• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про технічні регламенти та оцінку відповідності

Верховна Рада України  | Закон від 15.01.2015 № 124-VIII
Стаття 33. Презумпція відповідності органу з оцінки відповідності спеціальним вимогам до призначених органів
1. Доведення органом з оцінки відповідності своєї відповідності критеріям, установленим відповідними національними стандартами, перелік яких затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання, або частинами цих стандартів, надає такому органу з оцінки відповідності презумпцію відповідності спеціальним вимогам до призначених органів у тій мірі, в якій застосовні національні стандарти охоплюють зазначені вимоги.
( Частина перша статті 33 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019 )
2. До переліку національних стандартів, визначеного частиною першою цієї статті, включаються лише національні стандарти, що є ідентичними відповідним гармонізованим європейським стандартам.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання, формує перелік національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності органів з оцінки відповідності спеціальним вимогам до призначених органів і визнаних незалежних організацій, згідно з частиною третьою та абзацом другим частини четвертої статті 11-2 цього Закону.
( Абзац другий частини другої статті 33 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019 )
Зазначений перелік національних стандартів оновлюється в разі потреби шляхом його затвердження.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання, розміщує затверджений ним перелік національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності органів з оцінки відповідності спеціальним вимогам до призначених органів і визнаних незалежних організацій, на своєму офіційному веб-сайті не пізніше п’яти робочих днів з дня його затвердження.
( Абзац четвертий частини другої статті 33 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019 )
3. Відповідність органу з оцінки відповідності критеріям, установленим стандартами з переліку національних стандартів, відповідність яким надає презумпцію відповідності органів з оцінки відповідності спеціальним вимогам до призначених органів і визнаних незалежних організацій, може бути доведена виключно шляхом акредитації такого органу національним органом України з акредитації, а в разі якщо національний орган України з акредитації не здійснює акредитацію щодо відповідних видів діяльності з оцінки відповідності, - національним органом з акредитації іншої держави, який є членом міжнародної або регіональної організації з акредитації.
( Частина третя статті 33 в редакції Закону № 2740-VIII від 06.06.2019 )
Стаття 34. Залучення призначеними органами субпідрядників та дочірніх підприємств до виконання робіт з оцінки відповідності
1. У разі якщо призначений орган залучає до виконання конкретних робіт, пов’язаних з оцінкою відповідності, субпідрядника або своє дочірнє підприємство, він повинен забезпечити відповідність зазначеного субпідрядника чи дочірнього підприємства спеціальним вимогам до призначених органів та повідомити про його залучення орган, що призначає.
( Частина перша статті 34 в редакції Закону № 2740-VIII від 06.06.2019 )
2. Призначені органи несуть повну відповідальність за роботи, що виконуються субпідрядниками або дочірніми підприємствами, незалежно від того, є вони резидентами чи нерезидентами України.
( Частина друга статті 34 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019 )
3. Субпідрядник або дочірнє підприємство можуть бути залучені до виконання робіт з оцінки відповідності лише за згодою замовника.
4. Призначені органи повинні зберігати для надання на запити органу, що призначає, відповідні документи стосовно оцінювання кваліфікації залучених субпідрядників чи дочірніх підприємств і робіт, що виконуються ними згідно з конкретними процедурами оцінки відповідності, визначеними у відповідних технічних регламентах.
5. Субпідрядники та дочірні підприємства, що є нерезидентами України, повинні відповідати спеціальним вимогам до призначених органів тією мірою, в якій такі вимоги можуть бути застосовані до нерезидентів України. У разі необхідності в технічних регламентах зазначаються спеціальні вимоги, які не можуть бути застосовані до субпідрядників і дочірніх підприємств, що є нерезидентами України, та вимоги, що замінюють такі спеціальні вимоги.
( Статтю 34 доповнено частиною п’ятою згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019 )
Стаття 35. Видача або відмова у видачі, внесення змін до свідоцтва про призначення органу з оцінки відповідності для виконання як третьою стороною певних завдань з оцінки відповідності, визначених у відповідному технічному регламенті, розширення сфери призначення
( Назва статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
1. Призначення здійснюється шляхом видачі органом, що призначає, свідоцтва про призначення органу з оцінки відповідності для виконання як третьою стороною певних завдань з оцінки відповідності, визначених у відповідному технічному регламенті (далі - свідоцтво про призначення).
2. Претендент на призначення подає до органу, що призначає, письмову заяву про призначення за встановленою формою.
( Абзац перший частини другої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
До заяви про призначення додаються:
1) опис сфери призначення згідно з відповідним технічним регламентом, стосовно якої претендент на призначення заявляє про свою компетентність. Зазначений опис складається за встановленою формою та підписується претендентом на призначення. В описі зазначаються:
( Абзац перший пункту 1 частини другої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 850-IX від 02.09.2020 )
види продукції із зазначенням категорій та/або груп продукції (якщо вони визначені в технічному регламенті) чи інших деталізованих визначень продукції;
процедури оцінки відповідності з посиланням на положення технічного регламенту чи додатки до нього, в яких визначені ці процедури;
додаткові відомості щодо сфери призначення, якщо це передбачено технічним регламентом;
2) копія атестата про акредитацію, що засвідчує відповідність претендента на призначення спеціальним вимогам до призначених органів. Сфера акредитації претендента на призначення повинна охоплювати процедури оцінки відповідності та види продукції, стосовно яких він заявляє про свою компетентність;
3) довідка про сукупний досвід виконання кожним працівником із числа штатного персоналу, відповідального за виконання завдань з оцінки відповідності, робіт з оцінки відповідності протягом останніх трьох років, підписана претендентом на призначення;
4) відомості про кваліфікацію персоналу органу з оцінки відповідності, підписані претендентом на призначення;
5) довідка про власні акредитовані випробувальні лабораторії претендента на призначення та види випробувань продукції, які проводяться ними в межах заявленої сфери призначення, підписана претендентом на призначення, а в разі якщо власні акредитовані випробувальні лабораторії не проводять певних видів випробувань продукції в межах заявленої сфери призначення, - також засвідчені претендентом на призначення копії угод, укладених ним з субпідрядниками або своїми дочірніми підприємствами для проведення таких видів випробувань акредитованими випробувальними лабораторіями таких субпідрядників чи дочірніх підприємств (якщо хоча б одна з процедур оцінки відповідності, стосовно яких претендент на призначення заявляє про свою компетентність, передбачає проведення випробувань продукції). Така довідка не надається органами з оцінки відповідності, які претендують на призначення як акредитована випробувальна лабораторія або орган з інспектування, сфера акредитації яких містить принаймні деякі види випробувань усіх чи окремих видів (категорій, груп) продукції в межах сфери призначення;
( Пункт 5 частини другої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
6) копія договору страхування відповідальності перед третіми особами на час здійснення діяльності призначеного органу, засвідчена претендентом на призначення.
Зазначений у цій частині перелік документів, що додаються до заяви про призначення, є вичерпним.
Заява про призначення може бути подана до органу, що призначає, не пізніше ніж за шість місяців до дня втрати чинності відповідним технічним регламентом або набрання чинності змінами до відповідного технічного регламенту, згідно з якими виключаються вимоги щодо виконання призначеним органом певних завдань з оцінки відповідності згідно із зазначеним технічним регламентом щодо таких видів продукції та/або процедур оцінки відповідності, стосовно яких претендент на призначення заявляє про свою компетентність. У разі подання заяви про призначення з порушенням зазначеного строку орган, що призначає, повертає її претенденту на призначення разом з письмовим повідомленням про підстави її повернення протягом 10 робочих днів з дня одержання заяви про призначення та документів, що додаються до неї.
( Абзац тринадцятий частини другої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законами № 850-IX від 02.09.2020, № 4017-IX від 10.10.2024 )
3. Орган, що призначає, протягом 10 робочих днів з дня одержання заяви про призначення та документів, що додаються до неї:
перевіряє комплектність пакета документів, поданого претендентом на призначення, і додержання ним установлених вимог до зазначених документів;
у разі подання претендентом на призначення неповного пакета документів, необхідних для призначення, або порушення ним установлених вимог до зазначених документів залишає таку заяву без руху, про що повідомляє його у письмовій формі;
( Абзац третій частини третьої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законами № 850-IX від 02.09.2020, № 4017-IX від 10.10.2024 )
у разі подання претендентом на призначення повного пакета документів, необхідних для призначення, що відповідають установленим вимогам до зазначених документів, надсилає копію цього пакета відповідному державному органу для проведення ним оцінювання претендента на призначення.
Відповідний державний орган протягом 45 робочих днів з дня одержання ним копії пакета документів, поданого претендентом на призначення, перевіряє достовірність відомостей, наведених у зазначених документах, проводить оцінювання претендента на призначення та за його результатами надає органу, що призначає, пропозиції щодо призначення чи відмови у призначенні претендента на призначення.
( Абзац п'ятий частини третьої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 850-IX від 02.09.2020 )
4. Орган, що призначає, протягом 80 робочих днів з дня одержання заяви про призначення та документів, що додаються до неї, за результатами аналізу пакета документів, поданого претендентом на призначення, та на підставі пропозицій відповідного державного органу видає наказ про призначення і видає претенденту на призначення свідоцтво про призначення, а в разі відмови у видачі свідоцтва про призначення надсилає претенденту на призначення письмове повідомлення про відмову у видачі свідоцтва про призначення із зазначенням підстав для відмови.
Подання скарги чи пред’явлення позову не зупиняє дію відмови у видачі свідоцтва про призначення.
Подані претендентом на призначення заява та документи, що додаються до неї, залишаються в органі, що призначає.
( Частина четверта статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 850-IX від 02.09.2020; в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
5. Орган, що призначає, присвоює призначеним органам ідентифікаційні номери.
Кожному призначеному органу присвоюється лише один ідентифікаційний номер незалежно від того, чи був призначений цей орган згідно з одним чи кількома технічними регламентами.
Присвоєні призначеним органам ідентифікаційні номери зазначаються в переліках призначених органів, які розміщуються на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері технічного регулювання.
6. У свідоцтві про призначення зазначаються:
( Абзац перший частини шостої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
1) найменування та місцезнаходження призначеного органу, його ідентифікаційний код з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;
2) ідентифікаційний номер призначеного органу;
3) назва технічного регламенту, згідно з яким призначено орган з оцінки відповідності;
4) сфера призначення згідно з відповідним технічним регламентом:
види продукції із зазначенням категорій та/або груп продукції (якщо вони визначені в технічному регламенті) чи інших деталізованих визначень продукції;
процедури оцінки відповідності з посиланням на положення технічного регламенту чи додатки до нього, в яких визначені ці процедури;
додаткові відомості щодо сфери призначення, якщо це передбачено технічним регламентом.
7. Свідоцтво про призначення видається на необмежений строк.
8. Підставами для відмови у видачі свідоцтва про призначення є:
1) подання претендентом на призначення неповного пакета документів, необхідних для призначення, за умови що претенденту на призначення надана можливість надати документи, але претендент на призначення не надав їх у встановлений строк";;
( Пункт 1 частини восьмої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
2) порушення претендентом на призначення установлених вимог до поданих ним документів, необхідних для призначення, зокрема неповнота відомостей у цих документах, за умови що претенденту на призначення надана можливість усунути недоліки, але претендент на призначення не усунув їх у встановлений строк;
( Пункт 2 частини восьмої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
3) відсутність у відповідному технічному регламенті завдань з оцінки відповідності, які виконуються призначеними органами, у тому числі щодо таких видів продукції та/або процедур оцінки відповідності, стосовно яких претендент на призначення заявляє про свою компетентність;
4) виявлення в документах, поданих претендентом на призначення, недостовірних відомостей (крім технічних помилок), за умови що претенденту на призначення надана можливість усунути недоліки, але претендент на призначення не усунув їх у встановлений строк;
( Пункт 4 частини восьмої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
5) встановлення за результатами оцінювання претендента на призначення факту виконання ним без призначення завдань з оцінки відповідності, які згідно з відповідним технічним регламентом виконуються органами з оцінки відповідності за умови призначення (крім завдань з оцінки відповідності, за виконання яких без призначення претенденту на призначення раніше було відмовлено у видачі свідоцтва про призначення з підстави, передбаченої цим абзацом, або раніше видане йому свідоцтво про призначення було відкликане з підстави, передбаченої пунктом 4 частини другої статті 37 цього Закону);
( Пункт 5 частини восьмої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
6) відмова претендента на призначення у допуску посадових осіб відповідного державного органу та/або фахівців, залучених згідно з частиною четвертою статті 38 цього Закону до проведення його оцінювання, з підстав, не передбачених законом, про що посадові особи, які проводять відповідне оцінювання, складають акт;
7) невідповідність претендента на призначення вимогам до призначених органів.
Орган, що призначає, повідомляє відповідному державному органу та національному органу України з акредитації про відмову у видачі свідоцтва про призначення не пізніше п’яти робочих днів з дня надсилання зазначеного повідомлення претенденту на призначення.
( Абзац дев'ятий частини восьмої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 850-IX від 02.09.2020 )
У разі усунення претендентом на призначення причин, що стали підставою для відмови у видачі свідоцтва про призначення, видача свідоцтва про призначення здійснюється у порядку та строки, встановлені частинами другою - четвертою цієї статті.
У разі відмови у видачі свідоцтва про призначення з підстав, передбачених пунктами 4 і 5 цієї частини, або визнання такого свідоцтва недійсним з підстави, передбаченої частиною восьмою статті 37 цього Закону, чи відкликання з підстав, передбачених пунктами 3 і 4 частини другої статті 37 цього Закону, раніше виданого претенденту на призначення свідоцтва про призначення заява про призначення згідно з таким самим технічним регламентом може бути подана зазначеним претендентом на призначення не менше ніж через один рік з дня набрання чинності відмовою у видачі свідоцтва про призначення або наказом про визнання недійсним чи відкликання раніше виданого йому свідоцтва про призначення. У разі подання заяви про призначення з порушенням зазначеного строку орган, що призначає, повертає таку заяву претенденту на призначення разом з письмовим повідомленням про підстави її повернення не пізніше 10 робочих днів з дня одержання такої заяви про призначення та документів, що додаються до неї.
( Абзац одинадцятий частини восьмої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 850-IX від 02.09.2020; в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
9. Свідоцтво про призначення може бути видане до набрання чинності технічним регламентом, згідно з яким призначається відповідний орган з оцінки відповідності, або набрання чинності змінами до такого технічного регламенту, що передбачають виконання органами з оцінки відповідності завдань з оцінки відповідності згідно із зазначеним технічним регламентом за умови призначення. У такому разі призначений орган має право виконувати завдання з оцінки відповідності, визначені у відповідному технічному регламенті, раніше зазначеного в цій частині строку.
10. Розширення сфери призначення згідно з технічним регламентом, стосовно якого орган з оцінки відповідності було призначено раніше, здійснюється в порядку та строки, встановлені цією статтею для видачі або відмови у видачі свідоцтва про призначення, з урахуванням таких особливостей:
призначений орган подає до органу, що призначає, письмову заяву про розширення сфери призначення за встановленою формою;
( Абзац другий частини десятої статті 35 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
в описі сфери призначення згідно з відповідним технічним регламентом повинна бути охоплена вся сфера призначення з урахуванням її заявленого розширення;
документи, визначені пунктами 3, 4 і 5 частини другої цієї статті, повинні стосуватися лише розширення сфери призначення;
орган, що призначає, приймає наказ про розширення сфери призначення та видає призначеному органу свідоцтво про призначення із внесеними змінами, пов’язаними з розширенням сфери призначення.
11. Призначені органи повинні посилатися на призначення лише стосовно видів продукції та/або процедур оцінки відповідності в межах своєї сфери призначення.
12. Свідоцтво про призначення, у тому числі із внесеними змінами, пов’язаними з розширенням сфери призначення, набирає чинності з дня доведення такого свідоцтва до відома претендента на призначення чи призначеного органу шляхом внесення відомостей про його призначення чи про розширення сфери його призначення до реєстру призначених органів та визнаних незалежних організацій.
Відмова у видачі свідоцтва про призначення набирає чинності з дня доведення її до відома претендента на призначення шляхом надсилання йому письмового повідомлення про таку відмову.
( Статтю 35 доповнено частиною дванадцятою згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
13. У разі внесення змін редакційного характеру до технічних регламентів та/або передбачених ними процедур оцінки відповідності (зміна назви технічного регламенту та/або передбачених ним процедур оцінки відповідності, нумерації їх структурних одиниць, назв видів, категорій та/або груп продукції чи інших деталізованих визначень продукції), які є підставою для внесення відповідних редакційних змін до свідоцтва про призначення без зміни його по суті, орган, що призначає, не пізніше 20 робочих днів з дня набрання чинності відповідними змінами до технічних регламентів та/або до передбачених ними процедур оцінки відповідності видає наказ про внесення змін до свідоцтва про призначення і видає призначеному органу свідоцтво про призначення із внесеними змінами.
( Статтю 35 доповнено частиною тринадцятою згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )( Стаття 35 в редакції Закону № 2740-VIII від 06.06.2019 )
( Статтю 36 виключено на підставі Закону № 2740-VIII від 06.06.2019 )
Стаття 37. Призупинення чи поновлення дії свідоцтва про призначення, скорочення сфери призначення або припинення дії свідоцтва про призначення
( Назва статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
1. У разі якщо за результатами моніторингу призначеного органу встановлено факт або підтверджено раніше одержану інформацію про те, що цей призначений орган не відповідає вимогам до призначених органів або не виконує своїх обов’язків, про що посадові особи органу, що призначає, складають відповідний акт, орган, що призначає, застосовує заходи реагування у виді:
( Абзац перший частини першої статті 37 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
1) призупинення дії свідоцтва про призначення в межах усієї сфери призначення чи в частині, що стосується деяких видів продукції та/або процедур оцінки відповідності в межах сфери призначення, - якщо наявна можливість усунення призначеним органом виявленої невідповідності чи забезпечення виконання ним своїх обов’язків;
2) скорочення сфери призначення - якщо виявлений факт невідповідності чи невиконання обов’язків стосується деяких видів продукції та/або процедур оцінки відповідності в межах сфери призначення та відсутня можливість усунення призначеним органом виявленої невідповідності чи забезпечення виконання ним своїх обов’язків;
3) відкликання свідоцтва про призначення - якщо виявлений факт невідповідності чи невиконання обов’язків стосується всієї сфери призначення та відсутня можливість усунення призначеним органом виявленої невідповідності чи забезпечення виконання ним своїх обов’язків.
( Пункт 3 частини першої статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
2. Орган, що призначає, крім підстави, передбаченої пунктом 3частини першої цієї статті, також застосовує захід реагування у виді відкликання свідоцтва про призначення за наявності хоча б однієї з таких підстав:
( Абзац перший частини другої статті 37 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )( Пункт частини другої статті 37 виключено на підставі Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
2) відмова призначеного органу в допуску посадових осіб органу, що призначає, відповідного державного органу та/або фахівців, залучених згідно з частиною четвертою статті 38 цього Закону, до проведення його планової або позапланової перевірки з підстав, не передбачених законом, про що посадові особи, які проводять відповідну перевірку, складають акт;
3) встановлення факту здійснення призначеним органом діяльності з оцінки відповідності стосовно всієї сфери призначення чи деяких видів продукції та/або процедур оцінки відповідності в межах сфери призначення, щодо якої (яких) згідно зпунктом 1 частини першої чи частиною третьою цієї статті було призупинено дію свідоцтва про призначення, про що посадова особа органу, що призначає, складає відповідний акт;
4) встановлення факту виконання призначеним органом поза сферою призначення завдань з оцінки відповідності згідно з відповідним технічним регламентом, які можуть виконуватися органами з оцінки відповідності за умови призначення, про що посадова особа органу, що призначає, складає відповідний акт.
3. Орган, що призначає, призупиняє дію свідоцтва про призначення в межах усієї сфери призначення чи в частині, що стосується деяких видів продукції та/або процедур оцінки відповідності в межах сфери призначення, скорочує сферу призначення або відкликає свідоцтво про призначення у разі:
( Абзац перший частини третьої статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
1) звернення призначеного органу за власним бажанням з відповідною письмовою заявою за встановленою формою;
( Пункт 1 частини третьої статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
2) надання національним органом України з акредитації копії рішення відповідно про тимчасове зупинення дії атестата про акредитацію, обмеження сфери акредитації (якщо виключена частина сфери акредитації призначеного органу охоплює деякі види продукції та/або процедури оцінки відповідності в межах сфери його призначення) чи скасування атестата про акредитацію відповідного призначеного органу;
3) надання національним органом України з акредитації копії рішення про тимчасове зупинення дії атестата про акредитацію, обмеження сфери акредитації (якщо виключена частина сфери акредитації належить до сфери призначення відповідного призначеного органу, сфера акредитації з урахуванням її обмеження містить деякі види випробувань усіх чи окремих видів (категорій, груп) продукції в межах сфери призначення відповідного призначеного органу) чи про скасування атестата про акредитацію власної акредитованої випробувальної лабораторії відповідного призначеного органу у межах сфери його призначення.
( Частину третю статті 37 доповнено пунктом 3 згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
4. Орган, що призначає, поновлює дію свідоцтва про призначення в межах усієї сфери призначення чи в частині, що стосується деяких видів продукції та/або процедур оцінки відповідності в межах сфери призначення, у разі:
1) встановлення за результатами позапланової перевірки, проведеної за заявою призначеного органу, факту його відповідності вимогам до призначених органів або виконання ним своїх обов’язків стосовно всієї сфери призначення чи деяких видів продукції та/або процедур оцінки відповідності в межах сфери призначення, щодо якої (яких) згідно з пунктом 1 частини третьої цієї статті було призупинено дію свідоцтва про призначення;
2) надання національним органом України з акредитації копії рішення про поновлення дії атестата про акредитацію відповідного призначеного органу;
3) надання національним органом України з акредитації копії рішення про поновлення дії атестата про акредитацію власної акредитованої випробувальної лабораторії відповідного призначеного органу у межах його сфери призначення.
( Частину четверту статті 37 доповнено пунктом 3 згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
5. Крім підстав, передбачених частиною третьою цієї статті, орган, що призначає, скорочує сферу призначення також у разі набрання чинності змінами до технічного регламенту, згідно з якими виключаються вимоги щодо виконання призначеними органами певних завдань з оцінки відповідності згідно із зазначеним технічним регламентом стосовно деяких видів продукції та/або процедур оцінки відповідності в межах сфери призначення такого призначеного органу.
6. Крім підстав, передбачених частиною третьою цієї статті, орган, що призначає, відкликає свідоцтво про призначення також у разі:
( Абзац перший частини шостої статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
1) надання національним органом України з акредитації копії рішення про обмеження сфери акредитації відповідного призначеного органу (якщо виключена частина сфери акредитації призначеного органу охоплює всю сферу його призначення) або копії рішення про обмеження сфери акредитації власної акредитованої випробувальної лабораторії відповідного призначеного органу (якщо сфера акредитації такої випробувальної лабораторії з урахуванням її обмеження не містить принаймні деяких видів випробувань усіх чи окремих видів (категорій, груп) продукції в межах сфери призначення відповідного призначеного органу)";;
( Пункт 1 частини шостої статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
2) закінчення строку дії атестата про акредитацію відповідного призначеного органу або його власної акредитованої випробувальної лабораторії в межах сфери призначення такого призначеного органу, якщо протягом одного місяця з дня закінчення строку його дії призначений орган не надасть органу, що призначає, відповідно копію нового атестата про акредитацію відповідного призначеного органу, згідно з яким сфера його акредитації охоплює всю сферу його призначення, або копію нового атестата про акредитацію його власної акредитованої випробувальної лабораторії в межах сфери призначення такого призначеного органу, згідно з яким сфера акредитації такої випробувальної лабораторії містить деякі види випробувань усіх чи окремих видів (категорій, груп) продукції в межах сфери призначення відповідного призначеного органу;
( Пункт 2 частини шостої статті 37 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
3) припинення призначеного органу шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення або ліквідації;
4) набрання чинності змінами до технічного регламенту, згідно з якими виключаються вимоги щодо виконання призначеними органами певних завдань з оцінки відповідності згідно із зазначеним технічним регламентом стосовно всієї сфери призначення такого призначеного органу;
5) втрати чинності технічним регламентом, згідно з яким призначено орган з оцінки відповідності.
7. Крім підстав, передбачених частинами третьою і шостою цієї статті, орган, що призначає, скорочує сферу призначення також у разі закінчення строку дії атестата про акредитацію, якщо протягом одного місяця з дня закінчення строку його дії призначений орган надасть органу, що призначає, копію нового атестата про акредитацію, згідно з яким сфера акредитації відповідного призначеного органу не охоплює всю сферу його призначення (якщо виключена частина сфери акредитації призначеного органу охоплює деякі види продукції та/або процедури оцінки відповідності в межах сфери його призначення).
( Статтю 37 доповнено новою частиною згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
8. Орган, що призначає, визнає недійсним свідоцтво про призначення у разі встановлення факту або підтвердження раніше одержаної інформації про те, що призначеним органом у заяві про призначення чи розширення сфери його призначення та документах, що додаються до такої заяви, надано недостовірні відомості (крім технічних помилок), про що посадова особа органу, що призначає, складає відповідний акт.
( Статтю 37 доповнено новою частиною згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
9. Орган, що призначає, видає наказ про призупинення чи поновлення дії свідоцтва про призначення, скорочення сфери призначення або про відкликання чи визнання недійсним свідоцтва про призначення не пізніше 20 робочих днів з дня одержання відповідної заяви призначеного органу, копії рішення про тимчасове зупинення чи поновлення дії атестата про акредитацію, обмеження сфери акредитації або про скасування атестата про акредитацію призначеного органу, інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, з дня складення акта, у тому числі за результатами моніторингу призначеного органу, закінчення строку надання копії нового атестата про акредитацію, передбаченого пунктом 2 частини шостої та частиною сьомою цієї статті, та не пізніше 60 робочих днів з дня набрання чинності змінами до технічного регламенту, зазначеними в частині п’ятій та пункті 4 частини шостої цієї статті, або втрати чинності технічним регламентом, згідно з яким призначено орган з оцінки відповідності.
У разі видання наказу про скорочення сфери призначення орган, що призначає, видає призначеному органу свідоцтво про призначення із внесеними змінами, пов’язаними із скороченням сфери призначення.
Свідоцтво про призначення вважається відкликаним або визнаним недійсним, його дія - призупиненою або поновленою з дня доведення до відома призначеного органу відповідного наказу органу, що призначає, шляхом внесення відомостей про видання такого наказу до реєстру призначених органів та визнаних незалежних організацій.
Свідоцтво про призначення із внесеними змінами, пов’язаними із скороченням сфери призначення, набирає чинності з дня його доведення до відома призначеного органу шляхом внесення відомостей про скорочення сфери його призначення до реєстру призначених органів та визнаних незалежних організацій.
Подання скарги чи пред’явлення позову не зупиняє дію відповідного наказу органу, що призначає, про призупинення чи поновлення дії, відкликання, визнання недійсним свідоцтва про призначення або скорочення сфери призначення.
( Частина дев'ята статті 37 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
10. Національний орган України з акредитації інформує орган, що призначає:
1) про обмеження сфери акредитації, тимчасове зупинення чи поновлення дії або скасування атестатів про акредитацію призначених органів та їхніх власних акредитованих випробувальних лабораторій з наданням копій відповідних рішень - не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття зазначених рішень;
( Пункт 1 частини десятої статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
2) про закінчення строку дії атестатів про акредитацію призначених органів та їхніх власних акредитованих випробувальних лабораторій з наданням відомостей про подання такими призначеними органами чи їхніми власними акредитованими випробувальними лабораторіями заявок на акредитацію або одержання ними нових атестатів про акредитацію для цілей призначення - не пізніше ніж за один місяць до дня закінчення строку дії відповідних атестатів.
( Пункт 2 частини десятої статті 37 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )( Стаття 37 в редакції Закону № 2740-VIII від 06.06.2019 )
Стаття 37-1. Правові наслідки скорочення сфери призначення, призупинення чи припинення дії свідоцтва про призначення
1. У разі скорочення сфери призначення, призупинення чи припинення дії свідоцтва про призначення або у разі скасування свідоцтва про призначення у межах усієї сфери призначення чи її частини у порядку адміністративного оскарження відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" та/або до адміністративного суду відповідні призначені органи припиняють виконання завдань з оцінки відповідності та посилання у своїй документації і рекламі на призначення в межах усієї сфери призначення чи її частини, щодо якої видано наказ про скорочення сфери призначення, призупинення дії, відкликання, визнання недійсним або скасування свідоцтва про призначення.
2. Орган, що призначає, за пропозицією відповідного державного органу вживає відповідних заходів для того, щоб комплекти документації, пов’язаної з виконанням призначеним органом завдань з оцінки відповідності вимогам технічних регламентів у межах усієї сфери призначення чи її частини, щодо якої видано наказ про скорочення сфери призначення, призупинення дії, відкликання або визнання недійсним свідоцтва про призначення, або у разі скасування свідоцтва про призначення у межах усієї сфери призначення чи її частини у порядку адміністративного оскарження відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" та/або до адміністративного суду, у подальшому опрацьовувалися іншим призначеним органом або зберігалися для надання їх на запити органу, що призначає, та органів державного ринкового нагляду.
Порядок передачі та зберігання комплектів документації, пов’язаної з виконанням призначеними органами завдань з оцінки відповідності вимогам технічних регламентів, у разі скорочення сфери призначення, призупинення чи припинення дії свідоцтва про призначення встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання.
3. У разі скорочення сфери призначення, призупинення чи припинення дії свідоцтва про призначення документи про відповідність, видані відповідними призначеними органами, залишаються чинними, якщо інше не передбачено законодавством або якщо дія таких документів про відповідність не буде призупинена чи припинена іншим призначеним органом, якому передано відповідні комплекти документації для подальшого опрацювання чи зберігання.
( Закон доповнено статтею 37-1 згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019; в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
Стаття 38. Організація діяльності з призначення
1. Орган, що призначає, та відповідні державні органи у своїй діяльності з оцінювання претендентів на призначення, їх призначення та моніторингу призначених органів повинні:
забезпечувати відсутність конфлікту інтересів з органами з оцінки відповідності;
( Абзац другий частини першої статті 38 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019 )
гарантувати об’єктивність та неупередженість своєї діяльності;
забезпечувати прийняття кожного рішення, яке стосується призначення органу з оцінки відповідності, компетентними особами, що є іншими, ніж особи, які провели оцінювання цього органу;
забезпечувати конфіденційність одержаної інформації;
мати у своєму розпорядженні достатню кількість компетентного персоналу для належного виконання своїх завдань.
2. Моніторинг призначених органів здійснюється шляхом:
аналізу інформації, наданої органу, що призначає, призначеними органами відповідно до частин першої і четвертої статті 34, частин першої і третьої статті 42 цього Закону;
аналізу документально підтвердженої інформації, одержаної органом, що призначає, від фізичних та юридичних осіб, яка свідчить про невідповідність призначених органів вимогам до призначених органів або невиконання ними своїх обов’язків;
проведення планових та позапланових перевірок призначених органів згідно із Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Планові перевірки призначених органів проводяться відповідно до річних планів з періодичністю, визначеною згідно з вимогами Закону України. "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Позапланові перевірки призначених органів, визначені пунктом 1 частини четвертої статті 37 цього Закону, здійснюються органом, що призначає, за місцем провадження діяльності призначеного органу або у приміщенні органу, що призначає.
( Частину другу статті 38 доповнено абзацом згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
Моніторинг призначених органів, що проводиться на підставі абзаців другого та/або третього цієї частини, здійснюється у приміщенні органу, що призначає, у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері технічного регулювання.
( Частину другу статті 38 доповнено абзацом згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )( Частина друга статті 38 в редакції Закону № 2740-VIII від 06.06.2019 )
3. Посадові особи органу, що призначає, та відповідних державних органів, які здійснюють оцінювання претендентів на призначення або моніторинг призначених органів, мають право:
безперешкодно відвідувати, за умови пред’явлення службового посвідчення та посвідчення (направлення) на проведення оцінювання або моніторингу, претендентів на призначення чи призначених органів;
вимагати від претендентів на призначення чи призначених органів надання документів і матеріалів, необхідних для проведення оцінювання або моніторингу, одержувати копії таких документів і матеріалів;
вимагати від посадових осіб претендентів на призначення чи призначених органів надання у погоджений з ними строк усних чи письмових пояснень з питань, що виникають під час проведення оцінювання або моніторингу.
Посадові особи органу, що призначає, та відповідних державних органів, які здійснюють оцінювання претендентів на призначення або моніторинг призначених органів, зобов’язані не розголошувати конфіденційну інформацію, що стала їм відома у зв’язку із здійсненням оцінювання або моніторингу, та не використовувати таку інформацію в особистих інтересах або в інтересах третіх осіб, крім випадків, визначених законом. Посадові особи, винні у порушенні зазначеного обов’язку, притягаються до встановленої законом відповідальності.
( Частину третю статті 38 доповнено абзацом п’ятим згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019 )
4. Делегування органом, що призначає, або відповідними державними органами своїх повноважень щодо здійснення оцінювання претендентів на призначення, їх призначення та моніторингу призначених органів іншим особам забороняється.
До здійснення оцінювання претендентів на призначення та моніторингу призначених органів залучаються фахівці (аудитори, експерти) з досвідом виконання робіт з оцінки відповідності та/або акредитації органів з оцінки відповідності у сферах призначення, що підлягають оцінюванню або моніторингу, не менше п’яти років.
Посадові особи органу, що призначає, та відповідних державних органів і фахівці не можуть брати участі у здійсненні оцінювання претендентів на призначення або моніторингу призначених органів у разі, якщо вони перебували протягом останніх трьох років або перебувають у службовій залежності від претендента на призначення або призначеного органу, який підлягає відповідно оцінюванню чи моніторингу, є близькими особами в розумінні Закону України "Про запобігання корупції" для будь-якої особи, яка належить до персоналу такого претендента на призначення чи призначеного органу, а також якщо вони брали участь у виконанні робіт з акредитації відповідного претендента на призначення чи призначеного органу.
Посадові особи органу, що призначає, та відповідних державних органів і фахівці, які надали недостовірні відомості щодо своєї відповідності зазначеним вимогам до них (крім технічних помилок), не можуть бути залучені до здійснення оцінювання претендентів на призначення або моніторингу призначених органів протягом одного року з дня встановлення факту надання недостовірних відомостей, задокументованого у відповідному акті.
Залучені фахівці беруть участь у здійсненні оцінювання претендентів на призначення або моніторингу призначених органів спільно з посадовими особами органу, що призначає, та відповідних державних органів, а також мають права і виконують обов’язки, встановлені абзацами другим (із заміною пред’явлення службового посвідчення пред’явленням документа, що відповідно до закону посвідчує особу), третім і п’ятим частини третьої цієї статті.
Залучені фахівці не можуть становити більше половини складу комісії, що здійснює оцінювання претендента на призначення чи моніторинг призначеного органу, або очолювати зазначену комісію.
( Частина четверта статті 38 в редакції Закону № 2740-VIII від 06.06.2019 )
Стаття 39. Вимоги до порядку призначення
1. Видача свідоцтва про призначення, розширення та скорочення сфери призначення, призупинення, припинення і поновлення дії та внесення змін до свідоцтва про призначення здійснюються на безоплатній основі.
2. Порядок видачі або відмови у видачі, внесення змін до свідоцтва про призначення, розширення або скорочення сфери призначення, призупинення, припинення чи поновлення дії свідоцтва про призначення встановлюється Кабінетом Міністрів України відповідно до положень Закону України "Про адміністративну процедуру", Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
( Стаття 39 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019; в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )
Стаття 40. Систематизація та оприлюднення відомостей про призначені органи
1. Відомості про призначені органи вносяться до реєстру призначених органів і визнаних незалежних організацій.
2. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері технічного регулювання, розміщує на своєму офіційному веб-сайті та за потреби оновлює переліки призначених органів стосовно кожного технічного регламенту, яким передбачене застосування процедур оцінки відповідності із залученням призначених органів. Розміщення та оновлення таких переліків є безоплатними для призначених органів.
3. У переліках призначених органів зазначаються їх найменування, місцезнаходження, ідентифікаційні коди з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, контактні дані (номер телефону, факсу, адреса електронної пошти, веб-сайту - за наявності), присвоєні їм ідентифікаційні номери призначених органів і сфери їх призначення.
4. Первинні та змінені відомості про сферу призначення призначеного органу вносяться до переліку призначених органів стосовно відповідного технічного регламенту не пізніше п’яти робочих днів з дня видання наказу про призначення такого органу, розширення або скорочення сфери призначення, призупинення чи поновлення дії свідоцтва про призначення, з дня набрання чинності рішенням про скасування свідоцтва про призначення у частині сфери призначення у порядку адміністративного оскарження відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" та/або до адміністративного суду.
( Абзац перший частини четвертої статті 40 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
Не пізніше п’яти робочих днів з дня видання наказу про відкликання чи визнання недійсним свідоцтва про призначення або з дня набрання чинності рішенням про його скасування у порядку адміністративного оскарження відповідно до Закону України "Про адміністративну процедуру" та/або до адміністративного суду відомості про такий призначений орган підлягають виключенню з переліку призначених органів щодо відповідного технічного регламенту.
( Абзац другий частини четвертої статті 40 в редакції Закону № 4017-IX від 10.10.2024 )( Стаття 40 в редакції Закону № 2740-VIII від 06.06.2019 )
Стаття 41. Обов’язки призначених органів стосовно їх діяльності
1. Призначені органи повинні проводити оцінки відповідності згідно з процедурами оцінки відповідності, визначеними у відповідних технічних регламентах.
2. Оцінки відповідності повинні проводитися у пропорційний спосіб, без покладання зайвого навантаження на суб’єктів господарювання. Призначені органи повинні здійснювати свою діяльність з належним урахуванням величини суб’єкта господарювання, що замовляє роботи з оцінки відповідності, галузі, в якій він діє, його структури, ступеня складності технології виробництва відповідної продукції та масового чи серійного характеру виробничого процесу.
( Абзац перший частини другої статті 41 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019 )
При цьому призначені органи повинні дотримуватися ступеня вимогливості та рівня захисту, що є необхідними для відповідності продукції вимогам відповідного технічного регламенту.
3. У разі якщо призначений орган вважає, що виробником не були виконані вимоги, визначені в технічному регламенті, відповідних стандартах з переліку національних стандартів для цілей застосування технічного регламенту чи інших технічних специфікаціях, зазначений орган повинен вимагати від виробника вжиття відповідних коригувальних заходів та не видавати документ про відповідність.
( Частина третя статті 41 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2740-VIII від 06.06.2019 )
4. У разі якщо під час проведення моніторингу відповідності після видачі документа про відповідність призначений орган виявить, що продукція вже не відповідає вимогам, зазначений орган повинен вимагати від виробника вжиття відповідних коригувальних заходів і в разі необхідності призупинити або припинити дію документа про відповідність.
( Частина четверта статті 41 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4017-IX від 10.10.2024 )
5. У разі якщо коригувальних заходів не було вжито або вони не дали необхідних результатів, призначений орган залежно від обставин повинен установити обмеження щодо будь-яких документів про відповідність, призупинити або припинити їхню дію.