• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Порядок застосування Норм забезпечення столово-кухонним посудом, обладнанням, інвентарем та мийними засобами Збройних Сил України на мирний час

Міністерство оборони України  | Наказ, Порядок від 29.07.2016 № 390
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство оборони України
  • Тип: Наказ, Порядок
  • Дата: 29.07.2016
  • Номер: 390
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
Міністерства оборони України
29.07.2016 № 390
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
16 вересня 2016 р.
за № 1260/29390
ПОРЯДОК
застосування Норм забезпечення столово-кухонним посудом, обладнанням, інвентарем та мийними засобами Збройних Сил України на мирний час
1. Згідно зі встановленими нормами столово-кухонним посудом, обладнанням, інвентарем та мийними засобами забезпечуються тільки постійно діючі об’єкти продовольчої служби військових частин, навчальних центрів, кораблів, установ, вищих військових навчальних закладів, підприємств та організацій Міністерства оборони України та Збройних Сил України (далі - військові частини); окремі підрозділи (команди, групи), що виконують завдання в районах ліквідації стихійного лиха, техногенної катастрофи, антитерористичної операції, на блокпостах, взводних та ротних опорних пунктах; гуртожитки (казарми) для військовослужбовців військової служби за контрактом; дитячі оздоровчі табори та дошкільні навчальні заклади Міністерства оборони України.
Новостворені об’єкти продовольчої служби забезпечуються за проектно-кошторисною документацією технологічним, холодильним устаткуванням та немеханічним устаткуванням за кошти продовольчої служби.
У їдальнях, в яких проведено реконструкцію або капітальний ремонт, використовується технічно налагоджене технологічне, холодильне та немеханічне обладнання, яке було раніше встановлене в цих їдальнях та ще не відслужило встановлених строків експлуатації.
Роботи з демонтажу непридатного та встановлення нового технологічного і холодильного обладнання стаціонарних їдалень (камбузів) здійснюються виїзними спеціалізованими бригадами об’єднаних центрів забезпечення (ОЦЗ) продовольчого складу. Відключення та підключення обладнання до мереж електро-, тепло-, водопостачання та каналізації здійснюються із залученням представників відповідних квартирно-експлуатаційних відділів (КЕВ) або квартирно-експлуатаційних частин (КЕЧ) районів, за якими військові частини закріплені на забезпечення.
2. Під їдальнею слід розуміти комплекс приміщень, призначених для обробки продуктів, приготування та приймання їжі особовим складом, миття та зберігання столово-кухонного посуду, устаткування, інвентарю тощо.
Приміщення, які постійно або тимчасово обладнані для приймання їжі на навчальних полігонах, аеродромах, будівельних майданчиках та інших місцях, де відсутні умови для приготування гарячої їжі, їдальнями не вважаються і столово-кухонним посудом, інвентарем та устаткуванням не забезпечуються.
На законсервовані їдальні столово-кухонний посуд, обладнання та інвентар не плануються і не видаються.
3. Порядок забезпечення військових частин столово-кухонним посудом, обладнанням та інвентарем визначений наказом Міністра оборони України від 09 грудня 2002 року № 402 "Про затвердження Положення про продовольче забезпечення Збройних Сил України на мирний час", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 20 грудня 2002 року за № 992/7280 (зі змінами).
У солдатські (матроські, курсантські тощо) казарми (гуртожитки) для військовослужбовців строкової військової служби відпуск баків для води та кухлів до них проводиться безкоштовно.
4. Посуд, обладнання та інвентар є інвентарним майном військових частин, яким вони забезпечуються на підставі звітів-заявок, що подаються до довольчого органу управління.
При розформуванні військових частин, навчальних центрів, кораблів, установ, вищих військових навчальних закладів та організацій вказане майно використовується (передається) за рішенням начальника довольчого органу управління.
5. Під час перебування особового складу за межами місць постійної дислокації (на навчальних полігонах, польових навчаннях, під час виконання господарських та інших робіт), під час ремонтів стаціонарних їдалень, у разі переходу на харчування особового складу із залученням польових технічних засобів, коли через певні обставини немає можливості забезпечити особовий склад гарячою їжею в стаціонарних умовах, для приймання їжі використовуються казанки, кухлі та ложки, що є в речових мішках, або дозволяється використання одноразового чи алюмінієвого посуду.
Вилучати та використовувати в таких умовах обладнання та посуд, що перебувають на обліку стаціонарних їдалень військових частин, категорично забороняється.
6. Особовий склад, який прибув на збори і стажування, посудом та приборами столовими забезпечується за рахунок військових частин і лише у виключних випадках - за рахунок поточних запасів об’єднаних центрів забезпечення Тилу Збройних Сил України. Посуд та прибори столові, видані на збори, зараховуються на планове забезпечення військових частин.
7. У Військово-Морських Силах Збройних Сил України посуд, прибори столові та інвентар нараховуються та утримуються також на змінний особовий склад, який не входить до складу штатних екіпажів, але постійно знаходиться на кораблі та приймає їжу на камбузі корабля.
Берегові бази з’єднання кораблів устаткуванням та інвентарем забезпечуються згідно з Нормою № 2 як на штатний склад, так і на екіпажі приписаних до них на постачання кораблів. При цьому нарахування посуду та інвентарю на змінний склад проводиться понад кількість, установлену для штатного особового складу корабля.
Екіпажі надводних та підводних кораблів під час перебування на берегових базах забезпечуються столовим посудом згідно з Нормою № 2 як на штатний склад бази, так і на екіпажі приписаних на постачання кораблів. При цьому на берегових базах столово-кухонний посуд на особовий склад екіпажів нараховується і утримується понад кількість, що є на кораблях.
8. Новозбудованим кораблям та суднам посуд та інвентар відпускаються згідно з Нормою № 2 з дня організації на них харчування особового складу.
9. Зарахування військових частин на забезпечення столово-кухонним посудом, обладнанням та інвентарем проводиться за атестатами у встановленому порядку.
10. Поточні запаси столово-кухонного посуду, обладнання та інвентарю утримуються в таких розмірах (у відсотках) загальної потреби:
в установах центрального підпорядкування Тилу Збройних Сил України та Центрального управління продовольчого забезпечення Збройних Сил України Тилу Збройних Сил України - 45 %;
на складах військових частин - 5 % (крім обладнання).
11. Замовлення на постачання столово-кухонного посуду, обладнання та інвентарю підприємствами-виробниками здійснюється Департаментом державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони України за заявками Центрального управління продовольчого забезпечення Збройних Сил України Тилу Збройних Сил України.
12. Відпуск посуду, обладнання та інвентарю госпрозрахунковим підприємствам та установам Міністерства оборони України здійснюється після попередньої оплати їх вартості за нормами забезпечення та в разі наявності ресурсу.
13. Списання столово-кухонного посуду, обладнання та інвентарю, що стали непридатними після закінчення встановлених строків, а також у разі передчасного зносу (псування, знищення, втрата, крадіжка тощо) проводиться в порядку, установленому положенням про списання з обліку матеріальних та грошових засобів у Збройних Силах України.
Списання одноразового посуду здійснюється за фактичною витратою, але не більше кількості особового складу, зарахованого на харчування.
Закінчення встановлених строків експлуатації посуду, обладнання та інвентарю не може бути підставою для їх списання з обліку, якщо вони за якісним і технічним станом придатні для подальшого використання за прямим призначенням.
14. Столовий фарфоровий, напівфарфоровий, фаянсовий, скляний, з нержавіючої сталі, алюмінієвий та емальований посуд дозволяється списувати щомісяця в межах фактичного зносу, але не більше 1/12 кількості, визначеної для списання за один рік за встановленим строком використання на фактичну кількість особового складу, що харчується.
У разі використання в їдальнях під час звітного періоду кількох видів посуду його списання проводиться у межах діючих норм та строків експлуатації.
Списані алюмінієвий, емальований та з нержавіючої сталі столово-кухонний посуд, обладнання та інвентар підлягають обов’язковому здаванню до довольчого органу за нарядами Центрального управління продовольчого забезпечення Збройних Сил України Тилу Збройних Сил України або об’єднаних центрів забезпечення (продовольчого складу).
15. Під час визначення вартості втрачених (яких не вистачає) або передчасно зношених столово-кухонного посуду, обладнання та інвентарю фактичний знос у разі, якщо неможливо встановити дату їх видачі, слід обчислювати:
щодо втрачених та непридатних (яких немає у наявності) - з дати останньої видачі в експлуатацію таких самих типів посуду, обладнання та інвентарю. При цьому вартість кожного втраченого виробу не повинна бути нижчою 25 відсотків вартості нового виробу;
щодо непридатних для подальшого використання (які є у наявності), які не відпрацювали встановлений строк експлуатації, - з дати найбільш давньої видачі в експлуатацію такого типу столово-кухонного посуду, обладнання та інвентарю.
16. Визначення фактичної наявності столово-кухонного посуду, обладнання та інвентарю, непридатних для подальшого використання, а також їх вибракування проводяться комісією, призначеною командиром військової частини. При цьому вибраковуються:
відра, кухлі та інший емальований посуд - за наявності пошкоджень емалевого шару на одній третині площі, а також зламаних ручок, які не можна відремонтувати;
фарфоровий, напівфарфоровий, фаянсовий та скляний посуд - за наявності значних сколів та тріщин;
металевий посуд та інвентар - якщо неможливо його відремонтувати;
ножі, виделки, ложки та інші предмети - у разі повного їх зносу.
Вибракування проводиться під час огляду посуду, обладнання та інвентарю.
17. Скатерки, серветки, що стали непридатними для використання, після закінчення строку експлуатації і списання в установленому порядку використовуються у військових частинах для господарчих потреб продовольчої служби.
18. Технологічне і холодильне обладнання, передбачене нормами забезпечення для їдалень (камбузів), видається військовим частинам лише за наявності умов для його встановлення та експлуатації (наявність приміщень, що за площею, об’ємом, повітрообміном, електропостачанням або газопостачанням, водопроводом, каналізацією та іншими параметрами відповідають вимогам інструкції або керівництва з експлуатації, що підтверджується відповідними документами та розрахунками).
У разі якщо неможливо забезпечити необхідні умови експлуатації, обладнання не нараховується і не видається.
19. Забезпечення мийними засобами здійснюється Центральним управлінням продовольчого забезпечення Збройних Сил України Тилу Збройних Сил України.
20. Норми забезпечення мийними засобами застосовуються під час визначення потреби, складання звітів та відпуску мийних засобів (у їдальні, камбузи та для технічного обслуговування технічних засобів продовольчої служби тощо).
21. Залежно від виділених Міністерству оборони України асигнувань дозволяється за всіма нормами забезпечення закуповувати новітні зразки столово-кухонного посуду, обладнання та інвентарю (столовий посуд одноразового використання, посуд скляний термостійкий, посуд керамічний та склокерамічний, посуд з нержавіючої сталі та алюмінієвий, пароконвектори, чайники електричні, мікрохвильові печі, духовки електричні, дозатори питної води (кулери) тощо), що відповідають санітарному законодавству України (ДСТУ, ГОСТ, ТУ, СанПіН), замість аналогічних предметів старого зразка, якщо це не суперечить їх функціональному призначенню.
22. Дозволяється в нормах забезпечення ніж кухарський розподіляти на такі види ножів кухарських та утримувати на об’єктах продовольчої служби у таких відсотках від встановленої норми:
ніж кухарський великий - не більше 30 %;
ніж кухарський середній - не більше 30 %;
ніж кухарський малий - не більше 20 %;
ніж для нарізання сиру - не більше 20 %.
23. У разі відсутності посуду напівфарфорового або фаянсового дозволяється його заміна за відповідними нормами забезпечення посудом фарфоровим, пластмасовим, мелалітовим, алюмінієвим, із нержавіючої сталі або скляним (ударостійким загартованим), дозволеним для використання у громадському харчуванні відповідно до вимог законодавства.
24. За Нормами №№ 1 - 6 їдальні військових частин можуть забезпечуватися казанами електричними стравоварочними 100 - 400-літровими.
При цьому потреба в казанах електричних стравоварочних визначається з розрахунку штатної потреби та ємності казанів, необхідних для приготування їжі на одну особу, але не менше ніж: для перших страв - 1,2 л, для других страв - 0,6 л, для третіх страв - 0,3 л та для створення резерву й приготування окропу - 0,7 л.
25. Для збереження продовольства, що швидко псується, окремі підрозділи (команди, групи), що виконують завдання в районах ліквідації стихійного лиха, техногенної катастрофи, антитерористичної операції, на блокпостах, взводних та ротних опорних пунктах, забезпечуються скринями холодильними (холодильниками побутовими, шафами холодильними) з розрахунку одна скриня (холодильник, шафа холодильна) на 50 осіб.
26. Строки експлуатації столово-кухонного посуду, обладнання та інвентарю продовольчої служби Збройних Сил України на мирний час:
Найменування предметівСтроки експлуатації (роки)
12
Посуд та прибори столові
Бачок алюмінієвий литий4
Блюдце чайне фарфорове2
Ваза для фруктів, квітів та серветок:
фарфорова

4
пластмасова4
скляна4
кришталева4
Виделка столова:
алюмінієва2
з нержавіючої сталі4
мельхіорова7
Гірчичниця:
фарфорова2
скляна (флакон)2
пластмасова2
Графин для води:
скляний2
кришталевий4
Глечик для води:
скляний2
кришталевий4
Каструля, 2,5-10 л:
алюмінієва штампована3
з нержавіючої сталі5
Кавник:
алюмінієвий5
латунний нікельований6
фарфоровий3
Креманка:
з нержавіючої сталі6
мельхіорова7
Кухоль:
емальований1,5
пластмасовий1
фарфоровий1
напівфарфоровий (фаянсовий)1
Кільце для серветок:
алюмінієве анодоване5
з нержавіючої сталі6
мельхіорове7
Клейонка настільна на основі1
Клейонка настільна без основи (синтетична)0,5
Ложка столова:
алюмінієва1,5
з нержавіючої сталі4
мельхіорова7
Ложка десертна:
з нержавіючої сталі6
мельхіорова7
Ложка чайна:
алюмінієва2
з нержавіючої сталі4
мельхіорова7
Ложка кавова мельхіорова7
Ложка розливна:
алюмінієва лита3
з нержавіючої сталі6
Миска:
алюмінієва3
з нержавіючої сталі6
Маслянка:
фарфорова2
пластмасова1,5
з нержавіючої сталі7
Молочник фарфоровий4
Ножі столові та десертні:
з нержавіючої сталі4
мельхіоровий7
Таця столова під графин:
алюмінієва4
пластмасова2
латунна нікельована6
мельхіорова7
Набір для спецій:
алюмінієвий3
пластмасовий1
напівфарфоровий (фаянсовий)1
в оправі з нержавіючої сталі6
Підстаканник:
алюмінієвий4
з нержавіючої сталі6
мельхіоровий7
Підливочник (соусник) фарфоровий3
Підставка під бачок та чайник:
алюмінієва3
пластмасова1
з нержавіючої сталі6
Підставка під ніж та виделку:
алюмінієва анодована4
з нержавіючої сталі6
латунна нікельована6
мельхіорова7
Перечниця:
фарфорова2
скляна (флакон)2
пластмасова2
Розетка (блюдце для варення):
фарфорова2
скляна2
Чарки (бокали, фужери):
скляні4
алмазної грані5
кришталеві5
Салатник:
фарфоровий2
скляний2
пластмасовий1
Цукорниця:
фарфорова2
скляна2
пластмасова1
Сільниця:
фарфорова2
скляна (флакон)2
пластмасова1
Оселедниця:
фарфорова4
скляна2
кришталева4
Сервізи столовий, чайний та кавовий фарфорові5
Сервіз винно-горілчаний:
скляний4
алмазної грані5
кришталевий5
Стакан чайний:
скляний0,5
кришталевий4
Стакан для соків скляний, 100-150 мл1
Судок з двох та трьох каструль:
алюмінієвий3
з нержавіючої сталі6
Скатерка лляна3
Серветка лляна3
Тарілка глибока:
фарфорова1,5
напівфарфорова (фаянсова)1
пластмасова1
алюмінієва3
з нержавіючої сталі6
Тарілка мілка:
фарфорова1,5
напівфарфорова (фаянсова)1
пластмасова1
алюмінієва3
з нержавіючої сталі6
Тарілка десертна:
фарфорова1,5
напівфарфорова (фаянсова)1
пластмасова1
алюмінієва3
Тарілка пиріжкова:
фарфорова1,5
напівфарфорова (фаянсова)1
Хрінниця фарфорова3
Чайник:
алюмінієвий литий4
емальований2
латунний нікельований5
з нержавіючої сталі6
Чайник для заварювання чаю:
фарфоровий3
латунний нікельований5
Чашки чайна та кавова фарфорові2
Столовий набір НК-12
Таця алюмінієва4
Таця пластмасова2
Кухонний посуд та інвентар
Бідон для олії, 10-20 л4
Бочка сталева для олії6
Бак для води оцинкований4
Бак для харчових відходів:
оцинкований

2
алюмінієвий2
з нержавіючої сталі4
Відро емальоване з кришкою та оцинковане3
Виделка для виймання м’яса5
Виделка транжирна4
Вінчик металевий3
Копистка дерев’яна2
Лійка металева3
Друшляк:
алюмінієвий3
з нержавіючої сталі6
Дошка для розбирання продуктів1
Казан наплитний:
алюмінієвий3
з нержавіючої сталі5
Котломір металевий4
Консервовідкривач3
Колода для рубання м’яса1
Лист кондитерський2
Лопатка кухарська (для твердих жирів):
алюмінієва2
з нержавіючої сталі4
дерев’яна1
Насос ручний для перекачування олії5
Деко2
Ніж овочевий1,5
Ніж хліборізний3
Ножі "Кухарська трійка" (набір)3
Сотейник алюмінієвий4
Сковорода чавунна та алюмінієва5
Сковорода з нержавіючої сталі6
Сікач5
Сито металеве2
Качалка дерев’яна2
Совок металевий3
Термос ТН-364
Термос ТВН-124
Таз оцинкований3
Сокира для рубання м’яса6
Тертушка металева2
Молоток для відбивання м’яса5
Товкач дерев’яний1
Фляга для молока4
Форми для кондитерських виробів та заливних страв3
Шумівка:
алюмінієва2
з нержавіючої сталі4
Ополоник:
алюмінієвий2
з нержавіючої сталі4
Черпак:
алюмінієвий2
з нержавіючої сталі4
Щітка для миття казанів1
Щітка-душ для обмивання м’яса2
Технологічне обладнання
Автомат котлетний8
Автомат для газованої води6
Машина для чищення картоплі4
Машини універсальні кухонні:
загального призначення5
для овочевих цехів6
для м’ясо-рибних цехів6
Машина для нарізання сирих овочів6
Машина для нарізання варених овочів6
Машина для приготування картопляного пюре5
Машина протиральна6
Машина шинкувальна10
Машина тістомісильна з однією діжею8
Машина посудомийна6
Марміти електричні для перших та других страв8
М’ясорубка:
механічна6
ручна3
Маслорозподілювач6
Кип’ятильник:
електричний5
газовий5
на твердому паливі2
Казан електричний для приготування страв8
Кавоварка електрична6
Плита:
електрична

6
газова5
на твердому паливі6
Пристосування для чищення риби6
Сковорода електрична6
Самовар електричний6
Сосисковарка електрична6
Фритюрниця електрична6
Хліборізка механічна5
Шафа жарова8
Шафа пекарська8
Електрорушник6
Чайник електричний4
Мікрохвильова піч5
Дозатор для води (кулер)4
Духовка електрична4
Пароконвекційні печі (пароконвектомати), шафа- розстойка з жаровою шафою10
Слайсер, машина гастрономічна8
Плита електрична з конвекційними духовками, жарова поверхня електрична10
Котел паровий8
Холодильне обладнання
Холодильник побутовий електричний8
Камери холодильні8
Шафа холодильна8
Спліт-система для холодильної (морозильної) камери різних показників температури, скриня морозильна (прилавок холодильний)10
Прилавки та вітрини охолоджувальні8
Шафи низькотемпературні8
Ваговимірювальні прилади
Ваги настільні (чашкові та циферблатні)8
Ваги товарні10
Різноваги та гирі до ваг10
Немеханічне обладнання
Лінія самообслуговування8
Ванна для миття посуду, одно-, дво-, трисекційна:
алюмінієва3
з нержавіючої сталі6
Ванна пересувна:
алюмінієва3
з нержавіючої сталі6
Контейнер для зберігання картоплі3
Комплект тари для продуктів:
алюмінієвий3
з нержавіючої сталі6
Стелаж для зберігання:
столового та кухонного посуду

6
продуктів8
хліба в лотках8
Стелаж пересувний3
Стіл виробничий:
з кришкою алюмінієвою5
з кришкою із нержавіючої сталі8
Стіл для перебирання круп5
Стіл для доочищення картоплі:
алюмінієвий3
з нержавіючої сталі6
Стіл для збирання залишків їжі:
алюмінієвий3
з нержавіючої сталі6
Стіл пересувний для видачі перших та других страв:
алюмінієвий3
з нержавіючої сталі6
Стіл-шафа для доочищення посуду6
Стіл для встановлення хліборізки6
Стійка для зберігання кухонного інвентарю6
Стійка або кронштейн для підвішування м’ясних туш8
Візок для підвезення їжі та збирання посуду3
Шафа для зберігання хліба та цукру в тарілках8
Ящик-ноші для м’яса, риби:
алюмінієвий3
з нержавіючої сталі6
Ящик-ноші для овочів3
Бак для харчових відходів2
Ванна для м’яса емальована4
Ванна для м’яса з нержавіючої сталі6
Ванна для риби емальована4
Ванна для риби з нержавіючої сталі6
Пристрій для миття казанків6
Пристрій для приготування їжі6
Шафа для зберігання хліба8
Шафа для посуду, полички навісні8
Візок для таць, візок сортувальний 6
Стелажі з полицями8
Стіл з бортиком та полицею, стіл нейтральний, стіл з мийкою (мийками), столи з бортиками, стіл з бортиком без полиці8
Диспенсер6
Начальник
Тилу Збройних Сил України
полковник


І.Ю. Гаврилюк