| Прем'єр-міністр України | В.ГРОЙСМАН |
| Інд. 67 | |
Документ підготовлено в системі iplex
Кабінет Міністрів України | Постанова, Інформація, Форма типового документа, Порядок від 14.02.2017 № 73
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 14 лютого 2017 р. № 73
Київ
Деякі питання реалізації Договору між Урядом України та Урядом Республіки Польща про надання кредиту на умовах пов’язаної допомоги
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 538 від 19.07.2017 № 565 від 18.07.2018 № 917 від 30.09.2020 № 1037 від 06.10.2021 № 1226 від 01.11.2022 № 457 від 09.05.2023 № 1302 від 10.10.2025 )
Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити Порядок реалізації Договору між Урядом України та Урядом Республіки Польща про надання кредиту на умовах пов’язаної допомоги, що додається.
2. Установити, що реалізація інвестиційних проектів, необхідних для реалізації Договору між Урядом України та Урядом Республіки Польща про надання кредиту на умовах пов’язаної допомоги, ратифікованого Законом України від 3 лютого 2016 р. № 977-VIII, здійснюється відповідно до Порядку розподілу коштів державного бюджету на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2025 р. № 232 (Офіційний вісник України, 2025 р., № 26, ст. 1729), та порядків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2025 р. № 527 (Офіційний вісник України, 2025 р., № 45, ст. 3053).
( Пункт 2 в редакції Постанови КМ № 1302 від 10.10.2025 )
3. Установити, що під час реалізації контрактів, які фінансуються в рамках Договору, зазначеного в пункті 2 цієї постанови, не застосовуються вимоги абзацу другого пункту 19 Порядку державного фінансування капітального будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1764 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 52, ст. 2374), та абзацу четвертого пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 р. № 1070 "Деякі питання здійснення розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 2, ст. 64) у частині строку та розміру авансу (попередньої оплати). Розмір та умови здійснення авансу (попередньої оплати) для проведення закупівлі товарів, робіт і послуг для контрактів, які фінансуються в рамках Договору, зазначеного в пункті 2 цієї постанови, встановлюється такими контрактами, але не більше ніж 50 відсотків вартості контракту. Строк авансу (попередньої оплати) для проведення закупівлі товарів, робіт і послуг для таких контрактів встановлюється до повного їх виконання, але не пізніше 31 грудня 2026 року.
( Постанову доповнено пунктом 3 згідно з Постановою КМ № 917 від 30.09.2020; в редакції Постанов КМ № 1037 від 06.10.2021, № 1226 від 01.11.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1302 від 10.10.2025 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 14 лютого 2017 р. № 73
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
ПОРЯДОК
реалізації Договору між Урядом України та Урядом Республіки Польща про надання кредиту на умовах пов’язаної допомоги
( Див. текст )
1. Цей Порядок встановлює процедуру реалізації Договору між Урядом України та Урядом Республіки Польща про надання кредиту на умовах пов’язаної допомоги, ратифікованого Законом України від 3 лютого 2016 р. № 977-VIII (далі - Договір), залучення та використання кредитних коштів.
2. Головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними програмами, визначеними законом про Державний бюджет України на відповідний рік, для фінансування проекту із закупівлі безпілотних авіаційних систем та засобів моніторингу державного кордону, проекту з розбудови прикордонної дорожньої інфраструктури та облаштування пунктів пропуску українсько-польського кордону і проекту з будівництва, реконструкції та капітального ремонту автомобільних доріг західного регіону для подальшого поєднання їх з автомобільними дорогами Республіки Польща є відповідно МВС, Мінфін та Агентство відновлення.
Відповідальними виконавцями, що забезпечують цільове та ефективне використання бюджетних коштів за бюджетними програмами, дотримання строків реалізації інвестиційних проектів, а також здійснюють нагляд та контроль за реалізацією інвестиційних проектів та досягненням показників його результативності, є Адміністрація Держприкордонслужби, Держмитслужба і Агентство відновлення (далі - відповідальні виконавці).
Замовником (замовниками), що забезпечує (забезпечують) реалізацію інвестиційних проектів, необхідних для реалізації Договору, є юридична особа або орган виконавчої влади, що забезпечує впровадження інвестиційних проектів, необхідних для реалізації Договору.
Відповідальні виконавці визначають замовника (замовників) Договору.
3. У разі укладення згідно з Договором контракту з підприємцем з місцезнаходженням у Республіці Польща або змін до нього, замовник повинен протягом трьох робочих днів з дати його укладення або внесення змін до нього повідомити відповідальному виконавцю та надіслати копію підписаного контракту або відповідних змін до нього з порівняльною таблицею та обґрунтуванням таких змін.
Отримані контракт або зміни до нього (копія) протягом п’яти робочих днів з дня отримання опрацьовує відповідальний виконавець, після цього протягом п’яти робочих днів з дня завершення опрацювання повідомляє головному розпоряднику бюджетних коштів про його (їх) схвалення з одночасним надсиланням копії підписаного контракту або змін до нього, порівняльною таблицею та обґрунтуванням таких змін.
У разі відсутності зауважень головний розпорядник бюджетних коштів протягом трьох робочих днів з дня отримання копії підписаного контракту або змін до нього повідомляє Мінфіну про його (їх) схвалення з одночасним надсиланням копії підписаного контракту або змін до нього, порівняльною таблицею та обґрунтуванням таких змін.
У разі наявності зауважень головний розпорядник бюджетних коштів протягом трьох робочих днів з моменту отримання копії підписаного контракту або змін до нього повертає його (їх) відповідальному виконавцю для надсилання замовнику з метою доопрацювання.
Замовник доопрацьовує контракт або зміни до нього з урахуванням наданих зауважень та протягом трьох робочих днів надсилає відповідальному виконавцю доопрацьований контракт або зміни до нього (копію) з порівняльною таблицею та обґрунтуванням таких змін.
Відповідальний виконавець протягом трьох робочих днів з дня отримання доопрацьованого контракту або змін до нього (копії) повторно опрацьовує їх та повідомляє головному розпоряднику бюджетних коштів про його (їх) схвалення з одночасним надсиланням копії підписаного контракту або змін до нього, порівняльної таблиці та обґрунтування таких змін.
У разі коли головним розпорядником бюджетних коштів є Мінфін, відповідальний виконавець протягом трьох робочих днів надсилає копію підписаного контракту або зміни до нього Мінфіну.
Мінфін у письмовій формі інформує Міністерство фінансів Республіки Польща про схвалення контракту або змін до нього з метою отримання письмового підтвердження контракту або змін до нього згідно з Договором.
4. У разі прийняття однією із сторін контракту рішення про розірвання контракту зазначене рішення повинно бути узгоджено з відповідальним виконавцем (за його наявності) з подальшим повідомленням головному розпоряднику бюджетних коштів, який відповідно інформує Мінфін.
У разі розірвання контракту Мінфін узгоджує це питання з Міністерством фінансів Республіки Польща.
У разі коли головним розпорядником бюджетних коштів є Мінфін, відповідальний виконавець повідомляє Мінфіну про рішення про розірвання контракту.
5. Використання кредитних коштів здійснюється з дотриманням умов Договору та Договору про імплементацію між Мінфіном і Банком національного господарства (Республіка Польща).
Отримані від Банку національного господарства (Республіка Польща) (далі - Банк) рахунки за контрактами з реалізації інвестиційних проектів, необхідних для реалізації Договору, та документи, які додаються до таких рахунків (далі - фінансові документи), Мінфін протягом п’яти робочих днів надсилає відповідному головному розпоряднику бюджетних коштів та відповідальному виконавцю, який спрямовує їх замовнику для перевірки та підтвердження.
За результатами такої перевірки відповідальний виконавець та замовник протягом трьох робочих днів повідомляють головному розпоряднику бюджетних коштів про відсутність зауважень до фінансових документів та погодження здійснення платежу.
У разі наявності зауважень до фінансових документів або невідповідності їх розпису державного бюджету відповідальний виконавець протягом трьох робочих днів надає головному розпоряднику бюджетних коштів пропозиції щодо усунення зауважень та врегулювання невідповідностей.
Головний розпорядник бюджетних коштів протягом чотирьох робочих днів з дня отримання зауважень до фінансових документів повідомляє про це Мінфіну та подає пропозиції щодо їх усунення. Мінфін протягом трьох робочих днів інформує Банк про наявність таких зауважень. У разі невідповідності фінансових документів розпису державного бюджету головний розпорядник бюджетних коштів надсилає пропозиції щодо внесення змін до розпису державного бюджету.
У разі відсутності зауважень до фінансових документів головний розпорядник бюджетних коштів протягом трьох робочих днів з дня отримання фінансових документів повідомляє Мінфіну про їх відповідність розпису державного бюджету та інформує щодо погодження здійснення платежу.
Мінфін на підставі отриманого повідомлення про відсутність зауважень до фінансових документів та погодження здійснення платежу протягом п’яти робочих днів з дня отримання такого повідомлення надсилає Банку дозвіл на здійснення платежу.
Банк після отримання дозволу Мінфіну на здійснення платежу перераховує кошти підприємцям з місцезнаходженням у Республіці Польща для виконання грошових зобов’язань замовників за контрактами, укладеними з такими підприємцями, за кредитні кошти, надані відповідно до Договору.
Для врегулювання питання повернення коштів підприємцем з місцезнаходженням у Республіці Польща, зокрема в разі розірвання контракту, невикористання авансу (попередньої оплати) або його частини до встановленого строку або його нецільового використання, між сторонами контракту укладається меморандум про взаєморозуміння на підставі заяви про розірвання контракту.
Невикористані аванс (попередня оплата) або його частина підлягають поверненню Уряду Республіки Польща через Банк. Мінфін і Міністерство фінансів Республіки Польща здійснюють відповідне корегування суми кредиту.
Вартість будівництва в рамках реалізації інвестиційних проектів, необхідних для реалізації Договору, визначається проектною документацією, що отримала позитивний звіт експертизи. Для проходження експертизи проектної документації відповідно до вимог законодавства України ціни на матеріально-технічні ресурси, зокрема польського походження, визначаються у гривневому еквіваленті за обґрунтованою ціною на підставі проведеного аналізу світових поточних цін на ринку будівельних матеріалів, виробів та конструкцій на території України за курсом Національного банку станом на дату, зазначену в кошторисі, що входить до складу проектної документації.
Остаточна вартість будівництва в євро визначається згідно з офіційним курсом Національного банку станом на день затвердження проектної документації замовником.
Подальші зміни до контрактів та/або їх додатків та/або додаткові контракти, які готуватиме після затвердження проектної документації замовник, базуються виключно на затвердженій замовником проектній документації.
6. Закупівля товарів, робіт і послуг та будівництво за кредитні кошти здійснюються замовниками в установленому законодавством порядку з урахуванням особливостей, визначених Договором, та міжнародної практики використання контрактів Міжнародної федерації інженерів-консультантів (FIDIC).
Замовники проекту з будівництва, реконструкції та капітального ремонту автомобільних доріг західного регіону для подальшого поєднання їх з автомобільними дорогами Республіки Польща і проекту з розбудови прикордонної дорожньої інфраструктури та облаштування пунктів пропуску українсько-польського кордону можуть здійснювати одночасно закупівлю робіт із проектування та робіт з будівництва, реконструкції та капітального ремонту з урахуванням типових форм контрактів Міжнародної федерації інженерів-консультантів (FIDIC) в установленому законодавством порядку.
7. Вибрані Україною відповідно до положень Договору кредитні кошти є бюджетними коштами, які спрямовані на оплату товарів, робіт і послуг у межах відповідних контрактів у день платежу в сумі гривневого еквіваленту, розрахованого за офіційним курсом Національного банку на дату його проведення.
Для відображення в бухгалтерському обліку, фінансовій та бюджетній звітності операцій у частині надходжень і видатків державного бюджету за бюджетні кошти Мінфін не пізніше ніж 1 числа місяця, що настає за звітним періодом, подає головним розпорядникам бюджетних коштів та відповідальним виконавцям інформацію про фактичний стан використання кредитних коштів, залучених Україною відповідно до Договору, за формою згідно з додатком. Відповідальний виконавець надсилає отриману інформацію замовнику.
Відображення в бухгалтерському обліку та звітності інформації про отримані (створені) оборотні та необоротні активи, виконані роботи та надані послуги здійснюється в установленому законодавством порядку.
Замовники для відображення в бухгалтерському обліку та звітності про виконання державного бюджету операцій із надходження та використання бюджетних коштів подають до органів Казначейства за місцем обслуговування протягом трьох робочих днів місяця, що настає за звітним періодом, довідку про операції в іноземній валюті.
8. Мінфін подає Казначейству розпорядження на відображення операцій за спеціальним фондом державного бюджету в частині здійснення державних запозичень.
9. Казначейство забезпечує відображення операцій у частині здійснення державних запозичень в обліку та звітності про виконання бюджетів.
Відображення видатків в обліку виконання державного бюджету за відповідними кодами бюджетної класифікації здійснюється в установленому законодавством порядку.
10. Кредитні кошти, залучені відповідно до Договору, спрямовуються на фінансування капітального будівництва, використовуються з урахуванням Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 р. № 560 (Офіційний вісник України, 2011 р., № 41, ст. 1674), та Порядку затвердження титулів об’єктів, будівництво яких здійснюється із залученням бюджетних коштів, коштів державних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 1997 р. № 995 (Офіційний вісник України, 1997 р., число 37, с. 17; 2015 р., № 97, ст. 3320).
11. Головні розпорядники бюджетних коштів на основі інформації відповідального виконавця подають Мінекономіки інформацію згідно з Порядком моніторингу стану розроблення (реалізації) державних інвестиційних проектів, затвердженим наказом Мінекономіки від 25 жовтня 2016 р. № 1785, про стан реалізації інвестиційних проектів у встановленому законодавством порядку.
12. Складення та подання фінансової та бюджетної звітності про використання бюджетних коштів, а також контроль за їх цільовим використанням здійснюються в установленому законодавством порядку.
( Порядок із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 538 від 19.07.2017, № 565 від 18.07.2018, № 917 від 30.09.2020, № 1226 від 01.11.2022, № 457 від 09.05.2023; в редакції Постанови КМ № 1302 від 10.10.2025 )
Додаток
до Порядку
ІНФОРМАЦІЯ
про фактичний стан використання кредитних коштів, залучених Україною відповідно до Договору між Урядом України та Урядом Республіки Польща про надання кредиту на умовах пов’язаної допомоги
( Див. текст )
( Див. текст )
( Додаток в редакції Постанови КМ № 1302 від 10.10.2025 )