• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Деякі питання соціального захисту постраждалих учасників Революції Гідності

Кабінет Міністрів України  | Постанова, Зразок, Форма типового документа, Порядок від 28.02.2018 № 119
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Зразок, Форма типового документа, Порядок
  • Дата: 28.02.2018
  • Номер: 119
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Кабінет Міністрів України
  • Тип: Постанова, Зразок, Форма типового документа, Порядок
  • Дата: 28.02.2018
  • Номер: 119
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
від 28 лютого 2018 р. № 119
Київ
Деякі питання соціального захисту постраждалих учасників Революції Гідності
( Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 887 від 16.10.2019 № 139 від 09.02.2022 № 493 від 03.05.2024 )
Відповідно до частини другої статей 16-1 і 18 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок надання статусу постраждалого учасника Революції Гідності;
Порядок виготовлення та видачі посвідчення "Постраждалий учасник Революції Гідності".
2. Внести до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для створення і програмно-технічного забезпечення системи інформаційно-аналітичної підтримки, інформаційно-методичного забезпечення та виготовлення бланків посвідчень і нагрудних знаків для системи соціального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 р. № 154 (Офіційний вісник України, 2012 р., № 17, ст. 616; 2013 р., № 21, ст. 703; 2015 р., № 46, ст. 1495; 2017 р., № 38, ст. 1205), зміну, що додається.
3. Ця постанова набирає чинності одночасно із Законом України від 14 листопада 2017 р. № 2203-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щодо посилення соціального захисту учасників антитерористичної операції, учасників Революції Гідності та членів сімей загиблих таких осіб".

Прем'єр-міністр України

В.ГРОЙСМАН

Інд. 73


ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 28 лютого 2018 р. № 119
ПОРЯДОК
надання статусу постраждалого учасника Революції Гідності
( У тексті Порядку слова "орган соціального захисту населення" в усіх відмінках і формах числа замінено словами "місцевий структурний підрозділ з питань ветеранської політики" у відповідному відмінку і числі згідно з Постановою КМ № 493 від 03.05.2024 )
1. Цей Порядок визначає процедуру надання статусу постраждалого учасника Революції Гідності особам, які отримали тілесні ушкодження під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 р. по 21 лютого 2014 р. за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (далі - масові акції громадського протесту).
2. Статус постраждалого учасника Революції Гідності надається особам, які на виконання Закону України "Про встановлення державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей" включені до переліку осіб, які під час участі в масових акціях громадського протесту отримали тілесні ушкодження (тяжкі, середньої тяжкості, легкі), але такі ушкодження не призвели до інвалідності, та звернулися за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 р. по 30 квітня 2014 року.
Дія цього Порядку не поширюється на працівників міліції, осіб, які проходили службу в правоохоронних органах спеціального призначення, військовослужбовців внутрішніх військ, Збройних Сил та інших військових формувань, які отримали тілесні ушкодження (тяжкі, середньої тяжкості, легкі) під час виконання службових обов’язків, пов’язаних з масовими акціями громадського протесту.
3. Підставою для надання особі статусу постраждалого учасника Революції Гідності є включення особи до одного з переліків осіб, які отримали тілесні ушкодження (тяжкі, середньої тяжкості, легкі), затверджених МОЗ в установленому порядку (далі - переліки осіб).
МОЗ після затвердження переліків осіб, а також внесення змін до них подає у п’ятиденний строк Мінветеранів переліки осіб для їх надіслання структурним підрозділам, на які покладено функції з питань ветеранської політики, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій.
( Абзац другий пункту 3 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 887 від 16.10.2019, № 493 від 03.05.2024 )
Структурні підрозділи, на які покладено функції з питань ветеранської політики, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій не пізніше ніж через три робочих дні після надходження переліків осіб (змін до них) надсилають їх структурним підрозділам районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчим органам міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, на які покладено функції з питань ветеранської політики (далі - місцеві структурні підрозділи з питань ветеранської політики).
( Абзац третій пункту 3 в редакції Постанови КМ № 493 від 03.05.2024 )
4. Для надання статусу постраждалого учасника Революції Гідності особи, які включені до переліку осіб, звертаються з відповідними заявами до місцевих структурних підрозділів з питань ветеранської політики за зареєстрованим місцем проживання або місцем перебування.
У разі відсутності реєстрації місця проживання особи, які отримали тілесні ушкодження (тяжкі, середньої тяжкості, легкі) під час участі у масових акціях громадського протесту, звертаються із заявами про надання статусу постраждалого учасника Революції Гідності до структурного підрозділу, на який покладено функції з питань ветеранської політики, Печерської районної в м. Києві держадміністрації.
( Абзац другий пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 03.05.2024 )
До заяви додається копія документа, що посвідчує особу громадянина України, іноземця або особи без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, що брала участь у масових акціях громадського протесту (з пред’явленням оригіналу).
5. Рішення про надання (відмову у наданні) статусу постраждалого учасника Революції Гідності та видачу (відмову у видачі) відповідного посвідчення приймається місцевим структурним підрозділом з питань ветеранської політики протягом семи робочих днів з дня подання заяви.
Місцеві структурні підрозділи з питань ветеранської політики забезпечують виконання таких функцій у межах наявної штатної чисельності.
( Пункт 5 доповнено новим абзацом згідно з Постановою КМ № 493 від 03.05.2024 )
Рішення про відмову у надані статусу постраждалого учасника Революції Гідності приймається у разі невключення особи до переліку осіб.
Після прийняття рішення про надання особі статусу постраждалого учасника Революції Гідності та видачі їй відповідного посвідчення місцевий структурний підрозділ з питань ветеранської політики у триденний строк вносить таку інформацію до Єдиного державного реєстру ветеранів війни, а в разі відсутності технічної можливості для її внесення інформує Мінветеранів із дотриманням вимог законодавства у сфері охорони інформації з обмеженим доступом про таких осіб (за наявності) за формою, визначеною в додатку 1 до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. № 302 (ЗП України, 1994 р., № 9, ст. 218; Офіційний вісник України, 2022 р., № 19, ст. 1038; 2024 р., № 11, ст. 677).
( Абзац пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 139 від 09.02.2022; в редакції Постанови КМ № 493 від 03.05.2024 )
6. Місцевий структурний підрозділ з питань ветеранської політики позбавляє статусу постраждалого учасника Революції Гідності у разі:
наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі у масових акціях громадського протесту;
виключення МОЗ особи, яка має статус постраждалого учасника Революції Гідності, з переліку осіб;
подання особою заяви про позбавлення її статусу постраждалого учасника Революції Гідності.
( Пункт 6 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 03.05.2024 )
7. Рішення місцевого структурного підрозділу з питань ветеранської політики може бути оскаржене в судовому порядку.
8. У разі позбавлення особи статусу постраждалого учасника Революції Гідності з підстав, визначених у пункті 6 цього Порядку, орган соціального захисту не пізніше ніж через десять календарних днів письмово інформує таку особу про позбавлення статусу та про втрату права на пільги і компенсації, передбачені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та вилучає посвідчення.
Після прийняття рішення про позбавлення особи статусу постраждалого учасника Революції Гідності та вилучення в неї відповідного посвідчення місцевий структурний підрозділ з питань ветеранської політики у триденний строк вносить таку інформацію до Єдиного державного реєстру ветеранів війни, а в разі відсутності технічної можливості для її внесення інформує Мінветеранів із дотриманням вимог законодавства у сфері охорони інформації з обмеженим доступом про таких осіб за формою, визначеною в додатку 2 до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. № 302 (ЗП України, 1994 р., № 9, ст. 218; Офіційний вісник України, 2022 р., № 19, ст. 1038; 2024 р., № 11, ст. 677).
( Абзац другий пункту 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 139 від 09.02.2022; в редакції Постанови КМ № 493 від 03.05.2024 )
Місцевий структурний підрозділ з питань ветеранської політики в місячний строк з дня прийняття відповідного рішення інформує орган Пенсійного фонду України, в якому особа перебуває на обліку, за формою, визначеною в додатку 1 до Положення про Реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 січня 2003 р. № 117 (Офіційний вісник України, 2003 р., № 5, ст. 177; 2017 р., № 86, ст. 2614; 2022 р., № 80, ст. 4826; 2024 р., № 9, ст. 490).
( Пункт 8 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 493 від 03.05.2024 )
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 28 лютого 2018 р. № 119
ПОРЯДОК
виготовлення та видачі посвідчення "Постраждалий учасник Революції Гідності"
( У тексті Порядку слова "орган соціального захисту населення" в усіх відмінках і формах числа замінено словами "місцевий структурний підрозділ з питань ветеранської політики" у відповідному відмінку і числі згідно з Постановою КМ № 493 від 03.05.2024 )
1. Цей Порядок визначає механізм виготовлення та видачі посвідчення "Постраждалий учасник Революції Гідності" (далі - посвідчення).
2. Посвідчення є документом, що підтверджує статус постраждалого учасника Революції Гідності, на підставі якого надаються відповідні пільги і компенсації.
Документом, на підставі якого реалізується право на пільговий проїзд згідно з пунктом 17 частини першої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", є листи талонів на право одержання постраждалими учасниками Революції Гідності проїзних документів (квитків) безоплатно і з 50-відсотковою знижкою їх вартості (далі - листи талонів).
Електронне посвідчення постраждалого учасника Революції Гідності (далі - е-посвідчення) - посвідчення у формі електронного відображення інформації, що містить відомості про видане особі посвідчення разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-кодом, штрих-кодом, цифровим кодом), який забезпечує перехід за посиланням на відповідний підтвердний запис в електронних ресурсах Єдиного державного реєстру ветеранів війни, яке формується у разі виявлення бажання запитувача, підтверджує його статус; невід’ємною частиною е-посвідчення є відцифрований образ обличчя, що міститься в Єдиному державному реєстрі ветеранів війни або відображається в е-паспорті/е-паспорті для виїзду за кордон, за згодою особи.
( Пункт 2 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 139 від 09.02.2022 )
3. Постраждалим учасникам Революції Гідності видаються посвідчення згідно з додатком.
4. Посвідчення та листи талонів постраждалим учасникам Революції Гідності видаються структурними підрозділами районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад, на які покладено функції з питань ветеранської політики (далі - місцеві структурні підрозділи з питань ветеранської політики), за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) постраждалого учасника Революції Гідності.
( Абзац перший пункту 4 в редакції Постанови КМ № 493 від 03.05.2024 )
Місцеві структурні підрозділи з питань ветеранської політики забезпечують виконання таких функцій у межах наявної штатної чисельності.
( Абзац пункту 4 в редакції Постанови КМ № 493 від 03.05.2024 )
У разі відсутності реєстрації місця проживання постраждалим учасникам Революції Гідності посвідчення та листи талонів видаються структурним підрозділом, на який покладено функції з питань ветеранської політики, Печерської районної в м. Києві держадміністрації.
( Абзац третій пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 03.05.2024 )
5. Під час заповнення посвідчення записи "ким видано", "прізвище, ім’я, по батькові" робляться без скорочень, а дата видачі зазначається прописом. Особистий підпис власника і його фотокартка скріплюються печаткою місцевого структурного підрозділу з питань ветеранської політики, який видав посвідчення. Записи у посвідченні завіряються підписом керівника місцевого структурного підрозділу з питань ветеранської політики, який видав посвідчення, і скріплюються печаткою такого органу.
6. Посвідчення вручаються особисто постраждалим учасникам Революції Гідності або за їх дорученням, оформленим в установленому законом порядку, уповноваженим особам, за що вони розписуються у відповідних документах.
Посвідчення видається безоплатно.
6-1. Е-посвідчення формується безоплатно засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) за бажанням особи, на ім’я якої оформлено посвідчення.
Для формування та використання е-посвідчення така особа повинна завантажити мобільний додаток Порталу Дія на електронний пристрій, критерії якого підтримують використання такого додатка (далі - електронний пристрій), та пройти електронну ідентифікацію та автентифікацію.
Е-посвідчення формується автоматично засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія, на підставі відомостей про видане особі посвідчення, що містяться в Єдиному державному реєстрі ветеранів війни, та відцифрованого образу його обличчя з е-паспорта/е-паспорта для виїзду за кордон у разі надання згоди на відображення у ньому відцифрованого образу обличчя.
Якщо особа не надала згоду на відображення у е-посвідченні відцифрованого образу обличчя, е-посвідчення не формується.
Е-посвідчення формується автоматично за наявності в Єдиному державному реєстрі ветеранів війни усіх відомостей, зазначених у посвідченні, наявності відцифрованого образу обличчя особи в е-паспорті/е-паспорті для виїзду за кордон для формування е-посвідчення, за наявності підключення електронного пристрою до Інтернету, працездатності встановленого мобільного додатка Порталу Дія та наявної електронної інформаційної взаємодії між Порталом Дія і Єдиним державним реєстром ветеранів війни.
До відомостей, що містяться у сформованому е-посвідченні, належать:
назва посвідчення;
прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) особи;
відцифрований образ обличчя;
орган, який видав посвідчення;
дата видачі та закінчення строку дії посвідчення;
серія та номер посвідчення;
унікальний електронний ідентифікатор.
Кожному е-посвідченню присвоюється унікальний електронний ідентифікатор (QR-код, штрих-код, цифровий код) для доступу до відомостей Єдиного державного реєстру ветеранів війни, на підставі яких формувалися е-посвідчення.
Доступ особи до е-посвідчення блокується у разі прийняття рішення про позбавлення особи статусу або закінчення строку дії посвідчення у паперовій формі, виявлених під час проведення перевірки з використанням технічних засобів Єдиного державного реєстру ветеранів війни та Порталу Дія.
Повідомлення про формування e-посвідчення разом з унікальним електронним ідентифікатором (QR-кодом, штрих-кодом, цифровим кодом) або про неможливість його формування у зв’язку з відсутністю необхідних відомостей надсилається особі автоматично через мобільний додаток Порталу Дія.
Е-посвідчення пред’являється особою на електронному носії, критерії якого підтримують використання мобільного додатка Порталу Дія, замість та без додаткового пред’явлення відповідного посвідчення у паперовій формі, а також документа, що посвідчує особу, з метою підтвердження достовірності е-посвідчення.
Особа може подавати е-посвідчення через Портал Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія, за умови проведення одержувачами такої інформації перевірки та підтвердження відповідності таких реєстраційних даних в електронній формі інформаційно-комунікаційними засобами.
Перевірка достовірності е-посвідчення проводиться у випадках, передбачених законодавством, за допомогою електронних пристроїв, шляхом зчитування або введення унікального електронного ідентифікатора (QR-коду, штрих-коду, цифрового коду), який забезпечує в режимі реального часу отримання даних з Єдиного державного реєстру ветеранів війни.
Унікальний електронний ідентифікатор автоматично формується засобами Порталу Дія за наявності підключення електронного пристрою до Інтернету та працездатності мобільного додатка Порталу Дія. Сформований унікальний електронний ідентифікатор дійсний протягом трьох хвилин з моменту формування.
Е-посвідчення є дійсним лише за наявності унікального електронного ідентифікатора та не може використовуватися без нього.
За результатами перевірки на електронному пристрої, за допомогою якого проводилася така перевірка засобами Порталу Дія, формується відповідне інформаційне повідомлення.
Особа за власним рішенням може надати електронні копії (відомості, дані) е-посвідчення засобами Порталу Дія з використанням мобільного додатка Порталу Дія визначеним нею юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, інформаційно-комунікаційні системи яких підключені до Порталу Дія.
Юридичні особи і фізичні особи - підприємці можуть підключити власні інформаційно-комунікаційні системи до Порталу Дія для отримання електронних копій (відомостей, даних) е-посвідчення, визначених абзацом двадцять сьомим цього пункту, шляхом укладення з технічним адміністратором Порталу Дія договору про надання послуги підключення інформаційно-комунікаційної системи до Порталу Дія, який є договором приєднання.
Електронні копії е-посвідчення також можуть бути сформовані засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія, для подальшої можливості їх передачі електронною поштою з дотриманням вимог законодавства у сфері захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах, а також за умови укладення суб’єктами, що отримуватимуть такі електронні копії, з технічним адміністратором Порталу Дія договору приєднання.
Інформаційно-комунікаційні системи, що підключаються до Порталу Дія для отримання електронних копій (відомостей, даних) е-посвідчення, повинні відповідати вимогам законодавства у сфері захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці повинні забезпечити обробку та використання зазначених електронних копій (відомостей, даних) відповідно до Закону України "Про захист персональних даних".
Електронна копія містить відомості, зазначені в е-посвідчені, а також ідентифікатор запиту та інформацію про дату запиту і отримувача електронної копії.
Електронні копії формуються засобами Порталу Дія із накладенням віддаленого кваліфікованого електронного підпису "Дія.Підпис" ("Дія ID") особи та кваліфікованої електронної печатки технічного адміністратора Порталу Дія з відповідною кваліфікованою електронною позначкою часу.
Особа може ознайомитися з інформацією про передані електронні копії (відомості, дані), а саме про ідентифікатор запиту, інформацію про отримувача запиту, дату запиту та вид документа, що запитувався на Порталі Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.
Перевірка електронних копій (відомостей, даних) проводиться шляхом перевірки накладеного на них віддаленого кваліфікованого електронного підпису "Дія.Підпис" ("Дія ID") особи та кваліфікованої електронної печатки технічного адміністратора Порталу Дія відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
( Абзац тридцятий пункту 6-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 03.05.2024 )( Порядок доповнено пунктом 6-1 згідно з Постановою КМ № 139 від 09.02.2022 )
6-2. Інформаційна взаємодія суб’єктів інформаційних відносин здійснюється засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів.
У разі відсутності технічної можливості передачі даних з використанням засобів системи, визначеної в абзаці першому цього пункту, інформаційна взаємодія суб’єктів інформаційних відносин може здійснюватися з використанням інших інформаційно-комунікаційних систем із застосуванням в них відповідних комплексних систем захисту інформації з підтвердженою відповідністю за результатами державної експертизи в порядку, встановленому законодавством.
Порядок інформаційної взаємодії, а також структура та формат інформаційних файлів, що передаються та приймаються, установлюються Мінветеранів та Мінцифри.
( Абзац четвертий пункту 6-2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 03.05.2024 )( Порядок доповнено пунктом 6-2 згідно з Постановою КМ № 139 від 09.02.2022 )
7. Якщо посвідчення стало непридатним або втрачене, за заявою постраждалого учасника Революції Гідності видається нове посвідчення відповідно до пункту 4 цього Порядку.
8. Постраждалим учасникам Революції Гідності, які мають право на одночасне отримання посвідчення учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасника війни та постраждалого учасника Революції Гідності, видається лише одне посвідчення за їх вибором.
Постраждалим учасникам Революції Гідності, які одночасно є особами, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", видається одне посвідчення за їх вибором, у якому робиться відмітка про встановлення іншого правового статусу.
9. Місцевий структурний підрозділ з питань ветеранської політики вилучає посвідчення з підстав, зазначених у пункті 6 Порядку надання статусу постраждалого учасника Революції Гідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2018 р. № 119.
( Пункт 9 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 493 від 03.05.2024 )
10. Бланки посвідчень та листів талонів виготовляються на замовлення Мінветеранів.
( Пункт 10 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 887 від 16.10.2019 )
11. Посвідчення виготовляється у формі книжечки розміром 70 х 200 міліметрів (у розгорнутому вигляді) у твердій обкладинці, обтягнутій лідерином темно-фіолетового кольору, на лицьовому боці якої зверху виконано напис "Україна", під ним - "Посвідчення постраждалого учасника Революції Гідності".
Написи на лицьовому боці посвідчення зроблені фарбою золотистого кольору.
Папір усередині посвідчення має захисну сітку.
Додаток
до Порядку виготовлення та видачі посвідчення
"Постраждалий учасник Революції Гідності"
ЗРАЗОК
посвідчення "Постраждалий учасник Революції Гідності"
ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 28 лютого 2018 р. № 119
ЗМІНА,
що вноситься до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для створення і програмно-технічного забезпечення системи інформаційно-аналітичної підтримки, інформаційно-методичного забезпечення та виготовлення бланків посвідчень і нагрудних знаків для системи соціального захисту
Пункт 3 викласти в такій редакції:
"3. Бюджетні кошти спрямовуються на створення і програмно-технічне забезпечення системи інформаційно-аналітичної підтримки, інформаційно-методичне забезпечення, виготовлення бланків посвідчень для батьків та дитини з багатодітної сім’ї, осіб з інвалідністю, ветеранів війни та праці, постраждалих учасників Революції Гідності, осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, жертв нацистських переслідувань, інспектора праці та відповідних нагрудних знаків і посвідчень до них, а також бланків листів талонів на право одержання ветеранами війни та постраждалими учасниками Революції Гідності проїзних документів (квитків) безоплатно і з 50-відсотковою знижкою їх вартості (далі - бланки посвідчень і нагрудні знаки).".