• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Щодо необхідності реєстрації платником акцизного податку з реалізації пального у відносинах, які виникають при наданні транспортних послуг

Державна фіскальна служба України | Індивідуальна податкова консультація від 02.07.2018 № 2924/О/99-99-15-03-03-14/ІПК
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 02.07.2018
  • Номер: 2924/О/99-99-15-03-03-14/ІПК
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна фіскальна служба України
  • Тип: Індивідуальна податкова консультація
  • Дата: 02.07.2018
  • Номер: 2924/О/99-99-15-03-03-14/ІПК
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
02.07.2018 N 2924/О/99-99-15-03-03-14/ІПК
Державна фіскальна служба України відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула лист про надання індивідуальної податкової консультації щодо необхідності реєстрації платником акцизного податку з реалізації пального у відносинах, які виникають при наданні транспортних послуг та в межах компетенції повідомляє.
Реалізація пального для цілей розділу VI Кодексу - будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання та передачі (відпуску, відвантаження) пального в споживчій тарі ємністю до 2 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками (підпункт 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).
Відповідно до підпункту 212.1.15 пункту 212.1 статті 212 Кодексу платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне.
Взаємовідносини, які виникають при наданні транспортних послуг, регулюються нормами глави 64 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ ) та глави 32 Господарського кодексу України у відповідності до яких перевізник та заказник повинні укласти договір перевезення.
Так, статтею 909 ЦКУ визначено, що за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в України, затверджені наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997 року N 363, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 20.02.1998 за N 128/2568, визначають права, обов'язки і відповідальність власників автомобільного транспорту - Перевізників та вантажовідправників і вантажоодержувачів - Замовників.
Отже, у ситуації коли суб'єкт господарювання (замовник) залучає для перевезення вантажів водіїв з їх автотранспортом шляхом укладання з ними договору цивільно-правового характеру (послуги з перевезення вантажів) та заправки такої техніки пальним замовника, то такий суб'єкт господарювання буде здійснювати передачу (відпуск, відвантаження) пального від замовника до відправника, що є операцією з реалізації пального у розумінні абзацу другого підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, тому у замовника при здійсненні таких операцій виникає обов'язок щодо реєстрації платником акцизного податку, як особи яка реалізує пальне.
У ситуації коли суб'єкт господарювання (замовник) укладає з іншим суб'єктом господарювання (відправником) договір на виконання послуг з передачею відповідних паливно-мастильних матеріалів та у разі коли відправник залучає до субвиконання третіх осіб за договорами цивільно-правового характеру та заправляє їх авто, то операції з реалізації пального у розумінні абзацу другого підпункту 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, виникають відповідно як у замовника по відношенню до відправника, так і у відправника стосовно третіх осіб. Таким чином замовник і відправник в такій ситуації є особами, які реалізують пальне і, відповідно, повинні реєструватися платниками акцизного податку.
Відповідно до підпункту 212.3.4 пункту 212.3 статті 212 Кодексу особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.
Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
При цьому, звертаємо увагу, що згідно з пунктом 117.3 статті 117 Кодексу здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому Кодексом, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального.
Датою виникнення податкових зобов'язань щодо операцій з реалізації пального є дата реалізації пального (пункт 216.12 статті 216 Кодексу).
Об'єкт оподаткування акцизним податком при цьому виникатиме, зокрема, у разі, якщо обсяги реалізованого пального перевищують обсяги отриманого пального від інших платників акцизного податку (постачальників), що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних (підпункт 213.1.12 пункту 213.1 статті 213 Кодексу).
Щодо посилання у зверненні на листи органів ДФС зазначаємо, що відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.