ВИКОНАВЧА ДИРЕКЦІЯ ФОНДУ ГАРАНТУВАННЯ ВКЛАДІВ ФІЗИЧНИХ ОСІБ
РІШЕННЯ
28.02.2013 № 13 |
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 березня 2013 р.
за № 482/23014
( Рішення втратило чинність на підставі Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1460 від 13.11.2023 )
Про затвердження Методики оцінки фінансової стійкості Фонду гарантування вкладів фізичних осіб
( Із змінами, внесеними згідно з Рішеннями Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 24 від 30.05.2013 № 93 від 18.09.2014 № 232 від 21.12.2015 № 1096 від 20.03.2017 № 3358 від 13.12.2018 № 1965 від 17.11.2020 )( Щодо застосування Методики оцінки фінансової стійкості Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в умовах воєнного стану див. Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1107 від 29.12.2022 )
Відповідно до частини шостої статті 12 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", з метою реалізації пункту 11 частини другої статті 4 та частини третьої статті 19 цього Закону, що визначають підходи до оцінки Фондом гарантування вкладів фізичних осіб фінансової стійкості системи гарантування вкладів у зв'язку із виконанням функцій та повноважень, пов'язаних із процедурою виведення неплатоспроможних банків із ринку, пункту 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону України від 02 жовтня 2012 року № 5411-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб" виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Методику оцінки фінансової стійкості Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (додається).
2. Відділу стратегії та нормативно-методологічного забезпечення разом з юридичним відділом забезпечити подання цього рішення до Міністерства юстиції України для державної реєстрації.
3. Це рішення набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Відділу зв'язків з громадськістю та міжнародними організаціями забезпечити розміщення цього рішення на офіційній сторінці Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в мережі Інтернет після його державної реєстрації.
Директор-розпорядник | О.І. Шарова |
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення виконавчої дирекції
Фонду гарантування вкладів
фізичних осіб
28.02.2013 № 13
(у редакції рішення виконавчої
дирекції Фонду гарантування
вкладів фізичних осіб
)
Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
25 березня 2013 р.
за № 482/23014
МЕТОДИКА
оцінки фінансової стійкості Фонду гарантування вкладів фізичних осіб
I. Загальні положення
1. Ця Методика, розроблена відповідно до пункту 11 частини другої статті 4, частини третьої статті 19 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон), визначає методику оцінки Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) фінансової стійкості системи гарантування вкладів і прогнозування потенційних надходжень коштів Фонду та витрат Фонду на виведення неплатоспроможних банків з ринку або ліквідацію на підставі статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність" та відшкодування коштів вкладникам.
2. Терміни, що використовуються в цій Методиці, вживаються у таких значеннях:
гарантовані Фондом кошти (ГФКi ) - визначена станом на початок i-го періоду сума можливого відшкодування за вкладами фізичних осіб, що розраховується відповідно до поданого банками Звіту про вклади фізичних осіб в учасниках Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - форма звітності № 1Ф (далі - форма № 1Ф), передбаченого Правилами подання звітності учасниками Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, затвердженими рішенням виконавчої дирекції Фонду від 18 червня 2020 року № 1158, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 31 серпня 2020 року за № 831/35114;
( Абзац другий пункту 2 розділу I із змінами, внесеними згідно з Рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 1965 від 17.11.2020 )
звітна дата - дата, станом на яку у фінансовій звітності відображаються результати розрахунків, здійснених відповідно до цієї Методики;
коефіцієнт очікуваного рівня втрат (LGD) - частка витрат Фонду на виведення неплатоспроможних банків з ринку та відшкодування коштів вкладникам, яку не буде повернуто Фонду в процесі ліквідації неплатоспроможного банку;
кредиторські вимоги Фонду до банків, що ліквідуються, - вимоги Фонду, що виникли відповідно до пункту 3 частини першої та пункту 2 частини другої статті 29 Закону;
надходження на відшкодування витрат Фонду на утримання та продаж заставленого майна - прогнозна сума відшкодування витрат Фонду на утримання та продаж заставленого майна банку, що ліквідується, яка буде отримана у період зі звітної дати до дати завершення строку ліквідації;
очікувана сума задоволення кредиторських вимог Фонду (Фкв ) - прогнозна сума задоволення кредиторських вимог Фонду до банків, що ліквідуються;
очікувана сума компенсації витрат Фонду на здійснення процедури ліквідації (Квтр ) - сума, яку Фонд очікує отримати від банків як задоволення кредиторських вимог Фонду до банків, що ліквідуються, та яка надходить на компенсацію витрат на здійснення ним процедури ліквідації, у тому числі виплат гарантованої суми відшкодування вкладникам банків;
очікувані надходження (Ноч ) - надходження до банків, що ліквідуються, від управління та продажу їх активів, які очікуються у період зі звітної дати до завершення строку ліквідації;
потенційні витрати Фонду на виведення неплатоспроможних банків з ринку та відшкодування коштів вкладникам (ПВФ) - прогнозна гарантована сума відшкодування коштів за вкладами, зважена на коефіцієнт очікуваного рівня втрат, розрахована на подальші 12 місяців;
прогнозна сума задоволення кредиторських вимог банком (Мпкв_j ) - прогнозна сума, яку банк, що ліквідується, зможе направити на задоволення вимог його кредиторів третьої - десятої черг у період зі звітної дати до завершення строку ліквідації;
резерв під очікувані кредитні збитки від неповернення цільової позики, наданої банкам (Рцп ), - основна сума боргу та сума нарахованих процентів за договорами цільової позики, які згідно з прогнозними розрахунками, здійсненими відповідно до цієї Методики, банк не зможе повернути Фонду;
строк ліквідації - максимально можливий строк ліквідації, визначений відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", але не більше п'яти років;
фінансова стійкість Фонду (ФСФi ) - достатність коштів для забезпечення виконання Фондом його функцій і повноважень та оцінки ризику їх суттєвого зменшення, передбачених Законом, мінімальний обсяг яких не може бути нижчим за 2,5 відсотка від суми гарантованих Фондом коштів вкладників у межах суми відшкодування з урахуванням суми зборів з учасників Фонду, яка має надійти протягом поточного кварталу;
фінансові ресурси Фонду (ФРФ) - грошові кошти на поточних рахунках Фонду, готівкові кошти, фінансові інвестиції у державні цінні папери, крім державних цінних паперів, які передбачається використати як засіб виконання зобов'язань за кредитом.
Інші терміни використовуються у значеннях, визначених Законом.
II. Розрахунок фінансової стійкості Фонду
1. Розрахунок фінансової стійкості Фонду (ФСФi ) здійснюється щомісяця станом на 01 число місяця і визначається як співвідношення коштів Фонду та суми гарантованих Фондом коштів за такою формулою:
де | ПЗi | - | прогноз суми початкового збору з учасників Фонду, яка має надійти протягом i-го місяця (розраховується згідно з даними Національного банку України стосовно реєстрації нових банків); |
РЗi | - | прогноз суми регулярного збору з учасників Фонду, яка має надійти протягом i-го місяця (розраховується методом математичного моделювання на основі статистичної обробки даних форми № 1Ф ); | |
СЗi | - | сума спеціального збору (у разі його фактичного встановлення) з учасників Фонду, яка має надійти протягом i-го місяця; | |
ГФКi | - | гарантовані Фондом кошти як визначена станом на початок i-го місяця сума можливого відшкодування за вкладами фізичних осіб, що розраховується відповідно до поданої банками форми № 1Ф . |
Фінансова стійкість Фонду (ФСФi ) не повинна бути менше 2,5 відсотка.
2. Розрахунок прогнозної фінансової стійкості Фонду здійснюється з метою визначення ризику суттєвого зменшення обсягу коштів Фонду і прогнозування необхідності поповнення коштів Фонду у майбутньому.
Прогнозна фінансова стійкість Фонду розраховується станом на 01 число кожного місяця на подальші 12 місяців за такою формулою:
де | ФСФi + 1 | - | прогнозна фінансова стійкість Фонду станом на початок i-го + 1 місяця; |
КФi + 1 | - | кошти Фонду як фінансові ресурси Фонду на початок i-го + 1 місяця; | |
ГФКi + 1 | - | гарантовані Фондом кошти як визначена станом на початок i-го + 1 місяця сума можливого відшкодування за вкладами фізичних осіб, що розраховується з використанням методів математичного моделювання на основі статистичної обробки даних форми № 1Ф ; | |
і | - | порядковий номер місяця, який набуває значення від 1 до 12. |
Значення показника КФi + 1 визначається за такою формулою:
Зниження значення прогнозної фінансової стійкості Фонду (ФСФi + 1 ) до рівня нижче 2,5 відсотка свідчить про ризик суттєвого зменшення обсягу коштів Фонду та необхідність поповнення коштів Фонду у майбутньому.
3. Прогнозні надходження коштів Фонду розраховуються за такою формулою:
де | Нi | - | прогнозні надходження коштів до Фонду протягом i-го місяця; |
Фкв і | - | очікувана сума задоволення кредиторських вимог Фонду до банків, що ліквідуються, протягом i-го місяця, яка розраховується відповідно до Алгоритму розрахунку очікуваної суми задоволення кредиторських вимог Фонду гарантування вкладів фізичних осіб до банків, процедура ліквідації яких здійснюється Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Алгоритм розрахунку) (додаток 1); | |
ДІi | - | прогноз надходжень від фінансових інвестицій Фонду в державні цінні папери України, які мають надійти протягом i-го місяця; | |
ДПi | - | прогноз доходів у вигляді процентів, нарахованих Національним банком України за залишками коштів на рахунках Фонду, відкритих у Національному банку України, які мають надійти протягом i-го місяця; | |
ДПВi | - | прогноз надходжень від виконання заходів, передбачених планом врегулювання, у тому числі від продажу неплатоспроможного банку або перехідного банку, надходжень від банків, що ліквідуються за процедурою, визначеною відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності Законом ; | |
ІДi | - | прогноз інших надходжень (штрафи, пені, кредити, внески, доходи від цільових позик, позик на умовах субординованого боргу, благодійні внески, гранти, гарантійні внески тощо), які мають надійти протягом i-го місяця; | |
i | - | порядковий номер місяця, який набуває значення від 1 до 12. |
Прогноз надходжень від інвестування коштів Фонду в державні цінні папери України (ДІi ), які будуть спрямовані на поповнення коштів Фонду протягом i-го місяця, складається на основі графіка надходження купонних платежів або у разі короткострокових облігацій внутрішньої державної позики як різниця між ціною погашення та ціною купівлі.
Прогноз доходів у вигляді процентів, нарахованих Національним банком України за залишками коштів на рахунках Фонду, відкритих у Національному банку України (ДПi ), складається виходячи з умов відповідного договору між Фондом та Національним банком України.
Прогноз надходжень від виконання заходів, передбачених планом врегулювання, зокрема від продажу неплатоспроможного банку або перехідного банку, ліквідації банку, а також надходжень від банків, що ліквідуються за процедурою, визначеною відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності Законом, складається згідно з графіком задоволення вимог кредиторів та/або затвердженим планом врегулювання неплатоспроможного банку.
4. При прогнозуванні витрат коштів Фонду враховуються прогнозні витрати, передбачені частиною другою статті 20 Закону. Прогнозні витрати коштів Фонду розраховуються за такою формулою:
III. Забезпечення майбутніх потенційних витрат Фонду
1. Розрахунок потенційних витрат Фонду на виведення неплатоспроможних банків з ринку та відшкодування коштів вкладникам здійснюється щомісяця і визначається за такою формулою:
2. Значення показника LGD розраховується щокварталу станом на кінець останнього дня звітного кварталу на підставі статистичних даних банків, щодо яких було прийняте рішення про ліквідацію після 01 січня 2013 року та ліквідація яких уже завершилася або продовжена не менше ніж на 1 рік, станом на звітну дату за такою формулою:
3. Сума потенційних витрат Фонду на виведення неплатоспроможних банків з ринку та відшкодування коштів вкладникам затверджується виконавчою дирекцією Фонду і відображається на дату балансу в бухгалтерському обліку Фонду у складі забезпечень.
4. Залишок забезпечення переглядається на кінець кожного звітного кварталу та за потреби коригується (зменшується або збільшується).
( Методика в редакції Рішень Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 232 від 21.12.2015, № 3358 від 13.12.2018 )
Начальник фінансового відділу | О.В. Нужненко |
Додаток 1
до Методики оцінки фінансової
стійкості Фонду гарантування
вкладів фізичних осіб
(пункт 3 розділу II)
АЛГОРИТМ
розрахунку очікуваної суми задоволення кредиторських вимог Фонду гарантування вкладів фізичних осіб до банків, процедура ліквідації яких здійснюється Фондом гарантування вкладів фізичних осіб
1. Очікувана сума задоволення кредиторських вимог Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) розраховується щокварталу станом на кінець кожного кварталу.
2. Очікувана сума компенсації витрат Фонду на здійснення процедури ліквідації та резерв під очікувані кредитні збитки від неповернення цільової позики, наданої банкам, відображаються у фінансовій звітності Фонду та переглядаються на кінець кожного кварталу.
3. Коефіцієнт конверсії (перетворення) ліквідаційної маси в грошовий потік протягом відповідного періоду здійснення процедури ліквідації розраховується як середньозважене значення по всіх банках, що ліквідуються, на базі наявної статистики фактичних надходжень до таких банків з дати початку процедури ліквідації до звітної дати.
4. Коефіцієнт конверсії ліквідаційної маси в грошовий потік розраховується щокварталу з урахуванням нових статистичних даних.
5. Для розрахунку коефіцієнтів конверсії ліквідаційної маси в грошовий потік беруться такі періоди:
1) з дати початку процедури ліквідації до завершення повних дванадцяти місяців здійснення процедури ліквідації (значення n = 1);
2) з дати початку тринадцятого місяця процедури ліквідації до завершення повних двадцяти чотирьох місяців здійснення процедури ліквідації (значення n = 2);
3) з дати початку двадцять п'ятого місяця процедури ліквідації до завершення повних тридцяти шести місяців здійснення процедури ліквідації (значення n = 3);
4) з дати початку тридцять сьомого місяця процедури ліквідації до завершення повних сорока восьми місяців здійснення процедури ліквідації (значення n = 4);
5) з дати початку сорок дев'ятого місяця процедури ліквідації до завершення повних шістдесяти місяців здійснення процедури ліквідації (значення n = 5).
6. Розрахунок коефіцієнтів конверсії ліквідаційної маси в грошовий потік здійснюється окремо для кожного з визначених періодів.
До розрахунку кожного коефіцієнта конверсії ліквідаційної маси в грошовий потік включаються лише ті банки, у яких затверджена ліквідаційна маса та ліквідаційна процедура яких завершена після 2014 року, а також банки, щодо яких проводилася процедура ліквідації всі повні місяці у визначеному періоді, для якого розраховується коефіцієнт.
7. Коефіцієнт конверсії ліквідаційної маси в грошовий потік розраховується за такою формулою:
8. Розрахунок очікуваних надходжень (Ноч) здійснюється на базі розрахованих коефіцієнтів конверсії ліквідаційної маси в грошовий потік (kn ) протягом відповідного періоду.
9. Розрахунок очікуваних надходжень (Ноч ) здійснюється щодо кожного банку, що ліквідується, окремо.
10. Очікувані надходження (Ноч ) до банку, що ліквідується, розраховуються за такою формулою:
11. Надходження на відшкодування витрат Фонду на утримання та продаж заставленого майна (Нзм_j ) розраховується за такою формулою:
де | ОВзм_j | - | вартість активів банку, що ліквідується, визначена незалежним суб'єктом оціночної діяльності на дату затвердження ліквідаційної маси такого банку або на дату останньої переоцінки активів такого банку, де j - номер банку; |
kn | - | коефіцієнт конверсії ліквідаційної маси в грошовий потік протягом відповідного періоду здійснення ліквідації; | |
f | - | фактична кількість місяців у періоді n, в яких здійснювалася процедура ліквідації банку, станом на звітну дату; | |
n | - | номер періоду, визначений відповідно до пункту 5 цього Алгоритму; | |
Кв | - | рівень витрат Фонду, що відшкодовуються Фонду згідно з Порядком здійснення та розрахунку витрат Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на утримання та продаж заставленого майна , затвердженим рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 11 лютого 2016 року № 138, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 04 березня 2016 року за № 353/28483. |
12. Надходження відшкодувань витрат Фонду на утримання та продаж заставленого майна розраховуються щодо кожного банку окремо.
13. Розрахунок очікуваної суми задоволення кредиторських вимог Фонду здійснюється окремо щодо кожного банку.
14. Як очікувана сума задоволення кредиторських вимог Фонду (Фкв ) використовується найменше із таких двох значень:
1) сума незадоволених кредиторських вимог Фонду до банку, що ліквідується, на звітну дату, що складається з витрат Фонду на здійснення виплат гарантованої суми відшкодування, витрат, пов'язаних із здійсненням процедури ліквідації, та основної суми боргу і нарахованих процентів за договорами цільової позики;
2) прогнозна сума можливого задоволення вимог кредиторів банку, що ліквідується, третьої - десятої черг, що розраховується за такою формулою:
15. Очікувана сума задоволення кредиторських вимог Фонду (Фкв_і ) розраховується у розрізі місяців задоволення, де і - порядковий номер місяця від звітної дати.
16. Розрахунок резерву під очікувані кредитні збитки від неповернення цільової позики, наданої банкам, розраховується окремо щодо кожного банку, що ліквідується.
17. Для розрахунку резерву під очікувані кредитні збитки від неповернення цільової позики, наданої банку, що ліквідується, визначається та дисконтується очікувана сума погашення основної суми боргу і нарахованих процентів за договором цільової позики.
18. Як очікувана сума погашення основної суми боргу і нарахованих процентів за договором цільової позики, наданої банку, береться найменше з таких двох значень:
1) очікувана сума задоволення кредиторських вимог Фонду (Фкв_j );
2) основна сума боргу та сума нарахованих і несплачених процентів за договором цільової позики, наданої банку, станом на звітну дату (ЦПj ).
19. Для цілей розрахунку резерву під очікувані кредитні збитки від неповернення цільової позики, наданої банку, очікувана сума погашення основної суми боргу та нарахованих процентів за договором цільової позики дисконтується.
20. З метою дисконтування очікувана сума погашення основної суми боргу та нарахованих процентів за договором цільової позики, наданої банку, розподіляється помісячно на строк із звітної дати до завершення строку ліквідації.
21. Розподіл розрахованої очікуваної суми погашення основної суми боргу та нарахованих процентів за договором цільової позики, наданої банку, здійснюється так:
розподіляється очікувана сума задоволення кредиторських вимог Фонду (Фкв_j ) відповідно до розрахованих коефіцієнтів конверсії ліквідаційної маси в грошовий потік (kn ) виходячи з припущення, що задоволення кредиторських вимог здійснюється рівномірно протягом кожного з визначених періодів n;
очікувана сума погашення основної суми боргу та нарахованих процентів за договором цільової позики, наданої банку, розподіляється в сумах, аналогічних розподіленим сумам Фкв_j, від найближчих місяців до того моменту, коли вона буде розподілена у повному розмірі.
22. Розподілені очікувані суми погашення основної суми боргу та нарахованих процентів за договором цільової позики, наданої банку, дисконтуються за розміром процентів (річних), визначеним договором цільової позики.
23. Резерв під очікувані кредитні збитки від неповернення цільової позики, наданої банку, розраховується за такою формулою:
24. Розрахований резерв під очікувані кредитні збитки від неповернення цільової позики, наданої банку, розподіляється між основною сумою боргу та нарахованими процентами так:
спочатку резерв відноситься на нараховані та несплачені проценти та відображається у фінансовій звітності Фонду як знецінення (коригування корисності) нарахованих процентів;
залишок резерву відноситься на основну суму боргу за цільовою позикою.
25. Очікувана сума компенсації витрат Фонду на здійснення процедури ліквідації (Квтр ) розраховується окремо щодо кожного банку, що ліквідується, за такою формулою:
де | Фкв | - | очікувана сума задоволення кредиторських вимог Фонду; |
Пцп | - | очікувана сума погашення основної суми боргу та нарахованих процентів за договором цільової позики. |
26. Для відображення у фінансовій звітності Фонду очікувана сума компенсації витрат Фонду на здійснення процедури ліквідації (Квтр ) дисконтується.
27. З метою дисконтування майбутніх грошових потоків розрахована очікувана сума компенсації витрат Фонду на здійснення процедури ліквідації (Квтр ) розподіляється помісячно на строк зі звітної дати до завершення строку ліквідації.
Розподіл здійснюється так:
розподіляється очікувана сума погашення кредиторських вимог Фонду (Фкв_j ) відповідно до розрахованих коефіцієнтів конверсії ліквідаційної маси в грошовий потік (kn ) виходячи з припущення, що задоволення кредиторських вимог здійснюється рівномірно протягом кожного з визначених періодів n;
очікувана сума компенсації витрат Фонду на здійснення процедури ліквідації (Квтр ) розподіляється в сумах, аналогічних розподіленим сумам Фкв_j, починаючи від останніх місяців до того моменту, коли сума Квтр буде розподілена у повному розмірі.
28. Як ставки дисконтування очікуваної суми компенсації витрат Фонду на здійснення процедури ліквідації (Квтр ) використовуються ставки дисконтування за роками, розраховані як спот-ставки зі щорічним нарахуванням процентів відповідно до кривої безкупонної дохідності для облігацій внутрішньої державної позики у гривні, побудованої із застосуванням параметричної моделі Нельсона-Сігела та опублікованої на веб-сайті Національного банку України.
29. Для дисконтування очікуваної суми компенсації витрат Фонду на здійснення процедури ліквідації (Квтр ) використовуються ставки, розраховані станом на звітну дату.
( Додаток 1 в редакції Рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 3358 від 13.12.2018 )
Додаток 2
до Методики оцінки фінансової
стійкості Фонду гарантування вкладів
фізичних осіб
(пункт 4 розділу II)
МЕТОДИКА
розрахунку прогнозної гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами
1. Для розрахунку прогнозної гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами використовуються дані Звіту про вклади фізичних осіб в учасниках Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - форма звітності № 1Ф (далі - форма № 1Ф), передбаченого Правилами подання звітності учасниками Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, затвердженими рішенням виконавчої дирекції Фонду від 18 червня 2020 року № 1158, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 31 серпня 2020 року за № 831/35114, дані статистичної звітності Національного банку України, інформація Національного банку України щодо застосованих до банків заходів впливу, встановлення особливого режиму нагляду, виявлених порушень та інша інформація.
2. На розгляд виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) подаються такі два сценарії розрахованої прогнозної гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами протягом 12 місяців (ВГСВ ) з виділенням прогнозних гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами протягом кожного i-го місяця (Вгсві ):
1) песимістичний сценарій - за яким використовується вся розрахована прогнозна гарантована сума відшкодування коштів за вкладами;
2) оптимістичний сценарій - за яким використовується розрахована прогнозна гарантована сума відшкодування коштів за вкладами, за винятком прогнозної гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами у банках, що відповідають одночасно таким умовам:
держава є власником частки у банку понад 75 відсотків;
банк отримав менше 90 балів.
3. Прогнозна гарантована сума відшкодування коштів за вкладами протягом 12 місяців (ВГСВ ) розраховується як сума добутків гарантованої суми відшкодування вкладникам коштів за вкладами кожного з банків та ймовірності його віднесення до категорії неплатоспроможних протягом 12 місяців за такою формулою:
де | ГСВg | - | розмір гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами в g-му банку відповідно до поданих банками даних за формою № 1Ф ; |
PDg | - | ймовірність віднесення g-го банку до категорії неплатоспроможних протягом 12 місяців. |
4. Прогнозна гарантована сума відшкодування коштів за вкладами протягом 12 місяців (ВГСВ ) розподіляється відповідно до таблиці 1.
Таблиця 1
РОЗПОДІЛ
прогнозної гарантованої суми відшкодування коштів
за вкладами протягом 12 місяців (В ГСВ ) на періоди
Примітки до таблиці 1:
1. Вгсві - прогнозна гарантована сума відшкодування коштів за вкладами протягом i-го місяця в 12-місячному періоді.
2. Вгсв - прогнозна гарантована сума відшкодування коштів за вкладами протягом 12 місяців.
3. ГСВа - гарантована сума відшкодування для зазначеної у пункті 6 цієї Методики групи банків А, яка розраховується як сума гарантованих сум відшкодування коштів за вкладами в кожному з банків, які потрапляють за розподілом до такої групи банків, за такою формулою:
де | ГСВgа | - | розмір гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами в кожному g-му банку, який за розподілом потрапляє до групи банків А. |
5. Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про використання песимістичного або оптимістичного сценарію на відповідний період.
Якщо 90 відсотків гарантованої суми відшкодування для зазначеної у пункті 6 цієї Методики групи банків А (ГСВа) є більшими, ніж розрахована за оптимістичним сценарієм прогнозна гарантована сума відшкодування коштів за вкладами протягом 12 місяців (Вгсв), на розгляд виконавчої дирекції Фонду подається прогнозна гарантована сума відшкодування коштів за вкладами, розрахована за песимістичним сценарієм.
6. Банки розподіляються за групами (j) за скоринговим балом (рівнем ризику, який відповідає кількості отриманих балів ВБg ). Групи визначаються із кроком, визначеним стандартними статистичними методами з урахуванням кількості банків у групі, за скоринговим балом. Для кожної із груп визначаються показники ймовірності віднесення групи банків до категорії неплатоспроможних (PDg ).
Ймовірність віднесення g-го банку до категорії неплатоспроможних (PDg ) визначається за рівнем ризику банку (кількістю отриманих балів ВБg ) відповідно до таблиці 2 за принципом: чим вищий бал, тим більша ймовірність віднесення g-го банку до категорії неплатоспроможних (PDg ).
Таблиця 2
Визначення ймовірності віднесення банку до категорії неплатоспроможних
7. Розрахунки, передбачені цією Методикою, здійснюються за банками, які на звітну дату не віднесені до категорії неплатоспроможних.
8. Банкам, які в період після звітної дати до дати проведення розрахунків віднесені до категорії неплатоспроможних, але у яких рівень ризику (кількість отриманих балів ВБg ) нижче 100, присвоюється бал ВБg = 100.
Банкам, які на звітну дату та/або до дати проведення розрахунків були віднесені Національним банком України до категорії проблемних та/або до яких Радою національної безпеки і оборони України застосовано персональні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції), але у яких рівень ризику (кількість отриманих балів ВБg ) нижче 90, присвоюється бал ВБg = 90.
9. Для визначення ймовірності віднесення банку до категорії неплатоспроможних (ймовірності дефолту PDg ) для груп банків використовуються дані скорингової оцінки банків (рівень ризику банку, який відповідає кількості отриманих балів) та фактичних дефолтів банків за період використання скорингової оцінки з урахуванням макроекономічного стану країни.
10. За наявною статистикою розраховуються фактичні частоти дефолтів на горизонті 12 місяців (PDскорtj ) за кожний рік (t) для кожної групи банків (j) для інтервалів балів скорингової моделі:
11. Ймовірність дефолту за групою j (PDскорj) та по системі (PDскор ) визначається як середня арифметична за роками частота дефолтів у відповідній групі за скоринговим балом та по системі.
12. Вплив макроекономічного середовища враховується за допомогою макроекономічної моделі дефолтів банків, що здійснюється шляхом проведення кореляційно-регресійного аналізу залежності ймовірності дефолту банків від вибраних макро-факторів Xf. Найбільш впливовий макро-фактор X визначений шляхом побудови однофакторних нелінійних регресійних моделей залежності рівня ймовірності дефолтів PDm від кожного із незалежних макроекономічних факторів. Рівняння моделі має такий вигляд:
де | Ln (PDm ) | - | натуральний логарифм ймовірності дефолту PDm; |
X | - | незалежна змінна (річний індекс реального ВВП); параметри a і b визначаються за допомогою стандартних статистичних методів. |
Ймовірність дефолту PDm розраховується за такою формулою: