• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про схвалення Стратегії комунікацій у сфері запобігання та протидії корупції на період до 2025 року і затвердження операційного плану заходів з її реалізації

Кабінет Міністрів України  | Розпорядження, Заходи, План, Стратегія від 22.12.2023 № 1203-р
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Розпорядження, Заходи, План, Стратегія
  • Дата: 22.12.2023
  • Номер: 1203-р
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Розпорядження, Заходи, План, Стратегія
  • Дата: 22.12.2023
  • Номер: 1203-р
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
РОЗПОРЯДЖЕННЯ
від 22 грудня 2023 р. № 1203-р
Київ
Про схвалення Стратегії комунікацій у сфері запобігання та протидії корупції на період до 2025 року і затвердження операційного плану заходів з її реалізації
1. Схвалити Стратегію комунікацій у сфері запобігання та протидії корупції на період до 2025 року, що додається.
2. Затвердити операційний план заходів з реалізації Стратегії комунікацій у сфері запобігання та протидії корупції на період до 2025 року (далі - операційний план), що додається.
3. Центральним органам виконавчої влади, іншим органам та установам, відповідальним за виконання операційного плану:
забезпечити своєчасне виконання операційного плану за рахунок і в межах коштів, передбачених у державному бюджеті на відповідний рік, а також інших не заборонених законодавством джерел фінансування;
подавати щокварталу до 15 числа наступного місяця Національному агентству з питань запобігання корупції інформацію про хід виконання операційного плану для її узагальнення та подання у двотижневий строк Кабінетові Міністрів України.

Прем'єр-міністр України

Д. ШМИГАЛЬ

Інд. 80


СХВАЛЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 22 грудня 2023 р. № 1203-р
СТРАТЕГІЯ
комунікацій у сфері запобігання та протидії корупції на період до 2025 року
Опис проблем, які обумовили прийняття Стратегії, і нормативно-правових актів, що діють у відповідній сфері
Одним із важливих аспектів сучасної державної правової політики є реформування системи запобігання і протидії корупції. Досягнення успіху в зазначеному процесі є передумовою для формування у суспільстві довіри до влади, зростання економічного потенціалу держави, покращення добробуту громадян України.
Тема корупції для громадян України є однією з найважливіших навіть після початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації. За результатами соціологічного дослідження, проведеного у 2022 році соціологічною компанією Info Sapiens "Корупція в Україні 2022: розуміння, сприйняття, поширеність" (далі - дослідження "Корупція в Україні 2022"), у рейтингу проблем, які найбільше турбують громадян, корупція посідає третє місце (64,2 відсотка), на другому - висока вартість життя та низький рівень доходів (69,2 відсотка), на першому - збройна агресія Російської Федерації проти України (90,4 відсотка).
Згідно з національним опитуванням щодо громадського залучення, проведеного в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!" у 2022 році, на думку громадян, крім зміцнення обороноздатності країни та відновлення її інфраструктури, боротьба з корупцією повинна стати головним повоєнним пріоритетом для держави. Так, за результатами рейтингового опитування, 36 відсотків респондентів зазначають, що викорінення корупції є одним із головних повоєнних пріоритетів для Кабінету Міністрів України та вважають його більш важливим, ніж відновлення інфраструктури (30 відсотків), зміцнення обороноздатності держави (30 відсотків), люстрація і переслідування колаборантів (28 відсотків) чи подолання економічної кризи (19 відсотків).
Третина українців вважає, що після початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації рівень корупції підвищився (32,9 відсотка респондентів), 29,7 відсотка - зазначають, що рівень корупції не змінився, 20,8 відсотка - переконані, що він став нижчим, а 16,6 відсотка - не змогли дати оцінку змінам у цій сфері (соціологічне опитування Центру Разумкова "Оцінка громадянами ситуації в країні та дій влади, довіра до соціальних інститутів (лютий 2022 р. - березень 2023 року)").
Крім того, спостерігається недостатній рівень поінформованості населення і представників бізнесу щодо того, які різновиди поведінки мають ознаки корупції: залежно від типу прожективної ситуації від 8,6 до 70,8 відсотка респондентів вважають корупцією випадки, які згідно із законодавством не є проявами корупції (дослідження "Корупція в Україні 2022").
Такі показники демонструють потребу у проведенні кампаній у сфері антикорупційних комунікацій, спрямованих на підвищення рівня поінформованості громадян з відповідних питань.
На думку громадян (дослідження "Корупція в Україні 2022"), рейтинг сфер за поширеністю корупції такий: судова система (50,9 відсотка), митниця (47,4 відсотка), прикордонний контроль (33 відсотки) і земельні відносини (35,6 відсотка). За даними опитування, серед усіх типів корупції найбільш серйозною проблемою респонденти вважають політичну корупцію на найвищому рівні (86,9 відсотка назвали корупцію в Кабінеті Міністрів України чи Верховній Раді України серйозною або дуже серйозною проблемою), на другому місці - корупція у бізнесі (79,6 відсотка), на третьому - повсякденна побутова корупція (68,7 відсотка).
За результатами дослідження "Стан корупції в Україні 2023: сприйняття, досвід, ставлення", проведеного в рамках Програми сприяння громадській активності "Долучайся!", у питанні боротьби з корупцією українці покладають відповідальність як на самих себе, так і на державні органи. Частка респондентів, які вважають, що за боротьбу з корупцією повинні відповідати громадяни, становить 13 відсотків, проте більшість покладає основну відповідальність за це на Президента України та Офіс Президента України (44 відсотки). Частина респондентів (13 відсотків) очікують на підтримку з боку Європейського Союзу (соціологічне опитування "Підсумки-2022: Під синьо-жовтим прапором свободи!", проведене Центром Разумкова).
Готовність повідомляти про випадки корупції серед населення зафіксована на рівні 11,2 відсотка у 2022 році та 9,8 відсотка у 2021 році; серед представників бізнесу - відповідно 26,2 та 22,7 відсотка.
Незважаючи на таку готовність, частка респондентів, яка заявила про факти корупції компетентним органам, серед населення становить 5,2 відсотка, а серед представників бізнесу - 12,8 відсотка (дослідження "Корупція в Україні 2022").
Також важливою складовою у боротьбі з корупцією є діяльність медіа. Згідно з дослідженням "Корупція через фільтри ЗМІ (1 березня 2022-30 квітня 2023)", проведеним консалтинговою компанією "Центр контент аналізу", тема корупції переважно згадується у форматі новин (70 відсотків), у яких повідомляється про перебіг резонансних справ та поширюються офіційні повідомлення правоохоронних та антикорупційних органів про викриття та запобігання корупції. Аналітичні статті (16 відсотків) стосуються корупційних ризиків під час відбудови України та взаємодії з міжнародними інституціями, досліджують проблеми корупції в різних сферах. За рівнем поширення інтерв’ю займають третє місце (8 відсотків), розслідування і репортажі - 5 відсотків та 1 відсоток відповідно.
Своєчасне прийняття законодавчих актів для вирішення зазначених проблемних питань є необхідною умовою ефективної реалізації державної антикорупційної політики.
У середньостроковій перспективі реалізація Стратегії комунікацій у сфері запобігання та протидії корупції на період до 2025 року (далі - Комунікаційна стратегія), яка розроблена на основі положень Антикорупційної стратегії на 2021-2025 роки, затвердженої Законом України "Про засади державної антикорупційної політики на 2021-2025 роки" (далі - Антикорупційна стратегія), та Державної антикорупційної програми на 2023-2025 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2023 р. № 220 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 31, ст. 1685) (далі - Державна антикорупційна програма), сприятиме на суспільному рівні змінам у поведінці громадян та сприйнятті ними проявів корупції, а на державному - зміні суспільно-політичного дискурсу в бік запобігання та відмови від корупції, покращення інформування щодо переваг нульової толерантності до будь-яких корупційних проявів.
Аналіз поточного стану справ, тенденції та обґрунтування щодо необхідності розв’язання виявлених проблем
Антикорупційна реформа є однією з найскладніших та найбільш комплексних реформ, що проводить держава в умовах воєнного стану, оскільки стосується практично кожної сфери суспільних відносин.
Упродовж останніх років в Україні приділяється значна увага формуванню ефективних комунікацій у сфері запобігання та протидії корупції, зокрема розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2017 р. № 576 (Офіційний вісник України, 2017 р., № 71, ст. 2170) схвалено Стратегію комунікацій у сфері запобігання та протидії корупції, основною метою якої було створення та розбудова системи комплексних, послідовних та скоординованих антикорупційних комунікацій.
У зазначеній Стратегії було визначено стратегічні цілі розвитку сфери антикорупційних комунікацій на період до 2020 року, зокрема формування довіри до державної антикорупційної політики, координованість дій державних органів та інших учасників антикорупційних комунікацій, формування нульової толерантності до корупції в суспільстві.
Проте досягти повною мірою очікуваних результатів від реалізації зазначеної Стратегії не вдалося, оскільки вона була розроблена в останній рік дії Антикорупційної стратегії на 2014-2017 роки та фактично діяла без законодавчого підґрунтя, а також через тривалий процес створення антикорупційних органів, що відбувався протягом 2014-2019 років.
У зв’язку з тим, що Стратегія комунікацій у сфері запобігання та протидії корупції передбачала здійснення заходів з її реалізації лише до 2020 року, виникла необхідність у розробленні та затвердженні Кабінетом Міністрів України нового стратегічного документа, який відповідатиме вимогам часу, запиту суспільства на боротьбу з корупцією та сприятиме посиленню координації антикорупційних комунікацій.
Крім того, відсутність в України впродовж майже трьох років основного стратегічного документа у сфері запобігання та протидії корупції - Антикорупційної стратегії призвела до розбалансованої і малоефективної діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування у питаннях запобігання та протидії корупції, а також негативно вплинула на ефективність комунікацій у цій сфері.
Затвердження Антикорупційної стратегії та Державної антикорупційної програми дало можливість забезпечити скоординованість антикорупційних заходів, їх комплексність, збалансованість та належний розподіл ресурсів.
Заінтересовані сторони отримали змогу враховувати цілі та пріоритети політики під час планування своєї діяльності, а громадськість та інститути громадянського суспільства - здійснювати контроль за впровадженням антикорупційних реформ та виконанням політичних зобов’язань щодо запобігання корупції.
Прийняття зазначених нормативно-правових актів засвідчило, що разом з необхідністю здійснення військового спротиву, відбудови зруйновної інфраструктури та розвитку економіки під час воєнного стану одним із пріоритетів державної політики є досягнення суттєвого прогресу в запобіганні та протидії корупції, а також у забезпеченні злагодженості та системності антикорупційної діяльності всіх органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Так, згідно з дослідженням, проведеним міжнародною організацією Transparency International у 2022 році, в рейтингу "Індекс сприйняття корупції" Україна отримала 33 бали із 100 можливих. Зазначений показник за останні 10 років збільшився на 8 балів (у 2013 році - 25 балів, у 2022 році - 33 бали). Проте у глобальному рейтингу за підсумками 2022 року Україна посіла 116-те місце із 180 країн і розділяє позицію з такими країнами, як Монголія, Алжир, Ангола та Замбія.
Також Європейська комісія у висновку від 17 червня 2022 р. щодо заявок на членство в Європейському Союзі, поданих Україною, Грузією та Республікою Молдова, зазначила, що Україна досягла значного прогресу на шляху до верховенства права, проте подальша боротьба з корупцією залишається однією з основних вимог суспільства.
Для ефективної реалізації Антикорупційної стратегії та Державної антикорупційної програми комунікативний процес потребує активної участі центральних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також потужної підтримки громадянського суспільства.
Антикорупційні комунікації мають комплексний та багаторівневий характер, здійснюються в умовах військового спротиву країни. З урахуванням цього простежуються такі тенденції:
високі очікування громадян щодо результатів боротьби з корупцією державних органів, зокрема антикорупційних, ефективності впровадження нових антикорупційних практик (таких як інститут викривачів);
нерозуміння повноважень антикорупційних органів у випадку виявлення корупційного правопорушення;
недостатня комунікація щодо заходів із запобігання корупції та їх вплив на задоволення ключових потреб громадян України - безпека, економічне зростання та добробут;
спрощене розуміння громадськістю того, що таке боротьба з корупцією. Антикорупційні заходи сприймаються як дотримання правил, що ґрунтуються на верховенстві права (тривалість розслідування, презумпція невинуватості тощо), і як бар’єр для отримання бажаного результату - зменшення рівня корупції в державі;
недостатня увага до заходів щодо запобігання корупції та формування стратегії доброчесної поведінки, сконцентрованість на покаранні за вже вчинені корупційні злочини;
підірвана довіра суспільства до процесу реформ через безсистемність та відсутність контролю за їх проведенням;
ігнорування принципу верховенства права, відсутність впевненості у дотриманні вимог законів та єдиних правил для всіх громадян, що перешкоджають розвитку антикорупційної культури;
спрощений підхід до комунікації з боку центральних органів виконавчої влади та інших державних органів і установ, коли основна увага зосереджується на позитивних новинах та хибній впевненості, що антикорупційні ініціативи можна впроваджувати декларативно;
бажання громадськості долучатися до антикорупційних ініціатив, водночас слабке розуміння того, як, крім публічних звинувачень, це можна зробити. Відсутність готовності громадян брати на себе відповідальність за викриття корупції (недостатнє розуміння суті роботи та ролі викривачів);
недостатній рівень комунікації з інститутами громадянського суспільства, що призводить до критики центральних органів виконавчої влади та інших державних органів і установ у випадку виявлення у їх діях зловживань або непрозорої діяльності.
В Україні повинна сформуватися та ефективно впроваджуватися скоординована політика протидії корупції, повинні запроваджуватися і заохочуватися ефективні практики, спрямовані на запобігання корупції. Такий підхід потребує злагодженої роботи всіх державних органів та суспільних організацій, діяльність яких повинна бути спрямована не лише на викорінення корупції як явища, а і на запобігання умовам, що можуть сприяти її виникненню.
Недостатній рівень поінформованості та розуміння особливостей антикорупційної реформи серед громадян України призводить до викривлення сприйняття корупції і низького рівня підтримки реформ у суспільстві, зокрема у сфері запобігання та протидії корупції.
За таких умов надзвичайно важливим є забезпечення ефективної та злагодженої комунікації органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також залучення до цього процесу громадян України.
Формування ефективної комунікації у сфері запобігання та протидії корупції на національному і регіональному рівні передбачає системну та скоординовану роботу на двох інформаційних напрямах.
Перший напрям - комунікаційна діяльність, спрямована на підвищення рівня обізнаності суспільства щодо запобігання корупції і боротьби з корупцією та, як результат, підвищення рівня довіри до державних антикорупційних ініціатив.
Українці не завжди розрізняють, що є корупцією, а що - негативною усталеною традицією або порушенням етичних норм.
Побутова корупція в Україні сприймається як найкращий, а інколи єдиний шлях розв’язання власних проблем чи задоволення нагальних потреб. І навіть тоді, коли на противагу сталим корупційним практикам держава чи органи місцевого самоврядування пропонують не менш зручну, але при цьому цілком законну альтернативу, населення не завжди нею користується. Формування довіри до держави та її інституцій повинно здійснюватися, зокрема, через інформування про нові ініціативи, зміни, що відбуваються, та результати таких змін. Це стане основою для зменшення проявів побутової корупції, зміцнення довіри до державних антикорупційних ініціатив та створення запиту на стратегії доброчесної поведінки.
Кожен державний орган у своїй щоденній діяльності повинен покращити інформування громадськості щодо запобігання і боротьби з корупцією та цінність (перевагу) доброчесної поведінки для суспільства.
Крім того, державні органи повинні зосередити свої зусилля на розширенні сприйняття теми боротьби з корупцією через впровадження інструментів для запобігання корупції, підвищення рівня прозорості та підзвітності державних службовців, зменшення кількості проявів корупції під час надання адміністративних послуг, діяльності антикорупційних уповноважених в державних органах.
Основними напрямами інформування громадськості є:
протидія корупції у країні, зокрема шляхи запровадження ініціатив чи внесення змін до законодавства;
переваги доброчесної поведінки кожного громадянина;
невідворотність покарання за корупційні діяння та негативні наслідки вчинення корупційних і пов’язаних з корупцією правопорушень;
важливість забезпечення громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.
Для поширення повідомлень про успіхи у боротьбі з корупцією органи державної влади та установи можуть залучати інститути громадянського суспільства. Залучення незаангажованих третіх сторін до комунікації сприятиме підвищенню рівня довіри громадськості до державних органів та установ.
Другий напрям - популяризація стратегії доброчесної поведінки в суспільстві, формування нульової толерантності до проявів корупції та усвідомлення невідворотності покарання за корупцію.
Для зміни ставлення до корупційних проявів у суспільстві необхідним є збільшення позитивного досвіду у взаємодії громадян з державою та невідворотність покарання для тих, хто порушує вимоги законодавства, зокрема державних службовців, молоді та загальної (широкої) аудиторії.
Комунікаційні заходи спрямовані на дотримання державними службовцями принципу доброчесності та формування стійкої довіри громадян до державних органів та органів місцевого самоврядування.
Робота з молоддю як однією з ключових категорій населення закладає фундамент середньострокових і довгострокових суспільних змін у ставленні до корупції, є інвестицією у виховання покоління, для якого власна доброчесна поведінка і така сама поведінка інших громадян є нормою.
Виховання і формування доброчесної поведінки та конкретних навичок, які допоможуть реалізовувати такий підхід на практиці, потребують сталого зв’язку з молоддю. Тому інтеграція теми доброчесності та стратегій доброчесної поведінки через навчальні програми до системи освіти дасть можливість забезпечити сталість та послідовність у досягненні цієї мети.
Цільові аудиторії та заінтересовані сторони (стейкхолдери)
Цільовими аудиторіями є групи людей, на яких розраховано вплив Комунікаційної стратегії, а саме:
державні службовці та депутати (посадові особи державних органів, установ та організацій, депутати всіх рівнів);
суб’єкти, що формують суспільну думку (лідери думок, експерти, науковці, інститути громадянського суспільства, активісти);
заклади освіти та учасники навчального процесу, молодь (заклади загальної середньої освіти, заклади вищої освіти; вчителі, студенти, школярі);
міжнародні донорські та партнерські організації, які надають підтримку Україні;
медіа (національні, регіональні, місцеві, міжнародні);
українські та міжнародні компанії, що належать до малого і середнього бізнесу, великі компанії, асоціації;
громадяни України як споживачі державних та комунальних послуг;
громадяни України як виборці;
громадяни України як жителі певних регіонів (територіальних громад);
громадяни України як викривачі;
громадяни України в загальному сенсі (масова аудиторія з поділом за віковими категоріями, статтю, соціальним статусом).
Заінтересованими сторонами (стейкхолдерами) є фізичні та юридичні особи, які мають легітимний інтерес у досягненні стратегічних цілей Комунікаційної стратегії, тобто певною мірою залежать від неї або можуть впливати на процес її реалізації.
Заінтересованими сторонами для реалізації стратегічних цілей Комунікаційної стратегії є:
органи, що ухвалюють рішення, пов’язані з антикорупційною політикою (Президент України, Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України);
органи, що здійснюють контроль за дотриманням вимог антикорупційного законодавства, виявляють порушення та ініціюють притягнення до відповідальності (Національне агентство з питань запобігання корупції, Національне антикорупційне бюро, Офіс Генерального прокурора України, Спеціалізована антикорупційна прокуратура Офісу Генерального прокурора України, Державне бюро розслідувань, Національна поліція, Вища рада правосуддя, Вища кваліфікаційна комісія суддів);
органи правосуддя (Вищий антикорупційний суд, суди загальної юрисдикції);
органи управління у сфері освіти (МОН, відділи (управління) освіти місцевих держадміністрацій);
органи, які є виконавцями Державної антикорупційної програми.
Стратегічні цілі та показники їх досягнення
Основною метою Комунікаційної стратегії є зміна суспільно-політичного дискурсу шляхом посилення уваги до питання запобігання та відмови від корупції, формування нульової толерантності до будь-яких корупційних проявів.
Для досягнення основної мети Комунікаційної стратегії передбачається виконання таких стратегічних цілей.
Стратегічна ціль 1. Підвищення рівня довіри у суспільстві до державних антикорупційних ініціатив та державних органів.
Показники досягнення стратегічної цілі:
збільшення кількості громадян України, які висловлюють довіру до інститутів антикорупційного блоку (в травні 2023 р. Національному агентству з питань запобігання корупції висловили довіру 26,5 відсотка населення, Національному антикорупційному бюро - 30 відсотків, Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі Офісу Генерального прокурора України - 27 відсотків (за даними дослідження Центру Разумкова "Оцінка громадянами ситуації в країні, довіра до соціальних інститутів, політиків, посадовців та громадських діячів (травень 2023)");
збільшення кількості громадян України, які позитивно оцінюють дії влади у боротьбі з корупцією (за результатами дослідження "Корупція в Україні 2022", у 2022 році ефективність діяльності Офісу Президента України із запобігання та протидії корупції оцінювалася на рівні 2,9 бала із 5 можливих, СБУ - 2,58, Національного агентства з питань запобігання корупції - 2,35, Національного антикорупційного бюро - 2,39 бала. Представники бізнесу оцінюють ефективність Офісу Президента України на рівні 2,98 бала, СБУ - 2,82, Національного антикорупційного бюро - 2,82, Національного агентства з питань запобігання корупції - 2,66 бала);
збільшення кількості матеріалів у відсотковому співвідношенні, що містять інформацію про оптимізацію функцій державних органів, доброчесну поведінку, цифрову трансформацію та відкриті дані (зокрема, фінансові звіти політичних партій, декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб відповідно до Закону України "Про запобігання корупції").
Стратегічна ціль 2. Зниження рівня толерантності до корупції та будь-яких її проявів. Доброчесна поведінка є суспільною нормою.
Показники досягнення стратегічної цілі:
формування розуміння громадянами України зв’язку між антикорупційними заходами та впливом на рівень національної безпеки, економічного зростання та добробуту;
зниження загального рівня толерантного відношення до корупції (за результатами дослідження "Корупція в Україні 2022", виправдовують давання хабаря, неофіційних послуг або подарунка, якщо це необхідно для вирішення важливої справи, 16,4 відсотка населення і 23,6 відсотка представників бізнесу);
збільшення частки громадян України, які негативно ставляться до корупційних проявів (згідно з дослідженням "Корупція в Україні 2022", частка тих, хто негативно ставиться до корупції, серед населення становила 57,4 відсотка, серед представників бізнесу - 60,3 відсотка);
зменшення частки тих, хто мав власний корупційний досвід (згідно з дослідженням "Корупція в Україні 2022", частка тих, хто мав власний корупційний досвід, серед населення становила 17,7 відсотка, серед представників бізнесу - 15,4 відсотка);
збільшення кількості громадян України, готових повідомляти про факти корупційних проявів, а також громадян, які заявили про факти корупції, що мали місце стосовно них, компетентним органам (згідно з дослідженням "Корупція в Україні 2022", серед населення готові були повідомляти про факти корупції 11,2 відсотка, серед представників бізнесу - 26,2 відсотка; частка респондентів, які заявили про факти корупції, що мали місце стосовно них, компетентним органам, серед населення становила 5,2 відсотка, серед представників бізнесу - 12,8 відсотка).
Стратегічна ціль 3. Створення комунікаційної інфраструктури Державної антикорупційної програми, забезпечення ефективної комунікації її виконавців між собою та із суспільством.
Показники досягнення стратегічної цілі:
створено Антикорупційний медіацентр на базі Національного агентства з питань запобігання корупції як платформу для координації комунікацій між виконавцями Державної антикорупційної програми;
підготовлено щоквартальний і щорічний звіти за результатами аналізу медіа та соціальних мереж щодо запобігання та протидії корупції;
узагальнено статистичну інформацію, яку надають Національному агентству з питань запобігання корупції спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції та інші державні органи відповідно до Закону України "Про запобігання корупції".
Завдання, спрямовані на досягнення поставлених цілей, етапи їх виконання, очікувані результати
Для досягнення Стратегічної цілі 1 необхідним є виконання таких завдань:
проведення оцінки ставлення суспільства до корупції та рівня довіри суспільства до державних антикорупційних ініціатив і державних органів;
проведення регулярних медіа-заходів з антикорупційної тематики у державних органах, зокрема тих, що формують державну політику в найбільш уражених корупцією сферах, за участю осіб, уповноважених на здійснення комунікації з антикорупційних питань;
сприяння залученню громадськості до визначення механізму вироблення рішень у сфері запобігання та протидії корупції;
розміщення публікацій/інформації про запобігання, виявлення та протидію корупції на офіційних веб-сайтах центральних органів виконавчої влади, інших заінтересованих державних органів;
проведення регулярних медіа-заходів з антикорупційної тематики та популяризації доброчесної поведінки;
проведення регулярних координаційних заходів з антикорупційної тематики;
сприяння формуванню та реалізації державної антикорупційної політики.
Очікуваний результат - підвищення рівня обізнаності громадян про результати здійснення антикорупційних заходів та ініціатив державних органів у сфері запобігання та протидії корупції, підвищення рівня довіри до зазначених ініціатив та органів.
Для досягнення Стратегічної цілі 2 необхідним є підвищення рівня обізнаності громадян про вплив корупції на щоденне життя та ефект від антикорупційних заходів.
Очікуваний результат - збільшення кількості громадян, які обирають стратегії доброчесної поведінки, законні та зручні способи отримання послуг і взаємодії з державою.
Для досягнення Стратегічної цілі 3 необхідним є виконання таких завдань:
утворення Антикорупційного медіацентру як платформи для об’єднання комунікаційних практик виконавців Державної антикорупційної програми, координації кризових комунікацій і комунікацій з питань зручних та ефективних механізмів як альтернативи сформованим корупційним практикам;
забезпечення проведення щоквартального та річного аналізу інформаційних матеріалів медіа і соціальних мереж щодо запобігання та протидії корупції;
забезпечення виконавців Державної антикорупційної програми узагальненою статистичною інформацією про результати її виконання.
Очікуваний результат - налагодження ефективної комунікації для виконання Державної антикорупційної програми між її виконавцями та інформування громадян про антикорупційні заходи.
Очікуваним результатом реалізації Комунікаційної стратегії є підвищення рівня довіри громадян України та представників бізнесу до спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції та інших державних органів, підвищення рівня обізнаності суспільства щодо корупції, зниження рівня толерантності до будь-яких її проявів та популяризація повідомлень про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, налагодження ефективної комунікації між виконавцями Державної антикорупційної програми.
Очікується, зокрема, що за результатами реалізації Комунікаційної стратегії до 2025 року кількість громадян, які називають корупцію дуже серйозною проблемою для України, не перевищуватиме 60 відсотків; індекс сприйняття поширеності корупції повинен зменшитися з 4,39 у 2021 році до 3,9 у 2025 році (у 2023 і 2024 роках - відповідно 4,2 і 4,05).
Ключові принципи реалізації Комунікаційної стратегії
Для досягнення цілей Державної антикорупційної програми та Комунікаційної стратегії, а також для посилення формування довіри між ключовими групами стейкхолдерів необхідно дотримуватися таких принципів:
стратегічність - комунікаційна діяльність та окремі інформаційні чи освітні кампанії, проекти та ініціативи повинні відповідати Комунікаційній стратегії і бути спрямованими на реалізацію визначеної цілі та завдань, зокрема сприяти значному поступу на шляху до формування негативного ставлення суспільства до корупції та посилення довіри до державних антикорупційних ініціатив. Комунікаційна діяльність повинна бути спрямована на всі цільові аудиторії, охоплювати усі регіони та територіальні громади;
збалансованість - необхідність дотримуватися проактивного, об’єктивного і збалансованого висвітлення досягнень у запобіганні корупції та боротьбі з корупцією, а також викликів, складнощів і невдач. Збалансованість у комунікаціях сприятиме подальшому формуванню культури належної відкритості та прозорості діяльності органів державної влади, конструктивної співпраці з громадськістю;
інклюзивність - доступність, залучення та інтеграція до реалізації Комунікаційної стратегії ключових цільових аудиторій, зокрема, під час обігу інформації між спеціалізованими антикорупційними та державними органами і громадськістю на національному і регіональному рівні. Інформація про діяльність окремих державних органів повинна бути доступною для громадськості з точки зору розміщення на відповідних ресурсах;
діалог і повага - реалізація Комунікаційної стратегії передбачає не лише інформування, а і заохочення цільових аудиторій до діалогу, зворотного зв’язку і, як результат, суспільні зміни в поведінці у ставленні до корупції та підвищення рівня довіри суспільства до державних антикорупційних ініціатив;
вимірюваність - ефективність реалізації Комунікаційної стратегії визначається за допомогою кількісних та якісних характеристик, а саме: кількість та якість опублікованих матеріалів; сприйняття цільовими аудиторіями поширених повідомлень; ступінь охоплення аудиторій; кількість запланованих та реалізованих проектів (кампаній) і їх вплив на суспільство;
політика "єдиного голосу" - узгодженість та координованість комунікацій державних органів, залучених до реалізації Комунікаційної стратегії;
інтегрований підхід до комунікацій - використання медіа, соціальних мереж, комунікаційних платформ та інших сучасних комунікаційних інструментів.
Канали та інструменти комунікацій
Для реалізації цілей Комунікаційної стратегії планується задіяти власні канали комунікації виконавців Комунікаційної стратегії та зовнішні канали комунікації.
До власних каналів комунікації виконавців Державної антикорупційної програми та можливих інструментів комунікації належать:
офіційні веб-сайти, на яких розміщуються прес-релізи, новини, інфографіка, роз’яснення, банери, фото- та відеоматеріали тощо;
офіційні сторінки в соціальних мережах Facebook, платформа X, Telegram, YouTube, WhatsАpp, Instagram, зокрема для розміщення дописів, інфографіки, опитувань, вікторин, фото- та відеоматеріалів;
електронні розсилки, дайджести, друковані матеріали;
сторінки, колонки, блоги та відеоблоги спікерів органів - виконавців Комунікаційної стратегії на різних платформах;
публічні заходи, організовані виконавцями Комунікаційної стратегії (прес-конференції, освітні заходи, брифінги, виступи, презентації, демонстрація відеороликів тощо).
Власними каналами комунікації Національного агентства з питань запобігання корупції є:
офіційний веб-сайт та сторінки у соціальних мережах: https://nazk.gov.ua;
інформаційна система моніторингу Державної антикорупційної програми: https://dap.nazk.gov.ua;
база знань: https://wiki.nazk.gov.ua;
Антикорупційний портал уповноважених осіб: https://antycorportal.nazk.gov.ua/;
Єдиний портал повідомлень викривачів: https://whistleblowers.nazk.gov.ua;
навчальна платформа: study.nazk.gov.ua;
заходи, організовані Національним агентством з питань запобігання корупції у власному медіацентрі та на інших інформаційних майданчиках.
До зовнішніх каналів комунікації та можливих інструментів комунікації належать:
телебачення (фільми, серіали, ролики, відеосюжети, програми, інші формати);
радіо (ролики, програми, новинні сюжети тощо);
Інтернет-ресурси (статті, інтерв’ю, колонки, фото- та відеоматеріали, опитування, спецпроекти, банери тощо);
друковані медіа (статті, інтерв’ю, колонки, фото- та відеоматеріали тощо);
публічні заходи (фестивалі, форуми, конференції, мистецькі та культурні заходи, тренінги, семінари тощо);
зовнішні носії (білборди, сітілайти, вуличні екрани тощо);
розміщення відеороликів, плакатів та іншої інформаційної продукції у громадському транспорті - на вокзалах та в поїздах, у метрополітені (вагони метро, переходи, ескалатори) та іншому громадському транспорті;
розміщення відеороликів, плакатів, буклетів, наліпок та іншої інформаційної продукції у державних та комунальних закладах (центри надання адміністративних послуг, поліклініки, заклади освіти тощо);
інформаційні ресурси партнерських організацій (інститутів громадянського суспільства, донорів, лідерів громадської думки).
Наративи та ключові повідомлення
Громадяни України не готові миритися з корупцією та висловлюють готовність використовувати доброчесні стратегії поведінки, повідомляти органи, що здійснюють контроль за дотриманням вимог антикорупційного законодавства, про випадки корупції та застосовувати інші способи протесту проти корупції. Частка таких громадян збільшується, особливо під час війни, що підтверджується даними соціологічних опитувань.
Між корупцією та добробутом суспільства є прямий причинно-наслідковий зв’язок: чим вища корупція, тим бідніша країна, чим нижчий рівень корупції, тим вищі соціально-економічні показники країни.
Якщо громадяни України матимуть чітке розуміння негативних наслідків корупції як на побутовому, так і на державному рівні, будуть більш обізнані про те, як заходи щодо запобігання корупції зумовлюють безпосередні зміни на краще в їх житті, то державні органи отримають чіткий запит від громадськості на здійснення заходів, передбачених Державною антикорупційною програмою, а також підтримку суспільства у здійсненні превентивних заходів у боротьбі з корупцією, що є не менш важливим, ніж покарання корупціонерів.
Державна антикорупційна програма є фундаментальним документом, від виконання якого залежить, чи стане Україна державою, вільною від корупції, чи ні. Зазначена Програма має прямий вплив на життя людей - пацієнтів лікарень, студентів, школярів, внутрішньо переміщених осіб, військовослужбовців та інших категорій громадян України.
Ефект від виконання Державної антикорупційної програми підтверджено реальними результатами, рішеннями та розрахунками ефективності.
Ефективні зусилля держави в реалізації антикорупційної політики сприятимуть підвищенню рівня довіри до державних органів.
В українському суспільстві має бути сформована нульова толерантність до корупції та будь-яких її проявів, що особливо важливо під час війни та відбудови.
Від того, як Україна виконає завдання із запобігання та протидії корупції, залежить успішне майбутнє держави, перемога у війні та підтримка західних партнерів.
Саме зараз спостерігається гострий запит суспільства на зміни і соціальну справедливість: це час для ухвалення практик і норм, які створюють, фіксують і реалізують єдині правила для всіх, рівний доступ до ресурсів, посилення процесів політичної конкуренції, унеможливлення корупції.
Для зниження рівня корупції потрібно, крім невідворотності відповідальності, забезпечити ефективні інструменти запобігання (унеможливлення) корупції та дотримання доброчесних стратегій поведінки кожним громадянином.
В Україні запроваджується дієвий державний контроль за дотриманням державними службовцями правил етичної поведінки та вимог антикорупційного законодавства.
Держава створила і продовжує створювати зручні законні альтернативи корупційним практикам - цифрові сервіси, відкриті реєстри, прозорі правила надання державних та комунальних послуг.
Зниження впливу "людського фактору" сприяє підвищенню рівня прозорості і ефективності у відносинах держави з громадянами та організаціями.
Узагальнений підхід до здійснення заходів Комунікаційної стратегії
Реалізація узагальненого підходу до здійснення заходів Комунікаційної стратегії дасть змогу досягти таких результатів:
щодо громадян - збільшити рівень розуміння впливу антикорупційних заходів на забезпечення ключових потреб; стимулювати до відмови від корупційних практик за рахунок проведення інформаційних кампаній та реалізації освітніх проектів;
щодо медіа - поглибити рівень розуміння проблематики впливу запобігання та боротьби з корупцією шляхом реалізації навчальних проектів, проведення навчальних заходів та експертної підтримки;
щодо державних службовців - покращити розуміння переваг, які забезпечить виконання Державної антикорупційної програми та впровадження відповідної політики; стимулювати до відмови від корупційних практик шляхом реалізації навчальних проектів для комунікаційних департаментів органів державної влади, координації спільних заходів та кампаній з питань боротьби з корупцією, доведення відповідних інформаційних матеріалів;
щодо бізнесу - підвищити рівень розуміння переваг, які забезпечить виконання Державної антикорупційної програми; стимулювати до відмови від корупційних практик шляхом реалізації навчальних проектів для комунікаційних департаментів, залучення до інформаційних кампаній/заходів з питань боротьби з корупцією, поширення відповідних інформаційних матеріалів.
Порядок реалізації, проведення моніторингу, оцінка виконання Комунікаційної стратегії та звітування
Національне агентство з питань запобігання корупції проводить моніторинг та оцінку прогресу реалізації Комунікаційної стратегії і може залучати представників інших центральних органів виконавчої влади, а також за згодою представників інших державних органів, установ та організацій, представників інститутів громадянського суспільства та міжнародних організацій.
За результатами моніторингу і оцінки прогресу реалізації Комунікаційної стратегії Національне агентство з питань запобігання корупції готує пропозиції та рекомендації щодо вжиття невідкладних заходів для забезпечення ефективної реалізації Комунікаційної стратегії.
Національне агентство з питань запобігання корупції щороку не пізніше 1 квітня оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті аналітичний звіт про стан виконання Комунікаційної стратегії за попередній рік, який містить узагальнену оцінку прогресу реалізації Комунікаційної стратегії в цілому; інформацію про виконання операційного плану реалізації Стратегії комунікацій у сфері запобігання та протидії корупції на період до 2025 року (далі - операційний план) за попередній рік; рекомендації щодо необхідності внесення змін до Комунікаційної стратегії та операційного плану, а також пропозиції стосовно вжиття органами державної влади, установами та організаціями невідкладних заходів з метою забезпечення ефективної реалізації Комунікаційної стратегії, виконання операційного плану та розв’язання основних проблем у сфері запобігання та протидії корупції.
У рамках реалізації Комунікаційної стратегії запроваджується моніторинг виконання завдань та заходів, який проводиться під час щорічного загальнонаціонального опитування та проведення медіа-аудиту.
Ефективна реалізація Комунікаційної стратегії передбачає досягнення мети та стратегічних цілей, зокрема підвищення рівня довіри суспільства до державних антикорупційних ініціатив і зниження рівня толерантності до будь-яких проявів корупції.
Для оцінювання ефективності реалізації Комунікаційної стратегії використовуються кількісні та якісні показники, зокрема:
підвищення рівня довіри громадян до державних антикорупційних органів та ініціатив за результатами щорічного загальнонаціонального опитування (зниження рівня толерантності до корупції);
підвищення рівня обізнаності щодо дій громадян у випадку виявлення фактів корупції; різновидів поведінки, що є корупцією.
Під час реалізації Комунікаційної стратегії здійснюється оцінка проміжних результатів з метою переформатування інформаційного простору, результатом якого повинна стати зміна інформаційних акцентів:
збільшення кількості матеріалів, орієнтованих на запобігання корупції та поширення доброчесної поведінки;
коректне відтворення повідомлень і їх відповідна тональність (сприйняття), закладені в основу щоденної комунікації та інформаційно-освітніх кампаній.
Фінансове забезпечення реалізації Комунікаційної стратегії
Фінансування заходів щодо реалізації Комунікаційної стратегії здійснюється за рахунок та в межах коштів державного бюджету, затверджених на відповідний рік, а також з інших не заборонених законодавством джерел, у тому числі за рахунок міжнародної технічної допомоги.
Обсяг фінансування Комунікаційної стратегії визначається з урахуванням конкретних завдань та у межах коштів, передбачених законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
ЗАТВЕРДЖЕНО
розпорядженням Кабінету Міністрів України
від 22 грудня 2023 р. № 1203-р
ОПЕРАЦІЙНИЙ ПЛАН
заходів з реалізації Стратегії комунікацій у сфері запобігання та протидії корупції на період до 2025 року
Завдання Найменування заходу Строк виконання Відповідальні за виконання Індикатор виконання
Ціль 1. Підвищення рівня довіри у суспільстві до державних антикорупційних ініціатив та державних органів
1. Проведення оцінки ставлення суспільства до корупції та рівня довіри суспільства до державних антикорупційних ініціатив і державних органів 1) інформування про результати щорічного стандартного загальнонаціонального опитування щодо корупції в Україні за методикою, затвердженою Національним агентством з питань запобігання корупції (далі - Агентство) 2024 і 2025 роки Агентство оприлюднено результати щорічного стандартного загальнонаціонального опитування щодо корупції в Україні
2) забезпечення комунікації щодо результатів щорічного експертного опитування стосовно оцінки рівня корупції в Україні за методикою, затвердженою Агентством 2024 і 2025 роки Агентство оприлюднено результати проведення експертного опитування щодо оцінки рівня корупції в Україні
3) оновлення на офіційному веб-сайті Агентства окремої сторінки "Бібліотека основних соціологічних досліджень", на якій розміщено результати соціологічних досліджень, що проводилися в Україні протягом останніх 10 років, забезпечення комунікації щодо ключових результатів досліджень 2024 і 2025 роки Агентство окрема сторінка "Бібліотека основних соціологічних досліджень" постійно оновлюється на офіційному веб-сайті Агентства
4) створення та постійне оновлення на офіційному веб-сайті Агентства окремої сторінки "Бібліотека аналітичних досліджень", на якій розміщено найбільш комплексні наукові та навчальні праці (монографії, дисертації, підручники, збірки праць тощо) останніх років у сфері запобігання та протидії корупції 2024 і 2025 роки Агентство розміщено на офіційному веб-сайті Агентства окрему сторінку "Бібліотека аналітичних досліджень"
2. Проведення регулярних медіа-заходів з антикорупційної тематики у державних органах, зокрема тих, що формують державну політику в найбільш уражених корупцією сферах, за участю осіб, уповноважених на здійснення комунікації з антикорупційних питань проведення медіа-брифінгів з питань запобігання та виявлення корупції, зокрема в державних органах, що формують державну політику в найбільш уражених корупцією сферах, за участю осіб, уповноважених на здійснення комунікацій з антикорупційних питань щонайменше один раз на рік (як окремий захід або в межах іншого медіа-заходу) міністерства та інші центральні органи виконавчої влади медіа-захід проведено
3. Сприяння залученню громадськості до визначення механізму вироблення рішень у сфері запобігання та протидії корупції організація заходів (засідань за круглим столом, громадських обговорень, панельних дискусій, спільних нарад тощо) стосовно визначення корупційних ризиків, а також шляхів запобігання та протидії корупції в діяльності органу державної влади за участю керівників органу державної влади, експертів, інститутів громадянського суспільства, громадської ради та із залученням у разі потреби представників медіа у міру потреби міністерства та інші центральні органи виконавчої влади проведено щонайменше один спільний захід, під час якого обговорено корупційні ризики в діяльності органу державної влади та шляхи їх усунення за участю заінтересованих сторін
4. Розміщення публікацій/ інформації про запобігання, виявлення та протидію корупції на офіційних веб-сайтах центральних органів виконавчої влади, інших заінтересованих державних органів систематичне оновлення на офіційних веб-сайтах центральних органів виконавчої влади, інших заінтересованих державних органів інформації окремого розділу з антикорупційної тематики, поширення інформації за результатами антикорупційної роботи у таких соціальних мережах, як Facebook, YouTube, платформа X тощо 2024 і 2025 роки міністерства та інші центральні органи виконавчої влади в окремому розділі на офіційних веб-сайтах центральних органів виконавчої влади та інших заінтересованих державних органів розміщено актуальну інформацію з антикорупційної тематики; інформацію про антикорупційну діяльність зазначених органів поширено в соціальних мережах
5. Проведення регулярних медіа-заходів з антикорупційної тематики та популяризації доброчесної поведінки проведення просвітницьких, роз’яснювальних заходів для представників медіа кожного півріччя Агентство проведено медіа-заходи з роз’яснення актуальних аспектів антикорупційної політики
6. Проведення регулярних координаційних заходів з антикорупційної тематики проведення координаційних заходів для центральних органів виконавчої влади з визначення пріоритетних заходів для формування антикорупційної комунікації щокварталу у 2024 і 2025 роках Агентство проведено координаційні зустрічі з представниками центральних органів виконавчої влади, за результатами яких визначено пріоритетні комунікаційні заходи з антикорупційної тематики
7. Сприяння формуванню та реалізації державної антикорупційної політики 1) створення на офіційному веб-сайті Агентства окремої сторінки для опублікування статистичної інформації про стан протидії корупційним і пов’язаним з корупцією кримінальним правопорушенням 2024 і 2025 роки Агентство статистична інформація про стан протидії корупційним і пов’язаним з корупцією кримінальним правопорушенням опублікована на окремій сторінці офіційного веб-сайту Агентства
2) оприлюднення на офіційному веб-сайті Агентства результатів щоквартального моніторингу стану виконання заходів, передбачених Державною антикорупційною програмою на 2023-2025 роки, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2023 р. № 220 (Офіційний вісник України, 2023 р., № 31, ст. 1685) (далі - Державна антикорупційна програма) 2024 і 2025 роки Агентство на офіційному веб-сайті Агентства оприлюднено результати щоквартального моніторингу стану виконання заходів, передбачених Державною антикорупційною програмою
3) оприлюднення на офіційному веб-сайті Агентства результатів щорічної оцінки стану досягнення очікуваних стратегічних результатів, визначених Антикорупційною стратегією на 2021-2025 роки, затвердженою Законом України "Про засади державної антикорупційної політики на 2021-2025 роки" (далі - Антикорупційна стратегія), Державною антикорупційною програмою січень - червень 2025 р. Агентство на офіційному веб-сайті Агентства оприлюднено результати здійснення щорічної оцінки стану досягнення очікуваних стратегічних результатів, визначених Антикорупційною стратегією та Державною антикорупційною програмою
4) оприлюднення на офіційному веб-сайті Агентства Національної доповіді щодо ефективності реалізації державної антикорупційної політики у 2023-2025 роках, її подання Кабінету Міністрів України, Верховній Раді України та Президенту України, а також роз’яснення її ключових положень березень - квітень 2025 р. Агентство Національну доповідь щодо ефективності реалізації державної антикорупційної політики у 2023-2025 роках оприлюднено на офіційному веб-сайті Агентства та подано Кабінету Міністрів України, Верховній Раді України та Президенту України
5) щорічне проведення Національного антикорупційного форуму, на якому керівники антикорупційних та інших органів державної влади, закордонних організацій і фахівці з протидії та запобігання корупції іноземних компаній обговорюють кращі міжнародні та національні практики і виклики у сфері запобігання та виявлення корупції 2024 і 2025 роки Агентство проведено два Національних антикорупційних форуми
6) оприлюднення та роз’яснення результатів проведення комплексного дослідження з метою виявлення 10 найбільш уражених корупцією сфер, висвітлення ключових положень на офіційних ресурсах Агентства та в медіа 2024 і 2025 роки Агентство оприлюднено результати на офіційному веб-сайті Агентства та підготовлено інформаційні матеріали для поширення
7) щорічне обговорення висновків і рекомендацій, зазначених в аналітичних дослідженнях, за участю представників органів державної влади, неурядових і міжнародних організацій, проектів міжнародної технічної допомоги, науковців 2024 і 2025 роки Агентство, центральні органи виконавчої влади, які формують чи реалізують державну політику у найбільш уражених корупцією сферах проведено зустрічі щодо обговорення результатів досліджень
8) розроблення інформаційних матеріалів у рамках запровадження сервісів, інструментів, послуг для фізичних та/або юридичних осіб, що є зручними законними альтернативами корупційним практикам січень - червень 2024 р. центральні органи виконавчої влади, визначені міжвідомчою робочою групою подано Антикорупційному медіа-центру при Агентстві матеріали, у яких описано, як користуватися зазначеними сервісами, зокрема інструкціями з користування, які розміщені на офіційному веб-сайті та у соціальних мережах (за наявності), інфографіками, скринкастами, ознайомчими відео
Ціль 2. Зниження рівня толерантності до корупції та будь-яких її проявів. Доброчесна поведінка є суспільною нормою
8. Підвищення рівня обізнаності громадян про вплив корупції на щоденне життя та ефект від антикорупційних заходів 1) забезпечення розроблення дизайну пілотної інформаційно-просвітницької кампанії, присвяченої результатам діяльності щодо запобігання і протидії корупції, зокрема у питанні створення зручних законних альтернатив корупційним практикам липень - грудень 2024 р. Агентство розроблено та затверджено дизайн пілотної інформаційно-просвітницької кампанії
2) проведення пілотної інформаційно-просвітницької кампанії, присвяченої результатам діяльності щодо запобігання і протидії корупції в частині створення зручних законних альтернатив корупційним практикам січень - червень 2025 р. Агентство пілотну інформаційно-просвітницьку кампанію проведено, підбито її підсумки
3) забезпечення розроблення дизайну спільної інформаційно-просвітницької кампанії, присвяченої електронним сервісам як альтернативі корупційним практикам липень - грудень 2024 р. Мінцифри
Агентство
розроблено та затверджено дизайн інформаційно-просвітницької кампанії
4) проведення спільної інформаційно-просвітницької кампанії, присвяченої електронним сервісам як альтернативі корупційним практикам січень - червень 2025 р. Мінцифри
Агентство
проведено інформаційно-просвітницьку кампанію та оприлюднено звіт про її підсумки
5) забезпечення розроблення спільної інформаційно-просвітницької кампанії, присвяченої новим засадам здійснення адміністративної процедури, зокрема через центри "ДІЯ" (центри надання адміністративних послуг) липень - грудень 2024 р. Мін’юст
Мінцифри
Агентство
розроблено та затверджено дизайн інформаційно-просвітницької кампанії
6) проведення спільної інформаційно-просвітницької кампанії, присвяченої новим засадам здійснення адміністративної процедури, зокрема через центри "ДІЯ" (центри надання адміністративних послуг) січень - червень 2025 р. Мін’юст
Мінцифри
Агентство
інформаційно-просвітницьку кампанію проведено, підбито її підсумки
7) розроблення та розповсюдження інформаційно-просвітницьких матеріалів, які висвітлюють наслідки корупції та важливість дотримання доброчесних стратегій поведінки (з можливим залученням до здійснення заходу інститутів громадянського суспільства та проектів міжнародної технічної допомоги) 2024 і 2025 роки Агентство матеріали розроблено, опубліковано та розповсюджено
8) розроблення та розповсюдження інформаційно-просвітницьких матеріалів, які висвітлюють роль громадян у запобіганні та протидії корупції, можливості здійснення громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування (з можливим залученням до здійснення заходу інститутів громадянського суспільства та проектів міжнародної технічної допомоги) 2024 і 2025 роки Агентство матеріали розроблено, опубліковано та розповсюджено
9) проведення інформаційно-просвітницької кампанії, присвяченої важливості здійснення громадського контролю за діяльністю органів державної влади та органів місцевого самоврядування (з можливим залученням до здійснення заходу інститутів громадянського суспільства та проектів міжнародної технічної допомоги) січень - квітень 2024 р. Агентство
МКІП
інформаційно-просвітницька кампанія проведена, підбито її підсумки
10) системне проведення інформаційно-просвітницьких заходів, присвячених питанням доброчесності на державній службі, ролі державних службовців, функціонуванню державного апарату, взаємодії з громадянами та представниками бізнесу тощо (з можливим залученням до здійснення заходу інститутів громадянського суспільства та проектів міжнародної технічної допомоги) 2024 і 2025 роки Агентство
НАДС
проведено не менш як чотири заходи на рік
11) розроблення та розповсюдження інформаційно-просвітницьких матеріалів, присвячених функціонуванню органів державної влади та органів місцевого самоврядування, верховенству права (з можливим залученням до здійснення заходу інститутів громадянського суспільства та проектів міжнародної технічної допомоги) 2024 і 2025 роки Агентство матеріали розроблено та опубліковано на інформаційних ресурсах Агентства, зокрема на офіційному веб-сайті
12) розроблення та розповсюдження інформаційно-просвітницьких матеріалів, які висвітлюють наслідки корупції та важливість дотримання доброчесних стратегій поведінки (з можливим залучення до здійснення заходу інститутів громадянського суспільства) січень 2024 р. - грудень 2025 р. Агентство матеріали розроблено та опубліковано на інформаційних ресурсах Агентства, зокрема на офіційному веб-сайті
13) проведення інформаційно-просвітницьких кампаній, присвячених популяризації стратегій доброчесної поведінки (з можливим залученням до здійснення заходу інститутів громадянського суспільства та проектів міжнародної технічної допомоги) 2024 і 2025 роки Агентство інформаційно-просвітницьку кампанію проведено, підбито її підсумки
14) розроблення та розповсюдження інформаційно-просвітницьких матеріалів, які пояснюють, як функціонують органи державної влади, які права та обов’язки мають громадяни, до яких органів звертатися для захисту власних прав та інтересів (з можливим залученням до здійснення заходу інститутів громадянського суспільства та проектів міжнародної технічної допомоги) січень 2024 р. - січень 2025 р. Агентство
НАДС
інформаційно-просвітницькі матеріали розроблено та розповсюджено серед цільових аудиторій
15) розроблення та розповсюдження інформаційно-просвітницьких матеріалів, присвячених стандартам доброчесної та етичної поведінки державних службовців, питанням щодо дій громадян у разі виявлення фактів недотримання зазначених стандартів (з можливим залученням до здійснення заходу інститутів громадянського суспільства та проектів міжнародної технічної допомоги) протягом 2024 року Агентство
НАДС
інформаційно-просвітницькі матеріали розроблено та розповсюджено серед цільових аудиторій
16) забезпечення розроблення інформаційної кампанії щодо ролі центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у запобіганні та протидії корупції:
проведення аналізу громадської думки стосовно діяльності антикорупційних органів
розроблення загального плану інформаційної кампанії на основі зібраної інформації
протягом півроку з дня набрання чинності Стратегією комунікацій у сфері запобігання та протидії корупції на період до 2025 року (далі - Комунікаційна стратегія) Агентство
Національне антикорупційне бюро
МКІП
АРМА
Офіс Генерального прокурора України (за згодою)
розроблено план інформаційної кампанії
17) забезпечення проведення інформаційної кампанії щодо ролі центральних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у запобіганні та протидії корупції протягом семи місяців з дня набрання чинності Комунікаційною стратегією (грудень 2025 р.) Агентство
Національне антикорупційне бюро
МКІП
АРМА
Офіс Генерального прокурора України (за згодою)
Вищий антикорупційний суд (за згодою)
забезпечено розроблення та розповсюдження інформаційних матеріалів, підготовлених в межах інформаційної кампанії
18) інформаційні заходи, спрямовані на досягнення стратегічного результату Державної антикорупційної програми 1.6.2.2 "Значна частина громадян на належному рівні обізнана з порядком та каналами подання повідомлень про корупцію завдяки ефективному проведенню інформаційно-роз’яснювальної та просвітницької роботи" 2024 і 2025 роки Агентство інформаційні кампанії та заходи проведено, матеріали розроблено
19) інформаційні заходи, спрямовані на обізнаність громадян з гарантіями правового захисту викривачів, для досягнення таких стратегічних результатів Державної антикорупційної програми:
1.6.1.1 "За допомогою просвітницьких заходів сформовано повагу до викривачів як відповідальних громадян"
1.6.1.2 "Повідомлення про корупцію стали частиною правової культури громадян"
1.6.1.3 "Значна частина громадян на належному рівні обізнана з гарантіями правового захисту викривачів"
2024 і 2025 роки Агентство проведено інформаційні заходи
20) проведення інформаційно-просвітницької кампанії серед військовослужбовців щодо набуття ними статусу викривача, каналів для здійснення повідомлення та гарантій захисту викривачів-військовослужбовців березень 2024 р. - листопад 2024 р. Міноборони
Агентство
СБУ (за згодою)
Служба зовнішньої розвідки (за згодою)
проведено просвітницьку кампанію
21) систематичне проведення інформаційно-просвітницьких заходів, присвячених питанням доброчесності на державній службі, ролі державних службовців, діяльності державного апарату, взаємодії з громадянами та представниками бізнесу тощо (з можливим залученням до здійснення заходу інститутів громадянського суспільства та проектів міжнародної технічної допомоги) 2024 і 2025 роки Агентство
НАДС
проведено не менше чотирьох заходів на рік
Ціль 3. Створення комунікаційної інфраструктури Державної антикорупційної програми, забезпечення ефективної комунікації її виконавців між собою та із суспільством
9. Утворення Антикорупційного медіацентру затвердження та оприлюднення наказу Агентства про створення антикорупційного медіацентру 2023 рік Агентство на базі Агентства розпочато роботу Антикорупційного медіацентру як платформи для об’єднання комунікаційних практик виконавців Державної антикорупційної програми та координації кризових комунікацій
10. Забезпечення проведення щоквартального та річного аналізу інформаційних матеріалів медіа і соціальних мереж щодо запобігання та протидії корупції аналіз інформаційних матеріалів медіа і соціальних мереж щодо запобігання та протидії корупції із щоквартальним та щорічним поширенням звіту серед виконавців Комунікаційної стратегії щокварталу протягом 2024 і 2025 років Агентство проведено аналіз інформаційних матеріалів у медіа і соціальних мережах щодо висвітлення тем запобігання та протидії корупції із щоквартальним створенням і поширенням аналітичних звітів серед виконавців Державної антикорупційної програми
11. Забезпечення виконавців Державної антикорупційної програми узагальненою статистичною інформацією про результати її виконання 1) збір, узагальнення та візуалізація статистичної інформації, яку надають спеціально уповноважені суб’єкти у сфері протидії корупції та інші державні органи відповідно до статті 18-3 Закону України "Про запобігання корупції", на офіційному веб-сайті Агентства 2024 і 2025 роки Агентство статистична інформація щороку (до 15 квітня) оприлюднюється на офіційному веб-сайті Агентства
2) моніторинг і щорічне оприлюднення інформації про результати впровадження державними органами індивідуальних та системних рекомендацій Ради бізнес-омбудсмена січень 2024 р. - грудень 2025 р. Агентство
Рада бізнес-омбудсмена (за згодою)
інформація про результати впровадження державними органами індивідуальних та системних рекомендацій Ради бізнес-омбудсмена оприлюднюється щороку
3) періодичний (не рідше ніж двічі на рік) обмін інформацією про найбільш поширені корупційні практики у взаємодії бізнесу з публічним сектором 2024 і 2025 роки Рада бізнес-омбудсмена (за згодою)
Агентство
обмін інформацією здійснюється щокварталу
4) проведення Агентством та МКІП аналізу найбільш поширених дезінформаційних наративів щодо запобігання та протидії корупції, оприлюднення його результатів на офіційних веб-сайтах Агентства, МКІП, державної установи "Центр протидії дезінформації" та поширення результатів такого аналізу протягом чотирьох місяців з дня набрання чинності Комунікаційною стратегією Агентство
МКІП
державна установа "Центр протидії дезінформації" (за згодою)
СБУ (за згодою)
опубліковано результати аналізу
5) створення та поширення Агентством та МКІП наративів щодо питань запобігання та протидії корупції в Україні серед структурних підрозділів центральних органів виконавчої влади, відповідальних за комунікацію протягом п’яти місяців з дня набрання чинності Комунікаційною стратегією (грудень 2025 р.) Агентство
МКІП
державна установа "Центр протидії дезінформації" (за згодою)
СБУ (за згодою)
забезпечено поширення наративів щодо питань запобігання та протидії корупції серед структурних підрозділів центральних органів виконавчої влади, відповідальних за комунікацію
6) забезпечення відслідковування наративів, пов’язаних із запобіганням та протидією корупції, в інформаційному просторі та відповідного реагування у разі поширення дезінформації березень 2024 р. - 2025 рік Агентство
МКІП
державна установа "Центр протидії дезінформації" (за згодою)
СБУ (за згодою)
на веб-сайтах виконавців опубліковано інформаційні матеріали, що є реакцією на поширені дезінформаційні наративи