КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 25 жовтня 2024 р. № 1223
Київ
Деякі питання присвоєння професійних кваліфікацій закладами вищої освіти в разі відсутності професійного стандарту
Відповідно до підпункту 28 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про вищу освіту" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок присвоєння професійних кваліфікацій закладами вищої освіти в разі відсутності професійного стандарту, що додається.
2. Внести до пункту 9 Положення про Реєстр кваліфікацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 червня 2021 р. № 620 (Офіційний вісник України, 2021 р., № 50, ст. 3082; 2022 р., № 80, ст. 4831), зміну, що додається.
3. Установити, що присвоєння професійних кваліфікацій закладами вищої освіти в разі відсутності професійного стандарту за освітніми програмами, акредитованими до набрання чинності цією постановою, за якими передбачено присвоєння професійної кваліфікації, без дотримання вимог Порядку, затвердженого цією постановою, може здійснюватися протягом року з дня набрання чинності цією постановою.
4. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та діє до 31 грудня 2029 року.
Прем'єр-міністр України | Д. ШМИГАЛЬ |
Інд. 73 | |
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 25 жовтня 2024 р. № 1223
ПОРЯДОК
присвоєння професійних кваліфікацій закладами вищої освіти в разі відсутності професійного стандарту
1. Цей Порядок визначає вимоги до присвоєння професійних кваліфікацій закладами вищої освіти і науковими установами, які на підставі ліцензії МОН провадять освітню діяльність у сфері вищої освіти (далі - заклади вищої освіти), в разі відсутності професійного стандарту та процедуру погодження такого присвоєння з Національним агентством кваліфікацій (далі - Агентство).
2. Терміни, що вживаються у цьому Порядку, мають таке значення:
погодження присвоєння професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій) закладом вищої освіти у разі відсутності професійного стандарту (далі - процедура погодження) - це встановлення Агентством можливості закладу вищої освіти присвоювати професійну кваліфікацію, що визначена освітньою програмою, здобувачам вищої освіти на основі визначених критеріїв;
присвоєння професійних кваліфікацій закладами вищої освіти в разі відсутності професійного стандарту - це процедура встановлення відповідності обсягу компетентностей здобувача вищої освіти відповідній освітній програмі, що передбачає присвоєння професійної кваліфікації, за результатами якої може бути визнано здобуті ним результати навчання і присвоєно професійну кваліфікацію.
Інші терміни в цьому Порядку вживаються у значенні, наведеному в Законах України "Про освіту", "Про вищу освіту" і "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
3. Відносини щодо прийняття, набрання чинності, оскарження в адміністративному порядку, припинення дії, виконання адміністративних актів, передбачені цим Порядком, регулюються Законом України "Про адміністративну процедуру" з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про освіту".
4. Заклади вищої освіти присвоюють професійні кваліфікації здобувачам відповідного рівня вищої освіти за результатами їх атестації відповідно до законодавства у разі, коли освітня (освітньо-професійна, освітньо-наукова) програма (далі - освітня програма) передбачає присвоєння професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій), а також:
містить компетентності та результати навчання, що дають підстави для присвоєння визначеною освітньою програмою професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій) та враховують вимоги відповідних кваліфікаційних характеристик (за наявності);
передбачає практичну підготовку обсягом не менше 6 кредитів Європейської кредитної трансферно-накопичувальної системи для присвоєння повної професійної кваліфікації і не менше 3 кредитів - для присвоєння часткової професійної кваліфікації;
передбачає наявність порядку присвоєння професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій).
5. Порядок присвоєння професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій) закладом вищої освіти визначається закладом вищої освіти.
6. Освітньо-професійна програма, зокрема міждисциплінарна, може передбачати можливість присвоєння додаткових професійних кваліфікацій, що формуються за рахунок її вибіркових освітніх компонентів. Здобувачу вищої освіти за результатами виконання освітньої програми може бути присвоєно не більше двох повних професійних кваліфікацій.
7. Процедуру погодження присвоєння професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій) з Агентством заклад вищої освіти розпочинає:
для освітньої програми першого (бакалаврського) рівня вищої освіти - не пізніше ніж через рік після початку її реалізації;
для освітньої програми другого (магістерського) рівня вищої освіти - не пізніше ніж через півроку після початку її реалізації;
для освітніх програм, розпочатих до дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2024 р. № 1223 "Деякі питання присвоєння професійних кваліфікацій закладами вищої освіти в разі відсутності професійного стандарту", - протягом шести місяців з дня набрання чинності зазначеною постановою.
8. Професійна (професійні) кваліфікація (кваліфікації), присвоєна (присвоєні) закладом вищої освіти, зазначається (зазначаються) в документі про здобуття відповідного ступеня вищої освіти.
9. Процедура погодження є безоплатною, проводиться Агентством на підставі заяви про проведення процедури погодження (далі - заява), поданої закладом вищої освіти (далі - заявник) за формою згідно з додатком 1.
Процедура погодження проводиться за професійною (професійними) кваліфікацією (кваліфікаціями), визначеною (визначеними) в освітній програмі.
10. Можливість заявника здійснювати присвоєння професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій) визначається за такими критеріями:
наявність листа (листів) роботодавців та/або їх об’єднань, які долучилися до процесу оцінки змісту освітньої програми щодо достатнього обсягу формування необхідних професійних компетентностей для присвоєння професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій), про потребу у професійній (професійних) кваліфікації (кваліфікаціях) на ринку праці на національному та/або регіональному рівні;
наявність порядку присвоєння професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій), затвердженого закладом вищої освіти.
11. Заявник додає до заяви такі документи:
обґрунтування закладом вищої освіти необхідності впровадження професійної кваліфікації;
копію освітньо-професійної програми, що передбачає присвоєння відповідної професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій);
копії листа (листів) роботодавців та/або їх об’єднань про потребу у професійній (професійних) кваліфікації (кваліфікаціях) на ринку праці на національному та/або регіональному рівні;
копію затвердженого закладом вищої освіти порядку присвоєння професійних кваліфікацій;
характеристику (зміст) професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій) за формою згідно з додатком 2.
12. Заява та додані до неї документи, визначені пунктом 11 цього Порядку, подаються заявником в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису уповноваженої особи заявника чи печатки заявника у порядку, встановленому Законом України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
13. Агентство реєструє заяву і протягом п’яти робочих днів проводить перевірку правильності її заповнення та повноту доданих до неї документів.
У разі неправильного заповнення заяви та/або подання документів не в повному обсязі Агентство інформує заявника про виявлені недоліки відповідно до вимог Закону України "Про адміністративну процедуру".
Заявник має право усунути виявлені недоліки протягом п’яти робочих днів з дня надсилання відповідного повідомлення Агентством.
У разі неусунення заявником виявлених недоліків Агентство залишає заяву без розгляду.
У разі наявності професійного стандарту Агентство протягом трьох днів повідомляє про це заявнику та залишає заяву без розгляду.
14. Агентство протягом 15 робочих днів після подання заявником правильно заповненої заяви та документів у повному обсязі розглядає їх і готує обґрунтований висновок, на підставі якого приймає рішення про погодження або відмову у погодженні присвоєння професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій) з урахуванням вимог статті 71 Закону України "Про адміністративну процедуру".
15. Підставами для прийняття Агентством рішення про відмову у погодженні присвоєння професійних кваліфікацій є:
встановлення за результатами перевірки невідповідності заявника хоча б одному з критеріїв, визначених пунктом 10цього Порядку;
виявлення у поданих заявником документах недостовірних відомостей.
16. Агентство може надати заявнику рекомендації у своєму висновку щодо вдосконалення порядку присвоєння професійної кваліфікації. Виконання таких рекомендацій після погодження присвоєння професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій) не потребує повторного проходження процедури погодження.
17. Агентство інформує заявника про прийняте рішення щодо погодження присвоєння професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій) та розміщує відповідну інформацію на своєму офіційному веб-сайті.
Агентство вносить таку (такі) професійну (професійні) кваліфікацію (кваліфікації) до Реєстру кваліфікацій з приміткою про відсутність професійного стандарту.
18. Повторне погодження присвоєння професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій) проводиться в разі змін у переліку компетентностей та результатів навчання, що дають підстави для присвоєння визначеною освітньою програмою професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій), зміни порядку присвоєння професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій) та скорочення тривалості практичної підготовки, що визначена відповідною освітньою програмою, крім випадку, передбаченого абзацом третім пункту 15 цього Порядку.
19. Погодження Агентством присвоєння професійної (професійних) кваліфікації (кваліфікацій) надається заявнику на період до завершення підготовки та припинення набору здобувачів вищої освіти за такою освітньою програмою. Після набрання чинності професійним стандартом Агентство інформує заявника про необхідність приведення освітньої програми у відповідність з вимогами професійного стандарту протягом шести місяців з дня внесення відомостей про професійний стандарт до Реєстру кваліфікацій.
Додаток 1
до Порядку
ЗАЯВА
( Див. текст )
Додаток 2
до Порядку
ХАРАКТЕРИСТИКА
(зміст) професійної кваліфікації
( Див. текст )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 25 жовтня 2024 р. № 1223
ЗМІНА,
що вноситься до пункту 9 Положення про Реєстр кваліфікацій
( Див. текст )
Доповнити підпункт 2 абзацом такого змісту:
"для професійних кваліфікацій, присвоєних закладами вищої освіти за відсутності професійного стандарту у випадку, визначеному законодавством, - інформація, що міститься у характеристиці професійної кваліфікації;".