• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про затвердження Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України

Міністерство внутрішніх справ України  | Наказ, Інструкція від 19.10.2015 № 1261
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Інструкція
  • Дата: 19.10.2015
  • Номер: 1261
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Міністерство внутрішніх справ України
  • Тип: Наказ, Інструкція
  • Дата: 19.10.2015
  • Номер: 1261
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ
НАКАЗ
19.10.2015 № 1261
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
06 листопада 2015 р.
за № 1391/27836
Про затвердження Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України
Відповідно до статей 19 та 20 Закону України "Про Державну прикордонну службу України" , з метою врегулювання порядку організації і несення служби прикордонними нарядами Державної прикордонної служби України
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити Інструкцію про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, що додається.
2. Департаменту юридичного забезпечення МВС (Горбась Д.В.) забезпечити подання цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України в установленому порядку.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Голову Державної прикордонної служби України генерал-полковника Назаренка В.О.
МіністрА.Б. Аваков
ПОГОДЖЕНО:
Перший заступник
Генерального прокурора України
державний радник юстиції 3 класу
Міністр оборони України
генерал-полковник
Перший заступник Голови
Служби безпеки України -
керівник АТЦ
при Службі безпеки України
генерал-лейтенант
Голова Державної
прикордонної служби України


Ю. Севрук

С.Т. Полторак




В. Маліков


В.О. Назаренко
ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ
Міністерства внутрішніх
справ України
19.10.2015 № 1261
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
06 листопада 2015 р.
за № 1391/27836
ІНСТРУКЦІЯ
про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України
I. Загальні положення
1. Основи служби прикордонних нарядів
1. Ця Інструкція визначає основні завдання, права, обов'язки та порядок організації служби прикордонних нарядів з охорони державного кордону і під час виконання завдань, спрямованих на реалізацію функцій Державної прикордонної служби України.
2. Інструкція розроблена відповідно до Кримінального процесуального кодексу України, Кримінального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, статутів Збройних Сил України, Законів України "Про Державну прикордонну службу України", "Про державний кордон України", "Про прикордонний контроль", постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 року № 1147 "Про прикордонний режим".
3. Прикордонним нарядом є одна або кілька озброєних чи спеціально екіпірованих уповноважених службових осіб Державної прикордонної служби України, які безпосередньо виконують завдання з охорони державного кордону України або здійснюють інші повноваження у випадках, передбачених Законом України "Про Державну прикордонну службу України" .
4. Прикордонні наряди можуть виконувати завдання спільно з військовослужбовцями Збройних Сил України, Національної гвардії України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, посадовими особами правоохоронних органів, контрольних органів і служб у пунктах пропуску (пунктах контролю, контрольних пунктах в'їзду - виїзду), членами громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону, а також із представниками прикордонної охорони суміжних держав, на території України та за її межами, у порядку, визначеному міжнародними договорами України.
5. Прикордонні наряди виконують завдання самостійно або у складі змін прикордонних нарядів.
2. Засоби, які використовують та застосовують прикордонні наряди під час несення служби
1. Прикордонні наряди під час несення служби використовують та застосовують: зброю; спеціальні засоби; технічні засоби охорони державного кордону; техніку; засоби (комплекси) телекомунікації та інформаційно-телекомунікаційні системи; фортифікаційні, інженерні споруди і загородження; службових собак; прилади радіаційної, хімічної розвідки і дозиметричного контролю.
Прикордонники зі складу прикордонних нарядів застосовують зброю, спеціальні засоби в порядку, передбаченому Інструкцією про застосування зброї, бойової техніки, озброєння кораблів (катерів), літаків і вертольотів Державної прикордонної служби України, спеціальних засобів та заходів фізичного впливу під час охорони державного кордону та виключної (морської) економічної зони України, затвердженою наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 21 жовтня 2003 року № 200, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 22 жовтня 2003 року за № 963/8284.
2. Зброя використовується для ураження живих цілей і техніки противника, кораблів, літаків (вертольотів) та інших об'єктів.
3. Спеціальні засоби використовуються для затримання, конвоювання і охорони правопорушників, подолання протидії законним вимогам прикордонних нарядів, зупинки транспортних засобів, захисту населення та самозахисту прикордонників від нападу та інших дій, що становлять загрозу здоров'ю та життю людей.
До спеціальних засобів належать засоби індивідуального захисту (шоломи, бронежилети, одяг, виготовлений з кевлару, протиударні та броньовані щити); засоби активної оборони (гумові кийки, наручники, засоби зв'язування, електрошокові пристрої, пістолети (револьвери) під патрони, споряджені гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, упаковки з препаратами сльозогінної та дратівної дії (газові балончики), газові пістолети (револьвери) та патрони до них; світлошумові пристрої відвертальної дії); засоби для примусової зупинки автотранспорту.
4. Технічні засоби охорони державного кордону (сигналізаційні засоби (комплекси, системи, прилади), технічні засоби спостереження, засоби освітлення, технічні засоби прикордонного контролю) відповідно до їх призначення та вимог спеціальних інструкцій використовуються для підвищення ефективності несення служби прикордонними нарядами з охорони державного кордону.
Сигналізаційні засоби (комплекси (системи) охорони протяжних ділянок, локальних ділянок; сигналізаційні прилади; концентратори охоронної сигналізації) використовуються для забезпечення дистанційного контролю за рубежами (напрямками, ділянками, об'єктами, периметрами об'єктів), що охороняються, прикриття державного кордону на напрямках протиправної діяльності правопорушників, прикриття окремих ділянок (об'єктів) у місцях несення служби прикордонними нарядами.
Технічні засоби спостереження використовуються для ведення візуального, тепловізійного та радіотехнічного спостереження за місцевістю та об'єктами вдень і вночі, розпізнавання та ідентифікації (класифікації) виявлених цілей, відео- та фотодокументування дій виявлених цілей, а також водіння автомобільної техніки в темний час доби.
Засоби освітлення використовуються для забезпечення візуального спостереження і розпізнавання цілей у темний час доби і включають стаціонарні та рухомі прожекторні станції, прожектори заливного світла, освітлювальні прилади індивідуального користування (слідові ліхтарі).
Технічні засоби прикордонного контролю використовуються для підвищення ефективності перевірки паспортних документів, огляду транспортних засобів та вантажів, виявлення зброї, наркотичних та вибухових речовин.
5. Автомобільна та бронетанкова техніка використовується для підвищення маневрених можливостей прикордонних нарядів, доставки їх до місця несення служби, забезпечення дій під час пошуку (переслідування) правопорушників, забезпечення особистої безпеки під час відбиття збройних вторгнень, нападів, ліквідації диверсійно-розвідувальних груп, а також виконання інших завдань.
Авіаційна техніка (вертольоти) використовується для ведення пошуку правопорушників, здійснення повітряного патрулювання державного кордону, виключної (морської) економічної зони та територіального моря (у тому числі за допомогою безпілотних авіаційних систем), здійснення транспортних (санітарних) перевезень, а також виконання інших завдань відповідно до вимог чинного законодавства.
Прикордонні катери (катери, човни, у тому числі гумові та на повітряній подушці) використовуються для несення служби прикордонними нарядами на морі, річках, озерах та інших водоймах, охорони іноземних суден у портах і на рейдах портів, доставки прикордонних нарядів на острови і віддалені ділянки, а також виконання інших завдань.
6. Засоби (комплекси) телекомунікації та інформаційно-телекомунікаційні системи використовуються для забезпечення безперервного обміну інформацією з органами управління Державної прикордонної служби України, безперервного управління службою на ділянці відповідальності, накопичення і обробки інформації, зв'язку із сусідніми прикордонними нарядами, літаками, вертольотами, кораблями та катерами, місцевими органами влади, взаємодіючими органами, цивільними суднами та військовими кораблями.
7. Фортифікаційні, інженерні споруди та загородження використовуються для фіксації ознак правопорушень, ускладнення дій правопорушників та створення сприятливих умов для несення служби прикордонними нарядами, ефективного застосування озброєння і технічних засобів охорони державного кордону, транспорту, забезпечення особистої безпеки та підвищення захисту прикордонних нарядів від засобів ураження.
8. Службові собаки (розшукові, спеціальні та мінно-розшукові) залежно від спрямованості їх підготовки використовуються для підвищення можливостей прикордонних нарядів щодо виявлення та затримання правопорушників, виявлення наркотичних засобів, вибухових речовин та пристроїв, стрілецької зброї та боєприпасів, охорони певних ділянок місцевості та об'єктів, виконання інших завдань.
9. Прилади радіаційної розвідки та дозиметричного контролю використовуються прикордонними нарядами для вимірювання потужності еквівалентної дози гамма- та рентгенівського випромінювання, поверхневої потужності потоку бета-частинок, часу накопичення еквівалентної дози, виявлення радіоактивних речовин і ядерних матеріалів під час несення служби.
Прилади хімічної розвідки використовуються прикордонними нарядами для ведення хімічної розвідки, виявлення отруйних та сильнодіючих отруйних речовин та їх парів, класифікації виявлених отруйних речовин.
3. Підготовка прикордонних нарядів до несення служби
1. Підготовка прикордонних нарядів до несення служби та їх інструктаж організовуються і здійснюються відповідно до вимог актів організаційно-розпорядчого характеру Державної прикордонної служби України і цієї Інструкції.
2. Особовий склад підрозділу охорони державного кордону (далі - підрозділ охорони кордону), який заступає на службу в складі прикордонних нарядів, повинен знати:
законодавство України і міжнародні договори України, нормативно-правові акти та акти організаційно-розпорядчого характеру, що регламентують охорону державного кордону в обсязі, необхідному для виконання службових обов'язків;
місцевість, точне проходження на ній державного кордону, стики і розмежувальні лінії, номери і місця розташування прикордонних (інформаційно-попереджувальних) знаків на ділянці підрозділу охорони кордону, дороги, стежки, перевали, розташування населених пунктів, залізничних та автобусних станцій, аеропортів (аеродромів), портів, пристаней, причалів, пунктів базування (встановлені повітряні коридори перельоту державного кордону, рекомендовані курси, морські коридори), райони проведення робіт;
ділянки сусідніх підрозділів охорони кордону до місця їхнього розташування;
приховані підступи до кордону, можливі місця укриття правопорушників, напрямки, на яких відбувалися незаконні перетинання державного кордону, здійснювалися провокації на ділянці підрозділу охорони кордону;
зони стійкого радіозв'язку, видимості й чутності зорових і звукових сигналів, уміти вільно орієнтуватися на ділянці підрозділу охорони кордону в будь-який час року і доби, за різних погодних умов, визначати азимут (пеленг) на ціль;
режим державного кордону, прикордонний режим, режим у пунктах пропуску (пунктах контролю, контрольних пунктах в'їзду-виїзду), документи на право в'їзду та перебування громадян України, іноземців та осіб без громадянства у прикордонній смузі та контрольованому прикордонному районі;
проходження фарватеру, тальвегу, прибійні і відбійні місця на прикордонних річках, режим припливів та відпливів і можливі зміни режиму річок, озер та інших водойм, місця, небезпечні для руху, райони промислу, місця водокористування і бродів, а також належність островів на ділянці підрозділу охорони кордону;
місця розташування на ділянці відповідальності підрозділу охорони кордону: громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону; підрозділів Збройних Сил України та інших військових формувань і правоохоронних органів, а також органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
місця дислокації підрозділів прикордонної охорони суміжної держави;
порядок виявлення правопорушників, сліди та інші ознаки їх перебування на місцевості;
порядок застосування зброї, бойової техніки, спеціальних засобів та використання заходів фізичного впливу;
технічні засоби охорони державного кордону, що використовуються складом прикордонного наряду, та порядок їх експлуатації;
документи, які регламентують ведення переговорів за допомогою телефонного і радіозв'язку;
заходи безпеки під час несення служби.
3. Підготовка прикордонників до несення служби у прикордонних нарядах поділяється на завчасну та безпосередню.
4. Завчасна підготовка здійснюється під час проведення планових занять та тренувань, інструктажів, заходів роботи з особовим складом, самостійного вивчення прикордонниками службових документів i навчальних посібників, обслуговування озброєння, техніки, тренувань службових собак.
5. Безпосередня підготовка прикордонних нарядів до несення служби починається за 30-40 хвилин до отримання наказу на охорону державного кордону.
Керівництво безпосередньою підготовкою прикордонних нарядів до несення служби покладається на старшого зміни прикордонних нарядів (помічника старшого зміни прикордонних нарядів) або особу, призначену начальником підрозділу охорони кордону.
6. Під час безпосередньої підготовки прикордонних нарядів до несення служби можуть проводитись такі заходи:
перевірка наявності особового складу, його зовнішнього вигляду;
доведення до особового складу нових даних обстановки на ділянці відповідальності підрозділу охорони кордону;
вивчення особовим складом змін основних нормативних документів з питань організації охорони державного кордону;
перевірка теоретичної та практичної підготовки особового складу з питань порядку несення служби прикордонними нарядами, використання зброї і спецзасобів, знання профілів ризику;
доведення заходів безпеки під час несення служби;
проведення тренувань з особистої безпеки та застосування сили, застосування технічних засобів охорони державного кордону, засобів (комплексів) телекомунікації та інформаційно-телекомунікаційних систем, а також слідознавства, ідентифікації особи, виявлення підроблених документів (залежно від видів прикордонних нарядів);
розв'язання тактичних задач щодо дій прикордонного наряду у разі зміни обстановки;
проведення рольових ігор щодо дій прикордонного наряду у ситуаціях, що можуть виникнути під час несення служби;
заходи роботи з особовим складом;
підготовка до служби озброєння, технічних засобів, службових собак, техніки (автомобільної, бронетанкової, прикордонного катера);
проведення інструктажу.
7. Під час інструктажу прикордонним нарядам доводяться:
обстановка на ділянці підрозділу охорони кордону, сусідніх підрозділів, факти протиправної діяльності за минулу добу, відомості про можливі правопорушення, характеристика пасажиро-транспортного потоку;
рішення на охорону державного кордону в обсязі, що стосується прикордонних нарядів;
категорії осіб і транспортних засобів, щодо яких слід проводити контроль другої лінії;
порядок дій у разі зміни обстановки, виявлення правопорушників, ознак незаконного перетинання державного кордону, осіб, яким у встановленому порядку заборонено в'їзд в Україну або щодо яких є доручення уповноважених органів державної влади, предметів та матеріалів, заборонених для переміщення через державний кордон, тайників та схованок у транспортних засобах, викрадених транспортних засобів;
сили і засоби для реагування на зміни обстановки, їх завдання на період служби;
порядок підтримання прикордонними нарядами взаємодії між собою, з прикордонними нарядами від сусідніх підрозділів охорони кордону, а також зі співробітниками (підрозділами) правоохоронних органів (Збройних Сил України), що виконують завдання в районі несення ними служби;
основні заходи безпеки під час несення служби.
8. Після безпосередньої підготовки прикордонні наряди отримують зброю, екіпіруються та шикуються для отримання наказу на охорону державного кордону.
9. Прикордонний наряд, який прибув для отримання наказу на охорону державного кордону, зобов'язаний мати справне спорядження, бути озброєним та екіпірованим.
Якщо це викликано службовою необхідністю, то за рішенням начальника підрозділу охорони кордону прикордонники можуть виконувати покладені на них завдання у складі прикордонного наряду не у форменому одязі.
Виділений у наряд службовий автотранспорт, прикордонні катери мають бути у справному стані, заправлені пальним. Прикордонники, за якими закріплені службові собаки, повинні підготувати їх i своєчасно вивести в установлене місце.
4. Озброєння та екіпіровка прикордонних нарядів
1. Прикордонники зі складу прикордонних нарядів озброюються закріпленою за ними штатною зброєю і отримують установлену кількість боєприпасів.
У разі ускладнення обстановки прикордонні наряди можуть озброюватися груповою зброєю, ручними гранатами, додатковим запасом боєприпасів.
2. Екіпіровкою прикордонних нарядів є спеціальні, технічні та інші засоби, якими забезпечуються прикордонні наряди з метою підвищення ефективності служби та забезпечення їх безпеки.
3. Загальний порядок озброєння та екіпірування спеціальними засобами прикордонних нарядів щороку визначається наказом органу охорони державного кордону (загону морської охорони), а в окремих випадках - рішенням начальника територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, або Голови Державної прикордонної служби України.
4. Екіпіровка та засоби посилення для кожного прикордонного наряду визначаються начальником підрозділу охорони кордону (старшим зміни прикордонних нарядів) або особою, призначеною для віддачі наказу на охорону державного кордону прикордонним нарядам, з урахуванням їх виду, складу та завдань.
5. Обов'язковими засобами (елементами) екіпіровки для кожного виду прикордонного наряду, який несе службу на ділянці підрозділу охорони кордону, є:
наручники (засоби зв'язування), індивідуальні перев'язувальні пакети (бинти стерильні), розвантажувальні жилети - на кожного прикордонника;
гумові кийки або пристрої для відстрілу патронів з гумовою кулею, газові пістолети, газові балончики, електрошокові пристрої - окремим прикордонникам за потреби;
засоби зв'язку, сигнальні пістолети з комплектом сигнальних патронів, прилади спостереження, ліхтарі акумуляторні слідові, компаси - не менше однієї одиниці кожного найменування на прикордонний наряд.
Винятком є прикордонні наряди, які здійснюють прикордонний контроль, охорону певної ділянки або території шляхом дистанційного контролю за допомогою технічних засобів охорони кордону, перевірку інших прикордонних нарядів, забезпечують цілодобове функціонування та обслуговування засобів телекомунікацій і компонентів інформаційно-телекомунікаційних систем або несуть службу в центрі управління службою підрозділу охорони кордону. Екіпірування вищевказаних прикордонних нарядів визначається начальником підрозділу охорони кордону з урахуванням вимог міжнародних документів, законодавства України та умов несення служби.
6. Залежно від обстановки склад прикордонних нарядів додатково екіпірується: броньованими жилетами, захисними шоломами, щитами, спальними мішками, малими піхотними лопатами, індивідуальними аптечками, приладами дозиметричного контролю - на кожного прикордонника.
7. Крім того, окремі види прикордонних нарядів можуть забезпечуватись комплектами контрольних постів (шлагбаум, дорожні знаки обмеження швидкості зі стійками), засобами для примусової зупинки автотранспорту, дисками з червоним світлоповертачем, жилетами зі світлоповертаючими стрічками, сигналізаційними приладами, сигналізаційними системами охорони локальних ділянок, відеокамерами, фотоапаратами, диктофонами, предметами для збереження відбитків і слідів на місцевості та предметах, навігаційними приладами, наметами.
II. Служба прикордонних нарядів
1. Старший прикордонного наряду
1. Кожний прикордонний наряд, до складу якого входять два і більше прикордонників, очолює старший прикордонного наряду (далі - старший наряду).
2. Старшими нарядів можуть бути призначені офіцери та військовослужбовці з числа сержантського, старшинського чи рядового складу або працівники Державної прикордонної служби України, які пройшли відповідну підготовку, здали заліки та допущені до самостійного несення служби старшим прикордонного наряду наказом начальника прикордонного загону (окремого контрольно-пропускного пункту).
3. Прикордонник, призначений старшим наряду, з часу оголошення про це йому особою, яка віддавала наказ на охорону державного кордону, і до доповіді про виконання поставленого завдання, здачі озброєння, боєприпасів та предметів екіпіровки є прямим начальником для особового складу прикордонного наряду.
4. Старший наряду несе повну відповідальність за охорону визначеної ділянки, точне виконання наказу на охорону державного кордону, дії і дисципліну підпорядкованих йому на період служби прикордонників.
5. Старший наряду зобов'язаний:
знати й застосовувати положення документів, які регламентують охорону державного кордону в частині, що його стосується, а також положення цієї Інструкції;
організувати службу прикордонного наряду відповідно до одержаного наказу;
неухильно стежити за дотриманням складом прикордонного наряду дисципліни та правопорядку;
забезпечити готовність до дій і пильне несення служби прикордонним нарядом;
постійно здійснювати контроль за діями підпорядкованих йому прикордонників і керувати прикордонним нарядом;
організовувати взаємодію всередині наряду та підтримувати її із сусідніми прикордонними нарядами, а також з нарядами (співробітниками, підрозділами) Збройних Сил України, правоохоронних органів, громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону, які виконують службові завдання в районі несення служби;
підтримувати постійний зв'язок з підрозділом охорони кордону;
забезпечувати правильне застосування складом прикордонного наряду зброї, спеціальних засобів, заходів фізичного впливу, використання озброєння, техніки і службових собак;
забезпечити точне виконання складом прикордонного наряду заходів маскування і дотримання слідового режиму;
постійно піклуватися про життя і здоров'я підпорядкованих йому прикордонників;
забезпечити виконання складом прикордонного наряду заходів безпеки під час несення прикордонної служби та поводження зі зброєю.
6. Старший наряду має право:
визначати завдання зі служби підпорядкованим йому прикордонникам i вимагати їх виконання;
самостійно, у рамках отриманого наказу приймати рішення на охорону призначеної ділянки, а також, виходячи з обстановки, що складається, на переслідування i затримання правопорушників;
визначати додаткові сигнали для керування прикордонним нарядом i підтримання взаємодії між прикордонниками;
у разі відсутності зв'язку приймати рішення про зміну маршруту руху чи самостійне залишення ділянки, яка охороняється (місця несення служби), у випадках, передбачених пунктом 10 глави 2 цього розділу;
звертатися за потреби до військовослужбовців Збройних Сил України, представників правоохоронних органів, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, посадових осіб підприємств, установ, організацій і громадян України з питань, що належать до їх компетенції;
здійснювати керівництво діями військовослужбовців Збройних Сил України, представників правоохоронних органів, членів громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону, якщо вони входять до складу прикордонного наряду;
надавати пропозиції щодо заохочення (накладення стягнення) складу прикордонного наряду за результатами служби.
7. Одержавши наказ на охорону державного кордону, старший наряду повинен з'ясувати завдання і знати:
вид наряду та завдання, що покладаються на нього;
ділянку (район) або місце несення служби і маршрут руху до нього;
термін і способи несення служби;
місця (райони) несення служби сусідніх прикордонних нарядів і нарядів (посадових осіб, підрозділів) Збройних Сил України, правоохоронних органів, громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону, які виконують службові завдання в районі несення служби, і як взаємодіяти з ними;
як підтримувати взаємодію з державними контрольними органами і службами, які здійснюють контроль у пункті пропуску (пункті контролю, контрольному пункті в'їзду-виїзду);
імовірні маршрути руху та можливі місця укриття правопорушників;
можливий обсяг та характер пасажиро-транспортного потоку через державний кордон України, його можливі зміни;
можливий характер дій правопорушників;
на яку категорію осіб, транспортних засобів та вантажів звернути особливу увагу під час здійснення прикордонного контролю, відносно яких осіб проводити заходи контролю другої лінії;
як застосовувати зброю, озброєння і техніку, службових собак;
як діяти під час локалізації конфліктних, нестандартних (кризових) ситуацій у пункті пропуску (пункті контролю, контрольному пункті в'їзду-виїзду);
яким чином підтримувати зв'язок з підрозділом охорони кордону, звідки і через який час очікувати підтримку;
перепустку, відгук і розпізнавальні знаки.
8. Прибувши на ділянку, що охороняється (до місця несення служби), старший наряду вказує порядок прийняття ділянки під охорону, способи несення служби, порядок взаємодії, сигнали управління та своє місце у складі прикордонного наряду.
9. Під час виконання завдань в умовах різкого загострення обстановки, районах проведення антитерористичних операцій, наявності загрози збройного нападу та вторгнення на територію України, нападу на прикордонний наряд озброєних злочинців старший наряду під час організації служби складом прикордонного наряду повинен дотримуватись вимог Бойового статуту Сухопутних військ, затвердженого наказом командувача Сухопутних військ Збройних Сил України від 29 грудня 2010 року № 575.
10. Старший наряду в найкоротший строк доповідає черговому підрозділу охорони кордону (старшому зміни прикордонних нарядів або начальнику підрозділу охорони кордону) про:
збройний напад та вторгнення, збройні та інші провокації на державному кордоні;
поранення (травмування) або загибель прикордонників;
виявлення правопорушників, ознак порушення чи підготовки до порушення законодавства про державний кордон України;
появу транспортних засобів, невідомих осіб поблизу державного кордону, які своїми діями заслуговують на увагу (викликають підозру);
маневри військ i стрілянину поблизу державного кордону;
зникнення, спроби псування, крадіжки i перенесення прикордонних знаків, а також про інші порушення режиму державного кордону;
надходження сигналу тривоги від сигналізаційного приладу;
виявлення повітряних цілей за формою, встановленою Інструкцією з організації взаємного обміну інформацією про повітряну обстановку між командними пунктами, підрозділами Збройних Сил України та органами, підрозділами Державної прикордонної служби України, затвердженою наказом Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України від 02 жовтня 2013 року № 667/ДСК/945/ДСК, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 23 жовтня 2013 року за № 1800/24332;
виникнення або загрозу виникнення стихійного лиха;
усі незвичайні явища на суміжній території;
вихід з ладу прикордонного катера, місце його перебування та погодні умови;
зміну місця несення служби або зняття з ділянки, що охороняється;
порушення дисципліни підпорядкованими йому на час служби прикордонниками, а також про події, що сталися.
11. Під час несення служби на березі моря (прикордонної річки, озера чи іншої водойми) старший наряду, крім того, негайно доповідає про виявлення в зоні бачення надводних цілей і їх дії за формою, встановленою Інструкцією щодо спостереження, оповіщення та донесення у Прикордонних військах України на морській (річковій) ділянці державного кордону і у виключній (морській) економічній зоні, затвердженою наказом Державного комітету у справах охорони державного кордону України від 07 грудня 1997 року № 460, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 30 грудня 1997 року за № 630/2434; викинутих на берег трупів, рятувальних кругів i жилетів та інших предметів, що становлять службовий інтерес.
12. Під час несення служби старший наряду особливу увагу звертає на підтримання наряду в постійній готовності до дій. Вона полягає у здатності наряду в будь-яких умовах обстановки негайно розпочати переслідування правопорушників, затримати їх, а в умовах, коли правопорушники чинять збройний опір, уміло застосувати зброю.
13. Старший наряду керує нарядом сигналами (в тому числі візуальними), командами, які подаються жестами, голосом або засобами зв'язку.
14. Прикордонникам, які допустили порушення на службі, виявили особисту недисциплінованість, не забезпечили дотримання підлеглими дисципліни, допустили приховування інформації про її порушення, може бути скасовано допуск до самостійного несення служби старшим прикордонного наряду.
2. Організація несення служби прикордонними нарядами
1. Час несення служби прикордонним нарядом рахується з моменту отримання наказу на охорону державного кордону до доповіді старшому зміни прикордонних нарядів (начальнику підрозділу охорони кордону або визначеній ним особі) про прибуття з ділянки відповідальності та результати несення служби.
2. Прикордонні наряди підпорядковуються начальнику прикордонного загону (окремого контрольно-пропускного пункту), його першому заступнику - начальнику штабу, начальнику підрозділу охорони кордону, його першому заступнику, старшому зміни прикордонних нарядів та посадовій особі, яка віддала наказ на охорону державного кордону.
Якщо прикордонний наряд очолює начальник підрозділу охорони кордону, він підпорядковується тільки начальнику прикордонного загону (окремого контрольно-пропускного пункту) та його першому заступнику - начальнику штабу.
Якщо старшим прикордонного наряду призначається прикордонник підрозділу охорони кордону, який за посадою є старший, ніж старший зміни прикордонних нарядів, то він підпорядковується начальнику прикордонного загону (окремого контрольно-пропускного пункту), його першому заступнику - начальнику штабу та начальнику підрозділу охорони кордону.
Якщо прикордонний наряд очолюють офіцери управління прикордонного загону (окремого контрольно-пропускного пункту), регіонального управління або Адміністрації Держприкордонслужби, він підпорядковується начальнику відповідного органу управління та посадовій особі, яка віддала наказ на охорону кордону (підписала службове завдання).
Прикордонний наряд також виконує розпорядження осіб, які прибули для перевірки несення ним служби, за винятком розпоряджень про переміщення на іншу ділянку і про зняття з ділянки, що охороняється, раніше встановленого в наказі часу.
3. Наказ на охорону державного кордону віддається прикордонним нарядам усно або письмово, у тому числі з використанням технічних засобів зв'язку.
Наказ на охорону державного кордону повинен бути сформульований чітко і не може допускати подвійного тлумачення.
Якщо прикордонний наряд очолює начальник підрозділу охорони кордону, то наказ на охорону державного кордону очолюваному ним прикордонному наряду він віддає особисто. У такому випадку час несення служби прикордонним нарядом рахується з моменту віддання наказу складу прикордонного наряду до моменту прибуття у підрозділ охорони кордону та доведення результатів несення служби до старшого зміни прикордонних нарядів.
Наказ офіцерам зі складу прикордонного наряду, які вищі за посадою від старшого зміни прикордонних нарядів, віддає офіцер, вищий від них за посадою.
4. Перед віддачею наказу на охорону державного кордону посадова особа, яка віддає наказ, повинна впевнитись у готовності особового складу до виконання визначених завдань, опитати особовий склад про стан здоров'я, перевірити його озброєння та екіпіровку.
Під час віддання наказу повинен бути присутній черговий підрозділу охорони кордону.
Старший машини (водій, екіпаж катера) отримує наказ одночасно з нарядом, який доставляється ним до місця несення служби.
5. Отримавши наказ, прикордонники з'ясовують отримане завдання, ставлять запитання, якщо вони виникають.
6. Кожен прикордонник під час несення служби у прикордонному наряді відповідає за точне та своєчасне виконання покладених на нього завдань та обов'язків.
7. Під час несення служби прикордонні наряди зобов'язані:
нести службу відповідно до вимог отриманого наказу на охорону державного кордону;
стежити за сигналами, що подаються з підрозділу на ділянку та з ділянки у підрозділ, та діяти за ними;
постійно підтримувати зв'язок з підрозділом охорони кордону;
у випадку виникнення пожежі на ділянці місцевості, яка безпосередньо прилягає до державного кордону, і якщо є загроза поширення пожежі на суміжну територію - вживати заходів щодо її гасіння;
надавати, не припиняючи виконання одержаного завдання, необхідну допомогу потерпілим на ділянці, що охороняється, з подальшою доповіддю старшому зміни прикордонних нарядів або черговому підрозділу охорони кордону;
суворо виконувати заходи маскування і безпеки під час несення служби та дотримуватися слідового режиму;
здійснювати постійний контроль за повітряним простором (водною поверхнею) на визначеній ділянці;
припиняти будь-які спроби незаконної зміни проходження лінії державного кордону України;
у взаємодії з відповідними правоохоронними органами припиняти збройні конфлікти та інші провокації на державному кордоні України;
у взаємодії із підрозділами Збройних Сил України та інших військових формувань брати участь у відбитті вторгнення або нападу на територію України;
брати участь у виконанні заходів територіальної оборони, а також заходів, спрямованих на додержання правового режиму воєнного і надзвичайного стану;
виявляти та припиняти кримінальні та адміністративні правопорушення, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Державної прикордонної служби України;
здійснювати контроль за дотриманням режиму державного кордону, прикордонного режиму, режиму в пунктах пропуску через державний кордон та в контрольних пунктах в'їзду-виїзду;
здійснювати самостійно або у взаємодії зі співробітниками органів внутрішніх справ і Служби безпеки України в межах контрольованих прикордонних районів контроль за дотриманням іноземцями та особами без громадянства, а також біженцями, особами, які потребують додаткового захисту, та особами, яким надано притулок в Україні, установлених правил перебування на її території;
приймати заяви про визнання осіб біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, у порядку, визначеному Законом України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту" ;
охороняти та конвоювати затриманих осіб і плавзасоби;
брати участь у взаємодії із посадовими особами (підрозділами) органів Служби безпеки України, внутрішніх справ та інших правоохоронних органів у боротьбі з тероризмом;
інформувати органи державної влади та громадян про аварії, пожежі, катастрофи, стихійне лихо та інші надзвичайні події на державному кордоні України, у прикордонній смузі та в контрольованих прикордонних районах;
здійснювати прикордонний контроль і пропуск осіб, транспортних засобів, вантажів у пунктах пропуску через державний кордон та в контрольних пунктах в'їзду-виїзду відповідно до вимог Закону України "Про прикордонний контроль" , нормативно-правових актів та актів організаційно-розпорядчого характеру Міністерства внутрішніх справ України, Державної прикордонної служби України;
здійснювати самостійно або разом із спеціально уповноваженими на те органами державної влади і посадовими особами контроль у районах несення служби за збереженням природних ресурсів і підводної культурної та археологічної спадщини, додержанням правил промислової та іншої діяльності, охороною довкілля.
8. Під час участі у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом, припинення діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), організованих груп та злочинних організацій, прикордонні наряди можуть виконувати інші завдання в межах повноважень, наданих Державній прикордонній службі України законодавством України.
9. Під час виконання завдань прикордонні наряди мають право:
розташовуватися, пересуватися на будь-яких ділянках місцевості, перебувати на земельних ділянках, у житлових та інших приміщеннях громадян за їх згодою або без їх згоди у невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні кримінального правопорушення, а також на території і в приміщеннях підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності з повідомленням про це їх адміністрації;
перевіряти в осіб, які прямують через державний кордон України, документи на право в'їзду в Україну або виїзду з України, робити в них відповідні відмітки і у випадках, передбачених законодавством, тимчасово їх затримувати або вилучати;
шляхом опитування осіб з'ясовувати підстави для перетинання державного кордону України, в'їзду на тимчасово окуповану територію або виїзду з неї, не пропускати через державний кордон України, на тимчасово окуповану територію або з неї осіб без дійсних документів на право перетинання кордону або для в'їзду на тимчасово окуповану територію та виїзду з неї, осіб, які надали завідомо неправдиві відомості під час одержання зазначених документів, осіб, яким Державною прикордонною службою України за порушення законодавства з прикордонних питань та про правовий статус іноземців чи за мотивованим письмовим рішенням суду та правоохоронних органів не дозволяється в'їзд в Україну або тимчасово обмежено право виїзду з України, робити в документах зазначених осіб відповідні відмітки;
самостійно, а в разі перебування транспортних засобів, товарів та інших предметів, що переміщуються через державний кордон України, під митним контролем - разом з компетентними органами проводити відповідно до законодавства огляд, у разі потреби - і супроводження зазначених транспортних засобів, товарів та предметів;
здійснювати згідно з дорученнями уповноважених органів державної влади України затримання в пунктах пропуску осіб, які прямують через державний кордон України, осіб, які прямують через контрольні пункти в'їзду-виїзду та розшукуються за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, переховуються від органів досудового розслідування та суду, ухиляються від відбуття кримінального покарання та в інших випадках, передбачених законодавством України;
використовувати інформаційні системи, у тому числі банки даних щодо осіб, які перетнули державний кордон України, осіб, які вчинили правопорушення, протидію яким віднесено до компетенції Державної прикордонної служби України, осіб, яким згідно із законодавством не дозволяється в'їзд в Україну або тимчасово обмежується право виїзду з України, недійсних, викрадених і втрачених документів на право виїзду за кордон та в інших випадках, передбачених законами України;
вимагати від фізичних осіб припинення правопорушень і дій, що перешкоджають здійсненню повноважень Державної прикордонної служби України;
здійснювати адміністративне затримання осіб на підставах і на строки, визначені законами;
здійснювати на підставах та в порядку, установлених законами, особистий огляд затриманих, а також оглядати і в разі потреби вилучати речі, що можуть бути речовими доказами або заподіяти шкоду здоров'ю людей;
перевіряти у осіб, які в'їжджають у прикордонну смугу та контрольований прикордонний район, перебувають, проживають або пересуваються в їх межах, документи, що посвідчують їх особу, а у іноземців та осіб без громадянства - документи, що підтверджують законність їх перебування на території України;
зупиняти та оглядати в межах прикордонної смуги, контрольованих прикордонних районів самостійно, а за їх межами - разом з посадовими особами органів внутрішніх справ транспортні засоби, а також перевіряти документи, що посвідчують особу водія та пасажирів;
обмежувати або тимчасово забороняти у випадках, передбачених законодавством, виконання різних робіт, переміщення транспортних засобів, плавзасобів і доступ осіб на окремі ділянки місцевості чи об'єкти у прикордонній смузі, контрольованих прикордонних районах за винятком робіт на будовах, що виконуються відповідно до міжнародних договорів, та на будовах державного значення і робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків стихійного лиха та осередків особливо небезпечних інфекційних захворювань;
здійснювати плавання на кораблях, катерах, суднах забезпечення по всій акваторії внутрішніх вод, територіального моря і виключної (морської) економічної зони України, підходити до берега, будь-яких причалів (пристаней) і здійснювати висадку на них;
проводити в установленому порядку огляд українських та іноземних невійськових суден, що допустили порушення законодавства під час плавання і перебування в територіальному морі, внутрішніх водах, а також під час стоянки суден у портах України;
зупиняти та оглядати в установленому порядку судна і плавзасоби, що ведуть промисел риби та інших водних живих ресурсів, здійснюють пошук, дослідження та операції, пов'язані з таким промислом, виконують інші роботи у територіальному морі, перевіряти документи на ведення рибного промислу та виконання інших робіт;
зупиняти та оглядати в установленому порядку судна і плавзасоби, що знаходяться в зоні охорони підводної культурної та археологічної спадщини, перевіряти документи (дозволи), що підтверджують право на перебування в охоронюваній зоні та (чи) проведення наукових археологічних досліджень;
відвідувати, оглядати та перебувати на штучних островах, в установках і спорудах, що знаходяться в територіальному морі та внутрішніх водах України, а також перевіряти документи, які посвідчують право на проведення робіт, спорудження штучних островів, установок, споруд і встановлення зон безпеки навколо них;
забороняти сходження на берег і перебування на березі членів екіпажів іноземних невійськових суден та інших осіб, що перебувають на них і допустили правопорушення під час плавання та перебування в територіальному морі, внутрішніх водах, а також під час стоянки суден у портах України;
здійснювати попередню перевірку правових підстав для в'їзду в Україну іноземців та осіб без громадянства в іноземних аеропортах;
у взаємодії з посадовими особами компетентних органів вилучати вантажі, стосовно яких законодавством встановлено заборони і обмеження щодо переміщення їх через державний кордон України, та передавати їх за призначенням у встановленому порядку;
запрошувати осіб до підрозділів охорони кордону для з'ясування обставин незаконного перетинання державного кордону України, порушення режиму державного кордону, прикордонного режиму, режиму в пунктах пропуску через державний кордон України, контрольних пунктах в'їзду - виїзду, порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію та виїзду з неї, а також інших правопорушень, розгляд яких належить до компетенції Державної прикордонної служби України;
використовувати в установленому порядку транспортні засоби, плавзасоби громадян, підприємств, установ та організацій усіх форм власності (крім транспортних засобів, плавзасобів дипломатичних та інших представництв іноземних держав та організацій) для проїзду до місця незаконного перетинання державного кордону України, припинення кримінального правопорушення, доставки до лікувальних закладів осіб, що потребують термінової медичної допомоги;
використовувати засоби електричного зв'язку центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій усіх форм власності під час припинення збройних конфліктів та інших провокацій на державному кордоні України, відбиття вторгнення на територію України збройних формувань, ліквідації диверсійно-розвідувальних груп, а також в інших випадках на умовах, погоджених у встановленому порядку з наступним відшкодуванням пов'язаних з цим витрат згідно із законодавством;
безоплатно користуватися всіма видами міського пасажирського транспорту загального користування (крім таксі), засобами залізничного, водного транспорту приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів, а також попутним транспортом;
застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби, службових собак, зброю та бойову техніку в порядку, визначеному чинним законодавством України;
під час довготривалого несення служби відпочивати та приймати їжу у час, визначений старшим прикордонного наряду (посадовою особою, що віддавала наказ на охорону державного кордону).
10. Прикордонному наряду дозволяється самостійно залишати ділянку, що охороняється (місце несення прикордонної служби), або переміщуватись на іншу, змінювати визначений маршрут руху у випадках:
припинення кримінальних та адміністративних правопорушень, переслідування i затримання правопорушників;
надання допомоги та підтримки сусіднім прикордонним нарядам;
збройного вторгнення, завдавання ракетно-артилерійського удару по району несення служби або нападу на прикордонний наряд, коли сили противника перевищують можливості прикордонного наряду з його відбиття;
повеней, зсувів, обвалів, інших стихійних лих i пожеж, аварій та катастроф техногенного характеру, якщо подальше несення служби на цій ділянці пов'язане з небезпекою для життя прикордонників;
захворювання (поранення) прикордонників, якщо з цієї причини прикордонний наряд не в змозі продовжувати несення служби i не має можливості доповісти про це у підрозділ охорони кордону.
Про залишення ділянки, зміну місця несення служби чи маршруту руху прикордонний наряд у найкоротший строк доповідає черговому підрозділу охорони кордону (старшому зміни прикордонних нарядів) або начальнику підрозділу охорони кордону.
11. Прикордонним нарядам забороняється:
приймати будь-які предмети (речі) від будь-яких осіб та передавати предмети (речі) будь-кому, якщо інше не встановлено законодавством України;
надавати будь-кому інформацію про осіб, транспортні засоби, вантажі, що переміщуються через державний кордон, якщо інше не передбачено законом;
надавати переваги в перетинанні державного кордону або при в'їзді на тимчасово окуповану територію та виїзді з неї особам, транспортним засобам та вантажам;
вносити до баз даних завідомо неправдиву інформацію;
торкатися будь-яких підозрілих предметів, виявлених на ділянці, що охороняється;
залишати ділянку, що охороняється (місце несення служби), або переміщуватись на іншу до зміни чи закінчення терміну несення служби, а також змінювати маршрут руху, крім випадків, передбачених пунктом 10 глави 2 цього розділу;
залишати без нагляду, передавати іншим особам зброю та предмети екіпіровки;
відключати без дозволу старшого зміни прикордонних нарядів технічні комплекси (станції) i залишати без контролю їх екрани;
освітлювати променем прожектора територію суміжної держави, кораблі (катери), вертольоти та літаки, засліплювати машиністів потягів та водіїв інших транспортних засобів;
заходити без службової потреби в службові та інші приміщення, які знаходяться на ділянці, що охороняється, відвідувати транспортні засоби закордонного прямування й заходити в місця проведення контролю осіб, транспортних засобів та вантажів з неслужбовою метою;
привласнювати будь-які матеріали й предмети зі складу вантажів, які перевозять через державний кордон, а також виявлені під час огляду транспортних засобів чи знайдені у вокзальних (привокзальних) приміщеннях і на оглядових майданчиках;
голосно розмовляти, розпалювати вогнища, курити вночі або виявляти себе іншими демаскуючими діями;
вживати алкогольні напої, наркотичні, психотропні та токсичні речовини;