• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Про необхідність усунення порушень вимог Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності" Херсонською обласною державною адміністрацією

Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва  | Рішення від 30.06.2000 № 17-66/6
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва
  • Тип: Рішення
  • Дата: 30.06.2000
  • Номер: 17-66/6
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва
  • Тип: Рішення
  • Дата: 30.06.2000
  • Номер: 17-66/6
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ З ПИТАНЬ РЕГУЛЯТОРНОЇ
ПОЛІТИКИ ТА ПІДПРИЄМНИЦТВА
Р І Ш Е Н Н Я
N 17-66/6 від 30.06.2000
м.Київ
Про необхідність усунення порушень вимог Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності" Херсонською обласною державною адміністрацією
На виконання Указу Президента України від 03.02.98 N 79/98 "Про усунення обмежень, що стримують розвиток підприємницької діяльності", здійснюючи аналіз нормативно-правових актів місцевих органів виконавчої влади, з метою усунення надмірного та необгрунтованого державного втручання у підприємницьку діяльність Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва встановив:
Голова Херсонської обласної державної адміністрації видав розпорядження від 11.02.97 N 81 "Про заходи щодо удосконалення роботи підрозділів державтоінспекції УМВС в області та поліпшення її матеріально-технічного і фінансового забезпечення" (далі - Розпорядження).
Аналіз Розпорядження свідчить про те, що воно видане з перевищенням повноважень, наданих Херсонській обласній державній адміністрації, містить норми, які суперечать положенням законодавства України та створюють перешкоди у здійсненні підприємницької діяльності.
1. Пунктом 1 Розпорядження затверджено тарифи на послуги населенню та організаціям службами УДАІ УМВС України в області згідно з Додатком "Тарифи по наданню послуг населенню та організаціям службами ДАІ УМВС в області з обліком дійсних затрат, передбачених діючими нормативними актами".
Як один з аргументів затвердження тарифів висувається той факт, що матеріально-технічне забезпечення та фінансування служб організації дорожнього руху є незадовільним, і в той же час працівниками підрозділів УДАІ УМВС України в області організаціям та населенню надається безкоштовно ряд послуг, які не регламентовані Законом України "Про міліцію", і оплата за них іншим законодавством не передбачена.
Ст. 10 Закону України від 20.12.90 N 565-XII "Про міліцію" визначає основні обов'язки міліції. Свої обов'язки підрозділи міліції зобов'язані виконувати незалежно від того, оплачуються вони громадянами, підприємствами, установами, організаціями чи не оплачуються. Ст. 5 зазначеного Закону наголошує, що ніякі виняткові обставини або вказівки службових осіб не можуть бути підставою для будь-яких незаконних дій або бездіяльності міліції. Невиконання міліцією своїх обов'язків у зв'язку з відсутністю оплати можна кваліфікувати як бездіяльність міліції.
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про міліцію" фінансування і матеріально-технічне забезпечення міліції здійснюються за рахунок коштів республіканського і місцевих бюджетів, а також за рахунок коштів, які надходять на підставі договорів від міністерств, відомств, підприємств, установ, організацій і громадян.
Аналіз Додатка до Розпорядження, в якому наведено перелік послуг та їх вартість, свідчить про те, що цей перелік містить послуги, надання яких є прямим обов'язком підрозділів УДАІ УМВС України в області. Виконання таких обов'язків відповідно до Закону України "Про міліцію" фінансується з бюджету.
Прикладами послуг, які відносяться до прямих обов'язків ДАІ та на які Розпорядженням встановлено тарифи, можуть слугувати:
- видача підприємствам, організаціям, фізичним особам погодження на відкриття та зміну маршрутів руху пасажирського транспорту загального користування;
- видача погоджень на розміщення в зоні доріг торговельно-промислових об'єктів, АЗС, рекламоносіїв.
Відповідно до п. 10 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, які затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.94 N 198, органи Державтоінспекції видають погодження на:
- відкриття нових автобусних і тролейбусних маршрутів;
- розміщення споруд побутово-торговельного призначення і рекламоносіїв. Видача цих та інших погоджень, передбачених чинним законодавством, здійснення реєстрації, перереєстрації транспортних засобів тощо, повинно розглядатися як забезпечення додержання законів, правил і нормативів в сфері дорожнього руху, а отже, відповідно до ст. 10 Закону України "Про міліцію" відноситься до прямих обов'язків міліції.
Держпідприємництва вважає, що більшість послуг, які наведені в Додатку до Розпорядження, відноситься до прямих обов'язків органів ДАІ. Зокрема це послуги, що наведені в Додатку під номерами 1 - 7, 10, 17.
Оскільки оплата за надання цих послуг законодавством не передбачена, встановлення тарифів на такі послуги є незаконним і суперечить ст. 2 Закону України від 30.06.99 N 783-XIV "Про джерела фінансування органів державної влади", частина перша якої передбачає, що органи державної впади здійснюють свою діяльність виключно за рахунок бюджетного фінансування в межах, передбачених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.
2. Щодо послуг, які наведені в Додатку, та надання яких не відноситься до обов'язків органів Державтоінспекції, необхідно зазначити, що встановлення переліку таких послуг взагалі не відноситься до компетенції обласних державних адміністрацій.
Відповідно до підпункту 7.11.8 пункту 7.11 ст. 7 Закону України від 28.12.94 N 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" (в редакції Закону України від 22.05.97 N 283/97-ВР) перелік платних послуг, які можуть надаватись органами державної влади України, органами місцевого самоврядування та створеними ними установами або організаціями, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На сьогоднішній день перелік послуг, плата за які справляється органами Державтоінспекції, та розмір такої плати регламентовано постановою Кабінету Міністрів України від 05.12.92 N 680 "Про плату за проведення державного технічного огляду, реєстрацію і перереєстрацію автомототранспортних засобів, приймання екзаменів з навичок керування ними та екзаменів з правил дорожнього руху".
Отже, встановлення Херсонською обласною адміністрацією тарифів на послуги, що надаються населенню та організаціям службами УДАІ УМВС України в області, є перевищенням повноважень, що надані обласній державній адміністрації, та суперечить підпункту 7.11.8 пункту 7.11 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
3. Відповідно до ст. 4 Закону України від 03.12.90 N 507-XII "Про ціни і ціноутворення" Кабінет Міністрів України визначає перелік продукції, товарів і послуг, державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на які затверджуються відповідними органами державного управління, визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також контролю за цінами (тарифами).
Повноваження державних органів України щодо регулювання цін і тарифів встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.96 N 1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)".
В пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.96 N 1548 затверджені повноваження місцевих органів виконавчої влади щодо регулювання цін і тарифів на окремі види продукції, товарів і послуг згідно з Додатком.
Пункти 12, 13, 14 Додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.96 N 1548 містять вичерпний перелік товарів і послуг, щодо яких обласні державні адміністрації мають повноваження регулювати (встановлювати) ціни (тарифи).
В цьому переліку не передбачені повноваження обласних державних адміністрацій щодо встановлення тарифів по наданню послуг населенню та організаціям службами ДАІ МВС України в областях.
Не надаються такі повноваження і Законом України від 09.04.99 N 586-XIV "Про місцеві державні адміністрації". Пунктом 7 ст. 18 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" встановлено лише, що місцеві державні адміністрації регулюють ціни та тарифи за виконання робіт та надання житлово-комунальних послуг підприємствами.
Отже, видавши Розпорядження та затвердивши тарифи на послуги населенню та організаціям службами УДАІ УМВС України в області, голова Херсонської обласної державної адміністрації вийшов за межі наданих йому повноважень, тим самим порушивши ст. 19 Конституції України, яка наголошує, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У зв'язку з виявленням положень, які суперечать чинному законодавству України та стримують розвиток підприємницької діяльності, Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва В И Р І Ш И В:
Запропонувати Голові Херсонської обласної державної адміністрації в місячний термін скасувати Розпорядження від 11.02.97 N 81 "Про заходи щодо удосконалення роботи підрозділів державтоінспекції УМВС в області та поліпшення її матеріально-технічного і фінансового забезпечення".
Рішення Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва щодо усунення обмежень, які стримують розвиток підприємницької діяльності, є обов'язковим для виконання.
Перший заступник Голови В.Загородній