікацію відповідних даних;
забезпечити створення комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я;
забезпечити організацію передачі даних, які містяться в електронній медичній інформаційно-аналітичній системі з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, до центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я.
( Пункт 6 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 422 від 02.05.2023 )

Прем'єр-міністр України

В.ГРОЙСМАН

Інд. 73


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 25 квітня 2018 р. № 411
ПОРЯДОК
функціонування електронної системи охорони здоров’я
( У тексті Порядку слова "інформаційно-телекомунікаційна система" в усіх відмінках і формах числа замінено словами "інформаційно-комунікаційна система" у відповідному відмінку і числі згідно з Постановою КМ № 100 від 09.02.2022 )
Загальна частина
1. Цей Порядок визначає механізм функціонування електронної системи охорони здоров’я та її компонентів, реєстрації користувачів, внесення та обміну інформацією і документами в електронній системі охорони здоров’я відповідно до Закону України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення".
2. У цьому Порядку терміни вживаються в такому значенні:
1) адміністрування центральної бази даних (далі - адміністрування) - здійснення організаційних, технічних та інших заходів, необхідних для забезпечення функціонування центральної бази даних електронної системи охорони здоров’я;
2) володілець відомостей реєстру - уповноважений орган державної влади, який визначає мету та порядок обробки даних у відповідному реєстрі центральної бази даних;
3) верифікація - комплекс заходів з порівняння, встановлення відповідності та підтвердження відомостей, що містяться в реєстрах центральної бази даних, з відомостями, що містяться в тих самих або інших реєстрах центральної бази даних або інших державних інформаційних ресурсах, а також відомостями, одержаними, зокрема шляхом електронної взаємодії, від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, які є володільцями та/або розпорядниками таких відомостей, відомостей, одержаних у результаті заходів з моніторингу виконання умов договорів та перевірки НСЗУ дотримання надавачами медичних послуг вимог, установлених Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення, і договорами про медичне обслуговування населення, іншими даними;
4) електронна медична інформаційна система - інформаційно-комунікаційна система, яка дає змогу автоматизувати роботу суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я, створювати, переглядати, обмінюватися інформацією в електронній формі, зокрема з центральною базою даних (у разі підключення);
4-1) електронна медична карта пацієнта - структурована сукупність медичної інформації про пацієнта (медичних записів, записів про направлення, рецептів та медичних висновків), яка внесена до центральної бази даних;
( Пункт 2 доповнено підпунктом 4-1 згідно з Постановою КМ № 641 від 24.06.2023 )
5) електронний кабінет - персоніфікована веб-сторінка або інтерфейс, за допомогою яких користувач відповідно до його прав доступу має можливість створювати, переглядати, обмінюватися інформацією та документами в електронній системі охорони здоров’я відповідно до цього Порядку;
6) інформаційна система НСЗУ - сукупність інформаційних підсистем щодо укладення та виконання договорів і накопичення інформації про них, аналізу даних, формування аналітичних та фінансових звітів, обміну інформацією між користувачами, метою функціонування яких є забезпечення виконання покладених на НСЗУ функцій щодо реалізації державної політики у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення;
( Підпункт 6 пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 641 від 24.06.2023 )
7) користувачі - фізичні та юридичні особи, які зареєстровані в електронній системі охорони здоров’я і мають права доступу відповідно до цього Порядку;
8) медична інформація - інформація про стан здоров’я пацієнта, його діагноз, відомості, одержані під час медичного обстеження, зокрема відповідні медичні документи, що стосуються здоров’я пацієнта;
9) місце надання медичних послуг - фактична адреса провадження суб’єктом господарювання у сфері охорони здоров’я господарської діяльності з медичної практики, за якою особам, на яких розповсюджуються державні гарантії медичного обслуговування населення згідно із Законом України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" (далі - пацієнти), надаються медичні послуги;
10) оператор - юридична особа або фізична особа - підприємець, що є власником електронної медичної інформаційної системи або розпорядником електронної медичної інформаційної системи з правом підключення такої системи до центральної бази даних на підставі договору з власником електронної медичної інформаційної системи;
11) набір даних - перелік структурованої інформації, яка обробляється в електронній системі охорони здоров’я;
12) програмний модуль - сервіс в електронній системі охорони здоров’я, який забезпечує наповнення та обмін інформацією між реєстрами, інформаційною системою НСЗУ;
13) розпорядник реєстру - уповноважений орган державної влади, відповідальний за верифікацію інформації у відповідному реєстрі центральної бази даних;
14) центральна база даних - інформаційно-комунікаційна система, яка містить передбачені цим Порядком реєстри, програмні модулі, електронну медичну інформаційно-аналітичну систему з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, інформаційну систему НСЗУ в частині, необхідній для реалізації державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, а також забезпечує можливість створення, перегляду, обміну інформацією та документами між реєстрами, державними електронними інформаційними ресурсами, електронними медичними інформаційними системами.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Основах законодавства України про охорону здоров’я, Законах України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення", "Про інформацію", "Про захист персональних даних", "Про захист інформації у інформаційно-комунікаційних системах", "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги", "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", "Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я", Положенні про систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів "Трембіта" та Порядку електронної (технічної та інформаційної) взаємодії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2016 р. № 606 "Деякі питання електронної взаємодії електронних інформаційних ресурсів" (Офіційний вісник України, 2016 р., № 73, ст. 2455), Порядку організації надання реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2021 р. № 1268 "Питання організації реабілітації у сфері охорони здоров’я" (Офіційний вісник України, 2021 р., № 97, ст. 6315), інших актах законодавства.
( Абзац шістнадцятий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1229 від 24.11.2021, № 598 від 17.05.2022; в редакції Постанови КМ № 279 від 30.03.2023 )
( Пункт 2 в редакції Постанови КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року )
3. До складу електронної системи охорони здоров’я входять центральна база даних та електронні медичні інформаційні системи, між якими забезпечено автоматизований обмін інформацією, даними та документами через відкритий програмний інтерфейс (АРI).
( Пункт 4 виключено на підставі Постанови КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року )
5. Власником центральної бази даних, у тому числі майнових прав на програмне забезпечення центральної бази даних, є держава у особі НСЗУ.
Володільцем відомостей Реєстру медичних спеціалістів, Реєстру суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я, Реєстру медичних висновків є МОЗ. Розпорядником Реєстру медичних спеціалістів, Реєстру суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я, Реєстру медичних висновків є НСЗУ.
( Абзац другий пункту 5 в редакції Постанов КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року, № 1229 від 24.11.2021, № 598 від 17.05.2022 )
Розпорядником інших реєстрів та володільцем їх відомостей та іншої інформації у центральній базі даних є НСЗУ, якщо інше не визначено законодавством.
6. Адміністратором центральної бази даних є державне підприємство "Електронне здоров’я" (далі - адміністратор), крім Інформаційної системи НСЗУ та електронної медичної інформаційно-аналітичної системи з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, адміністрування яких забезпечує НСЗУ. Адміністратор не здійснює обробку персональних даних пацієнтів.
( Пункт 6 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року, № 422 від 02.05.2023 )
Завдання та функціональні можливості електронної системи охорони здоров’я
7. Завданням електронної системи охорони здоров’я є забезпечення створення можливостей використання пацієнтами електронних сервісів для реалізації їх прав, зокрема за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (далі - програма медичних гарантій), автоматизація ведення обліку медичних послуг і управління медичною інформацією (зокрема про обов’язкові медичні огляди, які проводяться відповідно до законодавства), запровадження електронного документообігу у сфері медичного обслуговування населення, забезпечення даними, необхідними для розроблення програми медичних гарантій, управління охороною здоров’я та формування статистичної інформації у сфері охорони здоров’я.
( Пункт 7 в редакції Постанов КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року, № 641 від 24.06.2023 )
8. Функціональні можливості електронної системи охорони здоров’я повинні забезпечувати:
1) можливість реєстрації користувачів у центральній базі даних, у тому числі з використанням засобів електронної ідентифікації;
2) розмежування прав користувачів на внесення, перегляд інформації у центральній базі даних, внесення змін та доповнень до неї (далі - права доступу);
3) можливість створення, внесення, перегляду та обміну деклараціями про вибір лікаря, який надає первину медичну допомогу (далі - декларації), рецептами, направленнями, медичними записами, електронними медичними картами пацієнтів, іншою інформацією та документами через електронні кабінети відповідно до прав доступу користувачів;
( Підпункт 3 пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 641 від 24.06.2023 )
4) можливість використання електронної системи охорони здоров’я особами з інвалідністю та доступність інформації, яка міститься в електронній системі охорони здоров’я, для осіб з інвалідністю згідно з вимогами ДСТУ EN 301 549:2022 (EN 301 549 V3.2.1 (2021-03), IDT) "Інформаційні технології. Вимоги щодо доступності продуктів та послуг ІКТ" (далі - ДСТУ EN 301 549:2022);
( Підпункт 4 пункту 8 в редакції Постанови КМ № 315 від 22.03.2024 )
5) можливість надання пацієнтами (їх законними представниками) згоди у письмовій формі або у формі, що дає змогу зробити висновок про надання згоди, на доступ до даних про себе (про пацієнта для законних представників), що міститься в електронній системі охорони здоров’я, лікарям, третім особам;
6) отримання пацієнтами відомостей про осіб, які подавали запити щодо надання інформації, що міститься в електронній системі охорони здоров’я, про таких пацієнтів;
7) здійснення пошуку та перегляду відомостей у центральній базі даних відповідно до прав доступу користувача з дотриманням вимог Закону України "Про захист персональних даних";
8) можливість укладення, зміни та припинення договорів про медичне обслуговування населення та договорів про реімбурсацію за програмою медичних гарантій (далі - договори за програмою медичних гарантій), формування та подання електронних звітів, первинних, розрахункових та інших документів за договорами (далі - електронні звіти) через центральну базу даних;
8-1) виконання разом з інтегрованими з нею інформаційно-комунікаційними системами функцій, передбачених Законом України "Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові";
( Пункт 8 доповнено підпунктом 8-1 згідно з Постановою КМ № 1229 від 24.11.2021; в редакції Постанови КМ № 598 від 17.05.2022 )
9) збереження, автоматичне резервування і відновлення даних, що передавалися до центральної бази даних, забезпечення безперебійного доступу до центральної бази даних;
10) захист інформації від несанкціонованого доступу, знищення, модифікації;
11) облік операцій (внесення, перегляд, внесення змін та доповнень тощо) з інформацією та документами у центральній базі даних та подій, що відбуваються в електронній системі охорони здоров’я і стосуються її безпеки;
12) можливість використання для внесення та систематизації інформації у центральній базі даних державних класифікаторів, номенклатур та довідників, затверджених в установленому законодавством порядку;
13) електронну взаємодію суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я відповідно до законодавства для здійснення електронного документообігу з метою виконання завдання, визначеного пунктом 7 цього Порядку;
( Підпункт 13 пункту 8 в редакції Постанови КМ № 641 від 24.06.2023 )
13-1) підключення до системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у встановленому законодавством порядку;
( Пункт 8 доповнено підпунктом 13-1 згідно з Постановою КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року )
14) сумісність та електронну взаємодію центральної бази даних в установленому законодавством порядку з іншими інформаційними системами та державними інформаційними ресурсами, зокрема з:
Єдиним державним демографічним реєстром;
Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
Державним реєстром актів цивільного стану громадян;
Державним реєстром фізичних осіб - платників податків;
( Підпункт 14 пункту 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року )
інформаційними системами Мінсоцполітики;
( Підпункт 14 пункту 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року )
Єдиною державною електронною базою з питань освіти;
Єдиним державним реєстром Міністерства внутрішніх справ;
Інформаційно-аналітичною платформою електронної верифікації та моніторингу;
( Підпункт 14 пункту 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 526 від 19.06.2019 )
Державним реєстром лікарських засобів;
( Підпункт 14 пункту 8 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 837 від 26.07.2022 )
іншими ресурсами, які зазначені у нормативно-правових актах, що регламентують взаємодію державних електронних інформаційних ресурсів;
15) надання інших електронних сервісів у порядку, встановленому МОЗ.
8-1. Електронна система охорони здоров’я дає змогу, зокрема, здійснювати виконання таких функцій, пов’язаних з реабілітацією у сфері охорони здоров’я:
1) ведення медичних записів з урахуванням моделі Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я;
2) забезпечення оперативного, прозорого, неупередженого та якісного ведення обліку потреб осіб у реабілітації;
3) забезпечення ефективного надання реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я;
4) інформаційна взаємодія з Єдиною інформаційною системою соціальної сфери;
5) проведення моніторингу та оцінювання якості та результативності надання реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я;
6) унеможливлення подвійного фінансування реабілітаційної допомоги у сфері охорони здоров’я з різних джерел.
( Порядок доповнено пунктом 8-1 згідно з Постановою КМ № 106 від 09.02.2022 )
8-2. Електронна система охорони здоров’я в інформаційно-комунікаційному комплексі системи крові забезпечує виконання таких функцій, пов’язаних з донорством крові та компонентів крові:
1) забезпечення ведення первинної облікової медичної документації щодо результатів медичного обстеження донора, допуску до донації, забору та трансфузії крові та/або її компонентів;
2) ведення обліку зразків крові реципієнтів, які передаються суб’єктам системи крові для проведення спеціалізованих досліджень та/або індивідуального підбору компонентів крові для певного реципієнта, шляхом забезпечення ведення відповідної первинної облікової медичної документації;
3) здійснення фіксації суб’єктами господарювання у сфері охорони здоров’я фактів виникнення серйозних несприятливих реакцій та/або серйозних несприятливих випадків, пов’язаних з донорством або трансфузіями, щодо пацієнтів шляхом забезпечення ведення відповідної первинної облікової медичної документації, а також забезпечення можливості передачі до інформаційно-комунікаційної системи донорства крові повідомлень, що містять деперсоналізовані відомості про такі серйозні несприятливі реакції та/або серйозні несприятливі випадки, з метою забезпечення гемонагляду;
4) здійснення взаємодії з інформаційно-комунікаційною системою донорства крові для забезпечення виконання функцій, пов’язаних з донорством крові та компонентів крові.
( Порядок доповнено пунктом 8-2 згідно з Постановою КМ № 143 від 17.02.2023 )
9. Захист інформації у центральній базі даних здійснюється відповідно до законодавства про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах.
10. Обробка персональних даних у електронній системі охорони здоров’я здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про захист персональних даних".
11. Технічні засоби центральної бази даних повинні перебувати у межах території України.
( Пункт 12 виключено на підставі Постанови КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року )
( Пункт 13 виключено на підставі Постанови КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року )
Загальні вимоги до інформації та документів у електронній системі охорони здоров’я
14. Створення, внесення, перегляд інформації та документів у центральній базі даних, внесення змін та доповнень до них здійснюються користувачами відповідно до прав доступу, встановлених цим Порядком та нормативно-правовими актами, що регулюють порядок ведення відповідних реєстрів.
( Пункт 14 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року )
15. Інформація та документи створюються та вносяться до центральної бази даних українською мовою. У разі коли використання літер української абетки призводить до спотворення інформації, можуть використовуватися латинські літери і спеціальні символи, зокрема для запису адреси в Інтернеті та адреси електронної пошти.
16. Документообіг в електронній системі охорони здоров’я здійснюється відповідно до вимог законодавства про електронні документи та електронний документообіг. На електронні документи та інформацію, що вносяться до електронної системи охорони здоров’я, накладається кваліфікований електронний підпис автора відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги" з урахуванням вимог, передбачених порядками ведення відповідних реєстрів, що ведуться у центральній базі даних електронної системи охорони здоров’я.
( Пункт 16 в редакції Постанов КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року, № 628 від 27.05.2022 )
17. Для внесення інформації та документів до центральної бази даних використовуються національні та державні класифікатори, номенклатури та довідники, затверджені в установленому законодавством порядку, зокрема спеціальні класифікації та переліки, затверджені МОЗ. Адміністратор здійснює технічну підтримку застосування таких класифікацій, номенклатур, довідників та переліків.
( Пункт 17 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року )
18. Про кожен документ та інформацію, що внесені до центральної бази даних, автоматично робиться унікальний запис у відповідному реєстрі.
19. Ідентифікатором фізичної особи є унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (у разі наявності).
Реєстри центральної бази даних
20. У центральній базі даних ведуться такі реєстри:
1) Реєстр пацієнтів, що містить інформацію про пацієнтів.
( Абзац перший підпункту 1 пункту 20 в редакції Постанови КМ № 628 від 27.05.2022 )
До зазначеного Реєстру включаються такі відомості про пацієнта:
унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (у разі наявності);
реєстраційний номер облікової картки платника податків (у разі наявності) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
прізвище, ім’я, по батькові;
дата та місце народження;
адреса фактичного місця проживання або перебування;
серія та номер (у разі наявності) документа, що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб, які не досягли 14-річного віку), посвідка на постійне проживання в Україні, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідка на тимчасове проживання), орган, що видав документ, дата видачі, строк дії;
( Абзац восьмий підпункту 1 пункту 20 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 628 від 27.05.2022 )
номер телефону, адреса електронної пошти (далі - контактні дані) (у разі надання);
інформація про законного представника особи (прізвище, ім’я, по батькові, документи, що посвідчують його особу та повноваження законного представника відповідно до законодавства) (у разі наявності);
інші відомості, визначені МОЗ.
Відомості з Реєстру пацієнтів є інформацією з обмеженим доступом;
2) Реєстр декларацій про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу, що містить записи про декларації, внесені до зазначеного реєстру.
( Абзац перший підпункту 2 пункту 20 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 628 від 27.05.2022 )
До зазначеного Реєстру включаються такі відомості:
посилання на запис про пацієнта у Реєстрі пацієнтів;
посилання на запис про медичного працівника, обраного пацієнтом (його законним представником) як лікаря, який надає первинну медичну допомогу, у Реєстрі медичних працівників;
посилання на запис про надавача медичних послуг у Реєстрі суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я;
посилання на запис про місце надання медичних послуг, обране пацієнтом, у Реєстрі суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я;
інші відомості, визначені МОЗ;
3) Реєстр суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я, що містить інформацію про заклади охорони здоров’я, фізичних осіб - підприємців, які мають ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, та лабораторії, які уклали або мають намір подати заяву про укладення договору за програмою медичних гарантій або залучені надавачами медичних послуг до надання медичних послуг (далі - суб’єкти господарювання у сфері охорони здоров’я).
До зазначеного Реєстру включаються такі відомості:
повне та скорочене (у разі наявності) найменування юридичної особи або прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи - підприємця;
код згідно з ЄДРПОУ чи реєстраційний номер облікової картки платника податків (у разі наявності) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті) суб’єкта господарювання у сфері охорони здоров’я;
форма власності (для юридичних осіб);
місцезнаходження;
прізвище, ім’я, по батькові, найменування посади, контактні дані керівника суб’єкта господарювання у сфері охорони здоров’я;
прізвище, ім’я, по батькові, найменування посади осіб, яким суб’єкт господарювання у сфері охорони здоров’я надав права доступу до електронної системи охорони здоров’я, передбачені пунктом 43 цього Порядку (далі - уповноважені особи суб’єкта господарювання), із зазначенням обсягу таких прав;
відомості про чинні та анульовані ліцензії, акредитацію, інші дозвільні документи суб’єкта господарювання у сфері охорони здоров’я;
інформація про місця надання медичних послуг або відокремлені підрозділи аптечних закладів (адреса, контактні дані);
інші відомості, визначені МОЗ;
4) Реєстр медичних спеціалістів, що містить інформацію про осіб, які надають медичну та/або реабілітаційну допомогу (далі - медичні спеціалісти).
( Абзац перший підпункту 4 пункту 20 в редакції Постанови КМ № 279 від 30.03.2023 )
До зазначеного Реєстру включаються такі відомості:
посилання на запис про медичного спеціаліста у Реєстрі пацієнтів;
освітньо-кваліфікаційний рівень медичного спеціаліста;
спеціальність медичного спеціаліста;
дата початку роботи за спеціальністю та інформація про періоди, протягом яких медичний спеціаліст не працював за спеціальністю;
інформація про підвищення кваліфікації та перепідготовку медичного спеціаліста;
інші відомості, визначені МОЗ.
Інформація до зазначеного Реєстру вноситься, зокрема, шляхом електронної взаємодії та обміну відомостями з Єдиною державною електронною базою з питань освіти;
5) Реєстр медичних працівників, що містить інформацію про професійно підготовлених осіб, які відповідно до законодавства мають право здійснювати медичне обслуговування (далі - медичні працівники).
( Абзац перший підпункту 5 пункту 20 в редакції Постанови КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року )
До зазначеного Реєстру включаються такі відомості:
посилання на запис у Реєстрі медичних спеціалістів про медичного працівника;
посилання на запис про суб’єкта господарювання у сфері охорони здоров’я у Реєстрі суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я;
найменування посади та спеціалізація медичного працівника;
контактні дані медичного працівника для запису на прийом до нього;
інші відомості, визначені МОЗ;
( Підпункт 6 пункту 20 виключено на підставі Постанови КМ № 641 від 24.06.2023 )
( Підпункт 7 пункту 20 виключено на підставі Постанови КМ № 641 від 24.06.2023 ) ( Додатково див. Постанову КМ № 653 від 30.06.2023, якою передбачено зміни до абзацу п'ятого підпункту 7 пункту 20 )
8) Реєстр медичних записів, записів про направлення та рецептів.
До зазначеного Реєстру включаються такі відомості:
номер запису у Реєстрі медичних записів, записів про направлення та рецептів;
дата та час внесення запису в Реєстр медичних записів, записів про направлення та рецептів;
посилання на запис у Реєстрі суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я про місце надання медичних послуг, де здійснювалося медичне обслуговування пацієнта, або зазначення "за місцем перебування пацієнта";
посилання на запис у Реєстрі суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я про суб’єкта господарювання, який здійснює медичне обслуговування;
посилання на запис у Реєстрі медичних працівників про медичного працівника, за кваліфікованим електронним підписом якого внесено запис у систему;
посилання на запис у Реєстрі пацієнтів про пацієнта;
вік пацієнта;
стать пацієнта;
інші відомості, передбачені порядком ведення Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів, затвердженим МОЗ;
( Підпункт 8 пункту 20 в редакції Постанови КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року )
9) Реєстр медичних висновків.
До зазначеного Реєстру включаються такі відомості:
посилання на запис про пацієнта в Реєстрі пацієнтів;
посилання на запис про лікаря, що сформував та підписав медичний висновок, у Реєстрі медичних працівників;
посилання на запис про суб’єкта господарювання в Реєстрі суб’єктів господарювання у сфері охорони здоров’я;
дата та час формування і реєстрації медичного висновку в Реєстрі медичних висновків;
вид медичного висновку;
суть висновку лікаря відповідно до виду медичного висновку;
строк дії медичного висновку або зазначення "безстроково";
інші відомості, передбачені порядками формування та видачі медичних висновків відповідного виду, затвердженими МОЗ;
( Пункт 20 доповнено підпунктом 9 згідно з Постановою КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року )
( Підпункт 9-1 пункту 20 виключено на підставі Постанови КМ № 598 від 17.05.2022 )
10) інші реєстри, набір даних в яких визначається НСЗУ. Розпорядники реєстрів та володільці їх відомостей, перелік відомостей, що вноситься до них, а також порядок їх ведення затверджуються МОЗ.
( Пункт 20 доповнено підпунктом 10 згідно з Постановою КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року )
20-1. Електронна медична інформаційно-аналітична система з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф функціонує як частина центральної бази даних та є уніфікованою інформаційно-аналітичною системою диспетчеризації, що функціонує з метою збору, обробки, аналізу та обміну інформацією для забезпечення своєчасного надання екстреної медичної допомоги та ефективного контролю якості надання екстреної медичної допомоги. Порядок функціонування електронної медичної інформаційно-аналітичної системи з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф встановлюється МОЗ.
( Порядок доповнено пунктом 20-1 згідно з Постановою КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року )
21. Особливості ведення окремих реєстрів, у тому числі відомості, що вносяться до таких реєстрів, та права доступу користувачів до інформації у таких реєстрах, затверджуються МОЗ.
( Пункт 21 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 1229 від 24.11.2021, № 598 від 17.05.2022 )
22. Реєстри ведуться українською мовою, крім випадку, встановленого пунктом 15 цього Порядку.
23. Персональні дані у реєстрах можуть оброблятися у цілях охорони здоров’я, встановлення медичного діагнозу, забезпечення лікування або надання медичних послуг, функціонування електронної системи охорони здоров’я. Персональні дані, що стосуються здоров’я, можуть оброблятися за умови, що вони обробляються медичним працівником або іншою особою закладу охорони здоров’я чи фізичною особою - підприємцем, яка одержала ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, та її працівниками, на яких покладено обов’язки щодо забезпечення захисту персональних даних та поширюється дія законодавства про лікарську таємницю, працівниками НСЗУ, на яких покладено обов’язки щодо забезпечення захисту персональних даних.
Оператори електронної медичної інформаційної системи обробляють персональні дані за наявності правових підстав відповідно до вимог Закону України "Про захист персональних даних".
( Пункт 23 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року )
24. Інформація та документи вносяться до електронної системи охорони здоров’я користувачами відповідно до їх прав доступу, визначених відповідно до цього Порядку та нормативно-правових актів, що регулюють порядок ведення відповідних реєстрів. Відомості до електронної системи охорони здоров’я також можуть вноситися у результаті електронної взаємодії з державними інформаційними ресурсами.
( Пункт 24 в редакції Постанови КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року )
25. Мін’юст передає з Державного реєстру актів цивільного стану громадян до центральної бази даних відомості про державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу або розірвання шлюбу, зміни імені, смерті шляхом автоматизованого обміну електронними даними між інформаційними ресурсами НСЗУ та Мін’юсту через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у встановленому порядку.
( Пункт 25 в редакції Постанови КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1200 від 17.11.2021; в редакції Постанови КМ № 1244 від 24.11.2023 )
25-1. ДПС передає з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків до центральної бази даних відомості про:
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України) - у разі відсутності даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків у відповідному реєстрі центральної бази даних та в разі ідентифікації особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків;
результати перевірки щодо відповідності реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії (за наявності) та номера паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті громадянина України) - у разі наявності даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України у відповідному реєстрі центральної бази даних.
Зазначені відомості передаються шляхом автоматизованого обміну електронними даними між інформаційними ресурсами НСЗУ та ДПС через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у встановленому порядку.
( Порядок доповнено пунктом 25-1 згідно з Постановою КМ № 1200 від 17.11.2021; в редакції Постанови КМ № 1244 від 24.11.2023 )
25-2. Відомості з Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, отримані в порядку електронної інформаційної взаємодії, використовуються з метою виконання завдань та функцій, покладених на електронну систему охорони здоров’я щодо забезпечення можливості використання пацієнтами електронних сервісів для реалізації їх прав, автоматизації ведення обліку медичних послуг, управління медичною інформацією у сфері охорони здоров’я, для реєстрації користувачів, оновлення відомостей та верифікації даних про них.
( Порядок доповнено пунктом 25-2 згідно з Постановою КМ № 1244 від 24.11.2023 )
26. Зміни та доповнення до інформації, що міститься у центральній базі даних, здійснюється за заявою користувача. Якщо протягом десяти робочих днів з дня отримання такої заяви НСЗУ не відхилила таку заяву через наявність у ній помилок чи завідомо недостовірної інформації, до інформації у центральній базі даних вносяться відповідні зміни та доповнення. Інформація про користувача, який подав заяву про внесення змін та доповнень, дату та час їх внесення, а також початковий зміст інформації зберігається у центральній базі даних та не підлягає зміні чи видаленню.
( Пункт 26 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року )
27. З метою забезпечення точності та достовірності інформації у центральній базі даних НСЗУ проводиться верифікація з дотримання вимог Закону України "Про захист персональних даних".
Верифікації підлягають усі дані у всіх реєстрах центральної бази даних з метою забезпечення управління актуальністю даних у системі, зокрема виявлення дублювання записів, іншої недостовірної інформації чи неповної інформації. Верифікація даних у реєстрах центральної бази даних здійснюється відповідно до методик та рекомендацій, визначених НСЗУ.
( Пункт 27 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року )
( Пункт 27 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року )
28. У разі виявлення у процесі або за результатами верифікації невідповідності між відомостями, що містяться у реєстрах центральної бази даних, та відомостями, що містяться в тих самих або інших реєстрах центральної бази даних або інших державних інформаційних ресурсах, а також відомостями, одержаними від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, які є володільцями та/або розпорядниками таких відомостей, НСЗУ вносить відповідні зміни до записів у реєстрах центральної бази даних з урахуванням функціональних можливостей системи.
( Пункт 28 в редакції Постанови КМ № 348 від 15.04.2020 - застосовується з 1 квітня 2020 року )
29. У разі виявлення фактів систематичного внесення користувачем недостовірної інформації до реєстрів адміністратор або розпорядник відповідного реєстру може тимчасово зупинити доступ такого користувача до центральної бази даних у порядку, встановленому НСЗУ. Право суб’єкта персональних даних на одержання будь-яких відомостей про себе, а також зміни їх на підставі вмотивованої вимоги відповідно до Закону України "Про захист персональних даних" не може бути обмежено.