• Посилання скопійовано
Документ підготовлено в системі iplex

Розяснення щодо форми державного статистичного спостереження N 2-ферм (річна) "Звіт про витрати на виробництво продукції сільського господарства (робіт, послуг)"

Державна служба статистики України | Розяснення від 24.07.2017 № 17.4-12/19
Реквізити
  • Видавник: Державна служба статистики України
  • Тип: Розяснення
  • Дата: 24.07.2017
  • Номер: 17.4-12/19
  • Статус: Документ діє
  • Посилання скопійовано
Реквізити
  • Видавник: Державна служба статистики України
  • Тип: Розяснення
  • Дата: 24.07.2017
  • Номер: 17.4-12/19
  • Статус: Документ діє
Документ підготовлено в системі iplex
ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ
РОЗ'ЯСНЕННЯ
24.07.2017 N 17.4-12/19
ЗАТВЕРДЖУЮ
Голова Державної служби статистики України
_____________ І. Є. Вернер
24 липня 2017 року
Роз'яснення щодо форми державного статистичного спостереження N 2-ферм (річна) "Звіт про витрати на виробництво продукції сільського господарства (робіт, послуг)"
І. Загальні положення
1. Ці роз’яснення містять інформацію щодо показників форми державного статистичного спостереження N 2-ферм (річна) "Звіт про витрати на виробництво сільськогосподарської продукції (робіт, послуг)" (далі - форма).
2. Показники форми вміщують дані щодо витрат на виробництво та реалізацію продукції (робіт, послуг) сільського господарства.
3. Значення показників форми мають формат представлення: вартісні показники - у гривнях (у цілих значеннях); натуральні показники - у центнерах, штуках, кілограмах (у цілих значеннях).
4. За відсутності даних рядки (графи) звіту містять прочерк.
5. Форма відображає показники, сформовані з використанням регістрів бухгалтерського обліку, Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій та Інструкції про застосування Плану рахунків, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. N 291, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 21.12.1999 р. за N 892/4185 та N 893/4186 (зі змінами), а у випадку ведення обліку за спрощеною формою - Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов’язань і господарських операцій суб’єктів малого підприємництва, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.04.2001 р. N 186, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.05.2001 р. за N 389/5580 (зі змінами), національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, затверджених відповідними нормативно-правовими актами Міністерства фінансів України, спеціалізованих форм первинних документів, затверджених наказами Міністерства аграрної політики України від 21.12.2007 р. N 929 та від 21.02.2008 р. N 73.
ІІ. Показники щодо витрат на виробництво продукції (робіт, послуг) сільського господарства
(розділ 1 форми N 2-ферм (річна))
1. Розділ 1 форми вміщує дані про прямі та загальновиробничі витрати на виробництво продукції (робіт, послуг) сільського господарства за період з 1 січня до 31 грудня звітного року. Інформація згрупована за статтями витрат, які пов'язані з виробництвом продукції, уключаючи витрати на повністю загиблі посіви сільськогосподарських культур і на окремі види тварин, що не дали тваринницької продукції протягом року, які списані на збитки підприємства (надзвичайні витрати), а також зміни у витратах на незавершене виробництво. Крім того, цей розділ відображає дані про адміністративні витрати.
2. Рядок 2001 "Прямі матеріальні витрати - усього" відображає вартість сировини та основних матеріалів, що утворюють основу продукції, яка виробляється, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об’єкта витрат.
3. Рядки 2002 "насіння та посадковий матеріал", 2003 - "корми", 2004 - "з них покупні", 2005 - "інша продукція сільського господарства" (гній, підстилка, яйця для інкубації та інше) відображають витрати продукції сільського господарства незалежно від джерел їх надходження (власне виробництво, придбання, одержання позик, на безоплатній основі тощо).
4. Рядок 2006 "мінеральні добрива" відображає вартість мінеральних добрив, фактично використаних у звітному році. Цей рядок не включає витрати на доставку мінеральних добрив у сільськогосподарське підприємство власним транспортом, підготовку для внесення в ґрунт, вивезення їх на поля тощо, які включаються до загальновиробничих витрат.
5. Рядок 2007 "пальне і мастильні матеріали" вміщує вартість пального і мастильних матеріалів, які використані на виробничі потреби, без витрат на їх транспортування власним транспортом.
6. Рядок 2008 "електроенергія" вміщує дані щодо витрат на електроенергію як одержану від інших суб’єктів господарювання, так і вироблену на власних електростанціях, використану на виробничі потреби в рослинництві та тваринництві.
7. Рядок 2009 "паливо й енергія" відображає фактичну вартість придбання палива й енергії всіх видів, які використані на технологічні та інші операційні цілі.
8. Рядок 2010 "запасні частини, ремонтні та будівельні матеріали для ремонту" відображає витрати запасних частин для тракторів, комбайнів, автомобілів, сільськогосподарських машин, машин і обладнання для тваринництва і кормовиробництва, меліоративних машин, вартість інструментів, кольорових і чорних металів, використаних на ремонт техніки й обладнання з виробничою метою, а також витрати на будівельні матеріали, які використані на ремонт виробничих об'єктів.
9. Рядок 2011 "Прямі витрати на оплату праці" відображає пряму основну та додаткову оплату праці всього персоналу, зайнятого в сільськогосподарській діяльності підприємства (рослинництво, тваринництво, допоміжні види діяльності в сільському господарстві, надання сільськогосподарських послуг іншим суб'єктам господарювання). Ці витрати не включають оплату праці адміністративно-управлінського персоналу, а також зайнятих в інших видах діяльності, не пов’язаних із сільськогосподарським виробництвом. Розподіл витрат на оплату праці за послуги в сільському господарстві, надані іншим суб’єктам господарювання, працівникам, які зайняті транспортними роботами, здійснюється пропорційно співвідношенню прямих витрат на оплату праці в рослинництві та тваринництві й загальних витрат на оплату праці в підприємстві без урахування витрат, які розподіляються.
10. У рядку 2012 показник "Інші прямі витрати - усього" включає всі інші виробничі витрати, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об’єкта витрат, зокрема відрахування на соціальні заходи, плату за оренду земельних і майнових паїв, амортизацію, втрати від браку.
11. Рядок 2013 "відрахування на соціальні заходи" відображає відрахування до Пенсійного фонду та фондів соціального страхування, відрахування на індивідуальне страхування персоналу підприємства та відрахування на інші соціальні заходи за встановленими законодавством нормами від загального розміру витрат на оплату праці, зазначеного у рядку 2011.
12. Рядки 2014 і 2015 відображають суми нарахованої орендної плати за оренду земельних та майнових паїв.
13. Рядок 2016 "амортизація" відображає суму нарахованої амортизації на всі види основних засобів виробничого призначення, інших необоротних матеріальних активів та нематеріальних активів, які викристовувались для потреб рослинництва і тваринництва.
Дані цього рядка не включають амортизацію основних засобів та нематеріальних активів загальновиробничого призначення, яка відображається у рядку 2017.
14. Рядок 2017 "Загальновиробничі витрати - усього" містить дані про витрати на управління виробництвом (оплата праці апарату управління цехами, дільницями тощо; відрахування на соціальні заходи й медичне страхування апарату управління цехами, дільницями; витрати на оплату службових відряджень персоналу цехів, дільниць тощо), амортизацію основних засобів і нематеріальних активів загальновиробничого призначення, оплату послуг сторонніх організацій, витрати на опалення, освітлення, водопостачання та інше утримання виробничих приміщень, витрати на внутрішньогосподарське переміщення матеріалів і сировини зі складів та готової продукції на склади, нестачі незавершеного виробництва, нестачі та втрати від псування матеріальних цінностей, інші загальновиробничі витрати.
Цей рядок не включає витрати, які належать до адміністративних витрат.
15. Рядок 2018 "оплата послуг сторонніх організацій" відображає суми оплати стороннім організаціям за послуги з поточного ремонту сільськогосподарської техніки, автомобілів, унесення добрив, боротьби зі шкідниками рослин і хворобами тварин (уключаючи дані щодо вартості використаних отрутохімікатів, біопрепаратів, медикаментів та інших засобів захисту), транспортування вантажів. Дані цього рядка також уключають вартість хімікатів, які використані з ветеринарно-профілактичною метою (хлорного вапна, каустичної соди, гексахлорану, мідного та залізного купоросу тощо).
16. Рядок 2019 "Адміністративні витрати - усього" відображає загальногосподарські витрати, спрямовані на обслуговування та управління підприємством.
ІІІ. Показники щодо реалізації продукції сільського господарства
(розділ 2 форми N 2-ферм (річна))
1. Цей розділ містить показники щодо реалізації продукції сільського господарства власного виробництва, зокрема, основних видів продукції рослинництва та продукції тваринництва.
2. Графа 1 "Кількість реалізованої продукції" за відповідними кодами містить дані про кількість реалізованої продукції сільського господарства власного виробництва у натуральному вираженні (без продукції, переробленої на власних (орендованих) потужностях у перерахунку на свіжу) після її відвантаження за межі підприємства на підставі оформлених документів незалежно від надходження платежів за неї, а саме проданої за готівку, безготівково, за бартером, на умовах лізингу чи на інших умовах, крім давальницьких.
Ця графа включає також дані щодо кількості продукції сільського господарства власного виробництва, реалізованої працівникам підприємств (членам їх сімей) на комерційній основі.
3. Графа 2 "Вартість реалізованої продукції" містить дані про обсяг реалізованої продукції сільського господарства власного виробництва (у вартісному вираженні), відображеної у графі 1, що зазначена в оформлених документах, які є підставою для розрахунків з покупцями (замовниками), як за національну грошову одиницю, так і за валюту (у перерахунку за середньорічним курсом Національного банку України), за винятком податку на додану вартість, дотацій, транспортних та експедиційних витрат.
4. Графи 1 і 2 не вміщують дані про використання продукції сільського господарства власного виробництва для внутрішніх потреб підприємства (на насіння, корми тощо) та продукцію, що була спожита (використана) безпосередньо працівниками підприємства (членами їх сімей) на безоплатній основі (матеріальна допомога, натуроплата тощо). Ці графи не включають також дані про повернення різних видів позик продукції сільського господарства (зерно для посіву тощо) і обсяги виробленої продукції сільського господарства, які передані іншим підприємствам на зберігання.
5. Графа 3 "Собівартість реалізованої продукції" за відповідними рядками відображає собівартість реалізованої продукції сільського господарства, що була вироблена підприємством, яка складається з виробничої собівартості продукції, що була реалізована протягом звітного року (включаючи продукцію, вироблену в попередніх роках), нерозподілених загальновиробничих витрат і наднормативних виробничих витрат. Адміністративні витрати та витрати на збут у цій графі не відображаються.
6. Дані про витрати, які неможливо віднести на певну продукцію прямо, розподіляються за видами продукції пропорційно їхній виробничій собівартості.
7. Графа 4 "Витрати на збут" відображає витрати, пов’язані з реалізацією (збутом) продукції.
8. Рядок 1101 "Продукція рослинництва - усього" форми вміщує дані щодо усієї реалізованої продукції рослинництва.
Дані рядка 1101 можуть бути більшими або дорівнювати сумі даних, що зазначені у рядках 1102, 1111, 1112, 1113, 1114, 1115, 1116, 1117, 1118, 1119, 1120, 1121, 1122.
9. Рядок 1102 "Культури зернові та зернобобові" вміщує дані щодо зерна сухого, нерозмеленого, зернових та зернобобових культур (для вживання в їжу, для відтворення рослин або годівлі сільськогосподарських тварин, для інших цілей), а саме: пшениці, кукурудзи на зерно, ячменю, жита, тритикале, вівса, гречки, сорго, проса, рису, інших зернових культур (гібриди, суміші колосових), а також зернобобових сушених (сушена квасоля, боби кінські, нут, сочевиця, горох, вика, люпин, інші культури зернобобові).
Дані рядка 1102 можуть бути більшими або дорівнювати сумі даних, що зазначені у рядках 1103, 1104, 1105, 1106, 1107, 1108, 1109, 1110.
10. Рядок 1112 "Насіння льону-довгунцю" вміщує дані про насіння льону-довгунцю і не вміщує дані щодо льону-довгунцю сирого чи після замочування, уключаючи солому, волокно необроблене, тресту.
11. Рядок 1113 "Насіння ріпаку й кользи" включає дані щодо сухого насіння ріпаку й кользи для вживання в їжу, для відтворення рослин та годівлі сільськогосподарських тварин, для переробки на олію, для виробництва відновлювальної енергії тощо.
12. Рядок 1114 "Насіння соняшнику" включає дані щодо сухого насіння соняшнику для вживання в їжу, для відтворення рослин та годівлі сільськогосподарських тварин, для переробки на олію.
13. Рядок 1115 "Буряк цукровий фабричний" вміщує дані щодо буряку цукрового фабричного (уключає коренеплоди, які призначені для перероблення). Ці дані не включають реалізацію буряку цукрового маточного, буряку цукрового кормового, насіння буряку цукрового, тростини цукрової.
14. Рядок 1117 "Картопля" вміщує дані щодо картоплі, уключаючи продовольчу, насіннєву та для використання в інших цілях.
15. Рядки 1118 "Культури овочеві відкритого ґрунту" та 1119 "Культури овочеві закритого ґрунту" вміщують дані щодо культур овочевих відкритого та закритого ґрунту відповідно (для вживання в їжу, подальшого використання в переробній промисловості, відтворення рослин або на годівлю сільськогосподарських тварин тощо). До цих рядків включають дані про овочі листкові та стеблові (спаржу, капусту всіх видів, салат-латук, цикорій, шпинат, артишоки, салат качанний, крес-салат, салат інший, овочі зелені інші); овочі плодові (перець стручковий солодкий, перець стручковий гіркий, свіжий, огірки та корнішони, баклажани, помідори, гарбузи столові, кабачки столові, кукурудзу цукрову, патисони, інші овочі плодові); овочі цибулинні (часник, цибулю ріпчасту і шалот, цибулю-порей та інші овочі цибулинні); овочі бобові зелені (квасолю зелену, горох зелений, боби зелені, сочевицю зелену, інші овочі бобові зелені); овочі коренеплідні (моркву столову, ріпу, буряк столовий, селеру кореневу, петрушку кореневу, пастернак, редьку, редиску, брукву, хрін звичайний та інші овочі коренеплідні); культури овочеві коренеплідні маточні та культури овочеві інші.
Ці дані не включають насіння, розсаду культур овочевих, культури баштанні продовольчі, гриби та трюфелі, міцелій грибів і грибні спори.
16. Рядок 1120 "Виноград" вміщує дані щодо винограду (столового, для виробництва вина, іншого) і не включає дані про саджанці винограду.
17. Рядок 1121 "Культури плодові" вміщує дані щодо культур плодових, а саме: плодів культур зерняткових (яблука, груші, айва, інші плоди культур зерняткових); плодів культур кісточкових (абрикоси, вишні, черешні, персики, нектарини, сливи, терен, алича, барбарис, кизил, інші плоди культур кісточкових); плодів культур тропічних і субтропічних (авокадо, банани, фініки, інжир, гранат, інші плоди культур тропічних і субтропічних).
18. Рядок 1122 "Культури ягідні" вміщує дані щодо культур ягідних, а саме: малини й ожини, суниці та полуниці, смородини, аґрусу, журавлини, чорниці, брусниці, лохини, шовковиці, ківі, чорноплідної горобини, обліпихи, інших плодів культур ягідних.
19. Рядок 1201 "Продукція тваринництва - усього" вміщує дані щодо всієї реалізованої продукції тваринництва. Дані рядка 1201 можуть бути більшими або дорівнювати сумі даних, що зазначені у рядках 1202, 1208, 1209, 1210, 1211.
20. Рядок 1202 "Тварини сільськогосподарські живі" вміщує дані про загальний обсяг реалізації тварин сільськогосподарських у живій масі:
тварин сільськогосподарських живих, у тому числі молодняку (за мінусом установлених знижок на вміст шлунково-кишкового тракту, засміченості та підвищеної вологості овечої вовни та пір’я водоплавної птиці, а також на тільність, суягність, супоросність і жеребність), а саме: великої рогатої худоби, свиней, овець, кіз, коней та інших тварин родини конячих, птиці свійської, інших сільськогосподарських тварин (кролі, нутрії). До цих даних уключають також тварин сільськогосподарських живих племінних та тварин, проданих біофабрикам та біокомбінатам; фактично отриманий приріст від відгодівлі, нагулу та дорощування тварин сільськогосподарських живих (відображається за кодом відповідного виду реалізованої тварини);
тварин сільськогосподарських після забою безпосередньо в господарстві (туші, напівтуші), у тому числі птиці свійської (цілі тушки), але до початку їх поглибленого перероблення. При цьому дані про вартість реалізованих після забою кролів не включають суми доплат за шкурки, які відображаються у загальній вартості продукції тваринництва (рядок 1201).
Молодняк тварин сільськогосподарських живих, що переданий населенню на вирощування, ураховується у масі реалізованих дорослих тварин після їх продажу підприємством.
Дані рядка 1202 "Тварини сільськогосподарські живі" можуть бути більшими або дорівнювати сумі даних, що зазначені у рядках 1203, 1204, 1205, 1206, 1207.
21. Рядок 1208 "Вовна овець і кіз" вміщує дані щодо вовни овець і кіз, уключаючи вовну стрижену, немиту або миту в руні. У цьому рядку не відображається вовна, одержана від інших видів тварин.
22. Рядок 1209 "Молоко від сільськогосподарських тварин усіх видів, сире" вміщує дані щодо молока сирого від сільськогосподарських тварин усіх видів (молоко великої рогатої худоби, кіз, овець, кобил, інших сільськогосподарських тварин) і не включає продукцію переробки молока. Кількість молока, реалізованого переробним підприємствам, уключається у загальний обсяг у перерахунку на коров’яче молоко встановленої базисної жирності (3,4 %).
23. Рядок 1210 "Яйця птиці свійської в шкаралупі свіжі" вміщує дані щодо свіжих яєць птиці свійської (у штуках, у тому числі призначених для виведення молодняку птиці (інкубації), битих, зіпсованих тощо. Ці дані включають яйця, одержані від птиці різного віку (дорослої та молодняку) і не включають яйця без шкаралупи (яєчну суміш, меланж).
24. Роз’яснення щодо заповнення форми державного статистичного спостереження N 2-ферм (річна) "Основні показники господарської діяльності фермерського господарства, малого підприємства у сільському господарстві" від 30 листопада 2012 року N 18/1-12/26 є недійсними з 01 лютого 2018 року.
Директор департаменту
статистики сільського господарства та
навколишнього середовища Держстату
О. Прокопенко