• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо реалізації скрапленого вуглеводного газу, ліцензування обігу пального

Державна фіскальна служба України | Індивідуальна податкова консультація від 23.08.2019 № 3980/6/99-99-12-02-02-15/ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 23.08.2019
  • Номер: 3980/6/99-99-12-02-02-15/ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 23.08.2019
  • Номер: 3980/6/99-99-12-02-02-15/ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
23.08.2019 N 3980/6/99-99-12-02-02-15/ІПК
Державна фіскальна служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула запит Товариства щодо реалізації скрапленого вуглеводного газу, ліцензування обігу пального та в межах компетенції повідомляє таке.
Товариство зазначило, що є спеціалізованим підприємством, яке надає послуги зі зберігання та реалізації скрапленого газу (пропан-бутан) як через мережу АГЗП/АГЗС, так і в балонах через газонаповнювальні станції, у тому числі здійснює постачання зазначеного газу для комунально-побутових потреб населення, що реалізується в спеціалізованих автомобілях "кліть", які виїжджають безпосередньо в населені пункти.
Враховуючи вищенаведене Товариство запитує:
1. Чи є скраплений вуглеводний газ, що реалізується в балонах для комунально-побутових потреб населення, придбаного на спеціалізованих аукціонах відповідно до Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою КМУ від 16.10.2014 року N 570 підакцизним товаром?
2. Чи підлягає ліцензуванню, зокрема роздрібна торгівля скрапленим вуглеводневим газом, придбаного на спеціалізованих аукціонах, якщо так - яка ліцензія потрібна?
3. Чи потрібно складати акцизні накладні на скраплений вуглеводний газ, що був придбаний на спеціалізованих аукціонах, реалізується в балонах для комунально-побутових потреб населення та в який термін?
До питання 1.
Відповідно до підпункту 14.1.145 пункту 14.1 статті 14 Кодексу підакцизні товари (продукція) - товари за кодами згідно з УКТ ЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку.
Підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу встановлено перелік підакцизних товарів, що відповідають певним кодам товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД та їх описам згідно з УКТ ЗЕД, які є пальним.
Відповідно до підпункту 14.1.1411 п. 14.1 ст. 14 Кодексу пальне - це нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу.
Отже, скраплений газ є пальним та належить до підакцизних товарів.
Водночас положеннями пп. 213.3.11 п. 213.3 ст. 213 Кодексу визначено, що звільняються від оподаткування акцизним податком операції з реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах для потреб населення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
До питання 2.
Відповідно до Закону України від 19 грудня 1995 року N 481 "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон N 481), зокрема ліцензуються види господарської діяльності з виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.
Згідно із ст. 1 Закону N 481:
оптова торгівля пальним - діяльність із придбання та подальшої реалізації пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик суб'єктам господарювання роздрібної та/або оптової торгівлі та/або іншим особам;
роздрібна торгівля пальним - діяльність із придбання або отримання та подальшого продажу або відпуску пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик з автозаправної станції / автогазозаправної станції / газонаповнювальної станції / газонаповнювального пункту та інших місць роздрібної торгівлі через паливороздавальні колонки та/або оливороздавальні колонки;
Відповідно до ч. 20 ст. 15 Закону N 481 роздрібна торгівля пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Річна плата за ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним становить 2000 гривень на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.
Плата за ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним справляється щорічно і зараховується до місцевих бюджетів згідно із законодавством.
Також відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону N 481 оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.
Суб'єкти господарювання отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання.
Суб'єкт господарювання має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.
Ліцензія на право зберігання пального не отримується на місця зберігання пального, що використовуються:
підприємствами, установами та організаціями, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету;
підприємствами, установами та організаціями системи державного резерву;
суб'єктами господарювання для зберігання пального, яке споживається для власних виробничо-технологічних потреб виключно на нафто- та газовидобувних майданчиках, бурових платформах і яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі.
Ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються терміном на п’ять років органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України.
Ліцензії на право зберігання пального видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем розташування місць зберігання пального терміном на п'ять років.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на п'ять років.
Таким чином, для здійснення діяльності з роздрібної торгівлі пальним у розумінні Закону N 481, Товариству необхідно отримати відповідну ліцензію.
До питання 3.
Платником акцизного податку є зокрема, особа, яка реалізує пальне (пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу) та особа, на яку при здійсненні операцій з підакцизними товарами (продукцією), які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування, покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції) в разі порушення таких умов (пп. 212.1.8 п. 212.1 ст. 212 Кодексу).
До переліку підакцизних товарів, з яких справляється акцизний податок, віднесено скраплений газ природний та встановлено відповідну ставку податку (пп.215.3.4 ст. 215 Кодексу).
До операцій з підакцизними товарами, які звільняються від оподаткування належать, зокрема, операції з реалізації скрапленого газу на спеціалізованих аукціонах для потреб населення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (пп. 213.3.11 ст. 213 Кодексу).
Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. N 570 (далі - Порядок N 570).
Відповідно до п. 231.1 ст. 231 Кодексу при реалізації пального платник зобов’язаний скласти акцизну накладну, яка реєструється в ЄРАН. При цьому механізм реєстрації акцизних накладних потребує наявності в Системі електронного адміністрування реалізації пального (далі- СЕАРП) обсягу залишку пального обчисленого за формулою відповідно до пункту 232.3 статті 232 Кодексу.
Пунктом 232.1 ст. 232 Податкового кодексу передбачено, що СЕАРП забезпечує автоматичний облік у розрізі платників податку за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, зокрема:
обсягів пального, виробленого на митній території України або ввезеного на митну територію України, з яких сплачено акцизний податок;
обсягів пального, на які платник зареєстрував заявку на поповнення обсягів залишку пального за рахунок сплачених коштів до бюджету в СЕАРП;
суми сплаченого акцизного податку, за рахунок якої платник може зареєструвати заявку на поповнення обсягів залишку пального;
обсягу залишку пального, на який платник може зареєструвати акцизні накладні та розрахунки коригування в ЄРАН.
Пунктом 232.1 статті 232 Кодексу передбачено ведення окремого обліку обсягів пального, що, зокрема, не підпадають оподаткуванню, та звільняються від оподаткування, у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі - СЕА РПСЕ) в розрізі платників податків - розпорядників акцизних складів/ акцизних складів пересувних та акцизних складів/ акцизних складів пересувних за кожним видом товарної підкатегорії УКТ ЗЕД.
СЕА РПСЕ забезпечує автоматичний облік обсягів пального в розрізі платників податків - розпорядників акцизних складів/ акцизних складів пересувних за кожним кодом товарної підкатегорії УКТ ЗЕД, зокрема, обсягів пального або спирту етилового, що оподатковуються акцизним податком, оподатковуються на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу, не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування в розрізі акцизних складів/ акцизних складів пересувних.
Порядок електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 р. N 408 "Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового" (далі - Порядок N 408) визначає механізм реєстрації платників податків - розпорядників акцизних складів/акцизних складів пересувних, акцизних складів/акцизних складів пересувних у системі електронного адміністрування реалізації пального.
Платником акцизного податку буде, зокрема, особа (у тому числі юридична особа, що веде облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без створення юридичної особи), яка реалізує пальне або спирт етиловий (пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу) та особа, на яку при здійсненні операцій з підакцизними товарами (продукцією), які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування, покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції) в разі порушення таких умов (пп. 212.1.8 п. 212.1 ст. 212 Кодексу).
Платник податку зобов’язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального, зокрема, під час здійснення операцій, які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування (п. 231.1 ст. 231 Кодексу).
Отже суб’єкт господарювання що здійснює реалізацію скрапленого газу придбаного на спеціалізованих аукціонах для потреб населення відповідно до Порядку N 570 відповідає визначенню платника акцизного податку, та зобов’язаний зареєструватися платником акцизного податку, відповідно до пункту 231.1 статті 231 Кодексу скласти акцизні накладні на обсяги пального, зокрема, під час здійснення операцій, які звільняються від оподаткування.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.