• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про схвалення проекту розпорядження Нацкомфінпослуг "Про затвердження Положення про обовязкові фінансові нормативи та вимоги, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами кредитних спілок, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 16 січня 2004 року № 7"

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг | Розпорядження від 21.05.2019 № 897
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг
  • Тип: Розпорядження
  • Дата: 21.05.2019
  • Номер: 897
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг
  • Тип: Розпорядження
  • Дата: 21.05.2019
  • Номер: 897
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
НАЦІОНАЛЬНА КОМІСІЯ, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ У СФЕРІ РИНКІВ ФІНАНСОВИХ ПОСЛУГ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
21.05.2019 № 897
Про схвалення проекту розпорядження Нацкомфінпослуг "Про затвердження Положення про обов'язкові фінансові нормативи та вимоги, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами кредитних спілок, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 16 січня 2004 року № 7"
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та пункту 13 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг,
постановила:
1. Схвалити проект розпорядження Нацкомфінпослуг "Про затвердження Положення про обов'язкові фінансові нормативи та вимоги, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами кредитних спілок, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 16 січня 2004 року № 7" (далі - проект розпорядження), що додається.
2. Управлінню забезпечення діяльності Голови та членів Комісії забезпечити оприлюднення цього розпорядження з метою одержання зауважень і пропозицій від фізичних і юридичних осіб, їх об'єднань.
3. Департаменту регулювання та нагляду за кредитними установами подати проект розпорядження для погодження до заінтересованих органів.
4. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на члена Нацкомфінпослуг Максимчук О.В.
Голова КомісіїІ. Пашко
Згідно з чинним законодавством
відповідно до колегіального рішення Комісії
Протокол № 40 засідання
Комісії від 21.05.2019
СХВАЛЕНО
Розпорядження Національної комісії,
що здійснює державне регулювання
у сфері ринків фінансових послуг
21.05.2019 № 897
ПРОЕКТ
Про затвердження Положення про обов'язкові фінансові нормативи та вимоги, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами кредитних спілок, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 16 січня 2004 року № 7
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 28 Закону України ''Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та пункту 13 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг,
постановила:
1. Затвердити Положення про обов'язкові фінансові нормативи та вимоги, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами кредитних спілок (далі - Положення), що додається.
2. Департаменту регулювання та нагляду за кредитними установами разом з департаментом юридичного забезпечення подати це розпорядження до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
3. Управлінню забезпечення діяльності Голови та членів Комісії забезпечити оприлюднення цього розпорядження після його державної реєстрації.
4. Це розпорядження набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Положення набирає чинності та вводиться в дію з 30 вересня 2019 року.
6. 3 набранням чинності Положення, визнати таким, що втратило чинність розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 16 січня 2004 року № 7 "Про затвердження Положення про фінансові нормативи діяльності та критерії якості системи управління кредитних спілок та об'єднаних кредитних спілок", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 3 лютого 2004 року за № 148/8747 (зі змінами).
7. З моменту набрання чинності Положення до 01.06.2021 року запровадити перехідний період в частині правил формування регулятивного капіталу кредитними спілками. У перехідний період до регулятивного капіталу кредитної спілки буде включатись частина транспозиційної різниці, розрахованої кредитною спілкою відповідно до Додатку 1 до цього Розпорядження (далі - Додаток). Обов'язковою умовою для такого включення є:
надання кредитною спілкою належним чином заповненого Додатку разом із звітністю кредитної спілки у строки та в порядку визначеному законодавством для подання до Нацкомфінпослуг звітності кредитними спілками, кредитна спілка дотримується законодавства в частині формування резерву забезпечення покриття втрат від неповернених позичок;
частина позитивної транспозиційної різниці, яка включається до регулятивного капіталу, визначається наступним чином:
до 31.12.2019 (включно) - 75 відсотків від транспозиційної різниці;
до 30.06.2020 (включно) - 50 відсотків від транспозиційної різниці;
до 31.12.2020 (включно) - 25 відсотків від транспозиційної різниці;
до 30.06,2021 (включно) - 0 відсотків від транспозиційної різниці.
8. Кредитним спілкам:
до 31.12.2019 року привести у відповідність до Положення внутрішні положення кредитної спілки та визначити у них:
порядок контролю за дотриманням нормативів кредитного ризику при укладенні договору кредиту;
порядок формування та використання резерву забезпечення покриття втрат від неповернених позичок;
порядок списання прострочених кредитів;
порядок реструктуризації договорів кредитів;
вимоги до диверсифікації активів кредитної спілки;
до 30.06.2020 року привести себе у відповідність до вимог пункту 3.4 Положення.
9. Якщо у зв'язку із зміною порядку розрахунку резерву забезпечення покриття втрат від неповернених позичок станом на 31.12.2019 року кредитна спілка сформує резерв забезпечення покриття втрат від неповернених позичок у розмірі що перевищує більше ніж на 25% від резерву сформованого станом на 31.12.2018 року, така кредитна спілка, якщо за підсумками 2019 та/або 2020 року отримала збиток, може за підсумками 2019 та/ або 2020 року не використовувати для покриття збитків капітал в частині пайових внесків членів кредитної спілки за наявності відповідного рішення загальних зборів кредитної спілки.
10. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на члена Нацкомфінпослуг Максимчук О.В.
Голова КомісіїІ. Пашко
Згідно з чинним законодавством
відповідно до колегіального рішення Комісії
Протокол № ____ засідання
Комісії від __________
Додаток 1
До Розпорядження
РОЗРАХУНОК
транспозиційної різниці для включення до регулятивного капіталу на перехідний період запровадження МСФЗ 9 для кредитних спілок
на _______ 20 __ року
(І квартал, І півріччя, 9 місяців, рік)
__________________________________
(назва кредитної спілки, код ЄДРПОУ)
п/пДоговір кредиту (прострочений)Розмір РЗПВ, грн.Транспо зиційна різниця, грн.
сформованого відповідно до діючих вимог розрахунку РЗПВ, грн.розрахунковий відповідно до вимог розрахунку РЗПВ, що діяли станом на 31.12.2018 року
Номер договоруСтрок дії з / поПрізвище позичальникаЗалишок зобов'язань за договором кредиту, грн.1-й рівень (20%)2-й рівень (50%)3-й рівень (70%)4-й рівень (100%)Всього1-й рівень (0%)2-й рівень (35%)3-й рівень (70%)12 місяців та безнадійні (100%)Всього
12345б78910=6+7 +8+9її12131415=11+ 12+13+ 1416=10-15
1
2
3
ВСЬОГО
Частина транспозиційної різниці, яка включається до регулятивного капіталу ( %)
Керівник ____________ (ПІБ, підпис)
Головний бухгалтер ___________ (ПІБ, підпис)
ЗАТВЕРДЖЕНО
Розпорядження Національної комісії,
що здійснює державне регулювання
у сфері ринків фінансових послуг
_____________ № _______
ПРОЕКТ
ПОЛОЖЕННЯ
про обов'язкові фінансові нормативи та вимоги, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами кредитних спілок
Це Положення розроблене відповідно до пункту 4 частини 1 статті 28 та статті 29 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", статей 20, 21 Закону України "Про кредитні спілки" (далі - Закон), підпунктів 18, 20, 76 пункту 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070.
Розділ І. Загальні положення
1.1. Це положення призначене для забезпечення стабільної діяльності кредитних спілок, своєчасного виконання ними зобов'язань перед своїми членами, а також запобігання можливим втратам власного капіталу через ризики, що притаманні діяльності кредитних спілок.
1.2. Цим положенням встановлюються вимоги, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами, та фінансові нормативи і порядок їх розрахунку на підставі даних бухгалтерського обліку відповідно до міжнародних стандартів бухгалтерського обліку з урахуванням особливостей, визначених цим Положенням, та є обов'язковими для виконання всіма кредитними спілками:
1.2.1. Нормативи достатності капіталу:
норматив фінансової стійкості (К1);
норматив достатності регулятивного капіталу (К2);
буфер запасу регулятивного капіталу (Б).
1.2.2. Нормативи кредитного ризику:
Норматив кредитного ризику (КЗ);
норматив кредитного ризику (К4);
норматив концентрації кредитних ризиків (К5).
1.2.3. Норматив запасу ліквідності (К6).
1.2.4. Вимоги, що обмежують ризики кредитних спілок за операціями з фінансовими активами.
1.2.5. Порядок формування та використання резерву забезпечення покриття втрат від неповернених позичок та порядок покриття збитків.
1.3. Нормативи Б, К4 та К5, вимоги пунктів 5.2 і 5.3 цього Положення не застосовуються до об'єднаних кредитних спілок.
1.4. Визначення понять:
балансова вартість всіх активів - це підсумок активів балансу (звіту про фінансовий стан) відповідно до МСФЗ;
великі кредити - це договори кредиту, укладені з 10-ма членам кредитної спілки, з найбільшими залишками зобов'язань перед кредитною спілкою, а також договори кредиту із залишком зобов'язань понад 10 відсотків від регулятивного капіталу кредитної спілки;
власний капітал кредитної спілки - це власний капітал кредитної спілки, визначений в балансі (звіті про фінансовий стан) відповідно до МСФЗ внесок (вклад) на депозитний рахунок - грошові кошти, внесені до кредитної спілки її членами на умовах договору на визначений строк або на вимогу та під процент на умовах видачі на першу вимогу або повернення зі спливом встановленого договором строку;
дефолт - невиконання позичальником умов договору кредиту. Характеризує неспроможність позичальника виконати свої зобов'язання.
МСФЗ - Міжнародні стандарти фінансової звітності;
капітал кредитної спілки - це капітал кредитної спілки в розумінні статті 20 Закону України "Про кредитні спілки";
ліквідність - здатність кредитної спілки забезпечити своєчасне виконання своїх грошових зобов'язань, яка визначається збалансованістю між строками і сумами погашення розміщених активів та строками і сумами виконання зобов'язань, а також сумами інших джерел і напрямів використання коштів кредитною спілкою;
обов'язкові пайові, додаткові пайові та інші внески членів кредитної спілки (крім вступного внеску та внесків (вкладів) на депозитні рахунки) - це зворотні внески членів кредитної спілки, які член кредитної спілки сплачує у грошовій формі без укладання договору у розмірах, строки та в порядку, що визначені статутом кредитної спілки. Внесення таких внесків підтверджується платіжним документом відповідно до законодавства України (зокрема касовим документом кредитної спілки або банку, яким оформляється відповідна касова Операція тощо). Видача кредитною спілкою в таких випадках інших документів, непередбачених законодавством, у тому числі свідоцтв, сертифікатів, договорів, є порушенням законодавства. Повернення таких внесків провадиться в порядку, передбаченому статутом кредитної спілки, але не пізніше ніж через один місяць після прийняття загальними зборами або спостережною радою кредитної спілки відповідного рішення, у розмірі, в якому вони були внесені, за вирахуванням частки, яка була використана кредитною спілкою на покриття збитків кредитної спілки відповідно до законодавства;
кредитний ризик - ризик того, що член кредитної спілки, який отримав від кредитної спілки кредит, не зможе виконати взяті на себе зобов'язання за договором кредиту;
кредитні спілки системного значення - це найбільші кредитні спілки за обсягом залучених внесків (вкладів) на депозитні рахунки, а саме у яких залишок таких внесків (вкладів) складає від 30 мільйонів гривень і більше;
непродуктивні активи - це активи кредитної спілки за їх балансовою вартістю, які забезпечують діяльність кредитної спілки, але не дають доходу, а саме: нематеріальні активи, основні засоби, запаси, товари, дебіторська заборгованість за розрахунками, готівка в касі, інші активи, які не приносять доходу кредитній спілці. До непродуктивних активів не включається актив з права користування відповідно до МСФЗ 16 "Оренда", у розмірі, що не перевищує розмір відповідного зобов'язання;
нерозподілений дохід кредитної спілки - це чистий прибуток звітного (фінансового) року та нерозподілений прибуток минулих років;
пов'язана із кредитною спілкою особа ~ особа відповідно до визначення "пов'язана особа" у Законі України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг";
регулятивний капітал - це власний капітал кредитної спілки, включаючи обов'язкові пайові внески членів кредитної спілки, Інші зворотні внески членів кредитної спілки відносно яких у кредитної спілки є зобов'язання щодо їх повернення відповідно до закону, виключаються з регулятивного капіталу кредитної спілки, якщо такі були включені кредитною спілкою до власного капіталу;
резерв забезпечення покриття втрат від неповернених позичок (далі - РЗПВ) - резерв, що формується кредитною спілкою з метою покриття очікуваних збитків кредитної спілки від неповернення кредитів, включаючи прострочені зобов'язання за нарахованими, але несплаченими процентами. РЗПВ відноситься до резерву сумнівних боргів за активами;
реструктуризація - зміна істотних умов договору кредиту з метою пом'якшення вимог до члена кредитної спілки у зв'язку з його фінансовими труднощами та необхідністю створення сприятливих умов для виконання ним зобов'язань за договором кредиту (зміна процентної ставки; зміна графіка погашення кредиту (строків і сум погашення тіла кредиту, сплати процентів), зміна черговості платежів, скасування (повністю або частково) нарахованих і несплачених членом кредитної спілки фінансових санкцій (штрафу, пені) за несвоєчасне внесення платежів; часткове прощення боргу) шляхом укладання додаткового договору з членом кредитної спілки.
Інші поняття, які вживаються у цьому Положенні, застосовуються у значенні згідно із законодавством України.
1.5. Кредитна спілка повинна виконувати фінансові нормативи на будь-яку дату.
Розділ II. Нормативи достатності капіталу
2.1. Норматив фінансової стійкості (К1).
Норматив фінансової стійкості визначається як співвідношення капіталу кредитної спілки до суми її загальних зобов'язань.
Нормативне значення нормативу К1 має бути не менш ніж 10 відсотків.
2.2. Норматив достатності регулятивного капіталу (К2).
Норматив достатності регулятивного капіталу (К2) встановлюється для запобігання надмірному перекладанню кредитного ризику та ризику неповернення активів на членів кредитної спілки, які мають внески (вклади) на депозитні рахунки у кредитній спілці, а також інші зворотні внески.
Норматив достатності регулятивного капіталу (К2) визначається як співвідношення регулятивного капіталу до балансової вартості всіх активів кредитної спілки.
Значення нормативу достатності регулятивного капіталу (К2) має становити не менше ніж 7 відсотків.
2.3. Норматив "Буфер запасу регулятивного капіталу (Б)".
2.3.1. Кредитна спілка формує буфер запасу регулятивного капіталу (Б) понад нормативне значення нормативу достатності регулятивного капіталу (К2).
2.3.2. Норматив "Буфер запасу регулятивного капіталу (Б)" виконується кредитною спілкою, якщо фактичний розмір регулятивного капіталу кредитної спілки, зменшений, на нормативне значення регулятивного капіталу, - не менший за розрахунковий буфер запасу регулятивного капіталу для такої кредитної спілки.
Якщо розрахунковий буфер запасу регулятивного капіталу більший за 3 відсотки від балансової вартості всіх активів кредитної спілки, то для такої кредитної спілки розрахунковий буфер запасу регулятивного капіталу приймається за 3 відсотки від балансової вартості всіх активів кредитної спілки.
2.3.3. Розрахунковий буфер запасу регулятивного капіталу розраховується як сума таких складових:
буфер запасу (Б1);
буфер запасу (Б2).
2.3.4. Буфер запасу (Б1).
Буфер запасу (Б1) розраховується від балансової вартості всіх активів таким чином:
до 30.12.2019 (включно)дорівнює нулю;
3 31.12.2019у розмірі 0,1 відсотка за кожну окрему адміністративно-територіальну одиницю, визначену в абз. 2 ст. 133 Конституції України
, в якій знаходяться відокремлені підрозділи кредитної спілки, крім адміністративно-територіальної одинці, в якій знаходиться кредитна спілка згідно з її місцезнаходженням як юридичної особи;
з 31.12.2020у розмірі 0,2 відсотка відповідно;
3 31.12.2021у розмірі 0,3 відсотка відповідно;
з 31.12.2022у розмірі 0,4 відсотка відповідно;
з 31.12.2023у розмірі 0,5 відсотка відповідно.
2.3.5. Буфер запасу (Б2).
Буфер запасу (Б2) призначений для формування додаткового регулятивного капіталу у тих кредитних спілках, які мають системне значення для ринку кредитної кооперації України з огляду на розмір залучених внесків (вкладів) на депозитні рахунки.
Кредитна спілка розраховує буфер запасу (Б2), починаючи з першої звітної дати, на яку залишок внесків (вкладів) на депозитні рахунки перевищив 30 мільйонів гривень:
Буфер запасу (Б2) розраховується таким чином:
до 30.12.2019 (включно)дорівнює нулю;
з 31.12.2019дорівнює нулю, якщо залишок внесків (вкладів) на депозитні рахунки становить до 30 мільйонів гривень;
у розмірі 0,5%, якщо залишок внесків (вкладів) на депозитні рахунки становить 30 мільйонів гривень і більше;
3 31.12.2020дорівнює нулю, якщо залишок внесків (вкладів) на депозитні рахунки становить до 30 мільйонів гривень;
у розмірі 1%, якщо залишок внесків (вкладів) на депозитні рахунки становить від 30 мільйонів гривень (включно) до 50 мільйонів гривень;
у розмірі 1,5%, якщо залишок внесків (вкладів) на депозитні рахунки становить 50 мільйонів гривень і більше.
Відсотки зазначені у цьому пункті розраховуються від балансової вартості всіх активів кредитної спілки,
2.4. Кредитній спілці забороняється розподіляти нерозподілений дохід не за підсумками фінансового року та виплачувати відсотки (проценти) на пайові внески між членами кредитної спілки, а також здійснювати благодійну діяльність, якщо кредитна спілка не виконує нормативи достатності регулятивного капіталу (К2) або буферу запасу регулятивного капіталу (Б), або якщо така виплата чи розподіл призведе до порушення нормативів достатності регулятивного капіталу (К2) або буферу запасу регулятивного капіталу (Б).
Норма щодо обмеження виплати відсотків (процентів) на пайові внески не застосовується до кредитної спілки, якщо Нацкомфінпослуг затверджено план відновлення фінансової стабільності такої кредитної спілки, в якому передбачено виплату доходу на пайові внески, але в розмірі, що не перевищує заплановані значення за умови поточного виконання такого плану.
Розділ III. Нормативи кредитного ризику
3.1. Нормативи кредитного ризику установлюються з метою обмеження ризиків, що виникають внаслідок невиконання окремими членами або групою членів кредитної спілки своїх зобов'язань перед кредитною спілкою,
3.2. Норматив кредитного ризику (КЗ) визначається як співвідношення розміру наданого кредиту одному члену кредитної спілки до капіталу кредитної спілки.
Значення нормативу кредитного ризику (КЗ) має бути не більше ніж 20 відсотків,
3.3. Норматив кредитного ризику (К4) визначається як співвідношення загальної суми залишку зобов'язань перед кредитною спілкою за кредитними договорами усіх пов'язаних із кредитною спілкою осіб до капіталу кредитної спілки.
Нормативне значення нормативу кредитного ризику (К4) має бути не більше ніж 25 відсотків.
3.4. Норматив концентрації кредитних ризиків (К5).
Норматив концентрації кредитних ризиків (К5) розраховується як відношення суми залишку: зобов'язань за кредитами, наданими 10-ти членам кредитної спілки, з найбільшими такими залишками до регулятивного капіталу кредитної спілки, і має бути не більше 3-кратного розміру регулятивного капіталу.
Норматив концентрації кредитних ризиків (К5) не застосовується до кредитної спілки, якщо залишок зобов'язань за кредитними договорами перед кредитної спілкою менший за З (три) мільйони гривень.
Розділ IV. Вимоги до формування кредитною спілкою запасу ліквідності
4.1. Кредитні спілки повинні постійно управляти ліквідністю, підтримуючи її на достатньому рівні для своєчасного виконання всіх прийнятих на себе зобов'язань з урахуванням їх обсягів та строковості, забезпечувати потрібне співвідношення між власними та залученими коштами, формувати оптимальну структуру активів із збільшенням частки високоякісних активів з прийнятним рівнем кредитного ризику для виконання правомірних вимог за договорами внеску (вкладу) на депозитні рахунки та інших кредиторів.
4.2. З цією метою кредитна спілка зобов'язана формувати запас ліквідності шляхом зберігання частини своїх активів у прийнятних активах, визначених цим Розділом.
4.3. Норматив запасу ліквідності (К6) виконується кредитною спілкою, якщо різниця між прийнятними активами кредитної спілки та розрахунковим запасом ліквідності позитивна.
Прийнятними активами кредитної спілки для цілей розрахунку нормативу запасу ліквідності (К6) є:
готівкові кошти в касі кредитної спілки (приймаються у розмірі, що не перевищує 2 (два) відсотки від балансової вартості всіх активів);
грошові кошти на поточних та депозитних рахунках у банківських установах на строк, що не перевищує 1 (один) рік, які можуть бути вільно реалізовані в будь-який момент, а також ті, які підлягають погашенню протягом наступних 12 (дванадцяти) місяців або без визначеного строку погашення;
грошові кошти внесені як внесок (вклад) на депозитний рахунок до об'єднаної кредитної спілки, на строк, що не перевищує 1 (один) рік, які можуть бути вільно реалізовані в будь-який момент, а також ті, які підлягають погашенню протягом наступних 12 (дванадцяти) місяців або без визначеного строку погашення; державні цінні папери.
До прийнятних активів кредитної спілки не включаються грошові кошти, використання яких обмежено, а також розміщені у банківських установах, що не мають відповідної ліцензії на право, роботи з вкладами громадян.
4.4. Розрахунковий запас ліквідності кредитної спілки розраховується від суми залишку додаткових пайових внесків членів кредитної спілки та залишку зобов'язань за внесками (вкладами) членів кредитної спілки на депозитні рахунки та становить:
5 відсотків для кредитної спілки у разі відсутності ліцензії на залучення фінансових активів із зобов'язанням щодо їх наступного повернення;
7 для кредитної спілки у разі наявності ліцензії на залучення фінансових активів із зобов'язанням щодо їх наступного повернення.
Розділ V. Вимоги, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами
5.1. Кредитна спілка повинна дотримуватись умови, що її зобов'язання перед одним членом не повинні бути більше 10 відсотків від загальних зобов'язань кредитної спілки.
5.2. Загальна сума залучених на договірних умовах кредитів банків, кредитів об'єднаної кредитної спілки, грошових коштів інших установ та організацій не може перевищувати 50 відсотків вартості загальних зобов'язань та капіталу кредитної спілки на момент залучення.
5.3. Сума залишку зобов'язань членів кредитної спілки перед третіми особами, за якими кредитна спілка виступає поручителем, не може перевищувати суми регулятивного капіталу.
5.4. Кредитна спілка, яка має ліцензію на залучення фінансових активів із зобов'язанням щодо їх наступного повернення з метою обмеження ризиків невиконання своїх зобов'язань перед членами кредитної спілки, повинна припинити залучення внесків (вкладів) на депозитні рахунки з моменту, коли вона потрапляє хоча б під одну з таких ознак:
значення нормативу достатності регулятивного капіталу (К2) становить менше 5 відсотків;
кредитна спілка протягом п'яти робочих днів та більше не виконує законну письмову вимогу члена кредитної спілки щодо повернення внеску (вкладу) (або його частини) та/або відсотків за зобов'язаннями відповідно до умов договорів залучення внесків (вкладів) на депозитні рахунки.
Зазначені в цьому пункті обмеження діють до моменту усунення ознак, які їх спричинили.
З моменту виникнення до моменту зняття в кредитній спілці обмежень, встановлених цим пунктом, кредитна спілка повинна також обмежити свою діяльність у частині видачі кредитів сумою повернених нею членам кредитної спілки в цей період внесків (вкладів) на депозитні рахунки.
Норми цього пункту щодо обмежень ризиків кредитної спілки не застосовується до кредитної спілки, якщо Нацкомфінпослуг затверджено план відновлення фінансової стабільності такої кредитної спілки, в якому передбачено залучення внесків (вкладів) на депозитні рахунки та видачу кредитів, але в розмірі, що не перевищує заплановані значення за умови поточного виконання такого плану.
5.5. Кредитна спілка повинна дотримуватися вимоги диверсифікації активів відповідно до вимог, встановлених внутрішніми положеннями кредитної спілки, але в будь-якому випадку розміщувати такі активи в одній юридичній особі, в обсязі, що не перевищує 5% від загальної суми балансової вартості всіх активів,
5.6. Частка непродуктивних активів кредитної спілки не повинна перевищувати 10 відсотків від балансової вартості всіх активів.
Розділ VI. Порядок формування та використання резерву забезпечення покриття втрат від неповернених позичок
6.1. Кредитною спілкою згідно з вимогами Міжнародних стандартів фінансової звітності (далі - МСФЗ) формується резерв у зв'язку із знеціненням (зменшенням корисності) активів, складовою якого є РЗПВ, з метою покриття втрат від неповернення кредитів внаслідок реалізації кредитного ризику.
Розмір, у якому формується РЗПВ, залежить від розміру кредитного ризику за договорами кредиту.
Цей Розділ встановлює мінімальні вимоги до кредитних спілок щодо визначення розміру РЗПВ.
6.2. Договір кредиту вважається простроченим, якщо членом кредитної спілки на дату визначення простроченості повністю або частково не виконано зобов'язання в строки та обсягах, встановлених умовами договору кредиту, щодо повернення тіла кредиту та/або сплати процентів за кредитом.
6.3. Для розрахунку РЗПВ будь-який кредит відноситься до певного рівня прострочення за такими ознаками:
під наглядом- якщо прострочення на дату визначення простроченості становить від 7до 30 днів включно;
1-й рівень- якщо прострочення на дату визначення простроченості становить від 31 до 60 днів включно;
2-рівень- якщо прострочення на дату визначення простроченості становить від 61 до 90 днів включно;
3-й рівень- якщо прострочення на дату визначення простроченості становить від 91 до 180 днів включно;
4-й рівень- якщо прострочення на дату визначення простроченості становить понад 180 днів.
6.4. Кількість днів простроченості рахується в календарних днях на дату визначення простроченості, починаючи з наступного дня після відповідної календарної дати, визначеної договором кредиту як граничний строк сплати відповідної частини тіла кредиту та/ або процентів. Якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону, днем закінчення строку є перший за ним робочий день,
6.5. Особливості визначення рівня простроченості за кредитом:
якщо член кредитної спілки достроково повернув повністю або частково кредит, кредитна спілка повинна визначати рівень простроченості кредиту з урахуванням зробленого відповідного коригування зобов'язань члена кредитної спілки у бік їх зменшення та з урахуванням нового графіку платежів, якщо такий оформлявся;
якщо кількість календарних днів прострочення за різними зобов'язаннями в межах одного договору кредиту відрізняється, то приймається більший за значенням строк.
кредитна спілка визначає єдину категорію рівня простроченості договору кредиту за кількома договорами кредиту щодо одного члена кредитної спілки, використовуючи найвищу;
кредитна спілка у разі реструктуризації договору кредиту, класифікує такі договори кредиту За рівнем простроченості згідно з початковими умовами договору кредиту;
якщо договір кредиту має 3-й рівень простроченості, але при цьому обсяг прострочених зобов'язань за тілом кредиту перевищив 50% від розміру кредиту, такий договір кредиту необхідно віднести до найвищого 4-го рівня простроченості незалежно від кількості днів прострочення;
якщо прострочена заборгованість за кредитним договором була повністю погашена, кредитна спілка має право переглянути рівень простроченості за таким договором на нижчий рівень. Якщо рівень прострочення договору кредиту 3-й і вище та при цьому кредит відноситься до великих кредитів кредитної спілки, то рівень простроченості таких договорів не знижується після погашення простроченої заборгованості, навіть якщо прострочена заборгованість погашена повністю;
кредитна спілка може класифікувати кредит та проценти за більш високою категорією, ніж це визначено вище, якщо внаслідок оцінки (аналізу) кредиту відповідно до вимог МСФЗ, включаючи ситуацію з вартістю застави, фінансового стану боржника, витрат на компенсацію боргових зобов'язань (у тому числі судові витрати тощо), або інших умов, які могли б призвести до збільшення кредитного ризику, прогнозується більше збитків, ніж передбачено рівнем простроченості кредиту згідно з класифікацією, наведеною вище.
6.6. Розмір необхідного РЗПВ кредитна спілка визначає як сума РЗПВ сформованого за кожним договором кредиту окремо.
РЗПВ за конкретним договором кредиту визначається за формулою:
РЗПВ = (К + П)* І, де
К - залишок зобов'язань за тілом кредиту;
П - залишок зобов'язань за нарахованими, але не сплаченими процентами.
І - ймовірність дефолту члена кредитної спілки.
Розмір показника І відображає ймовірність припинення виконання членом кредитної спілки своїх зобов'язань за договором кредиту та залежить від визначеного кредитною спілкою рівня простроченості договору кредиту:
а) під наглядом: 1 = 0 відсотків;
б) 1-й рівень: І = 20 відсотків;
в) 2-й рівень: І = 50 відсотків;
г) 3-й рівень: І = 70 відсотків;
д)4-й рівень: І = 100 відсотків.
Розрахункова сума РЗПВ порівнюється з розміром фактично сформованого РЗПВ і відповідно до виявленого відхилення здійснюється збільшення або зменшення фактичного розміру РЗПВ.
Перерахунок РЗПВ здійснюється кредитною спілкою щомісяця станом на останній день місяця.
Якщо кредитна спілка вище оцінює ймовірність дефолту члена кредитної спілки, РЗПВ формується кредитною спілкою в більшому розмірі, ніж визначено цим Положенням, відповіддю до порядку визначеного у внутрішніх положеннях кредитної спілки, але не може бути більшим за суму залишку зобов'язань за договорами кредиту на таку саму дату.
6.7. Кредитна спілка у своїх внутрішніх положеннях повинна передбачити порядок списання прострочених кредитів з урахуванням положень Податкового кодексу України.
Кредитна спілка має право списати за рахунок сформованого нею РЗПВ заборгованість за кредитом відповідно до законодавства та внутрішніх положень кредитної спілки.
Розділ VII. Порядок покриття збитків кредитної спілки
7.1. Рішення про використання капіталу на покриття збитків кредитної спілки приймається спостережною радою кредитної спілки за результатами звітного року у порядку, визначеному статутом кредитної спілки, рішенням загальних зборів кредитної спілки відповідно до законодавства та цього Положення.
7.2. Якщо за підсумками звітного року кредитна спілка отримала збиток, який не змогла докрити за рахунок надходжень поточного року, його покриття здійснюється з урахуванням такої черговості та за рахунок:
1) залишку нерозподіленого прибутку;
2) резервного капіталу;
3) додаткового капіталу, крім цільових внесків членів у додатковий капітал;
4) цільових внесків членів кредитної спілки в додатковий капітал;
5) додаткових пайових членських внесків у пайовий капітал;
6) обов'язкових пайових членських внесків у пайовий капітал.
Якщо залишок непогашеної суми збитків менший за залишок членських внесків, за рахунок яких він має бути погашений, то здійснюється пропорційне зменшення суми відповідного виду внесків кожного члена кредитної спілки.
7.3. Рішення спостережної ради кредитної спілки про використання капіталу на покриття збитків кредитної спілки повинно містити наступні відомості:
1) розмір збитків, які не можуть бути покриті за рахунок надходжень поточного року;
2) складові капіталу кредитної спілки, за рахунок яких будуть покриватись такі збитки;
3) розмір кожної складової капіталу кредитної спілки до і після покриття таких збитків;
4) розмір пайового та/або цільового членського внеску кожного члена кредитної спілки після покриття таких збитків, якщо покриття здійснювалось за рахунок їх пайових та/або цільових членських внесків.
7.4. Після прийняття спостережною радою рішення про покриття збитків за рахунок пайових та/або цільових членських внесків, кредитна спілка зобов'язана протягом трьох робочих .днів повідомити про це Нацкомфінпослуг та протягом десяти робочих днів повідомити членів кредитної спілки в порядку скликання загальних зборів.
ПРОЕКТ РОЗПОРЯДЖЕННЯ
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 28 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та пункту 13 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23 листопада 2011 року № 1070, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, постановила:
1. Затвердити Положення про обов'язкові фінансові нормативи та вимоги, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами кредитних спілок (далі -Положення), що додається.
2. Департаменту регулювання та нагляду за кредитними установами разом з департаментом юридичного забезпечення подати це розпорядження до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
3. Управлінню забезпечення діяльності Голови та членів Комісії забезпечити оприлюднення цього розпорядження після його державної реєстрації.
4. Це розпорядження набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
5. Положення набирає чинності та вводиться в дію з 30 вересня 2019 року.
6. 3 набранням чинності Положення, визнати таким, що втратило чинність розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 16 січня 2004 року № 7 "Про затвердження Положення про фінансові нормативи діяльності та критерії якості системи управління кредитних спілок та об'єднаних кредитних спілок", зареєстроване в Міністерстві юстиції України 3 лютого 2004 року за № 148/8747 (зі змінами).
7. З моменту набрання чинності Положення до 01.06.2021 року запровадити перехідний період в частині правил формування регулятивного капіталу кредитними спілками. У перехідний період до регулятивного капіталу кредитної спілки буде включатись частина транспозиційної різниці, розрахованої кредитною спілкою відповідно до Додатку 1 до цього Розпорядження (далі - Додаток). Обов'язковою умовою для такого включення є:
- надання кредитною спілкою належним чином заповненого Додатку разом із звітністю кредитної спілки у строки та в порядку визначеному законодавством для подання до Нацкомфінпослуг звітності кредитними спілками.
- кредитна спілка дотримується законодавства в частині формування резерву забезпечення покриття втрат від неповернених позичок;
Частина позитивної транспозиційної різниці, яка включається до регулятивного капіталу, визначається наступним чином:
до 31.12.2019 (включно) - 75 відсотків від транспозиційної різниці;
до 30.06.2020 (включно) - 50 відсотків від транспозиційної різниці;
до 31.12.2020 (включно) - 25 відсотків від транспозиційної різниці;
до 30.06.2021 (включно) - 0 відсотків від транспозиційної різниці.
8. Кредитним спілкам:
до 31.12.2019 року привести у відповідність до Положення внутрішні положення кредитної спілки та визначити у них:
- порядок контролю за дотриманням нормативів кредитного ризику при укладенні договору кредиту;
порядок формування та використання резерву забезпечення покриття втрат від неповернених позичок;
- порядок списання прострочених кредитів;
- порядок реструктуризації договорів кредитів;
- вимоги до диверсифікації активів кредитної спілки.
до 30.06.2020 року привести себе у відповідність до вимог пункту 3.4 Положення.
9. Якщо кредитна спілка володіє на праві власності об'єктами нерухомості, придбаними до набрання чинності Положення, то такі об'єкти нерухомості включаються до непродуктивних активів кредитної спілки за їх балансовою вартістю у наступному розмірі:
до 30.12.2020 року (включно) - 50 відсотків;
з 31.12.2020 року до 30.12.2021 року (включно) - 75 відсотків;
з 31.12.2021 року-100 відсотків.
10. Якщо у зв'язку із зміною порядку розрахунку резерву забезпечення покриття втрат від неповернених позичок станом на 31.12.2019 року кредитна спілка сформує резерв забезпечення покриття втрат від неповернених позичок у розмірі що перевищує більше ніж на 25% від резерву сформованого станом на 31.12.2018 року, така кредитна спілка, якщо за підсумками 2019 та/або 2020 року отримала збиток, може за підсумками 2019 та/ або 2020 року не використовувати для покриття збитків капітал в частині пайових внесків членів кредитної спілки за наявності відповідного рішення загальних зборів кредитної спілки.
11. Контроль за виконанням цього розпорядження покласти на члена Нацкомфінпослуг Максимчук О.В.
Директор департаменту регулювання та нагляду за кредитними установамиІ. Невінчаний
(Текст взято з сайту Нацкомфінпослуг України http://nfp.gov.ua)